De Zierikzeese musea boekten 25.000 bezoekers fï TWEEDE WONINGEN Kernschepen van VS. naar Noordzee Dubbel aantal tweede woningen in Zeeland Frankrijk pept ekonomie op De ekonomie in de wereld ONDERHANDELINGEN ZULLEN HARD ZIJN DD H 2 Belgische schippers verwerpen akkoord „Moeder Theresa" kandidate voor Nobelprijs AGENDA Tromp-Mourer LAATSTE NIEUWS ONOFFICIEEL Afgezien nog van de cijfers die uit het rapport „Tweede woningen in Zeeland", uitgebracht door het Provinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland, zijn gerold, is de studie vooral belangrijk op het punt van het „nut" van tweede woningen voor de landelijke gebie den. Hoe worden - enkele vragen - tweede woningen door de eigen streekbevolking gewaardeerd en hoe is in het algemeen de verhou ding tussen de tweede woningbe zitters-en die bevolking? De twee de woningen - het zou niet anders kunnen - worden door de bezitters wél gewaardeerd, zonder enige te rughoudendheid. De rust, de lan delijke omgeving, het landschap en het natuurschoon vormen even- zovele faktoren, die de bezitter ge lukkig stemmen. Neemt men de mening van die tweede woning bezitters als uitgangspunt voor een be-oordeling, dan erkent men grif dat het platteland gediend is met tweede woningen. Gaat men echter uit van de me ning van de eigen bevolking, dan ligt dat allemaal veel minder posi tief. De kwestie heeft een sociaal aspekt nl. de doorgaans opper vlakkige kontakten tussen de dorpsbewoners en tie bewoners van de tweede woningen. In cle praktijk blijkt dat wel een aantal tweede woning-mensen echt ook ge-intersseerd is of wordt voor hetgeen in gemeente en streek ge beurt, maar door de bank geno men is dit niet het geval- Ze pro fiteren van de gunstige leefom standigheden, maar blijven (door gaans vrijwillig) een vreemde eend in dc bijt. De invloed van dc twee de woningbezitters op de stroek zou veel groter zijn, als het anders was. Het zou betekenen dat die invloed ook veel positiever zou kunnen worden gewaardeerd. Enig verschil is er intussen nog wel wat het ei'lekt betreft, door de plaats waar do woningen staan. Tweede woningen in de dorpsker nen wekken veel meer weerstand dan er buiten, zoals onderzoekin gen elders in het land hebben be wezen. Een tc ongebreidelde toe name van de tweede woning in de gemeentekernen gaat een bedrei ging vormen voor de leefbaarheid van het dorp. Zo'n originele waar heid is dat nu intussen ook weer niet, want tal van gemeenten heb ben op dit punt al maatregelen ge troffen. Bij vele andere is Zierik- zee er een voorbeeld van. Allerwe- ge wordt de negatieve instelling van de tweede woningbezitters ge noemd. Zij sluiten zich niet aan bij een kerk of vereniging, hun kinderen gaan niet naar school en de boodschappen worden veelal van de supermarkt uit de „grote stad" mee naar de tweede woning genomen. Het dorp heeft niets aan deze mensen. We geloven dat deze stelling niet altijd en overal waar is, maar hij wordt doorgaans wel gebruikt bij de be-oordeling van het „nut" van tweede wonin gen in een gemeente en de bewo ners van die woningen- Merkwaar dig intussen - het rapport gewaagd daar ook van - dat de politieke kleur van de raadsleden meestal niet overwegend bepalend is bij de standpuntbepaling ten aan zien van bet tweede woningbeleid dooi de gemeenten. De meningen - al of niet voor of tegen - lopen kris door de partijen. De persoonlijke menig prevaleert boven de partij- opvatting. De tweede woningzaak in dit land echter is zo snel groot geworden, dat de politieke partij en nog niet veel schérp dogmati sche grondstellingen hebben. Van daar de solopartijen, die in de ge meenteraden ten beste worden ge geven, al is er hier en daar wel duidelijk kritiek op de spekulatie- ve handel in vakantiewoningen. Het is duidelijk dat een landelijke tweede woningbeleid met het jaar tot een grotere noodzaak wordt. BRUSSEL. 5-9. De Belgische bin nenschippers hebben vrijdag met een grote meerderheid het akkoord ver worpen dat hun vertegenwoordigers donderdag bereikt hadden met dc Belgische minister van verkeer. Cha- bert. Ruim 95 procent van de achter ban van de schippersvertegenwoordi gers heeft het akkoord afgewezen. ALBINA. Dit verkeersbord staat in Albina aan de Marowijnerivierdie de grens vormt tussen Suriname en Frans Guyana, om de reizigers uit dat land te attenderen op het links verkeer in Suriname. De tegenstel lingen tóssèn. dé regering Arron en de oppositie van Lachman spitsen zich toe en het merkwaardige bord ontkwam. niet .aan een politieke bewerking". Ondanks de warmte Advertentie ZIERIKZEE, 4-9. Hoewel hei uitermate warme weer van het afgelopen zomerseizoen in sommige perioden het ntusenmbezoek in Zierikzee vanzelfsprekend on gunstig heeft beïnvloed, blijkt achteraf het totaalbeeld erg mee te vallen. BRUSSEL 4-9. De Verenigde Sta ten hebben drie oorlogsschepen met kernaandrijving naar de Noordzee gestuurd om daar deel te nemen aan NAVO-oefeningen. Het zijn het vliegdeksehip „Nimitz", dat als het grootste en sterkste oorlogsschip ter wereld wordt beschouwd, de kruiser „South Carolina" en de onderzeeer „Seahorse". Gedrieën vormen zij de ..Nuclear Task Groep "75". Het is .de eerste maal dat schepen met kern aandrijving deelnemen aan vloot- oefeningen in de Europese wateren. Nog steeds trekt behalve de wa terleidingexpositie in het Graven steen ook het gemeentemuseum in het stadhuis zeer bevredigende be langstelling. In laatstgenoemde museum kon voor de eerste maal in zijn ruim zes tigjarig bestaan een aantal van elf duizend betalende bezoekers worden geregistreerd. Het maritiem museum in de Noordhavenpoort, dat met in gang van 1 september werd geslo ten (alleen kunnen groepen na af- WASHINGTON. Op de jaarverga dering van het internationale mone taire fonds (IMF) en dc wereldbank is het voornaamste onderwerp van gesprek woensdag geweest hoe de wereld uit de economische inzinking kan worden getrokken. In tijd van zeven jaar MIDDELBURG, 4-9. Het aantal tweede woningen in Zeeland is tus sen 19G6 en 1973 bijna verdrievou digd. In Arnemuiden, Borscle, Wis- senkerkc, Wcsterschouwcn en Rei- merswaal staan de meeste tweede woningen buiten de bebouwde kom, in bijvoorbeeld bungalowparken. In Domburg, Valkenissc, Veerc, West- kapelle, Goes en Kortgene liggen de tweede woningen voornamelijk in dc dorpskernen. In aantallen omgerekend betekent dit dat er in de afgelopen zeven jaar 4662 tweede woningen in Zeeland in gebruik zijn genomen. Zeeland heeft buiten de steden Vlissingen, Middelburg en Goes een woningbestand van 68.804 woningen. Dat houdt in dat op iedere twaalf woningen er één vakantiewoning is. In Midden-Zeeland is die verhouding zelfs 1 7 en in de rest van de pro vincie 1 4%. Deze cijfers staan in een rapport dat de Stichting Zeeland heeft uitgebracht over het tweede- woning-vraagstuk. in Zeeland. Dit naar aanleiding van een onderzoek dat een studente van de Landbouw hogeschool inWageningen Michelle Soeria Santosso heeft ingesteld. Tweede woningen bieden de dor pen meer na- dan voordelen. Volgens mej. Santosso is het ministerie van volkshuisvesting onvoldoende op de hoogte van een aantal aspecten van het tweede-woning-bestand. Zoals de grote groei van het tweede-woning bestand en de prijsopdrijving van de koopprijs bij verkoop van een huis als vakantiewoning. Het ministerie heeft een te passief beleid gevoerd ten aanzien van het onttrekken van tweede woningen aan de woning voorraad ten behoeve van de recre atie, aldus het rapport. spraak nog worden toegelaten), trok iets minder bezoekers dan vorig jaar Niettemin werden ook hier nog al tijd 14.000 betalende bezoekers ge teld. De publikaties betreffende Zie rikzee en.de verantwoorde souvenirs die in.de musea verkrijgbaar waren, vonden veel aftrek. Vooral van de stadszegels en de recente facsimile- uitgave van de stadsplattegrond werden talrijke exemplaren ver kocht. PARIJS, 4-9. De Franse regering heeft donderdagavond bekendge maakt dat zij 30,5 miljard frank (ca. 18,3 miljard gulden) in de Franse economie gaat pompen om te pro beren een eind1 te maken aan de re cessie. Een groet deel van dit be drag 13,1 miljard frank (ca. f 7,8 miljard - is bestemd voor publieke werken. Zo zullen de snelwegen wor den gemoderniseerd, grote havens worden verbeterd en krijgen het openbaar vervoer, de vliegtuigbouw en de scheepsbouw een financiële injectie. WASHINGTON. 4-9. AJS de in flatie niet aanzienlijk wordt terug gedrongen tegen de tijd dat de we reldeconomie zich van de huidige inzinking herstelt, zal dat herstel maar van korte duur zijn en zal de werkloosheid nog verder toenemen. Dat verklaarde dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandse Bank, don derdag in de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. STOCKHOLM, 4-9. De Ameri kaanse senator Edward Kennedy, de Britse econoom Barbara Ward en nog enkele politici hebben „moeder Theresa", de katholieke non van Albanese afkomst, die in de sloppen van Calcutta werkt, voorgedragen voor de nobelprijs voor de vrede. Dat is donderdag gemeld door het Zweedse dagblad Dagens Nyheter. NEW YORK, 4-9. Minister drs. J. Pronk van ontwik kelingssamenwerking verwacht, clat de onderhande lingen over de wensen van de ontwikkelingslanden in de speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York zeer hard zullen zijn. Dit heeft hij woensdag na de eer ste zitting van de onder zijn leiding staande onderhandelingscommissie meegedeeld. De wensen van de ont wikkelingslanden zijn neergelegd in een standpuntverklaring en deze ver klaring gaat de basis van de discus sies worden. Bij de groep van de ontwikkeling landen is nog overwogen om, nu het ,een en ander bekend is geworden over de standpunten van de indus trielanden, een nieuwe standpunls- verklaring te ontwerpen, maar dit is niet gebeurd; de wens om zo spoe dig mogelijk met de onderhandelin gen te beginnen heeft het gewonnen. Minister Fronk noemde de stand puntsverklaring van de ontwikke lingslanden een „uitermate gema tigd" stuk. De Nederlandse gedach ten, die de volgende week in de plenaire vergadering zullen worden ontvouwd, gaan in bepaalde opzich ten al wat verder dan de wensen, die de ontwikkelingslanden hebben neergelegd in hun standpuntsver klaring. De ontwikkelingslanden hebben met hun gematigde stand puntsverklaring tot uitdrukking ge bracht, dat zij bereid zijn tot onder handelen en dat zij op dit moment echt niet willen proberen het on derste uit de kan te halen, aldus mi nister Pronk. Die bereidheid tot onderhandelen ziet de heep. Pronk ook aanwezig in de industrielanden en hij meent, dat deze grotere onderhandelingsbereid heid van het westen is bevorderd door de verbeterde onderhandelings positie van de ontwikkelingslanden ..Er is een stuk macht en eenheid aan de kant van de ontwikkelings landen gekomen", aldus de heer Pronk. Voor het betere horloge! Juweliers-Horlogers ZIERIKZEE naast 's Gravensteen Tel. (01110) 2443 ,.'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreisclior Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharcndyke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 5 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.300, Damver eniging. Zaterdag 6 september Zierikzee J. L. de Jongeschool 14.00 uu<r start Lions Monumentenmars 1975 Jeugdvogelwacht. Fiets. R.T.M.-sta tion 9.30 uur. Maandag 8 september Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst KNVB. 19.00 uur. Dinsdag 9 september Zierikzee R.K.-centrum U.V.V.-kontaklavond 19.30 uur Mogelijk bom voor Spaanse ambassade in Den Haag? DEN HAAG, 5-9. Voor de residen tie van de Spaanse ambassadeur aan *t Lange Voorhout in Den Haag is vrijdagmorgen in de bak van een conifeer voor dc deur een pakket ontdekt dat mogelijk een bom kan bevatten. De Haagse politie heeft het terrein er omheen afgezet. De omwonenden zijn gewaar schuwd zich niet in de buurt van ramen te begeven. De politie zag nog geen reden om de naastliggende panden te ontruimen. Het pakket bestaat uit twe plastic kokers, ver- bonden door wit elektriciteitsdraad en een vierkant pakje. Het geheel is verpakt in een plastic zak. De po litie heeft er strobalen omheen ge zet en de explosievenopruimings dienst (SOD) gewaarschuwd. Belgische blokkade duurt voort MIDDELBURG, 5-9. Hoewel het actiecomité van de Belgische binnen schippers met hun regering donder dagmorgen overeenstemming had be reikt duurt de blokkade van het ka naal Terneuzen-Gent nog onvermin derd voort. Naar verluidt moet het actiecomité eerst nog overleg plegen met hun achterban alvorens een defi nitief besluit tc nemen. De rijkshavendiensten van Terneu- zen waar alle scheepvaart op het Ne derlandse deel van het kanaal gere geld wordt, had donderdagavond om half zes van de stakers vernomen, dat de blokkade voorlopig nog voor on bepaalde tijd voortduurt, in elk geval zo was uit het gesprek gebleken, tot vrijdagmiddag. Het aantal schepen dat in het Ne derlandse deel van het kanaal en de bijbehorende havens ligt, bestemd voor opvaart naar België en Frank rijk, bedraagt momenteel nog naar schatting 250 stuks. Met de andere schepen die er beroepshalve stillig gen is ef momenteel een vloot van naar schatting 350 vaartuigen aanwe zig. WEEKEINDE- ARTSEND1ENST Zaterdag 6 en zondag 7 september Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Dokter H. J. Simons; Rencsse tel. '01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur. uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oostcrland, tcj. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Maas. Rencsse, lel. (01116) 1303, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Dooge. Oostcrland. telefoon (01114)-1876, heeft dienst te Oostcrland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts Buth, Hoogezoom 9. Haamstede, tel. (01115) 2254. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C\ II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va- 16.30-17.30 uur. Or zondagen van 12.00-12.30 uur cn van 18.00-18.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall, zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 HET WEEROVERZÏCHT DE BILT, 5-9. Het KNMI deelt mede: Fronten, die mee bewegen in een zwakke stroming, die boven on ze omgeving aanwezig is, veroorza ken in het algemeen veel bewolking, vrijdagochtend trok een buienkom- plex van zuidwest naar noordoost over ons land, maar de neerslag hoeveelheden waren niet groot. Op de nadering van een volgende fron tale storing, neemt bij ons de be wolking weer toe, waaruit latei- plaatselijk regen kan vallen. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. In de Balkanlanden ko men nog maxima voor van tegen de 30 graden. Er is pas een boek verschenen over de onofficiële vaderlandse geschie denis. Die schijnt zoal niet interes santer dan de officiële historie, in ieder geval gemakkelijker by de mensen over te komen. Dat boek zal wel kompleet zijn, maar ik heb nog een mini-bijdrage, die er buiten valt, maar misschien waard te publiceren. Koning Willem III kwam ooit per boot naar Zierikzee. Ik heb nog een oude dame gekend, die dit bijzondere feit als klein meisje heeft meege maakt. De vorst kreeg uitleg over allerlei zaken aan boord en bekeek ook de kapiteinshut. De kapitein had zelf voor deze unieke gelegenheid het stuurrad in Handen genomen en toen het hoge gezelschap boven arriveerde was hij druk met zijn schip in de weer. De koning kwam vlakbij staan en de kapitein - een brave borst ontmoet zijn vorst - zei: 't Is mooi weer van daag". Dat was helemaal /out, want het antwoord was: „U is niets ge vraagd kapitein". Zei de kapitein: „En toch is het mooi weer!" Zelfs niet in het on-officiële ge schiedenisboek der Nederlanden zou thuis horen de reis, die een klein Schouwen-Duivelands gezelschap in de twintiger jaren maakte naar Pa rijs. De heenreis was lollig en Parijs ook, maar op de terugreis was de stemming gedaald. Eén van de leden van het gezelschap vroeg in dc avondlijke trein: ..wae bimmen ei genlijk?". Een - alweer brave borst - tilde het gordijntje op, keek naar een schaars verlicht perron en zei: „Wu binnen in Hommes". De man had het woord „Hommes" mannen zien staan op het openbaar toilet. Toch driftig op de on-officiële toer, mag misschien - bij wijze van uitzondering - hel grapje verteld over de man komend uit de provin cie. die nodig naar de grote stad moest. Het was een snikhete dag en dc man kreeg een gave prachtdorst. Thuis echter frekwenteerde hij het rafé niet en wist eigenlijk niet goed raad. Daar kwam hij echter een ge legenheid tegen, die u?at leek". Ca/é- Pillard" stond er op de ruit. De man vaar binnen en vraagt de ober een „café billard". De ober keek vreemd, maar dacht aan een grote pils. Hij komt terug van hel buffel met een. viltje en een hoog gevuld glas. Nou, dat smaakte wel. Even later op weg naar een ander tafeltje vraagt de ober: „Nog ééntje meneer?". Zegt de man: „ja, ma nic mi mi zó'n koeke durbie". En dat speelt dan in dc tijd toen ren Duivelandse man VQor het ver-i nmir linttcrduw ging. mnn* «tn dog it n-n naar Haam stede liep om a/schetd uan zijn nee/ le nemen, voordat de verre reis be gon. Een heerlijke tijd! SCHIEREIL ANDMAN t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2