IN EEN LAGERE VERSNELLING koopjes mm Misdaad mengt zich in de chaos van Noord-lerland Oostduitse grensbewaking Russische wapens voor Angola? Ook vrouw van Stand na zes wedstrijden bij Rachman dood hengelsportvereniging ,De Krabbe' VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Moordpartijen en bomaanslagen in Noord-Ierland zijn in de loop der jaren zo gewoon geworden, dat er daarbuiten alleen nog maar aan dacht voor bestaat als het aantal do den weer eens extra hoog is of de daad bijzonder gruwelijk. Zelfs dat de doden nu al sinds dit voorjaar in nagenoeg het normaletempo vallen ondanks een wapen stilstand stempelt de aanslagen al haast niet meer tot nieuws. Nu, er is ondanks het bestand weer een opleving van het geweld, die o.m. verklaard wordt door de verjaardag van de wetten die het de overheid mogelijk maakt personen te interneren zonder dat ze berecht zijn. Die interneringsmoge lijkheid op een absoluut ondemo- kratische basis was een Britse wan hoopsdaad - men zag gewoon geen ander, normaler middel om de rust te bewaren. Was dit al bitter, nog bitterder werd het toen al snel bleek dat de maatregel niets uithaalde behalve het IRA een extra argument te ver schaffen voor zijn strijd. Opheffing van deze interneringswetten is een van de punten die minister Rees, die namens Londen hel bewind voert in Noord-lerland, in petto heeft om te proberen de toestand te normali seren. Daartoe moest ook het be stand dienen. Vermoedelijk heeft de top van het IRA ook inderdaad de wens gekoesterd met het bestand bij te dragen tot omstandigheden die normalisering van het leven in Noord-lerland mogelijk zouden ma ken. Maar het schijnt dat de IRA- top eenvoudig zijn mensen niet meer volledig onder kontrole heeft. Niet zo vreemd, want inmiddels zijn ook allerlei protestantse groeperingen straf georganiseerd en stevig bewa pend. En zij hebben nooit inge stemd in een bestand dat ze zien als een kapitulatie voor de katholieken. Hun terreurakties roepen haast automatisch om vergelding en als het officiële IRA die niet uitvoert dan doen andere groeperingen het wel. En zo is ondanks het bestand weinig veranderd in de langzamer hand traditionele moordsfeer. Wat weer inhoudt dat de pogingen om tot normaler, vreedzamer omstan digheden terug te keren weinig re sultaat boeken. Opkomend gangsterdom Integendeel, er is zelfs een ont wikkeling aan de gang die gezien kan worden als een logische konse- kwentie van de jarenlange terreur. BONN, 18-8. Oosl-Duitsland heeft aan de grens met West-Duitsland ongeveer 16.000 apparaten neergezet die reageren op een vluchtpoging en de vluchteling neerschieten, aldus het ministerie van binnenlandse za ken in Bonn. De apparaten staan over een lengte van 160,1 km van de grens. Het IRA heeft om aan geld te ko men - voor wapenaankopen en om familie van gesneuvelde of gearres teerde leden te helpen - de eenvou digste weg gekozen door bankover vallen te plegen. Maar wat het IRA kon, dat kunnen anderen die be schikken over ijlaskers en wapens even goed. En ze doen het. De overvlo.ed aan wapens en het gebruik ervan moest het wel uitlok ken: een gansterdom heeft zich ont wikkeld. Was voorheen een bom aanslag op een katholiek café auto matisch te beschouwen als een poli tieke aktie van een der protestantse ondergrondse legertjes, nu kan het evengoed het antwoord van een gangsterbende zijn op een weigering te betalen voor wat dan „bescher- minggenoemd wordt. Het spreekt vanzelf dat het jaren lang in een sfeer van terreur en angst leven de hele samenleving tot in de kern aantast. De resultaten worden nu pas goed voelbaar. Met voor Londen de onaangename kon- sekwentie dat zelfs al zou het on waarschijnlijke gebeuren dat er een oplossing wordt gevonden voor de politieke problemen die tot de bloe dige tweedracht hebben geleid, de ellende nog niet voorbij is. Daarna zou men dan nog eens de taak krij gen om de Noordierse wapenbezit ters die daarmee zo'n gemakkelijke illegale broodwinning hebben gekre gen, weer in toom te krijgen zoals nodig is in een geordende samenle ving. WASHINGTON, 18-8. De Verenig de Staten beschikken over inlichtin gen dat de Sowjet-Unie pantser voertuigen, zware machinegeweren, mortieren en bazooka's heeft gele verd aan de linkse Angolese bevrij dingsbeweging MPLA, zo is uit wel ingelichte kringen in Washington vernomen. Het zou gaan om een klein aantal pantservoertuigen en honderden machinegeweren en mor tieren en duizenden geweren. „Flitsen" uit het buitenland CAIRO. Twee leden van de revo lutionaire raad in Libië hebben een paar dagen geleden een mislukte machtsgreep uitgevoerd tegen de Li bische leider, kolonel Gaddafi. Dit melden de Egyptische bladen Al Achram, Al Goumhouria en Al Akhbar in bijna identieke berichten. De informatiebronnen worden niet genoemd. WINDHOEK. Philemon Elifas van de Ovambo-groep in Namibië (Zuid- west-Afrika), is aan schotwonden in een ziekenhuis overleden. Dit is zon dag bekendgemaakt door de Zuid- afrikaanse commissaris in Namibië, Janni'e de Wet. MOSKOU. Mevrouw Yelena, Sa- charov, echtgenote van de dissidente Russische fysicus Andrei Sacharov is zaterdag per trein uit Moskou ver trokken naar Italië waar zij behan deld zal worden wegens een oog kwaal, groene staar. PRAAG. De vroegere Tsjechoslo- waakse communistische partijleider Alexander Dubeck is uit zijn vak bondsorganisatie gestoten als gevolg van een brief van hem die in april in Westerse kranten werd gepubli ceerd. Dit hebben welingelichte kringen in Praag meegedeeld. PERTH. Een Russisch passagiers schip heeft onderweg naar Austra lië een opleidingsschip van de In donesische marine uit de moeilijk heden gehaald. Het schip, met 16 bemanningsleden aan boord, zat al vijf dagen zonder voedsel of water vast in de Javazee. KOKSTAD, ZUID-AFRIKA. Ze ker 25 Afrikanen zijn omgekomen tijdens een grote grasbrand die tien tallen dorpen in het Zuidal'rikaanse Thuisland Transkei deze week teis terde. BEIROET-DAMASCUS. De Palc- stynen hebben hun kritiek op presi dent Sadat van Egypte en tegen een nieuwe interm-overcenkomst tussen Egypte en Israël verscherpt. SIDON (LIBANON). Israëlische schepen hebben het Palestijnse vluchtelingenkamp Al Bass te Tyrus beschoten. Het vuur werd beant woord, aldus plaatselijke bewoners. LISSABON. Admiraal Rosa Coutin- ho zal Portugal vertegenwoordigen op de conferentie van niet gebonden landen die van 25 tol 29 augustus in Peru plaatsvindt. ANGRA DO HEROISMO, A/.oren. Tienduizend boeren hebben in de stad Angra do Heroismo op de Azo- ren een betoging gehouden tijdens welke zij de onmiddellijke sluiting van de kantoren van de communis tische partij en haar bondgenoten eisten. MALAGA, SPANJE. De Spaanse stiei'envechsterAntonita Linares is met een gebroken been en hersen schudding naar een ziekenhuuis ge bracht nadat ze in de arena van Torromolinos bij Malaga door de stier op de horens was genomen. BEERSHEBA (ISRAEL). Bij een kettingbotsing in de buurt van het Israëlische Beersheba zijn volgens de politie vijf mensen om het leven gekomen en tenminste 26 gewond. Een met hout geladen vrachtwagen botste in de mist achterop een leger voertuig en negen auto's reden daar op in. NIEUW DELHI, 18-8. Ook de echt genote van sjeik Moedjiboer Rach man, de vermoorde president van Bangla Desj, is vrijdag om het leven gekomen bij de aanval op het presi dentiële paleis in Dacca, zo is maan dag uit diplomatieke bron in Nieuw Delhi vernomen. Het bericht dat twee zoons en een dochter van het vermoorde staats hoofd bij deze aanval gedood zouden zijn, kon in Nieuw Delhi niet beves tigd worden. DRUIN1SSE. Enkele renners in aktie tijdens de zaterdag te Bruinisse ge houden wielerwedstrijd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WESTERSCHOUWEN, 18-8. Ook voor de leden van de hengelsport- vereniging „De Krabbe" zit de va kantie er weer op en wordt er ver der gegaan met het programma voor het kiub-kampioenschap. Na zes wedstrijden ziet de stand er hiervoor momenteel als volgt uit: 1-. A. Boekestijn, 3718 pnt.; 2. Chr. de Graaf, 3557 pnt.; 3. M. A. v. d. Wielen, 3491 pnt.; 4. N. Plandsoen, 3277 pnt.; 5. H. J. van Leenen, 3179 pnt.; 6. J. P. van Leenen, 3065 pnt.; 7. M. Wessels, 3000 pnt.; 3. L. J. Ste- ketee, 2984 pnt.; 9. M. Dijkman, 2942 pnt.; 10. J. Hart, 2817 pnt.; 11. J. Wandel, 2808 pnt.; 12. F. v. d. Heide, 2719 pnt.; 13. P. Kort, 2620 pnt.; 14. P. M. de Jonge, 2408 pnt.; 15. H. v. d. Wielen, 2407 pnt.; 16. H. Boekestijn, 2351 pnt.; 17. J. v. d. Bos, 2295 pnt.; 18. W. de Jonge, 2262 pnt.; 19. T. van Vliet, 2044 pnt.; 21. P. van Splunter, 1680 pnt.; 20. P. Quaak. 1734 pnt.; 22. L. Bouman, 1577 pnt.; 23. J. Vreden- brecht, 1189 pnt.; 24. A. v. d. Bos, 1089 pnt.; 25. P. de Rijke, 973 pnt. De zwaarste vis werd tot nu toe gevangen door H. Boekestijn, 620 gram. De meest behaalde punten in één wedstrijd werd tot nu toe be haald door J. A. Wandel met 1765 punten. Bij de junioren is de stand: 1. Ad van Leenen, 1600 pnt.; 2. D. Blom, 993 pnt. „Weet je, waar de fout schuilt, mensen?" zei de bondsman. Jullie hebben te laat overgeschakeld van olie- op gashaarden. Als het getij verloopt, verzet men de bakens, maar die beide directeuren van jul lie hebben zich blind gestaard op oliekachels, want die waren immer zo goed? Best. ze zullen van uit stekende kwaliteit zijn, maar wat heb je aan al die prima oliehaarden, als er steeds minder mensen olie stoken, omdat gas goedkoper en ge makkelijker is? Ik heb vanmorgen de magazijnen eens door gelopen. Die twee grote staan tot de nok vol met oliehaarden, die volgens de jon gens zes- tot negenhonderd gulden per stuk moeten opbrengen. Maar die je straks nog voor geen negen tientjes kwijtraakt. Let op mijn woorden." Van den Ogenallcr kon het niet ontkennen. Zelf hqd hij een paar jaar geleden er al op geattendeerd, dat de oliestook op z'n retour was. mar.r Bouman Gruijlers was niet de man om iets van een ondergeschikte aan te nemen en al was Van den Ogenallcr don een van de hoogste ondergeschikten, in werkelijkheid beschouwde de hoogste directeur hem net zo goed als een werknemer als de fabrieksbaas en zwager Vaan- dor-k was een jaknikker, die alles goed vond en opkeek tegen de man. die dit bedrijf indertijd toch maar had opgericht. Ja, allemaal heel aar dig. mar.r wat is er nu van overge bleven? Pas tegen zessen maakte Van den Ogenallcr aanstalten om naar huis te rijden. Het had hem al verwon derd. dat Reina nog niet had gebeld, maar misschien hadden ze de iobs- tijding al door de radio gehoord. Fn begrepen hebben dat hij onder de ze omstandigheden niet precies op tijd voor het diner thuis zou kunnen zijn. Terwijl hij hel hek uitreed, al thans probeerde, werd hij bestormd door journalisten en hij was niet zo goed of hij moest stoppen om vra gen te beantwoorden. Maar wat kon hij zeggen? Had meneer Van den Ogenallcr niet al lang deze déconfiture van het bedrijf zien aankomen? U bent toch adjunct-directeur? Mij niets van bekend, hoe raad selachtig dit ook misschien mag klinken, maar de financiële kant van het bedrijf was niet mijn afdeling. Welke afdeling dan wel? Coördinatie, planning en research cn niet te vergeten: afzetmogelijk heden. Juist, meneer, cn wat dit laatste betreft, ontstonden er toch al lang geleden moeilijkheden? Ten dele, want we waren op gas haarden overgeschakeld cn die zijn in. dal weet u. Zo, en die grote voorraden dan in de magazijnen? Was dat niet een te ken aan de wand? Philips in Eindhoven heeft ook een verzadigingspunt bereikt met zijn teevee's En Aku met zijn rayon- garens. Dat komt in ieder groot be drijf wel eens voor. Wat denkt u nu nog te kunnen doen voor het personeel? Dat moet n niet aan mij vragen, maar aan de bank. Daar heeft men de kraan dichtgedraaid. Vindt u dat niet gemakkelijk, do verantwoording van u af te wente len? Ik ben mijn verantwoording ter dege bewust, meneer, maar kunt van mij onder de gegeven omstan digheden niet het onmogelijke ver gen. door HENK VAN HEESWIJK Waarom is de Bond niet eerder ingelicht? De Bond wist al weken lang meer dan ik, maar heeft gezwegen. Waarom zou de Bond gezwegen hebben? Wij hebben met de man ge sproken, maar hij heeft met geen woord gekikt over een dergelijke wetenschap. Vraagt u dat alsnog aan de Bonds- vertcgenwoordiger zelf; het ligt niet op mijn terrein voor hem vragen te beantwoorden. Komt u morgenochtend lerug of gaat u er nu ook vandoor? Net als de beide directeuren? Ik blijf lot het biltere eind, want ik voel me één met de gedupeer den; ik ben zelf immers een van hen? Die avond, toen hij uit zijn auto stapte en de woning betrad, zag hij iedereen in de grote kamer zitten, zijn dochters, de zoon en zijn vrouw. En het was Hans. die als eerste vroeg: „Is het allemaal waar, wat de radio heeft verteld cn wat er in de kranten staat?" Hij wees op een stapeltje kranten op de tafel. Voorzichtig antwoordde de man, na zijn vrouw vluchtig een kus op de wang gedrukt te hebben: ..Het is mij niet bekend, wat de radio heeft gezegd en wat de kranten schrijven. Ik neem evenwel aan. dat het in grote trekken wel juist zal zijn". Zijn vrouw keek op en fronste haar wenkbrauwen. „Hoe kan dat zo opeens? Daar moet toch iets aan vooraf zijn gegaan? Een goedlopende fabriek is toch niet van de ene dag op de andere in slaat van faillisse ment?'' ..Achteraf bekeken ging het al lange tijd mis," antwoordde de man zuchtend. (wordt vervolgd) Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 20 AUGUSTUS NED. I: Woensdagmiddag kan de jeugd voor de televisie terecht om half vier met de poppenfilm In het bos zijn drie wilde wolven. Rood kapje merkt in het bos dat er wol ven op de loer liggen, ook de hulp van Sneeuwwitje en de zeven dwer gen mag niet baten. Maar als de nood het hoogste is, is de redding nabij, deze keer in de vorm van K\aas Vaak. In Werkwijze wordt ge toond wat je met waterverf kan doen. Daarna volgt het poppenthea ter van Hans Schoen en Radu de jongen van Roemenië. Radu beleeft een spannend avontuur, tegelijker tijd geeft de rolprent een beeld van het leven op de boerderij. Daarna een herhaling van Swiebertje die weer in de clinch ligt met bromsnor. In de vooravond het IKOR-program- ma Jouw wereld-mijn wereld. Er wordt gepoogd in Noord-lerland de kinderen van verschillende gods diensten steeds weer met elkaar in kóntakt te brengen. Dit programma wordt gevolgd door Kenmerk, dat informatie over kerk en samenle ving biedt. Na het nieuws Andersen in Amsterdam. Een impressie hoe de Deense Sprookjesschrijver Hans Christiaan Andersen in 1866 een be zoek bracht aan de hoofdstad. De af levering van Die mooie kinderjaren is gebasseerd op de jeugdherinne ringen van de schrijver Michael 'o Donovan. Een film over een jonge tje met een Ierse moeder en een En gelse vader. Hij weet niet of hij zijn moeder of zijn vader het aardigst vindt. Tot die keus wordt hij ge dwongen als hij later Engelse sol daten Ierse vrijheidsstrijders ziet neerschieten. Om tien uur de Franse serie Als de dag van gisteren „De dooi zet in". Deze episode behandelt de periode van ontspanning in de wereld aan hei einde van de vijf tiger jaren. NED. II: Van gewest tot gewest komt op het scherm om vijf over zeven. Na het journaal de derde trekking van de staatsloterij. Ver volgens wordt begonnen met de hoofdmoot: Bad Day at Black Rock met in de hoofdrol Spencer Tracy. Een man met een stijve arm stapt uil het'piepkleine stadje Black Rock, hij is op zoek naar een Japanner om hem een medaille te overhandigen die diens zoon is toegekend. De zoon is inmiddels overleden. Het blijkt ech ter alras dat de Japanner is ver moord door ecv bende die het hele stadje terroriseert. Om kwart over tien Dokter ja, dokter nee, een pro gramma dal als inleiding dient voor een nieuwe formule. Kijkers kunnen van nu af zelf hun problemen, erva ringen en vragen naar Hilversum sturen. Hierna een wat vrolijker programma. Een Engels/Amerikaaiïse documentaire over de uitvinder van o.a. de gloeilamp: Thomas Alva Edi son. Aan de hand van zeldzame fo to's en een interview met zijn (thans hoogbejaarde) dochter wordt ge tracht Edison te volgen vanaf zijn jeugd. WOENSDAG 20 AUGUSTUS NED. 1: 15.30 In het bos zijn drie wilde wolven; 15.45 Werkwijzer: wa terverf; 16.00 Poppenkast; 16.25 Ra du, jongen van Roemenië; 16.55 Swiebertje; 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.20 Andersen in Amsterdam; 21.05 Die mooie kinderjaren; 22.00 Als de dag van gisteren; 22.55 Jour naal. NED. II: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Staatsloterij; 20.25 Bad at black rock; 21.45 Dokter ja, dokter nee; 21.55 Thomas Alva Edison; 22.55 Studio Sport; 23.45 Journaal. DONDERDAG 21 AUGUSTUS NED. 1: De Eddy Go Round show is te zien en te horen na het jour naal van zeven uur en de Minimolen Eddy Becker en Andries Roest heb ben in deze speciale uitzending twee gastoptredens. De Zweedse groep Abba en de Engelse zanger Frank' Ifield..Na het journaal komt Tonny Huurdeman op de buis met haar pro gramma Dit is Tonny. Zij treedt op vanuit theater De Speeldoos te Zaan dam. Zij zal o.a. liedjes zingen zo als Welkom in het theater en Jasper en Jasmijn. Het slot van Die Mooie Kinderjaren begint om negen uur. Dit deel is gebaseerd op herinne ringen van de schrijver G. E. Evans, aan zijn jeugd. Cassie Pritchard een weduwe tijdens de crisisjaren, woont met haar drie zoontjes in Zuid Wa les onder armelijke omstandigheden. Om haar schulden af te betalen is zij gedwongen de winkel en de voor raden te verkopen. Waar zij geen afstand van kan doen is het oude paard Dick evenals een piano. Op een gegeven ogenblik stijgt het wa ter haar tot de lippen. Die Mooie Kinderjaren wordt gevolgd door een aflevering uit de Franse serie Als de dag van gisteren, getiteld De angst keert lerug. Deze keer worden Zondag 24 augustus 19.15 uur, Ne derland I: Der Wildschiilz. Verkleed als een student reist Barones Frei- mann naar het slot van haar broer. de jaren zestig behandeld met het U2-incident, de Cubacrisis en de moord op president Kennedy. Ook worden beelden vertoond van het in cident aan de Varkensbaai en de Berlijnse Muur. Om tien voor elf volgt de dagsluiting door ds. T. Her der uit Rozenburg. NED. II: Allereerst een verslag van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan van Rocourt in België. De VARA presenteert om vijf over zeven de Stralemakerop- zeeshow met Joost Prinsen als Erik Engerd, Wieteke van Dort als de deftige Dame en Aart Staartjes als de straat. Vervolgens een aflevering van Terra Africa, een documentaire over verdwijnende Afrikaanse cul turen. Ditmaal gaat het over de Boe- doema en de Kotoko bij het Tsaad- meer. Na het journaal weer een af levering van Zo was het, een terug blik op lal van VARA-programma's Ditmaal is „Zo was het" gewijd aan het televisie toneel van de omroep. Er worden fragmenten getoond uil De zesde etage, de Driesluiversope- ra, Onder een dak, Maigret en Waal- drecht. De Engelse politieserie Soft ly Softly komt om tien over negen. Hoofdinspecteur Watt heeft het maar moeilijk met een gekleurde auto monteur die amok heeft gemaakt. Bovendien zou de man zijn vrouio vermoord hebben. Als Walt deze misdaad heeft opgelost is het inmid dels tien uur en tijd voor de aktuali- tcitenrubriek Achter het Nieuws on der leiding van Hans Jacobs. Na hel laatste nieuws volgt nog een repor tage van de wereldkampioemchap- pen wielrennen op de baan te Ro court in België. DONDERDAG 21 AUGUSTUS NED. 1: 11.30 Schooltelevisie; 18.45 Minimolen18.55 Nieuws: 19.05 Ed dy Go Round show: 20.00 Journaal; 20.20 Dit is Tonny; 21.00 Die Mooie Kinderjaren; 21.55 Als de dag van gisteren: 22.50 Tot besluit; 23.00 Journaal. NED. II: 18.25 W. K. Wielrennen; 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 De Strutemakeropzeeshoiv; 19.30 Terra Africa: 20.00 Journaal20.20 Zo was het; 21.10 Duiken politie; 22.00 Achter het Nieuws; 22.30 Jour naal; 22.35 W.K. Wielrennen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4