Israël accepteert tussentijds akkoord met Egypte Fiat op plannen voor de bouw van scholencomplex Portugal's nieuwe premier De Rijn-Schelde- verbinding Machtswisseling in Peru Onafhankelijk heidsdatum van Suriname Zomer 1975 sloeg rekord DE ZIERIKZEESCHE COURANT KIJKEN OP HAVENHOOFD MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Maandag 1 september 1975 132stc jaargang Nr. 21751 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in au nummer: De Dunantte Wolphciarlsdijk Licht in Nabije Oosten JERUZALEM, 1-9. Israëlische leiders hebben besloten het tussentijdse akkoord met Egypte, tot stand geko men door bemiddeling van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, te aanvaar den. Dit is maandagmorg vroeg van goedingelichle zij de in Jeruzalem vernomen. De Israëlische onderhandelingsdelegatie, bestaande uit premier Yitzhak Rabin, minister van buitenlandse zaken Yigal Allon en minister van defensie Sjimon Peres, hadden besloten het Israëlische kabinet te adviseren het ak koord goed te keuren op een bijeenkomst die vandaag (maandag) gehouden zal worden. De goedkeuring van het kabinet wordt beschouwd als een for maliteit. Heeft u nog een- teak bergmeubel en wilt u graag over op eikpn? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 LISSABON, 30-8. Admiraal Jose Pinheiro de Azevedo, commandant van de marine, is tot premier van Portugal benoemd, als opvolger van generaal Vasco Goncalves, zo is offi cieel in Lissabon bekendgemaakt. REIMERSWAAL, 30-8. Koningin Juliana en koning Boudcwyn van België zullen dinsdag 23 september de nieuwe Schelde-Rijnverbinding openen in de Kreekkraksluizen in Reimcrswaal. Dat gebeurt vanaf het m.s. „Flandria 16", zo heeft de Rijks voorlichtingsdienst in Den Haag meegedeeld. BRUINISSE. Zaterdag maakten de provinciale statenleden van Zeeland, met de leden van gedeputeerde sta ten, de commissaris der koningin dr. C. Boertien en genodigden een vaar tocht met vier schepen van Rijks waterstaat over de Grevelingen. De rondvaart werd onderbroken voor een wandeling over de Veermans plaat. Foto: de inscheping te Brui- nisse; midden: de commissaris der koningin dr. Boertien, (staande met zonnebril en tas.). Op deze staten- excursie komen wij nog nader terug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kissinger wisselde tot maandag morgen vroeg van gedachten met de Israëlische delegatie. De Amerikaan se minister was zondagavond laat uit Alexandrië gekomen waar hij zijn overleg met de Egyptische pre sident had afgerond. Fentlelmissie Kissinger begon zijn jongste pen delmissie op 20 augustus. In maart was z\jn bemiddelingspoging om tot een tweede tussentijds akkoord te komen mislukt. De overeenkomst bestaat uit vier delen. „Een openbare overeenkomst in de bufferzone tussen de Egypti sche en de Israëlische troepen en een tussen Egypte en Israël die de nieu we linies van'de troepen Van beide partijen en politieke beloften bevat. Een aanhangsel met kaarten en richtlijnen voor de onderhandelaars die nauwkeurig de nieuwe stellingen van de troepen moeten bepalen. Deze stellingen zullen worden betrokken na de terugtrekking van de Israë lische strijdkrachten in de Sinaï. Een document dat gaat over de legering van de Amerikaanse burgertechnici in de bufferzone tussen de Egypti sche en de I|raëlische troepen en een regeling tussen de V.S. en Israël die niet gepubliceerd zal worden. „Goed akkoord" De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Yigal Allon, heeft verklaard dat het nieuwe interim akkoord met Egypte een goed ak koord is. „Het is het beste dat Israël ooit met een Arabische land heeft gesloten. Ofschoon het niet volmaakt is, is dit een akkoord op hoger niveau dan alle overeenkomsten die wij in het verleden met de Arabieren hebben gesloten". De minister zei dit in een vraaggesprek met de Israëlische radio. LIMA, 30-8. Eén staatsgreep, die kennelijk zonder bloedvergieten is verlopen heeft Peru een nieuwe pre sident bezorgd. Het is de 53-jarige generaal Fran cisco Morales Bermudez, sinds fe bruari van dit jaar premier, die het •roer van staat heeft overgenomen van generaal Juan Velasco Alvarado. Deze zag hiermee een eind gemaakt aan zijn bewind, dat op 3 oktober 1968 met militaire steun maar zonder bloedvergieten president Fernando Beïaunde Terry afzette. DEN HAAG, 30-8. De Nederlandse regering is van mening, dat de on afhankelijkheid van Suriname op 25 novembe,r aanstaande moet worden gerealiseerd. „Met de datum voor het onafhankelijk worden mag niet wor den gesold. Zo'n datum heeft iets heiligs", aldus heeft premier Den Uyl vrijdagavond gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. DEN HAAG. 1-9. Ondanks het kil le, vry natte begin heeft deze zomer waaronder de drie zomermaanden juni, juli en augustus worden ver staan records geslagen. De gemiddelde temperatuur be droeg te De Bilt 17,6 graden evenals in 1911, in de laatste honderd jaar was alleen de zomer van 1947 nog warmer toen het gemiddelde van de SAN SEBASTIAN. Bij een beto ging tegen de doodvonnissen van twee Basken is zondagavond in San Sebastian een betoger van 23 jaar door een politiekogel in de buik ge troffen, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Een uur later is hij in een ziekenhuis gestorven. temperatuur 18,7 graden bedroeg. Dit heeft het K.N.M.I. maandag mee gedeeld. Juni was iets kouder dan normaal en juli een weinig aan de warme kant, maar augustus sloeg een warmterecord. Nog nooit was het voorgekomen dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt 19,9 graden bedroeg zoals ditmaal het geval was. Daarmede is het record van de laat ste 27 jaar dat augustus 1947 met 19,8 graden op haar naam had, met 0,1 graad geslagen. In De Bilt kwam de temperatuur op 31 dagen boven 25 graden, sedert 1947 hadden de zo mers niet meer zo veel warm zo merweer gebracht. Het normale aan tal zomerse dagen bedraagt achttien. Van de 92 dagen die de drie zomer maanden tellen, waren 61 aan de warme kant. Raad Bruinisse BRUINISSE, 29-8. De gemeenteraad, die vrijdagmor gen in openbare vergadering bijeen kwam onder voor zitterschap van loco-burgemeester S. A. Jumelet, stemde in met de plannen van b. en w. voor de bouw van een scholencomplex. De bedoeling is de christelijke en openbare basisschool in één gebouw onder te brengen. De gebouwen waarin de beide basisscholen momenteel z\jn geves tigd verkeren nog in een goed onderhouden staat, maar komen een aantal lokalen tekort zodat deze aan vervanging toe zijn. Na een gunstige reaktie van de bouwkundig hoofdinspektcur gaat de gemeente de plannen verder uitwerken. De kleuterschool die in een mo derner en nog betrekkelijk nieuw ge bouw gevestigd is zal voorlopig nog niet in het nieuwe complex betrok ken worden. Geadviseerd wordt wel de nodige grond te reserveren, zodat later bij eventuele bijvoeging van de kleuterschool dit geen problemen op levert. Met het onderbrengen van de beide basisscholen in één gebouw, kunnen bepaalde lokalen en leermiddelen ge- zamelijk worden gebruikt. Met deze vorm stemden de beide schoolhoof den zowel als de inspectie van het onderwijs in. Als alles volgens plan verloopt, hoopt men binnen een jaar met de bouw te beginnen. Aan de stichting van een dergelijk scholen complex dient een grondig onderzoek vooraf te gaan. De gemeente geeft het onderzoek in handen van een deskundig bureau, de afdeling Soci aal-geografisch en bestuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Stichtingskosten De stichtingskosten per nieuw lo kaal is gemiddeld f 160.000,Onge veer zeventig procent van de stich tingskosten worden vergoed via de financiële verhoudingswet. Voor dit jaar werd het aantrekken van een vyfde leerkracht voor de openbare basisschool door bet minis terie van ondcrwys afgewezen. De minister is van mening dat het aan tal (meerdere) leerlingen kan worden verdeeld over de aanwezige leer krachten. Wanneer het aantal leerlingen in 1976 blijft stijgen zal men aan de wettelijke eis voldoen om een vijfde leerkracht aan te trekken. Over het E.T.I.-rapport was de raad het met het gemeentebestuur eens. Het rap port had volgens hen geen rekening gehouden met de industrie-vestiging in Zierikzee en Bruinisse en er was ook geen rekening gehouden met de wensen van de bevolking, omdat er heel veel oud dorpsgenoten terug komen naar Bruinisse wat waar- ZIERIKZEE. In het kader van de jaarlijkse Deltarace kwamen vele tientallen jachten naar Zierikzee. Vooral door het fraaie - maar niet uitgesproken - (zeil)-weer, waren er vele belangstellenden, waarvan velen naar het Havenhoofd togen om de schepen in aktie te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De mens wil bruto bemind J worden, niet netto. Hebbel f schijnlijk op andere gemeente niet het geval is. Ook was men van mening dat er minder leegstaande woningen waren dan het rapport vermeldde. De raad ging akkoord met het voorstel van het gemeentebestuur de heer Littooy een luifel aan te laten brengen boven zijp zaak in de Korte Ring. Ook stemde de raad er mee in de heer Bal toestemming te geven de woning van zijn moeder aan de Noorddijk tijde lijk als tweede woning te gebruiken. Deze ontheffing is verleend omdat de heer Bal voornemens is zich binnen vier jaar voorgoed in Bruinisse te vestigen. Grondzaken Aan de heren G. van Roon en G. H. van Weelden zal een stuk grond aan de Stelbergstraat worden ver kocht, waarop twee woningen onder één kap zullen worden gebouwd. Van de heer W. G. C. Wüst zal een stuk grond ter grootte van ongeveer 260 m- aan de Verloren kostweg worden aangekocht. Deze grond is nodig voor het maken van de uitmonding van de uitmonding van de rioolwaterperslei- ding. Voor de rekonstruering van de splitsing Noorddijk/Deltastraat is de gemeente met de bewoners van de woningen aan de Noorddijk nr. 33 en 34 overeengekomen een gedeelte van hun tuingrond aan de gemeente be schikbaar te stellen. Het benodigde krediet voor de rekonstruering werd door de raad beschikbaar ge steld van f 20.000,00. Deze werkzaam heden zullen worden uitgevoerd door fa. Zegwaard uit Delft. Raadslid v. d. Bos (SGP) stelde voor dat deze werkzaamheden onder toezicht van een opzichter worden uitgevoerd. Voor het herbestraten van de toegangsweg op de haven vanaf jachtwerf Duivendjjk tot aan het eind van de Langcdam heeft de raad een krediet beschikbaar gesteld van f 25.404,00. Een extra krediet van f 1.972,00 wordt beschikbaar gesteld om de weg vanaf jachtwerf Duivendijk tot aan de afslag naar machinefabriek Pad mos te verbreden van drie meter naar drie meter vijftig. Voor uitbrei ding van de openbare verlichting is destijds een krediet beschikbaar ge steld van f 16.936,00. Door de stijging van loonkosten en staalprijzen wordt wederom een aanvullend krediet ge vraagd van f 3.596.00. (Vervolg pag. 3) Verwachting tot dinsdagavond: Weinig wind In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperaturen om streeks 15 graden; in de loop van de dag perioden met zon en maximum temperaturen circa 22 graden; in het algemeen weinig wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1-9. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.27 Maan op 1.28, onder 17.13 Nieuwe maan: 5 sept. (20.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 sept. 11.54 5.13 17.58 Springtij: 8 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Britse eilanden over de Noordzee naar De nemarken, beweegt zich langzaam naar het zuiden en neemt daarbij nog in betekenis toe. Aan de zuidflank wordt vochtige lucht aangevoerd, zo dat in de nacht en vroege ochtend zich plaatselijk nog mist kan vor men. Later wordt de aangevoerde lucht droger. Voor dinsdag overdag wordt dan ook droog en zonnig weer verwacht. In het afgelopen weekend passeer de een vlak lage drukgebied ons land. Zondag kwamen er alleen in het oosten wat buien tot ontwikke ling. maar de meeste neerslag viel juist over onze oostgrens, waar plaatselijk meer dan 20 mm werd afgetapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1