Gala Koffie Heel kalm aan doen met ontwikkeling kernenergie Reusachtig Rijnpassagiersschip in haven Zierikzee Vissersblokkade van zeehavens? Dreigementen in Noord-Ierland Boltini failliet? Mariniers naar noord-Portugal PONTON IN DE TAKELS MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Donderdag 7 augustus 1975 131ste jaargang Nr. 21737 WAARIN OPGENOMEN DË ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN. ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar I 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 3.50, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4(>,B.T.W. In dit nummer: Saiai.slad klaar raar „Gr or al in "ca a eek' Waarschuwing aan Ford WASHINGTON, 6-0. Vlc-r dan 2.300 Amerikaanse wHcnschapsmcnson hebben er woensdag bij president Ford op aangedrongen voorzichtig te zijn met kern energie. Onder een groot affiche, dat werd afgeleverd op het Witte Huis. niet waar schuwingen voor de „ernstige potentiële gevaren" van kernenergie staan de handtekeningen van onder meer acht nobel prijswinnaars en vier weten schapsmensen die een belangrijke rol speelden hij de ontwikkeling van de eerste atoombom. liet is voor het eerst dat wetenschapsmensen in de Vere nigde Staten zich op zo grote schaal gezamenlijk keren tegen het toenemend gebruik van kernenergie. gen, scheikundigen, ingenieurs en andere wetenschappers, werk/aam aan universiteiten, in hel bedrijfs leven en in overheidsdienst. Velen van hen hadden zich nog niet eer der zo openlijk uitgesproken tegen het gebruik van kernenergie. De ondertekenaars vragen presi dent Ford drastisch te besnoeien op de plannen voor de bouw van meer kerncentrales in de Verenigde Sta len. en geen kerncentrales meer te exporteren totdat alle veiligheids- pi ublemen zijn opgelost. Voortaan zal nooit meer iemand kunnen zeggen dat er geen serieus wetenschappelijk verzet bestaat te gen de kernenergie-industrie, aldus cén van do initiatiefnemers, dr. Hen ry Kendall. Omstreden zaak Het gebruikivan kernenergie wordt in de Verenigde Staten steeds meer een omstreden zaak. Aan de ene kant staan regering en de kern-in dustrie. en aan de andere kant we tenschapsmensen.- milieubeschermers en voorvechters van consumenten belangen. De waag is vooral in hoe verre de Verenigde Staten moeten rekenen op kernenergie als toe komstige energiebron. De ondertekenaars herinneren er aan dat het woensdag 30 jaar gele den was dat in Hiroshima voor het eerst gebruik werd gemaakt van een kernwapen. „Kernsplitsing kan, gebruikt in woede, de wereld vernietigen, Bij gebruik in vredestijd voor energie opwekking komen er bij kernsplit sing grote hoeveelheden radio-actie ve nevenprodukten vrij. die ons voor ernstige potentiële gevaren gevaren stellen die slechts beheerst kunnen worden door uitzonderlijke zorg, inzicht en toewijding". Maar, aldus de geleerden, tot dusver heeft het de kernenergie-industrie ontbro ken aan die zorg voor de beveili ging van reactors, voor het opruimen van radio-actieve afvalstoffen en aan waarborgen om te voorkomen dat nevenprodukten van plutonium worden gestolen door terroristen of worden omgezet in bommen door Janden die gebruik maken van Ame rikaanse kerncentrales. De ondertekenaars De ondertekenaars van de petitie zijn artsen, biologen, natuurkundi- van N/emeyer, pak 250 gram WILLEMSTAD. De Antilliaanse volksvertegenwoordiging wil dat de Nederlandse regering de Antilliaan se schulden aan Nederland kwijt scheldt, nu ook de schulden van Su rinam e aan Nederland wegens reeds ontvangen leningen zijn kwijtge scholden. „Deutschland" meerde af Heefl u nog een teak bergmeubel en will u graag over op eiken? Ruif het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Woensdagavond meer de in de haren ran Zierikzee hel reusachtige Rijn-pa ssagie rssch i p Deutschlandaf. Hier (foto) schip ergens op de Rijn. ZIERIKZEE, 6-8. „Da haken die Leute gestaunf", oï le wel „De mensen hebben daar even versteld van ge staan'".aldus de heer Horst Zimmerman, ijverige alles- wat er aan boor<l van het reusachtige Duitse Rijn-pas sagiersschip „Deutschland", dat woensdag kwart over zes afmeerde aan hel T-.iiit je. De verbazing gold het varen over de Oosterscheldc en het feit. dat zo'n grote schuit precies door de sluis kon worden gevaren. De passagiers aan boord van de „Deutschland" (veertien nationaliteiten) ontmoetten op hun vaart langs de plooiruggen van de Itijngebergten allerlei romantische plekjes, bezien vanaf een schip van alle moderne gemakken voorzien, best een uniek vakantie-evenement. Maar dan plotseling - zeg maar - de echte zee in de wijde Zeeuwse ambiance, dat heeft diepe indruk gemaakt. Dat gaat trouwens in de toekomst traditie worden, want als alles goed gaat, komt het schip in september nog eens en, volgend jaar zal Zierik zee ook niet worden overgeslagen. In één dej- scheepsruim ten is een heel kunstzinnige collage aange bracht waarin de vaarroute is inge weven. Tot grote verrassing was ook Zierikzee present met de Zuidhaven poort. Men is het destijds dus al dui delijk van plan geweest Zeeland „te gaan doen" met dit schip. „German Rhine Line" „KD" is de kodenaam van de maatschappij in Nederland, of vol ledig KD-German Rhine Line kan toorhoudend in Rotterdam. Wij aan boord gisteravond primi- tievelijk denkend dat onze krant ten aanzien van dit schip, wel een leef tijdsrecord (131) zou slaan, maar dat bleek niet waar, wanl met die Rijnvaarderij is het allemaal al be gonnen in 1836. In de lounche van het schip vond ven ontvangst plaats, bezocht door burgemeester Th. H. de Meester, de heer J. Louwerse. direkfeur P.W.. vertegenwoordigers van de provin ciale en stedelijke V.V.V. en enkele anderen, die de geneugten van het schip ervoeren met een drankje en ven hapje en tevens gelegenheid kregen dit wel heel luxe schip te bekijken. Lengte 110 meter Beschrijven vergt kolommen ruimte; dat kun dus niet. maar het „alles d'r op en d'r aan" geldt voor deze 110 meter lange schuit, zo go- konstrueerd. dat - als er even oen deurtje wordt opengelaten - men dt\ volle lengte van het schip kan over zien. I)c dubbele kabines hebben oen eigen badkamer en z{jn uitgerust mei radio, telefoon en dal soort za ken. Op het bovendek een leuk top pertje: een- zwembad, dat in deze tropische vaardagen de nodige af trek vindt. Gezeten in een ..luie stoel" op het bovendek dc Lorelei voorbij zien glijden, is eigenlijk iets waarop wij (en o) zitten te wachten, maar het kan al niet meer. want - zeer piinktlich - om half acht van mor gen koos hef schip weer zee. De burgemeester had gevraagd nog wat langer te blijven, want het was heel laan water vafimorgon, maar het stond in het schema. Dus. Gisteravond werd de stadslllumi- natie ontstoken, zodat dc passagiers toch noe iets van de Monumenten- stad kregen te zien. URK, 6-8. ..Als de minister van landbouw en visserij geen compen satie geelt voor de schade die dc vissers lijden als gevolg van de maatregelen die dc vangst van tong en schol beperken, zal het moeilijk worden onze leden te weerhouden van het blokkeren van de toegangs wegen naar de voornaamste Neder landse zeehavens". In deze zin heeft de vereniging „Visserijbelangen" te Urk minister Van der Stee van landbouw en visserij geschreven. DUBLIN. 6-8. Een groepering in Noord-Ierland die zich het „Repu blikeinse Volksleger" noemt heelt dinsdag gewaarschuwd dat zij rou wen en kinderen- van protestantse extremisten en protestantse politici in de provincie beschouwt als „recht matige doelwitten voor executie". De waarschuwing werd geuit in een telefoontje aan de Ierse radio- omroep. Radio Telefis Eireann. door een man die zich voorstelde als lui tenant Sean Blake van hol Republi keinse Volksleger. UTRECHT. 6-8. Dc Nieuwe Alge mene Bedrijfsvereniging te Amster dam heeft het faillissement aange vraagd van de Stichting Boltini 1973 oen slichting waarin circus Tonv Boltini is ondergebracht. Woensdag morgen diende de aanvraag voor de arrondissementsrechtbank in Utrecht. Dc rechtbank heeft echter na een vrij langdurige zitting besloten, een beslissing over een faillissement van of het verlenen van uitstel van be taling aan de Stichting Boltini 1973 aan te houden lol volgende week woensdag. LISSABON, 6-8. De Portugese re gering heeft Woensdag een onderdeel van 140 mariniers - algemeen be schouwd als het meest pro-eommii- nistisehc legeronderdeel in Portu gal - naar Noord-Portugal gestuurd om een einde te maken aan de anti communistische onlusten daar. die worden aangeduid als „anarchie". Advertentie U kunt bij dc R.Y.S. ïnv autoverzekering per maand betalen! A. S. FLIKWEERT Brouwcrstraat 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2106 ZIJPE. Tc Zijpe werd woensdag middag een ponton uit het water ge lild door de hok „Walcheren". De ponton weegt tachtig ton en moest worden uitgenomen om te worden gezandstraald en geverfd. Twee sleepboten: „Everingen" en Deur- loo" hielpen bij dit spektakulaire karwei. De pontvaarten werden door het werk overigens niet gestremd. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het rijkste erfdeel voor een jonge man is armoede. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Zonnig en zeer warm weer mol ma ximumtemperaturen omstreeks 32 graden; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; minimumtem peraturen circa 19 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tol 15. Min.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 29 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON-EN MA ANST ANDEN 8 aug. Zon op 5.11, onder 20.19 Maan op 6.39. onder 20.17 Nieuwe maan; 7 aug. (12.57) HOOG. EN I.AAGW ATER Hoogwater Laagwoter 8 aug. 3.43 15.58 9.11 21.35 Springtij: 9 aug. HET WEEKOVERZICHT DÉ BILT, 7-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Doordal er in het algemene weerbeeld vrijwel niets verandert, zal ook vrijdag de temperatuur in Nederland tot tropische waarden kunnen oplopen. Tot nu toe werden er in De Bill voor de eerste week in augustus al vier tropische dagen ge registreerd. Gemiddeld komt er in de maand augustus slechts één tropische dag (maximum temperatuur 30 gra den of hoger) voor Dit jaar zijn er in De Bilt al zes tropische dagen ge weest; normaal is drie per Jaar. Dc hoogste temperaturen in hel overwegend zeer warme Europa wor den gemeld uit hei gebied van de F.bro in Spanje, nl. 38 graden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1