vanURK Nog eens de historie van de oude stad Zierikzee bouwt kas Oosterlandse zaak voor snijbloemen STREEKNIEUWS ZIEK 1KZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1975 Nr. 21756 Roch'ëfort en vervolgens Jane Peule, die er een bordeel hield. Toen Jane, die regelmatig met enige meisjes in een rijtuig naar Brouwershaven reed, wanneer daar schepen waren afgemonsterd, het pand in 1874 ver liet, werd het als pakhuis in gebruik genomen. Evenals elders heeft het ook hier lang geduurd voordat de burgerij weer liefde toonde voor haar stads- schoon. Als excuus kan gelden, dat Zierikzee een verarmd stadsbeeld had gekregen en dat niet alleen het geld voor herstel ontbrak, maar ook de lieden die voer dat herstel kon den pleiten. De eigenaar van het pand Haven plein 19 gaf in 1867 een frappant staaltje van opzettelijk verminking van een huis. Hij draalde niet de de voorgevel te verkopen. Het woon huis had niet een gewone gemetsel de gèvel, maar een fraaie zandste nen in laat-gotische stijl. Met enige fantasie zou men de zeer verwaarloosde gevel van het zo genaamde „Tempclierenhuis" in de Meelstraat (Poststraat 2) als kopie daarvan kunnen zien. Het zandsteen van het pand Havenplein 19 werd met vlugge hand afgebikt en het puin gebruikt voer het maken van een grotwerk in de vijver van het buiten „Welgelegen" te Schudde- bcurs. Advertentie j Europa's grootste import- en ca^>ui Mpcuianai H vlcugols en piano s« Instrumenten, vervaardigd door 's werelds meest geniale instru mentbouwers. Keus uit meer dan 150 modellen en uitvoeringen, alle direct uit voorraad leverbaar, leder instrument met 5 jaar volledige garantie. Van Urk, sinds 1898: Uw waarborg voor een veilige koop en service. Stemmen en onderhoud in geheel Neder land. PIANO'S Cherny waarde 3600.-, nu Irmbach waarde 5100.-, nu Rich.Weber waarde 6350.-, nu Tchaika waarde 6500.-, nu Bechner waarde 6900.-, nu 2345. 3695. 4495. 4695. 4695. VLEUGELS Bechner waarde 14.900.-, nu 9995.- Estonia waarde 25.400.-, nu 18.900.- Steinway vanaf 22.4 50.- Rechtstreeks van importeur. J. van Urk, Westersingel 42 Rotterdam, Tel. (010) 363500. m Dagelijks van 9 tot 17.30 uur, Vrijdags koopavond van 19 tot 21 uur. BURGII HAAMSTEDE Fraaie opbrengst kollekte K.W.F. De le Haamstede/Burgh gehouden kollekte ten bate van het K.W.F. (Kankerbestrijding) heeft te Haam stede opgebracht f 1316,54 en te Burgh f 848,46; samen f 2165,een belangrijk hoger bedrag dan vorig jaar. De kollektrices, maar niet min der de gulle burgerij komen een woord van dank zeker toe. Advertentie NUTSSPAARBANK.. de ideale gezinsbank Jeugdsparen 10 premie RENESSE: Centrum - woensdag 9.00-11.30 uur. Veel verloren, veel behouden Deze spitsvondige formulering was voor het gemeentebestuur sterk genoeg om „volkomen herstel van dit gevaarte" by het Gouvernement te bepleiten, hetgeen succes heeft gehad. Reeds in het begin van de 17e eeuw was het grafelijke hof tegenover de toren afgebroken. Het werd begrensd door de tegenwoordige Weststraat en Karnemelksvaart. De kerk verbrandde in 1832. Aan herstel van het gebouw werd niet gedacht. In het oudste stadsdeel ten westen van de Dam bleef het stadhuis bewaard. Het oudste deel daarvan diende eerst als vleesmarkthal. Tussen 1550 cn 1554 werd ten oosten van deze hal een nieuw stadhuis gebouwd. In 1775 werd de voorgevel van het gebouw ingrijpend gewijzigd. Eeu wenlang hing in de toren het wellui dend klokkenspel uit de gieterij van Peeter van den Gheyn, dat naar de Zuidhavenpoorttoren werd overge bracht. De zuivere klank van dit carillon moest worden herontdekt óm de klokken van het gemeente museum naar de poort over te bren gen, waar ze bij dag hun stemmen weer laten horen. De Lutherse kerk is een rest van het woonhuis c.a. van de heren van Kleef, dat lang het stadsbeeld in deze omgeving be heerste. Binnen de grote stadsuitleg, die in het begin van de 14e eeuw in oos telijke richting tot stand kwam, vinden we drie stadspoorten, de kloosterkapel van het voormalige St. Elisabethsgasthuis (Gasthuis- kerk) met een koopmansbeurs uit het midden van de 17e eeuw als voorstuk, de grafelijke gevangenis van Zeeland Beoosten-Schelde (1524/6) en een tot vismarkt ver bouwd hofje in de St. Domusstraat. Vergelijken we de verschillende stadsplattegronden met elkaar dan zien we dat door de afbraak van de kloostercomplexen (Wevershoek, Minderbroederstraat, Slabberswerf, Lange St. Janstraat, Driekoningen laan en Karsteil) na de reformatie open erven in het stadspatroon ont stonden. In de loop der eeuwen wer den deze opnieuw bebouwd. Slechts de kapel van het voor noemde St. Elisabethsgasthuis bleef bewaard en werd als kerk ingebruik genomen (Gasthuiskcrk). Een sieraad der stad. Een eenvoudig klokkenspelletje, dat in de westelijke toren op het kerkdak heeft gehangen, was vóór het jaar 1795 reeds eruit gehaald. Ook werden gesloopt, omdat het bouwwerk onnodig was geworden of wegens gevaar voor instorting, enige stadspoorten, een aantal wal- molens. het leprozenhuis, de stads muur enz. Zeehond gezien op de Roggeplaat ZIERIKZEE, 8-9. De Oos- t terschelde is kennelijk, nog f niet „gesloten" voor zeehon- t den. Gedurende het afgelopen t weekeinde werd nl. door zei- t Iers uit Zierikzee een zich t heerlijk in hel zonnetje koes- t terende zeehond waargeno- men. Het dier had ligplaats gekozen op het westelijk ge- f deelte van de Roggeplaat, f maar wachtte de komst van dc zeilers «iet af. Bij de nude- t ring van het jacht dook de f zeehond in zee. f Periode va» welvaart De 17e en 18e eeuw (tot het laat ste kwart) was voor de stad een periode van welvaart. Zierikzee kreeg zijn patriciaat, dat zijn rijk dom toonde door de bouw van woon huizen met indrukwekkende voor gevels. Aantrekkelijk waren vooral de beide zijden van de haven en het plein rond de St. Lievens Minster- kerk. De woonbuurt der gildebroe- ders werd begrensd door de tegen woordige Oude Haven, het Kraan plein, Havenpark, Havenplein en Appelmarkt ten noorden en de Nieuwe Haven ten zuiden. Ook het kwartier tussen Poststraat, Kerkhof zz. en Weststraat, enerzijds en de zuidelijke stadswal, anderzijds, was de woonplaats van de kleine burge rij. In de Wevershoek en de naaste omgeving woonden reeds in de mid deleeuwen veel arbeiders van de la kennijverheid. Dc achteruitgang van handel cn scheepvaart in het laatste kwart van dc 18e eeuw - o.m. als gevolg van de Engelse oorlogen - cn het daarop volgende verval in de Franse tijd, bracht ook hier ter stede grote ar moede. Als we ons slechts bepalen tot het stadsbeeld dan weten wc, dat vrij spoedig een deel van de bezit tende klasse naar elders verrok. Het nieuwe staatsbestel bood de leden van het oude regentendom weinig lucratieve ambten aan. Wat het Zierikzeese patriciaat bij zijn vertrek aan fraaie woonhuizen ach terliet, verpauperde snel. Bekend is dat reeds in de Franse tijd vele hui zen vond de St. Lievens Monsterkork leeg stonden. Bijna alle werden op den duur gesloopt. Gelukkig bleven de huizen langs de Oude Haven in trek. Toen ze in de 19e eeuw inten siever Werden bewoond en vaak aan de achterzijde uitgebouwd, kwamen ook deze panden in verval. Daarbij werd door verkoop van vrijwel alle onderdelen van interieurs, zoals deuren, trappen c.d. de waarde in hoge mate verminderd. Overigens moeten we mild in ons oordeel zijn ter zaken van de verkoop van frag menten van huizen in gebouwen in de I9e eeuw. Bekend is. dat nog ongeveer veer tig jaar geleden een inwoner van Zwyndrecht do Or koop van een handelaar eigenaar was geworden van het geschilderde plafond uit het pand Oude Haven 03 alhier. Een kleine opleving in de scheep vaart omstreeks het midden van de 19e eeuw heeft voor de huizen langs de Oude Haven tot gevolg gehad, dat vele als werkplaatsen of pak huizen werden gebruikt. De ouderen onder ens kennen nog de panden waarin ook in later jaren sicarenla- briekjes e.d. waren ondergebracht. «rand Munsterkerk Was in de Franse lijd en in dc vo rige eeuw in onze stad meer afge broken dan zou het Zierikzeese De noord- en zuidzijde van de Ou de Haven, die in de Franse tijd resp. Le Port du Roi en de Quai de Marie Louise hadden geheten, werden door deze demping voor het grootste deel met elkander verbonden. Enige oude gravures geven ons nog een indruk van de schoonheid van deze haven met ter weerszijden fraai be- boomde kaden en ter hoogte van de Gaslhuiskerk een brede stenen brug. Overigens was deze verminking in de tijd gezien niet zo vreemd. Men denke eens aan steden als Rotter dam, waar door de aanleg van een spoorweg en bouw van stations ook grote veranderingen in het stads beeld werden aangebracht. Het ge meentebestuur van Zierikzee wist door havendemping te bezuinigen op de onderhoudspost der kaden. Meelstraat 17 Veel huizen in de stad verpauper den en in het bijzonder die op min der aantrekkelijke plaatsen stonden. Als extreem voorbeeld kon worden genoemd het pand Meelstraat 17. Begin 17e eeuw woonde daar notaris Ieman Gillisse Poppe en later zijn dochter Susanne. Midden 18e eeuw werd hef pand bewoond door Gijs- lirecht dc Jonge, gehuwd met Corne lia de Kanter. Een eeuw later woon de er de emeritus predikant I. L. de ZIERIKZEE - Uiteraard is hier ter stede veel van de oude bouwwerken verloren gegaan. De St. Lievens Monstertoren herinnert alleen nog aan liet oudste deel van de stad. De heer Olivier Groeneyk, commies-grif fier ter gemeentesecretarie van Zierikzee, schrijft in zijn Kronijk van Zierikzee, die in 1821 van de pers kwam, (lat deze toren „als een onmisbaar zeebaken moet beschouwd worden". tot 20 september f 12 per ton, 22 en 23 september f 9 per ton, 24 en met 27 steptember f 7 per ton en van 29 september tot en met 4 oktober aan gevoerde bieten f 3,50 per ton. Voor bieten aangetast door vorst zal een prijscorrectie gelden, als het bieten betreft die te laat zijn gele verd. ZIERIKZEE Hoge opbrengst K.W.F.-kollekte De alhier gehouden kollekte ten bate van de kankerbestrijding (Kon. Wilhelmina Fonds) heeft het mooie resultaat opgeleverd van f 6507,23, ruim f 1500,- meer dan vorig jaar! Een woord van dank aan de dames van de Plattelandsvrouwen-afdeling Schouwen,alle gulle gevers en die verder de kollekte verzorgden-, is ze ker op zijn plaats. Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen" vergadert op don derdag 18 september in het her vormd verenigingsgebouw. Voortijd: zie agenda. Afd. „Philatelica" Op maandag 15 september a.s. wordt in de bovenzaal van het Huis van Nassau een vergadering gehou den van de afd. Schouwen-Duive- land van „Philatelica". De prent, die door J. Korsten van de kerkruïne werd getekend, toont een zwaar gehavend gebouw zonder dak. Nadat het omvergehaald was, werd het puin verkocht, waarschijn lijk voor dijkversterking. Ook staan in Zierikzee nog enige stoeppalen, die van grafzerken o.i.d. zijn ge maakt. Men gooide niets weg. Dat geschiedde nimmer. De Kan ter vermeldt in zijn Chronijk, dat vóór 1975 een dekstuk van een windlade van het oude orgel van de kerk in de Zuidhaven als deur dienst deed. Nieuwe kerk Over de stijl van de Nieuwe kerk wordt niet veel goeds gezegd. "Wel is dit neo-classicistisch monstrum curieus te noemen en heeft enige verdienste in ruimtelijk opzicht. Wij veronderstellen dat de generatie uit het eerste kwart van de 19e eeuw niet veel schoons meer in de res tanten van de oude vervallen be bouwing van haar woonstad zag en iets geheel anders verlangde. Toch is het gelukkig, dat het voorstel tot afbraak van het gebouw van enige malcontenten in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 1920 geen gehoor heeft gevonden. De Grote Kerk al hier blijft als stijlprodukt uit de 19e eeuw een curiosum, maar is hard, aan restauratie toe. Door het dempen van tweederde deel van dc oude binnenhaven en dc Schuithaven werd liet stadsbeeld sterk gewijzigd. Het eerste deel (Schuitliavcn, een gedeelte van dc Zwemhaven cn het deel van dc haven dat thans Havcnplcin heet) werd in 1872 cn 3873 gedempt en het laatste stuk (het tegenwoordige Havenpark) in 1891. Duivclandse primeur OOSTERLAND, 8-9. De landbouwer Adriaan Dooge Pzn., wonende in (le Maatje Harings Jobsweg alhier, simls enige jaren onder meer bloembollenteler, gaat bet nu proberen met bloementeelt onder glas. Op zijn bcdryf in genoemde weg is een warenhuis verrezen van 34,60 by 41,50 meter, geheel van staal - óók het dak - waarvoor niet minder dan twaalfhonderd ruiten nodig waren. Het geheel rust op een betonnen voet. Aan de noordkant van het vyarenhuis is een waterbassin gegraven met een inhoud van omstreeks 480.000 liter, waarin het regenwater van het waren huis, vla buisleidingen, wordt opgevangen, waaruit het weer met een elek trische pomp in de bcregeningsinstallatie, die zich in de kas bevindt, wordt geperst, om - wanneer nodig - het gewas te besproeien. Ook is men nog bezig elektrisch licht aan te leggen in het kas inte rieur, zodat, als het nodig is er ook 's avonds of 's nachts gewerkt kan worden, wat wel nodig kan zijn wanneer het produkt in de vroege morgen naar de veiling moeten wor den gebracht. Momenteel staan ei rond 50.000 chrysantenplunten in de kas in zes verschillende variëteiten en kleuren, waarvan de eerste, als het goed gaat ongeveer begin no vember geoogst zullen kunnen wor den. Deze chrysanten (of Chrysant hemum, wat in het Grieks „goud bloem" betekent) is een zeer gewilde en veel gevraagde bloemsoort, die als snijbloem zeer lang houdbaar is. De planten staan cp bedden van ongeveer 1 meter breed in z.g. „chrysantengaas". In elke maas staat een plant, en wanneer de planten hoger worden wordt dit gaas opge trokken en aan slokken opgehangen om het omvergaan van de planten te voorkomen. Al met al zeer inten sief werk. Het ligt in de bedoeling van de heer Dooge mettertijd ook andere bloemsoorten als snijbloemen in dit warenhuis te gaan telen. De zoon van de heer Dooge, die veel voor de ze teelt voelt, staat zijn vader bij voor het werk in de kas. Te hopen is dat de ondernemer de eerste in Oosterland met bloementeelt onder glas, suksgs met zijn bedrijf mag hebben. ZIERIKZEE. DU is de bibliobus Spiegel van den ouden en nieuwen lijdt", die de eerste week al Schou- wen-Duiveland suksesvol bezocht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een stukje nieuwbouw, dat de omgeving van de Nieuwe Bogerd- straat lot cp heden een doods aan zien geeft, is de oude school C, d;e in 1883 werd gebouwd ter plaatse van een vervallen garanëinéfabriek en die in 1914 met een verdieping is verhoogd. De bibliobus Sfeer heeft met name de binnenstad van Zierikzee altijd gehad. Hier een tafereeltje uit 1910. stadsbeeld wellicht even erg ge schonden zijn geworden als dat van Brouwershaven, Veere enz. Kerk, stadhuis, Gravensteen en enige woonhuizen voor ambtenaren zou den ook hier al povere resten van de oude stad zijn blijven staan. Het grootste lidteken in het aanzien van Zierikzee werd in 1832 veroorzaakt door het verbranden van de St. Lie vens Monsterkerk. Het reeds ver vallen „Kerplein" verloor daardoor alle aantrekkelijkheid, temeer daar het tot 1848 duurde aleer een nieuw kerkgebouw ter-plaatse van het ou de gereed kwam. We weten thans nog niet precies in hoeverre afbraak van de St. Lievens M<?nsterkerk noodzakelijk was. Hoewel een bus rijdt, is de opmer king verantwoord dat het met de bibliobus al lekker loopt. De eerste week is achter de rug en 758 lezers en lezeressen werden ingeschreven, waarvan 225 volwassenen, 533 jeug digen. Uitgeleend werden 1945 boe ken. De meeste inschrijvingen von den plaats in de dorpen: Oosterland, Haamstede en Nieuwerkerk. De suikerbietencampagne De suikerbietencampagne 1.975 wordt van 22 september tot 24 de cember gehouden. De voorschotprys bedraagt f 70 per ton voor bieten met een suikergehalte van' 15 pet of hoger. Aldus een mededeling van de Suikerunie. De fabrieken gaan echter al enige dagen vroeger draaien. Bieten die 15 en 16 september in de voorleve ring worden geleverd krijgen een premie van f 14 per ton, die van 17 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3