„Duinpolder" Weste wordt natuurgebied „Duinpolder" Westersehouwen ZONNE-ENERGIE Bestemmingsplan ter inzage KOOPJES HALEN „WICO" Personele inkomens verdeling Hittenieuws Bosbranden Het proces Joan Little LANDBOUWSCHAP: GESPREK OVER FISCALE EN SOCIALE VERLANGENS VAN LANDBOUW 115-jarige vrouw overleden Noodlottige mond-op-mond beademing AGENDA Frankrijk en de hitte WESTERSCHOUWEN, 6-8. Naar wij vernemen be slaat er voor het bestemmingsplan „Duinpohler" van de gemeente Westersehouwen, dat momenteel in het gemeentehuis ter inzage ligt, zeer grote belangstelling. Dit plan geelt lyan dal het betreffende gebied beschermd natuurgebied moet gaan worden. De caravans welke momenteel nog in dit gebied staan, zullen, wanneer het plan eenmaal rechtskracht krijgt, moeten gaan verdwij nen. Oorspronkelijk maakte het gebied Duinpoldcr deel uit van het aan grenzende gebied Zeebad Nieuw Haamstede. Door de talrijke protesten welke er indertijd werden geuit tegen de bestemming van de Duinpolder werd het oorspronkelijke plan in tweeën gesplitst. Wie zich even realiseert welke reusachtige termische energieën er vrij komen bij de laaiende zo- methitte, konjt vanzelf op de niet louter meer romantische geduchte deze energie vast te houden voor het koude jaargetijde. Zij z.ou nul tig kunnen zijn voor verwarming, maar ook wel voor industriële doeleinden. De gewone burger komt op dat idee en zeker dus we tenschapsmensen en vooral rege ringen. Er zijn al heel wat pogin gen in het werk gesteld en ook in Nederland zijn al „zonnehuizen", die via zonnepanelen de warmte aftappen en weten om te zetten in energie. Toch is liet niet zo, is het nóg niet zo, dat bij de huidige stand van zaken een energierevolutie door zonnewarmte voor de toe komst als vanzelfsprekend wordt aangenomen. M.a.w. de geleerden weten nog niet wat ze er van denken moeten, maar de idee op zich is al niet meer zo jong. In het begin van de zestiger jaren kregen - met na me in Amerika - de onderzoekers een impuls in deze richting en toen al bleek dat het op grote schaal toepassen van zoime-ener- gie net zo moeilijk zou zijn dan het brengen van een man op de maan. Minstens zo moeilijk, maar dus niet onmogelijk. Het zoeken naar een efficiënte manier om zonne-energie bruik baar te maken heeft een sterke aandrang gekregen door de olie- krisis. De V.S. willen rond 1985 onafhankelijk zijn van olie-impor ten. Zelf hebben ze niet voldoende olie. Er zullen dus vervangende energieën moeten komen. Gezocht wordt uiteraard naar uitbreiding van de kernenergie, maar ook naar toepasselijkheden van zon ne-energie. Toch is op korte termijn zonne- aanwending niet te verwachten. Het kan wel, maar de omschake ling van traditionele patronen naar nieuwe aan de zon ontleende of op de zon gebaseerde, zal zo veel geld kosten dat voor het jaar 2000 geen spektukulaire toepassin gen zijn te verwachten. Niettemin stuurt de zon elke dag 100 Watt naar elke vierkante meter van de aarde. Huizen zullen derhalve in de toekomst verzamel platen krijgen en voor de indu strie wordt gedacht aan „zonne boerderijen", o. m. voorziep van grote spiegels. Heel simpele toepassingen zijn - aldus recente berichten - aan de markt. Ze worden b.v. gebruikt door zwembaden, die gebruik ma ken van „collectorplaten" (verza melplaten) en koperen pijpen op de daken. Toepassingen voor hui zen schijnen nog moeilijk te zijn, daar de huizen er niet op zijn ge bouwd. Een nieuw type huis zal afgestemd dienen te worden op debedoelingen van verwarming door zonne-energie. Ook ten aanzien van liet ge bruik van zonne-energie geeft de ruimtevaart impulsen. De ruimte vaart gebruikt al „zonnecellen" door het omzetten van zonnestra len in energie, maar dat is alle maal nog vreselijk duur. Het komt mogelijk allemaal wel, maar het zal lang duren voordat het ekono- uiisch haalbaar is. Vast staat ook dat nimmer alle traditionele ener giebronnen kunnen worden ver vangen door de zon- In de toe komst echter zal men zeker veel over deze materie horen. AMSTERDAM. Mei deze warme zo mer komt „Hoppe-buiten" te Am sterdam heel goed aan zijn trekken. Het was er toch al - een koel pilsje vóór het bekende cajé - maar nu is het buitengebeuren bij Hoppe hele maal goed op gang. JACKSON, G-8. In een ziekenhuis in Jackson in de Amerikaanse staat Louisiana is Odelia Spears overle den die vorige week haar 115de ver jaardag vierde. Mevrouw Spears werd in I860 als slavin geboren op een plantage ten zuiden van Baton Rouge. Vorige week op haar verjaardag had zij gezegd dat de enige dingen die zij nog wenste een nieuwe jurk en een slok whiskey waren. INDIANAPOLIS, 6-8. Een hartpa tiënt is maandag bezweken door de inspanning die hij deed om met mond-op-mondbeademing het leven te redden van zijn vriend, die een hartaanval had gekregen. De 54-jarige Jack Romine, vice- president van een bank in de Ame rikaanse stad Indianapolis, stierf toen hij een 42-jarige vriend en buurman eerste hulp verleende. De inspanning bleek echter teveel voor hem te zijn. Hij kreeg tijdens zijn hulppoging een hartaanval en stierf. De buurman overleefde zijn hartaanval ook niet. Hij overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Advertentie BIJ Met het bestemmingsplan Zeebad Nieuw Haamstede is het nu -zover d- t het drie jaar na de indiening van G.S. en de Kroon de goedkeu ring heeft gekregen w ardoor het nu definitief ter inzage ligt. In dit plan staat een verbetering van het kruispunt Kloosterweg- Blokweg met het oogmerk om het verkeer naar het strand uit de be bouwde kom Ie weren. Oorspronkelijk waren er 'door de gemeente Westersehouwen nog een aantal parkeerterreinen in het plan geprojekteerd bij het Verklikker- pad, het Middenpad en de Vuurto ren. Daar deze in het natuurgebied zouden komen liggen werd de goed keuring hieraan onthouden. Car avaubezi Iters Voor het ontwerpbestemmings- plan „Duinpolder" bestaat vooral van de zijde van de caravanbezitters in ^dit gebied grote belangstelling. Reeds enige tientallen exemplaren zijn .door hen hiervan aangekocht. Aangenomen mag worden dat er Spoorbrug- wil niet meer dicht UTRECHT, 6-8. Het treinverkeer tussen Zaandam en Purmerend op de lijn Amsterdam-Enkhuizen is sinds 16,25 uur woensdagmiddag ge stremd, doordat de spoorbrug over het Noordhollands Kanaal bij Pur merend niet meer dicht wil. Het is niet zeker of dat een gevolg is van de hitte. NS heeft bussen besteld om de reizigers tussen Zaandam en Pur merend v.v. te vervoeren. Meisje verdronken APELDOORN, 6-8. De 15-jarige Frederica Strijker uit Apeldoorn is verdronken in het kanaal tussen Apeldoorn en Zwolle. Het meisje zwom bij een dam door het voor de scheepvaart niet meer gebruikte ka naal. Zij werd door een sterke stro ming in een lange duiker onder de dam doorgezogen. tegen het ontwerp-plan een behoor lijk aantal bezwaarschriften zal worden ingebracht wat zekej- nog een aanzienlijke vertraging met zich mee zal brengen voor het in defini tieve versie ter inzage kan worden gelegd. Student verdronken NIJMEGEN, 6-8. De 23-jarige Nij meegse student P. van Diepen, is woensdagmiddag verdronken in de Bisonbaai bij Nijmegen. Zijn stoffe lijk overschot werd enkele uren na zijn vermissing geborgen, nadat de politie vier uur had gedregd. Dodelijk ongeluk met mestverspreider LEEUWARDEN, 5-8. De 25-jarige veeverzorger J. Feenstra uit Kou- dum (Friesland) is om het leven ge komen bij een ongeval met een mestverspreider. De man trachtte de mestverspreider toen deze op een gegeven moment de dienst weigerde weer aan de gang te krijgen, echter zonder eerst het draaiend werk stil te zetten. Bij zijn pogingen de ver spreider schoon te maken met een hooivork viel hij en kwam met een been in de machine. Hij verloor hierbij een teen. Hij en zijn werkge ver slaagden er niet in het bloeden van de wond te stoppen. Het slacht offer verloor zoveel bloed dat hij buiten bewustzijn raakte en in het weiland overleed. Echtelijke ruzie: vrouw dood KAMERIK, 6-8. In het Acade misch ziekenhuis in Utrecht is de 36-jarige mevr. M. T. M. van der T.-de G. uit Kamerik (Utrecht), moeder van twee kinderen, overle den aan de gevolgen van een vecht partij met haar echtgenoot. Naar de politie eerst Idinsdag heeft willen bevestigen kregen de man en de vrouw vorige week vrijdagavond ruzie tijdens een rit in hun auto. De vrouw zou daarbij een ruk aan het stuur hebben gegeven, waarna de man haar zo hard van zich afduwde dat zij met het hoofd tegen de deur stijl van de auto sloeg. Mis met de oogst in Haarlemmermeer HOOFDDORP, 6-8. De boeren in de Haarlemmermeer zien de oogst 1975 met pessimisme tegemoet. Bij de bieten wordt een oogst verwacht die acht ton kleiner is dan normaal. Vorig jaar bracht de bietenoogst 44 ton op, ook al minder dan normaal. De vlasoogst wordt als verloren be schouwd en tarwe en gerst brengen minder op dan anders. Dat heeft de heer Pompen, woordvoerder van de plaatselijke afdeling van de Land- en Tuinbouwbond LTB, woensdag ver klaard. In dit verband wijst het op hel „onjuiste en onbevredigende" EEG- marktbeheer in de tarwe- en zuivel sector. Het K.N.L.C. vreest dat de gestelde richtprijzen hierdoor niet zullen worden gehaald. De aangekondigde prijsstijging van aardgas maakt volgens het K.N.L.C. een aanvaardbare inko mensvorming in de tuinbouw onmo gelijk. Grote zorg heeft hel over het beleid ten aanzien van de invoer uit niet-EEG-landen. Het K.N.L.C. meent dat het EEG-markt- en prijs beleid de grondslag dient te blijven voor een redelijke ontwikkeling van de landbouwinkomens. Het heeft zijn bedenkingen ten aanzien van de situatie in de akkerbouw en de zui velsector. Aantasting van de inko mens in deze sectoren is onaan vaardbaar en schokt het vertrouwen in het EEG-beleid, aldus het K.N.L.C. DEN HAAG, 8-8. Het gemiddelde inkomen per belastingplichtige Is tussen 1967 en 1072 gestegen van ca. f 9.550 tot f 15.050. Hel gemiddelde per hoofd van de bevolking nam loc van ca. f 4.350 tot f 7.250. Dit is ge bleken bij een onderzoek van het ministerie van financiën en bet Centraal Bureau voor dc Statistiek naar de personele inkomensverde ling in 1972. De voorlopige uitkom sten hiervan zijn gepubliceerd in bet Statistisch Bulletin van het C.B.S. Vclgens deze publicatie is in de ge noemde periode ook dc ongelijkheid van inkomens in het algemeen ver minderd. Het gemiddelde Inkomen vpn de hoogste 10 proeenj belas lingfdirhligen «as 1972 met f 15.030 ra. 4.9 maal hoog als het gemiddelde inkomen va» de brnr- cien groep (f 9.160). In 1967 bedroeg deze factor volgens de CBS-publl- ratie 5.6 ff 31.860 tegen f 5.650). Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond - 8.00 uur The way of the dragon Karate, spanning ën sensatie! Toegang 14 jaar A.s. zondag-, maandag- en dinsdagavond - 8.00 uur LOUIS DE FUNES in zijn grootste succesfilm: Samen uit, samen thuis Lachen, gieren, brullen! Toegang alle leeftijden Donderdagmiddag en dinsdagmiddag KINDERMATINEE van Robinson Crusoë (Duitse ondertiteling) Zaterdagavond half elf: Speciale voorstelling van „Lehrmadchen- report" Sex, erotiek en onthullingen! ARNHEM, 6-8. Door de tropische hitte is dinsdag en woensdag in de zogenaamde Akzo-vijvers in de Arnhemse wijk Presikhaaf sprake geweest van vissterfte. De brand weer probeert met in- en uitpom pen van water het zuurstofgehalte op peil te houden. Dat zelfde ge beurt in de overige grote vijvers van de Gelderse hoofdstad, zoals in de parken Sonsbeek en Zypendaal. In de Gelderse plaats Heteren zijn de ambtenaren van het gemeente huis wel heel vroeg aan het werk gegaan. Om vijf uur woensdagmor gen zaten zij al achter hun schrijf tafels. In Ede werd dinsdag een jonge bouwvakarbeider door de warmte bevangen. De man werd duizelig en viel van een zeven meter hoge stei ger. Hij kwam op een berg zand te recht en moest met rugklachten naar het ziekenhuis. Op de Veluwe konstateert de po litie een toenemend aantal brom fietsrijders zonder valhelm. Het dragen van de helmen is voor som migen te veel geworden. De politie zegt deze vrijheden echter niet toe te staan en treedt onverbidderlijk op tegen helmloze bromfietsers. Een frisdrankenfabriek in Arn hem kampt deze dagen met een groot gebrek aan personeel. Men heeft een beroep gedaan op het Ar beidsbureau om lijdelijke hulp krachten. Volgens een woordvoerder van de fabriek zijn de noodkreten onbeantwoord gebleven. In de wijk Lankhorsl in Nijmegen zitten mensen van 250 flats met de centrale verwarming nog aan. In verband met de warmwatervoorzie ning kunnen de radiatoren van de c.v. niet geheel worden afgezet. De openstelling van de kunstijs baan in Nijmegen is voorlopig uil- gesteld. Het was de bedoeling de ijsbaan maandag voor veertien da gen in gebruik te stellen. De vries- installatie kan het echter niet bol werken tegen de tropische tempera turen. 'T HARDE. Waarschijnlijk als ge volg van het schieten in het artille riekamp 't Harde is dinsdagmiddag een heidebrand uitgebroken, die drie heklare heide heeft verwoest. De militaire brandweer bestreed het vuur, geassisteerd door de korpsen zes uur gaf men het sein „brand meester". De schietoefeningen zijn tot nader order gestaakt. WESTERBORK. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken op een heide veld in het Drentse Nieuw-Balinge (gemeente Westerbork). Door de fel le wind en hel warme weer liet het zich aanvankelijk ernstig aanzien. De brandweren van Nicuw-Balingc, Westerbork en Beilcn wisten de schade te beperken tot zeven a acht hectare heidegrond niet enkele boomgroepen. Brandweer helpt zwijnen UTRECHT, li-8. lie brandweer van Ede is woensdag de wilde zwijnen van het natuurreservaat De Hoge Veluwe te hulp gekomen met een tankwagen. De drinkplaatsen van ongeveer 100 zwijnen zijn uitge droogd en worden nu door de brand weer bijgevuld He herten hebben voorlopig nog drinkwater genoeg. maar ook daar zal worden bijge sprongen als het nodig is. Overigens hebben de dieren niet meer last van de warmte dan de mensen. 70 zei dc heep Bulten van het natuurpark. Zierikzce ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Scharcndijkc Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Donderdag 7 augustus Zierikzee Vierschaar stadhuis, 20.00 uur, lezing met dia's in kader van de inonumen- tenweek Zierikzee, over monumen tenrestauraties. Concertzaal, 14.00 uur Kindermati- née Robinson Crusoë. 20.00 uur film voorstelling The Way of the Dragon. Beurs: 19.00 uur bazar ten bate van jeugdwerk „All Ready". Vrijdag 8 augustus Zierikzee 16.00 uur .laatste naamgeving histo risch p and huis „Roomen", Meel- straat, in kader monumentenweek. Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling The Way of the Dragon. Graanbeurs: 19.00 uur bazar ten bate van jeugdwerk „All Ready". Brouwershaven Tentconcert muziekverenigingen Crescendo en Nieuw Leven. Zaterdag 9 augustus Zierikzee Slotdag monumentenweek: 10.00 uur pavoiseren van de vloot, 11.00 uur rondvaart met mosselschepen; 15.00 uur touwtrekken over de Oude Ha ven; 15.30 uur boegsprietlopen; 16.30 uur balspel brandweer; 17.00 uur de monstratie Deltasport op het Haven park; 17.45 uur demonstratie Rode Kruis; 19.15 uur, mossels eten en muziek; 21.00 uur, start historisch (water)-spel. Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling The Way of the Dragon; 22.30 uur filmvoorstelling Lehrmadchen- report. Graanbeurs 10.00-17.00 uur bazar ten bate van jeugdwerk „All Ready". Brouwershaven 10.00 uur rondvaart met bejaarden; 10.30 uur braderie op parkeerterrein jachthaven; 22.30 uur gondelvaart verlichte schepen. Dreischor Concert „Oosterlands Fanfare", 20.00 uur. Zondag 10 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling Samen uit, Samen thuis. Maandag 11 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling Samen uit. Samen thuis. Dinsdag 12 augustus Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur Kindermati- née Robinson Crusoë. 20.00 uur film voorstelling Samen uit, Samen thuis. Maandag 18 augustus Zierikzee Concordia, 20.00 uur, voorlichtings avond over blaasinstrumenten. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 4188 Bezorging: (01110) 4188 RALEIGH, 6-8. In hot proces le gen 'ie 21*jarige Amerikaanse nege rin Joan Little, die wordt beschul digd van moord op een cipier, heeft zich woensdag een verrassende wending voorgedaan. Nadat het re quisitoir was voorgelezen besliste rechter Hamilton Hobgood dat de openbaar aanklager onvoldoende bewijzen heeft aangevoerd om dc beschuldiging van moord met voor bedachte rade te slaven. Zc zal r.u worden berecht op beschuldiging van doodslag. PARIJS, 6-8. Kerken, kolakombcn cn de gevangenisruimte van de Con- eiergerie in Parijs oefenen de laatste dagen een sterke aantrekkingskracht op toeristen uit. Er is echter geen- sprake van een plots&ling gestegen belangstelling voor heiligdommen, skeletten of geschiedenis, de bezoe kers genieten van de weldadige koelte binnen de ditfkc muren. Dr Frans» horren lijden ook on der de hitte. Omdat het al .sinds tre ken met meer Iwrft geregend :gn de velden zorgtrekkend droog. Al leen dc wijnbouwers verheugen zich over de stralende on, die ren buf- 1 engetronrt gord wijnjaar voorsjteii DEN HAAG, 6-8. Het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité acht het noodzakelijk dat hel toegezegde onderhoud van liet Landbouwschap met hel kernkabi net, over de fiscale en sociale verlangens van de land en tuinbouw, op korte termijn plaatsvindt. „De resul taten hiervan mogen niet lang op zich laten wachten", aldus het K.N.L.C. in een uitgegeven verklaring. Het K.N.L.C. heeft ernstige bezwaren tegen een mogelijk uitstel tot na 1 juli 1976 van dc invoering van dc algemene arbeidsongeschiktheidsverze kering. Verder vindt het dat maatregelen genomen moeten worden tegen verdere aantasting van de inkomens van de landbouwers en tuinders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2