deurloo Nog eens de historie van de oude stad Zierikzee De „J. Henri Dunant" meert af in haven le Zijpe KOOPJES HALEN „WICO" STREEKNIEUWS Het waterverbruik tijdens de augustus-hittegoli op Schouwen-Duiveland KOSTUUMS 98.00 Solozeilers komen aan de start ZIERIKZEESCHE MLUWSBODE Donderdag H september 1975 Nr. 21757 Veel verloren, veel behouden (id ZIERIKZEE - Het vorig artikel van dr. Noteboom, die destijds een causerie hield over Zierikzee voor de Ver eniging „Stad en Lande" eindigde met liet vestigen van de aandacht op de oude school in de Nieuwe Boogerd- straat. De school voert naar de houw van huizen in een nog niet zo lang geleden periode. Toen ongeveer een halve eeuw geleden hier nieuwe huizen werden gebouwd, lag het voor de hand dat de neo-stijlen een goede kans kregen. Torentjes, kantelen, geglazuurde bakstenen en dergelijke, vielen in de smaak. Als voorbeelden van weinig gelsaagdc nieuwe bouw van huizen en gevels uit die tijd worden genoemd: Oude Haven 12, Havenpark 30, Havcnplein 3, 4 en 15, Wandeling 6 t/m 11, Meelstraat 20, Oude Haven 5, Nieuwe Haven 103 en de R.K. Parochiale lagere school van 1905 in de Hoge Molenstraat. 3 Nieuwe ondergevels in „gedurfde stijl" zien we o.m.: Havenplein 20 en Lange. Nobelstraat 14, 26 en 28. Naar de vele houten ondergevels wordt hier niet verwezen. Zelfs vindt men in onze stad nog sporen van Jugend stil: gevels Wandeling 11, Bagijne- straat 17 en het winkelinterieur van Mol 17. In het algemeen vond men de nieuwe huizen wel mooi. Ze ston den er recht en fris bij en ze waren alle gebouwd onder de Woningwet 1901, die imperatief het maken v' n een bouwverordening voorschreef. Het jaarverslag van de gemeente over 1910 vermeldt zelfs met lof, „dat de verschillende winkels allen in uiterlijken staat zeer vooruitgaan daar oude voorgevels worden ver vangen door nieuwe in modernen stijl, terwijl andere zaken worden overgebracht naar ruimere pariden". „Fraaie woningen" De heer P. D. de Vos, die als ge meentearchivaris de veranderingen in het stadsbeeld aandachtig heeft gevolgd, schreef anno 1913 in een artikel over het gesloopte Oudeman nenhuis in de Manhuisstraat, dat ter plaatste „nu nieuwe fraaie wo- Adverien/ir BIJ ZIERIKZEE. 10-9. De zeer w anne dagen in het begin van augustus hebben, aldus deelt de NV Water- maatschappij Zuid West Nederland (VVMZ) mee, voor een nieuw rekord in de watcrafgiftc gezorgd. In de periode van 4 tot en met 8 augustus, kwamen hoge tot zeer ho ge dagafgiftes voor. met vrijdag 8 augustus als absolute topdag, toen totaal 152.289 m3 door de pompsta- stions afgezet werd. Met uitzonde ring van Zeeuwseh-Vlaanderen. kwamen in alle regio's in het ver zorgingsgebied van W.M.Z. de hoog ste etmaalverbruiken die ooit gere gistreerd werden, voor. Hoewel de waag naar wutci groot was. deden zich in hei systeem van winning-zuivering-lransport - dis tributie geen noemenswaardige stag naties vi»or. Een uitzondering was ningen g.ezet zijn" (nrs. 11 t/m 23). Het-klinkt ons wat vreemd in de oren. Het kon toen reeds anders in Zierikzee. Dit lieten terzelfdertijd de architecten W. C. L. de Vos van Nederveen Cappel en J. J~. Wesse- ling, resp. ingenieur van het Water schap Schouwen en directeur van de Ambachtsschool alhier, zien door de bouw van een bankgebouw met di- rekteurswoning in oude stijl in het Havenpark; thans hotel Mondragon en AMRO-bank, nrs. 21 en 23. De voornoemde architecten had den bij het maken van hun ontwerp uitdrukkelijk opdracht gekregen voor de Zeeuwsche Landbouwbank een kantoor met directeurswoning te bouwen met een oude gevel, waar in de reeds bestaande zandstenen ornamoniten - drie maskarons en kopjes (1617) - moesten worden ge plaatst. Naar aanleiding van het verslag van de plechtigheid van dc eerste steenlegging voor de bouw op 1 no vember 1916 door het zoontje van de directeur, Arn. Chr. Gcldcrman, laakte de gcmeentcbouwmecster M. N. van Dorth de keus van de archi tecten in een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Volgens hem moest een architect „de volle vryheid" hebben en liet plan voort komen uit diens „eigen fantasie". Een oude gevel zou slechts herin neren aan de woorden „Nil novi sub sole" (Er is niets nieuws onder de zon; Pred. 1:9). Ir. C. L. de Vos pa reerde deze aanval met de medede ling, dat door de opdrachtgever uit drukkelijk was verlangd een bank gebouw met oude gevel. In hoeverre de gemeen tebouw- mees(cr de algemene mening der burgerij weergaf, weten wij niet. Zeker was hij niet onder de indruk West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de druk op het leidingnet tijdens de piekuren (7-9 uur en 17-19 uur), aan de lage kant was. Ook in het ooste lijk deel van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee was er tij dens de piekuren sprake van een drukvermindering. Voor deze twee voormalige eilanden wordt momen teel hard gewerkt aan uitbreiding van het produktie- en transportsy steem, aldus de W.M.Z. De flinke regenbuien tijdens het weekeinde van 9 en 10 augustus zorgden tijdig voor „verlichting". De waterafgifte was maandag 11 augus tus weer praktisch geheel tot hot normale ..maandag-peil" teruggeval len Enige a fgifle-cijfers over zo merse topdagen bij W.M.Z. op Schouwen-Duiveland: 4 augustus 1975: 9.391 m3; 8 aug. 1975 10.386 m\ Van de neo-klassieke huizen mag men denken wat men wil. geraakt van het neo-renaissance woonhuis van de familie Fokker (1904), dat in 1964 moest plaats ma ken voor de huidige Raiffeisenbank (Havenpark 4). Thans kunnen we ook andere stijlproducten uit de tijd van de bouw van de panden Havenpark 21 en 23 met elkander vergelijken. We beperken ons tot Wandeling 6 t/m 11, Meelstraat 20 en Havenplein 3. Geconcludeerd kan worden, dat de gevels van het hotel Mondragon en de AMRO-bank daarbij vergeleken „het ergens nu nog goed doen''. In tussen vragen we ons af wat een volgende generatie zal opmerken over de gevels Mol 15 en 19, die bei de in een kort tijdsbestek gereed kwamen! Kritiek Toch kwam er in de twintiger ja ren wat kritiek op de bebouwing der laatste decennia. Blijkbaar viel het uitzicht op den duur niet mee. Sommigen, wilden wat ondernemen om het oude karakter van de stad te bewaren. Het isolement van het eiland was wat doorbroken en ve len hadden door reizen of lectuur geleerd de schoonheid van steden uit 't verleden en heden kritisch te bekij ken. Bovendien waren door de ar chivaris De Vos vele artikelen ge publiceerd betreffende de geschie denis van de stad en het eiland, waaruit de aandachtige lezer goed begreep dat Zierikzee een uitzonder lijk mooie stad is! ZIERIKZEE Kursus Z.V.U.: moderne Nederlandse letterkunde De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft voor 197o-:j76 een kursut* „Moderne Nederlandse letterkunde voorbereid te Zierikzee. Als -t:dei treedt op de heer W. C. van ras sen, leraar aan de Rij'*.sschole..-ge^ meenschap „Prof. Zeeman", pl maandagavond 13 oktober (voor tijd: zie agenda) zal de eerste les plaats vinden in het gebouw van de R.S.G. (Manhuisstraat). Dan zal de leider de opzet van de kursus nader toe lichten. De bedoeling is, dat 10 les sen worden gegeven van 2 uur, die om de 14 dagen zullen, plaatsvinden. Als leidraad wordt gebruikt het leerboek van W. Drop. Indringend lezen deel 2 (Uitgave Wolters en Noordhof). Deelnemers kunnen zich opgeven aan het bureau der Z.V.U., postbus 124, Middelburg (tel. 01180- 12715). Ver. Chr. Schoolonderwijs Op vrijdag 19 september a.s. wordt in de zaal van de Ger. Kerk aan de St. Domusstraat, de algemene leden vergadering gehouden van de Ver eniging t.g.v. Chr. Schoolonderwijs. Op deze vergadering vindt bestuurs verkiezing plaats. Aftredend en her kiesbaar zijn de heren S. de Vlie ger, ds. P. op den Velde en J. M. van Westen, ing. Verder zijn er de va- katures G. Hokken en ds. J. van dei- Schee. Voorts komen de jaarstukken aan de orde en wordt fiat gevraagd voor verbouwing van de Chr. Mavo- school voor een bedrag van f 200.000 Als spreker treedt op de heer W. M. van Andel, commissaris van politie te 's Gi-avenhage, over hel onder werp:: „Kontakt en konflict tussen jongeren en ouderen. Flimkring „Ziejook" Het nieuwe seizoen van de Film kring „Ziejook" begint op vrijdag 12 september, met vertoning van de film „The Gateway", van de thriller regisseur Sam Peckinpah. De gezich ten zijn van Ali McGraw, Steve Mc Queen, terwijl Archie Bunker-fans Gloria zullen herkennen in een bij rol. De vertoning vindt plaats in het overblijflokaal van de R.S.G. „Prof. Zeeman". Filmvoorstelling in de Concertzaal Op vrijdag-, zaterdag- en zondag avond a.s. wordt in cle Zierikzeese Concertzaal vertoond de film „Open Season", („Mensenjacht"), met o.a. Peten* .Fonda en Cornelia Sharpe Deze „hai-de" film gaat over een bloedige mensenjacht op een verla ten eiland. Maar de zaken nemen plotseling een keer als een „stille wreker" op het eiland verschijnt. U.V.V. bejaarden sociëteit Op maandag 15 september a.s. gaat de U.V.V. sociëteit voor de bejaar den weer van start. De tijden zijn maandagmiddag en donderdagmid dag voor de heren, van 13.30 uur tot 16.30 uur en dinsdagmiddag voor de dames van 13.30 uur tot 16.30 uur. Nieuwe leden zijn van 'harte welkom Geslaagd aan Wijn-Akademie Aan de Wijn-akademie te Bunnik (U.) is geslaagd voor het examen vi noloog de heer J. van der Valk jr. te Zierikzee. BURGH De leesbibliotheek De leesbibliotheek Burgh begint weer met het uitlenen van boeken in Revasa: voor de jeugd op donderdag 25 september van kwart voor 4 tot half vijf, voor de ouderen op zater dag 27 september van 4 tot 5 uur. HAAMSTEDE Vergadering NCVB-afdeling Op dinsdag 16 september a.s. ver gadert de N.C.V.B.-afdeling in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk. Als spreker treedt op de heer M. C. Ca- pelle met het onderwerp: „Leven en werk van Betty Smith", met dia's. Opening seizoen „Big S" A.s. zaterdag 13 september start jeugdsociëteit „Big S" te Haamstede het nieuwe seizoen 1975/1976 om 19.30 uur. Het bestuur heeft moeten besluiten het lidmaatschapsgeld te brengen op f 10,per seizoen. Zoals bekend is de soos geopend voor per sonen van 16 jaar en ouder. Het be stuur voor dit alweer 7de seizoen zal gekozen worden op 5 oktober a.s., uit en door de dan ingeschreven leden. BROUWERSHAVEN Geslaagd Onze stadgenote mej. C. van dei- Schelde slaagde te Leiden voor het diploma Doktersassistente. Mej v. d. Schelde is werkzaam in het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis te Zerik- zeè. Zij genoot haar opleding aan de Leidse Onderwijs Instelling te Lei den. ZONNEMA1RE Slotconcert „Nul en Uitspanning" Zaterdag 13 september vindt in de mobiele muziektent op het school plein het laatstfe seizoenconcert plaats door de harmonie „Nut en Uitspan ning". Dit betekent het einde van een druk seizoen, zij het nog niet hele maal voorbij; „N. en U." heeft nog enkele concerten op het programma. Uitgevoerd wordt zaterdag een vlot en populair programma, zodat mu ziekliefhebbers aan hun trekken kun nen komen. DREISCIIOR Oud-papieraktie „Crescendo" De harmonie „Crescendo" houdt vrijdagavond weer een oud-papier aktie. Voor een vlot verloop hoopt men op de medewerking van de in woners, door alles tijdig en gebon den gereed te zetten op een zicht bare plaats. DUIVELAND, 10-9. Maandagmid dag 15 september a.s. van 4 uur n.m. tot dinsdagmorgen 16 september 8 uur v.m. kiest het Rode Kruisschip „Henri Dunant" ligplaats in de vluchthaven te Zijpe. met ongeveer 74 patiënten aan boord. De dames van de afdeling „Duive- land" van het Welfarewerk van het Ned. Rode Kruis zullen op maandag avond 15 september van half acht ZIERIKZEE, 10-9. Ofschoon het einde van het seizoen langzamer hand in zicht komt, is september juist voor de Zierikzeesche Water sport Vereniging een maand waarin nog tal van activiteiten op het pro gramma staan. Zo staat op zaterdag 13 septem ber a.s. de traditionele najaarstocht op het programma, beginnen om 6 uur 's avonds, en derhalve deze keer dicht bij huis blijvend, nl. een be zoekje per boot aan Goes. Militair uit Brouwershaven omgekomen BROUWERSHAVEN, 9-0. Tijdens een oefening van de landmacht die in West-Duitsland wordt gehouden, is de dienstplichtig soldaat R. A. Koster uit Brouwershaven bij een ongeval om het leven gekomen. Het pantservoertuig, waar hij als boordschutter in stond, kantelde toen het achteruit rijdend in een greppel geraakte. Soldaat Koster raakte tussen het voertuig en de greppelwand bekneld en werd op slag gedood. De andere inzittenden van het pantservoertuig bleven on gedeerd. Het onderdeel waartoe soldaat Koster behoorde, het 44ste pantser- infanteriebalaljon neemt deel aan een oefening van 42 pantser-infan teriebrigade in de omgeving van Senne Lager, aldus een mededeling van de Jegervoorlichtingsdienst. tot half tien n.m, aan boord van ge noemd vaartuig zijn teneinde de pa tiënten te verzorgen en attenties etc. aan te bieden. Verder zal de bekende Bóeren-kapel, onderdeel van de mu ziekvereniging: „Oosterlands Fanfa re" op die avond de muzikale noot verzorgen. Zodoende zal gezamen lijk getracht worden de opvarende patiënten een onvergetelijke avond te bezorgen, wat alleszins een loffe lijk streven genoemd kan worden. Op zondag 14 sept. a.s. zouden dan alle schepen weer terug moeten zijn in Zierikzee voor een nieuw feno meen in de wedstrijdzeilerij nl. een solo race, waarbij, uiteraard maar 1 persoon aan boord van elk schip mag zijn. Waarbij aangetekend mag worden dat noiTnaal elk van deze schepen door minimaal 3 tot 6 per sonen gevaren wordt. Een leuke „testcase" derhalve voor de deelne mende schippers; start 14 uur. Races Tot slot van het seizoen 1975 vol gen dan de tradioinele september wedstrijden op 27 en '28 sept. a.s., georganiseerd door WSV Zierikzee en de Kon, WV de Ma^s uit Rotter dam. Deze races, die zich jaarlijks in éen grotere belangstelling mogen verheugen (verleden jaar meer dan 60 schepen) beloven ook nu weereen groot succes te worden. Gezeild zal worden in de I.O.R. klassen, de Ne der). Kruiser klasse en de ronde en platbodem klassen, alsmede een klasse voor ongemeten kajuitzeil jachten. Deze laatste klasse zal dit jaar voor het laatst deelnemen, aan gezien ernaar gestreefd wordt de meting voor de N.K.K. (Nederl. Kruiser kl.) voor volgend jaar over gebracht te hebben op alle ongeme ten jachten welke van tijd tot tijd in wedstrijden uitkomen. Andere verenigingen rond de Oosterschelde en uiteraard de eilandelijke zuster verenigingen „Bru" en WV Brou wershaven zijn van harte welkom op deze wedstrijden. DEN HAAG. Tijdens een perskon - ferentie in het Haagse Onderwijs museum is een nieuw verkooparlikel van het Kinderfonds (Unicef) ge ïntroduceerd onder de naam „Edu- colHet is een pakket dat vier bouwplaten bevat van woningen in andere werelddelen. Zwarte ribfluwelen Zeer slank Mol 5-7 Zierikzee Tel. (01110)2690 "W* Tilbury Aktiviteiten w.s.v. „Zierikzee"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3