Operatie vergt twee grote bouwputten in monding van Oosterschelde Plaat van Oude Tonge werd topper voor de rekreatie Staatsgreep in Soedan President Sadat hekelt kritici interimakkoord DE ZIERIKZEESCHE COURANT ©AUSTIN MORRIS OUDERLIJKE BELANGSTELLING BANKSTEL MEUBELRAMA NIEUWSBODE Vrijdag 5 september 1975 132ste jaargang Nr. 21754 DAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE' Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onfce contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8.T.W. In dit nummer: Tennisvereniging voor Dui velum! De alternatieve sluiting- ZIERIKZEE, 1-9. Achter licl reeds voltooide damvak in de monding van de Oosterschelde is een begin ge maakt niet de aanleg van hvee grote bouwputten. Ilierin zullen de doorlaateaissons worden gebouwd die over enige jaren in de slroomgeulen van de Ooster schelde worden geplaatst, als definitief voor deze op lossing wordt gekozen. Hoewel op de uitvoering van deze caissons en andere aspecten van de stormvloedkering nog xvordt gestudeerd, is men alvast begonnen met de bouw van de ringdijken van de bouwputten, omdat bij uitstel het tijdschema in gevaar zou komen. Minister Westerterp heeft immers als een van de ont bindende voorwaarden voor de nieuwe vorm van afsluiting van de Oester- m'heide genoemd, dat het werk in 1985 moet kuncn zijn voltooid. De noor delijke bouwput krijgt de grootste afmetingen: 1150 hij 870 meter aan de buitenzijde van de ringdijk. Deze is wat omvang betreft ongeveer te verge lijken met de. bouwput die destijds iu bet Haringvliet werd aangelegd voor de bouw van de uitwateringssluizen. Binnendijks is de oppervlakte 53 ha. De zuidelijke bouwput krijgt af metingen: van 950 bij 800 meter en een binnen dij kse oppervlakte van 47 ha. Vijf cutterzuigers zijn begon nen zand te persen in de ringdijken van de bouwputten. De plaats van deze bouwputten is na intensieve studies, waaronder modolproeven in het Waterloopkun dige Laboratorium in de Noordoost polder. bepaald aan de binnenzijde van het damvak Geul. Deze plaat sen bleken voerdelen te hebben bo ven andere situeringen. Aan de bin nenzijde van het damvak zijn de bouwputten minder onderhevig aan storm en golfaanvallen. De ring dijken kunnen daarom lager zijn dan wanneer men - zoals ook over wogen - de bouwputten aan de zee zijde van het damvak zou hebben aangelegd. Bouw caissons De bodems van de bouwputten CAIRO, 4-9. Het Soedanese leger heeft vrijdag in de vroege ochtend bet bewind van president Nimeiry omvergeworpen. Dit heeft het (Egyp tische) persbureau voor het Midden- Oosten bekendgemaakt. In een bericht uit Chartoem werd een verklaring geciteerd van luite nant-kolonel Hassan Hoessein Os man. Daarin werd bekendgemaakt, dat de Arabische Socialistische Unie, de volksassemblee, het kabinet en de nationale veiligheidsorganisatie ont bonden zijn. Osman deelde mee dat alle politie ke gevangenen onmiddellijk zullen worden vrijgelaten. Er werd niets gezegd over het lot van de 45-jarige president die door een militaire coup in mei 1969 aan de macht kwam. Nader is bekendgemaakt dat de staatsgreep is mislukt. len wegen. Bovendien is de plaats van de bouwputten zodanig gekozen dat de caissons slechts over korte afstand naar de sluitgaten versleept behoeven te worden. In de noordelijke bouwput kunnen de caissons die bestemd zijn voor plaatsing in de Hammen en Schaar van Roggenplaat. worden gebouwd. De zuidelijke bouwput bie<l( plaats voor de caissons van de Roompot. Dealer: ISTA Oosterland Tel. [01114| 1495 CAIRO, 5-9. President Anwar Sa- dat van Egypte heeft donderdag avond degenen in de Arabische we reld gehekeld die zijn nieuwe inte rim met Israël afkeuren. In een rechtstreekse radio- en te levisietoespraak zei Sadat dat hij betreurde dat in enkele landen offi- ciële verklaringen waren uitgegeven en betogingen waren gehouden nog vóór hij zijn rede had gehouden om een toelichting te geven bij het gis teren (donderdag) in Geneve onder tekende verdrag. De Egyptische president leek zich in eerste instantie te richten tot Sy rië. Sadat zei dat ondanks al zijn waarschuwingen enkele Arabische landen voetstoots Israëlische verkla ringen voor waar hadden aangeno men, dat Egypte politieke concessies had gedaan en bereid was tot be ëindiging van de staat van oorlog met Israël. Hij zei dat het tweede troepen scheidingsakkoord in Sinaï in de grond verschilde van het eerste en van het troepenscheidingsakkoord tussen Syrië en Israël dat volgde op de Oktoberoorlog van 1973. zullen na droogmaling voldoende stevige ondergrond bieden voor de b rtiv van de caissons; die enkele tienduizenden tonnen pc:- stuk zul- Vroegere caissons, die gebruikt wer den als hulpmiddel bij de afsluiting van dammen. Iconden drijvend wor den gemaakt door ze waterdicht te maken met schotten. De afsluitbare doorlaatcuissons voor de Oosterschelde zijn echter van een dusdanig zware constructie, dat ze waarschijnlijk slechts rnc-t be hulp van drijf lichamen van de grond kunnen komen om ze Te verslepen. Ringdijken 1976 De ringdijken zullen in 1976 klaar kunnen zijn. Voor de bouw van de pulten en de caissons zal naar schat ting per etmaal 500 tot 1000 man personeel per boot moeten worden aan- en afgevoerd. Vpor de boot diensten zal een haven met parkeer gelegenheid w< rden aangelegd op Westcrschouwen op de kortste af stand van het werk. Ten feesten van de haven komt een dam aanzet. Op Noord-Be vela £i d zal de haven van de dam aanzet die in 1972- is gebouwd dienst gaan doen voor personenver voer. Welke percentage van het per- soneel vanuit het zuiden en het noorden naar het werk zal gaan is nog niet bekend. Dat zal afhangen van dé beschikbaarheid van persor r.eel in de provincie Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland. De havens zullen in ieder geval medio volgend jaar,klaar moeten zijn, omdat dan volgens het tijd schema van de bouw van de storm vloedkering met de inrichting van de bouwputten wordt begonnen. Voor de plaatsing van caissons is een volkomen efJ'en drempel up de zeebodem vereist. Omdat er voldoen de doorstroomruimte voor het plaat sen van de caissons moet blijven zal misschien een deel van de bodem nog moeten worden ingebaggerd. In dat geval zal ook een groot deel van de al aangebrachte bodembescher ming moeten worden opgeruimd. In de sluitgaten en de onmiddellijke omgeving van de stormvloedkering moet de bodem op grote schaal wor den verdicht om te voorkomen dot de caissons gaan verzakken, Nieuw materieel Voor die verdichting zal men nieuw materieel moeten ontwikke len. Datzelfde geldt voor de appara tuur om de verdichting te eontrole- ven. De bodembescherming zal in vergelijking met wat nodig was voor het oude plan aanzienlijk moeten worden uitgebreid. De ontgrondin gen als gevolg van de stromingen moeten beperkt blijven; er mogen geen afschuivingen ol' zogenaamde zettingsvloeiingen optreden. ENKHÜIZEN. En dit is^dtoh weer een andere''dijk'. Terwijl Vliegtuigen met leuzen tegen het indammen van de Markerwaard boven de d[ik hingen, werd - aanwezigheid van minister Westerterp hel laatste gat in de dijk E uk huize n- Lel yst ad gesloten. Er zijn nog veel vragen waarop het antwoord moet worden gevonden Dat geldt o.a. de stabiliteit van de stormvloedkering in zijn' geheel en van de te gebruiken materialen. De duurzaamheid van de constructies, de uitvoeringsmogelijkheden. de uitvoeringstijd en de kosten zijn nog in vele opzichten onzeker. DEN HAAG. Minister Gruijtcrs heeft de YVD'er Scherpcnhiuzen donderdag gevraagd zijn motie, ge richt tegen de aangekondigde las tenverzwaringen voor het autover voer, aan te houden totdat de rege ringsplannen op tafel liggen. Dit nummer bestaal uit 12 pagina's f Eén goedheid is bes* f van alle dwaler s: het ■chermer berouw. Apostata Eigen gebouw E.II.B.O. op komst BRUINISSE, -i-9. I)o Plaat van Ourle Tonge <lio «Ut jaar voor <I«' rekreatie werd opengesteld, heeft tegen alle verwachtingen in «lil eerste seizoen een enorme toe loop gehad van dagrekrcanteii. De inrichting van het gliele project schijnt aan de eisen van de rekreanl Ie voldoen, want men voelde zich er ilirekt tluiis. HAMILTON. BERMUDA. Het was een gelukkige dag toen deze baby-fla- mingo door zijn eierschaal heenbrak en zich aan de wereld voorsteldeVa der en. moeder flamingo zijn zeer verbaasd over de bijzondere schepping, die zjj samen hebben uitgebroed. Zij kunnen gewoon hun ogen niet van het kind af houden. Waar echter zoveel mensen ver toeven is het wel noodzakelijk dat er een EJI.B.O.-posl is, en deze noodzaak zagen ook de vertegen woordigers van de Domeinen en de gemeente, die hierover een gesprek hebben gehad met de kolonne-kom- mandant van de Rode Kruis-afde- Iing Bru. Een vast gebouw voor de inrich ting hiervan, was dit seizoen niet te verwezenlijken, zodat een noodop lossing werd gezocht door het plaat sen van een schaftwagen. Deze wa gen is nis noodpost ingericht, en wanneer een» Rode Kruis hulp aan wezig was, werd dit kenbaar ge maakt door bet uitsteken van de Rode Kruis vlag. Over de ervaringen opgedaan in de periode juli/augustus op de plant van Oude Tonge, heeft de heer A. Lock, kolonne kommandant een rapport gemaakt. Het Rode Kruis heeft verschillen de malen hulp geboden nl. bij een geval van bewusteloosheid; vier maal is hulp geboden aan het strand doordat in een scherp voorwerp was getrapt; verschillende malen snij- wonden van 5 tot 20 mm; twee per sonen liepen verwondingen aan de vingers op. en werden door do E.H.B.O. verbonden. Éénmaal moest de E.H.B.O. een meisje helpen dat door een waterskiër werd geraakt en-waarbij zij verwonding opliep in de 2ij. Gcv:i ren De kommandant heeft ook gekon- stateerd dat regelmatig snelboten waaraan waterskieërs zijn verbon den met grote snelheid door gedeelte varen waarin zich zwemmers bevin den. Vooral in de weekenden is er een grote bezetting van rubberbo ten. wat voor de zwemmer gevaren Oplevert, vooral als de boten van een motor zijn voorzien. Door een E.H.B.O. helper is dan ook dit sei zoen een grote rubberboot met mo tor naar open water verwezen. De bouw van een vast E.H.B.O.-gcbouw. evenals de toiletgebouwen, zijn al in een ver gevorderd stadium, zodat deze het volgend seizoen dienst kun nen doen. Over een telefoon aansluiting kon men dit seizoen al beschikken. Een goed ingerichte E.H.B.O.-post is op een zo druk bezocht gebied onont beerlijk, want gevaar speelt met de mens. maar de mens speelt blijkbaar ook graag met gevaren. Heelt u nog een goed maar will u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Teiofoon (01114) 1268 - 1265 wtr ttOT Of BIL T Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk een hui Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui; zwakke tot matige wind uil; zuidwest tot west. minimumtempe raturen ongeveer 12 graden, maxima morgen circa 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 60 procent. N.B. Voor-de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 raden rond de opgegeven waarden. ZON-EN MA ANSTANDEN 6 sopt. Zon op 5.59.' onder 19.18 Maan op 6.57, onder 19 07 7 s. pi. Zon op 6 00. onder 19.15 Maan op 8.23, onder 19.34 8 sept. Zon op 6.02. onder 19.13 Maan op 9.47. onder 20.03 Nieuwe maan: 5 sept. (20.19) Eerste Kwartier: 12 sept. (12.59) HOOG- EN EAAGVATER Laagwater Hoogwater 6 sept. 3.23 15.38 7 sept. 4.09 16.22 8 sept. 4.53 17.05 Springtij: 8 september. 8 44 21.13 9.21 21.54 10.00 22.39

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1