SCHEPEN BLOKKEERDEN VANNACHT HAVEN SCHEVENINGEN ,,'S KONINGS VAART NAAR ZIERIKZEE" t^zr Libië weert Egyptenaren Diefstal vliegpassage- biljetten Cholera in Portugal AUTOVERHUUR DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPENING GREVELINGENWEEK teak bergmeubel MEUBELRAMA AUTOBEDRIJF AKKERDAAS BV ZIERIKZEESCHE HER NIEUWSBODE Maandag 11 augustus 1975 131ste jaargang Nr. 21739 m WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) N BE20RGING 'lefoonnummers na half zes; fek „Agenda", te. _CT.,,Lakenman Ochtman, newèHfceu-iT, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% 8.T.W. In dit nummer: Afsluiting Naamgevingsaktie Zierikzee Rumoer in visserswereld SCHEVENINGEN, 11-8. Sinds 01.00 uur in de nacht van zondag op maandag blokkeren vier vissersschepen de Sclievcningse haveningang, uit protest tegen de vangstbeperkende maatregelen. De schepen, drie Scheveningse en één'Katwijker houden de haveningang voor tweederde deel afgesloten. De vissers zjjn van plan de haven voor „on bepaalde tijd" dicht te houden. De aktie is georganiseerd door de Bedrijfsorganisatie Zeevarenden, aange sloten bü het Onafhankelijk Verbond Bedrijfsorganisaties. De voorzitter van de Bedrijfsorganisatie Zeevarenden, Jaap de Koning, verklankte dat negentig procent van de opvarenden van Scheveningse schepen bij 'zijn organisatie zyn aangesloten. Rond 01.30 uur ontstond een in cident toen een Thoolse kotter een geslaagde poging deed naar open zee te ontkomen. Op volle snelheid va rend wist het schip zich door het nauwe gat te worstelen dat nog open is. De bemanning werd door de ac tievoerders met stenen en stukken metaal bekogeld. Er worden meer schepen verwacht om ook nog het resterende derde deel van de haven ingang af te sluiten. CAIRO, 11-8. Libië laat geen Egyptenaren meer toe, meldt het Egyptische persbureau. De betrek kingen tussen de twee landen zijn al lang slecht. Er werken meer dan 150.000 Egyptenaren in Libië. Advertentie Tegen twee uur was de havenin gang door zes schepen geheel afge sloten. Nog twee Scheveningers had den zich bij de blokkade gevoegd. Een tweede schip uit Tholen dat de blokkade langzaam naderde, werd met bierflesjes bekogeld. De schip per zag blijkbaar in dat er geen doorkomen aan was, want hij keerde na korte tijd terug. Wauhoopsak lie" De heer De Koning heeft gezegd dat hij niet verwacht dat politie of marine een einde zullen maken aan de aktie die, zoals later werd meege deeld, tot maandag twaalf uur zou duren. Mocht er wel een einde aan de aktie wonden gemaakt dan zullen de in de Bedrijfsorganisatie van Zee varenden georganiseerde vissers (voornamelijk opvarenden en eige naren van kleinere schepen) naar sterkere middelen moeten grijpen, aldus De Koning. Hij noemde als voorbeeld stakin gen aan de wal van nevenbedrqven of zelfs blokkade van de Nieuwe Waterweg. De aktie werd door De Koning een soort wanshoopaktie genoemd, de eigenaren van kleinere vissersche pen als kotters worden door (grote) reders met grote schepen in het nauw gedreven bjj het huidige sy steem van vangstbeperking (quote ring), aldus De Koning. ADELAIDE, Zuid-Australië, 10-8. In het weekeinde zijn uit het kan toor van een reisbureau in Adelaide in Zuid-Australië internationale vliegpassagebiljetten ter waarde van ruim twee miljoen Australiëdollar gestolen, zo heeft de politie maan dag" bekendgemaakt. De dieven hebben stempels meege nomen waarmee de biljetten geldig worden gemaakt. Fabriek in de as APPINGEDAM, 10-8. Bij de brand in de kartonfabriek „De Eendracht" te Appingedam, die zondagmiddag omstreeks half drie uitbrak, is na genoeg het gehele fabriekscomplex in de as gelegd. Slechts het nieuwste gedeelte, dat in 1963 aan de oostzijde werd aangebouwd, bleef behouden, evenals de elektrische centrale en de kantoorgebouwen. Ook de telefoon- centrale wérd verwoest. De brand is ontstaan in een gedeelte waar grondstoffen voor de fabricage van karton en cellulose lagen opgeslagen. LISSABON, 9-8. Het Portugese mi nisterie van volksgezondheid heeft vrijdag bekendgemaakt dat er in het noorden van het land een ernstige cholera-epidemie is uitgebroken. In een periode van ongeveer tien. dagen zijn 135 gevallen van'cholera geconstateerd. Twee mensen zijn er aan overleden. Historisch feest Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Hoogtepunt van het Zierikzee:? waters pel: ,,'s Konings vaart naar Zierikzee". Koning Lode wijk Napoleon ontving' de zilveren sleutel van de stad uil handen van burgemeester Th. .11. de Meester. Links koningin Hortense de Beau- harnais. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 9-8. Een Zierikzeese burger, vermomtl als Frans vorst, in gezelschap van zijn charmante gade; een pittige Marseillaise, die neerdaalde van de boven ste weergang van de Zuidhavenpoort, mannen in vroeg negentiende eeuwse kleding, saluutschoten, schepen, vuurwerk. In üie sfeer voerde Zierikzee zaterdagavond een reprise op van het bezoek dat in 1809 koning Lode wijk Napoleon aan Zierikzee bracht, in gezelschap van zijn echtgenote Hortense de Beauharnais: alles onder het motto: ,,'s Ko- nings vaart naar Zierikzee". Schouwplaats ook ditmaal weer de Oude Haven met centraal het poorten- complex, fraai décor voor de opvoering van een illustere historische gebeur tenis, Zierikzee ging weer eens lichtvoetig op de geschiedkundige toer, alle maal als afsluiting van de Monumcntcnwcek, die een crescendo-programma beleefde, met deze fraaie topper als afsluiting. Is er zinnigheid in het doen her leven van een brok geschiedenis uit de Franse tijd, op zich toch niet zo'n hoogtepunt in de vaderlandse histo rie? Toch wel, want uitgerekend ko ning Lodewijk Napoleon was een beminnelijke man, die het met de lage landen nog niet zo slecht voor had. Een Franse koning op dat moment was wellicht de enige kans op een houdbare situatie en hoe kan men slecht denken van een koning, die met handen vol geschenken destjjds naar Zierikzee kwam? Bovendien kon hij door het bewa ren van een zekere zelfstandigheid, altijd wel aanwezige boze plannen van „mon frère Nap" (broer Napo leon, de keizer) doorbreken, maar broer Nap werd - gelijk bekend - boos en toen was het gedaan met ons land, dat Franse provincie werd. De aankomst De enige in Zeeland varende hoog aars was zaterdag gecharterd om het koninklijk echtpaar met gevolg door de Nieuwe Haven naar de Oude Ha ven te varen, via de opgetrokken Witte Brug. Aan de noordkant van het Oude Havenplateau was een platform met baldakijn, gedrap- peerd met rood-wit-blauwe vlaggen opgericht en vier uiterst charmante dames stonden beneden gereed om tegemoet te komen aan het oog-wil- ook-wat, dat de gallische vorst des tijds zeker tot zijn eigenschappen zal hebben gerekend. Op het podium en kele typisch vroeg-Frans uitgedoste heren, burgemeester De Meester in groot gala en verder o.m. oud-burge meester F. Th. Dijckmecster. de ma- gistra tuurlijke schouders behangen met een rode mantel. Begroeting Terwijl de eigentijdse brandweer zorgde voor aan buskruit ontleende knallen, de leuning van dc brug werd gemarkeerd door dc bran dende flambouwen en een verlichte fontein aan de haven zuidzijde zorg de voor een aparte attraktie, meerde het koninklijke jacht af en stapte de koning aan wal, waar hij door de burgemeester werd begroet. De vorst kwam uil Tholen en de burgemeester zei redelijk onderda nig: „Sire, wjj zijn verheugd dat TJ Midcns Uw Zeeuwse reis ook Zierik zee heeft willen aandoen". Juist toen wij dachten: dit wordt een pure Franse taai-aangelegen heid, schakelde de eerste burger overtop Nederlands, er van uitgaan de dat de nieuwe vorst in deze taal al de nodige vorderingen had ge maakt, in weerwil van het feit nog maar kort over dit land te regeren. Als bewijs van aanhankelijkheid bood de burgemeester hierna koning Lodewijk de zilveren sleutel der stad aan. Lof en kritiek De vorst bleek niet op zijn Neder lands mondje gevallen en dankte voor het welkom, mede sprekend na mens zijn echtgenote „Reine Clau de", een taalgrapje zijnerzijds. Vorst Lodewijk had lof, maar ook kritiek en vond het. geen stijl van Zierikzee, dat de burgemeester al leen stond voor de opgave van deze ontvangst. De Zierikzeese" raad ging daar immers niet mee mee en ont brak ook op het appel. Als straf kondigde de koning een driejarige verbanning van dc ge meenteraad aan naar St. Hilaire. Een noodraad, onder leiding van dc oud nestor de heer J. G. L. Simmers zal in die tussentijd de zaken waarne men. Dit lollige pesterijtje tekende de sfeer op deze grandioze avond, waar op de historie deels serieus, deels met een korreltje zout werd geno men. Een wel heel konkrete handeling van de vorst was het aandragen van enkele kostelijke flessen Franse wijn, die de burgemeester in ont vangst mocht nemen. Dc vorst be sloot met een „Vive la ville de Zie rikzee". De tijd was toen gerijpt tot het moment van de „vin d'honneur" aangedragen door de in het wit ge klede gratieën. Gelet op het talrijke publiek dat aan weerszijden van de haven de (Vervolg pag. 3) Advertentie zonder chauffeur Nieuwe Opef Kadett Inlichtingen: Klooslerweg 2 - Noordgouwe Telefoon (01112) 347 BROUWERSHAVEN. Met veel feestelijkheid vierde de Smalstad Brouwershaven de opening van de Grevelingen-zeilweek. Onderdeel van het programma was o.m. een vaartocht met bejaarden, die per m.s. „Wilford" het water op gingen. Foto: de bejaarden aan boord, lekker in het zonnetje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaal uit 6 pagina's Slechts het bedrog onteert, de dwaling nooit Lichtenberg Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zonnig Vanavond en vannacht op enkele plaatsen een regen- of onweersbui, morgen overwegend zonnig en droog; minimumtemperaturen omstreeks 16 graden, maxima morgen tussen 24 en 30 gi'aden; zwakke tot matige veran derlijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Max.-temperuturen: omstreeks 26 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 aug. Zon op 5.18, onder 20.11 Maan op 12.11, onder 22.02 Eerste kwartier: 14 aug. (3.24). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 12 aug. 6.35 18.50 11.51 Doodtij: 16 aug. 11 KT W EER O V ER ZICI IT DE BILT, 11-8. Hel K.N.M.I. deelt mede: Door een depressie boven ons land, draaide de wind naar richtin gen tussen zuid cn west en werd het wat koeler. Boven het zuiden en zuid westen van het land kwamen flinke onweersbuien tot ontwikkeling, met plaatselijk meer dan 30 mm neerslag. De depressie trekt langzaam naar het westen weg. Het hogedrukgebied boven Scandi navië neemt intussen snel in beteke nis af, maar tussen IJsland en Noor wegen komt een nieuw hogedrukge bied lot ontwikkeling. Hierdoor zal het dinsdag weer zonnig cn in het al gemeen droog zijn, maar de tempera turen zullen minder extreem hoog worden dan vorige week. b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1