Eervolle vermelding gebouw hoek Jannewekken „Bloemen, schaaldieren en vissen van de Delta" De speciale VN-vergadering Gijzelaars in Milaan vrijgelaten De jeugd werkloosheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1975 132ste jaargang Nr. 21756 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4°/o B.T.W. m dit nummer: Oosterland heeft glas-bloementeelt „Spotje" op Zierikzee ZIERIKZEE, 8-9. Het Cebeco-gebouw op de bock Jannewekken-Laiige Nobelstraat, heeft op Europees niveau een eervolle vermelding verkregen in het kader van bet Monumenlenjaar 1975. Na de eind vorig jaar ontvangen gedenkpenning en bel predikaat „Lichtend voorbeeld", in hetzelfde kader, is Zierikzee dus nu opnieuw in de prijzen gevallen. Dit alleszins geslaagde project met zijn bescheiden afmetingen behoort namelijk tot de slechts negen Europese projecten die met de Cembureau- Prijs 1975 zijn bekroond. Aan deze bekroning is vanaf 1 september in vele Europese landen aandacht besteed en daarmee werd ook Zierikzee weer in de internationale publiciteit gebracht. De prijs is vorig jaar ingesteld door de Europese cementvereniging „Cembureau'\ in samenwerking met „Europa Nostra", d.i. de internatio nale federatie van ongeveer hon derd organisaties voor monumenten zorg en natuurbescherming. Dit is geschied in- het kader van het Mo numentenjaar 1975 om aldus mee te werken aan het streven van het door de Raad van Europa ingestelde In ternationale Organisatie-comité „European Architectural Heritage Year'': het behoud, in de ruimste zin. en zo goed mogelijk de verbete ring van het Europese architectoni sche erfgoed, onder het motto „Een toekomst voor ons verleden''. Be ton toepassiugen Cembureau ging dus, met de hulp van velen, op zoek naar geslaagde betontoepassingen bij gebouwen en andere bouwwerken, die in harmo nie zijn met de oudere, architecto nisch of historisch waardevolle om geving waarin zij zijn geplaatst. NEW York 8-9. Op het gebied van de voedsel voorziening voor de derde wereld zijn in ieder geval positieve resultaten te verwachten van de wereld-conferentie over verbetering van de economische positie van de ontwikkelingslanden, die in de vorm van de zevende speciale algemene vergadering van de Verenigde Na ties fc New York wordt gehouden. Dit is de mening van de konink- rpks-delegatic naar deze vergade ring en dit kan trouwens ook opge maakt worden uit de verklaringen en voorstellen van de westerse lan den. Inspirerende toepassingen Op deze wijze kan de aandacht worden gevestigd op inspirerende toepassingen van het materiaal beton (waarvoor de Europese cementindu- strieën de voornaamste grondstof leveren: cement). De cementindu- strieën in Europa, verenigd in Cem bureau, voelen zich weliswaar niet rechtstreeks verantwoordelijk voor wat er allemaal met hun produkt wordt gedaan, maar toch willen zij gaarne wijzen op de „andere moge lijkheden" van het daarmee vervaar digde beton. In verscheidene Europese landen is dit jaar enthousiast geselecteerd en beoordeeld. Voor het samenstel len van de Nederlandse inzending werd aan het begin van dit jaar, in overleg met het Nationaal Comité „Monurrientenjaar 1975" -(ere-voor- zitter prins Claus, voorzitter dr. F. H, M. Grapperhaus, een jury ge vormd: ir. C. de Cler, direkteur Stedebouw en Sanering, ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, 's-Gravenhage; lid dage lijks bestuur van het Nationale Co mité Monumentenjaar 1975; Bart van Kasteel, architect, Amsterdam; W. Kramer, hoofdarchitect Rijks dienst voor de Monumentenzorg, Zeist. Zes geschikt Van de 29 aangemelde projekten heeft deze jury er zes geschikt be oordeeld om naar de internationale jury in Parijs te worden gezonden. Tot die zes behoorden het Janne- wekkengebouw te Zierikzee en ook het stadhuis van Terneuzen. Het laatstgenoemde projekt is echter „buiten mededinging" ingezonden omdat het, naar de mening van de jury, vrijwel nergens direkt grenst aan een oudere, architectonisch of historisch waardevolle omgeving. lïjj het Zierikzeese projekt wijst de Nederlandse jury op het speciale karakter van het ontwerp en het materiaalgebruik, terwijl het com plex- geheel in zjjn omgeving is op genomen. De internationale jury kende een eerste prijs toe aan een basisschool gebouw in de Italiaanse provincie Brescia. MILAAN, 9-9. Drie bankoverval lers die in Milaan een tiental gijze laars vasthielden, hebben zich over gegeven. Zij hadden gedreigd hun slachtoffers te zullen doden als er geen losgeld van 800.000 gulden zou worden betaald. Aan het drama dat acht uur duur de, kwam een einde toen de drie bandieten de rechter Ferdinando Pomarici meedeelden dat zij zich zouden overgeven en de gijzelaars zouden vrijlaten op voorwaarde dat zij de bank ongeboeid konden verla ten. Zij zouden onmiddellijk naar het kantoor van hun advokaat moe ten worden gebracht, waar Pomari ci dan opdracht tot hun arrestatie zou kunnen geven. Volgens de politie waren de gijze laars kort na 16.00 uur in vrijheid gesteld. Twee van de drie overval lers werden in een politie-auto weg gevoerd. >--<*■ ''ff-iwiftr* ARNHEM,* 8-9. De opvang van werkloze jongeren, zowel het helpen bij werk vinden als het begeleiden tijdens de werkloosheid, is slecht. Deze konklusie trekken de Arnhem se raad voor jeugd en jongeren een groép vari werkende jongeren, ver enigd in het „Projekt Jeugdwerk- loosheid", na een onderzoek naar de situatie van werkloze jongeren in Arnhem en omgeving. Bloemencorso in Valkenswaard EINDHOVEN, 8-9. Vijftien praal wagens en acht muziekkorpsen trekken zondagmiddag 14 september om 14.30 uur door het centrum van Valkenswaard tijdens het 22ste bloe mencorso van die plaats. De wagens, die ongeveer tien meter lang zijn, worden versierd met ongeveer een miljoen Dahlia's. Buurverenigingen die speciaal voor het corso zijn opgericht, tuigen de nacht voor de optocht de praal wagens op. 's Avonds na het corso steekt Valkenswaard een vuurwerk af. Aan het corso is tevens een ten toonstelling van Bonsai-Boompjes verbonden. Fraaie dokumentaire onderwaterfauna Oosterschelde OUWERKEKK, 8-9. Zaterdagavond vond in een zaal van café-restaurant paviljoen „De Vier Bannen", in liet krekengebied van Ouwerkerk, voor een klein ge zelschap genodigden, de eerste vertoning plaats van een pas gereedgekomen nieuwe documentaire kleuren film over de onderwalerfauna van de Oosterschelde, gefilmd en verwoord door Floor en Maria Antlioni. Deze avond was op korte termijn georganiseerd met medewerking van de V.V.V. Duiveland. Namens deze vereniging sprak de heer J. Holm een woord van welkom. Hjj wees op het belang van deze film, omdat het via dit medium de makers gelukt is om de levensvormen die in de Oosterschelde thans (nog) aanwezig zijn, op filmband vast te leggen. Floor Anthoni, gereed voor een duik Uit een toelichting op de doku mentaire in drie delen, nl. Bloemen van de Delta, Schaaldieren van de Delta en Vissen van de Delta, bleek dat het de heer Anthoni twee jaar en bijna zeventig duiken heeft ge kost om voldoende materiaal van kwaliteit te verzamelen. Hij deed er varing op als cineast met twee on derwaterfilms over de fauna van de Middellandse Zee. Met speciaal ver fijnde apparatuur begon de heer Anthoni, zoals hij zegt, „de uitdaging van de Oosterschelde". Het water verleent zich hier nl. zeer slecht voor het maken van films. Door de stroming en de kou kan er maar beperkt worden 'gedoken. De duisternis stelt hoge eisen aan verlichtingsapparatuur, oriëntatie vermogen en psyche. De grootste handicap, aldus de heer Anthoni, vormde echter het geringe zicht, ver oorzaakt door de voedselrijkdom van het water, het zweefvuil en het op- warrelende stof. De maker moest zich ook bekwamen in macrocinema- tografie „uit de hand" en een spe ciale verlichtingstechniek, teneinde zo min mogelijk stof te filmen. De drie films, elk ongeveer 25 mi nuten lang, beogen de toeschouwer een beeld van het leven onder water te geven, door dit leven van een aantal kanten te belichten. Aan de film gaat een inleiding vooraf die bedoeld is om aan te geven waar Zeeland ligt en hoe hier dijken zijn gebouwd om het rijke land temidden van de rijke zee-armen te behouden. Deze dijken vormen ongewild „een kunstmatige rotskust", die houvast en bescherming biedt aan een rijke schakering van levensvormen. Holtedieren In „Bloemen van de Delta" wordt de begroeiing behandeld die voorna melijk uit dieren blijkt te bestaan: holte dieren zoals hydroidpoliepen, anemonen en kwallen. Langs de schorren verder weekdieren, zoals schelpen en mossels. Enige van de vele dieren die werden gefilmd: borstelworm, kokerworm, golfbre keranemoon, zee-anjelier, weduwe roosje. zeedahlia, viltkokeranemoon, slijkanemoon,- haarkwal, oorkwal, zeedruif en steel kwalletje. Schaaldieren en vissen In de film „Schaaldieren van de Delta" wordt kennis gemaakt met o.a. het Zeeuwse Zee-egeltje, zee sterren, slangsterren en brokkelster- ren. Zeer geslaagd zijn ook de opna men van het verschalen van een krab. Andere gefilmde schaaldieren: de kreeft, strandkrab, Noordzeekrab, spinkrab, hooiwagenkrab, fluweel- krab, zwemkrab, aasgarnaal, steur garnaal, ringsprietgarnaal en de ,,consumptie"-garnanl. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk TeiOfoon (01114) 1268 - 1265 Het Cebeco-gebouw op de hoek Jannewekken-Lange Nobelstraat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets kalmeert zó als een ge nomen besluit. Comtesse De Talleyrand Bijzonder fraaie beelden waren verder te zien in de derde film, „Vis sen van Delta", van o.a. de poon, tong, pitvis, harder, sepia, koren- aarsvis, zeenaald, botervis, zeedon- derpad, paling en zwarte grondel. Na afloop van de vertoning van deze o.i. wel zeer geslaagde Ooster- scheldedokumentatie, deelde de heer Anthoni ons naar aanleiding van on ze vraag mee, dat hg graag bereid is aijn film voor geïnteresseerden te vertonen. Dat moet overigens dan wel op (zeer) korte termijn gebeu ren, want het echtpaar Anthoni ver trekt op 15 september naar Nieuw- Zeeland. De eerste voorstelling werd o.a. bijgewoond doo,r burgemeester J. de Kam van Duiveland en wethouder Bakker. Enige leden van het gezel schap „Kor en Bot", die zaterdag de jaarlijkse vaartocht maakten en na afloop de maaltijd gebruikten in „De Vier Bannen", waaronder bur gemeester Thi H. de Meester van Zierikzee, zagen eveneens een ge deelte van deze interessante film. Ongetwijfeld vormt dit kleurrijke drieluik van bloemen, schaaldieren en vissen, onderwater gefilmd rond om de Schouwen-Duivelandsc kust, een zeer belangwekkende bijdrage in het belang van allen die te ma ken hebben met de dlkussie „Oos terschelde open of dicht". In elk geval voorziet de flira in een leemte: men kan zich nu im mers een voorstelling maken van de indrukwekkende wereld van planten en dieren in Oosterschelde. Advertentie Verwachting tof woensdagavond: Plaatselijk buien Veel bewolking met plaatselijk buien; matige, aan de kust krachtige zuid westelijke wind; minimumtempera turen omstreeks 14 graden, maxima circa 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturenomstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 sept. Zon op 6.05, onder 19.09 Maan op 12.25, onder 21.15 11 sept. Zon op 6.06, onder 19.07 Maan op 13.33, onder 22.01 Eerste Kwartier: 12 sept. (12."59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 sept. 6.11 18.28 11.35 11 sept. 6.55 19.13 0.06 12.26 Doodtij: 14 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-9. Het K.N.M.I. deelt mee; storingen, die over de Atlan tische oceaan naar het oosten trek ken, geven het weer bij ons een on bestendig karakter. Een front, dat dinsdagmorgen over Zuid-Noorwe- gen, het midden van de Noordzee en het zuiden van Engeland lag zal dinsdag ons land passeren. Achter het front wordt met westelijke wind iets koelere en onstabiele lucht aan gevoerd. In deze lucht komt vrij veel bewolking voor, waaruit plaatselijk buien kunnen vallen. De middag- temperaturen komen woensdag op een iets lager niveau te liggen, met maxima omstreeks 20 graden. In de vakantielanden aan de Middellandse zee lopen de maximumtemperaturen bij vrij zonnig weer op tot boven de 25 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1