PATHET LAO AAN DE MACHT A.R.P. heeft het wat moeilijk met het C.D.A. Blokkades door binnenschippers Engels op de basisschool Snelheidsbeperking helpt Het geld rolt niet Amsterdam en de 'heroïne KOE CONTRA ZWAAN LAATSTE NIEUWS Aktie van Zeeuwse schippers De hoorzitting over mediabeleid AGENDA Nog steeds teruggang aantal land- en tuinarbeiders van 1959 tot 1974 Drama in ziekenhuis (VS) Vluchtelingen uit Timor HONG KONG, 25-8. De commu nistische „Nee Luo Haksat" (Pathet Lao) heeft zondag officieel de macht in het koninkrijk Laos in handen genomen. Bij een volksdemonstratie waaraan meer dan 150.000 mensen deelnamen werd een geheel communistische ge meenteraad geïnstalleerd waardoor de laatste positie die nog formeel door een coalitie van alle politieke groeperingen bekleed werd, geval len is. De machtovername vond plaats terwijl alle verbindingen met de bui tenwereld afgesneden waren. Tele foon en telex verkeer was niet moge lijk. In de Laotiuansc hoofdstad Vientiane werden geen telefoonge sprekken met het buitenland aange nomen. Ook het viegveld en de grensovergang met Thailand, ten zuiden van Vientiane over de Me kong rivier, waren gesloten. Flitsen uit het buitenland DEN HAAG. 23-8. Met grote meer derheid heeft het CDA-congres, dat zaterdag voor de eerste maal in Den Haag bijeenkwam, dc inzichten -van de ARP wat betreft het funktioneren van het evangelie voor de volksver tegenwoordigers verworpen. Het bestuur van dè ARP gaat zich vrijdag beraden over de gevolgen van het afwijzen van die inzichten. Wellicht is het voor de ARP nood zakelijk de partijraad in een extra vergadering bijeen te roepen. In zijn slotwoord constateerde de met 892 van de 898 uitgebrachte gel- Moerdijkbrug omhoog DEN HAAG, 23-8. Begin septem ber start Rijkswaterstaat met het op vijzelen van de Moerdijkbrug. Dit vijzel werk zal in fasen worden uit gevoerd. Het is nodig om later de oude brugdelen te kunnen verwis selen voor nieuwe, voorgefabriceer- de bruggen. BÖNN. 23-8. Sinds de invoering van snelheidsbeperkingen op de snel verkeerswegen en andere wegen in tien Europese landen zijn de on- gevallencijfers meestal aanzienlijk gedaald. Dat blijkt uit een enquête die het persbureau DPA onder de ministeries van verkeer en de politie in België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Joegoslavië, Nederland, Oostenrijk, Polen en Zwitserland heeft gehouden. DEN HW.AG, 23-8. Omdat het pu bliek de economische vooruitzichten somber inziet, heeft het de neiging zijn aankopen van duurzame ver- bruiksgoederen uit te stellen en mede doordat die aankopen worden uitge steld, blijft het economisch herstel uit. Deze indruk heeft men bij het Cen traal Planbureau en bij de Neder landse Spaarbankbond op grond van de gegevens inzake de consumptieve bestedingen van de Nederlandse be volking en van de grote bedragen die het publiek spaart. :ligo stemmen gekozen CDA-voorzit- ter Sleenkamp, dat tijdens de uren lange discussie over het karakter van het CDA als politieke partij (een open partij of een open partij met een besloten karakter) geen dei- sprekers had aangedrongen op het stoppen met het CDA of op een langzamer tempo. „Dc grondslag van het CDA is niet in discussie ge weest. Het CDA gaat door",, aldus Steenkamp- AMSTERDAM, 23-8. Het produce ren en overbrengen van heroïne ver eist een goede organisatie van onze tegenpartij, die op één kilo heroïne ongeveer f 75.000 verdient en bereid is daarvoor risico's te lopen. Aan de andere kant van de wereld staat een eindeloze bron van heroïne open, die ter plaatse vrijwel niet wordt be streden. Dit constateert commissaris G. J. Toorenaar van de Amsterdamse cen trale recherche in een artikel over heroïne in het tijdschrift voor de po litie. Hondenclosets in Parijs PARIJS, 23-8. Parijs staat wellicht aan de vooravond van een revolutionaire stap naar betere sanitaire toestanden in de stad: de opening unn's we relds eerste ivatercloset voor honden. Het idee en de naam er van zijn ontleend aan de groene, ronde gebouwtjes' die in Fran krijk „Vespasiennes" (naar de Romeinse keizer Vespasianus) worden genoemd en die rond 1900 in het Parijse stadsbeeld verschenen ten gerieve van mannen. AMSTERDAM. De Nederlandse auteur Anthony van Kampen (63) is door het gemeentebestuur van Ma- naus, in het Amazonegebied van Bra zilië, benoemd tot ereburger van de stad. Daarmee brengt het gemeente bestuur zijn erkentelijkheid tot uit drukking voor de waardevolle hulp die de auteur heeft verleend bij de opbouw van een doeltreffende lepra bestrijding in het Amazonebegied. RIO DE JANEIRO. De Portugese oud-president generaal Antonio de Spinola is bereid naar zijn land te rug te keren wanneer daar „De voorwaarden zijn geschapen voor oprichting en bestendiging van een werkelijk democratische regering". Hij heeft dit verklaard in een vraag gesprek met het Westduitse pers bureau DPA dat in de nacht van donderdag op vrijdag is gevoerd. VATICAANSTAD. Uit welinge lichte kringen in Vaticaanstad is vernomen, dut president Sadat van Egypte Paus Paulus heeft uitgeno digd voor een bezoek aan zijn land. NIEUW DELHI. Sjeik Moedjiboer Rachman, zijn vrouw, hun drie zoons en twee schoondochters zijn bij de staatsgreep van vorige week in Ban- gla Desj om het leven gekomen. Zij bevonden zich op dat moment in het presidentiële paleis, waarom zwaar gevochten schijnt te zijn. Bij deze gevechten zouden in totaal achttien doden zijn gevallen. ATHENE. Komende herfst zullen in Griekenland verscheidene proces sen worden gevoerd over misdrijven die onder de militaire dictatuur zijn begaan. VENETlE. De ministers van finan ciën van de landen van de Europese Gemeenschap hebben zondag in Ve netië overeenstemming bereikt over oen gemeenschappelijk beleid ten aanzien van de goudreserves. «I NEW YORK. Twee mannen die pro beren de eerste ballonreis van de Verenigde Staten naar Europa te maken, zijn enkele uren na hun ver trek al in moeilijkheden geraakt. Vaartuigen van de Amerikaanse Kustwacht spoedden zich naar het zeegebied bij het eiland Nantucket, waar zij de ballon uit zee opvisten. LISSABON. Installaties van de Portugese radio op het eiland Ma deira zijn bij een bomexplosie ver nield. Na de aanslag viel de elektri citeitsvoorziening voor enkele uren uit. OPORTO. Honderden demonstran ten hebben een aanval gedaan op een bureau van de communistische partij in Braganca, in het noordoosten van Portugal.' Na het gebouw met stenen to. hebben bekogeld, drongen zij naar binnen en gooiden meubilair en do cumenten op straat. BERLIJN. De anarchistische R.A. F. (Rote Armee Fraktion) heeft ver klaard verantwoordelijk te zijn voor het zenden van een pakketbom aan Heinz Galinski, de leider van de Joodse gemeenschap in West-Berlijn. TOKIO. De tyfoon „Rita" heeft zaterdag grote schade aangericht in Japan, vooral op de eilanden Hok kaido en Shikoku. Er zijn 34 doden en zes vermisten. Vorige week werd Japan getroffen door de tyfoon „Phyllis". BONN. De Westduitse regering heeft bijzonderheden bekendgemaakt van militaire manoeuvres, die onder de codenaam „Grosze Rochade", van 15 tot 19 september in Beieren, bij de Tsjechoslo waakse grens, gehou den zullen worden waaraan onder meer Amerikaanse, Canadese en Franse eenheden zullen deelnemen. ARNHEM. 25-8. De Rijkspolitie in Arnhem deelde mee dat ook de to tale blokkade bij de Ijsselkop thans een feit is. „Er kan geen schip in of uit de IJssel en de Nederrijn. Wij kunnen niets anders doen dan ver dere instrukties afwachten, want om de blokkade te breken is ons mate riaal te licht. De Commissaris van de Koningin, burgemeesters van dc betreffende gemeenten en Rijkswa terstaat zullen nu een beleid moeten bepalen", zo werd gezegd. Intussen is bekend geworden dat bij de Pannerdense kop waar de Rijkspolitie alle akties in deze regio Arnhem had verwacht op dit ogen blik nog niets aan de hand. „Dc zaak is daar volkomen rustig", aldus de Rijkspolitie. De politie bevestigde dat de ingang van het Twentekanaal bij Eefde in de nabijheid van Zut- phen totaal is geblokkeerd. Ook bij de Zaan in Noord-Holland zouden blokkades aan de gang zijn, aldus dc Rijkspolitie. DEN HAAG, 23-8. Nu het onder wijs in het Frans nagenoeg geheel niet meer voorkomt op de lagere scholen, is de laatste jaren, ondanks bezwaren tegen een tweede taal in het basisonderwijs, steeds meer het vak Engels op 'de lesroosters ge plaatst. De hoofden van de scholen verwachten, dat in 1978 op ongeveer een derde van alle basisscholen in ons land Engels zal zijn ingevoerd. Twee doden in Noord-Ierland BELFAST, 25-8. In de nacht van zondag op maandag zijn te Newtown Hamilton in Noord-Ierland de lijken aangetroffen van twee mannen van in de twintig, die waren doodgescho ten. De politie wil nog niet zeggen of de doodgeschoten katholieken of protestanten zijn. Er moet eerst een volledig onderzoek ingesteld worden. Alleen over Stille oceaan SAN FRANCISCO, 23-8. Een taxi chauffeur uit Tokio, Yukoh Tada, is zaterdag in San Francisco aangeko men, nadat hij na een tocht van 4S dagen met een tweemaster de Stille Oceaan was overgestoken. Hij hoopt op dezelfde wijze naar Japan terug te keren. De afstand is 9.000 mijl. Vrouw geëlektrocuteerd CULEMBORG, 23-8. In Culemborg is zaterdagavond de 40-jarige mevr. I. Rumpke-Gnoeich door een stroomstoot getroffen en om het le ven gekomen. Een verlengsnoer naar de pas geplaatste koelkast bleek de- fekt te zijn. TERNEUZEN, 23-8. Op een actie- vergadering van schippers, tot be houd van evenredige vrachtverdeling, vrijdagavond in Terncuzen, is door 52 van de 57 schippers besloten het ka naal Terneuzen-Gent op een aantal punten te gaan blokkeren. Het tijdstip van de blokkade werd, onï politiemaatregelen te voorkomen, nog niet bepaald, doch zal waar schijnlijk in de loop van de maandag geschieden. Reorganisatie binnenlands bestuur DEN HAAG, 23-8. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (V.N. G.) houdt woensdag 15 oktober een hoorzitting in De Doelen in Rotter dam, over het voorontwerp van wet voor de reorganisatie van het bin nenlands bestuur in 26 gewesten. DEN HAAG, Er bestaat grote be langstelling voor de hoorzitting, welke de Tweede-Kamercommissie voor het massamediabeleid en de ka- bel-tv gaat houden. Niet minder dan 29 instellingen hebben zich aange meld om tegenover de commissie hun mening te geven over de rege ringsnota inzake het mediabeleid en over de aanleg en exploitatie van kabel-tv. De commissie had maandag 1 sep tember reeds gereserveerd voor de hoorzitting. Gezien de grote belang stelling ïs besloten het horen van dc instellingen op vrijdag 5 september voort te zetten. Werktijdverkorting te Deventer HENGELO, 23-8. De directie van Akzo Chemie in Deventer heeft de bestaande werktijdverkorting voor twee afdelingen van het bedrijf moe ten verlengen en heeft daarnaast een werktijdverkorting van zes weken aangevraagd voor honderd medewer kers, die direct ol' indirect bij de pro- duktie van citroenzuur zijn betrok ken, zo blijkt uit AZC-Interlocaal, tijdschrift voor het personeel van Akzo Zout Chemie Nederland B.V. Als de laatstgenoemde vergunning is verstrekt, zal op de betrokken af delingen met een capaciteit van der tig procent worden gewerkt. Stunt ex-Bruse familie IFI11\I'. K Prrsmtn lalcricti run dc Plant soenmtlienst k'iini"n nogal cens row vreemde opgaven te staan, zoals hier een „klusje" met een zwaan. De vogel werd gewond aangetroffen op een weiland, als gevolg van een gevecht met een koe. De zwaan verloor en moest naar de veearts. De Plantsoenen dienst ontfermde zich verder over het dier, dat naar rustig water werd over gebracht. ver verwijderd van de herkauwers. (Foto. Zitril...' Nieuwsbode) DEN I1AAG, 23-8. De land- en tuinarbeiders vormen in Nederland nog slechts een kleine gedeelte van dc agrarische beroepsbevolking (plm. 17 procent). Dc ontwikkeling in de jaren zestig werd gekenmerkt door een snelle vermindering van het aan tal. Omstreeks 1970 heeft zich in som mige produktictakken een vertraging in deze vermindering ingezet. De laatste jaren (1972-1971) bleef het aantal agrarische werknemers in z(jn totaliteit genomen vrijwel gelijk. Tussen de produktictakken doen zich aanzienlijke verschillen voor. In het begin van de jaren zestig was het grootste gedeelte van de ag rarische werknemers werkzaam op de grotere akkerbouw- en rundvee- houdcrijbedrijvcn. Door de mechani satie is dc behoefte aan landarbeiders op deze bedrijven sterk verminderd. Deze vermindering gaat nog steeds door, vöorèl op dc akkerbouwbedrij- vt'n. Op dc rundvcclioiidcrijbcdrijvcn is dc daling van het aantal werkne mers momenteel enigszins afgezwakt als gevolg van uitbreiding van de produktie. Geheel anders is hel beeld op dc tuinbouwbedrijven. Het aantal werk nemers op deze bedrijven is aanvan kelijk wel verminderd, doch veel langzamer dan op de akkerbouw- en veehouderijbedrijven. Dc laatste drie jaren is echter het aantal werkne mers op de tuinbouwbedrijven met bijna duizend toegenomen, ondanks de toegenomen mechanisatie en ra tionalisatie. De snelle uitbreiding van de produktie, met name in de bloe menteelt onder glas cn in de boom teelt en het feit dat vele werkzaam heden nog steeds met. de band moe ten worden verricht, waren hiervan dc oorzaak. Het aantal agrarische werknemers verminderde het snelst in dc provin cies waar dc akkerbouw een belang rijke plaats inneemt (Groningen en BRUINISSE, 23-8. Huis en gezin van de heer Jac. Haeck, inspekteur der belastingen ie Hoevelaken, maar geboren en opgegroeid te Bruinisse was enkele weken het middelpunt van een merkwaardig goed i geslaagde financiële aktie. f Te zijnen huize logeerde mevr. Lydia Buksbazen, schrijfster van het boek „Zij zochten een stad". Zij zelf is vervolgd geweest om haar ge loof. Besloten werd een aktie te houden voor een verplichte schuilkelder bij hel ziekenhuis van dr. Churcher in Haifa. f i Nodig was 65.000,Binnen f enkele weken was er, zonder t luidruchtige propaganda ruim t f 100.000 bijeen. De heer Haeck studeert in i zijn vrije tijd theologie en t hoopt binnen enkele jaren f predikant te worden in de t Ned. Herv. Kerk. i Kleuterleidster en onderwijzersaantal DEN HAAG, 23-8. In zijn jongste vergadering is de ministerraad ak koord gegaan met een nieuwe rege ling voor de bepaling van het aantal kleuterleidsters en onderwijzers. De regeling is vervat in een nog b\j de Tweede Kamer in te dienen wetsont werp. Het is de opzet de vaststelling van het verplicht aantal kleuterleidsters en onderwijzers niet meer te doen plaatsvinden op grond van het ge middeld aantal leerlingen in het voorafgaande kalenderjaar, maar op grond van het gemiddeld aantal leer lingen in het voorafgaande school- Geweer met zeven lopen ROTTERDAM, 23-8. Onder grote belangstelling is in De Doelen in Rot terdam de tweede Antiekbeurs offi cieel geopend. Deze duurt tot en met 31 augustus. Trekpleister op de beurs is een ze- venloopsgeweer uit 1835, die thans in het bezit is van de wapenkenner J. A. popyus uit Goor (Ov.). Het is vol gens hem het enige wapen in zijn soort in de wereld. Het is vervaar digd door de Duitse wapenmaker Teutenberg. De waarde is moeilijk te schatten, maar de heer Popyus wil 't nog voor geen f 80.000 verkopen. „Laat iets van U horen" DEN HAAG, 23-8. De Tweede- Kamerleden Dees en Scherpenhuizen (beiden VVD) hebben maandag staatssecretaris Schaefer van volks huisvesting schriftelijk gevraagd „iets van zich te laten horen". Vol gens de parlementariërs hebben de bezitters van een eigen huis, die na loting niet in aanmerking kwamen voor een uitkering van het Rijk voor het groot-onderhoud van hun wo ning, daarvan geen bericht gekre gen. „Betreffende aanvragers blijven nodeloos in onzekerheid. Dit draagt niet bij tot een goede verstandhou ding tussen burger en overheid", al dus de Kamerleden. Zij vroegen de bewindsman degenen, die geen sub sidie krijgen, daarvan alsnog in ken nis te stellen. Journalist gevaarlijk vak ROME, 23-8. Een 36-jarige re dacteur van de „Gazzetta del Sud", een in de Calabrische hoofdstad Reggio di Calabria verschijnende krant, is door een woedende lezeres het ziekenhuis ingeslagen. De vrouw, razend over een artikel van de redacteur, had hem voor de redactie opgewacht en hem bij zijn verschijning zo toegetakeld, dat hij wegens zijn (voornamelijk gezichts-) verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ontslagen in Tilburg TILBURG, 23-8. Opnieuw hebben twee textielbedrijven in Tilburg ont slagen aangekondigd. Verschurcn- Piron gaat sluiten waardoor de 35 werknemers op straat komen. Bij D. P. van Maren moeten 26 van de 63 werknemers afvloeien. ANN ARBOR, 23-8. Dc Ameri kaanse federale recherche (FBI) is een grootscheeps onderzoek begon nen naar verdachte verlammings verschijnselen bij zeker 15 patiënten .'n een ziekenhuis voor veteranen in Ann Arbor, Michigan. Twee van lien zijn overleden. Vol gens zegslieden van het ziekenhuis moet iemand de patiënten opzettelijk een medicijn, pavulon, hebben toege diend dal een verlammende uitwer king op de spieren heeft. In de urine van de slachtoffers zijn sporen van dit middel gevonden, waaruit wordt afgeleid dat cr mo gelijk een moordaanslag op hen is gepleegd, of dat minstens is gepoogd hen te verlammen. Lift viel, kind dood TILBURG, 23-8. In Tilburg is dc li-jarige Pascal Knleii uit rlie stad verongeluk!, nadat kinderen em met stenen beladen bouwlift in bedrijf hadden gesteld. Hierdoor kwam hel gevaarte van 4'^ meier op hel kind. Met ernstige hoofdletsel werd het kird naar een ziekenhuis gebracht. V lit! l.Ult IIJ 'MIJ o Lil', tv!. Zierikzce ,,'t .Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunslexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Drcischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendijkc Dagelijks - Rondvaart M.S. „"Wil- ford".. Vertrek: 15.00 uur. Maandag 25 augustus Zierikzce Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Dinsdag 26 augustus Zierikzec C.P.B. Kerk Brouwershaven 14.00 Uur. Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Drcischor Gymzaal. Beter bewegen ouderen 16.30 uur. Woensdag 17 augustus Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex cursie. Vertrek: Markt, 12.45 uur. Nicuwcrkcrk Zaal Badhuisstraat, 19.45 uur, Ger. V rouwenvereniging. Vrijdag 29 augustus Drcischor Plaatsenhuis. Welfare-handwerk- middag. 14.00 uur. Sportzaal. Volleybaltraining P.J.Z. 19.00 uur Bruinisse Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 9.00 uur. Zaterdag 30 augustus Zierikzce Kegelavond P.J.Z.-afdeling 20.00 uur Maandag 1 september Zierikzee R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, Natuurgidsencursus Vogelwacht. Woensdag 3 september Brouwershaven Ger. Kruis-gebouw "Welfare-hand- werkmiddag. 14.00 uur. Donderdag 4 september Zierikzee R. K.-Parochiehuis. Vredesmarkt 20.00 uur. Zaterdag 6 september Zierikzee J. ,L. de Jongeschool 14.00 uur start Lions Monumentenmars 1975 Woensdag 24 september Middelburg „De Hoeksteen" Vredesbijeenkomst 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 CANBERRA, 25-8. Ongeveer dui zend vluchtelingen uit Portugees Ti- mor, waaronder elf gewonden, zijn maandagochtend met het Noorse vrachtschip „Lloyd Bakkc" in de Australische havenplaats Darwin aangekomen. Zij zullen binnenkort naar Lissabon worden overgebracht. Op het eiland wordt gevochten om onafhankelijkheid of aansluiting bij Indonesië. Dodelijke injectie AMSTERDAM. 24-8. De 21-jarige voormalige leerlingvcrpleegster L. A. L. is zaterdag in haar ouderlijk huis in Amsterdam overleden aan een dodelijke injektie met heiVïnc. Er was verder niemand thuis. Hel meisje werd zaterdagavond in haar éigen kamer dood aangetroffen door haar zuster. Echt een supertanker ROTTERDAM. 20-8. Dc Rotterdamse haven ontving tvoensdag de mammocltankcr ..Al Andalus", de grootste be laden olietanker die ooit Europoort is binnengelopen. Dc ..Al Andfltlis" in erf (JB(I hm cn hcrfl ri/lv IV.flMW hm ruu'c olie in haar tank's. Dc lading is bestemd voor de Gulf raffinaderij en hel schip meerde af aan de Maasvlakte Olie Terminal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2