Werkloosheid verder gestegen Aanbod van Israël Nieuwe regering in Portugal Agatha Christie stopt met schrijven PARIJSE BANKOVERVALLERS KREGEN LOSGELD In augustus: School-rassenrellen in de V.S. 111 uur bakken Vleugel op de top RIJKSGENOTEN IN 'T ZEEPE AGENDA OEN HAAG, 8-9. In rle maand augustus is de werk loosheid verder gestegen. Het voor het seizoen gecorri geerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg de afgelopen maand niet 5.900 tot 280..400. Oil heeft het ministerie van sociale zaken maandag mee gedeeld. Hoewel in Zeeland, Utrecht en de drie noordelijke provincies de werk loosheid van mannen en vrouwen te zamcn is afgenomen in de ver- slagmaand, waren in alle provincies de werkloosheidscijfers ongunstiger dan op basis van de seizoenbeweging verwacht mocht worden, aldus het ministerie van sociale zaken. NEW YORK, 8-9. De Israëlische afgevaardigde in de zevende speciale algemene vergadering van de Ver enigde Naties. Chaim Herzog. heeft maandag in een verklaring in de plenaire vergadering van de zevende speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties, aangeboden resultaten van toegepast weten schappelijk onderzoek in Israël ter beschikking te stellen van de buur landen. Het gaat hierbij in het bijzonder om die resultaten van wetenschap pelijk onderzoek, die voor de buur landen van belang kunnen zijn bij de ontginning van onvruchtbare grond, bij de waterbeheersing en bij het verbouwen van tarwe. Dit aanbod, aldus de heer Herzog. is bedoeld als een gebaar van goede wil en is bedoeld om de betrekkin gen met de buurlanden te verbete ren. BOSTON, 8-9. Bij de opening van het schooljaar hebben zich in Boston enige incidenten voorgedaan naar aanleiding van de verplichte rassen integratie. Er werden 62 betogers gearresteerd en 300 stenengooiende blanken verspreid. De vrees voor rassenrellen als die van afgelopen jaar bleek ongegrond. Vorig jaar werden voor het eerst kinderen per bus naar andere wijken gebracht om blank en zwart naar dezelfde school te zenden. Een belangrijke faktor bij de be trekkelijke rust in Boston was een massaboycot door blanke leerlingen. Volgens onderwijsfunktionarissen verschenen er van de 84.000 leerlin gen slechts 34.000. PITTSBURGH/PENNSYLVANIA, 8-9. Een gescheiden Amerikaanse met drie kinderen heeft een rekord gevestigd door in het restaurant waar ze werkt, 111 uur aan één stuk aan het fornuis te'staan. Toen de 111 uur gehaald waren gaf de restauranthouder, Monle Brannon, de 42-jarige mevrouw Peggy Snyder, de raad ermee op te houden, want wat er nog aan flens jes, gebakken eieren, hamburgers en tosti's onder haar handen vandaan kwam, was langzamerhand niet meer te eten. Mevrouw Snyder is intussen weer zozeer hersteld van haar opgezette enkels en van vettige wal tranende ogen, dat zij voelt het rekord te kun nen verbeteren tot. 140 uur. „Ik weet nu ivaar ik het verkeerd heb ge daan", zegt ze. De enige voorwaarde die Brannon aan zijn werkneemster had gesteld was dat zij produkten zou blijven afleveren die aan de clientele kon den worden voorgezet. „Toen er din gen begonnen aan te branden heb ik tegen haar gezegd dat ze er maar mee moest ophouden", zei hij. Eind augustus waren er 147.940 man nen cn 45.990 vrouwen werkloos. Dit betekent bü de mannen een daling van 700 en bij de vrouwen een stij ging met 3.240 ten opzichte van de maand daarvoor. De werkloosheid mannen en vrouwen kwam daarmee ongecorrioerd op 193.930, dat wil zeg gen 2.530 meer dan eind juli. Het aantal mannen en vrouwen werkzaam bij aanvullende werken steeg met 460 tot 4.690; het aantal personen op sociale werkvoorzic- ningsobjectcn, voor zover zij voor be middeling naar het vrije bedrijf in aanmerking komen, nam toe met 30 lol 6.480. De geregistreerde arbeids reserve voor mannen en vrouwen kwam hiermee op 205.110, hetgeen een stijging met 3 030 inhoudt ten op zichte van de maand daarvoor. (ïèrleel lelijke dagtaak De geregistreerde vraag naar perso neel - eveneens voor seizoen gecorri geerd - steeg met 1.000 tot 41.200. Af gezien van de werklozen en de per sonen werkzaam op aanvullende wer ken en sociale werkvoorzieningsob jecten, waren eind augustus, nog 14.610 werkzoekenden (van wie 85 procent vrouwen) bij de gewestelijke arbeidsbureaus ingeschreven voor •een gedeeltelijke dagtaak. LISSABON, 9-9. Een nieuwe Por tugese regering zal donderdag in funktie treden. Dit blijkt uit een of ficieel kommunique dat maandag avond in Lissabon is uitgegeven. Ze vervangt de nog pfille regering van ex-premier Vasco Gongalves die za terdag als geheel haar ontslag in diende, en wordt de zesde sinds de militaire staatsgreep van vorig jaar april. Tien dagen geleden werd reeds bekendgemaakt dat admiraal José Pinheiro de Azevedo de nieuwe pre mier zal zijn. Het kommunique van maandagavond was afkomstig van het bureau van de premier. LONDEN, 8-9. - Agatha Christie heeft 55 jaar lang mensen vermoord. Nu acht zij de tijd gekomen daar mee te stoppen. Dame Agatha, de ongekroonde „ko ningin van de misdaad",, en ver moedelijk de best verkochte fiction- auteur aller tijden, wordt op 15 sep tember 85 jaar. Haar vrienden durven er nog niet stellig voor uit te komen, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat zij nog nieuwe misdaadverhalen gaat schrij ven. „Ze heeft wel een paar werken op stapel staan, maar ze schrijft te genwoordig bijna niet meer", zegt Ed mund Cork, haar 82-jarige agent, met wie ze al ruim vijftig jaar bevriend is. „Flitsen" uit liet buitenland TEL AVIV. Voor de eerste maal sinds de stichting van de staat Israël gaat een groep Israëlische parlemen tariërs naar Washington op uitno diging van Congresleiders. WASHINGTON. Koning Hoessein van Jordanië heei't hel Amerikaanse congres schriftelijk laten weten dat hij Sovvjetrussische raketten zal ko pen wanneer Jcrdanië zich geen veertien batterijen luchlafweerra- ketten van het type Hawk cn in de V.S kan aanschaffen. PEKING. De Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek is dinsdag nu een ballingschap van vijf jaren in China naar .zijn land teruggekeerd. De boeddhistische monarch is titu lair staatshoofd van Cambodja. BOSTON. In de wijk Ccharleston in Boston hebben, maandag blanken met de politie gevochten, die met stenen werd bekogeld, en later ver hinderd dat brandweerlieden twee brandbommen in een school zouden blussen. NEW YORK. De: 65.000 onderwij zers van de openbare scholen in New York hebben maandagavond met grote meerderheid besloten met onmiddellijke ingang te staken. Daardoor krijgen een miljoen leer lingen, die pas een dag van vakan tie terug op school waren, geen les sen meer. BOGOTA. De inspecteur-generaal van de 'Colombiaanse strijdkrachten Ramon Arturo Quinones, is maan dag in. Bogota doodgeschoten. Hij was met zijn auto op weg nadr het ministerie van defensie toen ver scheidene mannen op hem hét .vuur openden. PRAAG. De Syrische president Hal'ez Assad heeft aan het begin van zijn vierdaags staatsbezoek aan Tsjechoslowakije maandag scherpe kritiek geleverd op het Israölisch- Egypt-ische akkoord. OVlEDÖ. Negenenvijftig priesters uit de Spaanse provincie Aseturie hbben in een. brief aan generaal Franco gevraagd om gratie voor de twee ter dood veroordeelde Basken Germendia en Otaegui. De geestelij ken wijzen in hun brief op de te genstelling die bestaat tussen het christelijke geloof en de doodstraf. BEIROET. De strijd tussen linkse mohammedanen en rechtse christe nen in Libanons tweede stad Tripo li was maandag nog in volle gang breidde zich zelfs uit naar om liggende dorpen. Sinds zondag zijn ten minste 31 personen om het le ven gekomen cn 75 gewond. INNSBRUCK, Oostenrijk, 6-9. Achttien gespierde Alpinisten heb ben een nieuw rekord gevestigd: het naar een 2.000 meter hoge piek in de Oostenrijkse Alpen hijsen van een concertpiano. De vleugel - waarop intussen al op hoog niveau is gespeeld - zal tot begin van het skiseizoen op de top van de Gschoellkopf in Tirol blijven staan. De vrijwillige Alpinisten hadden het karwei in drie uur geklaard. A.A.W. voor gehuwde vrouw? DEN HAAG,- 8-9. In een adres aan de; Tweede Kamer heeft de Neder landse, gezinsraad. gevraagd, de ge huwde vrouw' niet uit te sluiten- van het recht op AAW-uitkeringeh. De Nederlandse gezinsraad vindt uit sluiting van de gehuwde vrouw dis criminerend. In het adres vraagt de Gezinsraad de leden van de Kamer het wetsont werp aan zo te amenderen dat „de gehuwde vrouw daarin een gelijke behandelnig krijgt als andere bur gers". r--- h WESTERSCIIOUWEN. Een hon- bungalowpark in 't Zeepe te Wester- geving. derdtal Rijksgenoten uit Suriname schouwen. Enkele jeugdigen begin- heeft onderdak gevonden in het urn al tr wennen aan de nieuwe om- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Rijn-zout tast huizen aan ROTTERDAM, 8-9. De opnieuw gestegen zoutlast van het Rijnwater heeft reeds een verhoogde corrosie in het drinkwaterleidingnet veroor zaakt. De 81 drinkwaterleidingbedrijven in Nederland, Duitsland, Frankrijk Zwitserland en Oostenrijk, die sa menwerken in de Internationale Ar- beitsgemeinschaft der Wasserwerke im Rhein Einzugsgebiet (I.A.W.R.), maken zich ernstige zorgen over de nog steeds toenemende vervuiling van de Rijn. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de Rijn meer zout afge voerd dan ooit tevoren, zo heeft de I.A.W.R. maandag bekendgemaakt. De rivier heeft in deze periode ge middeld 56 miljoen kg keukenzout per dag afgevoerd. Meisje stikt in stuk balpen NIJMEGEN, 8-9. Zonder bijgeko men te zijn is de 3-jarige Nancv van der Bogaard uit Nijmegen maandag in hel ziekenhuis overleden aan ver stikking door het bovenstuk van een balpen, dat zij op 26 augustus op school in haar luchtpijp had gekre gen. Door zuurstofgebrek viel ze flauw en raakte daarop in een coma. Hoewel het slachtoffertje in allerijl naar het ziekenhuis is gebracht is ze niet meer bijgekomen. Politie pakt drukkers valse bankbiljetten AMSTERDAM. 8-9. Dankzij naar- stig speurwerk van twee recher cheurs van de rfdeling falsificaten heeft de Amsterdamse politie op de zolder van een pand in de nieuwe wijk ..Graan voor vis" van Hoofd dorp een compleet ingericht zcef- drukkerijtje ontdekt, waarop deze zomer in totaal 1500 valse bankbil jetten van 20 dollar waren gedrukt en in omloop gebracht, De ontdekking kwam net op tijd om te voorkomen, dat Nederland overspoeld zou worden met valse Nederlandse biljetten, waarvan be- driegeliik goed gefabriceerde, doch nog slechts aan 1 kant bedrukte proeven, achterhaald zijn. Omsingeling Circa 250 geüniformeerde politie mannen omsingelden het bankge- buow. Een politieman in burger, die aan de zijkant op een ladder was geklommen, sprong zich in veilig heid op het trottoir toen een van de bandieten een aantal schoten in zijn richting loste. De gemaskerde overvallers droe gen gasmaskers toen zij in de lucht schietend het gebouw binnendron gen. Er waren slechts acht mensen aanwezig, zes bankemploye's en twee cliënten. Eén van de cliënten, een oude man, werd vrijgelaten. Zij deelden hem mee dat de politie de bank moest bellen om te onderhan delen. De man vertelde dat.de over vallers zwaar gewapend waren en volkomen kalm leken. Roosendaal-explosie eist mensenleven ROOSEND A AI., 8-9. Maandae- middag is in het Sint Franciscuszie- kenhuis in Roosendaal de 51-jarige mevrouw Kerstens-Schijven uit die plaats overleden. De vrouw liep zeer ernstige brandwonden op bij de ex plosie die zich vrijdagavond beeft voorgedaan op het olicdepot van Brocrmavm's Service Bedrijf N.V. aan de Oosthavendijk waarvan haar man beheerder is. Zij is terstond naar hel ziekenhuis overgebracht waar haar toestand kriitek bleef en waar zij nu aan de verwondingen is bezweken. Depotbcheerder P. Kerstens, die eveneens brandwonden opliep, ver blijft nog in het ziekenhuis. De toe stand van dc 54-jarige man is rede lijk. Het politieonderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in de benzinetank is nog steeds gaande. De politie verwacht dat pas over enkele dagen nadere bijzonderheden kun nen worden gegeven. Ruit in woningen: 40.000 gulden HAARLEM. 8-9. Inbrekers hebben in een woning aan de Baan in Haar lem in de nacht van zodag op maan dag voor f 40.000 buitgemaakt. De bewoners waren niet thuis. De daders namen onder meer schilde rijen. geluidsapparatuur, fruitauto maten cn sieraden mee. Zierlkzee ,.'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Hufgh Oude school. Kunstexposilie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr, Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Seharcndijkc Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Dinsdag 9 september Ziciikzee ILK.-centrum U.V.V.-kontaktavond 19.30 uur Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Westerschouwen. Donderdag 11 september Kerkwerve IC.00 uur, aanvang bejaardengymna- stiek. Bruinisse Ger. Kerk. Begin repetities „Laus Deo". 20.00 uur. Zaterdag 13 september Schuddebeurs Excursie Natuur- en Vogelwacht. Vertrek „Heeslerlust", 14.00 uur. Dreischor Nccrddijk, einde Ooostweg, 13.00- 16.00 uur, hengelwedstrijd voor le den H.S.V. „Dreischor". Aanmelden vanaf 12.00 uur. Maandag 15 september Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. Philatelica. „De Ark" Modeshow afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. LISSABON. De Portugese kranten brachten in grote opmaak het plotseling aftreden van de regering Gongalves. Het afgetreden kabinet was de vijfde voorlopige regering van Portugal sinds de machtsovername door de militai ren vorig jaar. PARIJS, 8-9. Twee gewapende bandieten hebben maandag tijdens het middaguur een bank in het hartje van Parijs overvallen,, zeven mensen ge gijzeld en een losgeld van zes. miljoen franc (ruim 3,5 miljoen gulden) ge vraagd. De politie deelde mee dat het losgeld tegen de avond was afgeléverd. - De .bankrovers deelden toen mee dat zij spoedig vier vdn de zeven gijzelaars, in vrijheid zouden Stéllen en dat zij met de andere drie in een door de politie verstrekte, auto zou den vertrekken. Een en "ander gebéurde, na uren lange, deliberaties via de telefoon en het bezorgen van een doos 7 met voedsel. Een eerder .geëist -bedrag van drie miljoen frahc wérd.door-de overvallers tijdens de onderhande lingen verdubbeld. Vier politiemannen in burger zet ten twee tassen bij de hoofdingang neer waarin kennelijk het losgeld zat. Een vrouw van middelbare leef tijd, vermoedelijk een van de gijze laars, sleepte de tassen naar binnen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half iet Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4.188 Bezorging: (01110) 4188 VISSEN Altijd als men het haakje uit de bek haalt en de vis.terug gooit - on dermaats weet je wel - vraag ik of dat nu allemaal geenpijn doet en of en wanneer die aldus behandelde vis weer fris is. De kenners halen er onmiddellijk de koudbloedigheid van de vis bij en roepen vrij luid, dat het beestje er niets van voelt en ik doorlopend ho pen dat het waar is. Ach, dat inssen. Het is verbijste rend geworden in omvang en popu lariteit, maar ik heb op dit punt de boot volstrekt gemist. Eén keer liet ik mij verleiden met een tros wormen in het haventje van Viane. Dat was in de mobilisatietijd, helemaal met een denkend-aan- morgen-slaap-ik-vannaclit-niet ge voel. Op een of andere manier kwam er een paling aan de hengel. Aalglad als zo*n beest is verdween hij in een modderbak en liet zich niet meer vangen. Dat was ervaring I. Ervaring II gold zoetwatervis in duinmeertjes. Ja, ja die waren er toen nog. Aangestoken door een vriendje, dat baarsjes bij het leven omhoog haalde, wierp ik de lijn voorzien van aas aan een gekromde stok uit in het water om daarna niets meer uit de onderwater-regio- nen te vernemen. Ervaring lil was van veel later tijd en speelde zich af aan de zee dijk. Dat ging iets professioneler. Er was een hengel met een draaimolen; er was een nylon lijn met haakjes. Soms leek het alsof een fors dier aan de hengel begon te sabbelen c.q. te bijten. Draaien daarna en ontdekken dat een mélange van lijnknopen, vishaken en visslijm zich had ge vormd, die kicartieren vergde om te ontwarren. En uiteindelijk geen vis tliteraard Sindsdien heb ik het hoofdstuk - vissen - uit, zij het dat toch nog eni ge bewondering overblijft voor men- sne, die voor dag en dauw zich naar het water spoeden, om daar - stil staande als reigers - ivachten tot een vissebek in het haakje bijt. Overigens is er een walgelijke in- konsekwentie in mijn bestaan: het wordt pas interessant als er een ge braden vis op het bordje ligt. Ja dan! Dan houdt men ineens méér van de vissen dan van de vissers, hoewel die (zij ook al) in moeilijk heden komen. De beroepsmensen zitten met de quotering. Zoveel vis jes vangen en meer niet. Zoveel ton getjes en strakszoveel harinkjes, want dat loopt ook fout. We pulten immers de natuur uit en vissen de zeeën leeg en hoe dat nu moet, want een visser moet ook leven. Er zullen nog wonderen moeten gebeuren, net als destijds aan de zee van Tiberias. Een hele nacht niks vangen; dan hel nel aan de andere kant van de boot en zoveel vangen dat de buil nau welijks binnen te halen is. „Gebeu ren doet dit. niet, zo min als een en gel daalt, naar streken waar ver driet tot wanhoop wrang ver schraalt." Of (och? SCHIER EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2