STAVENISSE KEERT ZICH SCHERP TEGEN KOMST VAN SURINAMERS BOEK MET WAARSCHUWING De V.S. en Portugal Beperking Amerikaanse hulp Rode Kruis-hulp voor Timor Naakt meisje op onderzeeër MENSENJACHT Gevechten in Libanon Bestrijding rassendiskriminatie in Groot-Brittannië Helft van de boeren zou (harde) akties willen Intërmeubel i AGENDA STAVENISSE. 10-9. Pc kans is erg klein «lal in Sta- venisse op Tliolen ijfhonderil Sprinanlers,gehuisvest uorden. Dit werd dinsdagavond duidelijk tijdens een hoorzitting «lie het gemeentebestuur van Tholen in het Dorpshuis van Stavenisse had georganiseerd. Tot de parlementaire memoires mag gerust gerekend een pas ver schenen boek van de hoogbejaar de oud-minister-president dr. W. Droes: „Het Nederlandse parle ment vroeger en nu'. Dr- Drees is wel bij uitstek de man om deze vorm van comtemporaine ge schiedschrijving te hanteren en bovendien een objektieve zegsman als het er om gaat de politieke feilen van deze tijd aan te stippen. Dat doet hij dan ook en wel over onderwerpen, die lang alweer, in het middelpunt van de belangstel ling staan. Eén daarvan is de veel geroemde inspraak. Dr. Drees - bekend als rustig en bezadigd man - is niet tegen inspraak, maar waarschuwt tegen overdrijving. Hij gelooft niet dat iedereen over alles maar kan oordelen. Een nuchtere „Hollandse" reak- tie op veel geschreeuw in het .ver leden. Een zelfde standpunt neemt dr Drees in ten aanzien van de openheid van overheidszaken. Wie zich debatten herinnert ook bij de lagere overheden (raden) weet hoe ook in de provincie deze zaken spelen. Het mag niet worden voor gesteld alsof alles maar „doorzich tig is te maken voor iedereen". Dat is een onmogelijke zaak- De over heid moet het evenwicht bewa ren." Dr. Drees is niet te spreken over het Suriname-beleid van de huidige regering. De moed had aanwezig moeten zijn om de steoom rijksgenoten te stoppen, vooral gelet op de overbevolking van Nederland. Voor Suirname geldt dat dit land moet komen tot exploitatie van de op zich vrucht bare bodem. Terloops merkt de ex-premier op geen nieuwe grote (centrum)- partij te verwachten en hij keert zich dan tegen het radikalisme in het socialisme. Ilij noemt - ook een saillant voorbeeld van een scherpe analyse - de „anti-autori- tairen" (de anti-parlementaire-ak- tievoerders) zelf bij uitstek auto ritair. maar te onderscheiden van de buiten-parlementaire aktie- voerders. Het boek zal niet door iedereen in dank worden afgeno men. Zo heeft dr. Drees ook kritiek op de weinig vaste hand, die de regering heeft op de knip van de huishoudbeurs. „Zij heeft er on voldoende rekening mee gehou den, dat' er ergens een grens is aan het geld uitgeven". Dat moet wel vele mensen aanspreken. Een ander opvallende opmer king geldt de werkloosheidsbe strijding. Er wordt teveel gelet op het beroep van de werkloze en op diens Woonplaats. Ma.w. een werkloze moet werk aanpakken, dat voorhanden is, ook al is het niet precies zijn professie en moet hij er een eind voor reizen om zijn vak uit te oefenen. De uitkeringen kosten het land enorm veel en dr. Drees verwacht op die geldsmij terij en een toe nemen van de in flatie een terugslag, die niet mag worden onderschat. Weliswaar loopt de parlemen taire demokratie niet direkt gevaar in dit land, maar juist ook wat be treft de ekonomische ontwikkeling is de oud staatsman niet optimis tisch over de toekomst. Dit boek - zo lijkt het wel - komt op tijd. Er wordt veel in verwoord, wat het publiek feitelijk al lang aan voelt, maar eigenlijk nooit eens - buiten de partijpolitiek - zo raak en nuchter ziet neergeschreven. Nederland kan er zijn voordeel mee doen. De raad der ouden kan - zo kon wel eens blijken - nog niet worden gemist- Advertentie Meubelen kopen? Kies zekerheid Verlang garantie Meelstraat 31 Zierikzee GRONINGEN, liet werkbezoek dat koningin Juliana dingdag aan de ge- 'mèente Haren en Groningen bracht werd overschaduwd door een vier tal telefonische bedreigingen. Vol gens een ran die dreigementen zou koningin Juliana worden gedood. Volgens een ander dreigement zou den langs de route in Groningen een tweetal wagens met explosieven tot ontploffing worden gebracht. Het programma werd sterk ingekort. Het 1400 zielen tellende dorp was de laatste dagen danig van slag ge raakt door de berichten, dat even buiten hun dorp 500 Surinamers tij delijk gehuisvest zouden worden in 120 leegstaande vakantie-bungalows. De vergadering waarin deze huis vesting besproken zou worden was aanvankelijk besloten, maar door dat de bevolking zich massaal mobi liseerde was het onmogelijk de zaak met gesloten deuren te behandelen. Ruim een uur voordat de deuren van het dorpshuis open gingen had den honderden inwoners zich voor het gebouw verzameld. De zaal bleek te klein. Ruim 600 mensen stonden opgepakt tussen de gangen en tegen de muren in het zaaltje. De dominee's van de oud-gerefor meerde en hervormde kerken waren het broederlijk met elkaar eens: „geen 500 Surinamers naar Stave nisse" 50 tot 100 rijksgenoten als tijde lijke dorpsgenoten was nog aan vaardbaar, maar 500 onmogelijk. LONDEN, 10-9. De Britse regering heeft donderdag een strengere wet geving voorgesteld ter bestrijding van rassendiscriminatie bij funkties, huisvesting, onderwijs, advertentes en het verstrekken van goederen, fa ciliteiten en diensten. In een beleidsdokument wordt voorgesteld dat de staat grotere be voegdheden krijgt om „kleurbarrie- res" uit te roeien en degenen die de wet overtreden, te straffen. Er zou een nieuwe kommissie voor de verhoudingen tussen de rassen moeten komen die initiatieven zou kunnen nemen voor het instellen van onderzoeken. Slachtoffers van discriminatie zouden voorts zelf hun zaak aanhan- dig kunnen maken bij de rechtbank. De nieuwe wetgeving zou zich met name richten tegen het niet toelaten van mensen tot klubs op grond van ras. „Het is onaanvaardbaar dat Grool- Brittannië in de laatste 25 jaar van de twintigste eeuw niet in staat zou Dit is gebleken bij een enquete, die het Nederlands instituut voor de pubieke opini (Nipo) tussen 25 en 19 augustus heeft gehouden in op dracht van Fiet weekblad voor het platteland „De Boerderij", een uit gave van Misset te Doetinchem. Volgens dit blad is een representa tieve groep van 510 boeren (geen tuinders) ondervraagd. Postitief Het landelijk actiecomité ond.er Zell's de enige dorpsdokter liet zijn protest vanuit zijn vakantieoord in Spanje.horen bij monde van ak- tievoorzilter L. Plage. Moeilijkheden Hij had de Stavenissers een dag eerder in een pamflet opgeroepen naar de vergadering te komen. De argumenten van de arts gaven de gevoelens van de hele bevolking weer: Stavenisse als besloten ge meenschap met één eigen school, geen werkgelegenheid, geen moge lijkheden tot ontspanning zal zowel de Surinamers als dé Stavenissers in moeilijkheden brengen. De mensen in de zaal presten de 12 raadsleden hun standpunt in te nemen. Schoorvoetend bekenden zijn aan het eind van de vergadering 500 Surinamers wel wat erg veel te vin den voor Stavenisse. 50 tol 100 zou dan nog gaan. De ruim 150 mensen die niet meer in de zaal konden, stonden met hun blijken een kleine minderheid van ca. anderhalf miljoen gekleurde bur gers haar volledige en gelijke rech ten als individuele mannen en vrou wen te verzekeren", aldus het be leidsdokument. WASHINGTON. 10-9. De'Verenig de Staten hebben de ontwikkelingen van de laatste weken in Portugal als „bemoedigend" ervaren omdat de macht van de communistische partij is teruggelopen. De Portugese com munisten bezitten echter nog steeds een mate van invloed die buiten proporties is gezien hun numerieke kracht. Dit zei Henry Kissinger dinsdag tijdens oen persconferentie in Washington. leiding van de heer K. Olieman, waar de landbouworganisaties af wijzend tegenover staan, bleek vol gens de in „De Boerderij'' gepubli ceerde uitkomsten van het Nipo- onderzoek door meer dan de helft van de boeren als iets positiefs te worden ervaren. Maar ook bleken de landbouworganisaties nu het vertrouwen te hebben van iets meer boeren dan een jaar geleden. neuzen tegen de ramen gedrukt de discussie binnen te volgen. Dc twer in allerijl opgetrommelde politie agenten in burger - Stavenisse heeft nl geen eigen politieman- hoefden niet in aktie le komen. WASHINGTON, 10-9. Het 'Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heef Uvoensdag gestemd voor het in trekken van Amerikaanse ekonomi sche hulp aan landen die de men senrechten schenden door daden zo als marteling en langdurige gevan genhouding zonder proces. Het Pluis stemde met 238 tegen 164 stemmen voor de maatregel, die deel uitmaakt van een wetsontwerp waaronder 2,87 miljard dollar wordt uitgetrokken voor hulp aan het bui tenland. Daaronder valt geen mili taire hulp. President Ford is van plan een aparte aanvraag voor militaire hulp voor het begrotingsjaar 1976-1977 bij het congres in te dienen. DEN HAAG, 10-9. Het Nederland se Rode Kruis heeft f 20.000 beschik baar gesteld voor de hulpaktie van het Internationale Rode Kruis op Portugees Timor. Het Internationale Comité van het Rode Kruis bezoekt gevangenen op het eiland, voorziet hen van nood hulp en geeft medische verzorging. Bovendien wordt er gewerkt aan dis tributie van voedsel, kleding en ten ten, aldus een mededeling van het Rode Kruis. WASHINGTON, 10-9. De afvaart van de Amerikaanse onderzeeër de „Finback" op de tiende juli was bij zonder spektakulair. Het was op die dag prachtig weer. dezee leek op een spiegel, de onderzeeër gleed l^et water en op de voorbrug werd ,de bemanning aangenaam verpoosd door een aantrekkelijke naakldanse- res. Een waakzame admiraal echter die zich die dag onder de toeschouwers op de kade bevond sommeerde de kommandant van de „Finback" drie weken later bij zijn terugkomst naar zijn superieuren. De kommandant. Conelly Stevenson, werd geschorst. Als verklaring had Stevenson ge zegd dat zijn mannen best wat af leiding konden gebruiken nadat zij bij de voorbereiding van de vaart erg hard hadden gewerkt. Zijn meerderen waren echter niet tevre den met deze verklaring en houden Stevenson voorlopig aan de wal. Oude vrouw prooi van dieven ROTTERDAM, 9-9. Een 80-jarige inwoonster van Rotterdam is ten prooi gevallen aan twee dieven, die zich voordeden als kachelrepara teurs. Nadat ze onder dit voorwend sel binnen waren gekomen, stalen de mannen vier gouden ringen, een AOW-uitkering van f 1300 en f 4200 aan spaargeld. Ook raakte de vrouw nog een Friese staartklok kwijt. De mannen waren zo „vriendelijk" om deze voor haar ter reparatie mee te nemen. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 september a.s. PETER FONDA als prooi van de geheimzinnige scherpschutter Aanvang 8.00 uur Toegang 14 jaar Zaterdagavond half elf en dinsdagavond 16 september 8.00 uur Toegang 18 jaar Wiegel opent Damesbeurs DEN HAAG, 10-9. Vrijdagmiddag 19 september a.s. zal de fraktievoor- zitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer de heer H. Wiegel de 104e Damesbeurs van de Dameskroniek officieel openen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en andere ge nodigden. LAATSTE NIEUWS SOEST, 11-9. In Stavenisse op Tholen zullen voorlopig geen Surina mers worden ondergebracht. Minis ter Van Doorn (erin) heeft dit beslo ten naar aanleiding van de bewo nersvergadering (dinsdag (gisteren avond op het eiland, tijdens welke heftig werd geprotesteerd tegen de komst van Surinamers. Volgens de minister is het nu onverstandig Su rinamers naar het eiland te brengen. ZGHORTA, 11-9. Mohammedaanse cn christelijke extremisten in Liba non hebben elkaar donderdag weer met mortieren en machinegeweren beschoten. Hot Libanese leger hield zich af zijdig. hoewel de regering in Beiroet heeft besloten een door soldaten be mande bufferzone tussen het Mo hammedaanse Tripoli en Christelij ke Zghorta in te stellen. In elf dagen van gevechten tussen beide groepen zijn 350 mensen ge dood of gewond. Verslaggevers die donderdag de 8 kilometer reden van Zghorta naar Tripoli, werden door Christelijke militiemannen teruggestuurd, terwijl hel geluid van ontploffende mortier granaten en he schieten met machi negeweren hoorbaar was. Langs de kant van de weg stond een bord met het opschrift ..Welkom in Tripoli". Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17 00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendijke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Donderdag 11 september Kerkwerve 16.00 uur, aanvang bejaardengymnn- stiek. Bruinisse Ger. Kerk. Begin repetities „Laus Deo". 20.00 uur. Vrijdag 12 september Zierikzee Concertzaal, 20,00 uür, filmvoorstel ling. Overblijflokaal R.S.G. „Prof. Zee man". Filmkring „Ziejook", 19.30 uur. Zaterdag 13 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 en 22.30 uur, film- voorstelling. Schuddebeurs Excursie Natuur- en Vogelwacht. Vertrek „Heesterlust", 14.00 uur. Zonnemaire Mobiele tent. Concert „N. en U", 19.30 uur. Dreischor Ncórddijk, einde Ooostweg, 13.00- 16.00 uur, he'ngelwedstrijd voor le den H.S.V. „Dreischor". Aanmelden vanaf 12.00 uur. Zondag 14 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 15 september Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. Philateliea. Renesse „De Ark" Modeshow afd. Schouwen Plattela ndsvrou wen bond Nieuwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, Diepvriesvere niging. Dinsdag 16 september Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B.- afdeling. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. bejaardensoos, 14.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Afd. Plattelandsvrou- wenbond, 20.00 uur. Woensdag 17 september Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, lijd- rede S.G.P. Donderdag 18 september Zierikzee Hervormd Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 19 september Zierikzee Zaal Ger. Kerk. Vert. b.v. School- 01 dêrwijs. 19.30 uur. Woensdag 24 september Middelburg „De Hoeksteen" Vredesbijeenkomst 20.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee Eerste les ZVU-kursus Ned. Letter kunde. 1.9.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Dood bij huisslachten BARNEVELD, 9-9. De 70-jarige E. M. van Manen uit Barneveld is dins dagmiddag doodgebloed nadat hij zichzelf bij het slachten van een var ken in zijn woning had verwond. Berging wrak bommenwerper DEN HAAG. 10-9. De berging?- dienst van de luchtmacht wil eind deze maand - begin volgende maand in de polder Zuidelijk Flevoland kunnen beginnen met het lichten van het wrak van een „Liberator"- bommenwerper van de Amerikaan se luchtmacht. De genie van de land macht is druk bezig de weg naar het wrak te banen. DOETINCHEM, 10-9. De helft van dc boeren wil nieuwe acties, een kwart zelfs harde acties. De meestcn zouden graag zien dat de landbouworganisaties die acties op touw zetten, sommigen willen dat zij dit samen met het lande lijk actiecomité voor land- en tuinbouw doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2