Straks ziekenfonds verzekering voor iedereen Eerste paal ging de grond in voor gezinsvervangend tehuis De werkloosheid Doden op Italiaanse stations Open brief van De Spinola VERANDERING IN SPANJE? BANKSTEL MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.efoon (01114) 1268 - 1265 Dit nummer bestaat uil 8 pagina's De beste manier om te beha gen is raad te vragen. P irmez REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Brouwse raad deed veel in half uur DEN HAAG, 18-8. Zes procent van de Nederlandse beroepsbevolking heeft op het ogenblik geen werk. Drie procent verwacht binnenkort zijn baan kwyt te raken en negen procent houdt rekening met de kans hierop. Deze cijfers heeft het Neder lands Instituut voor Publieke Opinie en het marktonderzoek (NIPO) be kend gemaakt. Het NIPO ondervroeg voor dit onderzoek half juni 838 mensen. ROME, 18-$. Op de stations van Napels en Rome, waar sinds drie dagen een groot deel van de treinen tengevolge van een staking van enige kleine radicale vakbonden is uitgevallen, is de afgelopen dagen hevig gevochten. In het gedrang om een plaats in een van de weinig nog rijdende treinen te bemachtigen zijn twee doden gevallen: in Rome stierf maandag een 49-jarige vrouw aan uitputting en in Napels kwam zater dag een man onder een vertrekkende trein. RIO DE JANEIRO. 18-8. Ex-pre- sident Antonio de Spinola heeft in een openbricf burgers en soldalen in Portugal opgeroepen gemeen schappelijk te strijden om Portugal van „het communisme tc bevrijden". In de open brief aan president Da Costa Gomes schrijft hij dat zijn voorspelling bewaardheid is gewor den wat betreft „de misdadige po litiek van de verschroeide aarde die werd voorbereid door een groep verraders opdat ze een communis tische staat zouden kunnen bouwen op de ruines van een verwoest Por tugal". tooien. Tenslotte bracht de heer C. Bij de Baate namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen over met het slaan van deze eerste paal en zei te hopen op een voorspoedige bouw. Het gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord". dat volgend jaar september/oktober z(jn deuren moet openen, zal plaats kunnen bieden aan 24 pupillen. ZIERIKZÉESCHE Dinsdag 19 augustus 1975 132ste jaargang Nr. 21744 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Belangrijk wetsontwerp Verwachting tot woensdagavond: Zuidwestelijke wind Wolkenvelden met hier en daar regen; in de nacht en ochtend plaat selijk mistbanken. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind; minimum temperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen omstreeks 22 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond dc opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 aug. Zon op 5.31. onder 19.55 Maan op 18.53, onder 4.11 21 aug. Zon op 5.32. onder 19.53 Maan op 19.14, onder 5.17 Volle maan: 21 aug. (20.48) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 20 aug. 2.24 14.41 8.10 20.38 21 aug. 3.03 15.20 8.45 21.12 Springtij: 23 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-8. Hef K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie ten wes ten van Schotland en een hogedruk- gebied boven de Golf van Biscaje wordt met zuidwestelijke wind voch tige lucht naar onze omgeving ge voerd. Hierin komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk regen of motregen kan vallen. Een storing boven zuid-Skandina- vië bracht maandag in Denemarken plaatselijk meer dan 25 mm neerslag. In het Middellandse Zeegebied is het nog fraai zomerweer. In Spanje wer den maandag plaatselijk maximum temperaturen gemeten rond de 40 graden. UTRECHT, 18-8. Het ontwerp van de Algemene wel gezoudlieidszorgverzekering (de volksverzekering te gen ziektekosten) komt in grote lijnen neer op een sa menvoeging van de Ziekenfondswet en de Algemene wet Bijzondere Ziektekosten. Het geeft alle Nederlanders recht op de bestaande ziekenfondsen, AWBZ- verstrekkingen, inclusief tandheelkundige hulp en geneesmiddelen. De klas- scverschiUen zullen wegvallen. Voor de uitvoering van dc wet zal er op dc duur één uitvoeringsorgaan per regio moeten komen. Dit zijn enkele hoofdpunten uit het wetsontwerp van de staatssecretarissen Hendriks (volksgezondheid) en Mertens (sociale zaken) dat inmiddels - zon der de financiële paragraaf door het kabinet is goedgekeurd en naar de Raad van State is gezonden. Het wetsonUverp is gepubliceerd door de unie van ziekenfondsen, die er voortijdig de hand op heeft weten te leggen. Hoewel de financiële paragraaf nog ontbreekt, is het streven er vol gens de unie op gericht om bij in voering van een uniforme verzeke ring voor iedereen tot een zod'nig systeem van premieheffing te ko men, dat zo min mogelijk verschui vingen zullen ontstaan in de indivi duele inkomens. Iedere Nederlander krügt recht op de verstrekkingen waraop de wet aanspraak geeft. Die aanspraken zijn voor iedereen gelijk en uiteraard zal ook de medische behandeling voor iedereen gelijk z\jn. Voor de honorering van de mede werkers betekent dit. dat klasseta rieven voor de medische behande ling verdwijnen. Anders ligt dit voor de zogenaamde hotelfunctie van de ziekenhuizen. Patiënten kunnen in een ziekenhuis desgewenst meer fa ciliteiten krijgen dan waarop de volksverzekering aanspraak geeft, maar de vergoeding daarvoor aan het ziekenhuis moet dan „particu lier'' worden betaald. tot andere sectoren van zorg dan die welke nu worden bestreken door de ziekenfondsen en de AWBZ. Dit zou namelijk grote organisatorische en financiële problemen veroorzaken (inclusief een kostenstijging van globaal 50 procent, die niet zou wor den gecompenseerd door het weg vallen van subsidies die nu aan ver schillende andere vormen van hulp verlening worden gegeven). Wel is het so, dat de staatssecreta rissen met hun financieringssysteem de samenhang van de zorg niet wil len belemmeren. In het wetsontwerp wordt daarom het begrip „verstrek king" zo gedefinieerd en ook uitge breid tot met vormen van gezond heidszorg samenhangende maat schappelijke dienstverlening, dat bij voorbeeld ook dagverblijven en ge zinsvervangende tehuizen via de volksverzekering kunnen worden gefinancierd. DRE1SCHOR. Dit is een mooi brok regio landschap ergens tus sen Dreischor en Sirjansland. Alle in grediënten voor schoonheid zijn aan wezig: een nog kron kelende weg, een door bomen gemarkeerde horizon, een stille sla perdijk, het wijde land aan weerszijden van de weg en een echte Zeeuwse lucht er boven. Het enig storende is het prik- keldraadf maar dat moet de koetjes in bedwang houden, die hier wel grazen. De schoonheid van Schouwen - Duive- land is vaak eenvou dig van struktuur, maar daarom niet minder indrukwek kend. Het is - zeg maar - onbeschrijf baar prachtig. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LA CORUNA, 18-8. Deze week zou wel eens beslissend kunnen zijn voor de toekomst van Spanje. Dit maakt men óp uit de commentaren en de stroom van geruchten die de kop hebben opgestoken nadat zondag was bekendgemaakt dat prins Juan Carlos zijn vakantie op Majorca on derbrak om naar La Coruna te rei zen, waar generaal Franco en alle ministers zijn. Schouwenoord": herfst 1976 Begrip „verstrekking" Het ontwerp strekt zich niet uit Advertentie Na het heiwerk, dat de heer De Graaf tot een keurig einde bracht, werden nog enkele officiële woorden gesproken in de bouwkeet. De heer A. W. v. Dijke, gastheer namens de aannemingsmij. Ligten- dag heette de aanwezigen hartelijk welkom en feliciteerde het bestuur met deze eerste paal, die niet alleen het startsein voor de bouw betekent, maar ook de afsluiting vormt van de lange voorbereidingstijd. De heer Van Dijke hoopte dat men het werk in goede harmonie met elkaar zou kunnen voltooien. De verbouwing van de oude pasto rie van dc Hervormde Gemeente tot het gezinsvervangend tehuis bete kent het eerste werk van het nog jonge aannemersbedrijf Ligtcndag. De heer A. P. Schouwenaar zei dat het eigenlijk geen gewoonte is om in een pril begin al een ceremonie aan te richten. „Toch is deze bijeen komst op zijn plaats, want de eerste paal betekent een stukje realiteit van ons grote ideaal. We hopen met de totstandkoming van het tehuis „Schouwenoord" een aantal mensen, die hun eigen belangen niet kunnen behartigen, een gelukkige tijd te be zorgen. Deze eerste paal is een hele bescheiden stap. maar in een zeer goede richting", aldus de voorzitter. Dankwoorden De heer Schouwenaar dankte het Architektenbureau Rothuizen 't Hooft B.V., de dienst Publieke Wer ken en het Ministerie van C.R.M. voor de medewerking, die het be stuur mocht ondervinden. De heer De Graaf, één van de ini tiatiefnemers tot de bouw van het tehuis, noemde de eerste heipaal een belangrijke „mijlpaal" voor de Stich ting Gezinsvervangend Tehuis. „Het geluk van de toekomstige bewoners, zal de zegen voor ons werk zijn", al dus de heer De Graaf. De heer P. 't Hooft, sprekend na mens het Architektenbureau, zei niet te veel te willen beloven, omdat hij de ervaring had, dat na het slaan van een eerste paal nog heel wat kan gebeuren, maar hij hoopte het werk met elkaar op tijd te kunnen vol- De heer P. de Graaf slaat de eerste heipaal voor de bouw van het ge zinsvervangend tehuis „Schouwen oord", dat het volgend, najaar vol tooid moet zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 18-8. Tijdens een korte maar belang rijke plechtigheid, maandagmiddag jl., werd aan de Touwhaan de eerste paal geslagen voor het gezinsver vangend tehuis „Schouwenoord". Dit belangrijke karwei werd verricht door dc heer P. de Graaf, bestuurslid van de Federatie van Ouderverenigingen van het geestelijk gehandicapte kind Schouwcn-Duivcland. Bij dit gebeuren waren aanwezig de voorzitter van de Stichting gezinsver vangend tehuis „Schouwenoord" de heer A. P. Schouwenaar en het verdere bestuur van deze stichting, vertegenwoordigers van het aannemersbedrijf Ligtcndag tc St. Philipsland cn van het Architektenbureau Rothuizen 't Hooft tc Goes, drs. R. R. L. M. Ie Cocq d'Armandrille van het bureau Zee land van het ministerie van C.R.M. cn wethouder C. Bq dc Vaate. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1