Talrijke „bon mots" op jubileumviering schoolhoofd J. G. Brugman KOOPJES HALEN „WICO" Toeloop nieuwe leden Alg. Bejaardenbond Nicuwerkerk Raad Brouwershaven benoemt kleuterleidster GESPREK DUIVELANDS BURGEMEESTER EN REDDINGSBRIGADE v.o.o. STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE [NIEUWSBODE Dinsdag 2 september 1D75 Nr. 21752 noeipde cle jubilaris een voortreffe lijk gastheer, hetgeen met name blijkt bij de vergaderingen over de regeling tot het op elkaar afstemmen van de vakanties. Een bon voor een aankoop „om te werken of te spe len", was het presentje van de rek- tor. „Hier sta ik De heer Brugman zelf voelde zich in de Lutherpositie: „Hier sta ik, ik kan niet anders...." maar vond het allemaal geweldig. Eerst had hij het maar zo zo willen laten, maar hij werd overreed door gemeentesekre- taris R. van Ommeren toe te stem men in deze receptie,waarvoor hij zich uiterst dankbaar toonde. Hf) stond stil bij zijn loopbaan, die aanvankelijk een zekere preoccupa tie toonde t.a.v. het onderwijzers- seliap, maar „vader wilde het zo". Zijn komst naar Zierikzee destijds werd vooral ge-inspireerd door hel gezin. Veranderingen Hij noemde alle onderwijstheorie ën van vroeger vervallen (klassikaal systeem) en stond stil bij deze ver anderingen, zowel in methodiek als didaktiek. Niettemin werken de ver nieuwingen geestverruimend en is het onderwijs duidelijk op weg naar' de basisschool nieuwe stijl, die mei de oude lagere school niets meer te maken heeft. De heer Brugman - zo vertelde hij - kreeg persoonlijk be zoek van de inspektrice cn wist on der de aanwezigen twee klasgenoten uit een vroegere onderwijsperiode. Alweer met geestigheidjes van vroe ger en nu, verpakt in een lange slot- speeeh, werd de toegemeten tijd moeiteloos overschreden en eerst na zessen kwamen de builen de zaal wachtenden aan de beurt de familie Brugman te feliciteren. Ochteiidfeest Het ochtendfeest was niet minder prettig. Kinderen van de Theo Thijs- senschool zongen het lied: „Wij vin den het een prestatie" op de „tune" van Farce Majeur en boden een elektrisch scheerapparaat en een ge vulde bloembak aan. De „Woelwa ters"-] eugd droeg bloemen aan en een wagen voor de hobby trein. In een dankwoord kreeg de jeugd de uitnodiging maar eens naar de trein te komen kijken, waarna een traktatie volgde. Bij elkaar .een grandioze jubileumdag. Advertentie BIJ De van 18-30 augustus gehouden collecte van het Koningin Wilhelmi- na Fonds voor de kankerbestrijding bracht in Nicuwerkerk op hel mooie bedrag van f 2176,13. Vermeld mag worden dal deze collecte dit jaar ruim f 500 meer heeft opgehracht dan vorig jaar. Colletanten en gevers daarom dan ook zeer hartelijk dank.' Middenstands-akties Nu de vakantietijd voorbij is, gaat ook de Nieuwerkerkse middenstand weer plannen maken vooi*de komen de winter. Als vanouds zal er rond om St. Nicolaastijd weer een aan trekkelijke winkelweek worden ge organiseerd. Bestuur en leden den ken op woensdag 10 september een vergadering te beleggen over deze zaken in de zaal van hotel „De Meebaal". OOSTEKLAND Opbrengst K.W.F.-kollekte Onder leiding van mevr. J. Zeij- ler-de Vin werd hier ter plaatse door een aantal dames-leden van de. af deling „Duiveland" van de Bond' van Plattelandsvrouwen, de zakjeskol- lekte verzorgd ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De op brengst bedroeg dit jaar niet min der dan f 2002,16, dat is bijna f 300,- hoger dan vorig jaar toen hel bedrag f 1704,- bedroeg. Voor dit prachtige resultaat is een dankwoord aan de milde gevers en geefsters, en niet minder aan de leiding -en de dames- kollektanten zeer wel op z'n plaats. Bibliotheek Oer. Gemeente Het comité van de uitleenbiblio theek, uitgaande van de Ger. Ge meente alhier, deelt mede dat de uit lening van boeken evenals andere jaren weer begin oktober e.k. zal aanvangen. De boekenverzameling, waar bereids weer enige honderden exemplaren -zijn toegevoegd, is on dergebracht in de voormalige pasto rie naast het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk waar de boeken zullen worden uit gegeven. De „Bibliobus" De Bibliobus, uitgaande van de Stichting Federatieve Provinciale Bibliotheekcentrale te Middelburg, die -per 1 september op Schouwen- Duiveland is gaan rijden, komt hier ter plaatse wekelijks op dinsdag, met standplaats aan de Van den Abeele- straat, ter hoogte van de basisschool van één tot twee uur n.m. en op vrij dag, met als standplaats het Markt plein, van kwart, ove.r vier tót kwart over vijf n.m. De rijdende biblio theek zal ongeveer 3000 boekwerken bevatten. Een jaarabonnement op de bus kost tien gulden per jaar, ter wijl jongeren tot 18 jaar' gratis le zen. BRUINISSE ZIERIKZEE. De eerste melding - al tham wat Schouwen-Duiveland be treft - van een reuze-zonnebloem. is cr weer. Rel gaat om een fraai exemplaar van 4,25 meter, clie ver uitkijkt over de heg aan de tuin van de heer N. van 't Veer aan de Mog- gestraat 28 te Zierikzee. Ongehvij- felcl is ml een eerste melding; van wie komt de volgende....? (Folo: Zicrikzecschc Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 1-9. De toeloop van nieuwe leden tot de afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden is zo groot, dat het bestuur besloot tot het houden vari twee ledenvergaderingen per jaar, te beginnen nog dit najaar. Ter diskussie komen: de congres agenda, de rayon-vergaderingen, het winterwerk, het 'karakter van ont spanningsmiddagen en dat soort za ken. De leden willen vrijuit hun me ning naar voren brengen en hebben uiteraard recht op volledige infor matie. Het bestuur wil alle sugges ties uit de vergadering overwegen en feitelijk is het zo dat de leden de dienst uitmaken. Middagréis Op 7' oktober a.s. wordt nog eert middagreis gemaakt die wovdl af gesloten met een eenvoudige koffie- tafel. Een uitnodiging werd gedaan door een bekende zaak. de produktie onder deskundige leiding te komen bekijken. De kosten per deelnemer worden gelimiteerd. Binnenkort wor den de leden over deze excursie na der ingelicht. Het bestuur is - eén vorige middagreis indachtig - opti mistisch over de belangstelling. Vóór de exkursie komt nog een ledenver gadering, waarop nadere bijzonder heden worden bekend gemaakt. BROUWERSHAVEN. 1-9. In dc vrijdagavond j.l. gehouden extra ge meenteraadsvergadering te Brou wershaven sprak de voorzitter, loco- burgemeester de heer 1\ tie Moor. namens de raad dc wens uit dat burgemeester Schouwcnaar weer spoedig algeheel hersteld zal tcrug- keren. Bouw manege Vorige week is fa. Albouw uit Breda be'góhnen met de bouw van de nieuwe manege die op dc voor malige boerderij van de heer K repel zal verrijzen. De eerste fase van de bouw omvat een moderne binnen- manege van 40x20 meter. De be staande schuur zal worden omge bouwd waarin 20 boxen van 3x3 me ter komen, en 8 stand van 4x1.50 meter. Een aangebouwde foyer zal uitzicht geven oyer de manege. Voor de eigenaar 'zal een riante bunga low worden gebouwd. De manege- die zich in Bruinisse gaat vestigen is de nu. al reeds bestaande manege ..Dc Korenzolder" te Nicuwerkerk. eigendom van de heer De Graaf. Dc manege in Nieuwerkerk zal worden opgeheven en komt in zijn geheel over naar Bruinisse. Afwezig op deze vergadering wa ren de raadsleden de heren- C. J. de Munnik en -J. K. Govmans. Dc raad benoemde met 8 stemmen tot leidster aan'de openbare kleuter- school le Brouwershaven rftej. G. C. v. d. Rasse! uit Zierkzee. Een stem werd uitgebracht op mej. M. J. Sleendijk uil Nieuwdorp. Op deze vacature waren 31 sollicitaties' bin nengekomen. Garantie werd verleend ingevolge de Beschikking geldelijke steun ei gen woningen 1968 aan een tweetal personen voor woningen, gelegen aan de Krom wal te Brouwershaven. Op een vraag door het raadslid de heer J. A. v. d. Bijl. tot welk bedrag de gemeente een lening kan garan deren en hoeveel van deze woningen nog leeg staan werd een toelichting gegeven door de loco-secretaris de heer C. M. Padmos. UTRECHT, fh het afgelopen jaar zijn voor het eerst in Nederland meer dan een miljoen gebruikte per sonenauto's Verkocht. Ongeveer 10 procent hiervan bestond uit auto's die waren ingeruild bij de aankoop van eert nieuwe. foc, gemiddelde prijs bedroeg'circa f .">.900,-. In totaal werd voor 4.01 miljard gulden omgezet. In raadhuis Nieuwerkerk NIEUWERKERK. 30-8. Leden vari het bestuur van de Reddingsbrigade ZierHczéc-Durveland, werden - met dames - op het raadhuis Ir Nicuwerkerk, ontvangen door burgemeester J. V. dc Kam van Daiveland. die dc brigade dankte voor het werk in het zomerseizoen verricht aan het strandje van öuwerkerk. pe voorzitter tie heel* A- G J. v tl. Eyndé zette (lc dames röevr. Bil en mevr. Berrcvoets in het zonnetje. Het zijn de echtgenotes van de twee mannen, die deze zomer hun vakan tie en elk vrij uur op het strand doorbrachten. Zii wisten recentelijk een aantal bncjgasb n te redden uit een gevaarlijke buitenst room. Beide dames, die aldoor hun mannen moes ten afstaan, kregen een zilveren mossel met ketting aangeboden. Medewerking Dc bnrgenie' ter zegde toe mede werking te zullen verlenen, waar zulks maar mogelijk B Hij onder streepte dc noodzaak van n go dc reddingsboot, gaf het bestuur enkele goede raadgevingen en dankte ieder voor de totaalinzet voor het belang- Yijke werk .van de brigade. Hij hoop te dat de goede verstandhouding tus sen Remeenie on br.utui zal worden gekontinneerd. lot welzijn van bevol king en toeristen, die het strandje bezoeken. Do voorzitter hoopte dal ér nog aamulli iid oi. i. ii ijn voor „stand by" aDn het strandje in het seizoen. Opwekkende „plechtigheid" ding heeft te Brouwershaven het mooie bedrag opgebracht van f 1130,38. Eon hartelijk woord van dank jegens de dames van alle plaatselijke vrouwenverenigingen, die gecollecteerd hebben. NIEUWERKERK Opbrengst collecte K.W.F. ZIERIKZEE, 1-9. Worden officiële jubileumvieringen nogal eens bepleisterd niet de plakkerige kalk van ten onrechte bij dergelijke gebeurtenissen behorende plechtstatigheden, niet alzo hij de viering maandag middag van het 40-jarig jubileum van de heer J. G. Brugman, hoofd tegenwoordig heet zo"n functionaris schoolleider) van de Theo Thijssenscliool. Dc heer Brugman „trok niet alleen een volle (trouw)zaal". maar onder de strenge portretten van leden van voorname voorbije families, schoten dc „bon mots" als knikkers door dc ruimte. Een verfrissende ervaring. Nadat 's morgens jeugdig jolijt reeds over het schoolplein was ge rold, alles ter ere van de ..boven meester" in de latere middaguren bood het gemeentebestuur ten stacl- huizc een receptie aan. Burgemeester Th, II. dc Meester zorgde voor dc verrassing van dc dag: een kumulute van feestelijkhe den: dc heer Brugman bleek niet al leen veertig jaar in overheidsdienst, maar op de kop af 12n jaar tc Zie rikzee. Een soort koperen „bruiloft" dus, die vrolijk werd gevierd. Gevarieerde loophaan Zierikzees' eerste burger releveer de de loopbaan van de heer Brugman van origine een Vlissinger - een Zeeuw dus - die de toenmalige Kweekschool le Middelburg bezocht. Hij werd in dc provinciale hoofdstad ook onderwijzer (1935-193.9), maar werd in 1939 (mobilisatietijd) „kapi- lulant", een eigenaardig woord voor een funktionaris werkzaam aan het toenmalige Departement van Oorlog en later aan het departement van Handel en Nijverheid. Daar ontwik kelde de jubilaxüs zonder twijfel zijn grote administratieve kwaliteiten. Later werkte hij aan scholen te Zweeloo, Almelo, Numansdorp en Schiedam, waar hij boofd was van de „Prof. dr. J. H. GunningschooF'. Op 1 maart '63 werd hij hoofd van de toenmalige openbare lagere school aan de Nieuwe Boogertstraat, toch altijd nog een gebouw met een beet je allure, vond de burgemeester, passend in het stadsbeeld. Wat de Theo Thijssenschool betreft: „U heeft dat ondergaan, al zal de school met het platte dak tijdens de warm te niet meegevallen zijn." Orde en stijl De heer De Meester vond de jubi laris het type van de hoofdonderwij zer oude stijl, met gevoel voor orde en stijl en dat is zeker niet negatief bedoeld. De heer Brugman wist zijn zaken bij de autoriteiten ook verbaal goed te verdedigen: ook zijn brieven getuigen daarvan en logisch is der halve zijn presidium van het Hoof- denconvent. De burgemeester wenste hem nog een aantal jaren bij het on derwijs toe in goede gezondheid. Met de opmerking: „hartelijk dank wat U voor Zierikzee in het algemeen en voor de jongeren in het bijzonder hebt gedaan" kreeg de jubilaris de bekende enveloppe met inhoud over handigd, met een begeleidend schrij ven, gesigneerd door iedereen, die financieel bij de gemeente iets in dc melk heeft te brokkelen. Presse papier De wethouder van onderwijs de heer M. C. Doeleman wilde - zonder te zondigen tegen het protokol - toch ook kort zijn waardering en dank uitspreken. „Wederzijds was er be grip van standpunten", aldus de wethouder, de de jubilaris nog vele jaren toewenste onder overhandiging van een presse-papier, met het an tieke stadszegel der stad. namens het gemeentebestuur. „Lollige voorvalletjes" Woordvoerder van de Ouderkom missie was de voorzitter de heer T. Simmers, die de goede samenwer king tussen kommissie cn onderwij zend personeel roomde. Ook hij had een enveloppe meegebracht. Voor een toespraak met een kaba- veteskc tekst zorgde de heer -J. Goedhard, sprekend namens hei personeel. Hij had kennelijk een verzwegen bron van geheime infor maties afgetapt en kwam met lollige voorvalletjes uit de verschillende le vensperioden van de heer Brugman, die hij bijzonder geestig wist te spui en, tot grote hilariteit van de aan wezigen. o.w. de crème van het stedelijke onderwijswereldje. Hij fulmineerde tegen het etiket ouder wets, dat hel onderwijs op school teri onrechte wel eens wordt opgeplakt. Dat is totaal onjust: het onderwijs heeft tal van moderne kantjes, als niveau-lezen, wereldoriëntatie, klas sen doorbrekende rekenmethode en dat soort dingen. Hij prees het gevoel voor humor van de jubilaris. „Het liefst zouden wij u - na veertig ambtelijke dienst- jai'en - de pensionering aanbieden, zulks mede gelet op de talrijke ver anderingen bij het onderwijs", aldus de heer Goedhart, die mevr. Brug man bloemen aanbood en de jubi laris een juweel van een mini-Ioko- motiefje, toe te voegen aan het trein- materieel van de heer Brugman. De Vereniging Openbaar Onder wijs was vertegenwoordigd door »de heer H. v. d. Post, die de samenwer king roemde in Schoolraad en met de V.O.O. Hij bood een grammofoon plaat aan. In de persoon van mevr. Dreyer bood de Oudercommissie van „De Woelwaters" gelukwensen aan. „Sjtelen en werken" Het hoofd van ,,'t Kofschip", de heer Vaarzon Morel was wat „ge vallen" over een opmerking van de jubilaris in een vóór-publikatie, als zou de jeugd tegenwoordig meer spe len dan werken. „Er moét juist meer gespeeld wor den" vond kollcga Vaarzon Morel, „want later komen velen helemaal niet meer aan spelen toe". Hij had een kapiteinspet meege bracht, zette die op het hoofd en nam hem af. Dit hoofddeksele ritu eel had een- symboliek: „ik neem mijn pet diep voor u af". Bij een pet bleef het niet; er,kwam ook nog een kadobon voor aanvulling van de spoortrein. Gastheer Namens alle kollega's van het voortgezet onderwijs sprak de rektor van de R.S.G. „Prof. Zeeman" drs. P. Vis, die de goede verhoudingen tussen basis- en voortgezet onderwijs onderlijnde. Het onderwijs wordt overspoeld door allerlei zaken, maai er zijn wederzijds instituties gemaakt om alles zo goed mogelijk te regelen, zij het dat deze nog niet altijd opti maal kunnen funktioneren. Drs. Vis ZIERIKZEE Ger. Vrouwenvereniging Op woensdag 3 september a.s. ver gadert de Ger. Vrouwenvereniging „De lampen brandende". Onderwerp van gesprek is: „De bijbel en ons dagelijks brood". BROUWERSHAVEN Collecte K.W.F. De collecte van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrij- Een lokomotiefje en foto's van de huldiging door de schooljeugd, wa ren presentjes van de heer J. Goed hart. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Geslaagde lampionoptocht maar concert ging niet door In samenwerking met muziekver eniging „Oefening en Uitspanning" uil Nieuwerkerk maakte de plaatse lijke muziekvereniging „Nu met Hope" zaterdagavond een rondgang door het dorp. Een paar honderd ouderen en kin deren met lampions sloten acHter de muziek aan. wat een zeer lange stoet tot gevolg had. De lampions waren door de plaatselijke VVV tegen een geringe vergoeding uitgei-eikt. De rondgang duurde ongeveer drie kwartier, waarna do muziek bij bet Dorpshuis stopte. Het slotconcert is op onverklaarbare oorzaak niet door gegaan, ondanks dat enkelen tever geefs bij de muziektent stonden te wachten. Met een zeer geslaagde lampionoptocht werd zaterdagavond het evenementen seizoen afgesloten dat doormekaar genomen niet zonder succes is geweest. Reklilikatie In het maandag gepubliceerde ver slag' van de gemeenteraad is een drukfout gemaakt die wij graag wil len corrigeren. Een krediet van f 20.000,00 is beschikbaar gesteld voor het reinigen van de riolering in de bebouwde kom. Het werk zal worden uitgevoerd door fa. Zeg waard te Delft, en zal op voorstel van de heer v. cl. Bos onder toezicht van een opzichter gebeuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3