Geschiedenis, betekenis en achtergronden Succesvol jeugdtoernooi op de banen te Zierikzee Tuimelbolletjes ^-amboei Weer oefenwedstrijden op Schouwen-Duiveland Open wielerkampioenschap Schouwen-Duiveland te Bruinisse Liefde en krijgstucht ONZE PUZZELRUBRIEK De Zierikzeese huisnamen (VIII) „Den Oranjeboom" in <le 's-Heep Arendstraat en in de Paardenstraat (een herberg); „het Vyse Gat" aan de noordzijde van de St. Anthonisdam; „de Passer" aan de noordzijde van de Meelstraat en „de Toelast", even eens in de Meelstraat, tegenover het stadhuis; „de For tuin" aan de noordzijde van de Minderbroederstraat; hel „Wapen van Schouwen" (een herberg), op de hoek Ba 1 ie-Varremarkt" en „de Regenlioge" aan de zuid zijde van de Regenhoogstraat. De Consestorle in de Poststraat, het Fonteynken vond men - uiteraard - aan de Fonteine. De Deensche Vlag en de herberg de Sweetsche Vlagge aan de Nieuwe Haven. De herberg het Groenewout aan de Zuidzijde van de Scheepstimmerdijk. De Schuijre in de Visstraat. Het Zeeuwse dialect klinkt door in „den Backoven" in de Klokstraat. SPORT TENNTS ZXERIKZEE, 12-8. Op de banen aan de Lange Blokweg werd een tennis toernooi gespeeld. Dit gebeuren was door een aantal jeugdleden georgani seerd. Vanwege de „hittegolf" werd pas na 16.00 uur gespeeld. De spelers waren in drie poules onderverdeeld. Het Asijnhoff in de Nieuwe Boo- gerdstraat en de Drye Croontgens in de St. Domusstraat. Den Roscarn, Kort Nobelstraat 39, de Druyve, het huis van de uit Bergen op Zoom af komstige goudsmid Pieter Hermansz. (1572-c. 1597) aan de Zuidzijde van de Oude Haven en tenslotte den Iserman aan het Havenplein. „Leviticus" Tenslotte het pand „Leviticus", Oude Haven Zuidzijde 4. Dit pand kreeg zijn naam, Leviticus, eerst in de 19de eeuw. Oorspronkelijk heet te het pand de Pinas of de Pinasse. De geschiedenis die aan deze huis naam verbonden is, is dermate be langwekkend dat deze naam zeker niet achterwege mag blijven. De Oude Haven was ook in de 19de eeuw de buurt waar de aan zienlijke burgerij was gevestigd. De 19de eeuw was voor Zierikzee het dieptepunt in haar bestaan en de economische achteruitgang was ook Wat gold voor vorige week, geldt ook voor deze week, waarin de puz zelaars zich teweer stelden tegen de warmte en fluks aan het piekeren sloegen. De resultaten kwamen hier op het bureau en loting gaf ant woord op de vraag: wie o wie? De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. C. J. Meerman-Hendrilcse Wielingenstraat 3 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: De heer G. van Roekei Wolbergstraat 34 VALKENSWAARD De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. wieling; 6. HORIZONTAAL: 1. vrouwelijk beroep; 11. dorp ten noorden van 's-Heerenberg; 12. ruwe uitwas aan een boom; 14. chemisch symbool; 15. plechtige verklaring; 17. vistuig; 18. uitroep; 20. zangstem; 22. zeker on derricht; 25. onheilaanbrengende godin (mythologie); 26. vrucht; 28. eertijds het typische attribuut van de nachtwacht; 29. tweetal; 30.god van de donder (Germaanse mytho logie); 32. zeer brandbare stof; 33. sierlijk bewerkte fles; 34. Green- wichtijd (afk.); 35. Centrale Organi satie Beroepsgoederenvervoer (afk.); 37. sterk ijzerhoudende grond; 38. den lezer heil (afk. Latijn); 39. roof dier; 40. kort en bondig; 41. Amster dams peil (afk.); 43. splitsingspro- dukt v.e. molecule; 45 deel v.e. vaar tuig; 46. walkant langs een haven; 47. kleurling; 49. lange, lage slee met stuurinrichting; 51. schermbloemigo plant; 53. bedwelmende drank; 54. Russische munt; 56. elk van de scha keringen v.e. hoofdkleur v.h. spec trum; 57. vergelijkend voegwoord; 58. met lood bezwaard koord om de loodrechte richting te bepalen; 60. honingdrank; 61. tegenover (afk.); 62. onwrikbaar, onbeweeglijk; 63. klein soort hert; 65. bijwoord; 66. preparaat van actieve kool; 69. zoog dier; 71. geneesmiddel legen do hoest. te zien aan de Oude Haven. In de veel te grote patriciërswoningen werden kleine bedrijfjes gevestigd. Zo werd het pand Oude Haven 4 tot zeepziederij in het midden van de vorige eeuw bestemd. In 1865 werd liet huis gekocht door Mathias Frederik Cornelis de Kater. Hij wilde l\et huis gaan ge bruiken als pakhuis voor steenko len. Bit was nu echter wel te veel voor de deftige omwoners. Naar het schijnt is druk uitgeoefend op het Gemeentebestuur van Zierikzee. Het Gemeentebestuur weigerde een vergunning voor een kolenpak- huis, op grond van het Koninklijk Bésluit van 1824 wegens brandge vaar, terwijl in soortgelijke geval len de vergunning altijd werd afge geven. Aktie De Kater Beroep hielp De Kater niets. Maar ook onze Matthias de Kater kende Finland; 12. dodo; 14. voos; 15 nl.; 17. regenboog; 20. la; 21. sok; 23. ma telot: 24. weg'; 25. toer; 27. lever; 28. peer; 29. otter; 31. Nes: 32. tarra; 33. enig; 35. wenk; 36. aldaar; 37. Lon den; 39. bint; 41. loon; 43. stoet; 45. mis; 46. reder; 49. meer; 50. water; 52. rage; 53. èik; 54. portier; 56. mes; 57. el; 58. valkenier; 60. L.S.; 61. zorg; 62. mees; 64. wandaad; 65. as perge. VERTIKAAL: 1. wijnstok; 2. e.d.; 3. lor; 4. idem; 5. nagol; 7. ivoor; 8. noot; 9. log; 10. as; 11. diagram; 13. oneven; 16. loot; 18. eten; 19. bles; 20. leer; 22. ketelboek; 24. Werken dam; 26. rendier; 28. pandoer; 30. riant; 32. tenor; 34. gat; 35. wol; 38. ijsmeeuw; 40. bitter; 42. pressie; 44. teil; 45. markt; 46. sein; 48. egel; 50. Wolga; 51. Reims; 54. para. 55. reep; 58. vod; 59. ree; 61. Zn.; 63. Sr. VERTIKAAL: 1. persoonlijk voor naamwoord; 2. lofdicht; 3. plaats in Noord-Brabant; 4. systeem dat dient om schepen enz. bij mist binnen te loodsen; 5. deel van de dag (afk.) 6. schijngestalte van de maan (afk.) 7. trechtervormig net dat in een fuik staat uitgespannen; 8. verenigings gebouw (verkort); 9. korte tijdsduur; 10. loofboom; 11. onverdraagzaam ijveraar; 13. alles omvattend; 14. projectiel dat met de hand geworpen wordt; 16. muziekinstrument; 19. plant met paarse bloemen; 21. ge kuipt houten vat; 23. vierhandig dier; 24. water doorlatende; 25. bloei- wijze; 27. leer der gevechtsvoering; 29. stof; 31. anker in een elektromo tor, 33. van een hengsel voorzien vat 36. tenen mand; 37. soort handvatsel; 42. met. nylon en enkalon overeen komend produkt; 44. vierregelig ge dicht in de Spaanse volksliteratuur; 46. specerij! 48. mengsel dat explo siemotor drijft; 49. bundel; 50. vo gel; 52. hoeveelheid van 104 bossen; 54. vierwielige koets; 55. boek dat de openbaringen van Mohammed be helst; 58. vreemde titel; 59. kleding stuk; 62. voor (Latijn); 64. telwoord; 67. rivier in Wes-Siberië! 68. bekend sportevenement (afk.); 69. boksterm (afk.); 70. landbouwwerktuig. zijn manieren. Hij liet alle deuren en vensters op de begane grond uil- breken en verwaarloosde het pand. Het Gemeentebestuur gelastte hem de gaten af te sluiten. De Kater liet vervolgens de openingen met stuk ken hout van het grofste soort dicht spijkeren. En dal alles ongetwijfeld lot grote ergernis van de omwoners. Om de zaak nog wat aan te dik ken liet De Kater een bord plaatsen met hel opschrift: „Dit pakhuis is op den 25 november 1865 door Bur gemeester en Wethouders van Zie rikzee, uit. vrees voor broeiing, als bergplaats voor steenkolen afge keurd, niettegenstaande de Directie dei- Brandweer e<?n gunstig rapport had uitgebracht. Leviticus XIX. vers 15'\ Slaan we het hoofdstuk Leviticus in de bijbel op, dan lezen we daar, „Gij zult geen onrecht doen in het gericht; gij zult het aangezicht des geringen niet aannemen, noch des grooten aangezicht voortrekken: in gerechtigheid zult gij uwen naaste richten". Wat een beroering zal dit bij de Vroede Vaderen hebben ge wekt. TEL AVIV, 14-8. Een 19-jarioe Israëlische soldate heeft uit liefde voor een Oostenrijkse officier van de vredesmacht van de Verenigde Naties de militaire voorschriften overtreden. Donderdag moest zij zich voor de krijgsraad in Haifa ver antwoorden. Het meisje was in burger met de Oostenrijker in een auto van de V.N. de Syrische grens overgegaan en had twee dagen doorgebracht in de Syrische stad Kuneitra. Bij haar te rugkeer naar Israël werd zij gear resteerd. door de militaire óolitie en kreeg ontslag uit het leger. De ex-soldate zal terechtstaan ivegens het betreden van vijandelijk gebied en het zonder toestemming omgaan met eeh V.N'.-militair. De haringvangst- quotering DEN HAAG, 14-8. Minister Van der Stee van landbouw en visserij vindt quotering van de haringvangst een dramatisch probleem. Dat blijkt uit het donderdag gepubliceerde verslag van een mondeling overleg, dat de tweede- kamercommissie voor de visserij vlak voor het begin van de zomervakantie voerde met de bewindsman. Het overleg ging over de actuele kwestie in de Neder landse zeevisserij. VOOR DE VROUW Een Franse filosoof heeft eens ge zegd: „Wanneer een vrouw tot U spreekt, kftk dan, naar wat zij zegt met haa rogen". Dit illustreert nog eens duidelijk, hoe belangrijk onze ogen zijn in de communicatie met anderen. Ogen zijn de spiegel der ziel en verdienen een passende omlijsting. Want meer dan welk onderdeel van uw make-up zijn het immers de ogen waarmee u uw persoonlijk heid kunt onderstrepen. Hier ligt het zwaartepunt van uw make-up, waarbij u weten moet dat al een mi nimaal gebruik van oog make-up werkelijk wonderen doet Oog make up is er in verschillende vormen: poeder, crème of vloeibaar. En aan gezien oog make-up zeer modege- voelig is, zijn er ook veel verschil lende kleuren, al dan niet aangepast aan de heersende mode. De oog make-up is sinds kort uit gebreid met glanzende, zijdezachte oogschaduw in een „tuimelbolletje". van Max Factor. Kijk eens naar de kleur in dat plas tic halve bolletje en zie hoe mooi deze glanst. Eén beweging van uw vingers en het bolletje tuimelt uit zijn beschermkapje en de oogscha duw kan door u gebruikt worden. Met deze poederschaduw krijgt u een haast vochtig, glanzend effect, dal zelfs na vele uren nog zo blijft. Hieronder volgen nog enige tips voor een mooi snel aangebrachte oog make-up: Hebt u donkere kringen onder de ogen, camoufleer ze dan met een camouflagestift. Gebruik voor kunst licht wat meer oogschaduw en ook wat lichtere kleuren. Kunstlicht heeft de neiging de kleuren wat af te zwakken. In dit geval zeker bij kaarslicht geen al te donkere kleu ren gebruiken. De A-poule bestond uit de pupil len .Arjanne Holm, Jurgen Ensing, Abraham Roks en Marco Speelman. Laastgenpemde mocht met de eer strijken en dit kwam hem toe, daar hij - toch wel over meer kwaliteiten beschikte dan de anderen. Deson danks waren ér leuke spelmomen ten te zién en de toeschouwers wa ren dan ook dik tevreden. Een te vredenheid die gerechtvaardigd -lijkt want wanneer deze spelertjes goed blijven oefenen kunnen zij later een goed niveaubereiken. Ondertussen waren de oudere junioren (aange vuld met enkele senioren) op de tweede baan met hun toernooi be zig. Hier waren vaak goed raillies te zien, dit isniet zo verwonderlijk daar-enkele van de spelers de L.T.C. in de landelijke competitie vertegen woordigen. Deze B-poule werd ver diend gewonnen door Harrie Koster Alle plaatsen langs de kant waren inmiddels' bezet, omdat de spelers die in de C-ï>oule moesten spelen gearriveerd - waren. Veel van deze 'seniorenTieten zien, dat zij ondanks hun gevorderde leeftijd, de tennis- kunst nog niet verleerd, hadden. Prima sfeer Eer heerste een prima sfeer, niet alleen omdat de wedstrijden leuk waren, maar ook omdat de keuken de spelers goed „bedeelde". Boven dien had men ook zin in het feest, dat dezelfde avond rondom de ba nen plaats zou vinden. Dat feest kon pas beginnen toen de winnaars van de derde poule bekend waren. Bij de dames was het mevrouw Pomper die de zegekrans mocht dragen, ter wijl Feiko Postma bij de heren als eerste eindigde. Bij de afsluiting van de wedstrij den zei de voorzitter, de heer H. En sing, zeer verheugd te zijn, dat het initiatief tot het houden van toernooi en feestavond van een aantal jon geren was uitgegaan. Hij sprak de hoop uit, dat dit het volgend jaar weer het geval mocht zijn. De hele avond werd gekenmerkt door bedrijvigheid op dans- en mu ziekgebied. Maar ja, wat wil je met een geslaagd toernooi, hel verlan gen om feest te vieren en goed ge- humeerde weergoden? Zo werden de aktiviteiten uiteindelijk vrij laat af gesloten. Senioren toernooi Het zou fantastisch zijn, indien het over enkele weken te 'houden senio- rcnloernooi nog beter wordt bezocht Bovendien zijn er een aantal oude ren, die het plan geopperd hebben eert veteranentoernooi te organise ren. Het is te hopen dat deze ge duchte ten uitvoer wordt gebracht De feestcommissie die de festivitei ten organiseerde bestond uit Gert- ha-r Ensing, Johan Holm, Peter van de Mark. Harrie Koster, en Feiko Postma. De eindstanden De eindstanden luiden als volgt: Poule A: 1. Marco Speelman 16 pnt; 2. Jurgen Ensing 12 pnt; 3. Abraham Roks 8 pnt; 4. Arjanne Holm 6 pnt. Poule B; 1. Harrie Koster 30 pnt.2. Peter van de Mark 24 pnt; 3. Johan Holm 20 pnt. Poule C: 1: Feiko Postma 25 pnt; 2. J. van de Sande 24 pnt.; Poule D: 1. Mevr. S. Pomper. 14 pnt; 2. mevr. A. Wieringa 12 pnt. VOETBAL t DFS—MEVO 3—0 De zaterdag 2e klassev MEVO heeft woensdagavond de zondag le BRUINISSE, 14-8. Aan het open wielerkampioenschap van Schou- wcn-Duivcland zal een groot ren- nersveld, van grote kwaliteit, aan de start verschijnen. De totale af stand die de renners moeten afleg gen is 60 km. Het parcours is als volgt: Dorps weg (Start), Molenweg, Dr. de Kock- slraat Deltastraat, Noorddijk, Beurs straat, Oudestraat en de Nieuw- straat. Aan de autobezitters wordt verzocht, door het bestuur van de Wielervereniging „De Fiets'' en door de rijkspolitie, het parcours vanaf vier uur autovrij te houden. Tijdens deze ronde is er voor f 1000,- te win nen aan premies. Uitteraard is een ieder nog welkom tijdons de koers om een premie te geven, dit kan dan bij de jurywagen op de Dorpsweg. Een speciale verrassing zal dit keer de Kiss Miss zijn, wie het is Advertentie ZIERIKZEE. Auto's verkiezen soms de sloot boven de rijweg. Traditio neel punt poor zo'n vreemde situatie wisseling is wel de bocht in de Hou- wersweg bij Zierikzee. Deze week was het weer zover. Een takelwagen moest er aan te pas komen om het ernstig beschadigde vehikel uit de sloot te halen. klasser DFS uitstekend partij gege ven. In de le helft, welke met blanke stand werd afgesloten, was er van enig krachtsverschil nauwelijks spra ke. De jeugdige MEVO formatie, die nog maar pas met de training is be gonnen, liet bij vlagen goed voetbal zien waarbij het alleen nog aan de goede afwerking ontbrak. In de begingfase van de 2e helft sloeg DFS haar slag. Nico Tuinman gaf de oranjehemden een 1-0 voor sprong waarna dezelfde speler met een hard schot onder de lat, uit een door Toon Rijnberg genomen vrije trap, de stand op 2-0 bracht. Met een vleugelschot dat via de binnenkant van de paal in het doel verdween bepaalde Toon Rijnberg de eindstand op 3-0. In het resterende half uur volgde er weer een gelijk opgaande strijd waarin beide elftallen elkaar niet veel ontliepen. wordt nog niet prijs gegeven. Het is wel gekend dat ze begeleid wordt door twee charmante dames, name lijk Jozien op '1 Hoff en Mary Eer- land. Aan de inwoners van Bruinisse wordt gevraagd de honden aan de lijn te houden, de kleine kindereh niet alleen op straat te laten. Noch Wielervereniging „De Fiets", noch het gemeentebestuur van Bruinisse kan aansprakelijk worden gesteld bij geval van schade, ongeval enz. Renners die zich nog op willen ge ven kunnen dit alsnog doen door zich tussen vier uur en kwart voor vijf in te laten schrijven tegen be taling van f 2,50 in ,,'t Dorps'uus" (Dr. de Kockstraat) van Bruinisse. Het startsein zat om 5 uur zijn op de Dorpsweg. Dit zal gebeuren dooi de loco-burgemeester van Bruinisse de heer S. A. Jumelet. Accountantskantoor administratie en belastingzaken eeonomisch advies en begeleiding Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnis De nieuwe puzzel Voor het komende weekeinde staan weer een aantal oefenwedstrij den op het programma. Te Ooster- land zal morgen (zaterdag) te 14.00 uur door de sportvereniging Duive- land de nieuw gebouwde kleedakko- modatie offieiëel in gebruik worden genomen. Bij deze gelegenheid zal het 2e elftal van Duiveland het gaan opnemen tegen een elftal van oud- spelers, terwijl het le elftal bezoek krijgt van le klasser Veere. Brouwershaven gaat haar neder- laagtoernooi afsluiten met de ont moeting tegen het in de 4e klas van de KNVB spelende Yerseke (15.00 uur). Na deze wedstrijd zal te 17.00 uur in hotel Graaf Floris V de prijsuit reiking plaatsvinden, waarbij de pelers van Brouwershaven nog een verrassing staat te wachten. Even eens, te 15.00 uur spelen de reserves van Brouwershaven te Noordgouwe tegen het 3e elftal van Brouwersha ven. Zondagmiddag (14.30 uur) krijgt DFS op het sportpark Van Zuijen bezoek van het in de 3e klas KNVB spelende Nieuwehoorn dat met twee elftallen naar Burgh komt. Renesse speelt te 12.30 uur op haar terrein aan de Laone een oefenwed strijd tegen Dirksland. Zierikzee gaat zondag naar Wad- dinxveen waar het gaat deelnemen aan een door deze vereniging geor ganiseerd toernooi. Op het sportpark Bannink gaat Zierikzee III (14.30 uur) haar krach ten meten met Zonnemaire. WIELRENNEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4