Sherry i VHM Vaste Adviescommissie Zuiveringsbeheer geïnstalleerd door commissaris Boertien uw f Toekomstige woningbouw op Schouwen-Duiveland t DISCOBAR MEUBELRAMA de spdanste sherry fles -875" A Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 V kunt bij de K.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! S. FI.IKWEF.RT Brouwerstraat 20 Xieuwrrkerk. Tel. (01114) 2196 zooon 5, idee REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakennian Ochtman. Jannewekken 17Zierikzee. Postbus f. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief A B T W In dit nummer: Verdere cijfers regio-home Belangrijk voor Zeeland ZIERItffiEESCHE Donderdag 28 augustus 1975 132ste jaarjany \r 21749 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIËRIKZEESCHE COURANT (1797 - 1809) DEN IIAAO. Er is geen sprake van dat premier Den Uyl burgemeester Van der Louw van Rotterdam tot de orde geroepen zou hebben. Dit heelt de woordvoerder van de minister president woensdagavond desge vraagd meegedeeld in reaktie op een bericht in Het Vrije Volk. Advertentie voorraad zolas die op 31-12-1986 op Schouwen-Duiveland benodigd zal zijn. Aan de hand van zorgvuldige berekeningen komt het F.TI tot de conclusie dal het aantal inwoners per 31-12-1986 geraamd kan worden op 30.300. Hel aantal huizenbewo ners zal op dat tijdstip naai -raming circa 29.500 zijn. Aan de hand van de gemiddelde woningbezetting (aantal huizenbe woners: aantal bewoonde woningen) in het verleden en aan de hand van indik at i es ontleend aan andere no ta's rapporten e.d. kan een daling van de woningbezetting op Schou wen-Duiveland worden geraamd op 2,80 pei 31-12-1986. (Bij deze ra ming maakte hel E.T.I. o.a. gebruik van hel proefschrift van W. Roest. ..Bouw en economische groei"). Bij een normale leegstand van 3 procent, dient de woningraad per 31-12-1986 - zo berekent het E.T.I. 10.860 te zijn. Per 1-1-1974 bestond de woningvoorraad uit 8.540 huiacn. In 13 jaar is dus een toeneming no dig van 10.860 min 8.510 woningen, dus 2.320 winningen, dat is 178 wo ningen per jaar. Hierbij moeien nog worden geteld de woningen nodig voor de Vervan ging van de aan de woningvoorraad te ontrekken woningen. Wordt het tempo van 1970-1974 gehandhaafd, dan gaat hef om gemiddeld 114 wo ningen per jaar. Hiervan zijn er echter 70 tot de voorraad tweede woningen overgegaan. Jaarlijks programma In verband met het tegengaan van een toeneming van het gebruik van normale woningen in de kernen als tweede woning, wordt door het E.T.I. aangenomen dat de ..normale" vervanging van de „normale" wo ningvoorraad kan worden gesteld op circa 80 woningen per jaar. (Vervolg pag. 4) Advertentie BURGIT. Op l:orie afstand van Burgh, c.n dus i luk bij bos. ciiou. zee cv strand „draaide" de;e zomer roor de eerste man', bi rol bedrijf bel nieuice bungalowpark „Rurghstede". De hoofdingang tot bet grote vakan tiepark bevhidt zich aar hei Dale- boutsiceegje: ..Burghste.de" strekt zich vandaar uit lussen llogeweg en Kraaijcstcnscweg In bet nieuwe projekt werd de bekende Dale- bnutvhoere" met reel zorgvuldigheid opgenomen en ingepast. Foto. een kijkje by de ..nieuwe' hoe,-!-, waar in thans o.a. gevestigd hel boerderij- restaurant van ,.B urghsle.de". (Op een en ander komen wij nog nader terug.) (Foto; Zierikzeosche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Segrais Wie kan beminnen, minnelijk worden. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Droog en in het algemeen zonnig: zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen: in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist en minimumtemperaturen omstreeks 13 graden; maxima rond 26 graden, maar bij wind van zee 's middags aan ck- kust enige afkoeling. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tol 10. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. /.OX-EN MAANST VNDEN 29 aug. Zon op 5.45. onder 19.33 Maan op 22.32, onder 13.55 Laatste kwartier: 30 aug. (0.20) HOOG- EN I.AAC,W ATER Hoogwater Laagwater 29 aug. 7.19 19.31 0.48 13.08 Doodtij: 1 sopt HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-8. Het K N.M.I. doelt mede- Vrijdag zal het droog, zonnig en vi ii warm weer zijn. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Engeland ia de Noordzee en Noörd- Ihiitsland naar Polen en neemt daar bij in betekenis af. Met een zwakke stroming uit oostelijke richtingen wordt ook vrijdag nog droge lucht naar onze omgeving gevoerd. Een front, dat zich donderdagmorgen bo ven Schotland. de noordelijke Noordzee en Zuid-Noorwegen be vond. bracht daar plaatselijk neer slag. Het front trekt naar het zuiden maar zal vrijdag het weer bij ons nog niet beïnvloeden. MIDDELBURG, 27-8. In hel IVovinciehuis Ie Middel burg heel'l <le Commissaris der Koningin, dr. C. Bor.r- lien, woensdagmorgen de adviescommissie zuiverings- heliecr geïnstalleerd. Deze vaste commissie van advies en bijstand aan gedeputeerde slalen is door provinciale staten van Zeeland ingesteld op grond van het eerste lid van artikel 5 van de Wet verontreiniging opper vlaktewateren. Volgens de provinciale verordening verontreiniging oppervlaktewateren heeft de commissie tot taak het al dan niet op verzoek uitbrengen van advie zen aan gedeputeerde staten over de uitvoering van genoemde wet. dc op grond van die wet uitgevaardigde algemene maatregelen van bestuur en de desbetreffende provinciale verordeningen. De commissie kan. na toeslemming van gedeputeerde staten, ook deskundigen uitnodigen haar vergaderingen bij inzake de hoedanigheid van het wa ter, de door de waterschappen op te stellen bestedingsplannen voor dc waterverontreiniging e.d. De heer Boertien verklaarde, dat. in de toekomst zal moeten blijken wat allemaal - ook in Zeeland - no dig zal zijn om weer tot gezond op pervlaktewater te konten. Hij sprak de hoop uit. dat de adviescommissie daarbij een stimulans zal zijn voor het provinciaal bestuur. Zeeuwse, problemen In zijn antwoord-toespraak herin nerde de voorzitter van de commis sie. gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingentann. aan enkele proble men, die er in Zeeland bestaan bij de bestrijding van de waterveront reiniging, met name in de financiële sfeer. Deze problemen houden ten te wonen (met adviserende stem). In zijn installatietoespraak wees de Commissaris er o.a. op, dat de omschrijving van de taak van de commissie aan de ene kant summier is, maar aan de andere kant zo ruim, dat ook van de zijde van de commis sie op het nog maar gedeeltelijk ont gonnen terrein van de bestrijding van de waterverontreiniging in Zee land eigen initiatieven worden ver wacht. De provinciale verordening schrijft overigens voor. dat in be paalde gevallen het advies van de commissie moet worden ingewon nen. Dat geldt b.v. voor de door gede puteerde staten te geven richtlijnen Advertentie nauwste verband met hot feit, clat de provincie dunbevolkt is en des zo mers grote massa's rekreanten op bezoek krijgt, als gevolg waarvan de bevolking tijdelijk verveelvou digt. Daarop moeten de zuiverings installaties worden afgestemd, het geen zeer hoge extra kosten mei zich meebrengt. De waterschappen zijn nu onge veer acht maanden in werkelijkheid bezig met de op- en uitbouw van het voor de zuivering van het afvalwa ter noodzakelijke apparaat. In dit verband wees de heer Schlingemann erop, dat per 1 oktober a.s. de direk- leur van de technologische dienst van de waterschappen in funktie zal treden. Gezien het feit. dat in de com missie deskundigen van alle rich tingen zitting hebben, verwachtte de heer Schlingemann. dat de adviezen aan gedeputeerde stalen van goede kwaliteit zullen zijn. Tenslotte sprak hij de hoop uit. dat de commissie - die aan de hand van een werkprogramma haar akti- viteiten zal ontplooien - zo eensge zind mogelijk zal zijn en voor het provinciaal bestuur een steun zal betekenen. Advertentie Per jaar zouden circa 260 woningen moeten worden gebouwd Advertentie ZONNEMAIRE. In dit fraai geres taureerde pand aan de Dijk van Bommenede te Zonnemaire werd voor het publiek opengesteld een restaurant in klassieke stijl. De nieuwe zaak, „In de Vier Vensters", zal op een nog nader te bepalen da tum officieel worden geopend. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WUTIVHBIN KORTE i ST. JANSTRAAT 12 ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 27-8. Exclusief seizoenwoningen werden op Schouwen-Duiveland in de jaren 1971-1974 (jaren waarin vestigingsoverschotten voorkwamen), gemid deld bijna 340 woningen per jaar gebouwd. In verhou ding tot het aantal inwoners, lag dit op ongeveer het zelfde niveau als in Zeeland (circa 13,5 per 1.000 inwoners), en aanzienlijk hoger dan in Nederland (11,1). Aan de woningvoorraad onttrok ken werden in de periode 1-7-1970 tot 1-7-1974 gemiddeld per jaar 114 woningen, waarvan er 70 tweede woning werden. De woningvoorraad op Schouwen- Duiveland is hierdoor toegenomen van 7.751 per 1-7-1970 tot 8.678 per 1-7-1974, dus met gemiddeld 232 wo ningen per jaar. aldus berekent het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland (ETI) in een rapport over ..de toekomstige woningbouw op Schouwen-Duiveland". Opgemerkt wordt dat hierbij de tweede wonin gen en seizoenwoningen buiten be schouwing gelaten zijn. Indien men de normale woningen die als tweede woning worden gebruikt ook tot do woningvooraad rekent, aldus rappor teert het E.T.I.dan zijn deze aantal len resp. 8.379. 9.7(1" en 332. rn 1974 wei den in de gemeenten op Schouwen-Duiveland de volgende aantallen woningen (exkl. seizoenwo ningen) gebouwd: Brouwershaven 68; Bruinisse 49: Duiveland 82; Midden- schouwen 36; Westersohouwen 27 en Zierikzee 67. Van dc normale woningen, niet als tweede woning in gebruik, waren er por 1-7-1974: 18.6 procent slecht tc noemen. Dat is dus meer dan de 14.8 procent slechte woningen in de pro vincie Zeeland. Leegstand Het percentage leegstand op Schouwen-Duiveland was op l-l'i- 1974 laag. nl. 2.8 tegen 3.8 in Zeeland. De leegstand per gemeente was als volgt: Brouwershaven 4.4; Bruinisso 1.9, Duiveland 3.6; Middcnschomvcn 2.3; Wester.schouw oil 2.0 en Zierikzee 2,5. Eind 1974 waren er 046 geregis treerde woningzoekenden. Van de aanvragen v; n binnen Schouwen- Duiveland zijn er 158 verzoeken m een andere woonruimte. Op het ogenblik van realisering van deze woningvraag vormt dit laatste aan tal dus een aanbod van woonruimte. Raming Het rapport geeft een gedetail leerde berekeningvan de woning

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1