Grevelingenweek organisatoren op het stadhuis President sjeik Moedjiboer Rachman gedood UW f DISCOBAR ZONWERING MARKISOL TUINMAN éj! Slachtpartij in Argentinië DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA AUSTIN MORRIS Gehalux zonneschermen Luxaflex jalouzieën Luxaflex rolgordijnen Luxaflex rolhorren Luxaflex hordeuren woninginrichting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 augustus 1975 131ste jaargang Nr. 21742 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per Jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Brninisse en de zondagsrust Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.etoon (01114) 1268 - 1265 NIEUW DELHI, 15-8. In Bangla Desj is in de nacht van donderdag op vrijdag een staatsgreep gepleegd. „President Sjeik Moedjiboer Kachinan is gedood en zijn autocratische regering omvergeworpen", zo meldde radio-Dacca vrijdagochtend. De coup is gepleegd door de minister van handel, Khondaker Moestagne Achmcd, met steun va nhet leger, aldus de radio. In Bangla Desj is de uitzonderingstoestand afgekondigd. Er geldt een uitgaansverbod en de luchthaven van Dacca is gesloten. De eerste bekend making over de coup via de radio kwam van majoor Dalim, een held uit de onafhankelijkheidsstrijd van Bangla Desj, die vorig jaar na een scherp per soonlijk geschil met sjeik Moed jib uit het leger werd ontslagen. Radio Dacca meldde voorts dat minister Achmed nu president van Bangla Desj is. „Alle patriotische en vredelievende burgers wordt ge vraagd met de nieuwe regering sa men te werken. Tegen iedereen die probeert verzet te bieden tegen de nieuwe revolutionaire regering of Advertentie WELTEVREDEN Telefoon (01110) 2805 X KORTE I ST. JANSTRAAT 12 ZIERIKZEE zich niet houdt aan de instructies zal streng worden opgetreden". Het In diase persbureau PTI bericht dat er kort na middernacht schoten zijn ge hoord uit de buurt van Dhanmandi, de villawijk waar Moed jib woonde. De 57-jarige jurist Achmed staat bekend als een vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de Awa- mi-Liga. Hij is een uitgesproken an ti-communist, en een zeer religieus man. Achmed was jarenlang een naaste medewerker van sjeik Moedjib. Hij was één van de oprichters van de Awami-Liga en tijdens de afscheids- oorlog van Bangla Desj, in 1971, was hij minister van buitenlandse zaken in de voorlopige regering, die in Cal cutta zeielde. Sindsdien heeft hij steeds een mihïsterspost behouden. Zijn laatste fuhetie was minister van handel, en vice-voorzitter van de Awami-Liga. Verzoek om medewerking In een bekendmaking voor de ra dio zei Achmed dat hij de macht had overgenomen „in het hoogste belang van de natie". Hij vroeg het leger samen te werken met de nieuwe re gering. Aan de nationale militie, en de politie werd opgedragen contact op te nemen met de militaire auto riteiten. De militie was door Moed jib opgericht' als een lijfwacht voor hemzelf en zijn ministers. De Coup volgt acht maanden na dat sjeik Moedjib zijn politieke te genstanders uitschakelde door de grondwet te veranderen en de nood toestand af te kondigen. Een maand later werd Bangla Desj een één-par- tijstaat, waarbij werd bepaald dat Moedjib in elk geval de komende vijf jaar zou aanblijven als presi dent. Loyaliteit De opperbevelhebbers van de drie krijgsmachtonderdelen hebben hun „volledige loyaliteit'' betuigd aan de nieuwe machthebbers, zo meldt ra dio-Dacca. Volgens de radio heb ben ook het hoofd van de politie en het hoofd van de nationale mi litie (de Rakhi Bahini) hun steun betuigd aan het bewind van Achmed Volgens berichten uit diplomatie ke bron in Nieuw Delhi zijn behal ve Moedjib ook premier Mansoer Ali en twee neven van Moedjib om het leven gekomen. In Nieuw Delhi verluidt dat dr nieuwe machthebbers de naam „Volksrepubliek Bangla ,Desj heb ben veranderd in „Islamitische Re publiek Bangla Desj" Smalstad en zeilerij NOORDZEE. Dit is een fraaie Zweedse gaffelschoener, hier nog op de Noordzeemaar op weg naar Amsterdam, waar het schif) gedurende het weekeinde zal deelnemen aan de manifestatie „Sail Amsterdam 700". Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 dant van de rijkspolitie te water, de heer Kamp- Mol 17-19 - Zierikzee Telefoon (01110) 2887 Staatsgreep Bangla Desj Advertentie (Vervolg pag. 3) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Waar begeerte verdwijnt is i de arme rijk; waar zij heerst i is de vorst een slaaf. r Rückert Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig weer Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen; matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind; minimum temperaturen rond 15 graden; mid- dagtemperaturen omstreeks 23 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 14. Min.-tcmperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B, Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op 5.24, onder 20.03 Maan op 16.37, onder 0.04 17 aug. Zon op 5.26, onder 20.01 Maan op 17.22, onder 0.59 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.59 Maan op 17.58, onder 2.00 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 aug. 10.18 22.55 3.35 16.28 17 aug. 11.44 5.07 17.59 18 aug. 0.24 12.59 6.30 19.08 Doodtij: 16 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: aan de warmtegolf, die in De Bilt 18 zomerse dagen in successie bracht en daarmee een nieuw record voor deze eeuw vestigde, is een eind gekomen. Doordat een hogedrukge- bied boven midden-Europa in bete kenis afneemt, kunnen oceaande pressies weer een oostelijke koers volgen en het weer in Nederland gaan beïnvloeden. Zo zal een de pressie, de vrijdag nog ten westen van Schotland lag zich naar het oos ten verplaatsen. Hierdoor zal een koufront dat de scheiding vormt tus sen koelere oceaanlucht en de war me continentale lucht, Nederland in de loop van vrijdag passeren. Deze passage gaat gepaard met plaatselijk regen- of onweersbuien. Voor zaterdag zullen de maximum temperaturen tussen de 20 en 25 graden komen te liggen. Een volgen de depressie, die vrijdag nog ten westen van Ierland lag, zal zaterdag zo dicht Nederland genaderd zijn, dat hét bijbehorend frontensysteem tijdelijk wat regen kan brengen. BROUWERSHAVEN, 14-8. Ter gelegenheid van de Grevelingenweek die te Brouwershaven wordt ge houden, heeft het gemeentebestuur donderdagavond tie besturen en organisatoren ten stadhuize uitgenodigd om te getuigen van de grote waardering jegens hen die betrokken zijn hij de zeilwedstrijden. In zyn openingswoord verwelkomde burgemeester A. P. Schouwenaar in het bijzonder de consul van Nederland in Antwerpen de heer De Jongh. De burgemeester zei het op prijs te stellen dat de heer De Jongh vandaag terug gekeerd van vakantie uit Frankrijk direkt was doorgereisd naar Brouwers haven. CORDOBA, 14-8. Onbekenden hebben donderdag in een voorstad van Cordoba. Argentinië, vier fami lieleden vermoord van de drie jaar geleden gesneuvelde Montonero- leider Mariano Pujadas. Een vijfde familielid werd levensgevaarlijk gewond. De vijf werden onherken baar verminkt. BROUWERSHAVEN. Üe ontvangst van de Gr cv elingenw eek-mensen in hel stadhuis van Brouwershaven. Geheel links gastheer burgemeester A. I1. Schouwenaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Als vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur werd vei'wel- komd mr. J. P. Boersma, gedepu teerde en oud-burgemeester van Brouwershaven. Hij was in feite de grondlegger voor dit groots evene ment. Verder werden verwelkomd de heer Korstanje, rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten, de burgemeester van Warmond, de heer W. F. de Vreeze (de plaats waar De Kaag is gestationeerd) en de adju- Om continuïteit „Wanneer we getuigen van onze waardering bij de zeilwedstrijden, rijst daarbij direkt de vraag in hoe verre deze wedstrijden in de toe komst gecontinueerd of zelfs uitge breid kunnen worden", aldus de heer Schouwenaar „De Kaag" „De Kaag" ontdekte al vroeg de Grevelingen voor de watersport en een vriendschappelijke samenwer king ontstond verder met deR.Y.C.B. internationale erkenning van deze talc van sport in de Grevelingen. Als dit opgebouwde imago toch nog niet sterk genoeg is, kan de „af stand" een rol spelen, maar dit is een duidelijk relatief begrip. Ook de grootschaligheid van het gebied kan de mensen afschrikken. Daaraan valt de vraag te koppelen of er wel voldoende echt ervaren wedstrijd zeilers zijn. Het Grevelingengebied beslaat een wateroppervlakte van 11.000 ha en vormt een fraai natuurgebied, waar voor iedereen verantwoordelijk is. Frustraties zijn ontstaan door het uitblijven van een gemeenschappe lijke regeling voor dit gebied. Van fundamentele betekenis is de ver deelsleutel voor een eventueel ex ploitatietekort en daaraan gekop peld zit uiteraard de wijze van in richting van het Grevelingenbekken. Dc Stuurgroep gaf opdracht tot herschrijven van de Inrichtings- schcts 1967. Deze mag eerst gepubliceerd, na dat hij behandeld is in de minister raad en dan - zo vond de burge- Advertentie meester - „krijgen we de vicieuse cirkel". Geen publikatie, geen dis- kussie, omdat de ministerraad nog niet zover is. Stichting Grevelingenbekken De Stichting Rekreatieplan Gre velingenbekken is niet tevreden met deze gang van zaken en zond de mi nister-president een telegram, waar op de premier antwoordde eerst de Raad voor de Ruimtelijke Ordening te willen horen en dan de schets in de ministerraad brengen. Aan dc orde komen de watersport in het algemeen en het aantal ha vens en ligplaatsen. Een ongebrei delde groei van ligplaatsen en sche pen zou sterk milieu-verontreini gend werken en dat moet voorko men. Er dient derhalve een draagkracht berekening voor het gebied te ko men, hetgeen mogelijk is door een goed samenspel tussen rijk, provin cies en gemeenten plus inbreng van b.v. de K.N.W.V. Natuurlijk zijn al veel conserverende maatregelen uit gevoerd en een groots opgezet re kreatieplan is de Plaat van Oude Tonge, maar hieraan is ook geen openbare diskussie en samenhangen de besluitvoering vooraf gegaan. De jeugilzeilers Namens de watersportvereniging Brouwershaven sprak het bestuurs lid de heer W. Terpstra zijn bewon dering uit voor de tactiek en tech niek der jeugdige zeilers. Het was prachtig zeihveer en er zijn behalve het omslaan van een bootje geen ongelukken gebeurd. Onze vereni ging is trots op zijn jeugdafdeling met 150 leden maar het is een droe vige zaak dat van de afgestudeer den slechts 5 pet. een eigen boot kunnen aanschaffen. De heer Terp stra deed de suggestie om bij CRM aan te kloppen voor een 5-tal K 470's en 5 F. J. 's daarmee zou de jeugd uit de grote nood zijn. De heer Terp stra sprak de verwachting uit dat de genodigden volgend jaar wellicht in eigen huis ontvangen zullen kun nen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1