Geschiedenis, betekenis en achtergronden Direktiesekretaresse mej. W. J. de Kok met pensioen „DE FIJNPROEVER" IN ANDERE HANDEN Klachten over te hard varende mosselschepen PITTIGE AUTOBOTSING TE NIEUWERKERK 3 STREEKNIEUWS Opvoeding via satelliet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 augustus 1975 Nr. 21736 De Zierikzeese huisnamen Afscheid bij Amro-bank (in Het is zeer te betreuren (lat de Middeleeuwse trans port registers van Zierikzee ontbreken. Bovendien ont breken een groot aantal 17e en 18e eeuwse registers, welke hiaten alleen met de grootste moeite zijn te overbruggen. Hulp bij het terugvinden van de huisnamen zou kunnen bieden de kohie ren van de reeds genoemde dubbele 100ste of 200ste penning. Deze kohieren ontbreken in het archief van de stad Zierikzee echter, op enkele uitzon deringen na. Bij de verkoop van een groot deel van het Zierikzeese archief in 1811 zullen waarschijnlijk ook deze bestanddelen ten prooi zijn gevallen aan de kortzichtigheid van de toenmalige burgemeester. „De Halve ManeHavenplein 24. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Tijdens een op vrijdag 8 augustus te houden bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis zal de laat ste huisnaam-geving mei eni ge plechtigheid gepaard gaan. In verband met deze gebeurte nis schreet de „Stad en Lan- de"-sekretaris, de heer H. Uil. over de namen van huizen een uitgebreid artikel, dat wij in verschillende afleveringen zul len publiceren. Dit gebrek aan bronnen bemoei lijkt de aanleg van een historisch huizenkadaster. In andere plaatsen zijn de gemeentelijke archiefdiensten bezig met de aanleg van een derge lijk kadaster, dat een vlot inzicht kan geven van alle bijzonderheden betreffende een bepaald pand vanaf de Middeleeuwen tot heden. Toch is de aanlog van een Zierik- zees" historisch huizenkadaster vrij wel de enige mogelijkheid om de huisnamen tot onze huisnummering tc herleiden en op die manier nieu we huisnamen tc ontdekken. De aanleg van een dergelijk kadaster is echter zeer arbeidsintensief. Zolang nog geen historisch huizen- kadaster is aangelegd en voltooid moet het schilderen van fantasie namen, hoe aardig ook bedacht, ten sterkste worden ontraden. Ondanks dc vele moeilijkheden die er bestaan om de huisnamen tc achterhalen is wijlen gemeentearchi varis P. D. de Vos er in geslaagd een gedeelte te achterhalen. IVIaar zeker slechts een klein gedeelte. Hij achterhaalde ruim 80 namen. Toch zal het werkelijke aantal huisnamen zeker driemaal zo hoog zijn ge weest. P. D. de Vos publiceerde de resul taten van zijn zeker niet grondige onderzoek in 1926 in de Zierikzee sche Nieuwsbode. In 1971 bouwde wijlen de heer J. M. J. Lokker op het onderzoek van De Vos door in het Mededelingenblad van de Vere niging Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland. Tijdens een vluchtig onderzoek vond ondergetekende nog ruim 60 nieuwe namen. Ontstaan namen Hoe kwam een huis aan zijn naam? Slechts bij uitzondering is ons dit bekend. Toen de wijnsteker Pietor He- mceus/.oun het pand Havenpark 1 in 1658 liet bouwen, bracht hij een Kc- vclstccn aan met eoii zwaan daarop en hel onderschrift„De Witte Swaen". Zijn vrouw was namelijk eerder gehuwd geweest met de wijn steker Jan Swaen Een dergelijke relatie tussen de huisnaam en de naam van de bewo ner is ook bij andere panden terug te vinden. Vele familienamen zijn namelijk ontleend aan de naam van het huis. Zo noemde de glazenmaker Thomas Leenaertsz., raad, schepen en burgemeester van Zierikzee, zich naar zijn huis; Rinck. Het pand „Don Ghulden Rinck" is thans Appelmarkt 14 (het westelijk deel van de Henna). In zijn wapen stond een vingerring met de wapen spreuk: „Elck ringht hem selven". Bij de naamgeving van huizen kon dc familierelatie ook op minder dui delijke wijze naar voren komen. De herbergier in „de Cleene Soutkeetc'' aan de Oude Haven was verwant aan de eigenaar van de herberg „de Grote Zoutkeet", Poststraat 33. In 1593 was eigenaar van dit laat ste pand: Jacob van de Velde, raad, schepen en thesaurier van Zierik zee. Adriaan Marinusse Ruysse werd de eerste kastelein in dit pand. In 1633 werd hij opgevolgd door Jacob WiHemse Boeye. Abraham Swaen wordt vervolgens als herbergier ver meld. In die tijd behoorde dc herberg „de Soutkeete" tot een van dc aan zienlijkste van dc stad. Zo werd in deze herberg altijd gedineerd door de Hervormde predikanten van de Classis Schouwen-Duivcland tijdens hun Zierikzeese vergaderingen. H. UIL Advertentie ZIERIKZEE Sluiting drogisterij Deze week wordt de bekende dro gisterij „De Honihgkorf" op de hoek Poststraat-Manhuisstraat voor goed gesloten. „De Honingkorf" ging van start na vertrek van Kleding-magazijn Bakker haar de Oude Haven. De ei genaar \yist een interessant en orgi- neel assortiment op te bouwen en een brede klantenkring te trekken, maar ach't de tijd thans gekomen met de zaak te stoppen. Chirurgische behandeling bomen In opdracht Van de Gemeentelijke Plantsoenendienst is een gespeciali seerd bedrijf begonnen met - wat genoemd wordt - een chirurgische behandelingen van de oude lindebo men aan weerszijden van de Oude, Haven. De bomen zijn er hard aan toe. Er zijn beschadigingen door aanrijdingen, vergroeiingen, snoei- wonden en dat soort dingen, die al lemaal „genezen" moeien worden. Stier aan de haal Een in een voorlopig onderkomen aan de Hem ondergebrachte stier, bestemd voor slagerij T. Schell aan de Verrenieuwstraat. wist maandag avond rond half zeven uil te breken en ging aan de haal. Het nerveuse dier wist het Slingerbos te bereiken, rende de Touwbaan op en kwam te recht op de parkeerplaats Mossel boomgaard. De achtervolgers wisten hier het dolle beest te lokaliseren en in een inmiddels ontboden veewagen op te sluiten. Om verdere risiko's te vermijden, werd het dier in de wa gen „geschoten"; een droef einde voor een dier dat de vrijheid had gekozen. HAAMSTEDE Geslaagd Onze plaatsgenoot de lieer R. D. Saman. behaalde het diploma wa- tertcchniseh installateur. Middenstand Nieuwerkerk WEI (WERKERl\, 1-8. Hel Rekende cafetaria „De Fijn* l>rocycr'\ in de Hoge kerkstraat, fi'iiiji in andere Ran den over. De eigenaar, de lieer M. DalcRoni en familie, beter bekend als „Ceel", beeft de /.aak overgedaan aan de familie Bijbroek, sedert kort beheerder der /.aak. Er zou heel wat tc schrijven zijn over deze zaak en van dc totstandkoming- De opkomst dateert eigenlijk al uil de lijd dal dc heer Dalchntil nog een hruidcnicmn<ik had aan «Ie. HJstcrbcAbtraat 23. Tn 1956 ging de heer Dalebout op breidde zich zo uit. dat naar een ge- zaterdagen frites bakken en verko- schikt pand moest worden omgezien, pen vanuit ecu schuurtje. Dc omzet In mei 1950 werd het pand in de ZIERIKZEE. 1-8. Wegens het be reiken van dc pensioengerechtigde leeftijd werd vrijdag 1 augustus door direktic en personeel van de Amro- bank N.V, in intieme kring afscheid genomen van mejuffrouw W. J. dc Kok, na ruim 31 jaar in het bankbe drijf werkzaam te zijn geweest. 1 april 1944 trad zij in dienst bij dc toenmalige Scheldebank N.V.. welke instelling per 1 juli 1968 op ging in de Amrobank N.V. De direkteur do heer J. A. Maris prees in zijn toespraak de nauwge zetheid. waarmede mejuffrouw De Kok haar werkzaamheden als di- rektie-secretaresse heeft vervuld. Hij memoreerde, dat zij onder vel schillende direkteuren heeft gewerkt en steeds met voldoening. Haar oud-direkteuren de heer J. Germing en de heer J. de Snayer waren eveneens op deze receptie aanwezig. Ook zij schetsten in hun toespraak mejuffrouw De Kok als een zeer toegewijde medewerkster. Door de heren werd haar een dia- scherm aangeboden. Een meer persoonlijk woord licht te de heer A. Leijdekker.s tot haar, met wie zij bijna 30 jaar heeft sa mengewerkt. De heer Leijdekkc-rs stond stil bij haar persoonlijkheid en prees haar blijmoedige instelling, waardoor het voor haar niet moelijk is'vele vrienden te hebben. Namens direktic en personeel bood hij haar een dia-projelcloi aan. In haar dankwoord sprak mejuf frouw De Kok ieder persoonlijk toe hiermede uiting gevend van haar waardering voor de ondervonden kol! egiali teil. DUIVEL AND Burgerlijke stand over juli Geboren 5. Pieter Marinus, z.v. M. J. Vaane en J. de Kam, Nieuwerkerk; 16. Jannetje Martina, d.v. M. Matthijsse en T. v. d. Have, Nieuwerkerk; 18. Corstiaan Marines Marco, z.v. J. v. d. Marei en J. L. v. d. Bok. Nieuwer kerk; 18. Willem Kornclis, z.v. F. C. Dieleman en J. M. C. v. d. Broek. Nieuwerkerk; 25. Michel, z.v. C. J. Hillebrand en J. Sloof, Oosterland; 30. Johannes Marines, z.v. J. M. den Haan en W. v, d. Have, Oosterland. Gehuwd 4. Klaas van Oostenbrugge, 25 jr., wonende te Goedereedc en Cornelia Anthonia de Jonge, 19 jr. te Sirjansland; 11. Gijsbertus Chris- tianus Stroomer. 25 jaar, wo nende te Zierikzee en Alida Cor nelia Clarisse. 24 jr., te Nieuwer kerk; 11. Willem Marinus de Bruine, 22 jr., wonende te Oosterland en Adriana Johanna Hage, 31 jr.. te St. Philipsland; 25. Kornelis Simon Laurerise, 25 jr., wonende te Ooster land- en Margaretha Christine de Kam, 26 jr., te Nieuwerkerk; 25. Ja cobus Marinus Bolle, 25 jr. en Jan netje van der Maas. 16 jr., beiden wonende t'e Oosterland. Overleden 22. Willem van Dijke, 87 jr., Nieu werkerk. OOSTERLAND Verkoop Welfarewerk Bij de stand voor de verkoop van hel Welfarewerk van de afdeling Dui- veland van het Ned. Rode Kruis, op dé alhier gehouden „rommelmarkt", op zaterdag 2 augustus jl. op het Marktplein, was ook nog een succes volle verloting verbonden, met mooie prijzen. Houders van de lotnummers 296, 786 en 674 hebben de prijzen die op deze nummers vielen, nog niet af gehaald en kunnen dit alsnog doen bij mevrouw M. van der Maas-Van 't Hoff aan de Sandströmstraat 15 alhier. De glazen fles met knikkers, die op de stand aanwezig was. .en waarbij naar het. aantal knikkers ge raden moest worden, vond. ook gretig aftrek. Er bevonden zich in dé fles 688 knikkers; Marja Roks-Hd. raadde 700, zodat'zij er het dichtste bij was en derhalve winnares van de pop. De afdeling is zeer tevreden over het behaalde resultaat en dankt allen die meewerkten om dit mooie succes te bereiken. Ook de volijverige da mes - ook die van elders - komen een dankwoord toe voor hun bereidwil ligheid om, ondanks de hitte, bijna de hele dag in hel tentje te staan. Aankoop boerderij De heer M. K. Krepel te Bruinisse. eertijds eigenaar van de hofstede „Zorg vlied", in de Groene weg, kocht vorig jaar de hofstede „Mon Plaisir" in Oosterland, juist over de grens van Bruinisse, Opnieuw is de heer M. K. Krepel even over de Bruinisser grens ge gaan. Hij heeft nu de onderhande lingen afgesloten met de heer De Winter, over dé aankoop van diens bedrijf in de polder Oosterland, vele jaren bewoond door de familie Dc Jonge. BRUINISSE Val op Grcvelingcndam Een inwoner van het Duitse Le verkussen, kwam zondagmiddag rij dend op een bromfiets op de buiten gewoon drukke Grevelingendam ten val. Hij brak daarbij een been én moest in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee worden op genomen. Vaarschool „Dc Bruinvis" Had Bruinisse een tiental jaren geleden, een goed lopende zeilschool die onder leiding van de toenmalige exploitant Dick Schaap, in de jacht haven van de Watersportvereniging Bruinisse, haar ligplaats had. Ook nu kun men daar weer terecht voor het huren van diverse soorten mo tor- en zeilboten en bestaat er gele genheid de zeilsport daar te leren. In deze haven is namelijk sinds kort gevestigd de Vaarschool „De Bruin vis". Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de havenmeester de heer M. in 't Veld. NIEUW DELHI, 31-7. De inwoners van tweeduizend afgelegen dorpjes in het centrale gedeelte van Indie zullen heden (vrijdag) voor hel eerst van hun leven hel gezicht van pre mier Indira Gandhi kunnen aan schouwen als zij een televisietoe spraak houdt die via een Ameri kaanse satelliet naar dat gebied zal worden uitgezonden. Men is van plan 's morgens schoolprogramma's uit le zenden voor de kinderen en 's avonds zul len de volwassenen programma's kunnen volgen over hygiëne, ge boorteregeling, irrigatiemethoden landbouwvoorlichting en inslruklies voor de veeteelt. In de dorpen ze.lt zijn voorlichters aanwezig dir. de uitzendingen zullen bekommenlarië- ren. Algemeen Vissersbelang BRUINISSE, 4-8. Behalve dc op de vergadering van de M.A.C. naar voren te brengen wensen waren nog enkele zaken op de vergadering van de mosselkwekersvcreniging, die dc aandacht vroegen. Daar waren in de eerste plaats cle klachten over het te hard varen van mosselkwekers - (ook aan de andere verenigingen in Zeeland' gezonden) van de gemeente Reimerswaal. De haast die de müsselkwekers aan de dag leggen om hun doel te bereiken, is soms zo groot, dat oplopende hek en boeggolven schade toebrengen aan dc beschoeiingen en andere be schuttende delen van de zeewering, of haven, die al of niét zijn aange bracht. Het dagelijks bestuur van de gemeente Reimerswaal voegde aan hét dringende verzoek het wat lang zamer te doen, „dat niet meer zal worden gewaarschuwd" Ook voor andore plaatsen Wat voor Reimerswaal geldt, geldt ook voor diverse andere plaatsen op weg naar be Waddenzee (sluizen etc.) aldus bleek uit de diskussie. Een marifoon op liet mosselkan- toor, waardoor dc naar Yerseke ge laden mosseischepen, zich niet dit moderne communicatiemiddel zou den kunnen melden was een wens van de heer N. de Keizer. De PTT voelde voor een marifoon- verbinding met het mosselkantoor te Yerseke niet zo veel. Daar waren technische bezwaren tegen.- Men zal nu proberen, op een andere plaats toch voor radiografische verbinding te zorgen. Tijdens het hete zomer weer zo vroeg mogelijk s morgens veilen, dan wordt de aanvoerende kweker zoveel mogelijk gevrijwaard tegen schade in de lading als gevolg van de grote hitte, is het advies. Aandacht werd nog geschonken aan het overlijden van do heer D. van den Berg Wz„ die op 54-jarige leeftijd overleed, schipper op dc Bru 6 en een man die zij bestuur lijke gaven op meer dan één ge bied. ten nutte had doen komen van de vissers, waarvan hij ook zelf deel uit maakte. Van zijn weduwe en zoon was een dankbetuiging inge komen voor de belangstelling bij het overlijden. Wagens vernield NIEUWERKERK. 3-8. Zondag middag omstreeks 16.15 uur vond op rijksweg 18 bij dc afslag naar de Zwanenburgse Weg een flinke aan rijding plaats tussen twee personen auto's. Bestuurder G. C. J. v. V. uit Rot terdam kwam uit de Kapelle Weg en draaide rechts Rijksweg 18 op. Meteen daarop moest hij links af slaan naar dc Zwanenburgse Weg. Door dit uitwijken naar links reed de achterop rijdende personenauto van A. H. O. uit Raamsdonksveer tegen de uitwijkende auto op. De wagen van v. V. kwam hierdoor'op zijn kop terecht. De echtgenote van v. V. moest per ambulance naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee worden vervoerd met inwendige verwondingen en een shock. Beide auto's werden geheel vernield. Eén der wagens kwam op zijn kop terecht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hoge Kerkstraat aangekocht en in gericht, als cafetaria. Verschillende verbouwingen én uitbreidingen volgden. De laatste jaren 's het in zijn soort een zaak die er zijn mag. Thans acht de familie Dalebout dc tijd gekomen om de zaak aan jon gere mensen over te doen. Het zal de nieuwe eigenaar ongetwijfeld vandaag (5 augustus) de dag van dc receptie zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Hopenlijk gaat „De Fijnproever" weer een goede nieuwe periode te gemoet. Vermeldt zij ook dat deze zaak nu een uitbreiding heeft onder gaan iii het assortiment Men heeft nu ni ook „volledige vergunning". Het is dus én cafetaria én café! Dc nieuwe eigenaar besloot alle da- geil open te zijn. behalve op dinsdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3