Voortgang van dijkversterking Schouwen ondanks moeilijkheden Sterke toename visetende vogels Grevelingenbekken Israël parafeert Sinaï-akkoord Vliegtuig verongelukt Droevig slot aan ontvoeringszaak DE COURANT Werken langs Oosterschelde BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAAfilr#0|*7eN0M EN Dinsdag 2 september 1975 J32ste jaargang Nr. 21752 BI8tlö7>s (1797 - 1B89) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Teleloon (01110) 2255 Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v-'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 19.90, per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 c.', B.T.W fn dit nummer Jubileum uau Zierikzeese school ZIERIKZEE, 1-9. Op een aantal plaatsen rond de Oos- lerselielde zijn de werkzaamheden lol versterking van dijkgedecllen thans goed op gang gekomen. Toen de regering in november 1974 hel besluit nam de Ooster- selielde door middel van een s lo rins In wea issondam al' Ie slnilen en opdraeht verstrekte lol een verdere sin- die besloot zij levens gelden besehikhaar le stellen voor de partiële aanpassing van de bestaande hoog waterkeringen en vooroevers langs deze zeearm. Daarbij is het uitgangspunt, dat nog in de zeventiger jare^, een zodanig verhoogde veiligheid dient te worden bereikt, dat een uitstel Van definitieve beveiliging tot omstreeks 1985 aanvaardbaar is. In de écn dezer dagen onder leiding van gedeputeerde mr, J. F. G. Sehlingemann gehouden vergadering van de- Stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde hoéft het hoofd van het gelijknamige bouwbureau ir. i\ 11. van der Weèlc, een overzicht gegeven van de huidige stand van zaken. JERUZALEM/WASHINGTON, 1-9. De Israëlische regering- heeft maan dag het tussentijdse vredesakkoord met Egypte geparafeerd. Na een ka binetsberaad van negen uur had de regering haar goedkeurng gehecht aan het akkoord, met 18 stemmen voor, geen tegen, en één onthouding, van minister van politie Sjlomo Ilil- lel. Hij waarschuwde zijn collega's te gen ..de geest waarin de Arabieren een akkoord tekenen. Ik weet welke waarde zij er aan hechten". Hillel is de enige Israëlische minister die af komstig is uit een Arabisch land. Hij is geboren in Bagdad. OOST-BERLIJN, 1-9. Bij het aan vliegen van de-luchthaven van Leip zig is maandagochtend een TU-134 van de Oostduitse maatschappij In- terflug neergestort en in brand ge vlogen. 23 passagiers en 3 beman ningsleden verloren het leven. Vijf passagiers en 3 bemanningsleden werden erg gewond. De machine kwam Stutlgart. ZIERIKZEE. De Theo Thijssenschpol vierde maandag met verve het 40- jarig jubileum van het Hoofd de heer J. C. BrugmanReeds 's mor gens werd de jubilaris op school ge fuifd door zijn leerlingen, 's Mid dags bood de gemeente een receptie aan. Men zie ook elders in dit num mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wat Schouwen-Duiveland betreft is op 30 juni jl. een begin gemaakt Heeft u nog een goed maar wilfju graag veranderen? Ruil het dan in'bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.ofoon (01114) 1268 - 1265 met de versterking van de zeedijk polder Schouwen, distriet Borren- damme. Van dit werk, gegund vooiv ca. i' 2.9 miljoen op te leveren op< 15 juni 1976, kan worden gezegd, dal het volgens schema verloopt, on danks de bijzondere problemc-n. die zich hiep voordoen als gevolg van de slappe bodem, waarop moet worden gewerkt. Dat de bodem hier slap is was bekend, mede uit het grondme- chanisehe onderzoek voor het begin van de werkzaamheden, maar in de: praktijk is het nog erger gebleken. Ir. Van der Weele sprak in dit verband van een technisch moeilijk uitvoerbaar werk. Hjj wees erop, dat zich tot heden in het zanddepót een aantal verzakkingen van de onder grond heeft voorgedaan. In het algemeen was de stuur-1 groep van oordeel, dat de problemen-» als gevolg van het werken op een slappe ondergrond beslist niet mogen worden 'onderschat en dat met na-v me nog grotere verzwaringen plaat-; selijk .ernstige moeilijkheden zullen opleveren. Levensstrijrlflijk De zuidkant Van het dijkversterkingsobjekt' Borrendamme is de verbetering vaiiA de Levensstrijddijk tot 4.50 meter 4 plus NAP, bestaande uit het profi leren en het aanbrengen van dyè kTc'ibêklecfing, voor respectievelijk' 50 n 25 procent voltooid. Met het ontgraven van het binnenbeloop van de bestaande zeedijk is een begin gemaakt. Uit peilingen is gebleken, dat de zuidkant van Schouwen een z.g. sehuaroever is. Zij wordt voortdu rend door de stromingen van het water aangevallen en praktisch ner gens komt aanzanding voor. Over wat langere termijn bezien is Cr sprake van een aanzienlijke achteruitgang. Een op enkele plaatsen ingesteld duikeronder/.oek bracht aan het licht dat plaatselijk| zinkstukken en be- stortingén of ontbreken of erg sum mier zijn en dat de voor oever ge deeltelijk bestaat uit kleiachtig ma teriaal. Nu als gevolg* van «le gewijzigde inzichten op het punt van «le Oos- terscheldeafsluitins de stroomval op de oever ook na 1978 zal voortduren is het gewenst op enkele van de meest bedreigde punten zoals die uit het onderzoek naar voren zijn geko men een bestorting aan te brengen. Het betreft hier in het district Flaauwers twee gedeelten van re?- pektieveiijk 300 en 200 meter in de nabijheid van het punt, waar in fe bruari 1974 zich een oeverafsehui- ving voordeed, die de dijk destijds ernstig beschadigde. GALL AI ATE, ITALIË, 1-9. De Italiaanse politie'heeft maandag op een vuilnisbelt het stoffelijk over schot ghvonden van de 19-jarige .studente. Crist-ina.» Muzzotti. een maand nadat haar familie een los geld van anderhalf miljard lire had betaald aan haar ontvoerders. Volgens de politie is de dochter van een welgestelde graanhandelaar overleden aan de dosis verdovings-' middelen die haar aan de vooravond van de betaling van het losgeld was toegediend. Leden provinciale staten bezochten Veerinansplaat ZIERIKZEE, 1-9. Na lunch in liet Zierikzeese res taurant „Mondi-agon" maakten provinciale staten van Zeeland zaterdagmiddag met de vaartuigen Goude. Heleherzce en Delta van Rijkswaterstaat een rond vaart over de Grevelingen. De inscheping van het ge zelschap, onder leiding van de commissaris der konin gin dr. G. Roertien, vond plaats te Bruinisse. De tocht van Zierikzee naar Bruinisse werd, begeleid door motorrijders van de rijkspolitie, gemaakt inet twee toerwagens. Zaterdagmorgen was de statcncxeursie al van start gegaan met een bezoek aan de Kreekrakslui/en en het Schelde-Rijnkanaal dat - zoals gemeld - op 23 september a.s. officieel zal worden geopend door koningin Juliana en koning Boudewijn. AMSTERDAM. Een beetje verlegen koestert de Surinaamse Olivia Weder- foort uit Amsterdam een chihauhau, het kleinste hondje ter wereld, met andere honden present op de Rashnndendag in het Amsterdamse Vondel park. De vaartocht over het Greveün- genmeer werd onderbroken voor een wandeling van een kleine drie kilo meter over de Veermansplaat. Aan boord van de schepen en op de plaal werd toelichting gegeven door de heren ir. G. H- S. Hofker, hoofd in richtingszaken Deltadienst, ir. M; van Neder veen: medewerker dienst der Domeinen, belast met het beheer en de inrichting van de drooggevallen staatsgronden in het Deltagebied en drs. H. L. F. Saeijs. plv. hoofd afde ling milieu-onderzoek van de Delta dienst. Uit de verstrekte toelichting bleek o.a. dat de dienst der Domeinen er via inzaai in stiiifschermen - duin vorming door natuurlijke verstui ving - zoveel mogelijk naar streeft de drooggevallen gebieden: Veer mansplaat, Hompel voet. Stampers plaat en Dwars in de weg - te be houden. Door beweiding en bevor dering duinvorming wordt er met name op de Veermansplaat naar ge streefd de differentiatie zoveel mo gelijk te versterken. De Hompelvoet biedt de beste kansen voor do z.g. natuurbouw. De bedoeling is dat de Stampersploat „onaangetastblijft: dat wij zeggen geheel wordt overge laten aan de natuur. Voor de Veer mansplaat worden beperkte maatre gelen overwogen: de plaat Dwars in de Weg z.al vooral een rekreatieve rol kunnen spelen. v Nieuwe inilieutypcn Er zal bij de toekomstige inrich ting van hot Grevelingengebied zo veel mogelijk naar worden gestreefd aan te sluiten bij de spontane (na tuurlijke) ontwikkeling. Drs. Saeijs wees in dit verband op de mogelijk heden van nieuwe milieutypen. Een bij/onder interessant gegeven in dit verband is o.a. de toegenomen voorjaarstrek van de vogels via de Grevelingen. Vooral het aantal futen is zeer sterk toegenomen, uitbreiding werd ook geconstateerd van andere vogels: aalscholvers en blauwe rei gers. Berekend is dat de vogels geza menlijk een 130.000 kg vis in het Grevelingengebied hebben ver schalkt. Het aantal vis-elende vogels is na de afsluiting van de Grevelingen niet minder dan dertig keer zo groot ge worden, de aantallen plantenetende vogels werden 15 a 20 maal zo groot, de selielpetende vogels namen echter in aantal af. aterkwaliteit Bij de rondleiding over de Veer mansplaat werd er op gewezen dat na het gereedkomen van de sluis aan de Brouwershavense Kant het moge lijk zal zijn om het zoutgehalte in de hand te houden. In de voorstellen vervat in de nieuwe inrichtingschets Grevelingenbekken wordt er van uitgegaan dat de mens in hei hele „systeem" thuisbehoort. Aan planten en dieren behoort de kans te worden gegeven zich spontaan te ontwikke len. het menselijk gedrag behoort daar op te worden afgestemd, aldus één der basisvoorwaarden voor de toekomst van dit unieke gebied, waarvan de waterkwaliteit goed en vciedselrijk kan worden genoemd en de vuilbelasting in principe niet groot is. Dc voorlopige status van de Grevelingen blijft: zout water, maar de mogelijkheid van verzoeting van het water blijft open. Op clc Veerinansplaat, zo konden de statenleden ervaren, heeft zich reeds een gevarieerde vegetatie ont wikkeld. Tot dc gewassen die op de ze fraai „gewelfde" plaat spontaan zijn gegroeid behoren o.a. -zeekraal. zee-aster, duinriet, vele grassen, wilg mossen, kruipwilg, kamille, wilge roosje en zelfs duizendgulden kruid. De oeverval, enigzins afkalvend, is bezaaid met schelpen. En het schijnt dat intussen zeekraalplukkers de Veerman.splaa! reeds hebben ont dekt IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-9. Het K.N M.I. deelt mede: Voor morgen wordt overwe gend droog en zonnig weer verwacht. Een rug van hoge luchtdruk, strekt zich uit van Eng* land en dc Noord zee naar het zuidelijk deel vah de Oost/cc. Deze rug trekt langzaam naar het zuiden en neemt daarbij in betekenis af. maar blijft het weer bij ons nog gunstig beïnvloeden. Aan de zuidflank ervan wordt vrij warme en enigszins onstabiel»' lucht aange voerd. waarin zich lokaal buifen kun nen ontwikkelen. ïn de nacht van maandag op dinsdag vielen in het zuiden enkblo regen- en onweersbui en, waarbij op de vliegbasis Gilzc- Riicn 15 mm neerslag werd afgetapt. In grote gebieden van Duitsland. België en Frankrijk kwam dinsdag ochtend mist voor, die zich plaatse lijk lang weet te handhaven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's» 1 Alle beperking maakt geluk- i icig. f Schopenhauer Verwachting tot woensdagavond: Warm Vrij zonnig met later op de dag kans op een lokale bui: vannacht plaatse lijk mist erj minimumtemperaturen omstreeks 15 graden: maximumtem peraturen circa 25 graden: 7wakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon; 1 tot 9. Min.-temper at uren: omstreeks 16 gr. Max.-temperaluron: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.R. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON-EN M WNSTANDEN 3 sept. Zon op 5.54. onder 19.25 Maan op 4.07, onder 18,15 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.22 Maan op 5.32, onder 18.41 Nieuwe maan: 5 sept. (20.19) HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwaler 3 sept. 0.38 13.04 6.32 19.01 4 sept. 1.39 13.59 7.23 19.44 Springtij: 8 september.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1