IN EEN LAGERE VERSNELLING Het Sinai-akkoord: vertoon van enig vertrouwen Intermeubel woonmagazine Tinoccfuo 7 BLIK DOOR HET WERELD intermeubel Verre eekhoorn Verton's Schoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dlnsdar 9 september 1975 Nr. 21756 Over Kissingers nieuwe Sinaï-ak- koord zijn uiteraard de stemmige lofuitingen als een stap naar de vre de geuit, al kan men rustig stellen dat de werking ervan slechts een klein deel van het grote totaalpro bleem raakt. En het is evenmin te bestrijden dat wat nu tot stand kwam nog het makkelijkste deel was van de kwestie - het ging om een stuk Sindï dat wel psycholögische en zelfs wat ekonomische waarde heeft zo wel voor Egypte als Israël naast een betrekkelijke militaire belangrijk heid, maar het is verder een leeg ge bied. Als dit al zoveel voeten in de aarde had, dan mogen we niet opti mistisch zijn als de andere knelpun ten zoals de Golan-hoogten, de wes telijke Jordaanoever en vooral Jeru zalem en de Palestijnse aanspraken geregeld moeten worden. Zuiver zakelijk beschouwd is er zo alle reden om toch maar niet te hoog op te geven over dit akkoord, waar mee overigens aan het onderhande lingstalent van Kissinger en de be reidheid risiko's te nemen van Ra bin en Sadat niet getornd wordt. Kissinger heeft - overigens terloops - wel gewezen op een aspekt dat wellicht het belangrijkste is, althans belangrijker dan de ontruimingen, verlegging van de bestandslijnen en inrichting van kontroleposten. Hij stelde vast dat het bereiken van een uiteindelijke vrede vooral als pro bleem heeft dat in de loop der jaren tussen Israël en zijn Arabische bu ren een sfeer van wederzijds wan trouwen is ontstaan. Het afbreken van dit wantrouwen is een eerste voorwaarde om tot echte vrede te komen. En inderdaad is hier sprake van een zeker opgeven van dit wan trouwen althans voorzover dit tus sen Egypte en Israël mogelijk is. De bereidheid akkoorden aan te gaan houdt toch in dat men wil aannemen dat de andere partij zich zal houden aan de afspraken. In dit opzicht is het belangrijk dat al in het begin van het akkoord wordt vastgesteld dat de kwestie tussen de twee staten niet door geweld opgelost wordt. En dit zeggende neemt Israël een zeker militair risiko op basis van vertrou wen, beoefent Egypte een zeker ge duld eveneens op basis van dit ver trouwen. Eetere sfeer Hier is inderdaad sprake van een voorzichtig begin met de afbraak van wantrouwen die men mag zien als de belangrijkste voorwaarde voor vrede. In het bijzonder wat Israël betreft is het begrijpelijk dat men het hiermee moeilijk heeft. Het land verkeert toch in een positie dat het zich niet kan veroorloven een fout te maken, omdat die te licht leidt tot de ondergang van de staat. Maar aan de andere kan moet men niet onder schatten dat het Egypte eveneens „Flitseii" uit het buitenland WARSCHAU. Een. slechte graan oogst in Noord-Polen als gevolg van droogte heeft ernstige gevolgen voor de melk- en vleesproduktie, zo heeft premier Piotr Jaroszewcz verklaard. BANGKOK. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft maan dag in de Thaise hoofdstad bekend gemaakt, dat zaterdagavond in Lampang (Noord-Thailand) een Amerikaanse militair is doodgescho- ten. Dit gebeurde toen de militair met zijn driejarig dochtertje op de arm een bioscoop verliet. KARATSJI. Naar schatting een miljoen mensen hebben te lijden van de overstromingen in de Pa kistaanse provincie Sind. In de af gelopen tien dagen zijn minstens 20 mensen om het leven gekomen. RENESSE. Het draaiorgel „Het Ste keltje" luisterde in het afgelopen seizoen de wekelijkse markt te Re- nesse muzikaal op. Het werd bijzon der populair bij het publiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) niet zo licht valt deze vertrouwens sfeer binnen te slappen - het land moet lei>en binnen de wereld der Arabische landen die het weinig aangenaam vinden als Egypte ook maar schijnt zijn sores met Israël te regelen terwijl de andere lijdende partijen (Sytrë, Jordanië en vooral de Palestijnen) maar moeten zien hoe ze het redden. Dit dan nog in een sfeer die door de Israëlische premier Rabin nog is verslechterd toen hij enige maanden terug ie kennen gaf dat een van de heilzame aspekten van het praten met Egypte was dat daardoor verdeeldheid bin nen het Arabische kamp bevorderd werd. Dat was dan wel een opmer king die bedoeld was om Israël zelf te verkopen dat met Egypte werd onderhandeld, maar voor zulk soort dingen heeft men in Amman en Da mascus en verder tot in Ryad toe scherpe oren. Goed, enig wantrouwen is nu af gebroken en dat kan uitgelegd wor den als ten minste het wegnemen van een stukje van de barrière die nog belet de weg naar de vrede echt te bewandelen. Wie dit nog niet veel vindt, heeft wel gelijk. Maar aan de andere kanthet is in ieder geval eindelijk iets in een bittere sfeer waarin werkelijk helemaal niets ge beurde behalve het verder kweken van haat en wantrouwen. TIBERIADE. Een woordvoerder van de Israëlische politie heeft mee gedeeld, dat zondag zich een botsing heeft voorgedaan tussen twee groe peringen in het Arabische dorp Ka boel in westelijk Galilea. De botsing heeft een mensenleven geëist. Er zijn zestien gewonden. De toestand van verscheidene van hen is ernstig. WASHINGTON. Een meerderheid van de Amerikanen is gekant tegen het verlenen van een aanzienlijke financiële steun aan Israël, zo blijkt uit een opiniepeiling waarvan het resultaat zondag in de bladen van het concern Gannett werd gepubli ceerd. EDINBURG. Militante protestan ten hebben verhinderd, dat de R.K. bisschop van Londonderry, mgr. Da ly, een preek hield in de Presbyte riaanse kathedraal van St. Giles in Edinburgh. BEIROET. De Sowjet-Unie is niet van plan het Midden-Oosten aan de Verenigde Staten te laten en zal in gaan tegen de Amerikaanse diplo matieke inspanningen in dat gebied, zo schrijft het Libanese dagblad „As Safir". WASHINGTON. De keuzecommis sie van de Amerikaanse republi keinse partij heeft unaniem besloten de partijconventie volgend jaar au gustus te doen plaatsvinden in Kan sas City (Missouri). HONGKONG. De Chinese volks republiek heeft vorige week gewei gerd een Russische delegatie toe te laten omdat de spanning aan de Chi nees-Russische grens blijft bestaan. Dit heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. De delegatie had een bezoek willen brengen aan de graven van Russische soldaten die in China sneuvelden tijdens de Tweede Wereldoorlog. LONDEN. De Londense politie heeft- meegedeeld dat een van de twee personen die zijn gedood bij de bomaanslag op het Hiltonhotel in Londen op vrijdag, een vrouw uit Amsterdam is. Zij is de 39-jarige mevrouw Gezina Loohuis, wier fa milie inmiddels werd verwittigd. LICE. In het oosten van Turkge, zwaar getroffen door een aardbeving die zeker 2.000 mensenleven» kostte, dreigen tekorten aan voedsel en andere hulpgoederen. Bewoners van Lice, een van de zwaarst getroffen plaatsen, meldden zich voor voedsel en hulp. SAIGON. In Saigon is vrijdag een tentoonstelling over de Amerikaan se oorlogsmisdaden in Vietnam ge opend in de grote villa waar eens de veiligheidsofficier van de Ame rikaanse ambasade heeft gezeten. TEL AVIV. Bremier Yitzhak Ra bin verwacht dat de Sowjet-Unie zal proberen het Sinaï-akkoord niet Egypte te ondermijnen „door middel van Libië, de Pale ujnen en extre mistische elementen »n de Arabische wereld". Hij zei dit in een vraagge sprek vooi de Israëlische radio ter gelegenheid van het Joodse nieuw jaar. MOUTIER. Moutier, een stad van 5000 inwoners in de horlogemakers- en zuivelstreek van Zwitserland, heeft gestemd vóór het deel blijven uitmaken van het Duitssprekende en overwegend protstantse kanton Bern, liever dan zich aan te sluiten bij het nieuw-gevormde, Fransspre kende en overwegend rooms-katho- lieke kanton Jura. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Voor de verdubbelde saneringspremie voor aan de visserij te onttrekken schepen zijn. thans ze ventien schepen aangemeld met een totaal tonnage van ongeveer 10.000. DEN HAAG. Minister Vorrink (volksgezondheid) en haar staatsse cretaris Hendriks maken zich zorgen over de „zeer sterke groei" van het alcoholgebruik. „Het is onwaar schijnlijk dat die groei spoedig zal zijn beëindigd. Dit noopt de over heid, die immers verantwoordelijk heid heeft aanvaard voor de gezond heidstoestand en het weizijn van de bevolking, tot waakzaamheid". ROTTERDAM. Ongeveer 5000 Rot terdammers hebben op de Maasvlak te deelgenomen aan het omstreden openingsfeest rond de nieuwe elek triciteitscentrale van 't gemeentelijk energiebedrijf. De nieuwe centrale, die ovei'igens al enige tijd gedeelte lijk in gebruik is, heeft een totale kapaciteit van meer dan 1000 mega watt en heeft anderhalf miljard gul den gekost. BILTHOVEN. Door eigenhandig een telexbericht te verzenden heeft minister Van Agt van justitie maan dag officieel de nieuwe telexcentrale van de politieverbindingsdienst in gebruik genomen. De nieuwe, door een computer bestuurde, centrale staat opgesteld in het telex-compu ter gebouw in Bilthoven. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren &oil& Het nieuwe najaar 1975 is uit! Met 101 woonsfeertips Gratis verkrijgbaar voor meubelzoekers meelstraat 31 zierikzee DEN BOSCH, 8-9. Op enkele landgoederen in' Midden-Brabant is de Siberische grondeekhoorn gesig naleerd. Dit diertje hoort thuis in loof- en naaldbossen van de hele „oude wereld", tot in China en Ko rea toe. Ook komt liij wel voor in de westelijke helft van Noord-Amerika. Het beest leeft ongeveer zoals de gewone eekhoorn, met dit verschil dat het niet in bomen huist, maar in een hol in de grond. Daar overwin tert het ook. Deskundigen zijn bang dat de grondeekhoorn broedvogels te lijf zal gaan. CAOlia DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 10 SEPTEMBER NED. I: Voor de jeugd valt er vanmiddag heel wat te genieten bij de beeldbuis. Hoofdschotel is de bioscoopfilm Flipper over de intel ligente dolfijn met die naam. In een tijdsbestek van anderhalf uur wordt een spannend avontuur getoond, waarin Flipper onder meer een jon gen die door twee haaien wordt aan gevallen, van de dood redt. In de vooravond is de zender voor het 1KOR, dat twee programma's te bie den heeft. Allereerst Exegese, een tweede programma met de pantomi mespeler Rob van Reyn, die zijn vi sie geeft op een aantal verhalen uti het Oude Testament. Exegese wordt gevolgd door de informatierubriek Kenmerk. Na achten is de buis tot elf uur voor de AVRO, die begint met de rubriek Televizier Magazine. Aansluitend hierop is er een doku- mentaire te zien, Gezicht op de lage landen, die aan de hand van vele voorbeelden de ontwikkeling van de landschappelijke schilderkunst weergeeft. De jazzliefhebbers moe ten zich om tien voor half tien voor het scherm scharen, want dan be gint de reportage van het Hammer- veld Jazzfestival 1975. Vele groothe den uit de jazzwereld zijn hierin te zien. Groot enthousiasme brachten bijv. het Charles Mingus Quintet en het Benny Carter kwartet bij het publiek te weeg. De uitsmijter van de AVRO is het derde deel van de serie Op zoek naar de wereld van morgen. Deze aflevering schenkt aandacht aan de nieuwe vormen van energie. NED. II: Het Nederlandse voet balelftal staat vanavond voor een belangrijke opgave; wil het team in dq, running blijven voor het toer nooi om het Europees kampioen schap van landenteams, dan zal vanavond de zware uitwedstrijd te gen Polen gewonnen moeten worden. Om half zes treden de twee teams aan in het stadion van Corzow. De NOS is zo aardig de wedstrijd recht streeks op het scherm te brengen. Na de voor Nederland hopelijk suk- sesvolle partij volgt de rubriek Van gewest tot gewest, die o.m. aandacht besteedt aan de nieuwe stad Almere in de Noordoostpolder. Na het jour naal begint de Zweedse tv-film De geheime papieren van de ITT. De inhoud van het spel is erg realis tisch. De kijker ziet wat er gebeurt nadat de Amerikaanse journalist Jack Andersno in 1972 een aantal uiterst geheime dokumenten van de ITT in de openbaarheid heeft ge bracht. Uit de stukken blijkt dat de ITT in 1970 heeft getracht te ver hinderen dat de later vermoorde Salvador Allende tot president van Chili zou worden gekozen. Na Stu dio Sport herhaalt de NOS de ironi sche film-komedie De Liefdeswacht, geschreven door Dimitri Frenkel Frank. In de hoofdrollen spelen Ramses Shaffy en Liesbeth List. WOENSDAG 10 SEPTEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 15.30 Prof. Balthasar; 15.40 De Zuidpool; 16.15 Flipper; 18.15 T.eleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Exe gese; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Televizier; 20.40 Gezicht op de Zondag 14 september, 19.55 uur, Ned. I: Een onbeminde vrouw. Heinz Matern is volkomen in de ban van de charmes van de mooie Sibylle Jansen, vrouw van een bankier. lage landen; 21.20 Hamerveld Jazz festival 1975; 22.20 Op zoek naar de wereld van morgen; 23.00 Journaal. NED. II: 17.25 Voetbal; 18.20 Nieuws; 18.28 Voetbal; 19.15 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.0Q Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Staatsloterij20.35 De geheime papieren van de ITT; 21.40 Studio Sport; 22.05 De liefdeswacht; 23.00 Den Haag vandaag; 23.15 Journaal. DONDERDAG 11 SEPTEMBER NED. I: De KRO begint haar uit zending om zeven uur met het pro gramma Myl op zeven. Voor de laat ste keer wordt een rit door het Ne derlandse Landschap gemaakt. Na het journaal zal de KRO vele kij kers een plezier doen met de herha ling van het blijspel Slippers. Het stuk wordt gespeeld door Guus Her- mus, Mary Dresselhuys, Willeke Al- berti en Jeroen Krabbé. Willeke Al bert! speelt een vlinderachtig meis je, op wie een jongeman verkikkerd is. Ze heeft echter een verhouding met een getrouwde man. Als de vier personen op toevallige wijze met el kaar in kontakt komen, leidt dit tot de meest vreemde situaties. Vervol gens is het tijd voor de korte Neder landse speelfilm De gebroeders Hel le. Het is een verhaal van mensen in een Zeeuwse provincieplaats die met Advertentie MODEL in de maten 28-45 In Juchtleder,met Plantufu- Crêpe Rubber Zolen,voor Iedereen die zich Jong vooll en de hèééééJe winter gezond en preitig wil lopenl Alleen èeht met heitPinOCcfuOmerkl Havenplein 13 - Zierikzee tegenstellingen tussen vroeger en nu worden gekonfr onteer d. Tussen vooruitgang en stilstand, tussen stad en land en tussen droom en daad. Dit patroon wrodt even doorbroken als uit de stad de verloofde van een van de broers in het gezin komt. De KRO rondt om kwart voor elf haar programma af met de rubriek Uit de agenda van een bisschop, waarin ditmaal het bezoek getoond wordt door de Rotterdamse bisschop Simo- nis aan de Kleine Zuster van Char les de Foucauld in Den Haag. NED. II: Het avondprogramma be gint met een brok kinderver tier. De VARA laat Pipo opdraven die ach ter het grachtengeheim aangaat. Vervolgens kunnen jong en oud zich vermaken met de Dokters ter Zee. Kapitein Lof lus meent redenen te hebben om te twijfelen aan de medi sche kwaliteiten van dokter Duncan. Na het journaal volgt het tweede deel van Melissa. De persoon waar naar de serie is genoemd, Melissa Poster is vermoord. Dat gebeurde op een verjaardagspartijtje. Haar man Guy Foster wordt door de po litie als verdachte nummer één be schouwd, want er wordt beweerd dat Melissa een verhouding had met een andere man en dat zou voor Guy een reden geweest kunnen zijn haar om het leven te brengen. Onder de titel Gefeliciteerd VARA en icel be dankt, worden vervolgens vijftig mi nuten hoogtepunen getoond uit 50 jaar VARA-amusement. Dat amuse ment bestaat uit gedeelten van de acht shows die het kabaret-duo Neerlands Hoop, Freek de Jonge en Bram Vermeulen, voor de tv ge maakt hebben. De avond wordt be sloten met de rubriek Achter het Nieuws en daarna volgt nog de NOS-rubriek Den Haag Vandaag. DONDERDAG 11 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws: 19.05 Nfijl op zeven; 20.00 Journaal; 20.20 Slippers; 22.20 De gebroeders Helle; 22.45 Uit de agen da van een bisschop; 22.55 Journaal. NED. 11: 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Pipo; 19.30 Dokters ter Zee: 20.00 Journaal; 20.20 Melis- sa; 21.10 Neerlands Hoop; 21.50 Ach ter het nieuws; 22.40 Den Haag van-, daag; 22.55 Journaal. 18 „Of je wilt of niet, we moeten te rugschakelen in een lagere versnel ling. Verdoriejij als mijn vrouw, je behoort in deze rotweken naast me te staan. Me te helpen in het be denken van bezuinigingen! Hier - hij wees op het pakje shag - ik rook geen dure sigaretten meeiy omdat ik dat zonde van het geld vind. Ik kan het ook wel met shag af. Als jij dat nu ook eens doet, he? Want jij rookt zeker vijf a zes pakjes in de week. Tel dat eens op?" „O, gun je me m'n sigaret ook al niet meer?" Ze keek hem met een giftige blik aan. „Draai je maar shag." „Ben, doe alsjebliet niet zo banaal, we zijn geen „arbeiders". Jij met die vieze shaghet hele huis stinkt er al van. Ik schaam me, als een van onze kennissen hier komt." „Die blijven langzamerhand wel weg," voorspelde de man. „Dat gaat in de regel zo, als je maatschappe lijk niet meer meetelt." „Je moet je niet laten ontmoedi gen," bezwoer de vrouw. „Gewoon doorgaan met alles. Je zult zien, dat het vanzelf weer in orde komt." Hij kwam overeind. „Er is met jou niet te praten. In ieder geval gaat de vakantie niet door; we blijven thuis. Want het geld voor een vakantie kunnen we nu beter besteden. De waanzin om evengoed te bespreken met dat reisbureau alsof er niets aan de hand is. „Ik heb die vakantie hard nodig, maar dat begrijp jij niet". „Ik .begrijp dat donders goed, vrouw! Dan doe je het thuis maar een beetje kalmer aan, een middag minder kaarten en de theeuurtjes schrap je maar eens een poosje. En naar de kapper kun je ook eens in de veertien dagen. Verderals je zelf eens de stofzuiger pakt, zul je er vast niet aan dood gaan. Apro pos, zeg Jannie per 1 augustus op. want dat scheelt ons een heel be drag." „Ik denk er niet aan!" „Dan doe ik het Vandaag nog. Zodra ze terug is uit het dorp. Als jij dan niet wilt inzien, dat we onze levensgewoonten radikaal moeten veranderen, zal ik daarvoor zorgen." Zaterdagsmorgens zat Ben van den Ogenaller in de voorkamer de krant te lezen, toen zijn vrouw vroeg: „Heb jij mijn autosleuteltjes gezien? Ze hangen niet op de vaste plaats en ik weet haast zeker, dat ik ze er gisteren gehangen heb." Zonder op te kijken antwoordde de man: „Klopt. Ik heb ze wegge borgen." „Weggeborgen?" herhaalde de vrouw, hem stom verbaasd aankij kend. „Waarom?" Hij keek langzaam op. „Omdat men hier in huis maar niet wil be grijpen, dat we zo niet kunnen door gaan. Ik heb vanmorgen vroeg de teller gezien. Hans is gisteravond met jouw wagen weg geweest, niet? Je tank is bijna leeg; hij heeft zeker tweehonderd kilometer gedraaid. Hij denkt zeker, dat het niet op kan? Daarom zal ik vanaf dit ogenblik er een stokje voor steken. De autosleu tels blijven voortaan onder mijn be heer." De vrouw stond hem enige ogen blikken verbluft aan te kijken. Langzaam begon ze rood te worden. „Zegben jij helemaal gek ge worden? Geef op de sleutels! Het is mijn wagen, of ben je dat vergeten?" door HENK VAN HEESWIJK „O ja? Wie heeft hem betaald?" „Doet niets terzake; we zijn in ge meenschap van goederen getrouwd, dus alles is niets enkel van jou, ook van mij. Jij hebt jouw wagen en wat jij daarmee doet of niet doet, is jouw zaak. Van de mijne blijf jij af. De sleutels, en gauw een beetje, want ik moet om half elf bij de kapper zijn". Ze stond met uitgestoken hand voor hem. De man verdiepte zich weer ln zijn krant. „Dan mag je wel op schieten. want op de fiets is het een klein kwartiertje rijden." „Je geeft ze dus niet?" ..Ik denk er niet aan. Jij en Hans. jullie rossen maar raak. Of ik zon der weik ben of niet. Dat kan niet. Reina. En omdat jij en die jongen 't niet willen inzien, neem ik krassere maatregelen. Je kunt eens in de week met de wagen naar de stad gaan om te bridgen. Voor de rest ga je maar met de bus; een tienritten- kaart is voordeliger." Ze knikte enkele malen. „Dus zo staan de zaken er voor. Goed. denk aan de konsekwenties. Je zult me nu leren kennen, reken maar!" Nog rood van woede liep de vrouw naar de hal. Even later hoor de de man haar stem door de tele- fono. Heina van den Ogenaller be itelde een taxi. Zonder zich er wat van aan te trekken, bleef hij lezen. Als haar huishoudgeld op is, moet ze het maar zien uit te zingen, want ze krijgt niks meer van me en van de giro kan ze hetnu ook niet meer afhalen. En de man bleef lezen toen de bestelde auto voor de deur stopte en even later met Reina er in weg reed. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7