IN EEN LAGERE VERSNELLING Tinoccfïïo Kissinger mag sukses boeken maar Sadat is de handigste Doden door paddestoelen Kinderen gedood op bruiloft Verton's Schoenen 7 Garage C. Wandel Zn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijiaf 22 aujuslys 1575 Ifr. 21713 ILLi ÖOüR iiET WERELD Kissinger gaat bet weer'in het Na bije Oosten proberen, een klein half jaar nadat zijn vorige pendelmissie daar was mislukt. Htjzelj had tevo ren gezegd, dat hij alleen zou gaan als voor negentig procent zeker was dat sul.res zou volgen. Kissinger is een voorzichtige gokker en dat kan een minister van buitenlandse za ken ook maar het beste zijn. Zeker in een situatie waarin hg noch pre sident Ford zich niet kunnen ver- •oorloven te falen. Dat is niet alleen in verband met Fords kansen op herverkiezing, maar nog meer omdat het aanzien van de VS wel zeer ern stig geschaad wordt als nu eindelijk niet eens een keer iets uit de bus komt waarop met tenminste ecu beetje trots gewezen kan worden. Na lang en breed over en weer gepraat via Washington is hel nieuwe ak koord tussen Israel en Egypte wel zo ongeveer in kannen en kruiken, dat wil zeggen dat de Israeli's ten lange leste maar berusten in het doen van koncessies, al vinden ze eigenlijk flat daartegenover wel bar ■weinig toegefelijkheid van Egypti sche kant staat. Een opvatting die de oppositie in hel Israëlische parlement vurig uitte en die niet licht tegen te spreken is. Alleen: daarover,gaat het niet. Het gaat erover, oj Israël voor elkaar kan krijgen dal Egypte wèl meer doet in ruil voor weer een stukje Israëlische troepenverplaatsing terug naar cle eigen grens. Het antwoord is dóódsimpel dat Israël het niet kan. Dat maakt het hele ingewikkelde onderhandelingsceremonieel ook zo oniverkelijk. De VS bemiddelen dan wel, maar slechts over het hoe, niet Advertentie De officiële Citroën-agent van Schoifwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 over het wat. Verlaten van de bezet te gebieden, de eis van de Veilig heidsraad sinds jaren her, is een principe dat intussen iecler onder schrijft, inklusief de VS. Wie ook Israels premier is kan al leen maar proberen een beetje te rekken en tijd te winnen, maar dit ook niet tot in het oneindige. Rabin heeft een klein half jaar gewonnen en dat lijkt wel het ma.vimuni. Hij moet wel ja zeggen en dat betekent dat de heer Kissinger zijn negentig procent kans op sukses denkt te heb ben. De tien procent onzekerheid is alleen dat interne wrevel in Israël er toch voor zorgt dat het niet door gaal, hoe onverstandig dit ook zou zijn. Taktiseh spelende Sadat President Sadat van Egypte, dat moet gezegd worden, speelt het al- t lemaa[ zeer talentvol. Tegenover clie Arabische staten die al dit onder handelen om zeer langzaam de Is raeli's uit de Sinai te krijgen, maar niets vinden voert hij aan, dat het zo wel moet, omclat de VS nu een maal alle troeven in handen hebben: de mogelijkheid om Israël onder druk te zetten. In feite is het wel zo, dat Sadat zelf ook een aardig aan tal troeven in handen heeft. Hij ex ploiteert rustig dat de VS om het niet te verkerven bij de Arabische landen wel voor elkaaj- moeten krij gen, dat de befaamde resolutie van de Veiligheidsraad eindelijk eens een keer wordt verwerkelijkt. Andere Arabische landen mogen dan mis schien wat meer willen zien, voor Egypte is dit het belangrijkste. En als die anderen dan graag met de sabels rinkelen en dreigen met her vatting van de oorlog, dan is dit Sa dat welkom, mits hij maar niet hoeft mee te doen en dat kan hij natuur lijk niet, want de VS hebben alle troeven in handen. Nu, Sadat weet wat oorlogen kos ten - hij heeft tot dusver de hoogste rekeningen mogen betalen - en hij is er niet enthousiast voor: maar de dreiging ermee komt hem wel van pas. En zo laat hij enerzijds de Ame rikanen, anderzijds de andere Ara bische landen het werk opknappen, waarbij hijzelf alleen maar geduld hoeft te oefenen. En zelfs de kom- pensatie voor de Israëlische konces sies heeft hij tot diisver niet zelf hoeven te doen, want die bestaan in Amerikaanse kredieten en leveran ties aan Israël. Als Kissinger nu zijn pendeldiplo matie kan -afsluiten met een ak koord, zal hem-dit weer eens als een sukses worden toegerekend. Een eer, die Sadat hem zal gunnen, hij is te vreden met het echte sukses. Flitsen uit het buitenland CORDOBA. Linkse opstandelin gen hebben in de Argentijnse stad Cordoba bij bomaanslagen en schiet partijen vijf politieagenten gedood en zeven gewond. MOSKOU. Een rechtbank in Le ningrad heeft twee Russen ter dood veroordeeld wegens een reeks moor den, zo berichtte woensdag het dag blad Izvestia in Moskou. HAAMSTEDE. Een apart karweitje werk, maar kykt toch zo Viu en dan een schilder bezig mei hel kwasten naar hef boeiende landschap, dat ran de trans van de Hanmsieedse zich nan alle rijde» ontrolt, vuurtoren. Hij houdt hef oog op het DACCA. Alle vliegvelden van Bangla Desj zijn heropend voor het internationaal vliegverkeer. Hiermee komt een einde aan het isolement waarin het land verkeerde sinds de staatsgreep van afgelopen vrijdag die president Moedjiboer Ra'chman hejt leven kostte. BEIROET. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (P.F.L.P.) heef btekendgemaakt dat het een driemans zeii'moordeenheid naar de Noord-Israëlische nederzetting Ha- nita heeft gestuurd om een nieuw Egyptisch-Israëlisch troepenakkoord te verijdelen. BONN. Het West-Duitse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat een Amerikaanse legerbrigade van 3000 man binnen de komende 12 maanden naar de deelstaat Neder- suksen zal worden overgebracht. LOS ANGELES, CALIFORNIE. Het gemeentebestuur van Los An geles heeft opdracht gegeven tot het verrichten van een onderzoek naar de juisheid van een bericht daa be wijsmateriaal in de moordzaak Ro bert Kennedy is verdwenen of ver nietigd. LA CORUNA. De politie in La Co- runa heeft de aanhauding bekend gemaakt van 24 personen, onder 8 vrouwen, wegens lidmaatschap van verboden Baskische en Galicische Separatistische organisaties en on dergrondse activiteit. JERUZALEM. De politie van Je ruzalem heeft donderdagochtend een jonge Israëliër aangehouden die ervan wordt beschuldigd dat hij een aanslag op de Amerikaanse minister Kissinger had voorbereid. WARSCHAU, 21-8. De hartstocht van de Polen voor eetbare padde stoelen heeft ook dit jaar weer slachtoffers geeist, In een zieken huis in Lodz vochten de artsen don derdag voor het leven van negen le den van een gezin, die giftige padde stoelen hadden gegeten. Een groot moeder en twee kindreen waren toen al de vergiftigingsdood gestor ven. Talloze Polen gaan jaarlijks de bossen in om paddestoelen te zoe ken. Daarbij worden vaak vergis singen gemaakt en komt men met giftige exemplaren thuis. Het Frans bij het onderwijs UTRECHT, 21-8. De meeste leer lingen van het algemeen voortgezet onderwijs krijgen de gelegenheid, Frans in hun leerpakket op te ne men. Maar van de leerlingen in de hoogste klas van de driejarige Mavo kan 66 procent geen Frans kiezen,'"* omdat deze taal niet meer ter be schikking staat. Op Mavo-4, Havo en Atheneum-B geldt dat maar voor zeer kleine groepjes leerlingen van Havo, Atheneum-A en Gymnasium- A verplicht om Frans aan het pak- k'et toe te voegen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Insituut voor Toegepaste Socio logie aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen. BEIROET, 21-8. Drie kinderen van vier tot elf jaar zijn'bij een bruiloft in het Libanese dorp Zrarieh om het leven gekomen. Zij werden door ko gels geraakt toen uitbundige brui loftsgasten hun vuurwapens leeg schoten. Het vuren met wapens bij feestelijkheden is gebruikelijk in Libanon, doch men vergeet in zijn uitbundigheid nog wel eens het wa pen omhoog te richten. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 24 AUGUSTUS NED. I: Zondagmiddag begint het televisieprogramma traditiege trouw met Ti-ta-tovenaar, gevolgd door sport. Een reportage over het springconcours om de Grote Prijs van Rotterdam en nieuws van de we reldkampioenschappen wielrennen in België. Appèl is een dienst van het Leger des Heils in het gebouw Am sterdam West welke werd voorbe reid door een aantal heilsoldaten. Om kwart voor zes volgt een her haling van het eerste deel van de serie Grands Savants. Dit keer de geleerde Gustav Jung. De zomer in het hoofd van Sonja van Proosdij op haar tocht door Nederland, wordt gevolgd door de komische opera Der Wildschiitz van Albert Lorzing naar een klucht van Kotzebue. Hei ge beuren speelt zich af in een kléih Duits stadje met een kasteel. De graaf is boos op bruidegom Baculus die gepoogd heeft de reebokken van de graaf te schieten en het huwelijk komt in gevaar. De zuster van de graaf, barones Freimann is intussen op weg naar het kasteel om de graaf, die een echte rokkenjager is te bespioneren. Als men uit gezon gen is volgt een aflevering van De Gebroeders Hammond. Het gaat slecht met het bedrijf. Toch hoopt Brian de borgsom van Jill op korte termijn te kunnen a/lossen. Barbara poogt zonder succes een voorschot op haar erfenis te krijgen. Ann geeft een etentje waar blijkt dat zij en Nicolas wel iets voor elkaar voelen. Na deze problemen een samenvat ting van de eerste en tweede dag van het Hammerfeld Jazz Festival te Roermond. NED. II: Vanavond de eerste af levering van Sam. Een kleine jon gen die bij zijn moeder en een oude zeeman Patrick woont. Met een vriendje ziet hij hoe een aantal man nen zich verdacht ophoudt. Vijf over zeven: tijd voor Studio Sport, met de trekking van de lottogetallen om ongeveer acht uur. Alistair Cooke geeft zijn visie op het ontstaan van de Verenigde .Staten. De wildernis getemd heet deze aflevering en gaat over de ontwikkeling van een bijna onbevolkt land. Cooke behandelt o.a. de geschiedenis van de Mormonen. Panoramiek volgt met achtergrond- informatie over gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Vervolgens is het tijd voor De Tijgerbrigade. Commissaris Valentin krijgt het met zijn mannen moeilijk tegen een mys tieke sekte die zich tegen de voor uitgang verzet. Deze sekte blaast al lerlei gebouwen op van mensen die zich met 'de wetenschap bezighou den en proberen allerlei „duivelse" uitvindingen te vernietigen. De tij gerbrigade wordt - gevolgd door een muzikale satire van Bruno Maderna, gebaseerd op het werk van Petro- nius, getiteld Satyricon. ZONDAG 24 AUGUSTUS NED. I: 14.00 Teleac; 10.00 Nieuws; 16.02 Ti-ta-tovenaar; 16.27 Sport; 16.55 Appèl; 17.30 Sport; 18.15 Grand Savants; 18.55 Minimolen; 19.00 Nieuws; 19.05 De zomer in het hoofd; 19.15 Der Wildschiitz; 21.10 De Gebroeders Hammond; 21.55 Hammerveld Jazz Festival 1975; 22.45 Journaal. NED. II: 18.30 Woord voor woord; 18.35 Minimolen; 18.40 Sam and the river; 19.05 Studio Sport; 20.20 Ame rika; 21.10 Nieuws; 21.15 Panora miek; 21.40 De Tijgerbrigade; 22.35 Satyricon; 23.25 Suriname deze week; 23.30 Journaal. MAANDAG 25 AUGUSTUS NED. I: Om vijf over zeven Lack's naar de fotograaf, waarin fo to'sen dia's van jeugdige foto-en thousiast en bekeken worden. Om half acht is het tijd voor de New Dick van Dyke Show. Dick moet het opnemen tegen een jeugdige concur rent. Hij is bang dat deze zijn hoofd rol zal afpikken, lot overmaat van ramp smijt de concurrent Dick tij dens een vechtscène uit het raam, waarbij deze gewond raakt aan rug en nek. Na het journaal Texas in Holland, dat wordt gepresenteerd vanuit het Shetlandponypark te Slagharen. Hier treden o.a. op The Tumbleweeds, Jack Jersey en de Duitse groep Truck Stop. Om negen uur is het tijd voor Alle Hens. Ma-' troos Jones en matroos eerste klas Steele komen als nieuwelingen aan boord van de Hero. Zij worden in gedeeld bij Radcliffe, een gedegra deerde sergeant die Steele van vroe ger kent. Toen mochten ze elkaar al niet. Als Steele overboord slaat wordt Radcliffe ervan verdacht hem een duwtje gegeven te hebbenAls dat opgelost is, volgt een vraagge sprek met president Anwar Sadat van Egypte. Na symbiose en het laatste nieuws nog een uitzending van Studio Sport. U krijgt een re portage te zien van het wielrennen in België en u wordt op de hoogte gebracht van de stand van zaken bij de vierde etappe van de Proftour door Nederland. NED. II: Na hel avontuur met de robot komen doctor Who en zijn metgezellen terug op aarde. Rob de malen 28-45 n Juchtleder,mcl Plantaqi Crêpe Rubber Zolen,voor edereen die zich jong vc 'i-n de hèéêèéle winter gezond en pre 'ig wil lopen! Alleen écht met ^PinOCcfuO merk! Havenplein 13 - Zierikzee KAALTE. Prins Claus heeft deze week het startsein gegeven voor de aktie „Graan doet leven, als U wilt geven", die ten doel heeft een graanveredelingsprojekt in Gambia op poten te zetten. Op de foto: prins Claus koopt enkele zakjes siermais- zaad, die in het raam van de aktie landelijk verkocht zullen worden. Links de ambassadeur van Gambia. Nijs presenteert zijn programma NL- tippers. De nieuwste platen op de markt worden door de artiesten ten gehore gebracht. Na het journaal volgt een aflevering uit de serie The FBI. Frank Welles, een ontsnapte misdadiger die in Mexico woont, keert met zijn vriendin terug naar de V.S. om haar stervende moeder op te zoeken. Aan de grens wordt hij herkend door een douane, die hij prompt neerschiet. Welles gaai naar een vriend Nikos wiens dochter is overleden aan heroïne. Nikos heeft gezworen Mike O'Dell te vermoor den, die hij ervan verdenkt zijn dochter aan cle hero)lie gebracht te hebben. Welles wil dut karwei wel voor hem opknappen. Om tien over negen is hel tijd voor Maude, de laatste aflevering vanavond. Ar thur's huis is door brand verwoest en hij trekt voor een poosje in bij Maude en Walter. Onder invloed van Arthur wordt Walter aangestoken door de geneugten van het vrijge zellenbestaan. Maude besluit hier aan iets te gaan doen. Na TROS- Aktua is het tijd voor Zomer '75, dat ditmaal is gewijd aan een show rond Jan Blaaser. MAANDAG 25 AUGUSTUS NED. I: 11.10 Schooltelevisie18.15 Teleac; 18.45 Minimolen: 18.55 Nieuios: 19.05 Lach 'ns naar de fo tograaf: 19.30 The New Dick van Dyke Show; 20.00 Journaal; 20.20 Texas in Holland; 21.00 Alle Hens; 21.50 Sadat, president van Egypte; 22.40 Symbiose; 22.45 Journaal; 22.50 Sport. NED. II: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Dóctor Who; 19.30 Tippers: 20.00 Journaal; 20.20 De FBI: 21.10 Maude; 21.49 Aktua tv; 22.20 Zomer 75; 22.51) Journaal. 'T-" 8 Zijn vrouw keek hem aan en vroeg; „Hoe moet dat nou met jou, als een faillissement doorgaat en al les wordt verkocht?" Hij trok heftig aan de sigaret. Op een gegeven moment was het die middag in alle klaarheid lot hem doorgedrongen; wat moet ik gaan doen, als alles wordt verkocht? Hij wist het nu en zei het tegen zijn vrouw: „Nou, net als de anderen: dan raak ik zonder emplooi". „Doe niet zo gek!'' riep ze veront waardigd uit. „Een directeur blijft toch zeker!" „Ik ben geen directeur, enkel ad junct. Plaatsvervanger, als beiden er niet zijn. En dan nog met zeer be perkte bevoegdheden. Overigens, waar moet de directeur blijven, als alles is verkocht?" „Nou, een directeur heeft toch ze ker recht op een uitkering? Jij zeer zeker! Hoe lang ben je er al in dienst?" „Reina, het aantal dienstjaren speelt onder deze omstandigheden immers geen enkele rol meer! Als het geld op is, houdt toch alles op?" De vrouw kwam overeind, schou derophalend. „Och, zo'n vaart zal het niet lopen. Kranten overdrijven altijd, dat weten we. Laten we eerst maar gaan eten; het staat zeker al meer don oen uur in de oven". De* maaltijd'had vrijwel zwijgend plaats. Ieder was zo met zijn eigen gedachten bezig. Maar tijdens de maaltijd ging de telefoon. Hans ging erheen en nam het gesprek aan. Even later keerde hij trug in de eet kamer: „Van de televisie; ze willen, dat je vanavond op het scherm komt". De man dacht even na, voor hij hoofdschuddend opstond. „Wat heeft dat nog voor zin?" zei hij naar do telefoon lopende, meer tut zichzelf dan tot de anderen. Maar zijn stem klonk beheerst, toen hij zich meldde „U spreekt met de Avrn." deelde men aan de andere kant.mede. ..Wc hebben gelezen van de dreigende in eenstorting van de Nehafa. meneer Van den Ogenaller. Kunnen we u vanavond op het scherm krijgen.' We zouden graag een gesprek met u hebben." „Wat kan ik u nog voor nieuws vertellen? De avondbladen hebben een en ander vrij uitvoerig belicht, zou ik denken. Wat denkt u. dat ik Cr nog aan toe kan voegen?" „U bent momenteel de hoogste ge zagsdrager bij de Nehafa, nu de bei de directeuren onvindbaar blijken te zijn''. „Als u dat zo wilt noemen, is dat geheel voor uw rekening. In feite was ik als adjunct-directeur niets meer dan alle andere werknemers in het bedrijf. Bewijze het feit, dat men ook mij de dreigende déconfi ture heeft verzwegen. Waarom pro beert u niet de Bondsvertegenwoor- diger in uw programma te krijgen? Die man bleek al enige weken gelo den op de hoogte te zijn yan de miserabele financiële toestand, maar hij heeft gezwegen. Vraagt u hom dan maar eens. waarom hij niet heeft gesproken' De man aan dc andere kant van de lijn antwoordde. „We trachten hem op te sporen, maar hij is niet thuis en zijn vrouw weet evenmin, waar hij zich bevindt. Vandaar, dat we u graag op het beeldscherm zou den willen zien." door HENK VAN HEESWIJK „Het spijt me, maar ik zie er wer kelijk het nut niet van in. Ik heb oen enerverende dag achter de rug en mis de moed om nu nog de reis naar Hilversum te maken. Boven dien zullen de komende dagen ook niet gemakkelijk zijn. Nogmaals, hel spijt me. maar het antwoord is af wijzend." „Bent u dan niet met ons van me ning. dat het Nederlandse volk recht heeft op uitleg en verklaring?" „Dat heeft men. voor zover dut mogelijk was. in dc kranten kunnen lezen. Ik kan niets meer zeggen, om- dal ik niets meer weet dan anderen. Het wachten is momenteel op de be slissing van dc rcchbank. Tot zolang onthoud ik me liever van commen taar." Terug in dc kamer keken de huis genoten hem vragend aan. En toen hii niets zei: vroeg Hans: „Moet je helemaal naar Hilversum? Dat pro gramma Televizier is van tien voor tien tot tien voor elf". „Ik ga niet. Ik heb geweigerd „Jeetje, papa, het zou hardstikke leuk zijn jou op de teevee te zien*', merkte de jongste dochter teleurge steld op. ..Voor morgen op school. had iedereen je gezien.' Ik heb niets nieuws te vertellen. En voel me te moe om dc reis naar Hilversum te maken. Nogal naast de deur.' „Ik zou ie kunnen rijden." opper de Hans. „Dank je. Onder dc gegeven om standigheden heb ile enkel behoefte aan rust. Want de komende dagen zullen alles van me vergen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7