Plannen met rijksweg bij afslag naar Sirjansland BRUINISSE MAAKT ZICH OP VOOR JAARLIJKSE TAPTOE Een kwart eeuw christelijk onderwijs Oosterland Groot succes Welfare-aktie Rode Kruis Brouwershaven Raad Duiveland STREEKNIEUWS HANDSCHOENEN INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE Dinsdag 19 augustus 1975 Nr. 21744 DIJIVELAND, 18-8. Maandagavond jl. vond in het ge meentehuis te Nieuwerkevk een openbare raadsver gadering plaats onder voorzitterschap van burgemees ter J. D. de Kam, waarop alle leden tegenwoordig wa ren en die door de voorzitter met het ambtsgebed werd geopend. Na het welkomstwoord volgde de vragenbeantwoording. De heer J. van der iMaas had geïnformeerd of de Zeelandbrug omstreeks 1978 tolvrij zal zijn waarop de voorzitter nog weinig positiefs kon zeggen. Als het zover is zal er gezamenlijk voor gewerkt worden. De heer Op 't Hol' informeerde naar plannen voor de rijksweg bij de afslag naar Sirjansland, deze hebben de aandacht van de betrokken in stanties. Het bestemmingsplan Ou- werkerk, waarnaar de heer Hille- brand informeerde is thans goedge keurd, zodat dit spoedig zijn beslag kan krijgen. Wat de wanorde op het woonwagenkamp betreft in Nieu- werkerk, als de begroting goedge keurd is kan dit nader worden be zien. Mevrouw A. F. van der Zande- Vleugels Schutter (VVD) woonde de algemene vergadering bij van de Schoolartsendienst op 14 augustus j.l. Bij de Ingekomen stukken op de ze 'bijéénkomst waren aanwezig: Goedkeuring van de eerste begro tingswijziging 1974, en begroting 1975 vaststelling rekening 1973, zon der op- of aanmerkingen. Verder waren er voorstellen tot wijziging begroting (1974 (2e) en vaststelling van de begroting 1976. Kosten lager Bij de wijziging bleek dat de tota le kosten lager waren dan geraamd, zodat de gemeenten slechts f 2,17 behoeven bij te dragen in dit jaar. Voor 1976 wordt deze post echter ge raamd op f 2,83, ingevolge salaris verhogingen. De dienst wilde graag een tweede logopaediste aantrekken voor de b.l.o.-scholen in haar rayon, doch na overleg met de inspekteur van het b.l.o.-onderwijs bleek dat het beter was dat deze scholen gezamenlijk één logopaediste aan zouden trekken. Door één schoolbestuur is een ad vertentie geplaatst, waarop echter geen enkele sollicitant zich heeft aangemeld. M.a.s. werd het salaris van de administrateur verhoogd. ZIERIKZEE Tripje CPB-afdeling De leden van de C.P.B. afdeling Schouwen-Duiveland beginnen het nieuwe vergaderseizoen met een uit stapje. Op dinsdag 26 augustus a.s. zal een bezoek gebracht worden aan de Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven, terwijl nadien Dreischor zal worden bezocht, met als doel een kijkje in het Landbouwmuseum aan de Mr. P. Moggestraat. Noord-Ierse kinderen komen Op de eerste oriënterende verga dering van de Werkgroep Zierikzee van het Comité Hulp Noord-Ierland is besloten weer te streven naar de komst van een groep kinderen uit het geteisterde Noord-Ierland. Ge dacht is aan Pasen 1976. In de loop van de tijd zullen wij op deze plaats de nodige aandacht aan de voorbe reidingen besteden. Herbenoeming burgemeester Vervolgens kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waarbij een mededeling was van Zeelands com missaris van 5 augustus 1975 dat bij Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 de heer J. D. de Kam, met ingang van 1 september a.s. opnieuw is benoemd lot burgemeester van de gemeente Duiveland. Dit was voor mevrouw A. F. van der Zande-Vleugels Schutter aanleiding om de voorzitter hiermee namens de raad hartelijk geluk te wensen. Ze sprak daarbij de wens uit dat de prettige samenwerking tot heil van de. gemeente bestendigd mag blijven. Zij liet deze lovende woorden vergezeld gaan van een fles met inhoud, waaraan bloemen be vestigd waren die door de verschil lende kleuren de verschillende par tijen in de raad symboliseerden. De voorzitter dankteh iervoor en zeide verheugd te zijn over deze leuke geste. Hij was blij voor deze herbenoeming en hoopte nog enige jaren (voor de gemeente werkzaam te mogen zijn. Verder werden de verschillende punten van de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De raad sprak zich verder uit tegen de afgifte van een niet-jood-2ijn-ver- klaring, zulks op verzoek van de Zeeuwsche Werkgroep: „Steun aan Israël". SEROOSKERKE Bejaardensociëteit In verband met het aftreden van het bestuur van de bejaardensoci- teit, dat zich niet herkiesbaar stelt, zal getracht worden voor het winter seizoen ingaat een nieuw bestuur ie vormen. Dames, die een bestuurs- funktie willen waarnemen worden verzocht voor 28 augustus kontakt op te nemen met één der huidige bestuursleden. Kamp Belgische „N.J.N.'-afdeling Van 23 tot 31 augustus wordt in het natuurgebied Schelphoek een kamp gehouden van een afdeling van de Belgische jeugdbond voor Natuurstudie. Zes en dertig jonge lui zullen zich bezig houden met hoogwaterpeilingen, planten- en dierenstudie o.m. in de Zoude Haard Verder wordt een bezoek gebracht aan de meeuwenkolonie in het do- maniale gebied. OOSTERLAND De scholenbouw Er begint nu enig zicht te komen dat de scholenbouw nu spoedig van de grond gaat komen op het terrein aan de Weelstraat alhier, in het be stemmingsplan Oosterland. Zoals bekend zal op deze plaats een nieu we Christelijke Basis- en Kleuter school verrijzen. Het bestaande schoolgebouw, waarin momenteel zowel de openbare - als de Christe lijke school gehuisvest is en die ge legen zijn aan de van den Abeele- straat- hoek dr. Schutterstraat, wordt dan geheel ingericht voor het Openbaar basis- en kleuteronderwijs De 'Openbare Kleuterschool wordt nu nog gehouden in de voormalige la gere school aan de Groene Poort, wat eigenlijk maar behelpen is. Ook het gebouw van de Chr. kleuter school: „Radda Barnen'', gelegen aan de Sint Joostdijk, zal dan een andere bestemming krijgen wanneer men zijn intrek kan nemen in het nieuw te bouwen scholencomplex, aan de Weelstraat. Naar wij verne men zal de aanbesteding van het nieuwe scholen complex plaats heb ben op vrijdag 5 september e.k. BRUINISSE Geen Rode Kruis-wandelfochf Tengevolge van de grote regenval van zaterdagmorgen, en de slechte vooruitzichten wat de weersverbe- tering betreft, werd de Rode Kruis wandeltocht afgelast, die zaterdag middag plaats zou vinden. Mogelijk wordt deze verschoven naar een nog nader te bepalen datum. Als medewerkende korpsen zijn ondermeer uitgenodigd: a. Gouda's Harmonievereniging „De Pionier" uit Gouda, met tamboer- Trompetter- en Majorettenkorps. b. Tamboer- en Trompetterkorps „Door Vriendschap Sterk" uit Katwijk. c. Tamboer-, Trompetter- en .Jachthoornkorps „Excelsior" uil Oosterhout. d. Het plaatselijk fanfarekorps „Nu met Hope" met drumband en ma- jorettcn in samenwerking met de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk, zal tenslotte de regio vertegen woordigen. Deze korpsen zullen de jaarlijkse taptoe, een kijk- en luisterspel van licht, klank en kleur, weer met veel enthousiasme aan het steeds talrij ker wordende publiek presenteren. Op 23 augustus BRUINISSE, 18-8. Op zaterdagavond 23 augustus a.s. is het weer zo ver dat de jaarlijkse taptoe te Bruinissc zal worden uitgevoerd. Diverse muziek- en showkorpsen van naam z\jn reeds begin dit jaar door de landelijk samen werkende „Combinatie van Korpsen" gereserveerd, om op de bewuste avond met dc nodige muziek- cn show in de gemeente van 2ich te laten boren. Ongetwijfeld zullen velen dit, niet meer uit Bruinisse weg te denken evenement, niet willen missen. De taptoe zal worden uitgevoerd op het sportterrein van de Bruse Boys aan de Boomdijk, de aanvang is 20.00 uur precies. Het publiek wordt wel verzocht ruim van te vo ren aanwezig to willen zijn. De samenstelling van de taptoe is, evenals voorgaande jaren, in handen van dc „Combinatie van Korpsen" waar vele gerenommeerde muziek korpsen, showkorpsen etc. deel van uitmaken, onder andere de korpsen die in Bruinisse zullen optreden. Dc coördinatie en algehele leiding van de avond berust bij de heer A. Kros uit Santpoort, sekretaris cn za kelijk leider van de „Combinotie van Korpsen. Verder is een gespecialiseerd vcr- lichtings-technikus aangetrokken om met prachtige kleur- en lichteffck- ten te taptoesfeer nog meer te ver hogen. Uit de bocht Zaterdagavond is de heer D. J. uit Bruinisse op de Staphoster kruising ten gevolge van te hoge snelheid met zijn auto uit de bocht gevlogen en over de kop gegaan. Hierbij ram de hij een lichtmast, en werd zijn auto zwaar beschadigd zodat deze totall los was. De chauffeur bleef ongedeerd. Scheepslantaarn ontvreemd Van de bij fa. Padmos in aanbouw zijnde viskotter „O.D. 8" is een ko peren scheepslantaarn ontvreemd. De lantaarn (een vislicht) is uit de mast gehaald, waardoor de dieven in de mast moesten klimmen om vervolgens twèe splitpennen te ver wijderen en de kabel door moesten snijden. Een tweede lantaarn was gedeeltelijk los gemaakt, maar waar schijnlijk werden de dieven tijdens hun sloopwerkzaamheden gestoord, en moesten zij het hazenpad kiezen, zodat het bij een lantaarn bleef. De diefstal werd vorige week gepleegd tijdens de vakantie van het perso neel, en werd pas ontdekt tóen men weer aan het werk ging. Een scha depost van ongeveer driehonderd gulden voor fa. Huibers, die de elek- triciteits installatie op de viskotter aanbrengt. Reisje me» rfe „Grevelingen" De meisjesvereniging „Rhode" te Bruinisse maakte vorige week als uitstapje een rondreisje over het Grevelingenmeer, onder leiding van de leidster mevrouw J. C. Jumelet- Padmos. Dit reisje werd gemaakt met het motorschip „Grevelingen" van de betonningsdienst, met aan boord de schippers Jan Jumelet en Hans de Ronde. Omstreeks half negen voer het schip de haven van Bruinisse uit, richting Scharendijke. Tijdens de vaartocht werd aan boord koffie ge dronken. Het anker werd om half elf uitgegooid onder Scharendijke, waar het gezelschap de gelegenheid kreeg te zwemmen, waar dan ook gretig gebruik van werd gemaakt. Na de koele duik in het zilte nat werden de lunchpakketjes opengemaakt en ver orberd. Daarna werd het anker ge licht en voer men naar Ouddorp. Het schip meerde af in de haven en Oud dorp werd bezichtigd. Na de nodige ijsjes en limonade arriveerde het gezelschap weer aan boord, en werd weer een koele duik genomen in het water. Na een zeer gezellige en geslaagde dag arriveer de de „Grevelingen" omstreeks vijf uur weer in de haven van Bru. Het mooie weer heeft zeker een steentje bijgedragen aan het succes van de- zo dag. De onroerend-goedbelasting In verband met de invoering van de onroerend-goedbelasting per 1 januari 1976 in de gemeente Brui nisse, zijn thans aan alle eigenaars en gebruikers kennisgevingen ver zonden van de uitkomst van de taxa ties van de objekten. De belasting wordt geheven va.n de geschatte waarde en wel volgens de huidige tarieven: van de eigenaar/ gebruiker f 15,70 per f 3.000.- waar de; van de eigenaar niet gebruiker 'f 11,50 per f 3.000,- waarde; van de gebruiker f 4,20 per f 3.000,- waarde. Dc aanslagen zullen in de loop van 1976 aan de belastingplichtigen woi'den verzonden. Door de invoering van de onroerend-goedbelasting ko men enkele andere belastingen te vervallen n.l. straatbelasting, grond belasting en personele belasting. In dit geval geen bon DEN HAAG, 16-8. De 47- jarige meubelmakelaar E. van der Zwan uil Den Haag is za terdagmiddag door de glazen deur ran zijn winkel gelopen toen h{j zag dat buiten twee agenten bezig waren een par keerbon tussen de ruit van zijn dubbel geparkeerde auto te steken. Met een diepe snjj- wond in de linkerhand en be schadigde lippen is de meu- belhandelaar naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht. De parkeerbon hebben de agenten ingetrokken. ZIERIKZEE. De jeugdige sportvis ser Leo Bolier had waarschijnlijk zijn eerste snoek aan de hengel. Het was meteen, een kanjer ook. De vis was 65 cm. lang en werd - na de jo- to r weer terug gezet in het water. (Foto: Zierikzéesche Nieuwsbode) OOSTERLAND, 18-6. Op vrijdag avond 22 augustus a.s. hoopt het be stuur van de Christelijke School op Reformatorische Grondslag alhier het feit te herdenken van haar 25- jarig bestaan, met een samenkomst in de vergaderzaal van het schoolge bouw aan de Van den Abeelestraat. Herdacht zal worden dat op 24 au gustus 1950 het personeel v.an de nieuwe school werd geïnstalleerd en verder dat op 1 september daarop volgende de-lessen op de. school een aanvang namen. Alle ledén van de Ghr. school en verdere belangstellen den ontvingen een uitnodiging om met hun échtgenoten dit heuglijke feit te herdenken. Als spreker treedt op de heer P. Kuijt, oud-direkteur van de Scholengemeenschap: „De Driestar" te- Gouda, die wel de pro motor van deze school genoemd kan worden en de man van het eerste uur'. Het bestuur hoopt op veel be langstelling op deze gedenkavond. Advertentie Lederen Handschoenen in alle rS 'lr modekleuren /V DAM 9 IENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Ongeveer 250 taxi chauffeurs hebben een uur lang het verkeer in de binnenstad lamgelegd, nadat een collega door twee Suri naamse passagiers met een mes in de arm was gestoken. DEN HAAG. Voor het ontwerpen van de vele .en vaak gigantische so ciale projecten, die Indonesië ter hand wil nemen, zoekt de Indone sische regering grotere technische bijstand van regeringen en particu liere instituten in Europa. DEN HAAG. Bij een brand in hel computercentrum Comtech aan de Oranjestraat in Den Haag is aan zienlijke schade ontstaan. De opzet telijk aangestoken brand heeft vol gens de eigenaar van het centrum voor vijf tot zes ton aan apparatuui verwoest. ARNHEM. Hel is zeer waarschijn lijk dat op dit moment een groot deel van de grove dennenbossen in Gelderland wordt aangetast door de gevreesde dennenscheerder. ROTTERDAM. Een Brits bedrijf van Shell gaat energie winnen uil tot nu onbruikbaar afval van raffi naderijen en andere chemische in stallaties. dat bestaat uit zowel vas- ste als vloeibare koolwaterstoffen. AMSTERDAM. De Zaanse orgel bouwer D. A. Flentrop heeft van de Mexicaanse regering dc opdracht ge kregen de twee hoofdorgels van de kathedraal in Mexico City te res taureren. Deze hoofdorgels stammen uit de zeventiende en achttiende eeuw cn zijn destijds gebouwd door in ons land onbekende Spaanse or gelbouwers, ROTTERDAM. Een West-Duitse vrachtauto, geladen met drie kisten schokbrekers cn vijftig balen scha penvellen. is gestolen op het Acl- brechtsplein in Rotterdam. De waar de van de lading is ongeveer f R0.000 DEN HAAG. Do schade veroor zaakt door het uitbranden begin juli van een brandstoftank van defensie te ÏJsselstein bedraagt ruim f 3 mil joen. Aldus heeft staatssecretaris Stèmerdink van defensie geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nagel (PvdA). Flitsen uit het buitenland MADRID. In Madrid is zaterdag middag een luitenant van de Guar- dia Civil op straat doodgeschoten toen hij op weg naar huis was. Een commando van het F.R.A.P. (Revo lutionair Anti-Fascistisch en Pat riottisch Front) heeft in ter plaatse gevonden pamfletten de verant woordelijkheid voor de aanslag op geëist. ANTWERPEN. De 13.000 ton me tende Britse tanker „British Beach" is bij het verslepen uit een dok in de haven van Antwerpen tegen de „Petroleumbrug" gevaren. Bij de aanvaring ontstond een scheur van twee meter boven de waterlijn in de romp van de tanker en stroomde een hoeveelheid petroleum in het dok. LONDEN. De officiële vleugel van het Ierse republikeinse leger (IRA) heeft het weekeinde,een initiatief genomen met het doel het bloedver gieten in Nooi'd-Ierland te doen op houden. NIEUW DELHI. De regering van India heeft in een eerste officiële reactie op de gebeurtenissen in Ban- gla Desj haar „diepe droefheid" over de dood van de ten val gebrachte president, Sjeik Moedjiboer Rach- man, lot uitdrukking gebracht. LISSABON. Bij een aanval van duizenden betogers op het commu nistisch partijkantoor in het Noord- Portugese Ponte De Lima is een com munist in het gebouw door kogels gedood. De menigte heeft het ge bouw in brand gestoken. Militairen en politie slaagden er ondanks het gebruik van hun vuurwapens niet in de aanval te verhinderen. CAIRO. Tunesië heeft een Libi-.eh verzoek om uitlevering van majoor Omar Meheishi, de voormalige Li bische minister van planning die be trokken zou zijn geweest bij een mis lukte staatsgreep legen kolonel Gha- dafi, van de hand gewezen, zo be richt hel Egyptische dagblad Al Ach ram. DÜSSELDORF. Een bus met Ame rikaanse toeristen, die van Frankrijk op weg waren naar Amsterdam, is maandag tien kilometer ten noorden van Düsseldorf op een stilstaande vrachtauto gereden. Volgens de po litie zijn vijftien van de negenen twintig Amerikanen gewond geraakt van wie drie ernstig. Werkgroep „Weet je tippel" Lopend door de smalle straten van Zierikzee merk je vaak, dal veel mede wandelaars moeite hebben met „waar mag en kan ik lopen? Dat geldt vooral vooj- de ouders met kinderen en bejaarden. In de mees te gevallen moeten we de beschik bare ruimte tussen huizen en stoe pen opdelen met fietsers, brommers en auto's. In aanmerking genomen dat de kwetsbaarheid van de auto mobilist en de voetganger ligt in de orde van tientallen kilo's staal en een winterjas. Dan zou je denken, dat de gemeente hier wel veel geld en moeite getroost om deze ongelijk heid te veranderen. Doch wat een teleurstelling als blijkt dat in Zierikzee, als „voorbeeldstad", naast veel monumenten ook veel auto's te zien zijn. Waarbij dient te worden opgemerkt, dat voor auto's vaak wel voorzieningen zijn getrof fen. Kortom, wat monumenten en auto-voorzieningen betreft zit Zie rikzee er warm bij, maar wat voet gangersvoorzieningen betreft, staat het behoorlijk in de kou. Het is wellicht de moeite waard om meningen en suggesties van voetgangers, die van fietsers zijn ook welkom, te bundelen in een werk groep of vereniging. Waardoor snel bruikbare oplossingen gevonden kunnen worden. Heeft u een suggestie of mening over mogelijke oplossingen, schrijf naar werkgroep „Weet je tippel" i.o. postbus 91 te Zierikzee. Werkgroep „Weet je tippel" i.o. (Door aanleg van zo logisch mo gelijk gesitueerde parkeerterreinen poogt de gemeente overigens wel iets te doen aan b.v. het straatparkeren, waardoor de voetganger op den duur toch gebaat zal zijn. Red). Onleesbaar geworden inscriptie op gedenkplaat Tijdens de vakantie was onderge tekende weer eens met zijn gezin op het mooie Schouwen-Duiveland. Sinds de dagen na de ramp toen wij voor de Rijkswaterstaat ook op het eiland waren kunnen wij het niet nalaien om zo af en toe de reis te ondernemen. Wat is er anders veel veranderd sinds de dagen na die 1ste februari, die donkere nacht. Gelukkig is er niet veel meer te zien van de ellende die er toen kwam. alhoewel de won den er beslist nog wel zullen zijn in bepaalde familie's. Wanneer wij dan in Zierikzee zijn, kunnen wij het niet nalaten om langs de belangrijkste punten te rijden waar het zware ge vecht geleverd werd tussen de mens en het water: operatie „Levens strijd" aan de Westhavendam, Schelphoek en Ouwerkerk. En over dal laatste gaat het in dit briefje. Op één van de caissons die daar geplaatst zijn in tegenwoordig heid van onze koningin staat een gedenkplaat waarop een zin staat uit de Troonrede 1.953. Helaasis deze de laatste jaren niet meer le lezen. Wat is dat jammer! In 1.975 het „Monumentenjaar" wordt wel goed gedacht aan het verre verleden, maar wij mogen toch ook 1953 niet vergeten. Deze plaats die dank zij de Schouwen-Duiveland route van de A.N.W.B. door velen bezocht wordt is het zeker waard, dat blij vend aandacht geschonken wordt, dat deze gedenkplaat leesbaar blijft. Het werk dat daar, en op vele an dere plaatsen door velen werd ver richt is het zeker waard. Mogelijk dat dit schrijven mee kan werken dat er weer aan gedacht wordt? Bij voorbaat hartelijk dank. H. KRAMER Kerkstraat. 108, Urk Telefoon 05277-1295 BROUWERSHAVEN, 18-8. Op dc te Brouwershaven gehouden braderie 7-i|n de Welfare-dames van de Rode Kruis-afdeling weer aklier gcWecsl met de verkoop van artikelen, ver vaardigd door gehandicapten en be jaarden. Er waren verder allerlei al- trakties. Onder die ..diversen*' hoorden thuis: het raden van een naem van een Schouwse pop en de grabbellon. die al heel vlug was leegverkocht. Middenstand en bank tc Brouwers haven komen een dankwoord toe voor het beschikbaar stellen van prijsjes. De naam van de pop bleek Antje, maar word door geen enkele inschrijver geraden. De pop werd daarom verloot onder de inzenders. De gelukkige werd Carola van Ast. Oude Schouwse dijk 6. Brouwevsha- Rrijzen Dc sprei lootte uit op no 103 (mevr R. van Wfjngaarden-de Roos. Brou wershaven. Dc andere nummers zijn 5, 11. 23, 24. 25. 26. 29, 39. 58. 60. 77. 91. 131. 140. 170, 187. 1R8, 728. 733. 739. 745. 747. 876, 52. Dc prijfcen wor den thuis bezorgd. Dahk woorden komen toe aan do dames Elsacker en Boortmon voor de verleende ser vice en mej. J. Delfgauw uit Brui nisse voor haar demonstraties op het Gelderse spinnewiel. De eerste Welfare-handwerkmid- dag zal zijn te Dreischor op 29 au gustus en te Brouwershaven op 3 september. Voor tijd en plaats, zie agenda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3