De binnenlandse waterwegen waren vanmorgen weer vrij De klokkeBluider BURGEMEESTERS BENOEMING Benzine duurder Tweede Kamer wil geen afschaffing E.V.-regeling Akkoord zit te komen Haile Selassie overleden INWONERTAL ZEELAND IETS GESTEGEN Besprekingen blank-zwart in Rhodesië mislukt AGENDA Sommige gemeenten op Sehou- weu-Duivelaiid hebben in het ver- leclen wel meer een hele tijd op een nieuwe burgemeester moeten wachten. Een recent voorbeeld zou kunnen zijn Bruinisse, waar als geruime tijd de burgemeester- post vakant is. Hier en daar wordt wel gevraagd hoe dat komt? Waarom moet er (soms) zoveel tijd verstrijken, voordat de nieuwe ma gistraat er is? Het is interessant tegen de achtergrond van deze vragen, enkele cijfers te noemen, die recentelijk door de minister van binnenlandse zaken zelf zijn verstrekt- Na mei 1973 moest wor den voorzien in 116 burgemees- ters\ akatures. In 43 gevallen duur de het gemiddeld 1,8 maand voor dat de benoeming een feit was. Dat was dus erg kort; in 74 ge vallen echter duurde de beuoe ming gemiddeld 5.8 maand alvo rens bekend te worden. Deze cij fers geven wel enkele steun hoe het op het punt van de tijdsduur gaat, bij burgemeestersbenoemin gen. Wrijvingspunten die vertragend kunnen werken zijn bij een derge lijke benoeming altijd wel aanwe zig, kunnen althans heel v aak zich voor doen. De commissaris dei- koningin kan specifieke moeite hebben met het opstellen van de voordracht. Is de zaak eenmaal doorgespeeld naar de minister, dan is het niet a priori zeker dat de standpunten en inzichten klop pen. Hoevaak immers spelen poli tieke kleur en kerkformatie van de te benoemen funktionaris niet een rol, zo niet de hopfdrol? Is er een friktie tussen minister en commis saris dan zal dit vertragend wer ken, want de minister zal zijner zijds pogen met de betreffende commissaris tot overeenstemming te komen. Het betekent in de praktijk dat de standpunten naar elkaar toege bogen moeten worden en dat kost tijd. Tenslotte kunnen die stand punten zo verschillen, dat van overbrugging geen sprake is. Dan eerst komt de grote vertraging, want de procedure zal dan door gaans opnieuw moeten beginnen en dat heeft (alweer) alles met tijd te maken. Het komt echter - zo is dat ook - altijd wel voor elkaar. De praktijk leert trouwens dat een langere vakaturetijd des te meer glorie (als men dit woord gebrui ken wil) brengt aan het kollege van b .en w. in het algemeen en de loko-biugemeester in het bij zonder. Dat lijkt ons voor de in het ondervverpelijke geval „eigen mensen" meegenomen en zeker van harte gegund door de burgerij- Blokkades opgeheven Advertentie DEM HAAG, 28-8. I)e voor behoud van de evenredjge vrachtverdeling strijdende binnenschippers hebben woensdagavond massaal gevolg gegeven aan de oproep van aetieleider L. van Laak om de al drie dagen duren de blokkades van waterwegen op te beffen omdat bij voldoende garanties van de regering bad losgekregen voor de inwilliging van enkele belangrijke eisen. Op dertig van de veertig plaatsen waar blokkades waren gevormd werd onmiddellijk na de oproep van Van Laak begonnen met de opheffing ervan. Op andere plaatsen werden dc blokkades om praktische redenen eerst don derdagochtend om 6 uur beëindigd. Bij dc Oranjesluizen, op vier plaat sen in Limburg, bij Terneuzen, in de Flevopolder, in de IJssel bij IJssellcop en de Nederrijn. Voor Rijkswater staat was de grootste zorg hoe alle wegvarende schepen zo veilig mo gelijk door de vaarwegen te loodsen. Volgens een wóordvoerder van het aktieccnlrum van het Comité tot Bc- houd van de Evenredige Vrachtver deling in Rotterdam reageerden de meeste schippérs via de telefoon po sitief op de oproep van Van Laak. Begeleidingscommissie binnenscheepvaart DEN HAAG. 28-8. Er zal op korte termijn een begeleidingscommissie voor de binnenscheepvaart in het leven werden geroepen, die onder een onafhankelijke voorzitter een onderzoek gaat instellen naar de in komenspositie van de Nederlandse binnenschipper en naar de proble matiek van do Nederlandse binnen scheepvaart in het algemeen. Minis ter Westerterp (verkeer en water staat) heeft dit donderdagavond be kendgemaakt, nadat overeenstem ming was bereikt tijdens een over leg op zijn ministerie met vertegen woordigers van alle organisaties van binnenschippers, werknemers, verladers, reders annex expediteurs. DEN HAAG. 27-8. Een grote meer derheid van dc Tweede Kamer is er op tegen dat dc evenredige vracht verdeling op dit moment wordt af geschaft. De kamer is daarmee in conflict gekomen met staatssecreta ris Van Huiten van verkeer en wa terstaat, die een wetsontwerp tot af schaffing van de E.V. in dc Tweede Kamer verdedigde. ARP-woordvoerder Schakel bleek het met de staatssecretaris eens. Volgens de heren Van Zeil (KVP), Wisselink (CHU) en Knot (PvdA) moet de bewindsman eerst gaan overleggen met het bedrijfsleven om Geen tejieursfelBpg „Op een enkele uitzondering na krijgen wij geen blijken van teleur stelling binnen", aldus déze zegs man in de loop van de avond. De Limburgse aktieleider Dirk Sneyder noemde de situatie in Lim burg om kwart voor tien 's-avonds nog kritiek. „Men was het hier ten dele eens met opheffing van de blok kades"! Volgens Sneyder was het opheffen in Limburg van blokkades mede afhankelijk' van he.t 'al of niet DEN HAAG, 27-8. De prijs van benzine zal vermoedelijk binnenkort met 1 cent worden verhoogd. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit woensdagavond mee gedeeld. De verhoging staat in ver band met de stijging van de grond stof fenprijzen op de wereldmarkt. De benzineprijsverhoging zal waarschijnlijk begin september in gaan. Dijk Enkhuizen- Lelystad dicht LELYSTAD, 28-8. IJs en weder dienende zal op donderdag 4 sep tember a.s. de djjk Enkhuizen-Lely stad worden gesloten, aldus een persbericht woensdag van het mini sterie van verkeer en waterstaat. Eind volgend jaar zal de weg op deze dijk zijn voltooid, waarna een kortere verbinding tussen Noord- Holland en het centrum en oosten van het land zal zijn ontstaan. voor de binnenschippers optimale voorwaarden te scheppen om pas daarna de E.V. af te schaffen. Knot: het wetsvoorstel komt op een geheel verkeerd ogenblik. Het komt te vroeg, omdat het de binnen vaart niet structureel aanpakt. Het komt te laat, omdat het een oud wetsontwerp is, waaraan niets is veranderd. Het komt tenslotte op een ogenblik dat conjunctureel bijzonder slecht is. De kamer is het overigens met staatssecretaris Van Huiten eens dat de E.V. een slecht werkend systeem is dat nodig vervangen moet worden. TEL AVIV, 27-8. Een hoge funktio naris in de delegatie van minister Kissinger heeft woensdag verklaard dat het tussentijds akkoord tussen Egypte en Israël mogelijk zondag of maandag door beide partijen gepara feerd zal worden. Over slechts twee of drie clausules moet nog nader van gedachten worden gewisseld. LONDEN, 27-8. Ex-keizer Haile Selassie van Ethiopië is woensdag op 83-jarige leeftyd overleden, zo be richt het radiostation Addis Abeba. Volgens dit radiostation overleed de ex-keizer aan de gevolgen van een ziekte aan de prostaat-klier. Hai le Selassie, die bijna een halve eeuw als een absoluut vorst over Ethiopië heerste, werd vorig jaar september afgezet bij een militaire staatsgreep. Volgens Radio Addis Abeba had Haile Selassie enkele dagen geleden verzocht zijn familie toestemming te geven hem'te bezoeken. Zijn dóchter Tenange Work en zijn kleindochter hebben hem dinsdag bezocht, aldus de radio. De dochter staat ook onder huisarrest. Sinds de operatie heeft Haile Selassie regelmatig medische zorg gekregen, zo werd in de uitzen ding gezegd. SALISBURY, 27-8. De besprekin gen tussen de Rhodesische regering en de zwarte Afrikaanse nationalis ten hebben niet tot overeenstemming geleid. Premier Ian Smith, die dit in het parlement in Salisbury ver klaarde, zei dat zijn regering nu verder zal gaan met haar plannen akkoorden tot stand te brengen met de stamfoofden en zwarte leiders buiten de Afrikaanse nationale raad daarmee eens zijn van het Belgische kartel in Brussel waarmee de Lim burgers een internationale overeen komst in deze affaire waren aange gaan. Toch is het allemaal gelukt. Heden (donderdag)morgen waren de waterwegen vrij. Reeds reclasseringshulp op politiebureau UTRECHT, 27-8. Verdachten, die in een van de politiebureau's in het arrondissement Utrecht in verzeker de bewaring worden gesteld, zullen vanaf 1 september op de mogelijk heid gewezen worden, kontakt op te nemen met de reclassering. Daartoe zijn tussen de samenwerkende re- classeringen en de politie in Utrecht afsprakeh gemaakt. Verdachten krijgen op het politiebureau onder meer een folder, waarin het tele foonnummer van de reclassering staat vermeld. G.P.V.-bureau over echtscheidingswet DEN HAAG, 27-8 De nieuwe echtscheidingswet maakt het huwe lijk tot minder dan een opzegbaar contract, eenzijdige opzegingen wordt gehonoreerd met toewijzing van de kinderen- en een flinke ali mentatie. Tot deze conclusie komt het wetenschappelijk bureau van het GVP in een woensdag gepubli ceerde brochure „huwelijk en zeden'' Premie winterschilderen RIJSWIJK, 27-8. Hei bestuur van het bedrijfschap schilderbedrijf heeft voor het winterseizoen 1975/76 op nieuw een premieregeling voor schil derwerk binnenshuis ingesteld. De regelihg is op een aantal punten ver beterd dankzij een hogere financiële bijdrage van het ministerie van so ciale zaken, aldus het bedrijfschap. Die bijdrage bedraagt dit keer 4,3 miljoen gulden. De hele regering zal ongeveer 17,7 miljoen kosten, waar van de stichting risicofonds voor het schilderbedrijf de resterende 13,4 miljoen voou' haar rekening neemt. Twee doden bij verkeersongeluk EINDHOVEN, 27-8. De 20-jarige P. van Rijn uit Leidschendam en'de 21-jarige P. van de Kuinder uit Bre da zijn woensdagmiddag om het le ven gekomen, toen de auto waarin zij reden op een buitenweg in Eind hoven in een flauwe bocht tegen een boom botste. Volgens de politie ge beurde dat, omdat met te hoge snel heid werd gereden. Een derde inzit tende van de auto, de 21-jarige O. van H. uit Roermond werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag - zaterdag en zondagavond 20.00 uur VOOR HUGO'S" Marokkaan dood gestoken DEN HAAG, 27-8. De 29-jarige Marokkaan A. Abouri is in de nacht van dinsdag op woensdag in eën Haags café mét een mes gestoken. De man is kort daarna in een zie kenhuis overleden. De dader is ver moedelijk een landgenoot van hem. Vader schoot dochtertje dood HENGELO, 27-8. Het dertienjarige Turkse meisje dat zaterdagavond in haar ouderlijke woning ten gevolge vart pistoolschoten om het leven is gekomen, blijkt niet door haar ze venjarig stief broertje te zijn gedood. Haar vader, de 41-jarige Turkse fa brieksarbeider N. A. uit Hengelo (O) heeft bekend, dat hij zijn dochter Yurdugal per ongeluk heeft dood geschoten, toen zij trachtte haar dronken vader het pistool af te pak ken. De politie twijfelt echter aan deze verklaring. (toegang 14 jaar) Zaterdagavond 22.30 uur en dinsdagavond 20.00 uur ANGELIKA BAUMGART EVA GARDEN e.v.a. KLEUR regie: EBERHARD SCHROEDER ul'Tib'j Tlil voor City f d:o' süchüng GFM li'nT.'t-ihun (toegang 18 jaar) Verslag ETI over 1974 DEN HAAG. Terecht bijt staatssekretaris Van Halten zich bedachtzaam op de vingers, op het moment dat zijn voorstel tot afschaffing van de E.V. door dc Kamer negatief werd ontvangen. ZIERIKZEE. 27-8. In 1974 z(jn in dc Zeeuwse gemeenten 3.817 wonin gen gereedgekomen; ever 1973 was het aantal 4.490. Medio 1974 waren er 4.059 huizen onbewoond, voorna melijk in Terneuzen en Middelburg. -Aldus wordt medegedeeld in het de ze dagen verschenen verslag over het jaar 1974 van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land. Het inwonertal van de provincie steeg in 1974 met 3.625 tot 326.516 per 31 december. De procentuele toeneming met l.l°'o was gelijk aan die voor de jaren 1972 en 1973. Het vestigingsoverschot vertoonde een aanzienlijke toeneming in verge lijking mol 1973. Door grotere vesti ging dan vertrek sloeg de Zccuw.se bevolking inct 2.135 tegen 1.678 in 1973. Het positief saldo van vesti ging en vertrek liep alleen voor Schouwen-Duivcland en Tholen en Sint Philipsland terug. In de overige gebieden was sprake van een toe neming. Arbeidsmarkt Het gemiddelde cijfer van dc werkloosheid nam voor de mannen toe tot 2.317 (2.281). voor dc vrou wen tot 632 (499). Dc gunstige ten dens waarover in het vorige ver slag werd gesproken, kreeg geen verdere voortgang. In percentages van dc afhankelijke beroepsbevol king ligt het Zeeuwse gemiddelde voor 1974 net iels beneden het lan delijk cijfer 3.6° o tegen 3.7"Het percentage voor de vrouwen is voor Zeeland aanzienlijk ongunstiger dan voor het lijk: 3,7°'o tegen 3.4%. In het E.T.I.-verslag wordt de in 1974 verlopen industriële ontwikke ling, vergeleken met. andere proviu cies, niet onredelijk geacht. Onderwijs Inzake het onderwijs wordt opgc- Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreisehor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendijke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 29 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling De klokkenluider van de Notre Dame Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur. Dreisehor Plaatsenhuis. Welfare-handwerk- middag. 14.00 uur. Sportzaal. Volleybaltraining P.J.Z. 19.00 uur Bruinisse Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 9.00 uur. Dorpshuis, 19.30 uur. jaarvergadering schaakvereniging T.O.G. Zaterdag 30 augustus Zierikzee Kegelavond P.J.Z.-afdeling 20.00 uur Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling De klokkenluider van de Notre Dame. 22.30 uur filmvoorstelling Onvervulbare hartstochten van Eva's Zondag 31 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling De klokkenluider van de Notre Dame. Maandag 1 september Zierikzee R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, Natuurgidsencursus Vogelwacht. Dinsdag 2 september Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Filmvoorstel ling Onvervulbare hartstochten van Eva's. Woensdag 3 september Brouwershaven Ger. Rruis-gebouw Welfare-hand- werkmiddag. 14.00 uur. Nieuwerkerk Hotel De Meelbaal, 19.30 uur, oprich tingsvergadering tennisclub. Donderdag 4 september Zierikzee R. K.-Parochiehuis. Vredesmarkt 20.00 uur. Zaterdag 6 september Zierikzee J. L. de Jongeschool 14.00 uur start Lions Monumentenmars 1975 Woensdag 24 september Middelburg ..De Hoeksteen" Vredesbijeenkomst 20.00 uur. Politiek stormpje in Oostburg- OOSTBURG, 27-8. Als de gemcen- teraads fracties van de CHU en de ARP in Ooostburg hun zin krijgen zullen twee van de drie wethou ders van deze gemeente moeten op stappen. De beide wethouders, een van de KVP en een van de WD. worden ervan beschuldigd tegen de wil van de meerderheid in de ge meenteraad een bouwvergunning te hebben afgegeven aan een groot winkelbedrijf voor een vestiging buiten de bebouwde kom. Deze be slissing zou genomen zijn op het mo ment dat de burgemeester afwezig was. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 merkt, dal Zeeland door het beschei den inwonertal niet. in aanmerking komt voor een aantal nieuwe oplei dingen. In enkele gevallen zal er een combinatie met een ander schooltype moeten worden gevonden. Intussen is dc kans op een sociale academie toegenomen. In Goes be gon in 1974 dc laboratoriumschool Zeeland met 150 leerlingen: het ge bouw biedt plaats aan 260 leerlingen. Een werkgroep van dc provinciale onderwijscommissie is tot de con clusie gekomen dat men dient te ko men tot één onderwijsvorm waarbij het vormingswerk en het beroeps begeleidend onderwijs samengaan. Er dient ccn urgentiesehema komen vap hel aanbod van vak en beroepsopleidingen met afstemming op de wensen van de Zeeuwse be volking en op de ontwikkeling van de provinciale arbeidsmarkt en van dc economische oilt wikkel in". Geen hulp voor pluimveehouderij UTRECHT. 27-8. Hel ministerie van landbouw en visserij heeft dc noodlijdende slacht-pluimveehoudc- rij geweigerd tegemoet te komen met een gevraagd bedrag van f 70 mil joen, dit is woensdag op de be stuursvergadering van het Produkt- schup voor Pluimvee en Eieren be kend gemaakt aan de bestuursleden. Enkes blijft in moeilijkheden RIJSWIJK. 27-8. Commissarissen en directie van Enkes weten nog niet of zij een door de regering aan geboden boedelkrediet, van f 2,5 min. zullen aanvaarden. De schuldenlast (thans al circa 1 6,5 min.) zou bij ac ceptatie van dit krediet oplopen tot ruim f 9 min en hel Enkes-bcstuur vraagt zich af of voortzetting van het bedrijf nog wel verantwoord is. Dit bleek in de dinsdagmiddag in Rijswijk gehouden jaarvergadering. BASTIA. In de nacht van woensdag op donderdag zjin in Bastia bü bot singen tussen separatistische beto gers cn de politie opnieuw twee pn lilirmaniirn om hrl lc\cit gekomen Twaalf politieagenten liepen b(j de gevechten verwondingen op. aldus een mededeling van de zijde der po litie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2