NEDERLAND WATERKANT - DOOR JAAP KRAMER EN THEO KAMPA Ongeluk op brug over Kwai-rivier Verdrag getekend Mooi, gevaarlijk Iers meisje Intermeubel woonmagazine intermeubel ONZE PUZZELRUBRIEK VAN DE BOEKENPLANK Bij uitgeverij De Boer te Bussiim verscheed „Neder land Waterkant" door Jaap Kramer en Theo Kampa. De samenstellers vestigen de aandacht op de „water kant" door het jaar heen. In het eerste hoofdstuk laten au teur en fotograaf kennismaken met de verschillende soorten oevers, met oeverbescherming, met windenergie, oeververbindingen, het vrachtver voer per zeilschip vroeger en het vrachtvervoer nu. Daarna komen in een vijftal hoofdstukken de bekend ste watersportgebieden aan bod: de RandstadpiassenNoord-Holland de Randmeren en Flevoland; de Friese meren en de waterwegen van Groningen en Drente; en tenslotte de kop van Overijssel. Met een zes tal vogel vluchtkaarten van Fred Julsing Sr. en een aantal luchtfoto's is een extra dimensie aan de uit beeldingsmogelijkheden toegevoegd. Een hoofdstuk over de vele moge lijkheden van waterrecreatie: wind surfen, waterskiën, roeien, kanoën, vissen en zeilen wordt gevolgd door een nagenoeg compleet overzicht van de rivieren en beken in ons land waarop of waarlangs we kunnen recreeëren. In hoofdstuk negen komt een pro bleemgebied aan de qrdè: Zeeland. Onder de koppen Zeeland: dood tij"; „Het Veerse Meer" en „Zee land luidt de noodklok" spreekt de auteur zijn zorg uit over de Zeeuw en zijn land. „Men gaat zich op nieuw bezinnen, opnieuw proberen de wispelturige toekomst te verken nen. Om met meer voorzichtigheid, kritischer dan voorheen, aan nieuwe projecten te kunnen bouwen. Om straks klaar te zijn voor het spring tij van een nieuwe sprong vooruit Want de Zeeuw is nog altijd bereid te worstelen. Maar hij wil wèl graag boven blijven". Bij elk hoofdstuk zijn van een aantal interessante plaatsen toeristische gegevens ver strekt. Kaarten Achter in het boek zijn Vijf kaar ten opgenomen met de besproken waterwegen. Op het kaartje met ri vieren en beken bijvoorbeeld valt op dat ze vooral in het oos ten, midden en zuiden van ons land lopen- en dat het westen wat dat be treft slecht is bedeeld.. Maar daar zijn dan de plassen en meren, die op de andere kaarten zijn weergege-' ven en die weer heel andere moge lijkheden bieden. Niet alleen de bë- Twee bejaarden overreden GRAVE, 4-9. Op Rijksweg 55 in Grave zijn donderdagavond twee bejaarden uit Boxtel overreden, toen ze de weg overstaken naar de bus waarmee ze een reisje maakten. Ze zijn ter plaatse overleden. Het zijn de 80-jarige Wilhelmina van Hui zen-Kloet en de 83-jarige Johanna van Geffen-Kcrsten. De slachtoffers maakten met an dere Boxtelse bejaarden een uit stapje. Het ongeluk gebeurde toen de beide dames een cafe aan de Rijksweg verlieten en de Rijksweg rijbaan opliepen. Brand in turf verwerkingsbedrijf EMMEN. 5-9. Een felle, uitslaande brand heeft donderdagavond voor een miljoen gulden schade aange richt in hel turf verwerkingsbedrijf Pu rit BV. in Klazienaveen. Dc brand brak door onbekende oorzaak uit in een voorraadbunker, behorende bij een oven waarin turg wordt om- gebrand tot actieve kool. Dc blus- singswerkzaamheden werden be moeilijkt doordat de bunker twintig meter boven de begane grond is ge situeerd. De bedrijfsbrandweer en de brandweer van Emmcn bestreden het vuur nvt groot materieel. Pu rit is verzekert!. kende, maar ook de talrijke splin ternieuwe recreatiemogelijkheden in de Flevopolders zijn uitgebreid be sproken. Aan de hand van een kaaa't en een 80-tal nummers die nader zijn toegelicht krijgen we een ver rassend overzicht van wat er daar in dat nieuwe land allemaal voor mogelijkheden zijn. Een boek dus boordevol informa tie, een vleugje romantiek, kritische kanttekeningen voortgekomen uit bezorgdheid van de auteur omdat de recreatie op sommige plaatsen op hol slaat, prachtig geïllustreerd met 150 pakkende foto's waarvan een aantal in kleur- en een twaalftal kaarten. Nederland Waterkant, Jaap Kra mer en Theo Kampa, uitgave De Boer, Bussum. Formaat 22,5x29,5 cm, omvang 136 pag., 150 foto's, 12 kaarten. En de prijs f 21,- Limburgs meisje zoek MAASTRICHT, 4-9, De mobiele eenheid (40 man rijkspolitie) en twee vliegtuigen hebben donderdagmid dag zónder resultaat gespeurd naar het sinds dinsdagmorgen verdwe nen 17-jarig meisje Mai Win kens uit Schimmert (L.). Het meisje keerde van de kermis in Sittard niet thuis terug. Afgezocht is de directe' omge ving van de vindplaats van de ge leende bromfiets, waarmee zij naar huis terugkeerde. Deze bromfiets werd gevonden in een greppel langs een eenzame weg tussen Spaubeek en Schimmert,. enkele kilometers van de woning van het meisje. Ook zijn er luchtfoto's gemaakt die ge bruikt worden bij een verder zoeken naar het meisje, waarvan men nog steeds vermoedt dat er misdrijf in het spel is. BANGKOK, 4-9. Woensdagavond is een met boomstammen geladen oplegger door een remdefect bij de brug over de divier. de Kwai in Kantsjanaboeri, een openluchtbios- coop binnengereden vierentwintig bezoekers werden onder de wielen verpletterd en vijftig werden ge wond. Op het ogenblik van het on geluk woonden duizend mensen een filmvoorstelling bij. Hagenaar bekent wurging DEN HAAG, 4-9, Dc 24-jul;i'gfe Haagse mptselaar H, P. K. heeft te genover dc politie in zijn woonplaats toegegeven- zijn 25-jarige vriendin Freia Hasselmon zondagmiddag jl. in haar woning met de handen en daarna met een damesceintuur tc hebben gewurgd. Over het motief heeft de man tegenover de politic niets willen vertellen. Hij zou clut wel doen voor de rechter-eommissa- lis. waar Hij vrijdag voor wordt voorgeleid. Het Markermeer LELYSTAD, 1-9. Het „Mar- 5 kerm eer" dat is ontstaan met f de afsluiting van de dijk Enk- f huizen-Lelystad zal verder on- f derverdeeld worden. Dit heeft f minister Westerterp van ver- f keer en waterstgal donderdag- f middag meegedeeld bij de of- f ficiële in gebruikneming van f het nieuwe gebouw van het f Rijksinstituut voor de zuive- f ring van Afvalwater (RIZA) f in Lelystad. f De raad van de waterstaat f heeft vorig jaar al gewezen op de noodzaak van een onder- f verdeling van het Marker- f meer, ook voor hel geval er f geen polder van gemaakt zal f worden. De onderverdeling zou f moeten gebeuren door het aun- f leggen van een dijk tussen f Lelystad en de kust van f Noordholland ten zuiden ran f het Kinselmeer. f Advertentie Accountantskantoor tamboer administratie en belastingzaken economisch advies cn begeleiding Lindcnlaan 3 Telefoon 01370-3477 Middelhorms GENEVE, 4-9. Israël cn Egypte hebben donderdagmiddag in een korte cn sobere plechtigheid in Ge neve hun interimverdrag over troe penscheiding in Sinai ondertekend. De Verenigde Staten en de Sowjet- IInie hielden zich alzijdig. Er werd niet geglimlacht, er wer den geen handen geschud en er wa ren geen gelegenheidstoespraak jes, teen een officier en een diplomaat van beide partijen hun handteke ning onder het akkoord zetten. LONDEN, 4-9. Scotland Yard. heeft donderdag foto's gepubliceerd van een 21-jarig Iers meisje uit het Graafschap Tyrone, die wordt ge zocht wegens activiteiten voor de IRA het verboden Ierse republikein se leger. Volgens rechercheurs is de ze jonge vrouw met een aantrekke lijk uiterlijk, „waarschijnlijk de ge vaarlijkste en actiefste terroriste van Groot-Brittanië". Ze zou optreden als koerier voor geld en explosieven tussen Engeland en Ierland. Flitsen" uit het buitenland LISSABON. De Portugese com munistische party heeft donderdag in haar weekblad Avantc gewaar schuwd voor een rcglrcchtc kracht meting tussen links cn rechts in Portugal cn verklaard dat men al leen door middel van onderhande lingen en compromissen tot een op lossing kan komen van de langdu rige regcrings cricis cn dc politieke problemen. LISSABON. Woensdagochtend is een einde gekomen aan de bezetting van dc Bank van Angola in Lissabon door een paar honderd vluchtelingen uit Angola. Deze eisten dat zij hun Angolese geld mogen Inwisselen voor Portugese escudos. PARAMARIBO. Een verbroken liefdesverhouding is waarschijnlijk de aanleiding geweest voor een 24- jarige Surinaamse artsenbezoeker om een moordaanslag te plegen op zijn ex-vriendin de eveneens 24-ja- rige stewardess van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM, Yvette Lieuw. NEW YORK. Een overweldigende meerderheid van de Amerikanen - 80 pet. - is gekant tegen opheffing van de centrale inlichtingendienst CIA. zo blijkt uit een opiniepeiling verricht door het bureau Louis Har- ris, waarvan het resultaat dinsdag is bekendgemaakt. AVELLING. Uit drie kerken in Manocalzati, in het Zuid-Italiaanse Campania, zijn houten beeldjes, or namenten en gewijde voorwerpen ge stolen. De dieven konden de heilig dommen binnendringen door de slo ten van de toegangsdeuren te force ren. BRUSSEL. Vertegenwoordigers van de Belgische binnenschippers hebben in de vorige nacht een ver gelijk bereikt met de Belgische mi nister van verkeer, Chabert. Als ge volg daarvan zal vandaag- een eind komen aan de blokkades die de schippers instelden op de Belgische waterwegen. DAMASCUS. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, is huiswaarts gekeerd na een koortsachtige maar succesvolle vredesmissie waarin hij Israël en Egypte nader tot elkaar bracht door middel van een tussentijdse vredes regeling. LONDEN. Israël heeft zijn officië le bezwaar opgegeven tegen de aan wezigheid van vertegenwoordigers van de Palestijnse Nationale Raad bij de conferentie van de Inter-Parle- mentaire Unie die wordt gehouden in Londen. Aan de conferentie ne men 800 vertegenwoordigers van ze ventig landen deel. ANTWERPEN. De Antwerpse Be- vvakings en Opsporingsbrigade van de Belgische Rijkswacht heeft in een Volkswagenbusje, dat op versche ping stond te wachten in een Ant werps expeditiebedrijf 50 kg hasj gevonden. TELAVIV. Dc Israëlische premier Yitzak Rabin heeft donderdag ge zegd dat Israël kort na dc zesdaagse «orlog van 196< had aangeboden dc hele Sinai af te staan in ruil voor vrede. WASHINGTON. Meer dan 91.000 Vietnamese en Cambodjaanse vluch telingen hebben thans de opvangcen tra op Guam en in de Verenigde Staten verlaten en een vestigings plaats gevonden, zo is officieel In Washington bekendgemaakt. BONN. Philips heeft een order go- kregen voor levering van 50 P 350 office-computersystemen aan de Bahlsen Kcksfabrik K.G. in Hanno ver. een van de grootste banketfa- brieken in de Bondsrepubliek. De order vertegenwoordigt een waarde van DM 64 min., aldus Philips. NEW YORK. De minister van bui tenlandse zaken van Zaire. Man- doende Boelanyati, heeft donderdag in een toespraak tot de algemene ver gadering van de V.N., verklaard dat zijn land bereid is maximaal 400.000 Portugese vluchtelingen uit Angola «p te nemen. CAIRO 'D Egyptische pers heeft melding gemaakt van twee vergifti- cingsgevallen onder het bewind van wijlen president Nasser, waarvan diens lijfarts cn dc voormalige mi nister van defensie en opperbevel hebber Amcr het slachtoffer waren. TOKIO. Twee leden van het Ja panse Rode Leger, die door Zweden zijn uitgewezen, zijn bij aankomst in Tokio onder arrest gesteld. Volgens de Japanse politie gaat het om de 30-jarige Kyoitsji Sjimada en de 32- jarige Aldra Kitagawa. WASHINGTON. Uit militaire op- slagplamsen in de Verenigde Staten en daarbuiten zijn voldoende wa pens verdwenen om naar schatting tien bataljons uit te rusten. OPORTO. Bij een explosie in hel Spaanse konsulaat in de Portugese havenstad Oporto zijn drie mensen gewond. Volgens de politie is de ont ploffing veroorzaakt door een bom of granaat. JAKARTA. Ongeveer tienduizend mensen die zijn gevlucht voor de strijd tussen de politieke groeperin gen op Portugees Timor wachten aan de grens met Indonesisch Timor op een kans zich op Indonesisch ge bied in veiligheid te stellen. Advertentie Het nieuwe najaar 1975 is uit! Met 101 woonsfeertips Gratis verkrijgbaar voor meubelzoekers meelstraat 31 zierikzee Werktijdsverkorting te Oss OSS, 5-9. Voor het produktieper- soneel van Tapijtfabriek H. Des- seaux NV is een werktijdverkorting aangevraagd voor 650 mensen, van wie 400 in de Belgische vestigingen Dendermonde en Waasmunster, 200 in Oss en cirka 40 in Clinge. De di- rektie zegt te verwachten dat de werktijdverkorting met een dag per week gedurende zes weken vol doende zal zijn om de voorraden tot normale proporties terug, te bren gen. Groter autonomie voor alle scholen DEN HAAG, 4-9. De afzonderlijke scholen, zowel de openbare als de bijzondere, moeten een grotere auto nomie krijgen. De plaatselijke over heid moet een grotere rol gaan spe len in planning en spreiding van on derwijsvoorzieningen. De nationale overheid en de overkoepelende on derwijsorganisaties moeten meer een stimulerende, adviserende en waar nodig bewakende rol krijgen en min der verantwoordelijkheid hebben voor taken van gedetailleerde be- heersvraagstukken. Hoe met de vuile was HILVERSUM, 5-9. In 92 van 100 Nederlandse gezinnen gaat de vuile was in dc eigen wasmachine, 3,3 pet van dc gezinnen gaat naar een was salon, waarvan cr op het ogenblik 600 in Nederland zUn, cn dc overige men sen sturen hun was naar cén com merciële wasserij. Deze en andere wetenswaardighe den zijn donderdag-middag meege deeld in Hilversum op een perscon ferentie, die gewijd was aan de vrij dag in de Expo-Hal te openen vak beurs „Chemisch en witwas reinigen '75", die tot en met zondag aanstaan de geopend zal blijven. Het startsein zal vrijdag worden gegeven door de burgemeester van Hilversum, dr. P. J. Platteel. De belangstelling van de commer ciële wasserijen heeft zich in de loop der jaren verlegd van gezinswas (1,2 miljoen kg per jaar) naar de was van grote instellingen, zoals ziekenhuizen, hotels etc., waarvan evenwel 30 pro cent over eigen bedrijfswasappara- tuur beschikt. Los van de puzzel in de „Z.N.''- Extra was er voor de vrijdag-puzzel ook weer de nodige belangstelling. Onder de inzenders vele „oude ge trouwen'', die best een een gedankje toekomt, maar ook - net -afls bij de wielrennerij - nieuwlingen. Zij zijn welkom in de puzzelkring. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. C. M. Berrevoets- Vcrstccg Korte Grocndal 11 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: Mcj. C. v. d. Hoek Schelpweg 38 ELLEMEET De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. wolfram; 6. ijstaart; 12. taan; 13. naar; 14. eb; 16. taks; 18. pons: 19. li; 20. mot; 22. deemoed; 24. kin; 25. Oran; 27. riant; 28. hart; 29. egaal; 31. nat; 32. galei; 33. glad; 35. klam; 36. atol; 37. boos; 39. stijl; 41. meta; 44. onmin; 46. hak 48. divan; 50. laag; 51. paard; 53. ga la; 54. dal; 55. nol-maal; 57. lol; 58. af; 59. kolk; 60. slab; 62. mi; 63. page 64. even! 66. nijptang; 67. knalpot. VERTIKAAL: 1. weemoed; 2. Lt.; 3. fat; 4. raad; 5. anker; 7. snoet; 8. tand; 9. aas;N10 ar; 11. twintig; 15. borg; 17. sein; 18. pont; 19. lire; 21 Taag; 23. maan; 24. kalm; 26. nala tig; 28. haastig; 30. Latijn; 32. gloed; 34. dol; 35. kom; 38. voldaan; 39. smal; 40. haam; 42. aval; 43. analist; 45. naaf; 46. hark; 47. kras; 49. alom; 51. Polen; 52. Dalen; 55. noga; 56. lava; 59. kat; 61. bel; 63. p.p.; 65. N.P. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. hoge pels muts; 6. prima in orde; 11. lid van een der volksstammen in de zuide lijke en oostelijke streken van Rus land; 13. lang opperkleed van kloos terlingen; 14. aardrijkskundige aan duiding (afk.); 16. ten naaste bij; 17. vierhandig dier; 18. lidwoord; 19. bovenafsluiting v.e. gebouw; 21. openbaar ambtenaar bevoegd., om authentieke akten te verlijden; 23. smalle weg; 24. deel v.h. oog; 26. kleurling; 27. aanlegplaats voor schepen; 28. gunstig toeval; 30. be lemmering (figuurlijk); 31. spijker met smalle kop; 32. vreemde munt; 34. kleine druklettersoort; 35. Griek se held uit de Trojaanse oorlog; 36. reinigingsmiddel; 37. tap waarmee een as in het asleger rust; 40. op standeling; 43. lagere rang in over heidsdienst; 44. naaldboom; 46. voor malig muntstuk met een ruiter als beeldenaar; 48. violetkleur: 49. ver haal van aanzienlijk omvang; 51. Ncordatlantische Verdragsorganisa tie (afk.); 52. grove wollen stof; 53. gulhartig! 55. honingdrank; 56. civiel ingenieur (afk.); 57. trekvisnet met een zak in het. midden; 58. boeren woning; 60. deel van de dag (afk.); 61. verzorgster van pasgeboren kin deren; 62. familielid; 64. dienaar van de zeegod Neptunus; 65. mannelijk beroep. VERTIKAAL: 1 knap in een kunst of wetenschap; 2. schijngestalte van de maan (afk.); 3. lange, lage slee met stuurinrichting; 4. vloeistof; 5. vuurwapen met lange loop. 6. dier met een slurfachtige snuit; 7. vogel uit de orde der steltlopers; 8. licha melijk lijden; 9. bekend sportevene ment (afk.); 10. misworp bij hel ke gelen; 12. mannetjeskat; 13. vrou wenverblijf in oosterse landen; 15. hoofddeksel; 18. vrucht; 20. Ned. eenheid van gewicht (verkort); 22. stad in Frankrijk; 23. edelknaap; 25. deel van Indonesië: 27. geweer met korte loop; 29. vaartuigje der Es kimo's; 31. dichterbij; 33. houten drinkkom; 34. stóot; 37. bewijs dat men zich tijdens het plegen der mis daad elders bevonden heelt; 38. He breeuws muziekteken in de psalmen; 39. kledingstuk; 41. plaats in Noord- Holland; 42. herrie, lawaai: 43. ui ting van ontevredenheid: 44. stad In Engeland: 45. voorzetsel; 47. wijn glas voor rijnwijn; 49. plaats in Drente: 50. provincie van de Unie van Zuid-Afrika: 53. papegaai; 54. rivier in Oost-Siberië; 57. onbepaald voornaamwoord: 59. wandversiering 61. bouwkundig ingenieur (afk.); 63. loofboom. 1 2 3 4 5 8 7 1 9 18 11 12 13 14 18 17 11 11 20 21 22 23 24 25 28 27 21 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 48 <7 41 49 50 51 52 53 54 55 58 57 59 39 80 81 82 44 85 l 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4