IN EEN LAGERE VERSNELLING Bedenkelijk veto tegen VN-lidmaatschap Oud slagveld gevonden Een berg marihuana Trek begonnen van ooievaars Triest jeugdgedrag op Franse wegen Eitjes eten in Bondsrepubliek Dr. D. de Zeeuw bedankt voor Eerste Kamer „Graan doet leven" BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag augustus 1975 Nr. 21745 7 Noord- en Zuid-Vietnam zijn niet nis leden lut de VN toegelaten door dat de VS dit met een veto in de Veiligheidsraad beletten. De Ameri kanen, die over het algemeen toch wel zuinig omspringen met hun ve torecht, moesten hiervoor wel een speciale verklaring geven. Immers, het is juist een principe van de VS dat de volkerenorganisatie om iets te betekenen juist zoveel mogelijk staten als lid moet hebben. De twee die nu buitengesloten werden horen er dus zeker bij, ook volgens Ameri kaanse opvatting. En dat sprak am bassadeur Moynihan ook niet tegen - hij sprak zijn veto alleen maar uit omdat de Veiligheidsraad het ver zoek van Zuid-Korea om VN-lid te worden niet eens in behandeling had genomen. Daarmee lijkt - zoals de VS ook wordt verweten - de sfeer van de koude oorlog teruggekeerd: geen medewerking om het toch als over heersende blok van linksgerichte landen der derde wereld er twee stemmen bij te geven als een trouwe vriend van de VS niet eveneens werd toegelaten. En dat terwijl de VS en Rusland juist zo aktief in de weer zijn om wat af te raken van die blokvorming. Bovendien kan men de VS ook verwijten niet konsekwent te zijn. In het geval van de Duitslanden b.v. werd gesteld, dat er voor ge deelde naties alleen maar sprake van lidmaatschap kon zijn als beide de len het er mee eens waren. Nu, Noord-Korea is het zeker niet eens met een Züid-Koreaans lidmaat schap; het beschouwt zich als het enig en echte Korea. Uiteraard is in de VS zowel als elders wel een vraagteken gezet by de aanmelding van zoivel Noord- als Zuid-Vietnam voor het VN-lidmaatschap - waren er behalve dan formeel nog wel twee Vietnams? Was de oorlog niet eigen lijk een kwestie van hereniging, van het ongedaan maken van de deling Washington heeft zich daarover niet te druk gemaakt. Erg veel hoeft men er niet van te verwachten, maar er bestaat een mogelijkheid dat er toch wel twee Vietnams blijven - de ont wikkeling in Saigon nu verloopt in ieder geval niet helemaal volgens de lijn die men van Hannoi had kun nen verwachten, maar uiteindelijk rekent niemand er werkelijk op, dat de verschillen in regime erg groot kunnen blijven. Wel zit het Washington hoog, dat Zuid-Korea nog steeds bij de meer derheid van de VN-leden geen er kenning vindt als een zelfstandige staat. Waar is wel, dat er geen vre desverdrag is getekend maar slechts een wapenstilstand en dat sindsdien eindeloos maar vruchteloos wordt gekonfereerd. Zelfs voor zo weinig politieke maar zeer menselijke kwes ties als de hereniging van uit elkaar gereten gezinnen is/nog vrijwel niet de minste overeenstemming bereikt. Maar dat neemt niet weg dat Zuid zowel als Noord-Korea in alle op zichten volledig als naties zijn te be schouwen, meer zelfs dan zulke VN- leden als Wit-Rusland. En verwijt men het diktatorale bewind in Seoel dat het wel erg op de VS leunt, dan kan men er ook niet om heen dat de Noord-Koreanen eveneens dikta- toriaal geregeerd worden en even eens onder de hoede staan van een grote broer, die in dit geval China heet. Einde koude oorlog Het Amerikaanse veto gaat in dit geval eigenlijk helemaal niet om het VN-lidmaatschap waarover het for meel uitgesproken werd. Het is een pressiemiddel om eindelijk eens ook in Korea net als in het vergelijkbare Duitsland een situatie te krijgen, waarmee een stuk (in dit geval niet zo erg koude) oorlog afgesloten kan worden. Dat wordt temeer tijd omdat meer en meer stemmen opgaan om een eind te maken aan het VN-kom- mando daar. indertijd - Moskou kon het niet beletten doordat het toen juist de VN boycotte, een fout waar van het nog spijt kan hebben - dreef Amerika listig in de VN door dat blauwhelmen Zuid-Korea zouden gaan helpen tegen een invasie van uit het noorden. De vrede daar is nu erg tijdelijk, want het bestand is eveneens een VN-kwestie. Wel zou opheffing van het VN-kommando feitelijk niet veel veranderen, want de meeste eenhe den van de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea staan los i>an de VN en er is een militair verdrag tussen Wa shington en Seoel dat de VS tot bij stand verplicht in geval van agressie. Zo'n aanval is niet denkbeeldig want de Noordkoreaanse wens tot „her eniging" wordt niet alleen met de mond beleden. In geval van strijd echter is het voor de VS, ook al zal het de last toch vrijwel geheel moe ten dragen, verkieslijker en aange namer als het niet zelf erbij betrok ken raakt maar dat de VN de ver antwoordelijkheid dragen. Wat dan via de Veiligheidsraad gebeurt en daarin is dan weer een Amerikaanse veto mogelijk om beëindiging der VN-betrokkenen te beletten. Tot zo ver is er een zekere logika. Toch is het de vraag of deze Amerikaanse opstelling verstandig is. Er is ook een sterke beweging om Israël en Zuid-Afrika het VN-lidmaatschap te ontnemen. De VS zijn daartegen en wel op grond van het principe, dat het VN-lidmaatschap zo universeel mogelijk behoord te zijn. Maar kan het i?i de debatten dan nog met dit principe aankomen, als het voor het geval Vietnam overboord is gegooid? LUIK, 20-8. Een wandelaar heeft in de bossen van Rocherathe (nabij Malmedy) in de buurt van de Duitse grens een hoeveelheid helmen en wapens uit de tweede wereldoorlog: gevonden. Een onderzoek van de rijkswacht en de bescherming burgerbevolking wees uit dat de plek een waar slag veld is geweest. Er zijn al de stoffelijke resten van vier S.S.-ers gevonden. Men denkt ook lijken van Amerikaanse militai ren te zullen terugvinden daar alles er op wijst dat zich in een gebied van 250 vierkante meter lijf-aan- lijfgevechten hebben voorgedaan. Tot nu toe is een gebied van 30 bij 10 meter onderzocht. Als alle objekten al verschoten zijn. maar dat kan natuurlijk niet, komt ook de amateur-fotograaf bij de zonsondergangen terecht. Wanneer - zoals op deze foto - de laagstaande zon over het golvend water speelt, dient de horizon hoog in het beeld te komen vobr het juiste effekt. MIAMI, 20-8. Op één van de Ba- hama-eilanden is 40 ton uit Colum bia afkomstige marihuana gevonden, zo heeft de Amerikaanse douane in Miami meegedeeld. Volgens de douane is het de groot ste marihuana-vangst uit de ge schiedenis en vertegenwoordigt de ze marihuana-berg in de Verenigde Staten een waarde van 20 miljoen dollar.' ALGECIRAS, 20-8. Boven de Straat van Gibraltar heeft men de eerste groepen ooievaars gezien die op grote hoogte in de richting van Afrika vlogen. De trek van de ooievaars is dit jaar kennelijk vroeg begonnen. Waarnemers menen hieruit te kun nen afleiden dat het koude herfst weer niet lang meer op zich zal laten wachten. PARIJS, 20-8. Verveling heeft op de Franse wegen een nieuwe vorm van geweld doen ontstaan. Jongelui in, vaak gestolen auto's van groot formaat maken er de laatste tijd een „sport" van andere automobilisten van de weg te rijden. Ze maken het hen door allerlei gevaarlijke ma noeuvres zo moeilijk dat dé bestuur der de macht over zijn voertuig ver liest en van de weg raakt. Een 28-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, kwam op deze ma nier op een provinciale weg in Val d'Oise om het leven toen de door haar bestuurde 2CV door een grote Peugot waarin zes gemaskerde jon gelui zaten van de weg werd gé- drongen. De man en zijn twee kin deren weiden gewond. De daders ontkwamen. KEULEN, 20-8. De Westduitsers waren vorig jaar Europees record houder eieren eten. Met 285 eieren per persoon staan zij derde op de „wereldranglijst", achter Israël met 413 stuks en de Verenigde Staten met 290 eieren per hoofd van de be volking, zo wordt uit Keulen ge meld. Damesbeurs in Den Haag DEN HAAG, 20-8. Op 19 septem- ber opent de Internationale Dames- beurs voor de honderd en vierde keer in een 55-jarige bestaansperio- de de poorten voor het publiek. Het betreft hier dan ook een jubileum tentoonstelling voor de vrouw en het gezin, te houden in de Houtrusthal- len tot en met 28 september. Motto van de beurs is: „Leef modebewust en gezond in huize '75''. Het „opzetje" van de aannemers DEN HAAG, 20-8. De aannemers organisaties gaan zich intern bera den over een voorstel tot beperking van het bedrag van de rekenvergoe- dingen (ook wel opzetjes genaamd) in de aannemingssommen. Na dat beraad wordt opnieuw overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van het rijk. Kaïn peren dure sport DEN HAAG, 20-8. Het seizoen kamperen wordt steeds minder toe gankelijk voor de lagere inkomens groepen. Het voorgenomen kampeer- beleid van de overhetid zal leiden tot een forse verhoging van de - nu reeds uitermatee hoge - camping- prijzen. Met name in de knelgebieden moet rekening worden gehouden met een verdubbeling van de tarieven voor seizoen- en jaarplaatsen op re guliere campings. Dit zegt „Koopkracht", maandblad van het Konsumenten Kontakt, over het voorontwerp van een Kampeer- wet, die het kamperen in ons land in de toekomst aan banden moet leggen. DEN HAAG. 20-8. Dr. D de Zeeuw die vorige week voor het lidmaat schap van de KVP bedankte, heeft thans ook bedankt voor het lidmaat schap van de eerste kamer. Hij deed daarvan schriftelijk mededeling in een brief aan de senaatsvoorzitter. Dr. De Zeeuw is vijf jaar lid van de eerste kamer geweest. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 22 AUGUSTUS NED. 1: Na Loeki de Leeuw komt de VARA met de Stratemakeropzee- show wuarin Erik Engerd, de defti ge Dame en de Straat zich op het glibberige pad van de misdaad be- geven. Spelleider Joost Prinsen pre senteert het volgende programma onderdeel: Haantje de poorste. Een quiz met vragen over televisiepro gramma's, foto's en liedjes uit het nieuws. Na het journaal komt Her man Stok met zijn programma Top of Flop. Samen met het publiek wordt er bepaald welke plaat een hit wordt en welke niet. „Hallo hier Hilversïim - hier is de VARA" is het volgende evenement op de buis. Er werken vele artiesten aan mee: Vin- ce Hill, The Keeners (variété-arties ten), de cabaretgroep Ketelshow en Davy Kaye. Het bijzondere van deze uitzending is dat tevens de finale van VARA's Drive in talentenshow wordt gehouden. Om tien voor tien is het tyd voor Portret, een uitzending die een beeld tracht te geven van de zi- geunerkoning Koko Petaio. Vervol gens is het tijd voor een aflevering van de Commissaris. Het lijk in de regen heet deze aflevering, waarin Commissaris Keiler het op moet ne men tegen een knappe moordenaar. Een keurige heer wordt vermoord aangetroffen in een louche wijk. Het blijkt dr. Steiner te zijn, een rijk en succesvol zakenman die echter ook vijanden heeft. Het IKOR besluit de avond met het programma Geloven in de onvoltooid verleden tijd. NED. II: Het eten moet vroeg op tafel anders kan'niemand de repor tage zien van de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan van Rocourt in België. Nog is de sport- pret niet afgelopen, aansluitend op het wielrennen komt Aad van Leeu wen u vertellen hoe het staat met het puissancespringen tijdens het CHIO-toernooi in Rotterdam. Na de Minimolen en het nieuws volgt AVRO's Toppop, waar de artiesten net doen of ze echt zingen. AVRO's Zomer-Wie-kent-kwis komt na het journaal. Vanuit de Parkschouwburg te Hoorn strijden vijf aanstaande echtparen om de hoogste eer. Ver volgens de klapper van de avond: Superstars 1975. Negen sportlieden: Jos Hermes, Ruud Krol, Harm Kuipers, Gijs van Lennep, Rudi Lubbers, Wim Ruska, Ard Schenk, Cees Stam en Gerrit Wolsink gaan elkaar de eerste prijs van 7.500,- en de eretitel Superstar '75 betwis ten op de volgende onderdelen: hardlopen, kanovaren, zwemmen, ivielrennen, rolschaatsen, gymnastiek verspringen, penalty-schieten, ten nis en steeplechase. Jaap van Mee- kren komt hierna op het scherm met een aflevering van AVRO's Televi- zier Magazine. Na het laatste nieuws kan men weer gaan kijken naar een reportage van de Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan in België. Jean Nelissen levert deskun dig commentaar. RAALTE, 19-8. Prins Claus heeft op de Plas, het historische 'pleintje van Raalte (O), het startsein gege ven voor de landelijke aktie „Graan doet leven als u wilt geven'Een aktie die gevoerd wordt ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Sallandse oogstfeest „Stoeppel- haene''. Doel van de aktie is een graan veredelingsproject in Gambia. Vrijdag 29 augustus, 19.05 Nederland I: Gala de l'Union des Artistes. Met o.a. de onlangs overleden Joséphine Baker. VRIJDAG 22 AUGUSTUS NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 Mini- molen; 18.55 Nieuws; 19.05 De Slra- temakeropzeeshow; 19.30 Haantje de voorste; 20.00 Journaal; 20.20 Top of Flop; 20.50 Hallo hier Hilversum; 21.50 Portret22.20 De Commissaris; 23.20 Geloven in de onvoltooid ver leden tijd; 23.50 Journaal. NED. II: 18.00 Sport; 18.45 Mini- molen; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop 20.00 Journaal; 20.20 Wie-kent-kwis; 21.40 Superstars 1975; 22.55 Televi- zierMagazine; 23.30 Journaal; 23.35 W.K. wielrennen. ZATERDAG 23 AUGUSTUS NED. 1: Om drie uur het pro gramma Zo hoor je nog eens wat. Een programma waaruit blijkt dat mensen die al een respectabele leef tijd bereikt hebben nog met beide benen in het volle leven staan. Figa ro de kikker heet de aflevering van Professor Baltasar. De professor krijgt het moeilijk want er heerst èen kikkerplaag, maar Baltasar zou geen professor zijn als hij daar geen oplossing vgor wist. Om kwart voor vier een documentaire over het le ven van de Bedoeïnen. Dit volk moet zich aanpassen aan de steeds verder oprukkende beschaving. Ver volgens demonstreert de Braziliaan se Pele de kneepjes van het voetbal len. Na de minimolen en het jour naal volgt de Man van zes miljoen. Kolonel Steve Austin neemt het op tegen een stel spionnen, die door middel van gedachtenlezen een be langrijke geleerde enkele geheimen ontfutselen. Na het journaal is het tijd voor Dag dag heerlijke lach. An dre van Duin en Frans van Dus- schoten zijn te zien in een samen vatting ran de populaire sketches en liedjes uit de drie eerder dit jaar uitgezonden televisieshows. Om tien voor half tien volgt een Duits tele visiespel van Theodor Schuit z: Nieuwsgierig als een kind. Brigiltes moeder maakt vele uitstapjes naar een vriendin, die in werkelijkheid een vriend blijkt te zijn. Brigitte be sluit haar moeder te verrassen en het haar vader niet te vertellen. Als we weten hoe het allemaal afgelo pen is, is het tijd voor Sterren kij ken. Deze keer wordt coureur Rob Slotemaker voor het voetlicht ge haald. NED. II: We keren terug naar het stenen tijdperk met Fred Flin- sione. Een van de leden van de man- nenclub gaat trouwen en dat bete kent feest. Op het feest houden Fred en Barney, verlost van echtelijke plichten, zich bezig met twee knappe meisjes. Na het journaal een afleve ring van De Wrekers. Tara King en John Sleed houden zich bezig met de verdwijning van vele agenten van de Geheime Dienst. Een der ver dachte is een zekere Melville. Als Steed de champagne kan opentrek ken om tien over negen volgt een aflevering van Mijn vrouw de buur vrouw. George en Suzy hebben ont dekt dat ze naast elkaar iconen op het platteland. Beiden zeggen ze dat ze niet meer met elkaar te maken willen hebben. Het bewijs hiervoor moeten beiden leveren. Orson Wel les met zijn Great Mystery ont breekt niet vanavond. Een aan drank verslaafde sluipt een kerk binnen om daar uit het offerblok geld te stelen. Bij zijn kwalijke aktiviteiten hoort hy een gesprek aan tussen de priester en een jongen die bekent een moord te hebben gepleegd op een meisje uit het kerkkoor. De avond wordt besloten met een reportage van de wereldkampioenschapen wiel rennen in het Belgische Rocourt. ZATERDAG 23 AUGUSTUS NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 Zo hoor je nog eens wat; 15.35 Prof. Baltazar; 15.45 Een bezoek aan de verdwijnende Bedoeïenen; 16.15 Sportpanorama; 17.25 Sport; 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 20.00 Journaal: 20.20 Dag, dag heerlijke lach; 21.20 Nieuwsgierig als een kind; 22.30 Sterren kijken: 23.10 Journaal; 23.15 Lied van de week. NED. II: 18.45 Minimolen: 18.55 Nieuws: 19.05 Twietie; 19.10 De Flin- stones; 19.35 't Zand 33; 20.00 Jour naal; 20.20 De Wrekers; 21.10 Mijn vrouw de buurvrouw; 21.40 Brand punt; 22.00 Orson Welles; 22.25 Journaal; 22.30 Sport. „Maar waarom heb je ons nooit iets gezegd?" De zoon keek hem verwij tend aan. „Mij dunkt, dat we toch zeker enig recht hadden om te we ten in welke deplorable toestand de Nehafa zich bevond. Waarom heb je al die tijd gezwegen?" De man ging zitten en stak een sigai-et op. „Om de eenvoudige re den, dat ik het net zo min wist als alle anderen in de fabrieken, werk plaatsen en kantoren." „Dat is geen vergelijking," mengde de oudste dochter zich in de discus sie. „Jij bent directeur'. Ad j unct-directeur," verbeterde haar vader. „Alsof dat enig verschil maakt," merkte Hillie schouderophalend op. „Wis en zeker. De Nehafa is een familiebedrijf. Een gesloten n.v., waarin de beide directeuren en en kele familieleden samen alle aande len in handen hebben. Er worden geen jaarstukken gepubliceerd. En kel voor de fiscus wordt een balans met winst- en verliesrekening opge maakt, maar die ziet niemand bij ons op het kantoor, want een neef van meneer Bouman Gruijters heeft een boekhoudbureau en die ver zorgde het altijd voor de belastingen Zelfs de boekhouder van het be drijf kwam er niet aan te pas". De zoon nam een krant en sloeg die open. „Hier staat, dat de Amro de kredietkraan heeft dichtgedraaid, omdat het bankkrediet opgelopen was tot ruim anderhalf miljoen. Ik vraag me af. wat voor een- sufferd die boekhouder dan wel geweest moet zijn. want hij krijgt de bank afschriften en -afrekeningen im mers in handen?" „Goed, toegegeven. Maar wat weet die man af van hét bedrijfskapitaal? De tegenwaarden? Als je alles, wat eigendom is van de Nehafa in geld gaat realiseren: gebouwen, machi nes, voorraden. het laboratorium, de wagens.... noem maar op. dan kom je toch ook op een anderhalf miljoen". „Zo? Nou, ik heb hier Het Parool van vanavond. De financiële expert van deze krant heeft al een globale berekening gemaakt, maar komt niet hoger dan een driekwart mil joen. Hij is ervan overtuigd, dat nog deze week het faillisement zul wor den uitgesproken, En wat dan?" Van den Ogenaller haalde zijn schouders op. „Ik weet 't niet. Wie kan er onder de gegeven omstandig heden in de toekomst kijken? Zo dra dat faillissement eèn feit is - ik moet nog zien, dat dit gebeurt, maar neem aan - en er een bewind voerder is benoemd, weet ik meer. Van hem zal het afhangen of we blijven doordraaien of dat we' defi nitief stoppen. Volgens mij is een faillissement helemaal niet nodig. Ik heb vandaag besprekingen gevoerd met andere bedrijven. Een fusie be hoort nog altijd tot de mogelijkhe den". De zoon lachte, al was het niet van harte. „Kom nou. vader, er zit helemaal geen toekomst meer in die haardenbouw, da< weet u zelf ook wel. Enne, de N.R.C. schrijft, dat alle haardenfabrieken in Nederland momenteel met verlies werken. Van der Biezen in de Achterhoek is al overgeschakeld op radihtoren. De toekomst is vanzelfsprekend aan de Centrale verwarming. Als er nieuwe woningen worden gebouwd, worden ze gelijk voorzien van c.v. Ik heb cr al vaker over nagedacht en 'k zag de toekomst van de Nehafa somber in. Dat ik het goed voorzag, blijkt nu wel. Maar dat je het al die tijd voor je hebt gehouden, vinden we geen manier. Op zijn minst had je ons toch voorzichtig er op kunnen voorbereiden". Van den Ogenaller kwam met een ruk overeind en keek zijn zoon aan. terwijl langzaam een rode gloed zijn gezicht overtrok. „Zeg eens, wie ben door HENK VAN HEESWIJK jij eigenlijk? Moet ik rekening en verantwoording aan jou overleg gen? Ik heb je al verteld, dat ik door de beide directeuren vrijwel overal buiten gelaten werd. Zodoende wist ik net zoveel of net zo weinig als alle anderen Voor hei overige sta ik hier niet in de beklaagdenbank. En zeker niet tegenover jou.' .Jullie weten allemaal, welke afdelingen onder mijn supervisie stonden. En die hadden met het financiële be leid niets te maken. Dat was de af deling van meneer Bouman Gruij ters". De zoon smeet een krant op tafel en kwam overeind. Met de handen in de zakken heen en weer lopend door het grote vertrek, zei hij: „Dat kan allemaal wel waar zijn, maar in één van die kranten staat, dat jullie veel te laat overgeschakeld hebben van olie- op gashaarden. Dat lag toch voor de hand! Je moet met je tijd meegaan en als blijkt, dat het niet meer zo goed gaat als eer tijds, moet je inkrimpen: minder personeel. En eens opruiming hou den als blijkt, dal de magazijnen tot de nok vol zitten. Dat hele beleid bij jullie heeft niet gedeugd. En is het waar, dat de beide directeuren er vandoor zijn?"' Van den Ogenaller, een sigaret op stekend, kalmeerde enigszins. „Ik weet net zoveel of net zo weinig als iedereen. Ze zijn niet thuis: nie mand weel. waarheen ze gegaan zijn. En wanneer ze vertrokken. Achteraf blijkt nu. dat ze vrijdag morgen nog een onderhoud hadden met de diiccteur van de Amro. Ze wisten vóór het weekeind aanving van de dreigende debacle. Waar schijnlijk hebben ze geen uitweg meer gezien. Weet jij een andere mogelijkheid?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7