Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. IN EEN LAGERE VERSNELLING Griekenland - doodvonnissen en misnoegen over mislukte zuivering Massagraf in Angola En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom dus zelfbediening vandaag. 7 BLIK DOOR HET WERELD Intermeubel Hoe gaat het per postgiro? Wanneer kunt u loten kopen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 augustus 1975 Nr. 21749 Advertentie Het proces tegen de Griekse ex- diktator George Papadopoulos en negentien van zijn voornaamste me dewerkers heeft cle meeste Grieken ernstig teleurgesteld. In de eerste plaats al omdat slechts drie dood vonnissen zijn uitgesproken, waar dan nog eens bijkomt dat deze wel niet uitgevoerd zullen worden, naar de regering al heeft laten doorsche meren. En het is natuurlijk onzin om te stellen dat de staatsgreep en het daarop volgende schrikbewind met martelingen en al zuiver en alleen het werk is geweest van Papadopou los, Pattakos ,en Makarezos. Boven dien heeft zich in de rechtszaal het een en ander afgespeeld dat weer zinwekkend genoemd mag worden. Dit geldt niet alleen voor de inhoud van menige getuigenverklaring waarin breed werd uitgemeten met welke praktijken het militaire re gime optrad tegen tegenstanders en- de mensen die alleen maar verdacht werden van verzet. Veel meer nog heeft menige Griek zich geërgerd aan de manier waarop zowel de verdachten soms, als de verdedigers vaak, optraden. Hun ar rogantie wekte de verdenking dat Papadopoulos en de zijnen op zijn minst nog machtige beschermheren hebben, die nog een beetje achter de coulissen willen blijven. Mannen, die men er ook op aanziet, dat door hun tegenwerking het proces zo langis uitgesteld tot de sfeer rijp kon zijn om inderdaad zoals nu gebeurt door gratieverlening te voorkomen, dat Papadopoulos werkelijk de kogel krijgt. Dat is iets onherroepelijks - gevangenisdeuren kunnen altijd nog een keer opengaan. Zijn dit al redenen voor wantrou wen, daarbij komt natuurlijk nog dat men zich ook al te goed herinnert dat op een gegeven moment de mi litairen als het ware op een presen teerblaadje het bewind weer hebben aangeboden aan de politici rond Ka- ramanlis. Zijn daarbij soms geheime afspraken gemaakt waardoor Papa dopoulos en de zijnen zich niet al te ongerust hoefden te maken over de uitslag van hun berechting? Het zijn vragen, waarop nooit een antwoord zal komen, tenzij men dit probeert te lezen uit wat nu gebeurt. Schijnrcch Waardigheid Van regcrinszijde zijn zeker argu menten aan te voeren waarom men met de berechting niet overdreven veel haast heeft gemaak.t Er zit in derdaad alleen maar een schijn vap rechtvaardigheid in als men rigou reus gaat huishouden onder de -top van cle diktatuur. Maar zomin als men de drie alleen verantwoordelijk kan stelleji, zomin kan men de zaak afgedaan achten met b.v. twintig doodvonnissen. De militaire dikta tuur is alleen mogelijk' geweest, doordat vele honderdduizenden Grieken er op allerlei manieren aan hebben meegewerkt. Misschien niet allemaal zo alctief, maar niettemin konden kolonels en generaals slechts Meubelen kopen? Kies zekerheid Verlang garantie Meelstraat 31 Zierikzee ROTTERDAM. Praten over de schippcrsblokkade in de Maasstad. Het gesprek had tot resultaat dat de blokkade van de Nieuwe Waterweg werd opgeheven. V.l.n.r. burgemees ter Van der Louw, aktieleider Leo van Laak en voorzitter B. Fens van de aktieyroep Behoud E.V. hun macht over de hele natie uit breiden doordat er genoeg Grieken waren om dit mogelijk te maken. En als men inderdaad allen van hoog tot laag zou willen gaan vervolgen zou een eindeloze reeks processen gevoerd moeten worden. Zou ook een eindeloze speurtocht moeten be ginnen in honderdduizenden verle dens om te zien, of ieder die nu een beetje positie bekleedt, wel volko men schone handen heeft. Vermoedelijk zal dan blijken dut weinig handen echt helemaal zuiver zijn gebleven. En toch zullen Kara- manlis en de zijnen verder moeten werken om een toekomst voor de Griekse natie op te bouioen waar voor het kolonelsregime zoveel grondslagen heqft vernield. De toe komst bouwt men niet door het ver leden op te rakelen. Het is een rede nering waarin iets van een gemeen schappelijke schuld steekt plus iets van de ervaring die in menig land na de Tweede Wereldoorlog is op gedaan dat het zuiveren nooit hele maal bevredigend verloopt. Op de lange duur is het misschien niet eens zo'n verkeerde opvatting. Maar dat degenen die de terreur van de diktator aan de lijve hebben on dervonden veel sympathie kunnen opbrengen voor een dergelijke op vatting is natuurlijk wel teveel ge vraagd en de huidige machthebbers in Athene hebben zeker minder dan het nodige gedaan om de zuiverings rechtspraak psychologisch zo aan vaardbaar mogelijk te maken. LOENDA, 27-8. Het dagblad „Jor- nal de Angola*' heeft dinsdag de ontdekking van een massagraf ge meld by het oude Portugese fort bij de ingang van de haven van Loean- da. De verminkte lijken van de slacht offers „getuigen van het slechte ge drag van de FNLA-trocpen die hier hun hoofdkwartier hadden", aldus het blad. De 450 man van het FNLA, die hier wekenlang werden bele gerd door troepen van de concur- rende MPLA, werden eerder deze maand krachtens een akkoord met de Portugese militairen en de MPLA geëvacueerd. Veertig procent zelfstandigen onder minimumloon AMERSFOORT, 27-8. „Wanneer men kijkt naar het besteedbare in komen dan heeft niet minder dan 40'Vu van de zelfstandige onderne mers een inkomen dat onder het mi nimumloon ligt. Mijn conclusie is dat het markt prijs- en struktuurbeleid van de overheid ernstig tekort schiet. Zij zal dit probleem fundamenteel moe ten aanpakken'", zo heeft de heer J. G. D. Janse, lid van de j-aad van be stuur van de Nederlandse midden- standsbank gezegd bij de heropening van de NMB-vestiging te Amers foort. Het inkomensbeleid van de over heid moet volgens de heer Janse on dermeer gericht zijn op de instand houding van een breed geschakeerd midden- en kleinbedrijf, wat van grote betekenis is voor het welzijn van de bevolking. Katten vergiftigd ROTTERDAM, 27-8. Tien dode katten zijn gevonden in diverse tui nen aan de achterzijde van de Wol- phaertsbocht in Rotterdam. De po litie vennoedt dat de dieren vergif tigd zijn. Drie katten liepen ziek rond. Een werd gevangen en voor onderzoek overgebracht naar een dierenarts. De reden is gelukkig eenvoudig. r Ans, liet kofliemcisje, speelde in de Staatsloterij.En won een prijs.En is daar om vandaag 'n dagje winkelen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2yh op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. cn in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ?t eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. De verkoop begint elke eerste KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Van der Stoel heeft in de rolzaak in Den Haag een drie dagen durende con ferentie van Nederlandse ambassa deurs geopend, die dit maal vooral in het teken van de Europese een- wording staat. ROTTERDAM. Door de oplettend heid van surveillerende agenten is in Rotterdam een. inbreker aange houden. De man trok de aandacht omdat hij met rubber handschoenen achter het stuur zat van een auto. Dit voertuig bleek gestolen in Am sterdam. DEN HAAG. Een delegatie van het Indonesische parlement brengt van' 14 tot 22 september een bezoek aan Nederland op uitnodiging van de voorzitters van de eerste en tweede kamer. Een woordvoerder van de tweede kamer heeft dit dins dag desgevraagd meegedeeld. ARNHEM. De rechtbank te Arn hem heeft de 20-jarige Belgische Maria Carolina R.-M. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden eiste de of ficier tegen haar acht maanden ge vangenisstraf wegens het in bezit hebben van een hoeveelheid heroine DEN HAAG. De eerste kamer zal waarschijnlijk dinsdag 9 september het voorstel van drie CDA-leden van de tweede kamer aanvaarden, dit jaar de vennootschapsbelasting met een procent (van 48 tot 47 procent) te verlagen en de tijdelijke aftrek voor kleine zelfstandigen met f 300 te verhogen. DEN J-IAAG. Socialistische ouders, leerkrachten en welzijnswerkers richten 20 september in Artis in Am sterdam de vereniging voor socia listische opvoeding .op. Minister Van Kemenade van onderwijs en weten schappen zal bij die gelegenheid een inleiding houden over indoctrinatie in het onderwijs. UTRECHT. In een commentaar op de medianota van minister Van Doorn (CRM) zegt het overlegorgaan van de drie vakcentrales concrete uitwerking te missen van een beleid, dat men in girote lijnen kan onder schrijven. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft in de nacht na een anonieme tip een grootscheepse inval gedaan in een voormalige bakkerswinkel aan de Arnhemse Steenstraat. Daar bleek een groot Chinees speelhol ge vestigd te zijn. MAASTRICHT. De rechtbank in Maastricht heeft dinsdagmorgen in raadkamer besloten de 39-jarige hoofdverpleegkundige Frans H. uit Kerkrade, die ervan wordt verdacht een of meer bejaarde patiënten in de Lueckerheidekliniek in Kerkra de te hebben gedood, in verzekerde bewaring te houden. UTRECHT. Als de Tweede Ka mer vandaag of morgen bezwijkt voor de druk van de schippers, ge beurt dat op kosten van de werkne mers, zo stelt de vervoersfederatie NVV-NKV in een verklaring. DEN HAAG. De Nederlandse re gering wil, dat aan de minst ontwik kelde landen en de landen, die het meest zyn getroffen door de recessie en de sterke styging van de olieprys, uitstel van betaling van aflossing cn rente op hun schulden worden ver leend. DEN HAAG. De ministers Van der Stoel en Pronk, en staatssecretaris Kooijmans zullen allen, voor kortere of langere tijd, de dertigste algeme ne vergadering van de Verenigde Naties bijwonen, die tegen de twee de helft van de volgende maand in New York begint. DEN HAAG. Minister Van der Stoel vertrekt 1 september naar New York voor de zevende speciale zit ting van de VN-assemblee over een nieuwe economise he orde. Hij wordt 4 september in Nederland terugver wacht, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 29 AUGUSTUS NED. I: De KRO begint met het Gala de L'Union des Artistes. Er worden fragmenten vertoond van de liefdadigheidsvoorstelling in het Pa- rijse Winter circus ten behoeve van het fonds voor oud-artiesten. Na het journaal een aflevering van Mijn vrouw de buurvrouw. Hoewel Geor ge en Suzy uit elkaar zijn, meent de moeder van Suzy, dat ze hun trouw.- dag moeten vieren. George is woe dend als hij ontdekt dat Suzy, die denkt dat George de trouwdag is vergeten, zich ten zeerste vermaakt met een andere man. Hij gaat over tot tegenaktie. Om tien voor negen laten we het stel in de steek en gaan kijken naar Michel Fugain et le Big Bazar. Een reportage van een optre den in 1974 van Michel Fugain in het Parijse Olympiatheater. Zijn bege leidingsgroep Big Bazar bestaat uit vijf en twintig mensen. Om vijf voor tien de BRT-rubriek Ten huize van. Ditmaal een bezoek aan prof. dr. F. van der Meer, kultuurfilosoof, histo- rikus en Fries. Om tien over half elf neemt het IKOR het over van de KRO. Het programma Geloven in de onvoltooid verleden tijd gaat over het politieke, sociale en godsdiensti ge leven van Westerse beschavingen. Dit keer De zonen van het licht en de zonen van duisternis. NED. II: Na de Minimolen en het vroege journaal natuurlijk AVRO's Toppop met de top-dertig. Na het journaal van acht uur weer vijftig minuten Oosterse wijsheid, gelar deerd met wat karategeweld; Kung Fu. Caine komt midden tussen een heftig gevecht tussen een stel boe ren en een spoorwegmaatschappij. De spoorwegmaatschappij en de boeren willen beiden hetzelfde stuk land. De bielsenleggers maken ge bruik van een boef, ene Edwards om hun zin door te drijven. Als Caine uit liet beeld gewandeld is, is het tijd voor de gebroeders Hammond. Het gaat steeds slechter met de Hammonds. Omdat Edward weg is maken Brian en David ruzie om wie er de baas mag spelen. David maakt bovendien weer ruzie met Jill, ove rigens buiten zijn schuld. Ann krijgt de raad op te houden met Nicolaas Fox, maar trekt zich daar niets van aan. Vijf voor tien: tijd voor AVRO's Televizier Magazine. Jaap van Meekren vertelt hoe het met de we reld staat. Hij wordt gevolgd door AVRO's Sportpanorama. Het laatste nieuws volgt om vijf over elf. VRIJDAG 29 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Gala de L'Union des Artistes 1974; 20.00 Journaal; 20.20 Mijn vrouw de buurvrouw; 20.50 Mi chel Fugain et le big bazar; 21.55 Prof. F. van der Meer; 22.40 Geloven in de onvoltooid verleden tijd; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Kung Fu; 21.10 De ge broeders Hammond; 21.55 Televizier; 22.35 Sportpanorama; 23.05 Journaal. if „Wat moet u van Evelien?" „We willen wel eens weten, waar om ze van haar werk is weggeble ven." Grada lachte fijntjes, hele maal niet bang voor deze grof ge bouwde vrouw. Evelien zou na een paar kinderen ter wereld gebracht te hebben te zijner tijd ongetwijfeld hetzelfde figuur krijgen; dat lag voor de hand. „Wat gaat het u aan?" beet de vrouw haar toe. „Mij niets. Maar mijn baas wel: meneer Van den Ogenaller. Op het ogenblik de hoogste direkteur." Vooral dit laatste klonk triomfante lijk. Want ze wilde ermee zeggen: die baas van jouw dochter is er van door; die heeft niets meer in te bren gen. De vrouw grinnikte vals. „En waarvoor zou mijn dochter naar de fabriek moeten komen? Leest u geen kranten? Niemand werkt er daar meer. Duimen draaien kan ze ook thuis." „Ze zal toch moeten vertellen, waarom ze is weggebleven. Uitgere kend maandag. De bewuste beruch te maandag. Ik vraag me af, of ze als priveetje van dc weggelopen baas soms meer wist dan de ande ren." Op dit moment wrong de betrok kene zich langs haar moeder heen en ging op de stoep recht voor Gra da Feit. staan. Waarschijnlijk had ze het hele dialoog gehoord. „Ja, ik wist vrijdag alles al. Ik ben eervol ontslagen, hoor je goed? Eervol. Met een prachtig getuigschrift. En ne.... een half jaar salaris. Als schadevergoeding. De kift, he? Want jij zult het niet meer krijgen; er is geen cenl meer over." C'.radn knikte, zich met alle kracht beheersend, want ze *zou graag haar scherpe nageltjes over het gezicht van deze jongedame hebben ge haald. „Dank jc wel voor de uiteen zetting. Ik zal het aan meneer door geven. Zodra het faillissement uit gesproken is en er een curator is be noemd. krijg je wel bericht. Mag je vijf van de zes maanden salaris te rug komen brengen. Leuk je weer gezien te hebben en veel succes met je getuigschrift". Grada draaide zich om, maar de roodharige greep haar bij de schou ders. „Gen cent krijgen ze van me. Morgen ben ik verdwenen, hoor je? Ga ik lekker eerst drie maanden met vakantie. En daarna zien we wel verder". De aangesprokene rukte zich los en gaf Evelien den Daal een duw, zodat ze achterover viel op de stoep. Maar Grada zat al in haar auto en reed weg, toen de beide vrouwen aanstalten maakten zich op haar te werpen. Op het kantoor zei Grada zo langs haar neus weg: „Evelien heeft vrij dag eervol ontslag gekregen van meneer Bouman Gruijters. Met een getuigschrift en een half jaar salaris. Ze gaat morgen drie maanden met vakantie". En toen vloekte Ben van den Ogenaller. Wat hij in jaren niet had gedaan. Op vrijdag 2 juni, 's morgens om elf uur sprak de rechtbank het fail lissement van de Nederlandse Haarden Fabriek Nehafa uit. De me dedeling werd door het personeel in de kantine zwijgend aangehoord. Van den Ogenaller deelde het de mensen mee. En hij voegde er aan toe; „Misschien is het de meesten uwer al bekend, dat we besprekin gen hebben gevoerd met een paar konkurerende bedrijven in ons land. alsmede hebben we kontakl gehad met een groot bedrijf in Engeland. Hoewel ik geprobeerd heb op een fusie aan te sturen, bleek al heel door HENK VAN HEESWIJK spoedig, dat die mogelijkheid ten enemale uitgesloten was. Steun van de regering behoeven we evenmin op te rekenen en zeker niet van deze regering: men ziet geen enkele le vensvatbaarheid meer in ons bedrijf. De boekhouder heeft gedurende de afgelopen dagen heel globaal een berekening gemaakt over de resul taten van de eerste vier maanden van dit jaar en is tot de conclusie gekomen, dat er in die periode een verlies van bijna honderdduizend gulden is geleden. U begrijpt, dat dit nooit kon doorgaan en dat hier door ook geen redelijke waarborg aanwezig is, dat door een fusie of samensmelting betere resulta ten verwacht kunnen worden. Nie mand zag er meer brood in. De rechtbank is heel soepel geweest cn heeft alvorens een beslissing te ne men afgewacht of wij nog kans za gen concrete resultaten tc bereiken. Toen dit dus niet het geval bleek te zijn, bleef de rechtbank geen ande re weg over dan het gevraagde fail lissement uit te spreken. Maandag zullen we weten, waar we aan toe zijn. Ik neem aan, dat de benoemde curator, de advokaat Van den Dun- gen, zich maandag wel zal vertonen. Laten we cr voorts op vertrouwen, dat er alsnog een mogelijkheid zal worden gevonden, dat u tenminste het salaris over de maand mei cn zo mogelijk ook uw vakantiegeld uitbetaald zult krijgen. Dc bank is niet ongenegen, maar uiteindelijk moet hierover eerst overleg ge pleegd worden met de curator. Ik zou u willen adviseren: ga rustig naar huis; vandaag kunt u toch niets meer doen. Maar u allen kunt ervan overtuigd zijn, dat ik alles zal doen om uw belangen te bepleiten en tc behartigen. Daarvoor ben ik hier gebleven cn daarvoor zal ik blijven tot de laatste dag." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7