VEEL STEUNVOORSTELLEN VAN REGERING KLEINE ZELFSTANDIGEN Gevaarlijk pakje sigaretten Heel hoge top bedwongen PSl Wetsontwerp ziektekosten roept vraagtekens op Ook Israël zal tussentijds akkoord paraferen GEVOLGEN VAN DE SCHIPPERSBLOKKADE 10.000 gulden voor goed idee AGENDA Sportieve beer DOOS 2 Advertentie DEIN HAAG, 28-8. De regering heeft veel aandacht voor (le positie van (le zelfstandigen. Op de derde dins dag in september zal dan ook blijken dat de regering op een breed vlak voorstellen zal doen ter verlichting van een aantal knelpunten met name in de land- en tuinbouw. Dit heeft het ministerie van landbouw don derdag meegedeeld. .JERUZALEM, 28-8. Op een bank in'een park in de Israëlische kust plaats Natanja is woensdag een ge vaarlijk pakje sigaretten gevonden. Een voorbijganger die een sigaret probeerde op te steken, kreeg ach terdócht toen dit niet lukte en bracht het pakje bij de politie. Daar ble ken verscheidende sigaretten te zijn voorzien van een kleine springlading Volgens de politie zijn al eerder dergelijke vondsten gedaan. ISLAMABAD, 28-8. Een groep Poolse bergbeklimmers is erin ge slaagd, de tot nu niet-bedwongen Himalaja-top „Gasherbrum drie" te beklimmen. Volgens een medede ling die woensdag in de Pakistaanse stad Islamabad aankwam bereikte de uit 14 leden bestaande expeditie, onder leiding van de electronisch ingenieur Wanda Rutiewicz, op 11 augustus de top van de 7925 meter hoge berg. DEN HAAG, 29-8. De heer J. van der Staay, medewerker van de Rijks Geologische Dienst, heeft een belo ning van 10.000 gulden ontvangen uoot een idee dat hij had ingezonden bij de ideeencommissie. Dit heeft het ministerie van economische zaken donderdag meegedeeld. Het idee houdt een verbetering in van boör- apparatuur voor het opsporen van zandige afzettingen. De staatssecre taris van economische zaken, de heer Th. M. Hazekamp heeft de beloning, die de hoogste is die tot nu toe door het ministerie van economische za ken voor een idee is toegekend, tij dens een bijeenkomst op het dépar tement uitgereikt. Brillend volkje UTRECHT, 28-8. Het Nederlandse volk geeft per jaar rond f 300 mil joen uit aan brillen. De zonnebrillen zijn daarbij nog buiten beschouwing gelaten. Ruwweg gaan er per jaar 1,4 miljoen brillen bij de opticiens over de toonbank. Bos voor de Haarlemmermeer HOOFDDORP, 28-8. Het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft de gemeente Haarlemmermeer een subsidie van 1,2 miljoen gulden toegezegd voorde aanleg van een Haarlemmermeer- bos dat tussen Haarlem en Hoofd dorp zal verrijzen. In oktober zal ongeveer 40 ha worden aangeplant. BROUWERSHAVEN. Aan de De- lingsdijk nabij Brouwershaven wor den voor de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" nieuwe woningen gebouwd. (Foto: Zierlkzeesche Nieuwsbode) De regering heeft donderdag voor de derde maal dit jaar een gesprek gehad met het georganiseerde be drijfsleven over een aantal verlan gens, die in verband met de moeilij ke inkomenssituatie in land- en tuinbouw leven. Gezien de presenta tie van de regeringsvoornemens op de derde dinsdag in september was het in dit gesprek niet mogelijk con crete toezeggingen te doen. Wel heeft de regeringsdelegatie die aan het ge sprek deelnam gezegd dat voor het komende jaar geopereerd moet wor den vanuit een bijzonder moeilijke budgettaire situatie. Dit zal volgens KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het dagelijks bestuur van het Spaanse vakverbond UGT protesteert met klem tegen het pro ces dat op 28 augustus in Burgos wordt gehouden tegen de Basken J. A. Garmendia en A. Otaequi, te gen wie door de krijgsraad de dood straf is geëist. DEN HAAG. De Haagsche recher che heeft donderdagmorgen de 25- jarige Marokkaan Mohammed B. van zijn bed gelicht- De man wordt ervan verdacht woensdag in een bar aan de Hoefkade zijn landgenoot A. Abquri te hebben doodgestoken. SCIPHOL. In samenwerking met de Rijkspolitie heeft de douape op Schiphol eén zestal Chinezen aange houden, die op heterdaad betrapt werden bij het transport van 3 kg heroine. DEN HAAG. De MAVO-scholen met hun meer dan 320.000 leerlingen dreigen in moeilijkheden te komen door geldgebrek. Daarom heeft het Mavo-verband de onderwijscommis sie uit de Tweede Kamer en minis ter Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen donderdag een tele gram gestuurd om te protesteren te gen het versluieren van het achter blijven van de exploitatebedragen. de woordvoerder zijn invloed hebben op de mogelijkheden van het kabinet verbeteringen in de door het Land bouwschap gewenste omvang aan te brengen. ROERMOND. Het voorlopig be stuur van de oudervereniging van de Pepijn-klinieken in Echt beschuldigt de economisch directeur van de kli nieken van grovje nalatigheid in zake uitvoering van brandpreven tiemaatregelen. NIJMEGEN. Oud-voorzitter van de KVP De Zeeuw heeft tijdens een bijeenkomst van zijn beweging „re soluut" in Nijmegen verklaard nooit lid van dc PvdA te zullen worden vanwege een aantal socialistisch- democratische trekjes die deze par tij volgens hem heeft. WADDINXVEEN. Het tweejarige meisje Mirjam van Doorn uit Wad- dinxveen is verdronken in een sloot achter een kleuterschool in die plaats. Het kind is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. RIDDERKERK. Burgemeester en wethouders van Ridderkerk zijn bang dat de bouw van een nieuwe Willembrug in Rotterdam de con currentiepositie van de scheeps- bouwindustrie in hun gemeente in gevaar brengt. DEN HAAG. De regering sluit het Nederlands Centraal Insituut voor hersenonderzoek aan de IJdLjk in Amsterdam, dat ongeveer 70 perso neelsleden telt. Rond de helft daar van behoort tot de wetenschappe lijke staf. UTRECHT. Vier comité'? vqn student-assistenten hebben zich woensdag in Utrecht verenigd tot een landelijk actiecomité, dat niet klem protesteert tegen de maatre gelen vari staatssecretaris Klein (on derwijs en wetenschappen) rond de positie van student-assistenten aan universiteiten en hogescholen. DEN HAAG. De overheid gaat subsidie verstrekken voor het brand veiliger ma^pn vari voor 1 januari 1975 gevestigde hotels, niotels én pensions. APELDOORN. De Rijkspolitie in het district Apeldoorn heeft de 36- jarige pompbediende A. J. uit Bid dinghuizen aangehouden, omdat de man wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de dood van.twee werknemers van het restaurant Routiers in Nunspeet. Vorige week werden deze mensen, de 21-jarige L. de R. en de 6Ó-jarige R. W. R. door de sneltrein Amersfoort-Zwolle ge grepen nabij een onbewaakte over weg in Nunspeet. Wel is datgene wat reeds bekend is geworden voor het VNO aanlei ding tot het plaatsen van verschei dene kritische kanttekeningen. In het algemeen roept het wetsontwerp veel vragen op. Plet verbond verwacht dat een nieuwe volksverzekering zal leiden "tot riieuwe lastenverzwaring, die on der de huidige economische situatie volstrekt uitgesloten is. Bovendien lligiwmi V.N.O.: DEN HAAG, 28-8. Het ontbreken van dc raming van de totale kosten en dc verdeling van de lasten in het wetsontwerp vólksverzekering tegen ziek tekosten maakt het ook liet Verbond van Nederlandse Ondernemingen onmo gelijk een definitief oordeel uit te spreken over deze materie. Dit deelt het verbond mee in zjjn orgaan onderneming. Ware vooruitgang berust op traditie Concept 80". het horloge van de toekomst Modern zijn -betekent niet over'barricades klauteren, Marihuana roken of LSD slikken, ware vooruit gang berust op traditie. Uiterlijk futu ristisch modern, innerlijk accuraat en betrouwbaar, ETERNH MfiTIC automatisch met.kogellager Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Naast 's-Gravensteen Zierikzee Telefoon (01110) 2443 Gieterij ontslaat personeel DOESBURG, 29-8. Gieterij Does burg B.V., producenl van gietwerk- halfprodukten gaat 80 van de ca. 450 personeelsleden ontslaan, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Door de afgenomen afzetmogelijk heden wordt reeds enige tijd ver kort gewerkt. Daar deze situatie langer duurt dan werd voorzien, is het thans noodzakelijk maarregelen le nemen met een meer permanent karakter, aldus de direktie. Man doodt vrouw AMSTERDAM, 28-8. De 36-jarige Israëlische computer-programmeur M. G. wordt ervan verdacht donder dagochtend rond negen uur zijn 33- jarigc vrouw R. G.-M. bi) een ruzie in het woning op de Bloemgracht in Amsterdam om het leven te hebben gebracht. De vrouw werd vermoedelijk ge wurgd. De politie trof het levenloze li chaam van de vrouw aan op een ma tras, nadat zij door de advocaat van verdachte was gewaarschuwd. De man zat in de woonkamer op een stoel. Het echtpaar was in een echtschei dingsprocedure gewikkeld. De wo ning was volgens de politie toegewe zen aan de vrouw en G. had inmid dels bevel gekregen het huis te ver laten. Toen het drama zich afspeelde was hun 10-jai*ig zoontje reeds naar school. LAATSTE NIEUWS JERUZALEM, 29-8. Israël zal het tussentijds akkoord met Egypte, dat tot stand is gekomen door bemidde ling van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, paraferen. Dit is vrijdag in Jeruzalem meege deeld door een Israëlische regerings functionaris. Waarschijnlijk zal dit gebeuren na een bijeenkomst van de Israëlische regering die zondag of maandag gehouden zal worden. Volgens de functionaris is de zaak echter nog niet helemaal rond. Zo moet men het nog eens worden over het aantal waarschuwingsstations dat door Amerikaanse vrijwilligers in de V.N.-bufferzone tussen de Egyptische en de Israëlische strijd krachten in de Sinai opgelicht moet worden. Er zou op het ogenblik ge sproken worden over zes van der gelijke bases, van wie er minstens twee bemand zouden moeten wor den.. De Israëlische regeringsfunc tionaris zei dat zijn regering zonder meer aanneemt dat voor Israel be stemde goederen krachtens het nieu we akkoord ongehinderd door hét Suezkanaal vervoerd kunnen worden Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendjjkc Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 29 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling De klokkenluider van de Notre Dame Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur, Dreischor Plaatsenhuis. Welfare-handwerk- middag. 14.00 uur. Sportzaal. Volleybaltraining P.J.Z. gaat het hier naar de mening van het VNO om een allerminst urgente zaak. Van sociale nood op dit punt kan bepaald niet worden gesproken. Hoogstens moet men constateren dat zich op het punt van de lastenverde ling hier en daar knelpunten voor doen die evenwel ook zorider'een volksverzekering kunnen worden verholpen, of verlicht. ROME, 28-8. Een bruine beer heeft in het Toveldal in de Dolomie ten dezer dagen een sportieve pres tatie geleverd. Hij wilde een iemke- rij binnen die met een drie meter hoge afscheiding van prikkeldraad was beschermd. Eerst probeerde hij er onderdoor te graven, maar ten slotte klom hij er maar overheen. Hij plunderde twaalf korven en ging er toen vandoor met nog een korf onder zijn arm geklemd. ROTTERDAM, 28-8. De directe schade, die de Rotter- dauise haven heeft opgelopen als gevolg van de blok kade door de binnenschippers, is moeilijk te schatten. Nog moeilijker is het te becijferen welke repercussies een dergelijke aktie heeft op dc naam van Rotter dam als de grootste havenstad ter wereld. Onder de reders in het bui tenland, die hun schepen naar an dere havens hebben moeten sturen, zijn al harde woorden gevallen. Dit is hel beeld, dat de voorzit ter van de kamer van koophandel voor Rotterdam, mr, J. R. H. van Schaik. donderdagmorgen na de de- versperringen gaf. ..De bedrijven in versperingen gaf. ..-De bedrijven in hel Roitcrdamsc havengebied heb ben miljoenen guldens schade gele den als gevolg van de mensen, die gedurende de afgelopen dagen als gevolg van de blokkade niets te doen hadden", aldus de heer Van Schaik Dc immateriële schade is volgens dc voorzitter veel groter: ..Rotter dam staat in do wereld bekend als een haven, die altijd open is. Die naam is thans geschaad. In hel bui tenland begrijpt men werkelijk niet waaróm de bhkkade zolang heeft pioelcn duren. We moeten deze zaak niet te lokaal bekijken. De gevolgen zijn niet le onderschatten". De heer Van Schaik acht het niet uitgesloten d t de reders in het buitenland met schadeclaims zullen komen, die niet gering zijn. Mr. L. J. Picters. voorzitter van de schcepvaartvereniging Zuid (werkgevers haven), had wat meer cijfers tot zijn beschikking. Hij gaf aan dat de schade voor zijn bedrijfs tak tenminste vijf miljoen guldon rooi \va Mil |V,||.,:. |>;,nwr|r hit op bri ,y.\ 1 (j. havenbedrijven op de dag dat dc blokkade totaal was een financieel verlies leden van ongeveer drie mil- WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 23 en zondag 24 augustus Dokter A. VV. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Zaterdag 30 en zondag 31 augustus Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinissc, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendjjke, tel. (01117)—280, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Dooge. Oostcrland, telefoon (01114)-1876, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel. (01110J-2180. heeft diensi voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. AMSTERDAM. Dc veiligheid van dc taxichauffeurs kan op dit mo ment vooral worden vergroot door goed mohilnfoongebruik. Aldus de mnrltisir v;ni ern onlang ingrslrlrlr \tns(crtlamse werkgroep, waarin vertegenwoordigers van het taxibe drijf. dc politic cn dc gemeente *11- ttng hrhbrn. 19.00 uur Bruinissc Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 9.00 uur. Dorpshuis, 19.30 uur, jaarvergadering schaakvereniging T.O.G. Zaterdag 30 augustus Zierikzee Kegelavond P.J.Z.-afdeling 20.00 uur Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling De klokkenluider van de Notre Dame. 22.30 uur filmvoorstelling Onvervulbare hartstochten van Eva's Zondag 31 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling De klokkenluider van de Notre Dame. Maandag 1 september Zierikzee R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, Natuurgidsencursus Vogelwacht. Dinsdag 2 september Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling Onvervulbare hartstochten van Eva's. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110)4188 :-'W Om wat historische snapshots te verzamelen voor het weekeinde, even in de „oude doosgedoken. Die doos is een begrip, want er ste ken heel wat bejaarde foto's in. De mededelingen daaraan ontleend zijn niet schokkend, maar men weet nooit wat iemand er aan heeft. In 1937 stonden er bij de Nobel- poorl slechts sprieterige bomen, in tegenstelling met later jaren, tot aan de ramp natuurlijk. Vóór „twintig" en later ook nog wel stond de fraai ste lantaarn (gas) voor aan de Mol. Samen met markiezen voor de ram pen van het pand naast het Graven steen gaf die lantaarn een „einde loos" sfeerplaatje. Nieuws op dit lanlaarngebied: er komt zo'n lan taarn terug, een beetje aangepast waarschijnlijk, maar net zo mooi. Natuurlijk in die verzameling de oude Cornelia stichting met een Kraanplein vol jongelui en een echte bolderboerewagen. In 1905 had een rijtuig - met èèn paard bespannen, ter hoogte van het royaal met groen omgeven Havenplein het rijk alleen. Het enige verkeer dus: 1 rijtuig. La ter - dat was 1910 - een man met een hondekar, ongeveer op dezelfde plaats. Meisjes met hoedjes en jon gens met broeken over dc knie, staan - met de karreman - rustig naar de fotograaf te kijken en even terug (1906) een Mol met centraal een bakkerskar als enige on-mecha- mische Iweewieler en o ja, een man in een zwarte jas met bolhoed. Dat was alles. Ook hier en toen neergelaten zonneschermen, die een apart tintje gaven aan dit brokje hart van Zierikzee. Op dat tijdstip misschien u>el uoer dc salonboot „Stad Zierikzee" uil o/> weg naar Rotterdam. Hel havenhoofd („hel oal") bleek ook voor deze nautische stamgast in de Nieuwe Haven, een wild stukje vaarwater. Dc Nobelstraal is ook veranderd sindsdien, want it)\j stuitten op ecu straat met enkele Schouwse mutsen. ecu starend heer in hef zwart cn (al weer) ccn knie-broek-knaapje op een fiets. Het water van de Karncmclks- vaart lag nog le blinken in hel licht van de dag en daar stond een rijtje restaurabele huisjes, maar pech dat heeft men later toen toch maar niet meer gedaan. En dan de Varrcmarkt in het begin van deze eeuw, met de varkens, de potten- en pannenman en at die Schouwse mannetjes met hun zwarte petjes, allemaal op don derdag veilig achter dc ketting, wam (Ir marlt werd op die dag »i- el ide maar wal is ook Zierikzee veranderd. Kom maar kijken in „die" doos!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2