Snel zaken doen in vergadering van een half uur Chinese belangstelling voor Philippijnen Zoon vrij; losgeld terecht Strijd in Angola Doden in Argentinië Sanering visserij BEGROTING 1976 VAN PROVINCIE ZEELAND AMERIKAAN HAALT VLUCHTELINGEN UIT TSJECH0SL0WAKIJE KOOPJES HALEN „WIC0" Veiligheidsgordels in de bus AGENDA GELIJK Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 18-8. De raad van do gemeente Brouwershaven, onder voorzitterschap van burge meester A. P. Schouwenaar, heelt zich maandagavond in een goed half uurtje door de vijftien punten tel lende agenda gewerkt. Naar aanleiding van de ingekomen stukken informeerde de heer C. J. de Munnik of het waar is dat achter het perceeltje grond aan de Pauwstraat te Noordgouwe nog een open riool is. De raadsvoorzitter zei dat hiervan niets bekend is. maar dat gemeente werken dit nader zal onderzoeken. Inzake de verdaging door G.S. be treffende uitgifte grond in erfpacht aan de heer D. C. Beuzenberg deel de de voorzitter mede, dat G.S. eerst graag nader geinformeerd worden door het college, waarna de raad NEW YORK, 18-8. Volgens het Amerikaanse nieuwsmagazine News week heeft de Chinese Volksrepu bliek te kennen gegeven dat ztf wel zou willen beschikken over militaire bases op de Filippijnen. De Chinezen zouden bezit kunnen nemen van de Amerikaanse bases op de Filippijnen - in welk" geval druk door de regering van pi-esident Ferdinand Marcos tot het vertrek van de Amerikanen zou moeten lei den - of zij zouden dezelfde rechten kunnen krijgen als de Amerikanen, aldus Newsweek. De bedoeling van Peking zou niet zijn de Amerikanen te verdrijven, maai- de Russen voor te zijn. NEW YORK, 18-8. Agenten van de Amerikaanse Federale Recherche (F.B.I.) en politiemannen hebben de acht dagen geleden ontvoerde mil- jonairszoon Samuel Bronfman uit een woning in de New Yorkse stads wijk Brooklyn bevrijd. Zij waren tot actie overgegaan toen de zoon van de whiskymagnaat nog vastge houden werd hoewel een losgeld van 2,3 miljoen dollar (5,7 miljoen gul den) betaald was. JOHANNESBURG. 18-8. De om de macht strijdende bevi'ijdingsbe- wegingen van Angola leverden tij dens het weekeinde hevige strijd om het bezit van Lobito. Deze stad heeft na de hoofdstad Loeanda de belangrijkste haven van Angola en vorm tevens het eindpunt van de Benguela-spooilijn die een schakel is in de koperexport uit Zambia en Zaire. Doordat de vei*bindingen met het strijdgebied volledig zijn ver broken tast men over het verloop van de gevechten in het duister. AMSTERDAM. „Sail Amsterdam 70(1". Fe'érieke aanblik van de grote windjammers, die in het duister met volle illuminatie liggen te pronken. een nieuw voorstel overlegd zal wor den. De heer Schouwenaar deelde de raad vervolgens mede, dat de oeverbeveiliging in de Ring van Dreischor en Noordgouwe medio september zal worden uitgeroerd door de firma De Ruiter te Noord- 1 gouwe. Waren er vorige week reeds twee hinden in het nieuwe hertenkamp te Brouwershaven, intussen heeft gemeentewerken „en bok geschoten" (met injectie) die eveneens in hel park is ondergebracht. Het college is voornemens om op vrijdag 29 augustus een extra raads- vei'gadering te houden voor de be noeming van een kleuterleidster. Ontsla» Eervol ontslag werd verleend aan mej. N. M. Quinten als kleuterleid ster te Brouwershaven wegens haar benoeming te s-Gravenpolder. De raad besloot in het bestemmingsplan Zonnemaire-West over te gaan tol de bouw van 8 eengezinswoningen. Op een vraag van de heer De Mun nik antwoordde de voorzitter dat volgend jaar getracht zal worden ook te Noordgouwe tot nieuwbouw te komen. Aan de woningbouwvereniging Beter Wonen te Zierikzce wordt de benodigde grond voor voornoemde bouw verkocht voor de prijs van t 59.392. Voor de bouw van 14 eengezins- gen) aan de Margrietstraat te Zon- nemaïre besloot de raad aan het aannemingsbedxdjl' Den Hartog te 's-Gi-avendeel de benodigde grond te verkopert voor do prijs van f 89.(500.-. Verschillen in woningtypen De heer De Munnik was opge vallen dat op de betreffende teke ningen een verschil zat in het wo ningtype. Dit komt omdat de bouw ter plaatse dient te werden aange past aan een tweetal bungalows, al dus de voorzitter. Geen bezwaar had de raad tot het verlenen van een concessie tot het leveren van water enz. aan de N. V. Watermaatschap pij Zuid-West-Nederland. Vastgesteld werd de wijziging ge meenschappelijke ï-egeling voor hel Wei-kvoorzieningsschap Schouwen- Duiveland, welke in hoofdzaak noodzakelijk geacht wordt om zake lijke redenen en om het imago van de centrale werkplaats te verbeteren door o.a. wijziging van de naam „Centrale Werkplaats'' in Industrieel toeleveringsbedrijf „De Zuidhoek" Goedgekeurd werd de legesveror dening betreffende de invoering van de „Pas 65" voor bejaarden. De leges pe,r paspoort wordt f 6,50. Mevr. Loschacoff-de Canter had via het ANP vernomen dat deze regeling het eerst in Amsterdam zou begin nen en nu zijn wij er ook al mee be zig"'. De voorzitter zei dat hiervan niets bekend is. Het is een landelijke regeling welke ingesteld is door de minister van CRM. Afwijzende beschikking Op advies van het college van b. en w. werd afwijzend beschikt op een aanvraag om garantie ingevolge beschikking geldelijke steun eigen woningen 1968. De heer J. A. v. d. Bijl stelde dat het gebruikelijk is het advies van Rohyp tc volgen. We kunnen ons indenken dat het col lege bang is. Daar het een fifty- fif ty garantie is zou ik er toch weinig moeite sociaal gezien mee hebben, om de garantie alsnog tc verlenen aldus de heer v. d. Bijl. De raads voorzitter gaf jeen uiteenzetting, waarin hij stelde dat het college het sociaal onverantwoord vindt. Er zijn nog vele vraagtekens. Gelet op do zware belasting, die men heeft zal aanvraagster in grote moeilijkheden komen, /clang een aantal vragen niet beantwoord zijn. Het jaarinko men o.a. is aanmerkelijk lager dan opgegeven op de aanvrage. I)e bibliobus Tot technisch ambtenaar bij ge meentewerken werd m.a.s. benoemd de heer W. P. de Visser uit 's-Gra venpolder. Inzake de vaststelling Na de landing sprong de statenloze uit het toestel om de vluchtelingen te helpen instijgen. Toen de beide Oostduitse mannen bipnen waren, opende de Tsjechische politie het vuur, waardoor de piloot gedwongen was onmiddellijk op te stijgen. Het meisje, dat evenals de 34-jarige Amerikaan door de kogels geraakt was, kon nog net meegenomen wor- van de llo wijziging der begroting 1975 informeerde de heer J. A. v. d. Bijl of er, en per welke datum een integratie komt tussen de plaatselij ke bibliotheken en de biblio-bus. De voorzitter deelde mede dat het in de bedoeling ligl half september met de bibliobus te beginnen. „Als col lege hebben we de eis op tafel ge legd dat te Schuddebeurs ook een halte komt. Het voornemen bestaat indei'daad dat er een integratie komt tussen de bibliobus en de plaatse lijke bibliotheken. Wc moeten oven een afwachtende houding aannemen in deze overgangsperiode. Het is daarom dat het college ook niet voorstelt om de bestaande subsidie aan de bibliotheek abrupt af te voe ren. Er is veel goed werk verricht door de mensen die de Nutsbiblio- thelcen jaren lang hebben verzorgd. Nieuwe kleuterschool Het college wil dan ook graag haar dank en erkentelijkheid jegens deze mensen betuigen. De overgang zal dan ook zeer voorzichtig dienen te gebeuren aldus de voorzitter. De heer v. d. Bijl had graag meer con tact gezien met de plaatselijke bi bliotheken. „Gaat de bibliobus niet al te snel van start" vroeg hij zich af. De kosten hadden wellicht bij in voering per 1 januari 1976 aanmer kelijk gedrukt kunnen worden. De heer Schouwenaar zei als college ook de nodige reserves te hebben gehad. Er is inderdaad contact ge weest met de betrokkenen. Bij de vaststelling van de 12e wij ziging der begroting had het de heer De Munnik bevreemd, dat in de kleuterschool te Dreischor geen centrale verwarming wordt aange legd. Wethouder Van Ast (onderwijs) lichtte toe dat bij het college het voornemen bestaat zo spoedig mo gelijk te trachten te Dreischor over te gaan lot de bouw van een geheel nieuwe kleuterschool. den. De Oostduitse vrouw en de hel per moesten echter achterblijven. De piloot vloog over Oostenrijk naar West-Duitsland terug en zette, daar de brandstof opraakte, zijn toe stel bij het ziekenhuis van Traun- stein, dat vlakbij de Oostenrijkse grens ligt, aan de grond. Hij ligt mei schotwonden in een arm en een been in het ziekenhuis. In onderstaand overzichtje geven wij de deelbegrotingen, met als eer ste cijfer de inkomen en als tweede de uitgaven. Algemeen bestuur (f 1.130.403, f 10.889.145); Burgelijke dienst en kasmiddelen (f 4.028.845, f 4.003.065); Openbare orde, veiligheid, zedelijk heid en volksgezondheid (f 755.228, f 4.244.482); Waterstaat, verkeer en vervoer (f 51.238.382, f 62.031.625); Economische aangelegenheden (f 195.000. f 1.051.616); Arbeid, maat schappelijke steun en voorzorg (f ni hil, f 1.406.531); Volksontwikkeling en opvoeding. Erediensten (f605.455. f 5.354.001); Dekkingsmiddelen van algemene aard (f 32.686.755); On voorziene uitgaven f 1.659.603. De reserve - kas - cn verreken- dienst toont oen totaal aan inkoslen en uitgaven van f 70.181.342.27 BUENOS AIRES. 18-8. In de Ar gentijnse provincie Tucuman in hel bergachtige noorden van het land zijn maandag zes guerillastrijders en een officier van het leger, gedood in een vuurgevecht. Het Argentijnse leger is sinds fe bruari tegen de guerillastrijders in gezet. Op 5 augustus vond in onge veer hetzelfde gebied een treffen plaats dat aan acht guerillastrijders het leven kostte. Eveneens maandag is in Buenos Aires een legerkapitein gedood toen hij probeerde te verhinderen dat stodsguerilleros geweren wegnamen van een militair oefenterrein. Advertentie BIJ LONDEN, 18-8. Een Brits parle- mentslid heeft er zondag bij de re gering op aangedrongen veiligheids- gordels verplicht le stellen in bus sen die het vervoer over lange af standen verzorgen. Dit gebeurde na het vijfde busongeluk van deze zo mer in Groot-Brittannië, dal zatedag in hel Westengelse Cheshire plaats vond. Bij dit ongeluk kwamen zes bejaarde vakantiegangers om het le ven en werden 42 mensen gewond. DEN HAAG, 18-8. Vissers die voor 1 december van dit jaar besluiten hun schip van de hand te doen, zul len een premie krijgen van 1400 gul den voor de eerste 150 ton en 750 gulden voor het volgende aantal ton nen. Dit betekent een verdubbeling van de tot dusver gehanteerde pre mie. Deze beslissing heeft het be stuur van het ontwikkelings- en sa neringsfonds voor de visserij maan dagavond na lang onderhandelen ge nomen. Beste kinder en jeugdboeken AMSTERDAM. 18-8. De Gouden Griffel voor het beste kinderboek, dat in het voorgaande jaar is ver schenen, is toegekend aan de schrijf ster Simone Schell uit Eersel (NB) voor haar boek „De nacht van de heksenketelkandij". De Gouden Griffel voor het beste jeugdboek ging naar Alet Schouten uit Heem slede. Het boek, getiteld „Iolo komt niet spelen" is geillustreerd door Paul Hulshof uit Koog aan de Zaan, aan die de Gouden Penseel werd toegekend, een onderscheiding ter aanmoediging van een aankomend illustrator. Alet Schouten kreeg al eerder een Gouden Penseel in 1971 - voor haar jeugdboek „De mate van de witte toren". Voorts werden nog acht kinder- eri jeugdboeken met 'n Zilveren Griffel, bekroond. Vrijstellingen r(j voor miltaire dienst DEN HAAG. 18-8 Het departement van defensie stelt voor het school jaar 1975 1976 een contingent van 200 vrijstellingen van militaire dienst beschikbaar ten behoeve van het lager onderwijs. Het aantal komt overeen met de verwachting. Aldus blijkt uit het antwoord dat minister Van Kemenade van onderwijs vrij dag gegeven heeft op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Hermes (KVP). Voor het nieuwe schooljaar advi seerde het departement van onder wijs reeds positief op 134 aanvragen voor vrijstelling. In 'het afgelopen schooljaar was een contigent van 450 vrijstellingen beschikbaar. Zonder helm op brommer STRAMPROIJ. 18-8. In de ge- meente Stramproij is in de nacht de 16-jarige Belg W. Laveaux uil Mo- lenbeersel (gem. Kinroij) (België) verongelukt. De jongen reed zonder helm mee op een bromfiets. Bij het inhalen van een andere bromfiets kwamen beide voertuigen ten val. De bestuurders van de beide brom fietsen liepen slechts zeer lichte ver wondingen op. Betalen voor parkeerplaats HAARLEM. 18-8. Om het parkeer probleem voor de bewoners van de Kamp cn daarop aansluitende Heilig Landen in Haarlem gedeeltelijk op le lossen zullen met ingang van 1 oktober tegen betaling een plaats op straat of in de parkeergarage de Kamp kunnen huren. Andere bezoe kers aan deze centra van de binnen stad, waar respectievelijk acht en vijfenzeventig straatplaatsen zijn. kunnen dan niet meer parkeren. De kosten voor een straatvignet is vijf tien gulden per maand en voor een parkeervignel. f 25 per maand in hel laatste kwartaal van dit jaar en f 30 na 1 januari. Voor anderen is het tarief van de parkeergarage f 80 per maand. Bedrijf in Oosterhout gaat sluiten RIJSWIJK. 18-8. Starakn Con- struct icfabriek BV in Ooslcrhout (NB), een dochtermaatschappij van Hollrndsche constructie groep BV. die op haar beurt een onderdeel is van de Hollandsche Beton groep NV (HGB). heeft aan vertegenwoordigers van de betrokken vakorganisatie het voornemen bekendgemaakt om het bedrijf, waar 98 mensen werk zaam zijn. tc sluiten. De onderne mingsraad en de overige personeels leden zijn op de hoogte gesteld, al dus HBG. Starako is een producent van sta len- en aluminium raam- en deur kozijnen. Zierikzee ,.'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Hurgli Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraal, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharend ij ke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Dinsdag 19 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel- - ling You only live twice. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Woensdag 20 augustus Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. NC.V.B - afdeling, 20.00 uur. Vrijdag 22 augustus Oosterland Schoolgebouw. Jubileumviering Chr. Ondei'wijs, 19.30 uur. Dinsdag 26 augustus Zierikzee C.P.B. Kerk Brouwershaven 14.00 uur. Woensdag 27 augustus Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond. Ex cursie. Vertrek: Markt, 12.45 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaat? (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Pas nog, een debatje over geluk. Geluk is zo simpel. Het rit in de bloemen en de zon, maar het is ver draaid ingewikkeld ook. Zo bleek. Wat kan al niet storen op die dege lijke gang door de tijd. Grote dingen, die zorgelijk stemmen en het geluk bedreigen, maar ook futiliteiten en er is onderling een merkwaardige rangorde. Toestanden in een ver heet land. kunnen je - aanschouwelijk ge maakt - naar de keel vliegen, maar echte last heb je van een verstuikte voet of een sneetje in de duim. Er is veel dat al of niet geluksbe- palend is. Het ochtendlijk ontwaken h de ft er mee te maken. Iets ge droomd misschien, of een woelerige slaap achter de rug. Kleine zorgjes opgespaardNou, dat kan de dag - bestemd voor geluk - toch ongeluk kig beginnen. Een knoopje dat af springt of een gebroken veter dra gen ook w-at bij of een dwaas, die een verkeersfoutje maakt onderweg. Helemaal niet levensbedreigend of zo, maar gewoon een gekke vent, die iets vergeet. Ach, misschien liet die man zijn spiegelei van zijn bord op de broek glijden en is hij ook niet gelukkig, want een ei kan er best ook iets mee te maken hebben. Diepinsnijdende dingen zijn ver der: een afspraak vergeten, een filmrolletje dat zoek geraakt is, een roddelpraat je dat men aan moet ho ren, een brief die je maar niet schrijft en het is zo bar noodzakelijk. Morgen dan maar, maar morgen ge beurt het ook niet. Lawaai hoort er ook bij; overdag krassen altijd ma chines en auto's en brommers; er zijn kloppende hamers, heistellingen in a kt ie, stofzuigers en radio's, die te hord staan. Pas maar op geen ;e- nuwpatiënt te worden, want er zijn altijd wel druppels bij de hand, die de emmer doen overlopen. Hoe zijn de humeuren van anderen. Goed, matig, slecht? Enfin, de lijst kan heel lang gemaakt, maar al die geluks- c.q. ongeluksfaktoren zit- tne aan de oppervlakte. Van binnen huist het strukturele echte geluk of ongeluk en u-at moet je daar mee aan? Natuurlijk, de geestelijke leidslieden verstrekken richtlijnen en re doen het goed en indringend vaak, maar het moet al les individueel ge-interpreteerd, ver werkt, toegepast en een mens heeft ook nog een karakter. Dat is soms :o knoestig tegen wil en dank. Het kan geen teleurstellingen verwer ken. Dal hij of cjj nou toch en waarom wordt er nu niet gebeld; waarom niet even een berichtje als of we zelf altijd zo attent zijn. Hou toch op met dat ge-emmer en laat me toch met rust. Iedereen kent de termen en laadt :e met eigen dynamiet. En de wijs heid van de schrijvers staat in de boeken en de rozen bloeien in de tuin en zon en regen worden gelijk verdeeld over „rechtvaardigen cn onrechtvaardigen".Geluk, hoe zit dat mei geluk? Hoe moet hel met: de een zijn dood de ander zijn brood Hoe moei hel met puur verdriet, waarvan de een de volle portie krijgt terwijl de ander er aan ontsnapt? We wandelen in raadsels met. geluk en ongelijk en binnen de Ifjnen van dat mysterie moet een mens pogen gelukkig tc zijn. Moeilijk, maar mis schien mogelijk. Dat is dan een echt gplukswonder. SCHIER EI LANDMAN MIDDELBURG, 18-8. Verschenen is fle begroting van inkomsten cn uitgaven van de provincie Zeeland voor 1976. De begroting komt in behandeling in twee ver gaderingen, respeklievelijk te bonden opl4 november en 19 december. De begroting sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 90.6 10.068 en een post onvoorzien van f 1.659.603. Deels geslaagde heli-vlucht MUNCHEN, 18-8. Een Amerikaan heeft met een ge huurde helikopter drie Oostduitse vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije naar het Westen gebracht. Hij moest echter zijn statenloze helper en een Oostduitse vrouw achterlaten, toen de Tsjechische politie begon te schieten. De Amerikaan, Barry Mike, die werkt bij een helikopter-reddingsdienst, was zondagmiddag in de gehuurde helikopter uit München verti'okken, om samen met zijn helper twee Oostduitse mannen, een vrouw en een 14-jarig meisje van het schiereiland Untermoldau, juist over de Tsjechische grens, op te pikken. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2