Voor 1900 niemand op zomers W estenschou wen-strand De „Prins Willem Alexander" naar Zierikzee KOOPJES HALEN „WICO" Ontploïfing in Brits café Woningbouw Schouwen-Duiveland Erg hoog klimmen STREEKNIEUWS Tsjechisch leren Achttien doden bij verkeersongeluk Optische snelheidsrem Man over spoorweg OPNAMEN VOOR B.R.T. WESTENSCHOUWEN, 27-8. Het loeristenscizocn loopt teil einde. Langzamerhand verstilt weer liet strand van Westenschouwen. Moeiteloos wist liet vloedwater de sporen uit van de tienduizenden die het brandend zand betraden. Want hoe druk en hoe warm hel was aan de zeekant welen we allemaal. Bijna. ongelofelijk voor ons nu, is het feit dat voor 1900 ook ai waren tie zomers neg zo heet zich niemand op het strand vertoonde. De strandvonder, de jutters en de kantonniers natuurlijk niet meegerekend, want die waren min of meer beroepsmatig soms bij nacht en ontij paraat Ook de. straryders en toeschouwers bevolkten 's maandagsmorgens voor vastenavond het strand van Westenschouwen, wellicht eeuwenlang. Het „alles wisselt" vindt zyn weerklank als men vaststelt, dat het vroeger in de wintermaanden aan het strand drukker was dan in de zomer en dat het tegenwoordig 's zomers ei genlijk iedere dag (strö) strandfeest is, zy het dan zonder paarden. De oude Egyptenaren aanbaden de zon in de vorm van de zonnegod Ra. In jongere tijden ging men de zon schuwen. In onze streken plantte men lindebomen voor huizen met kleine ramen. De dames droegen pa rasolletjes 'en ze prefereerden een melkblanke huid boven een „sun- tain" want dit laatste betekende dat men op het veld werkte en dat was minderwaardig. Maar de tijden ver anderen snel het ging van hoepel rok naar mini en van zwemhansop naar bikini en verder. Bruin zijn was „in". De zonnekultus uit de Fa- raotijd, hoewel nu onherkenbaar keerde terug en haalde zelfs de stranden van Westenschouwen. L' historie se repète Het was ook deze zomer allemaal weer duidelijk Ie zien. Hoe ongerept het op het strand in 1916 neg was blijkt wel uit deze foto. Gezien het hoofddeksel van de man („een plankje") was het hoogzo- mer. Staande in het bijkans onbe roerde zand lijkt hij te zoeken naar de boze zeemeermin die ooit kwistig handen vol zand strooide in de ha ven van Westenschouwen. Het resul taat bleef niet uit. De resten van het in de 13de en 14de eeuw zo welvarende stadje zijn bij laagwater aan de voet -van de trap te vinden. Rijsbou tschermen Op de foto staan kersvers en on geschonden de rijshoutschermen nog aan de voet van het duin. Ze dien den om het aanzanden door de wind te bevorderen. ..De tuintjes" zou den het later nog zwaar te voor duren krijgen want het strandpu- bliek ging ze als badhokje gebruiken met alle gevolgen van dien. In de tijd van de foto waren Joh. van Loo- zen en J. A. Speelman de vaste kan tonniers van de Burgh en Wcstland- polder. Ze plantten helm en rijshout en zorgden voor de grintwegen in de polder voor f 1.50 per dag. W. Speelman en C. van der Bijl waren dc „losse"' mensen die in aangeno men werk ook rijsschermen insta ken. De bossen rijshout moesten over de in 1912 gereedgekomen trap wor den gezeuld Drie en tachtig treden aan de landzijde en 102 aan de zee zijde. Het laagste gedeelte van de trap werd ook toen in de winter weggehaald. O N D E R W IJ S Schoot voor Verpleegkundigen Aan dr School voor Verplecgkuh digen te Goes slaagden voor het ex amen ter verkrijging van het diploma Ziekenverpleging A. mej. M. Suur- lant en de heer M. J. den Haan. Beiden zijn werkzaam in het Zweed se Rode Kruis ziekenhuis. Advertentie Bil Euuktiouele trap Op aandringen van het polderbe stuur van Burgh en Westland, onder het mom van gemakkelijker mate riaal op het strand brengen, was door het rijk de trap gefinancierd. C. Heule zoon van de „dijkbaas" W. Heule tekende het ontwerp. Het strandbezoek speelde in die jaren beslist een zeer ondergeschikte rol, want het werd als argument niet gebruikt In het begin van de twin tiger jaren verscheen er voo*r het eerst rechts van de trap op het strand een eenvoudige verversings ten t'". Caféhouder J. van Graaf ei land te Burgh verkocht er bier, fosco limonade in kogelflesjes chocolade repen en nogablokken. Zijn opvol gers waren F. van Zalm en vele ja ren W. van Burgh. Het waren vooral de zomerse zondagmiddagen die ge zellig konden zijn. Hét waren de ei landers van de nieuwe tijd die het strand opzochten. Iedereen kende iedereen. ZIERIKZEE Aanbesteding kleuterschool Ten stadhuize vond de aanbeste ding plaats van de in plan West te bouwen 2-klassige kleuterschool. Laagste inschrijver was Bouwbedrijf Boogert te Oosterland voor f 317.480. De andere inschrijvers waren. Aann.bedr. Krieckaert. Zuiddijk 9, Hengstdijk f 350.320; Fa. J. Kroon en Zn Voorstraat 32, Den Bommel r 327.120; M.A.C.O. b v., Postbus 304 Middelburg f 367.720; Aann-bedr. A. Mans en Zn., Margrietcnlaan, Melis- sant f 322.480; Aann.bedr. A. Mans en Zn.. Molenweg 2. Middclharnis f 324.800; Aann.bedr. Mooijaart, Em- mastraat 8. Oude Tonge f 319.000; Aann.bedr. Ossowijer Oude Tong': BV.. Postbus 13. Oude Tonge f 342.200; Aann.bedr. Peters B.V.. Postbus 1004, Oost-Souburg f 365.342; Aann.bedr. Stegink B.V.. Paul Kru- gerstraat 263. Vlissingen f 348.928. Dc gunning werd aangehouden Uitstapje van de C.P.B. Een 30-tal leden van de Chr PI vr. Bond maakten deze weck. als slart vooi hol winterseizoen, een uitstapje. Doel was een bezoek aan de Ned. Hei v kerk te Brouwersha ven. Onder leiding van de kosteres, mevr. De Jonge, werd de kerk beke ken. Op een fijne manier wist zij al les uit te leggen, aangaande dc bouw. de historie en de latere res tauraties van dc kerk. Met grote aandacht werd naar haar loclichting geluisterd, met zo nu en dan een vraag uit het gezelschap. Onder de indruk van dit imposan te bouwwerk verliet men tenslotte de kerk en ging het gezelschap ge- ■rllig ren kop koffir drinken in res taurant .Graaf Mm i V Daarna red men via de laeht- havcn. naar Dreischor voor bezich tiging van het Landbouwmuseum. Ook hier deed men veel indrukken op en vooral bij do oudere dames kwamen veel hninncrin.-T.n naar Alleen dan deze keurig geklede heer, het hoofd gedekt met een „plankje". Ja, hel stille strand van 1916 had zeker zijn bekoring, maar laten we eerlijk zijn, tegenwoordig is er zo mers daar toch oneindig veel meer te zien, dan in de achter ons liggen de tijd van de sentimenten W. P. d. V. voren bij hel zien van voorwerpen waar zij vroegen, vóór de mechani satie, nog mee gewerkt hadden. Na dat men ook hier enige lijd had ver toefd, werd weer huiswaarts gere den en kon men terugzien op een erg leerzame middag. BRTJ1N1SSE Kursus machinescshrijven Zaterdagmiddag gaat in het Ver enigingsgebouw aan de Deestraat een kursus machineschrijven van start. Evenals vorig jaar zal de heer K. Koetsdijk uit Oudenbosch deze kursus leiden, die de eerste drie wé ken wekelijks is en daarna om de veertien dagen. Aan deze kursus mogen ook leerlingen uit de zesde klas van de basisschool deelnemen. Aan de kursus is wel enig huiswerk verbonden, maar tegen een geringe vergoeding bestaat de mogelijkheid een schrijfmachine in bruikleen te krijgen. Voor liefhebbers is er ook een mogelijkheid blind te leren ty pen, wat weer minder eenvoudig is. Illegale gastarbeiders Visfileerfabriek „Gomavi" heeft enige weken geleden enkele buiten landse werknemers, in dienst geno men, omdat na herhaalde pogingen Nederlandse arbeidskrachten aan te trekken mislukten, ondanks de toe nemende werkloosheid. De politie die vorige week een kontrole hield in het bedrijf, trof daar een achttal Portugese werknemers aan die ille gaal in ons land verblijven. Ze wer den overgebracht naar Rotterdam waar de politie de zaak verder in onderzoek heeft. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de Rijkspolitic te Bruinisse is aangifte gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: Verzekeringsplaatje GWB 888, gou den armband; kettinkje met gouden naamplaatje; groen-gele dames rij wiel. merk „Eroka": kentekenplaat HE-11-22; bankbiljet van tien gul den; plastic kinderscooter, groen met rood stuur; Lips huissleutel nr. 3282; bruine jongens portemonnee inhoud f 1,20. Hoo cn wal van politic Vele inwoners van Bruinisse zijn de mening toegedaan dat als het po litie bureau gesloten is, do politie ter plaatse onbereikbaar is. Het is namelijk zo indien hel bureau ge sloten is moet men konlakt opne men met de Rijkspolitie te Middel burg. lel 01180-28080. Deze dienst slaat in kontakl met de Rijkspolitie np .Schouwen-Duivel and, en ook staal de/e dienst mobilofoniseh in kontakl met ile surveillance auto die dagelijks m Bruinisse is te zien. Daarnaast i- hel bureau ie Ziorik- zee dagelijks geopend, en worden alle berichten die daar worden op gegeven b.v. gevonden voorwerpen e.d. naai" Bruinisse doorgegeven. Het is dus onjuist wanneer men denkt dal de politie uit Middelburg moei komen wanneer deze gebeld wordt. Autoradio ontvreemd De hec.r K. R. uit Duitsland par- i rlr /ijl» n111.terrine een ogen blik||H I aikr .M Iprrrin aan «Je jai bibii V|ii.kIcM.» om iels uit te halen. Bij terug komst bleek zijn draagbare radio uit dc auto te zijn entvreemd. De politie stelt een on derzoek m. Na 1920 begon het CATERHAM. 27-8. In de garni zoensplaats Caterham, 25 km ten ZW van Londen, zijn woensdag avond 23 mensen gewond geraakt door het ontploffen van een bom in de platenbar van een cafe. Drie zijn er ernstig aan toe. Er bevonden zich ongeveer honderd mensen in het café, onder wie veel militairen. Niemand heeft nog gezegd verant woordelijk te zijn voor de explosie. In kringen van het Ierse Republi keinse Leger in Belfast en Bublin toonde men zich verrast over het gebeurde. Iloog staken MADRID, 27-8. Omdat de direkiie van een bouwonder- iieniing die in het noordwesten ban Spanje een elektriciteits centrale bouwt, heeft gewei gerd in te gaan op de eisen van haar stakende werkne mers zitten twee van hen sinds maandagmorgen op het topje van de driehonderd me ter hoge schoorsteen van de centrale, om kracht bij te zet ten aan hun eisen. Deens koningspaar naar Nederland DEN HAAG, 27-8. Koningin Mur- grethe en prins Hendrik van Dene marken, die van woensdag 29 okto ber tot zaterdag 1 november een staatsbezoek aan ons land zullen brengen, zullen 29. oktober, 's och tends per koninklijke trein op het Centraal Station te Amsterdam aan komen. Dit heeft de rijksvoorlich tingsdienst 'in hel voorlopige pro gramma meegedeeld. Het Deense koninklijk paar zal die dag enkele bezoeken in de hoofdstad afleggen. PRAAG, 27-8. Het Tsjechisch leent er zich het best voor als we reldtaal te fungeren. Tot deze kon- Jclusie is de Poolse taalkundige An- drej Suski gekomen na een verge lijking van acht talen. Volgens het in Praag verschijnen de blad „Svobodne Slovoacht Sus ki het Tsjechisch vooral geschikt wegens zijn vele lettergrepen zonder klinker en zijn diverse hulptekens boven de letters. In puntenwaarde ring volgt na het Tsjechisch het Slo- waaks', Engels, Russisch, Pools, Frans en Spaans. Het Duits acht Suski het 'minste geschikt 'als we reldtaal. (Vervolg van pag. 1) Bij de gehanteerde uitgangspunten zouden dan gemiddeld 178 plus 80, dat wil zeggen ea. 260 woningen per "jaar moeten worden gebouwd, waar van naar schatting 50 a 60 in de viiye sector. Vergeleken met de ca. 340 wonin gen per jaar in de periode van 1971- 1974 is dit een vermindering, (dit is overigens geh landelijk verschijn sel). Bij een gemiddeld jaarlijks wo- ningbouwprogramma van 260 voor geheel Schouwen-Duiveland komt het E.T.I. tot het volgende resultaat van de berekeningen voor dc ge meenten: groei woning ver voor raad vanging lol. Brouwershaven 8 19 27 Bruinisse 25 5 30 Duiveland 34 14 48 M iddenschou wen 12 4 16 Wcsterschouwen 29 16 45 Zierikzee 70 24 94 Totaal 178 82 260 Uiteraard dienerf deze aantallen te worden gezien als indikaties," af hankelijk van de gemaakte veron derstellingen. De belangrijkste ver onderstellingen hebben betrekking op de toeneming van het aantal in woners op Schouwen-Duiveland en de verdeling hiervan over de ge meenten. ANKARA, 28-8. Bij een verkeers ongeluk nabij de Turkse hoofdstad Ankara zijn donderdagochtend 18 personen om het jeven gekomen en ongeveer 30 gewond. Bij een inhaal manoeuvre botste een vrachtauto frontaal op een tegemoetkomende autobus. Alle doden en gewonden vielen onder de inzittenden van de ze bus. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN IIAAG. Met de stemmen van CPN en PPR tegen is de Eerste Ka mer dinsdag akkoord gegaan met de door dc regering, in het afgelopen voorjaar, voorgestelde investerings faciliteiten. Om de ondernemers te stimuleren tot het doen van meer investeringen, mag er meer van de winst worden afgetrokken voordat hierover belasting wordt geheven. DEN HAAG. Volgens minister Van Doorn van CRM was uitstel van de benoeming van de nieuwe NOS- voorzitter onverantwoord geweest. Als de NOÖ een tweede voordracht had mogen samenstellen was dat uit stel onvermijdelijk geweest. Ik was niet bereid af te wijken van het be noemingssysteem zoals de wet dat regelt. EINDHOVEN. 2.1-8. In Eindhoven vindt momenteel een voor Neder land bijzondere verkeersproef plaats. Ge/jrobeerd wordt het verkeer dat vanaf de Bisschop Bekkerslaan het kruispunt met de Genovevalaan na dert langzamer te laten rijden. Daartoe zijn op de betreffende rij strook op de Bisschop Bekkersluan een groot aantal witte strepen dwars over de weg geschilderd De onder linge afstand lussen deze stroken wordt rijdende richting van hel kruispunt steeds Kleiner Daardoor wordt bij de automobilisten de in druk gewekt, dal hij harder gaat rijden. Volgens verkeersdeskundi- gen van de gemeente Eindhoven volgt daaruit weer logisch een ver mindering van de werkelijke snel heid. ISLAMABAD. 27-8. De Italiaan Messner Reinholt en de Oostenrijker Peter Habeler hebben dinsdag het wereldrecord bergbeklimmen door een team van twee man voor zich opgeëist nadat zij op 10 augustus de 8.068 meter hoge top van de Ganser- brum in de buurt van de grens tus sen China en Kasjmier hadden be dwongen. LUIK, 27-8. Een dronken Belg heeft 's nachts vier kilometer lang met zijn auto op de spoorweg van Luik naar Brussel gereden. Toevallig was de spoorlijn voor enige tijd voor spoorverkeer geslo ten toen de 52-jarige Robert Brugere rond middernacht bij een spoorweg overgang het spoor opreed bij hel plaatsje Bierset cn vier kilometer verderop door een baanwachter werd tegengehouden. Toen hij zijn auto lot stilstand had gebracht vroeg 'hij de baanwachter of dez.e hem de uitgang kon wijzen. Hij werd door de politie meegenomen wegens rijden onder invloed. Ligplaats aan Nieuwe Haven ZIERIKZEE, 27-8. Op woensdag 8 september komt bel patiënteiiseliip „Prins Willem Alexander-'1 weer in de haven van Zierikzee. Hel zal ligplaats nemen in de Nieuwe Haven tegenover de Nieuwe Boogerdstraal. Aan boord bevinden zieli 60 bewoners van hel Ver pleegtehuis „Lindeudael" te Hoorn. 7.00 uur n.m. Een welkomstgroet wordt gesproken door burgemeester Th. H. de Meester (onder voorbe houd). 7.15 uur n.m. Nationale en Inter nationale volksdansen worden uit gevoerd door een Volksdansgroep van de Bond van Plattelandsvrou wen uit de Adelingen Schouwen en Duiveland onder leiding van de da mes H, C. Rosink-Swart en A. R. I. C. Sinck-Dierickx. 8.00 uurn.m. Een presentje wordt aangeboden door leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, Afdeling Schouwen onder leiding van de pre sidente mevr. L. C. Berman-Sleen- dijk. 8.15 uur n.m. Korte Pauze. 8.30 uur n.m. Vrolijk concert dooi de Boerenkapel De Gruttepikkers uit Zonncmairc onder leiding van de heer J. Stoel. 9.30 uur n.m. Einde programma De organisatie is in handen van de Afdeling Jeugdzaken en Rekreatie van dc Rode Kruis-afdeling Zierik zee. S E ROOS KERKE. In hel /.Schelp- hoek'<-gebied werden, bij gunstig weer. opnamen gemankt door de B RT. (Belgische f.»:.). bestemd, voor het programma Centraal station Enkele streekbewoners werden bij de opnamen betrokken en - blijkens stro aan Ic pas. liet betreffende pro gramma zal in september worden uitgezonden •1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4