Geschiedenis, betekenis en achtergronden Enorme brand in West-Duitsland Grote kindersterfte in Mexico Frontale botsing eist drie doden HUZEWKTBAG VAN HET VADERLANDSE ERF Boer en tuinder zijn ontevreden over het arbeidsinkomen Verdronken in woestijn Wisselstoring- door warmte Negen miljoen sigaretten verbrand LAATSTE NIEUWS 4 (III) ZIERIKZEE. Ook persoonlijke initiatieven worden genomen om huizen een naam te geven. Hier een huis - ..Huize Kort Dag- aan de Zevengetij straat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In 16.Ï9 werd Abraham Swaen ervan beschuldigd dat hij overspel zou hebben gepleegd met zijn dienstbode. Op aandrang van de Zierikzeese kerkeraad werd be sloten dat de predikanten er niet meer zouden dineren. Maar reeds in 1660 werd, na een verhoor van Abra ham Swaen door de Classis, dit besluit weer inge trokken. Na het overlijden van Abraham Swaen in 1670 werd de herberg voort gezet door zijn weduwe Aechtje Tobias Ketelaar (1612-3677). Eén van de kinderen, Anthony Swaen, verkreeg in 1677 de herberg in eigendom. Na diens overlijden in 1696 werd Cornelis de Cater de nieuwe kastelein. Zijn weduwe, Josina de Jonge, zette in 1701 de herberg voort. l)e Zierikzeese huisnamen ZIERIKZEE. Tijdens een op vrijdag 8 augustus te houden bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis zal de laat ste huisnaam-geving met eni ge plechtigheid gepaard gaan. In verband met deze gebeurte nis schreef de „Stad en Lan- de"-sekretaris. de heer H. Uil. over de namen van huizen een uitgebreid artikel, dat wij in verschillende afleveringen zul len publiceren. In 1705 verkocht Josina de Jonge de herberg „de Groote Soutkeete" aan de in Middelburg geboren Rob bert de Persv Zijn weduwe. Catha- rina van StoJlenburg. verkocht in 1732 de herberg voor 650 vlaamse ponden aan Nicolaes Langespé. Hij was afkomstig uit Zuid-Beveland en hield hier 40 jaar lang herberg. Onder zijn opvolger Johannes Vis ser kreeg hel gebouw zijn huidige gevel. Van hel stadsbestuur kreeg hij in 1777 26 jaar lang vrijstelling Van belasting op zijn huis om de houten gevel in een stenen te ver anderen. Kort daarna zal de gevel zijn geplaatst. Zijn weduwe kreeg in 1782 een tapvergunning om de herberg voort te zetten. In 1805 werd het huis ver kocht aan de laatste herbergier Wil lem Hahn. Van 1808 tot 1809 woonde hier Anna Pieternella de Kam. we duwe van Gerard de Wilde. Van 1811 tot 1821 wordt de metselaar Jacob van 't Hof als. eigenaar vermeld. 3821—1834 Van 1821 tot 1834 werd het huis bewoond door achtereenvolgens jhr. mr. Ocker Gevaerts, Abraham de Waal en Cornelis Anthony Can. ontvanger van de in- en uitgaande rechten en van de accijnzen. Corne lis de Jonge oefende van 1835 tot 1837 hiep het chirurgijnsvak uit. Dc deurwaarder. Martinus Costerus. be woonde het huis van 1837 tot 1854. waarna het huis betrokken werd door de zeehandelaar Hendrik Al- bert van IJsselsteijn. In 1865 werd bet huis pastorie. Ds. Ellas Cornells Jungius, hervormd predikant woonde er tot zijn vertrek naar Deventer i" 1868. Het huis werd hierna bewoond door mevrouw C. L. Ch. I). Abresch. weduwe Graswinckel moeder van ds. Gras- winckel. De volgende bewoner werd in 1872 Johann Hermann Christian Heyse. emeritus Luthersch predi kant. In 1873 nam jhr. mr. George Lo- dewijk Schorer. rechter, in dit huis zijn intrek. De volgende bewoner was eveneens rechter: jhr. mr. Lo de wijk van Citters. Het huis diende vanaf 1878 als woning van mr. Jas per Mauritsz. Ganderheyden, burge meester van Zierikz.ee, Dr. Zegerus Theodorus Diehl, le raar aan de Hogere Burgerschool woonde er van 1882 tot 1886. Was het huis reeds bewoond geweest door een Hervormd en een Lu thersch predikant, in 1886 werd het pastorie van de Gereformeerde pre dikant ds. Johannes Adriaan Goed- bloed. In 1889 werd hij opgevolgd door de Gereformeerde predikant Mnttheus Keulemans. Hierna werd hel weer een Hervorm de pastorie. In 1895 werd het huis betrokken door ds. Jan Cornelis Be- nit en darana ds. Herman Jacob van Nouhuijs. In 1907 kwam hier dc Ge meentebouwmeester Cornelis Swar- tebol te wonen. Eigenaar en fum i lie wapen Verband tussen de eigenaar en zijn familiewapen bij het geven van een naam aan een huis is in een enkel geval met zekerheid bekend. De brouwer Cornelis Jan Eijnoutsse begon in 1639 eCn nieuwe brouwerij. In de gevel van deze bierbrouwerij (thans Havenpark 14) liet hij een gevelsteen aanbrengen met het on derschrift: „D'Brouwery in den Ecn- hooren". Zijn nakomelingen droegen de naam Van der Schafte en voer- EL AAIUN, 6-8. In het hartje van de Sahara-woestijn is een man ver dronken. zo heeft het Spaanse pers bureau Cifra dinsdag gemeld. Het was Mohammed Aliud die verkoeling wilde zoeken toen over vloedige regenval een einde had ge maakt aan een periode van zes jaar droogte. Hij ging baden in één van de grote plassen die zich hadden ge vormd. maar hij verdronk. den een eenhoorn in hun familie wapen. Vele huisnamen zijn gewijd aan dieren. De leeuw komt vijfmaal voor in de varianten de Roode Leeuw (Meelstraat 16 en St. Janstraat), de Gouden Leeuw (Schuithaven 11 13) en de Witte Leeuw (Manhuisstraat 3 en Nieuwe Boogerdstraat hoek Kre- pelstraat). In de Gulden Leeuw (Schuithaven 11 13) was in de 16de eeuw een herberg gevestigd. In 1660 stond hier een gortmolen. UTRECHT. 6-8. Bij Harderwijk is een wisselstoring m de spoorbaan ontstaan, doordal de staaldraden waarmee de wissels worden bediend door de warmte waren uitgezet. Eén Intercity trein Amersfoort-Zwolle moest worden opgeheven. Andere treinen kregeri tot 40 minuten ver traging. Na kwart voor elf kon het treinverkeer weer normaal rijden, met dien verstande dat de machinis ten nog enige tijd een lood meekre gen om de wissels te passeren en dat de wissels nog met de hand bediend moesten worden. Een half uur later waren de trek- draden bijgesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De politie in Rol- terdam heeft twee gokbazen aange houden. De aanhouding is een ver volg op de inval, die de politie vo rige week in twee grote illegale gokclubs deed. Hierbij werden 17 personeelsleden en 16 spelers aange houden. MEERSSEN. Tielens Papierfabriek b.v. in Meerssen (onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Papierfa briek KNP) heeft met ingang van 4 augustus voor de vierde maal werk tijdverkorting van ten hoogste 50 procent aangevraagd voor een perio de van zes weken. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft de 16-jarige P. P.- uit Eindhoven aangehouden. Hij wordt ervan verdacht begin juli sa men met de 21-jarige J. N. twee Duitse meisjes van 16 en 18 jaar op gewelddadige manier t.e hebben ver kracht. AMSTERDAM. Bij een handelson derneming in Amsterdam-West is een grote partij leren jasjes gesto len. Het betreft 375 jasjes met een totale inkoopwaarde van f 65.000. De inbrekers hebben tussen 29 juli en 4 augustus hun slag geslagen. ENSCHEDE. De in mei aangekon digde reorganisatie van het Vrede- stein concern, onderdeel van de Amerikaanse rubberreus Goodrich, betekent, dat bij het Enschedese be drijf van Vredestein van de 1500 werknemers in totaal 27 man zullen moeten worden ontslagen. MAASTRICHT. In Zuid-Limburg zijn valse dollarbiljetten in omloop. Een nog onbekende heeft deze bil jetten ingeruild bij een bank in Gulpen voor Belgische francs. In to taal had de man 98 biljetten van 50 dollar, waarde van ongeveer f 12.000. DEN HAAG. De Amsterdamse po litie heeft de 24-jarige Hagenaar W. C. aangehouden en overgedragen aan de Haagse politie. De man wordt ervan verdacht op 25 april een ge wapende overval te hebben gepleegd op een postagentschap annex dro gisterij in Den Haag. AMSTERDAM. De 22-jarige Suri namer G. R. G. uit Amsterdam, die verleden week donderdagavond bij een vechtpartij op de Veelaan in de hoofdstad door een vrouwelijke agent in de borst werd geschoten, is in het ziekenhuis van de strafge vangenis in Scheveningen overleden. NORDHORN, 6-8. Een grote brand heeft woensdag een kunststoffenbc- drijf in Wilsum bij Nordhorn (Noord-West-Duitsland) in de as gelegd. De schade bedraagt onge veer 25 miljoen Duitse mark (ruim 25 miljoen gulden). Volgens de politie brandden zes fabriekshallen volledig uit. Een deel van het machinepark en alle voor raden, waaronder stoffen ter waarde van 15 tot 20 miljoen mark. gingen in de vlammen op. Er vielen geen slachtoffers. Kortsluiting zou de brand veroor zaakt hebben Jongetje onder trein UTRECHT. 6-8. Do 6-jarige Jopie G. van den Berg uit Ede is woens dagavond tussen Maarn en Veenen- daal onder een trein gekomen. Het jongetje was op slag dood. Volgens de NS gebeurde het ongeluk op een overweg met een automatische knip perlichtinstallatie. waar het slacht offer met zijn fiets wachtte voor een trein. Toen deze voorbij was stak de jongen de overweg over. Juist toen er een tweede trein van de an dere kant aankwam. MEXICO, 6-8. In Mexico sterven elk jaar meer dan 100.000 kinderen onder de vijf jaar aan ondervoeding. Dat is woensdag meegedeeld door dr. Salvador Zubiran, direkteur van het Nationaal Instituut voor de voe ding in Mexico, op een medische konferentie in Oaxtepec. Volgens Zubiran sterven jaarlijks in Mexico 225.000 babies en jonge kinderen. In 45 procent van de gevallen is on dervoeding de direkte of indirekte doodsoorzaak. Ondervoeding komt het meest voor in de indianenge- meenschappen in het zuiden van Mexico. ROME, 6-8. Een dichte wolk si garettenrook verspreidde zich woensdag in de omgeving van Rome toen naar schatting negen miljoen sigaretten bij een brand in rook op gingen. Tien mensen moesten via het dak van de fabriek van hel Italiaanse staatsmonopolie voor tabak waar de brand was uitgebroken, worden ge red. De A.A.W. voor landboiiwzelfstandigen DEN HAAG. 6-8. Het Landbouw schap vindt, dat de zelfstandigen niet mogen worden gedupeerd, nu de invoering van de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (A.A.W.) mogelijk niet per 1 juli 1976 lean worden ingevoerd. Het schap heeft een gesprek met het kernkabinet aangevraagd en zal erop aandringen dat de rechten die aan de A.A.W. voor zelfstandigen in het vooruit zicht stelt, toch 1 juli 1976 zullen ingaan. De wijze waarop dit kan, zal volgens het Landbouwschap na der moeten worden besproken. In dat gesprek zal het Landbouwschap tevens de algemene sociale en eco nomischepositie van de land- en tuinbouw bespreken. Een half miljoen f DEN HAAG. 6-S. Er zijn in J f Nederland 117 werknemers, a f die een jaarlijks belastbaar in- a f komen hebben van een half a f miljoen gulden of meer. Dit a f blijkt uit de voorlopige cijfers f A van het C.B.S. inzake de inko- a A mensverdeling in 1972. Zij be- j A horen tot een groep van een a j dikke vierduizend loerkhe- j A mers die jaarlijks een ton of f meer verdienen. De meesten a f van deze groep (2.193) blijven a f tussen de honderdduizend en a i 125.000 gulden en tusseti de a 125.000 en 200.000 1.387Er A zijn er 537, die tussen de twee a A en vier ton per jaar verdienen i f en 60, die tussen de 400.000 en a i 500.000 gulden per jaar als be- j f lastbaar inkomen hebben. f j Het totale aantal Nederlan- a f ders dat een half miljoen of a meer als jaarlijks inkomen a A heeft, bedraagt i.088. j i ROERMOND. 7-8. Op de rijksweg Roermond-Venlo, onder Swalmen, zijn woensdagavond drie personen gedood en één gewond bij een frontale botsing tussen twee perso nenauto's. Een Duitse personenauto, die in de richting Venlo reed. raakte door onbekende oorzaak van de weg. kwam in de berm terecht, zwenkte daarna naar links en botste tegen een tegemoetkomende Nederlandse (Slot) Hoe men het wendt of keert, de slechte resultaten komen of van de regen in 1974 of van de dierlijke veredeling. Over de regenschade zul de minister stellig niet veel meer willen horen, maar de dierlijke ver edeling is een ander hoofdstuk. Het is slecht gegaan met de varkens, hel pluimvee en de mestkalveren. Dol kan, maar elke minister van land bouw zal er feestelijk vo or bedan ken, deze slechte resultaten goed te maken d.m.v. hogere prijzen voor zuivere akkerbouw- en rundveehou- derijprodukten! Dit zou nl. groot on recht zijn t.o.v. de vele specifieke bedrijven. Duidelijk gezegd: als Jan sen alleen maar varkens en pluim vee houdt, gaat hij kapot aan de lage prijzen, maar zijn buurman Pieter- sen die alleen maar akkerbouw en koeien heeft, wordt vetgemest. Het is duidelijk, dal zo'n prijsregeling zinloos is. De logilca eist, dat elk produkt een normale prijs moet op brengen die voldoende arbeidsinko men en winst overlaat voor de on dernemer, die hem in staat stelt re serves te vormen en klappen op te vangen. Maar het Landbouwschap behandelt niet geheel eerlijke wegen als het de Tweede Kamer getallen voorschotelt als de boven vermelde. En men moet als kamerlid wel ter dege onderlegd zijn om de agrari sche addertjes onder het gras te zien. Men kan tegeniverpen, dat je de boer wèl aan een beter inkomen kunt helpen via hogere prijzen voor granen, suikerbieten en zuivel, maat niet via de dierlijke veredeling, om dat die laatste of een vrije markt kent (pluimvee, mestkalveren), of een martkregeling op een veel te laag pitje (varkens) zodat die geen zoden aan de dijk zet. En dat is waar. Maar dan moet de remedie zijn dat in deze hoek wèl sluitende marktregelingen komen die de on dernemer redelijke prijzen waarbor gen èn die tegelijk over-produklie tegengaan. Flitsen uit. het buitenland L'AQUILA, Italië. Mevrouw Maria Sempreviva (Sempre Viva „zij leeft nog steeds") in Torloreto bij l'Aquila in Italië heeft woensdag haar 104de verjaardag gevierd. ROME. De spoorweg Rome-Napels was woensdag op verscheidene plaatsen geblokkeerd door honder den woedende tomalenkwekers. De ze protesteerden er tegen dat zij niet de overeengekomen prijs voor hun produkt kregen. BERN. De Britten verbruiken de meeste toiletzeep in Europa, gevolgd door de Zwitsers en de West-Duit sers. De Zwitserse Bond van zeep en wasmiddelenfabrikanten heeft dit woensdag bekend gemaakt. LOS ANGELES, Californië. Elvis Presley is 2.5 miljoen dollar aange boden om Rudolph Valentino, de Boudoirridder uit de tijd van de „stomme film", te spelen in een to neel- en filmmusical. personenauto. De twee inzittenden van de Nederlandse auto zijn ge dood. evenals de bestuurder van de Duitse auto. Een der inzittenden van de Duitse auto raakte gewond. In de Nederlandse auto kwamen om de 38-jarige M. H. Jansen uit Swalmen en diens 70-jarige moeder M. P Jansen-Geerlings uit Becsel (L.). In de Duitse auto kwam de 29- jarige Norbert Schroder uit Mdn- chen-Gladbach om het leven. In geen geval echter kan men deze selctor redden door elders hogere prijzen te eisen. Dal dit inmiddels gebeurd is doet de zaak van de land bouw als geheel geen goed. Te warm voor boerenprotest BERGEN OP ZOOM, 7-8. Boeren en tuinders uit de omgeving van Ber gen op Zoom hadden afgesproken dat zij donderdagochtend een korte pro testactie zouden houden. Zij waren van plan met hun trac tors van het complex van de R.K. Veilingvereniging Bergen op Zoom naar de binnenstad te rijden, daar even te blijven staan, om vervolgens weer naar huis te gaan. Dit als pro"- test tegen de steeds slechter wor dende inkomenspositie van de boe ren en tuinders. Dit heeft een woord voerder van de boeren en tuinders meegedeeld, Reeds haalt een kwart van de Ne derlandse boeren en tuinders het mi nimumloon niet en naar de agra riërs verwachten zal dit wel de helft worden, indien de overheid geen maatregelen treft. Zij protesteren ook tegen de hogere gasprijzen. De belangstelling voor de demon stratie, die men donderdagochtend had willen houden, was echter zeer gering. Een iwoordvoerder van de ac tiegroep schreef dit toe aan de hitte. „In de kassen is de temperatuur thans zó hoog. dat de tuinders de weinige tijd dat zij niet daarin hoe ven te werken, graag willen uitpui len in plaats van rond te rijden op hun tractoren", aldus de woordvoer der. De gijzeling' in Koeala Loempoer KOEALA LOEMPOER, 7-8. Hel vertrek van het Japanse toestel uit Koeala Loempoer is (donderdagoch tend op het laatste moment weer even opgehouden. Weliswaar zijn de onderhandelingen met de leden van het Japanse Rode Leger afgerond en is ook de definitieve toezegging van Libië als plaats van bestemming binnen. Op het overeengekomen tijdstip van vertrek, 8.30 uur (onze tijd), was echter nog geen toestem ming ontvangen voor een tussenlan ding in Aden, Zuid-Jemen. waar de DC-8 zal moeten worden bijgetankt en voor het overvliegen van Ethio pië op de route naar Libië. Na de langdurige onderhandelin gen had de Maleisische minister van binnenlandse zaken Tan Shri Shafie donderdagochtend vroeg aangekon digd dat overeenstemming was be reikt over de uitwisseling van de resterende 15 gijzelaars, die zich aan boord van het toestel bevinden, te gen de vijf leden van het Rode Le ger die in de vertrekhal van hel vliegveld worden vastgehouden. Toestel niet overvallers vertrokken SINGAPORE. 7-8. De Japanse DC-8 is vanuit Koeala Loempoer vertrokken naar Libië. Aan boord bevinden zich 10 leden van het Ja panse Rode Leger. 4 gijzelaars en 9 bemanningsleden. Dit is bekend gemaakt door Radio Maleisië Het bericht is in Singapore opgevangen. Kort tevoren was in Koeala Loempoer officieel gemeld dat de Japanse overvallers alle 15 gijze laars hadden vrijgelaten. ZIERIKZEE. Binnen hei kader van jeugdaktivileiien organiseerde „De Lichtboeivan het Leger des Heils viswedstrijden in de Zoete Gracht. Onder zeldzaam fraaie weersom standigheden, gingen de hen gels het water in, onder supervisie van de heer A. P. Kort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4