Inkomens-„beleid" voor midden- en kleinbedrijf en Medianota Ziekteverzuim mannen en vrouwen Weer doden in Ulster I Verzilverde I zilveren i miniaturen Tromp-Mourer PROF. DR. HOEFNAGELS TREKT VAN LEER Zorgen in Rotterdamse haven S.O.S. in fles Brand tijdens feestje vanaf 9,75 AGENDA Utrecht kreeg- oók „een bui" Premiere „Der Bettelstudent" Antieke bijbel gevonden Gemeenschapsplan Jordanië - Syrië Om verplichte autokeuring Spuitbussenfabriek stoot mensen af Man door bliksem getroffen Tot „eerstejaars" Personeel meubelfabriek op straait? TIJDSCHRIFT Alom wordt de Medianota van CRM-minister Van Doom hespro- ken en in dit veelstemmig koor mengt zich ook de Nederlandse N ieuwsbladpers, „tegenvoeter" van de Ned. Dagbladpers, waar in de dagelijks verschijnende bla den zijn georganiseerd, in tegen stelling dus met de nieuwsbladen, die van één- tot vijfmaal per week verschijnen. In Nederland is maar één nieuwsblad dat vijf keer ver schijnt en een frekwentie van vier is ook een zeldzaamheid. Daartoe behoort - gelijk bekend - deze krant. De kritiek op de Medianota van de N.N.P. wordt ingegeven dooi de niet ongegronde vrees, dat de nieuwsbladen ten opzichte van de dagbladen toch weer aan het kort ste eind zullen trekken. Het is een zaak van kwalifikatie en waarde ring. Er is geen enkel nieuwsblad dat de pretentie van een dagblad voort of wil voeren, maar als het gaat om nieuws-differentiatie en voorlichting aan de basis, kunnen nieuwsbladen, verhoudingsgewijs - zij het voor een kleinere bevol kingsgroep - net zo belangrijk zijn. Het gaat derhalve om erkenning van aparte waarde van de nieuws bladpers en daar puilt de ministe riële Medianota niet van uit. Zodra er aan het front van de dagbladpers iets aan de hand is (dreigende fusies van bladen), wordt alarm geslagen over bedrei ging van de gedifferentieerde nieuwspresentatie en de opinie vorming, maar de hoedanigheid van- de nieuwsbladen heèft daar ook alles mee te maken. Grote bladen kunnen dé regio's niet an ders dan ambulant behandelen én zodoende ligt er eèn aparte taak voor de nieuwsbladen, die echter door de Medianota bepaald geen hart onder de riem krijgen. Van N.N.P,-zijde is dan ook nadrukke lijk de noodzaak onderstreept dat nieuwsbladen een principieel ge lijke behandeling dienen te krijgen als de dagbladpers. Als het gaat om „persdifferentiatie" zal men vooral bij de regionale pers moe ten zijn. Als - zoals de nota suggereert - het ooit zouu komen tot een btw- belasting van 4% op nieuwsblad? abonnemënten. vragt men zich in gèmoede wel af of „Den Haag" en, op uit is-'hét nieuwsbladwezen de doodsteek te geven. Het zou van weinig begrip getuigen van het geen er werkelijk in de provincies van ditland onder de mensen leeft. De N.N.P. tenslotte wijst nog op de funktie van de adver tentiebladen. een zaak die in de nota wordt aangesneden, échter zonder de enige konklusie er uit te trekken, nl. dat gratis adverten tiebladen feitelijk uit den boze zijn. Ze worden nóg geduld, maar ondergraven dè positie van de ge organiseerde nieuwsbladpers, zijn vrijwel uitsluitend commercieel san opzet en hanteren formules, die met nieuwsvoorziening niet zov eel meer hebben te maken, ook al door het niet te omzeilen ge brek aan aktualiteit. BOTTERDAM, 21-8. Werkgevers- en werknemersorganisaties in de Rotterdamse haven maken zich gro te zorgen over de werkgelegenheids situatie als gevolg van teruglopende activiteiten. Er is sprake van een stijgend aantal aanvragen voor ar beid s verkorting door stuwadoorsbe- d rij ven en de leegloop bij de Stich ting Samenwerkende Havenbedrij ven (SHB), die in juni van dit jaar nog twintig procent bedroeg, is de laatste weken verder toegenomen. De ..pool" van de SHB heeft 2000 havenarbeiders in dienst. DEN HAAG. 21-8. In het eerste half jaar van 1975 lag het ziektever zuimpercentage voor mahnen op 8,8 proeent en dat voor vrouwen op 11,5 procent. In vergelijking met de cij fers over het eerste half jaar van 1974 betekent dit een daling van 0.4 procent bjj de mannen en een stjj. ging van 0,6 procent bjj de vrouwen. Dit hebben het CBS en het insti tuut voor preventieve geneeskunde van de het TNO vastgesteld. Volgens het CBS en het TNO is de daling bij de mftnnen veroorzaakt door een vermindering van de gemiddelde duur van het ziekteverzuim van 17.0 naar 17,3 dagen per jaar terwijl ook de ziektefrequentie enigszins daalde. Bij de vrouwen bleef de ziektefre quentie vrijwel gelijk en steeg de ziekteduur van 13,9 naar 14.8 dagen per Jaar. DEN HAAG, 21-8. De Ruud voor hot Mhlcleii- en Klein bedrijf heeft een interim-rapport over integraal in komensbeleid vastgesteld, waarin hel aeeenl, meer dan in de totdus ver re gevoerde discussie over de nota In komensbeleid van hel kabinet, wordt gelegd op de funeties van het inkomen. Dit heeft de voorzitter van de werkgroep die het interim-rapport heeft voorbereid, prof. dr. J. P. I. van der Wilde, woensdagmiddag' ter toelichting gezegd. BELFAST. 21-8. In Noord-Ierland zijn donderdag opnieuw doden ge vallen. De eerste was een Rooms- Kafholiek, die werd doodgeschoten toen hij donderdagochtend in een straat in het centrum van Belfast naar zijn werk wandelde. Twee man nen kwamen uit een auto en scho ten hem neer. Een tweede man werd hierbij gewond. Enkele uren later reed een auto het autokerkhof te Glengormley, zes lcm ten noorden van Belfast, binnen. Twee mannen stapten uit en schoten op twee protestantse monteurs, van wie er een werd doodgeschoten. De tweede, die onder een sloopauto lag, werd gewond. LA M ADD ALEX A, SARDINIË, 21-8.. Haliaarise scheepvaarlautori- teitèn Hebben opdracht gegeven tot hét zoeken op eilandjes ten noorden van Sardinië naar een Duitser die bijna zes weken geleden in dat ge bied schipbreuk leed. Het onderzoek geschiedt op ver zoek van de Westduitse politie na het- vinden van een S.Ó.S.-melding in een fles. Deze werd vorige maand door een Spaanse visser bij Valencia opgepikt en na uitvoerige inlichtin gen te hebben ingewonnen gelooft de Westduitse politie dat de mel ding op waarheid berust. BORKULO, 21-8. Twee. gezinnen zijn donderdagavond dakloos gé wordén, toen een. uitslaande brand hun boerenhofstede „De Reever" in Barkulo in de as legde. De gezinnen - drie generaties van één familie - vierden een verjaardagsfeestje toen het vuur hen overviel. Zij konden ontkomen. Het enige dat is gered is een sleuteltje van een brandkast. De boer schat de schade op drie kwart miljoen gulden. Advertentie en Zojuist ontvangen: nieuwste modellen van Keltum JUWELIER-HORLOGER naast 's Gravensteen jsJ ZIERIKZEE |- De achtergrond van hel interim rapport is dat de bronnen van het inkomen van de ondernemers in1 het midden- en kleinbedrijf moeten vloeien. Is dat niet het geval - en de werkgroep heeft aan de hand van gegevens berekend dat een kwart van de ondernemers een kerninko men heeft dat minder is dan het minimumloon - dan is praten over oen inkomensbeleid, zoals dat het kabinet voor ogen staat, al heel moeilijk, zo zei de heer Van der Wil de verder o.m. Uitgangspunt voor een inkomens beleid moet daarom, volgens het rapport, zijn de instandhouding van een zodanige opbouw van het be- vijfsleven det er plaats is voor breed geschakeerde economische en maat schappelijke functies van zelfstan dige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. UTRECHT, 21-8. Even na elf uur donderdagmorgen schoof het onweer van noordwest naar zuidoost over Utrecht. Een. dik en donker wolkèn- p'ak nam bijna alle daglicht weg. Auto's en bussen móesten met de lampeii aan rijden en oók de straat verlichting werd tijdelijk ontstoken. Even.l'atèr begon bet zwaar té rege nen. Op, rijksweg 2,(Utféch't-Amster dam)' deed zich eèn kleine ketting botsing voor, overigens zonder per soonlijke ongelukken. In totaal zijn er bij de Utrechtse brandweer rond 40 meldingen ge komen van bedrijven en winkels die wateroverlast ondervonden. AMSTERDAM. 21-8. Blonde Mar- ga de Boer, die in het afgelopen jaar als zigeunerin iri de operette Gravin Mariza carrière maakte zal in de vol gende produktie van de Hoofdstad Operette met Nora Zoon de hoofd rollen Vervullen. Het gezelschap zal de premiere van „Der Bettelstudent" in een niéuwe bewerking en onder regie van de Oostenrijker Alexan der Pichler op zaterdag' 30 augustus a.s. geven in de Amsterdamse stads schouwburg. Marg'a gaat de rol vervullen van de mooie gravin Laura Nowalska, Nora speelt haar jongere zuster Bronislava. Hun moeder is in deze operette Lizzy Schöffmann, Antoni Wink speelt de verliefde kolonel. Jan Handerson de Bettelstudent, die poogt Laura te strikken en Jacco van Renesse is de gevangenbewaker Andere belangrijke rollen worden vervuld door Lily Loerkehs. Anil a Heins, Rob Snitslaar, Wim dè Haas, Aad Jans en Leonard Horn. In dit 31ste seizoen gaat de dooi de directrice Netty Hamel geleide Hoofstad Operette van de Bettelstu dent circa 200 voorstellingen opvoe ren in een 100-tal plaatsen w.o. Zie- rikzee in ons land. MAINZ, 20-8. In een Lutherse pastorie in Immenhausen in West- Duitsland is een „uitermate fraai exemplaar van een vijftiende- eeuwse Gutenbergbijbel gevonden, zo heeft een museumdirecteur in Mainz woensdag bekendgemaakt. Dr. Helmut Presser, directeur van het Gutenbergermuseum in Mainz, zei: „zo'n vondst doet men maar een keer in de honderd jaar". De gevonden bijbel gaat van het boek der schepping tot en met het boek der psalmen. Hij is het eerste deel van een in 1925 ontdekte Gu tenbergbijbel, thans in het bezit van Pressers museum. JERUZALEM. .Wat ook het gevolg is van minister Kissingers bezoek aan Israël, zeker niet iedereen was blij met de komst-van de Amerikaan. Vooral onder de jeugd bestaat veel oppositie legen de missie-Kissinger. Een span doek: 7,Rabin, geloof geen woord -van Kissinger". DAMASCUS, 21-8. Jordanië en Syrië, - hebben -gemeenschappelijke verdedigingsplannen voor hel geval van een nieuwe Arabisehe-Jsraëli- sche oorlog. Naar donderdag ver luidt, is. tijdens de besprekingen tus sen" koning' Hoessen van Jordanië en het Syrische staatshoofd Hafez Al Assed 'reeds een gemeenschappe lijke commissie in het leven geroe pen..- die eèn politieke en militaire coördinatie moet voorbereiden. DEN,-HAAG,-22-8. De Tweede Ka- merfrakties. van P.v.d.A. enV.V.D. hébben-besloten gezamenlijk het ini tiatief-wetsontwerp over verplichte ''autokeuringen te ontwerpen op grond van gelijke opvattingen hiervoor al dus is donderdagmiddag bekend ge maakt. De kamerleden van der Doel (P.v.d.A.) en De Beer (V.V.D.die voor de zomervakantie het woord voerden tijdens het Tweede Kamer debat over de door minister Wester- terp, maar door de Kamer niet ge accepteerde opzet van de autokeu ringen, willen hel wetsontwerp nog dit jaar indienen. UTRECHT, 21-8. Het is nu zeker dat Boxal Nederland BV in Veenen- daal, een fabriek van spuitbussen, 75 personeelsleden gaat ontslaan. De vakbonden hebben donderdag met de directie een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor de betrokken werknemers. Dit plan. dat volgens districtbestuurder J. L. van Vuuren van de Industriebond CNV „redelijk" is, zal volgende week aan de vakbonden worden voorge legd. OOSTBURG, 21-8. Donderdag morgen is in Cadzand (gemeente Oostburg) in Zeeuws-Vlaanderen de 69-jarige landbouwer J. P. Buize uil Groede, toen hij op het land on kruid stond te wieden, door de blik sem getroffen en om het leven ge komen. ROTTERDAM, 21-8. „In de Denle wereld, op één dag vliegen, hebben mensen mensen nodig die zien w at mensen nodig hebben. Waarom bijvoorbeeld bent 11 daar niet?". De decaan van de faciliteit der reclitsgeleerheid van de Erasmusunlversi- teit in Rotterdam, prof. dr. G. P. Hoefnagels stelde deze vraag in ztfn begroe tingstoespraak voor enkele honderden eerstejaarsstudenten op het universi- teitscomplex Woudenstein. „U hoeft het antwoord nu nog niet te geven", zo vervolgde Hoefnagels, „maar ik hoop van harte dat u in de komende dagen voor uzelf helder heid schept in de motie\en die u naar de Éfasmusuniversiteit brach ten". In zijn toespraak tot de eerstejaars bevestigde Hoefnagels nog eens dat „het papiertje" van de afgestudeerde tot voor kort nog financiële voorde len opleverde. „Er bestond een aar dige relatie tussen diploma en werk en tussen werk en geld. De afgestu deerde die aan de slag komt slaat meestal alle basisvaardigheden des levens over en schiet meteen in de rong van kommies cn adjunct-refe rendaris waardoor hij dat wat hij nooit geleerd heeft ook nooit meer zal leren: Geen omgang met gewone mensen (dat zijn mensen waaruit het over grote deel van de maatschappij be staat), geen ambachtelijke vaardig heden, geen houthakken of cokes kloppen, geen auto smeren of vaten verslepen. Dat gemis wordt latei goed ge maakt door iels teveel geld, op grond waarvan hij een verlangen naar een doorzon-woning kan koesteren, waardoor hij op zijn beurt zal trach ten voordat het vijf jaar later is, re ferendaris te worden. Dan is de car rière gemaakt, de wereld dichtgespij kerd cn het leven ligt achter hom", aldus Hoefnagels. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestrnat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendijke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooic Sien. Oosierland Schoolgebouw. Jubileumviering Chr. Onderwijs, 19.30 uur. Zaterdag 23 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. 22.30 uiip filmvoorstelling Vrouwtjes die met een natte vinger te lijmen zijn. Zondag 24 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Maandag 2S augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Dinsdag 26 augustus Zierikzee C.P.B. Kerk Brouwershaven 14.00 uur. Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Gymzaal. Beter bewegen ouderen 16.30 uur. WINSCHOTEN, 21-8. l)e directie van de Winschotér meubelindustrie in Winschoten wil voor het hele per soneel (zestig man) ontslag aanvra gen, omdat het ministerie van eco nomische zaken het bedrijf niet ver der steunt. Een woordvoerder van de directie heeft dat donderdag meegedeeld.' De directie wil nieuwe besprekingen met het ministerie, om althans een deë! van het bedrijf te' laièn bestaan Dan kunnen, volgens dè-woordvoer der, dertig mensen blijven werken. Reden van de moeilijkheden is, al dus de directie, de slechte situatie van de Nederlandse meubelindustrie en de toevoer van buitenlandse meu bels op dc Nederlandse markt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 23 en zondag 24 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. Stcnger, Haamstede, tele foon (01115)-1861. neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk. tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat jn op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, hooft diénst voor geheel Schouwen. Zuster Dooge, Oostcrland, telefoon (01114)-1870, heeft dienst te Oosierland en Sirjnnslnnd. DIERENARTS Dierenarts Buth, tel. (01110)-2180 neemt waar voor dierenarts Bergsma Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. n. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va- 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. LISSABON. Een van de Portugese militaire administrateurs in Portu gees Timor heeft donderdagavond verklaard dat het gebied in een bloedbad is gedompeld. Toen - dat was in 1926 - had men nog niet zo'n idee van telexen en een rode telefoonlijn om oorlog te voorkomen, was er ook niet. Wél een nieuwe kabel tussen Amerika en Engeland, die een kapaciteil kreeg van 2500 tekens per minuut, „een belangrijk instrument voor het verkeer en het bewaren van de vre de.". Daarmede moest men sneller zijn, getuige gebeurtenissen veertien jaar later. Deze wijsheid ontspruit aan een tijdschrift uit „ons" jaar We horen tegenwoordig ook niet veel meer van het kolenbedrijf te Broek op Langendijk. Toen wel: alles zat onder de kool en wa gonladingen vertrokken met dit voor maagpatiënten v>erboden voedsel. Terwijl de kolen werden vertrans port eerd, reed mevr. Esther de Boer van Rijk op een heus paard hei to neel op als amazone in de „Suiker freule". In de Keulse grond ging men spitten en vonden de gravers kinderschoenen (van leer) uit de. pe riode 150 lot 200 jaar voor Chr. en de tongkoe Ottoman, de nieuwe kroonprins van Deli stak zich in zijn mooiste spullen en ging op de troon zitten. Toen toch ook al: vliegen: de (koene) vlieger Cobham vloog met een éénmotorig toestelletje van Lon den naar Melbourne en uit Zuid- Afrika dit opwindende plaatje: „twee zomers geklede blanke dames, die een ritje langs het strand maken in een rickshaw, het daar algemeen gebruikte voertuig, getrokken door een kaffer". Ja, ja, dat was daar toen algemeen gebruik. Op de Snnd- wich-eilanden bloeide weer eens op zeer grote (berg) hoogte het „Zil verzwaard". een plant als een pauwestuart: slant ook niet in ons fuinlje. De oliemannen waren nog hand zaam. getuige het noenmaal door de Nederlandse regering aangeboden aan Z.K.H. Emir Feisal v.d. Hedsjas (Wcst-Arabië). Ach, we hebben eigenlijk altijd vrij goed met de Arabiren kunnen opschietenEen portret werd geschilderd van Annie van Eps. de gevierde echtgenote van Cor van der Lugt-Mclsert. Prof. J. Waterink - „Prof. Jan" - werd hoogleraar aan de V.U. en bij Boe- kelo tverd de zoutmijn ontdekt. Ja vaanse boeren strikten met een klem een gevaarlijke panter, die zich als veerover eerste klas ontpopte en de Hallondse Schouwburg bracht hef bewerkte stuk van Jo van Ammers- Küller: „Dc opstandigen", near de gelijknamige roman. Tussen al dat nieuws, plaatjes van Hollandse landschappen, die nog he lemaal puntgaaf waren, zonder stank, i'crontrciniging, niet door sneden, met rechte wegen, alles in het groen dat weerspiegelde in hel der water. Een soort paradijs, maar bedriepelijk ook natuurlijk, want sociaal liep Nederland toen niet op kop. Toch geeft het kijken een vreemd genot; één keer in de week mag een mens mei een dromer zijn. SCHJF.FE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2