GARANTIES VOOR RENTE EN AFLOSSING VAN BOUW LENINGEN <Willek§ cAIberti cBeppie Gi^pij°Jr: BOUW WERELDORGEL AAN ZEEUWSE KUST Onprettig geluid AGENDA Computer-capriolen De buitenlandse politiek gaat ons allen aan, maar - naast het geen uiteraard in stad en regio gebeurt - vooral wat in het'biiuien- land aan de orde is. Daar is een hele waslijst van op te stellen, maar uitschieter was zeer recente lijk de uitspraak van de minister president, dat de huidige (wereld) -ki-is.es de trekken begint aan te nemen van de malaise-periode in de dertiger jaren. Een hele gene ratie, die de tomeloze werkloos heid van toen zich nog kan herin neren of er zelf midden in zat, is daar niet weinig van geschrokken. Premier Den Uyl: „de westerse wereld tsaat voor een uitdaging. Er is nog geen juist antwoord ge geven. Dat antwoord heg ik ook niet". De buitenlandse „kijk" van de premier mag dan zwaar op de praat zijn, voor het binnenland ligt dat wel duidelijk anders. Of men het met de politieke in zichten van de premier en diens partij geheel of gedeeltelijk eens is, doet niet ter zake, maar de heer Den Uyl is nooit sensationeel, al tijd genuanceerd in zijn uitspra ken en meestal uiterst evenwich tig in zijn beweringen. Zo'n oor deel recht op de man af, is dus wel iets in het politiek-ekonomisch be stel van dit land. Rond de ekono- mie intussen kan men alleen maar veel hopen en proberen, want daar komt het feitelijk op neer. De re- gerings-gedachte van geldinjek- ties om de werkgelegenheid te sti muleren en de consumptie te be vorderen: (het geld moet rollen) is op zich niet zo slecht, maar het publiek reageert anders dan mo gelijk verwacht. De direkteur van een grote bankinstelling merkte deze week op, dat er „griezelig veel gespaard" wordt. De mensen kijken de kat uit de boom, doen voorzichtig aan, koe steren een appeltje voor de dorst en een deel - zo geen groot deel - van het ge-injekteerde geld wordt op deze wijze „besteed". Gevolg is mindere produktie, minder af zet, kwijnende bedrijven, liquidi teitsmoeilijkheden, (soms) boze vakbonden; enfin een vicieuze cir kel van narigheid. Het is opvallend hoe in de we reld gereageerd wordt met veel nauwelijks verantwoord optimis me ten aanzien van een eventueel herstel van de ekonomie. Elk land haast zich wel om te betogen wan neer en hoe de opleving verwacht kan worden. Zowel in Amerika, als b.v. in de Bondsrepubliek weet men dat al een beetje, al verschil len de tijdstippen. Het lijkt toch wel wat op ekonomische koffiedik- kijkerij. In Nederland waagt men zich minder geprononceerd aan voorspellingen. De premier wond er ook geen doekjes om. In de huidige kabi netsperiode komt het aantal werk lozen zeker niet onder de hon derdduizend. Ons land is sterk af hankelijk van de export en de te ruggang in de wereldekonomie - vooral gedurende de laatste twee maanden - gaat Nederland miljar den kostan. Al met al geen pret tige geluiden bij het stilstaan na derend einde van de zomer. Vast staat wel dat in de komende tijd de ekonomie veelvuldig onder werp van gesprek zal zijn. Neder land kan zich alvast prepareren op een miljoenennota in septem ber, die de sporen zal dragen van een kentering, die de allure begint aan te nemen van een hevige de pressie- K.V.P.-voorzitter Wim Vergeer DEN HAAG. 20-8. KVP-voorzitter Wim Vergeer zal zijn lidmaatschap van het NKV opzeggen als het on langs naar buiten gebrachte visie program van de Katholieke Vak centrale wordt aangenomen. ..Waarschijnlijk zal ik me dan aan sluiten bij het CNV", zo verklaart hij in een interview in Elseviers Weekblad van deze weck. Ontsnapt uit hol van de leeuw DEN HAAG. 20-8. Dinsdagmiddag is de 20-jarige Haagse chauffeur R. van S. uit het palcis van justitie in Den Haag ontsnapt. Van S. wist tc ontkomen door een ruit op de par terre tc vernielen. De man was met een mede-ver- dachte voorgeleid aan de officier van justitie in verbond met twee inbra ken in Den Maag: een in een klr- duig/.aak «mi een in een radio- «mi tv-winkel. De totale buit bedroeg daarbij f 20.000. Zaterdag was hij in Den Haag aangehouden. De man is nog vnorlvlnrhliö. Gemeenteraad Duiveland Advertentie NIEUWERKERK, 18-8. Op de jongste raadsvergade ring van de gemeente Duiveland, onder voorzitter schap van burgemeester J. D. de Kam, zijn nog be langrijke zaken aan de orde gekomen. Via het Bemiddelend Orgaan „Rohyp" waren verschillende verzoeken ingekomen om garantie voor rente en aflossing voor geldleningen voor de bouw van woningen. In een enkel geval werd de aanvraag afgewezen. Verder werd concessie verleend aan de Watermaatschappij Zuid-West Ne derland. De voornaamste veranderingen in deze nieuwe konccssie zijn in kort bestek: het onderscheid tussen onderhoud en herstel van brandkranen is verdwenen; het definitief herstel van opgebroken wegen wordt ip alle geval len van gemeentewege verzorgd. zitter zei dat dit wel het geval is. De heer A. van Klinken (SGP) be sprak moeilijkheden up de Christ. School te Nieuwerkerk. Daar bezoe ken namelijk momenteel een zeven tal kinderen van hel woonwagen kamp deze school, waarvan zes in de eerste klas. Behalve mentuliteits- verschillen komen hier ook finan ciële problemen om de hoek kijken. De wethouder van onderwijs, de heer S. Overbevke (AR) zei dat hij een gemiddelde van zeven kinderen van woonwagenbewoners de moge lijkheid bestaal om een extra leer- kracht aan tc vragen. Stoel Ijeslift De vergoeding voop leiding verleg gen op verzoek van de gemeente of als gevojg van,gemeentelijke activi teiten wordt gekoppeld aan de wer kelijke afschrijvingstermijn en niet meer aan de vaste termijn van 33 jaar. Een speciale regeling is opge- npmen ten aanzien van stedebouw- kundige san'erings- of renoyatieplan- nen. Het dagelijks, bestuur van het Werkvoorzieningsschap „Schouwen- Cuiveland'' is voornemens de ge meenschappelijke regeling voor het Werkvoorzieningsschap te wijzigen, die enkel beti'ekking heeft op de naamvoering. De naam luidt voor taan niet meer Werkvoorzienings schap Schouwen-Duiveland, piaar „Werkvoorzieningsschap: „De Zuid hoek" te Zierikzee. Besloten werd tot goed keuring. De nieuwe bouw verordening met inbegrip van de eerste tot cn met de derde wijziging is in 1968 vastgesteld en door Geel. Staten goedgekeurd. Sindsdien zijn op verschillende punten weer ver schillende wijzigingen wenselijk ge bleken. De heer L. Meerman (SGP) had de nieuwe wijzigingen grondig bestudeerd ep er enige foutep in ontdekt, die hersteld zullen woi'den. Hjermee werd besloten de vierde, vijde, zevende, achtste pn tiende wij ziging van de bouwverordening overéénkomstig de bijgevoegde ont werpen, vast te stellen. Ontslag schoolhoofd Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer A. Heule, hoofd van de open bare basisschool te Sirjansland, ver zocht hem per 1 maart 1976 ontslag te willen verlenen uit zijn betrek king. Besloten werd de heer Hculc op de meest eervolle wijze dit ontslag te verlenen, met dankbetuiging voorde uitstekende diensten door hem aan het onderwijs bewezen, op een da tum, nader door het college van b. en w. te bepalen. Op zijn verzoek wordt aan de heer J. van der Weijde te Bleiswijk ver kocht een perceel bouwgrond' aan de burgemeester Van Eetenstraat te Nieuwerkerk, gelegen in het be stemmingsplan Nieuwerkerk II, ten einde er een bungalow op te bou wen. Het aan te kopen perceel is groot ongeveer 600 ca, voor de prijs van f 36,75 per ca, of in totaal f 20.850,- waarbij nog komt f 3.336,- voor omzetbelasting, of in totaal f 24.186,-. Op de vergadering van 3 februari j.l. werd besloten tot de verkoop van een perceel bouwgrond aan de burgemeester Van Eeten straat te Nieuwerkerk aan de heer J. van der Linde te Zwijndrecht. Door persoonlijke omstandigheden kan de heer Van der Linde geen woning meer bouwen. Hetzelfde perceel bouwgrond wil de heer W. A. Kuy ven hoven te Zwijndrecht aankopen om er een woonhuis op te bouwen. Het perceel is groot on- geveel 693 ca, kostprijs f 36,75 per ca of in totaal voor f 25.467,75, waar bij nog komt f 4.074,84 aan omzetbe lasting, dus in totaal f 29.542,59. Doordat de overdracht van deze MOERGESTEL. Dierenartsen noe men het gedrag van deze zeug van de familie Vriends te Moergestel, uitzonderlijk. Zij bracht voor de 17e maal een groot aantal biggen (10) Ier wereld, waardoor zy op een to taal van 205 nakomelingen kwam. grond veel later plaatst vindt dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, kan er voor de gemeente rentever lies optreden dat echter kan worden ondervangen door deze rente bij de eerste koper de heer Van der Linde in rekening te brengen van het tijd stip waarop overdracht moest plaats vinden tot de dag. waarop de repte- bepaling voor de nieuwe koper in gaat. De heer Van der Linde stemt er mee in dat dit rentebedrag wordt verrekend met de reeds door hem betaalde 10" van de koopsom. Be sloten werd op deze transactie in te gaan. Lichtmasfe» Vervolgens stelt de raad een be drag groot f 9.570,-, beschikbaar voor aanleg van 4 lichtmasten aan de Oostweg te Ouwerkerk en 2 stuks aan de Baalpapenweg aldaar, benevens aan de Zandweg te Sir jansland 3. lichtmasten; nodig voor het verkeer naar de pampjngs te Ouwerkerk en Sirjansland, en voor het zomerhuizencomplex aan de Oostweg te Ouwerkerk. Men cjphtte het alleszips redelijk deze verlicji- ting daar aan te brengen ten behoe ve van de gebrpikers van deze we gen, die meeste rekreanten zjjn die de campings, c.q. de zomerhuizen bevolken, en van welke m.ensen de gemeente jaarlijks een bedrag groot ongeveer f 50.000,- ontvangt aan forenzenbelasting. De raad hechtte verder goedkeuring aan het voorstel om met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, met ingang van 1 september e.k. epn geldlening aan te gaan gropt.'vijf honderd dujzend gulden f 5QQ.OOO,-, ten bate van de consolidatie van vlottende s.chuld te gen een koers van 100% pn een ren te van negen, drieachtste 'procent, welke lening een looptijd zal heb ben van 25 jaar en verder in 25 ge lijke jaarlijkse termijnen zal worden afgelost. De rondvraag In de rondvraag informeerde me vrouw A. F. van der Zande-Vleugels Schutter naar de mogelijkheid om de rehabilitatie van de woningen op de dorpen in de gemeente wat aantrek kelijker te maken voor eigen bewo ners. „Kunnen wij als gemeente bij de 35% die het rijk als subsidie hier voor beschikbaar stelt ook nog niet wat toevoegen". De voorzitter zal dit bekijken. De heer Romeijn (VVD) vroeg of de politiebezetting in fie zo mermaanden in de gemeente wel vol doende is, nu naar hij meent, de misdaad ook hier toeneemt. De voor De heer Malth. Stouten (SGP) vroeg naar de mogelijkheid om in het gemeentehuis een sloeltjeslifl aan te brengen, omdat er altijd ge brekkige mensen zijn die graag bij een trouwplechtigheid zouden zijn wanneer ze in het gemeentehuis bo ven zouden kunnen komen. Hij weet meer plaatsen waar een dergelijk apparaat tot veler genoegen werkt. Hij zou dit ook in het gemeente huis aangebracht willen zien. Het is in ieder geval het overwegen waard. Verder vroeg hij hoever het staat met het snoeien van bomen, waarop de wethouder van openbare werken, de heer A. L. Bakker (PvdA) ant woordde dat men begonnen is in de gemeente. De heer Stouten wees verder op de beplanting van de Leugenput te Oos- tei'land. De heer Van 't Hoff (PvdA) heeft gezien dat de .dakgoot van het pand Weststraat 1 te. Nieuwerkerk, waar de padvinderij in is gehuisvest, rot is. Dit zal worden bekeken. De heer Hillebrand (PvdA) informeerde naar de snoeierij in het krekenge- bied onder Ouwerkerk. Volgens de voorzitter moeten de aangetaste mei doorns verdwijnen. In het begin rooide men alles, doch na bespreking zag men hiervan af. Geeu grond 't De laatste spreker was de heer J. op 't Hof (AR) die allerminst te spre ken bleek over het feit dat er in zijn woonplaats Sirjansland geen bouw grond beschikbaar is. De heer Heule, die zoveel jaren in. Sirjansland heeft gewoond en bijzonder veel hiervoor heeft gedaan, zou graag in het kleine dorp aan de Grevelingen willen blij ven wonen als hij maar een geschik te plek had kunnen krijgen om er te laten bouwen. Heel Sirjansland had de familie Heule graag in het dorp gillen houdep, omdat hij altijd zo'n stuwende kracht is geweest doch nu heeft hij elders een woning gekocht. De heer Op 't Hof vond liet een be leidsfout van b. en w. Het bestem mingsplan Sirjansland komt enige jaren te laat, zo meende hij. De voor zitter zei dat er wel bouwgrond in Sirjansland -voorhanden is, waar echter vofgens de heer Op 't "Hof niemand wil wonen. De burgemees ter zei dat er geen aanvragen waren voor bouwgrond; er waren enige bouwbedrij ven --gewezen op de mo gelijkheden hiervan, doch niemand had interesse voor deze grond. „Wanneer er dan nog grond beschik baar is komen er geen nieuwe be stemmingsplannen voor Sirjansland" aldus de voorzitter, die verder mee deelde dat er op de eerstvolgende raadsvergadering een nieuw bestem mingsplan voor Sirjansland aan de orde zal komen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Vrijdag- t/m dinsdagavond 8.00 uur in eeii cHartVërwarmei]de filrri Toegang 14 jaar A s. zaterdagavond - half elf nachtvoorstelling van: Vrouwtjes die met een natte vinger te lijmen zijn Toegang 18 jaar Volgende week brengen wij op veler verzoek voor^u terug: De klokkenluider van de Notre Dame Indien u voorafgaande aan de filmvoorstelling, in ons „Mondra- gon-restaurant" of in onze „Sai- lorsgrill" dineert, heeft u gratis toegang tot de bioscoop. PEORIA (Illinois). President Ford van de Verenigde Staten heeft ver klaard dat de Amerikaanse economie over het dieptepunt is. Hy toonde zich echter bezorgd over het voort duren van de dreigende inflatie. VLISSINGEN, 20-8. De komende week wortll in Zee land begonnen niet de bouw van een wereldorgel aan de kust bij Vlissinge». Het zijn vijftig bamboepijpen met inkepingen, die door de wind tot leven moeten worden gebracht. Zo vormt het een schakel in de keten van orgels langs dc kust vanaf de evenaar via noord-Afrika, Frankryk, Belgic, Nederland, Duitsland, Noor wegen en Mexico. Het idee is afkomstig van het Belgische Mass Moving, een groep ingeni eurs, architecten cn kunstenaars die zelf ook voor dc uitvoering van het project zorgen. Zo hebben zij eigenhandig de bam boestokken uit de binnenlanden van Afrika gehaald. Er zijn al drie orgels opgebouwd, namelijk in Afrika, Frankrijk en in België. In Vlissingen komt het enige orgel voor Neder land te staan, omdat de ligging van het strand daar zodanig is dat de wind permanent door de pijpen kan spelen cn zo voor een dagelijks con cert kan zorgen. Jeugd en muziek Zeeland heeft het project met open armen binnengehaald. Financiële steun De direkteur van dc slichting. Ad van 't Veer vertelde dal het project financieel gesteund wordt door dc provincie Zeeland en het Belgisch- Nederlands Cultureel Akkoord die samen f 8000,hebben neergeteld voor hel kunstwerk. Als hot orgel niet door baldadig ingrijpen van dc jeugd wordt ver nield dan zal het vele tientallen ja ren stand kunnen houden als een in ternationale stroom van geluid tus sen Afrika "en de rest van dc wereld. Het volgende orgel wordt begin sep tember aan de Rijn opgericht op ver zoek van dc stad Bonn. Dure (tweede) Borsele-centrale BORSELE, 20-8. De bouw van dc tweede conventionele 190 megawatt- centrale in Borsclc gaat f 31 miljoen meer kosten dan aanvankelijk was begroot cn zal op f 126 miljoen ko nten te liggen. Een groot deel van dit bedrag - f 25 miljoen - wordl op- g<\ lnrpl door de sterke stijging van loon ni mai« naalUosten g' durcndc d« bouwtijd Dit Schrijft dc raad van bestuur van dc Provinciale Zeeuwse Energie M-.it rVvippj) pin de nTvrfdcvlhoudc! Zierikzee ..'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uui\ Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendijke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 22 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Oostcrland Schoolgebouw. Jubileumviering Chr. Onderwijs, 19.30 uur. Zaterdag 23 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. 22.30 uu,r filmvoorstelling Vrouwtjes die met een natte vinger te lijmen zijn. Zondag 24 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Maandag 25 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Dinsdag 26 augustus Zierikzee C.P.B. Kerk Brouwershaven 14.00 uur. Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Rooie Sien. Gymzaal. Beter bewegen ouderen 16.30 uur. Woensdag 27 augustus Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwcnbond. Ex cursie. Vertrek: Markt, 12.45 uur. Vrijdag 29 augustus Dreischor Plaatsenhuis. Welfare-handwerk- middag. 14.00 uur. Sportzaal. Volleybaltraining P.J.Z. 19.00 uur Zaterdag 30 augustus Zierikzee Kegelavond P.J.Z.-afdeling 20.00 uur Woensdag 3 september Brouwershaven Ger. Kruis-gebouw Welfarij-hand- werkmiddag. 14.00 uur. Donderdag 4 september Zierikzep R. K.-Parochiehuis. Vredesmarkt 20.00 uur. Zaterdag 6 september Zierikzee J. L. de Jongeschool 14.00 uu^ start Lions Monumenlenmars 1975 Woensdag 24 september Middelburg „De Hoeksteen" Vredesbijeenkomst 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Man gedood door ijzeren bint ROTTERDAM, 20-8. De 60-jarige bouwvakarbeider M. Bijleveld uit Rotterdam is bij een bedrijfsongeluk om het leven gekomen. Tijdens de bcuw van een kantine op het voet balveld van de Hoekse Boys in Hoek van Holland werd hij getroffen door ccn ijzeren bint. die uil een strop viel. De man was op slag dood. ROME. 20-8. De Italiaanse belast- lingbetaler kan weer opgelucht adem halen. Een voor vele miljoenen aan gekochte computer die alles eens precies zou uitrekenen en waarop 2.000 belastingkantoren in het hele land ztfn aangesloten, is op last van minister van financiën Bruno Visen- lini uitgeschakeld. Het elektronisch brein had :oveel foutieve berekeningen gemaakt dat dc ambtenaren van financiën tijden werk zullen hebben om de fouten te herstellen. havenarbeiders hebben herhaald, dat zij zullen weigeren dc schepen te la den die graan komen halen voor de P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2