Minder kinderen naar de „grote school" „ZONDAGSRUST Macht in Angola Portugees Koliekte Schoiiwen-Duiveland van 18 tot 30 augustus Viking naar Mars De gratis musea AGENDA KOE(IEN) Brninisse slaat wijd de ltnigels uit. Altijd met het begrijpelijke motief voorhanden, dat het verlies aan inkomsten van de mosselarij. door afsluiting van de Grevelin- gen moet gekompenseevd, is men - ook weer begrijpelijk - op de toeristische toer gegaan. Nauwe lijks echter begint dit toerisme aan te slaan, of de gemeenschap ontdekt dat elementen in hetleef- patroon worden ingevoegd, die voorheen onbekend waren. Voorbeelden: er komen op za terdagavond mensen aan en die mensen moeten eten en drinken. Sommige winkels zullen derhalve op de zondag voor enige tijd ge opend moeten zijn. Er zijn ter plaatse allerlei sportakkomodaties en er komen mensen, die niet a priori er van overtuigd zijn dat een rollende bal of het meppen met een racket tegen een bal, iets met zondagsheiliging heeft te ma ken. In breuken derhalve op 't ge bruikelijke leefpatroon. Als gevolg daarvan komen de klachten van de kerken en de partikulieren en de overheid wordt er over aange klampt. Het enige wat in feite die over heid kan doen is waken tegen ex cessen, zorgen dat tenminste de kerkdiensten ongestoord kunnen plaats vinden, maar voor de rest is het wel gebeurd. Als die over heid met gebod op gebod komt. wordt zij haarsondanks onder drukster van demokratische \Tij- heden. De een mag de ander niet dwingen tot een levenhouding, die hij zelf niet onderschrijft en de overheid is er zeker niet om dergelijke dwangmatige situaties in het leven te roepen- Er steekt in het geheel ook een inkonsekwenstie. Enerzijds wordt geld verdiend aan de toeristen, maar aan de andere kant moet al les precies zo blijven als het was en zouden de toeristen allerlei be perkende bepalingen worden op gelegd. Dat kan natuurlijk niet. De wijsheid ten aanzien van de zondagsrust is wellicht clat beide partijen een grote mate van v er draagzaamheid kultiveren. Dat is beter dan een stelsel van verbo den en beperkingen, waar elders- vve kunnen er niet genoeg op ha meren - alleen maar slechte erva ringen mee zijn opgedaan. Het beeft geleid tot toomexplosies,tot overloze dïskussie en tol uitspra ken, dte - zwart op wit gezet - mensen deden verbleken. Er zijn trouwens ook zeer ge raffineerde kanten aan deze mate rie. Men kan - om de gebruikelijke beeldspraak te gebruiken - zeer geheiligd zwemmen op zondag en zeer onheilig thuis koffie drin ken, vooral als de gespreksstof an dere mensen betreft. Het is alle maal zo subjektief als wat. Intus sen is er wel vergelijkingsmate riaal. In de Westhoek is het alle maal ook weer niet zó paradijse lijk, maar rond deze affaire zijn de mensen elkaar nooit in de ha ren gevlogen en is de overheid het leven op dit punt niet lastig gemaakt en dat is maar goed ook. want het leidt tot niets. Een tegengesteld voorbeeld mo ge de „kop vali Flakkee" zijn, waar op iedere raadsvergadering de onverkwikkelijke debatten zich voortslepen en de een nog beter weet hoe de zondag te moeten be steden volgens bijbelse normen, dan de ander. Niet voor zichzelf, maar voor dp ander dan. Bruinis- se. trouwens geheel Duiveland heeft (mede) gekozen voor het toerisme. Er zijn wel wat zaken, die daar onlosmakelijk aan vast zitten. Die zal men moeten ac cepteren of anders het hele toeris me vergeten- Om behoud van de Edese heide EDE, 14-8. Voor de tweede keer dit jaar heeft het gemeentebestuur van Ede stelling genomen tegen do plannen van hel ministerie van de fensie om op de uitgestrekte na tuurgebieden van de Ginkelse hei (Staatseigendom) meer militaire oefeningen te laten houden. Het mi nisterie wil de helde, die tol nog toe spaarzaam voor militaire oefeningen werd gebruikt, geschikt maken voor de infanterie-opleiding op peletons- niveau. Men wil gebruik maken van wiel- cn rupsvoertuigen en daarvoor een banenstelsel aanleggen. ROTTERDAM. 14-H. Het gratis toegankelijk zijn van de (4) musea in Rotterdam heeft hef aantal bezoe kers doen toenemen. Dit moet de re den zijn om de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. toanneer men overweegt om weer entreegeld te gaan heffen. Dit heeft de directeur van de Dienst Gemeen telijke Musea (DGM) donderdag avond gezegd in een vergadering van de gemeenteraadscommissie kunst zaken. Deze commissie wil via be zuinigingen geld vrijmaken voor nieuwe activiteiten op kunstpehipri. Het nieuwe studiejaar OEN HAAG, 1I-». Als deze of volgende week alle la gere seholen weer ,olop (haaien, zullen er inimler kinderen op de „grolt- school" zitten dan vorig jaar. In januari van dit jaar waren het er 1.447.350 en een jaareerder waren het er 7.621 meer. Oeze tendens zet zich naar verwachting voort. Het '/al nog nodig zijn voor de personeelsvoorziening onderwijzers vrij stelling van militaire dienst te verlenen. Werden, voor het afgelopen school jaar 450 vrijstellingen beschikbaar gesteld, voor het juist begonnen school jaar wordt verwacht, dat er nog 200 onderwijzers vrijstelling moeien krijgen. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heelt inmiddels al op 134 aanvragen voor vrijstelling positief geadviseerd aan het minis terie van defensie. De vooruitberekeningen van het ministerie voor het onderwijs, heb ben aangegeven dat met een gerin gere bevolkingstoeneming er ook re latief minder kleuters zullen zijn. De personeelsvoorziening bij het kleuteronderwijs kent geen proble men: Er zijn nog altijd teveel leid sters. Op l januari 1975 zaten er 513.851 kleuters op meer dan 7.000 scholen, wat een jaar eerder er 7.862 minder waren. Het aantal kleuterscholen steeo de laatste tijd met gemiddeld 250 per jaar. Sinds vorig jaar stijgt ook weer het aantal scholen voor algemeen voortgezet onderwijs (Mavo, Havo, Atheneum en Gymnasium). Het was van 1968 tol januari 1974 met ruim lien procent gedaald tot 1.496. Vol gons de voorlopige cijfers waren hel er op l januari van dit jaar weer 1.503. Hel leerlingental bleef ge staag toenemen, het laatste jaar met rond 33.000 LOEANDA, 1-4-8. Portugal heeft de bestuurlijke macht over hel door onderlinge strijd verdeelde Angola weer tot zich getrokken. De maatre gel houdt in dat de werkzaamheden van de overgangsregering volledig zijn beëindigd. In een verklaring via Radio Angola verklaarde de Portu gese hoge commissaris, generaal Fereira do Macedo, dat hjj namens de Portugese republiek de volledige bestuurlijke bevoegdheden over An gola tot zich heeft getrokken we gens het ontbreken van een fimktio- uerende regering. De kankerbestrijding Hel Koningin Wilhelmina Fonds a voor de kankerbestrijding bestaat 26 jaar. In 1974 werd het 25-jarig bestaan herdacht in de Westerkerk in Amsterdam, waarbij de diepge meende wens werd geuit dat een volgend jubileum niet meer nodig zou zijn. Op 29 november 1974 word, mét een grootse televisieuitzending dooi de NCRV, de grootste inzamelings- aktie ooit in Nederland gehouden, onderstreept. De aktie „Geven voor Leven" werd door het Nederlandse volk gesteund op een manier zoals dit alleen in Nederland mogelijk is. Niet alleen de ruim 70 miljoen die bijeen werd gebracht stemde tot vreugde en dankbaarheid. Het feit dat ons volk hiermede bewees dat het diepe ernst maakt met de aan pak van het kankerbestrijdings- vraagstuk is minstens zo verheugend Daarom ziet het Koningin Wilhel mina Fonds met bijzonder groot ver trouwen de komende koliekte tege moet. die zal worden gehouden tus sen 18 en 30 augustus a s. Een kol iekte die nog steeds bitter noodza kelijk is. Er is wel een enorm be drag binnengekomen uit Geven voor Leven, doch dat is in de eerste plaats bestemd voor een meer-jaren- plan op het gebied van kanker-bij- jeugdigen. En hoewel de algehele kankerbestrijding daarvan natuur lijk zal profiteren, moet het werk op al het andere gebied kunnen door gaan. Zal zelfs moeten worden uit gebreid! Vele jaren en vele miljoe nen zullen nog nodig zijn om de lo pende projekten tot een goed einde le brengen. Dat goede einde is: het verlossen van de mens van de voort durende dreiging van de vijand Kankert Wanneer u dus binnenkort een koilektant ontmoet, op straat of aan uw huisdeur, geef dan met gulle hand om dit goede einde van het ge hele kankervraagstuk te bespoedi gen. Geef! Het kan ook per giro: nummer 26000, KVVF, Amsterdam. Elk bedrag is welkom, maar graag zoveel als u missen kunt. Het is ook voor uzelf! De koliekte voor Sehou- wen-Duiveiand wordt gehouden van 18 tot 30 augustus. ARNHEM. Onder grote belangstel ling vond in Arnhem de kremaüe plaats van de zondag vermoorde hulp-taxichauffeur ,1. D. van Beek. Kollega-chauffeurs nemen hier af scheid van de baar. Van Huiten en de schippers ROTTERDAM. 14-8. Staatssecre taris Van Huiten van verkeer en waterstaat betreurt het ten zeerste, dat de binnenschippers niet willen ingaan op zijn uitnodiging vanmid dag in Den Haag overleg te plegen. In een brief aan de Stichting Neder landse Particuliere Binnenvaart en Samenwerkende Organisaties in Rot terdam, zegt hij. dat hiermee kost bare tijd verloren gaat. Dure inspraak ROTTERDAM, 14-8. De toeloop van Surinamers is op het ogenblik zo gi'oot, dat de sociale dienst van de gemeente Rotterdam, het werk niet meer aan kan. Burgemeester A. van der Louw en de wethouder van sociale zaken, mevrouw mr. E. M. A. Schmitz, vertrekken begin vol gende week naar Den Haag om staatsecretaris W. Meijer van CRM te vragen meer geld ter beschikking te stellen voor uitbreiding van de dienst. „Pas '65" in Amsterdam AMSTERDAM, 14-8. Amsterdam begint volgende week, als eerste ge meente in ons land, met de uitrei king van het landelijk paspoort voor bejaarden. De ruim 125.000 bejaar den in de hoofdstad ontvangen dan een kaart, waarop zij worden uitge nodigd de „pas 65'' bij eên van de 26 distributiepunten in de stad te ko men afhalen. KAAP CANAVERAL, 14-8. Het. Viking-ruimtevoertuig naar Mars zal op 20 augustus vertrekken, zo is vrijdag bekendgemaakt. De lance ring zou oorspronkelijk jongstleden maandag plaatsvinden maar werd tweemaal uitgesteld in verband met technische moeilijkheden. De eerste Viking zal, als de lance ring op 20 augustus doorgaat, op 19 juni 1976 Mars bereiken. Een van deze ruimtevoertuigen zal dan op 24 juni een landing op de planeet ma ken. Flitsen uit het buitenland TOKIO. De Japanse regering heeft een onderzoek bij 2.991 bedrijven ge last waar chroom wordt verwerkt. Aanleiding hiertoe is een rapport dat in een dergelijke fabriek op Hokkai do in het noorden tenminste 14 men sen aan longkanker zijn overleden, kennelijk na het' inademen van chroomstof. LA CORUNA. In de Noordspaanse provincie Galicie, waar generaal Franco zijn vakantie doorbrengt, heeft de politie ongeveer 50 mensen gearresteerd na de ontdekking van verscheidene schuilplaatsen van guerillastrijders, zo is donderdag in ingelichte kringen in La Coruna ge- zegd. DJAKARTA. De voorzitter van de Molukse vereniging „Rukun Malu ku" (Molukse solidariteit), S. "Waira- ta, heeft in Djakarta een beroep op de Nederlandse regering gedaan, zo veel mogelijk in Nederland wonende Molulckers in staat te stellen Indo- nesië te bezoeken. LONDEN. In Zambia, Tanzania en Mozambique wordt een guerilla- strijdmacht van meer dan 10.090 Rhodcsischc Afrikanen opgebouwd en opgeleid voor een invasie in Rho- desië, zo berichtte de Londense Daily Express donderdag. RIO DE JANEIRO. De beruchte „brigade des doods" die sinds het einde van de jaren zestig het leven in Brazilië tot een angstwekkende loterij maakt heeft weer eens duch tig van zich doen spreken. Alleen al in de afgelopen week werden ten minste twaalf mensen op brute ma nier om het leven gebracht. Vondelpark verre van proper AMSTERAM. 14-8. Twee gemeen teraadsleden van de VVD-fractie in Amsterdam hebben zich bij burge meester en wethouders van de hoofdstad beklaagd over de hygië nische toestand van het Vondelpark, die volgens de beide heren met na me gezien het extreem warme weer te wensen over laat. Zij hebben het college van b. en w. gevraagd of het bereid is „op zeer korte termijn een einde te ma ken aan de op een open riool ge lijkende toestand in de bosjes van het park. die daar ontslaat door grcle aantallen bezoekers in com binatie met het warme weer*' ook vragen zij om meer afvalbakken in het park. Ontsnapt uit gevangenis VUGHT, 14-8. De 20-jarige W. L. uit Eindhoven is donderdag ont snapt uit de gevangenis Nieuw Vos- seveld te Vught. Hoe de jongeman kans zag le ontsnappen en waar voor hij gevangen zat. zei de politie niet te weten. Jongen steekt buschauffeur ROTTERDAM, 14-8. De 17-jarige J. H. uit Rotterdam heeft donder dagavond een buschauffeur met een mes in de linkerheup gestoken. Het slachtoffer is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen geholpen en kon na behandeling huiswaarts keren. De bestuurder van bus 38 zag bij de eindhalte aan het Centraal Sta tion in Rotterdam twee jongens achterin de bus stappen. Hij zei dat ze voorin moesten instappen om een kaartje te kopen. Het tweetal ver liet daarop de bus via een nood uitgang. Terwijl de chauffeur om de wagen heenliep, stuitte hij op een van de jongens, die onmiddellijk een vechthouding aannam. Een col lega zag het gebeuren en kwam te hulp. De jongen haalde een mes te voorschijn en stak de buschauffeur in de zij. Op aanwijzingen van ge tuigen kon hij later door de politie worden aangehouden. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Rurgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharendijke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 15 auguslus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Moord in de Oriënt Expres Vergadering Commissie Zaalvoetbal. „De Zeeuwsche Herberghc". Zaterdag 16 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling Moord in de Oriënt Expres 22.30 uur filmvoorstelling Matras- paard j es. Zonncmaire Mars Advendo, 19.00 uur; daarna concert. Nieuwerkerk Tentconcert. 20,00 uur. Zondag 17 augustus Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling You only live twice. Maandag 18 augustus Zierikzee Concordia, 20.00 uur, voorlichtings avond over blaasinstrumenten. Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling You only live twice. Philatelica-vergadering ge-annu- leerd. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Garagebedrijf bezwendeld Melkwagen overrijdt kind ACHTKARSPELEN. De eenjarige Ytzen Claus uit Achtkarspelen is door een bestelauto van een melk handelaar overreden en om het le ven gekomen. Hij was onder de auto gekropen toen die voor zijn huis stil stond. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 16 en zondag 17 augustus Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 lot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gtiat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot. maandagmorgen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in hel weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Slenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 cn dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, te). (01119) 280. Dokter II. Speelman. Oostcrlaml, tel. (01114) 1280. neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. De artsendienst Bruinisse Dui veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tol maandag morgen 7.00 uur. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve. tel. (01110)-2309. neemt wa n voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp. Ooslerland. telef. (01114) 1707, heeft dienst te Ooslerland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergenia. Zierikzee. lel (011101-2180. heeft diensi voor Schouwen-Duivcland. Spreekuur vrijdagavond 19,00- 20.00 uur: zaterdag 13.00-14.00 uur. DORDRECHT, 14-8. In plaats van in een postbus in Zwijndrecht, is een pakje met voor een garagebedrijf be stemde bankgiroformulieren in een gelijk genummerde postbus in Dor drecht terecht gekomen. Een dag of tien later sloeg het ga ragebedrijf alarm, omdat er ten on rechte f 31.000 naar de rekening van een transportbedrijf op een bank in Rotterdam was overgeschreven. Nau welijks was de overschrijving daar binnengekomen of de houder van de pas geopende rekening was f 30.000 in contanten komen halen, waarvan hij f 8.000 wisselde voor Oostenrijkse shillings. De Duitse politie zoekt nu de huurder van de postbus in Dor drecht. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrc. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va- 16.30-17.30 uur. Ot zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. De koe is het voor mij toch hele maal. Terecht heeft weliswaar het paard de kwalifikatie edel dier ver worven, maar de koe is toch inte ressanter. Op weg naar de zeedijk, om tussen de zweetdruppeltjes om door het koele water te bereiken, is is daar altijd de koe en vaak ook de os. Ze staan wat loom in de wei en tijdens de hitte had ik zo oprecht begeerd, dat de veetelers de dieren een boompje hadden gegund. Op Noord- en Zuid-Beveland is dat icel en zodra de zon heet wordt, zoeken de kobeeesten de schaduw op. Dat is heel ontroerend en er ontstaat dan meestal een juweel van een melkbocht, zoals de schilders van de Hollandse school zo voortreffelijk hebben gepenseeld. Overigens onder alle weersom standigheden zijn koeien interessant Als de buien komen, draaien zij hun vlezig achterste naar de striemende vlagen en dan zijn zij behept met een aandoenlijk dulden. Het ver- maakspatroon van de koe intussen is beperkt. Het is de tong rond het gras slaan en slikken. Met al die droogte is het gras lang niet overal mals. Maar de koe heeft zelfs een graasneiging op zand. Na vele uren zakt ze clan door de knieën of blijft staan, naar dat het gevalt en clan be gint het geharrewar met de magen; want het beest exploiteert vier maagafdeling w.o. als bekendste de lebmaag. De wetenschap weet het op dit en andere koe-punten weer zo goed te zeggen: „de koe heeft verder een uier met vier spenen, staart met pluim, en een korte beharing." Tot de indrukwekkendste ril - mische mogelijkheden van het koe beest behoort het loom de kop om draaien. Altijd als je voorbij èen koeien-serail rijdt, is er toch wel eên die deze beweging mankt, want de koe is nieuwsgierig en trekt op dit punt sterk op de mens. Hel „loeren aan de hor" en hel kopdraaien van een koe stoelen op dezelfde wortel van psychologische aandrift. Dat is merkwaardig. De moeilijk te om schrijven psychische konstrnktie van de koe, manifesteert zich in de meer- voudsvorm. Het meervoud van koe is geen „koeden", maar koeien en daar steekt ook treffend dat lome gebaar van de viervoetige melkgeef- ster in. Op dit punt heeft de taal iets moois verricht. De oneerbiedigheid van de ency clopedie heeft echter weer voor een opvallende demarrage gezorgd. De destijds niet on vermaarde veldmaar schalk Von Randsteelt staat maar één plaatsje boven rundvet. Dat maakt het rund interessant en de encyclopedie (soms) tot een gezel lige tvoordenhijbel, waarbij je mooi kunt lachen. Dat de koe zijn eigen rijmwoord roept („boe") is ook merkwaardig. Als het niet zo onge- bruikclljk was, zou het geinig zijn iedereen ren goed weekeinde toe te hoeën. Schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2