DE GROENE TAS KOOPJES HALEN In de kwestie Israël veel ontwikkelingen onder de oppervlakte Reuzenmeerval gevangen Meer werklozen in West-Duitsland BLIK DOOR HET WERELD V 'ENSTER Man vindt heel oud beeld van Witte Paters gaat trouwen Wal biedt de BEELDBUIS? BOMEN GENEZEN De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft niet de felle anti-ls- raël-resolntie aangenomen die van Arabische zijde was aangedragen Het uitstoten als VN-lid, zoals de Palestij nen en hun grote vriend Khadaffi ran Libië wilden, rond al helemaal geen genade, op zijn hoogst een schorsing ran Israels VN-lidmaatschap, tot de besluiten ran de Veiligheidsraad zijn nage leefd. Maar ook dit was nog een stuk of wat Afrikaanse zwarte landen te gek en uiteindelijk kwam er iels uit de bus dat vrijwel ook door West-Europa aanvaard had kunnen worden de landen moeten eens nadenken hoe ze de pressie op Israël kunnen vergroten en daarbij ook de mogelijkheid van schorsing als VN-lid in de overweging betrek ken. Dil is een diplomatieke nederlaag vooral voor Khadaffi, maar ook voor andere Arabische leiders, die zich zeer verkeken hebben hoezeer de zwarte landen van Afrika aan de leiband willen lopen van de olierijke noorderburen. Waarbij het dubbel onaangenaam was voor de Arabische landen, dal hier ook aan het licht kwam, dar ze ook onderling nogal verdeeld zijn. Immers: Egypte was het ook helemaal met met uitstoting eens en vond een schorsing ruim voldoende - eigenlijk een nieuwe erkenning van Israels bestaansrecht en als zodanig al door de PLO bij voorbeeld afgeschilderd als een soort verraad Waarom Egypte geen uitstoting wil is ook nogal duidelijk: de VS hebben kennelijk zowel Israël als Egypte gemaand de diplomatieke strijd wat kalm te houden om de sfeer niet te gespannen te maken nu Kissinger het nog eens wil gaan pro beren. En Sadal heeft er ook in redevoe ringen elders onlangs nuchter op ge- NEURENBERG. 6-8. Een West- duitse sportvisser heelt in de rivier De Regen hij Nittenau in Noord- Beieren een reuzenmeerval gevan gen. De hengelaar had de vis al drie jaar waargenomen voordat het dier toebeet. Het duurde anderhalf uur eer drie mannen de ruim twee me ter lange en 57 kg wegende meerval op het droge hadden. NEW YORK. 6-8. Een makelaar aan de Newyorkse beurs heeft tij dens een vakantie in Israël met be hulp van een elektronisch apparaat om metaal op te sporen en een pad vindersmes een waardevol beeld uit de tweede eeuw gevonden. Het gaat om een levensgroot bronzen beeld van Hadrianus. die van 117 tot 138 over het Romeinse rijk regeerde. wezen dat, of men dit nu leuk vindt of niet, de VS de enige zijn die doel treffende pressie op Israël kunnen uitoefenen en dat zij daardoor een sleutelpositie innemen in de hele kwestie. Sadat in ieder geval is niet voornemens al te snel voor zichzelf de kans af te snijden dat hij enig voordeel behaalt van Amerikaanse bemiddeling. Hij kan dan wel bedekt dreigen, dat de strijd desnoods her vat wordt, maar hij is nuchter ge- noeg om naar een nieuwe oorlog niet met plezier uil te zien. Angst voor kernwapens Dat die misschien toch nog wel komt is een mogelijkheid die onder ogen wordt gezien. Nadat dil keer nog met grote moeite hel mandaat van de VN-troepen is verlengd voor drie maanden kan Egypte dit najaar niet nogmaals de blauwhel men blijven aksepteren als niets be reikt is Hij zou voor gek staan te genover zijn eigen volk en tegenover zijn kollega's. Er is dus niet reel tijd voor Kissinger of anderen om iets te bereiken en de Palest ijnen hoeven ui ieder geval nog niet op veel te rekenen - Sadat mag wel eens een vriendelijk woord aan hen wijden maar ze komen echt wel op de laat ste plains, want wat Egypte van Is raël wil heeft slechts zeer zijdelings nog iels mei de l aiesujnen en iiuii aanspraken op eigen grondgebied van doen. Waarschijnlijk laat Sadat trou wens nog een overweging meespe len: de Boston Globe becijferde, dat Israël intussen al een aardig kern arsenaal plus de transportmiddelen ervoor bijeen moet hebben, iets wat vanuit Israël uiteraard niet wordt bevestigd. Maar de mogelijkheid is zeer reëel. En die wapens zouden weliswaar slechts gebruikt worden als een allerlaatste redmiddel maar is het Sadat b v. waard als zijn As- wan dam op die manier wordt opge blazen'.' Zo zou een Israëlisch kern wapen kunnen werken als een be letsel voor de Arabische legers om de Israelis' nooit zozeer in het vnnw te brengen, dat ze geen andere kant meer heen kunnen dan hun u-an- hoopswapen gebruiken. Alleen daar om al zullen de Palestijnen niet te veel op Egypte rekenen. In Jordanië hebben ze al sinds lang geen poot meer aan de grond - ze willen ten slotte koning Hoessein ook van een flink stuk land afhelpen. En dit land is nu plotseling begonnen goede vrienden te worden met Syrië, wat zich onder meer uit in ekonomische en industriële samenwerking. Maar ook hierin, dat de Syrische leger- autoriteiten de Palestijnen weer een flink stuk-van hun bewegingsvrij heid hebben ontnomen, zo ongeveer op de Jordaanse manier: geen iva- pens, in de kampen blijven, geen in vallen over de grens. De kwestie Israël lijkt aan de op pervlakte verstard - daaronder is echter vrij wat beweging die ivelisr waar niet erg gunstig is voor de Pa lestijnen, maar die wel de oorlogs kansen enigszins reduceert. En die een gewiekst onderhandelaar mis schien mogelijkheden biedt voor de doorbraak waarop al zolang wordt gewacht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De rechtbank in Arn hem heeft do 37-jarige Algerijn Ronald B. uit Nijmegen veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De man had een Nij meegse vrouw verkracht. ROTTERDAM. Het kollege van b. en w. in Rotterdam heeft het Cen traal Bureau Rijksgenoten in Den Haag gevraagd niet meer Surina- mers in Rotterdam te huisvesten. In overleg met het stadsbestuur had het bureau ongeveer honderd Suri- namers in het Skywayhotel bij het vliegveld Zestienhoven onderge bracht. De landelijke opvangcentra zitten vol. LANGBROEK. Bij een brand in een varkensschuur in het Utrechtse Langbroek zijn 40 varkens omgeko men. De brand werd ontdekt door een buurman, die 20 varkens wist te redden. Vermoedelijk is zelfont branding door de grote hitte de oor zaak. De varkensschuur is totaal verwoest. EINDHOVEN. Vier Eindhovense jongetjes van 11. 13 (2 en 14 jaar, hebben bekend in hun woonplaats in de periode april tot en met juli vier grote branden te hebben ge sticht. Daardoor is een schade ont slaan van tenminste I' 1,3 miljoen. ROME. 6-8. Pater Theo van Asten (52), die tot vorig jaar in Rome al gemeen overste was van de Witte Paters, heeft zijn religieuze congre gatie veidaten en gaat trouwen. Sinds april is pater Van Asten werk zaam bij de Wereldvoedselorganisa tie als verbindingsman tussen deze organisatie en verschillende Afri kaanse landen. DONDERDAG 7 AUGUSTUS NED. I: In de Dick van Dyke Show, om zeven uur, is sprake van een gezellig avondje waardoor de verhouding met de buren verslech tert. Na deze opening van de AVRO- avond volgt het programma Lach'ns naar de fotograaf, waarin jongeren hun zelfgemaakte foto- en diaseries tonen. Na het journaal is de AVRO tot rond tien uur op de buis mei de Amerikaanse speelfilm A town like Alice. In deze film worden de kij kers gekonfronleerd met een gezel schap vrouwen en kinderen op Ma- lakka in Indonesië die na de Ja panse invasie een tocht zonder einde beginnen nadat hun mannen en va ders zfjn weggevoerd. Zij zijn aan hun lot overgelaten, want de Ja panners zijn alleen geïnteresseerd in mannen, want deze kunnen tenmin ste arbeid verrichten. De film wordt gevolgd door De zomer in het hoofd. Tien minuten voor Sonja van Proos dij die de kijkers laat meegenieten van zomerse belevenissen in ons eigen land. De dertig minuten die hierna nog resteren tot aan het laat ste nieuws, zijn voor de rubriek Dichterbij. Hierin portretteert Mar cel de Groot mensen die een belang wekkend verhaal te vertellen heb ben. NED. II: De VARA komt uit de startblokken met een herhaling van de Stratemakeropzeeshow, waarin Eric Engerd, de Deftige Dame en de Stratemnker met het onderwerp sport stoeien. Vervolgens het derde deel van de serie Terra Africa over 65 ..Dat was in 1964 merkte Harmen op. De ander knikte. „Precies. Want mevrouw Jaarsma had moeilijkhe den met de fiskus en durfde niet zich in een tweede avontuur te stor ten. Ze leende zodoende oma, die zelf ook over een bescheiden kapi taaltje beschikte, wat geld, en er was in Duitsland al dra een ruime hypotheek beschikbaar, omdat me vrouw Jaarsma, die immers eigena resse was van het tehuis in Münster, zich garant stelde -als borg, en zo werd uw moeder eigenaresse van het tehuis in Èocholt. Het werd in een snel tempo geheel gerestaureerd en daarna werd de exploitatie ter hand genomen, ongeveer analoog met de methode in Münster. In naam was uw moeder eigenaresse, maar in werkelijkhe d had mevrouw Jaars ma het meeste geld ingebracht. In die tijd kwam ik overhuis bij uw moeder, want ze droeg mij op de fi nanciële kant van de exploitatie te behartigen. Zodoende had ik ruim schoots gelegenheid mijn stiefgroot- moeder wat beter te leren kennen, want ze had immers- het tehuis in Münster mijn vader afhandig ge maakt? Mevrouw Jaarsma wist niet beter, of ik was daar geheel onkun dig van en ik liet haar natuurlijk in die waan. Ik zocht naar mogelijk heden om haar financieel een hak te zetten. Ik moet nu even in herinne ring brengen, dat ik nog altijd niet wist, dat mevrouw Oosterlaag mijn natuurlijke grootmoeder was. want dat had mijn vader me nooit gezegd. Op een middag, enige jaren geleden, toen mevrouw Jaarsma naar Mün ster was. vertelde oma alles en daarom besloot ik haar belangen zo veel mogelijk te behartigen. Nader hand dacht ik over dit alles na en pleegde overleg met een advokaat. Volgens hem - u hebt de verklaring gezien - ben ik nu eveneens erfge naam van de nalatenschap van oma Oosterlaag. Maar laat ik verder gaan. Ik bleef komen in Drouwener- hoek, maar nu vaker. Altijd in naam door J. D. POSTHUMUS voor mevrouw Jaarsma, mijn zoge naamde grootmoeder, maar in wer kelijkheid om uw moeder zoveel mogelijk te helpen. De laatste jaren vooral is er veel winst gemaakt. In beide tehuizen en omdat mevrouw Jaarsma steeds moeilijkheden had met de belastingen, verkocht ze het tehuis in Münster en ging zich ge heel op Bocholt koncentreren. Ze wilde er regelmatig heen en dan reed ik haar in de auto, die ik intus sen had gekocht. Ik adviseerde oma Oosetrlaag, die in naam nog altijd ei genaresse was van het tehuis in Bocholt haar geld te beleggen in waardevolle zaken: aandelen, obli gaties, later zorgde ik voor een kost bare postzegelverzamelingin ie der geval zo weinig mogelijk geld op de bank. Een paar weken voor de dood van oma heb ik nog veel geld meegenomen uit Bocholt en het oma ter hand gesteld. Het was ru m veertigduizend gulden. Dat ging al lemaal weliswaar met medeweten van mevrouw Jaarsma, maar die zat helemaal in de tang van de belas tingen. zodat ze officieel niets be zat. begrijpt u wel? Het huis in Bocholt stond immers niet op haar naam? Goed. we gaan verder. Oma Oosterlaag werd vorige week onver wacht naar het ziekenhuis gebracht. Gelukkig kwam ik net, nadat oma weggebracht was in Drouwenerhoek. De buren stelden me op de hoogte. Ik wis^tt huis te komen en pro beerde het kabinet open te maken, want ik wist. dat daarin alle kost baarheden zaten, ook een cassette met juwelen, maar ik kon nergens de sleutels vinden. Terwijl ik daar naar zocht, hoorde ik mevrouw Jaarsma terugkomen. Ik pakte de groene tas van uw moeder, omdat ik wist, dat zij daarin niet enkel sleu tels, maar ook het eigendomsbewijs van het tehuis in Bocholt bewaar de. En verdere belangrijke papieren: eigendomsbewijs van juwelen en postzegelverzameling, noem maar op." Hij wees op de tas: u zult het ei' allemaal nog in terugvinden. Ik begreep, dat mevrouw Jaarsma na de dood van uw moeder, of mis schien nog eerder de tas zou stelen en daarna alle bezittingen van uw moeder zou inpikken. Dat heb ik dus kunnen voorkomen, doordat ik de groene tas meenam. Later kwam ik terug, maar toen bleek u al in huis te zijn. Ik ben de avond na het over lijden van uw moeder naar Bocholt gereden en trof daar mevrouw Jaarsma aan in hel tehuis. Voorzo ver ik heb begrepen is ze druk aan het werk om te trachten het tehuis op haar naam te zetten. Of ze dat voor elkaar krijgt, weet ik niet. U begrijpt, dat ik ook niet heb stilge zeten. En dat ik bezig ben te probe ren mijn rechtmatig eigendom terug te krijgen. Ik heb intussen wel be grepen. dat u alles in beslag hebt genomen: geld. sieraden, waardepa pieren en postzegels. Want ik ont dekte, dat het kabinet opengebroken was." - „Dus u was toch de inbreker?" meende Harmen te moeten opmer ken. „Noubeschouwt u mij nog steeds als zodan'g? Per slot van re kening deed ik het om de belangen van oma. uw moeder dus. veilig te stellen." Harmen knikte. „Dat zullen we dan maar bij deze aannemen. Even eens de klap op mijn kop, die u mij die nacht gaf.' „Ja, ik had u zien wegrijden en nooit verwacht, dat u terug zou ko men. Ik raakte daardoor enigszins in paniek". „Weest u maar blij. dat het nog zo goed afgelopen is." merkte Geer ge prikkeld op. ..Stel je voor. dat u hem dood of ongelukkig had gesla gen." De jongeman knikte begrijpend. „U hebt gelijk, mevrouw, maar op zo'n moment denk je daar niet aan. Je hebt angst voor ontdekking. Sor ry Er was even een pijnlijke stilte, die Ellechien verbrak door te zeg gen: „Hiermee zijn zo ongeveer de belangrijkste puzzels na de dood van moeder opgelost." Geer schudde haar hoofd. „Dat is te zeggen: welke rol spoelde die Irene Jaarsma in dit alles, neef? Wie is ze in werkelijkheid? Ze beweerde met u verloofd te zijn." (slot volgt) ZIERIKZEE. Als eerder gemeld krijgen de bomen aan weerszijden van de Oude Haver, een opknapbeurt, hetgeen in de praktijk betekent dat zij wor den onderworpen aan chirurgische ingrepen. Hier is een boomchirurg'9 aan het werk. (Foto: Zierikzeesche Niottwsbodei ZIERIKZEE. Tijdens de warmte zijn de kinderen van de Huij bert straat goed af, want twee aktieve vaders in deze straat kochten een enorme rub berboot - eertijds gebruikt als lan dingsvaartuig - pompten deze in één nacht op en lieten het gevaarte vol lopen met water. En een pret dat de kindertjes daar .in hebben (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zaaiers een groot aantal suksesnum- mers op zijn naam heeft gebracht. Daarna voert de AVRO de kijkers weer mee naar het wel en wee van de familie Hammond. Eindelijk is het zover: het transportbedrijf Hammond heeft zijn nieuwe filiaal in Dover geopend. Wat niemand echter weel, is dat er spionnen op de kust zijn. Een amusant halfuurtje biedt de serie Mash. Hei militaire veldhospitaal krijgt bezoek van lui tenant-generaal Kelly, die bekend staat als de ijzervreter. De man wordt alom gevreesd. Kelly blijkt ook een liefhebber van vrouwelijk schoon te zijn. Dat moet Hotlips aan den lijve ondervinden. Voor Televi- zïer Magazine begint de uitzending om tien uur en wanneer deze ru briek door de haar toegemeten tijd heen is, is het de beurt aan AVRO's Sportpanorama. Alle ruimte voor het voetbalgebeuren in deze rubriek. Laai op de avond is het tweede net voor het 1KOR, die het vijfde deel herhaalt van de rubriek Geloven in de onvoltooid verleden tijd. VRIJDAG 8 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 10.05 De man van zes mil joen; 20.00 Journaal; 20.20 Dansen, plezier, voor twee; 21.20 Aan de rand van het leven; 22.50 Internatio nale show trofee 1975; 23.30 Jour naal. NED. II: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Haak in met Nico; 20.45 De gebroeders Hammond; 21.35 Mash; 22.00 Televizier; 22.45 Sport panorama: 23.05 Geloven in de on voltooid verleden tijd; 23.35 Jour naal. DEN HAAG. Uit een onderzoek van het CBS is gebleken dat in no vember 1974 in Nederland rond 173.000 volwassenen het minimum loon verdienden, wat 5,7 procent is van alle werknemers van 23 jaar en ouder. AMSTERDAM. Juli 1975 heeft zich geschaard in de rij van goede spaarmaanden die dit jaar heelt op geleverd. De resultaten van een aan tal grote spaarbanken vertonen veelal verbeteringen ten opzichte van vorig jaar juli. AMSTERDAM. Dankzij de oplet tendheid van een politie-agent is vermoedelijk een gewapende over val op feestvierende Chinezen in Krasnapolsky in Amsterdam ver ijdeld. HILVERSUM. De ANVV, de Al gemene Nederlandse Vereniging van VVV's, gaat Den Haag verlaten. Per 1 januari wordt, het landelijk sekre- tariaat overgeplaatst naar Hilver sum. De ANVV kampt met. ruimte gebrek. OOSTDONGERADEEL. -De boer derij van de landbouwer B. Spijks- ma in Metslawier is door brand ver woest. De brandweer vermoedt dat de oorzaak hooibroei is. Behalve de boerderij gingen ook een vrij grote hoeveelheid hooi en een aantal landbouwwerktuigen verloren. Over de schade is nog niets bekend. NEURENBERG, 6-8. In West- Duitsland waren vorige maand 1.035.200 mensen werkloos, 33.100 meer dan in juni, zo heeft het West- duitse arbeidsbureau bekendge maakt. Dat was 4,5 procent van de beroepsbevolking vergeleken met 4,4 procent in juni. Voor 649.300 mensen gold in juli verkorting van de werk tijd: in juni waren dat er nog 804.000 Het aantal vakatures vermindei'de met 7.700 tot 255.500. de verdwijnende Afrikaanse kuitu ren. Aandacht voor de Foëlani-stam, die oorspronkelijk uit Senegal komt, maar van daaruit al zwervend naar het Tsjaad-meer is getrokken. De Foelani heeft een eeuwenoude be schaving, maar deze dreigt door het toerisme te worden vernietigd. In Zo was het wordt de schijnwerper gericht op het lied en het kabaret. Ouder meer een optreden van de ka- baretgroep K-kwartaal en verder verschijnen Jasperina de Jong, het duo Neerlands Hoop en Wim Kan in beeld. Hoe staat het vis- en zwem water in ons land erbij? Op deze vraag geeft de rubriek Watermerk een antwoord. Ondermeer bij het Veluwemeer, het Alkmaardermeer en het Brielse meer is de kwaliteit van het water getest. Hierna komt het moment, voor een tijdelijk af scheid van Ronnie Corbetl. De kleine maar dappere artiest gaat er een tijdje tussenuit. Uit een stelletje verleidelijke folders moeten Ronnie en zijn vrouw een keus maken voor een vakantiereis. Maar uiteindelijk wordt besloten om simpel te gaan kamperen. Na Ronnies capriolen blijven er nog dertig minuten over en deze leveren aktualiteiten op van de rubriek Achter het nieuws. DONDERDAG 7 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 The New Dick van Dyke show; 19.30 Lach 'ns naar de fotograaf; 20.00 Journaal; 20.20 Mars. door de hel; 22.10 De zomer in het hoofd; 22.30 Dichterbij; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 De Straiemakersop- zeeshow; 19.30 Terra Africa; 20.00 Journaal; 20.20 Zo ivas het; 21.10 Watermerk; 21.40 Ronnie Corbett; 22.10 Achter het nieu ws; 22.40- Jour naal. VRIJDAG S AUGUSTUS NED. I: Hel vrije weekeinde be gint vanavond met de TROS. Met De man van zes miljoen begint de uitzending. Superman Steve Austin krijgt konkurrentie, want er blijkt een voormalig autocoureur ie zijn die voor zeven miljoen dollar is op- gebouwd. Waar is cle tijd gebleven dat het Nederlandse tv-publiek rechtstreekse beelden te zien kreeg van danskamploenschappen? Dat is al heel lang geleden. De TROS doet daar nu wat aan, want na het jotir- naal brengt deze omroep een recht streekse uitzending van de demi finale en de finale om het Europees kampioenschap voor professionals voor standaarddansen. Na deze uit zending is het nodig met beide voe ten stevig op de grond te blijven staan. Want de Amerikaanse film Aan de rand van het leven, die ver volgens wordt uitgezonden, biedt een flinke hoeveelheid spanning. Het verhaal gaat over drie jonge re- klamemanagers en een roekeloze klant, die een reis maken naar een gevaarlijk schiereiland. Elk van het viertal is beladen met persoonlijke problemen (zelfmoordplannen, een slecht huwelijk, een zwangere vriendin) maar deze moeten ze pro beren te vergeten omdat een belang rijke opdracht al hun aandacht vraagt. Tenslotte op deze TROS- avond aandacht voor het festival van Oostende, het zangfestijn dat in de plaats is gekomen voor het Knokke-festival. Nederland wordt vertegenwoordigd door The Tumble- weeds, Peggy en Benny Neyman. NED. II: Veel muziek bij de AVRO op het tweede net. Tussen zeven en acht aandacht voor het hit- gebeuren in AVRO's Toppop. Na de journaaluitzending blijft_.de kijker in de muzikale sfeer. Een klein half uur is uitgetrokken voor de populai re Nico Haak, die met zijn paniek- Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5