Veertig jaar „smederij" H. E. Braber te Bruinisse Regenrekord Zierikzee STREEKNIEUWS Auto Louis Goedbloed Poging te komen tot tennisbaan voor Duiveland Aardbeien voor de top CITROEN A 2CV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 augustus 1975 Nr. 21734 Zakelijke uitbreiding BRl'INISSE, 31-7. Dinsdag 12 augustus is het veertig jaar geleden dat de heer II. E. Braber zich vestigde in de smederij van de heer Meerman. De smederij was destijds gevestigd in de Lange Ring (nu garage van bakker Spelt) en het bijbehorende winkeltje in de Korte Ring. Het pand werd in de tweede wereldoorlog grotendeels verwoest, maar de familie Braber ging niet bij de pakken neerzitten en zette na de oorlog een noodwinkel op in de woonkamer. 1 Het pand is in 1949 weer Herbouwd, en werd in november van dat jaar weer heropend met een inmiddels uitgebreid assortiment, dat nu luxe on huishoudelijke artikelen omvatte. Een tweede slag trof de famlie Braber in 1953, toen alles onder wa ter liep mot de watersnoodramp, wat ook deze keer weer grote schade ver oorzaakte. De familie Braber, die ook deze klap weer te boven kwam en moedig vorder ging, breidde de kollcktie in 1962 uit met de verkoop van speel goed. De ondernemende familie zag rio toekomst zo dat men moest uit breidden en aanpassen, wat dan ook gebeurde. In 1964 werd een nieuwe smederij gebouwd aan de Dorpsweg en werd de oude smederij bij de be staande winkel getrokken. Met deze verbouwing werd de winkelruimte meer dan verdubbeld en het assor timent (vooral speelgoed) wederom uitgebreid. ZIEKIKZEE. 31-7. De met een he vig onweiler gepaard gaande regens braken vannacht niet alle rekords in de vaderlandse geschiedenis, maar zeer uitzonderlijk was het allemaal wel. Op de „schrijvende regenmeter" van de K.N.M.I.-afdeling te Zierik zee werd een regenval gekonstateerd van 43 mm per uur. Zulks komt slechts éénmaal in de 100 jaar voor. Bekijkt men de uitslag van een tijds duur van 12 minuten binnen dit uur, dan werd een neerslaghoeveelheid geboekt van 30 mm. Dit komt maar eens in de 250 jaar voor. Zeer opmer kelijk dus allemaal. Zeeland in Antwerpen Ter gelegenheid van de opening van het Schelde-Rijnkanaal op 23 september a.s. zal de province Zee land zich op verzoek van Belgische zijde van 12 tot en met 26 septem ber in Antwerpen presenteren met een tentoonstelling, die voor een aantal culturele, folkloristische en toeristische aspekten de aandacht zal vragen. De tentoonstelling, waar aan de Kredietbank aan de Eier markt gastvrijheid zal verlenen in de. grote publieksruimte op de bene denverdieping, zal op de avond van vrijdag 12 september officieel wor den geopend door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland dr. C. Boertien, in aanwezigheid van de gouverneur van de provincie Antwerpen, de heer A. Kinsbergen. ZIERIKZEE Jannewekken kwam blank te staan Gedurende de afgelopen nacht om streeks twee uur kwam het Janne wekken blank te staan als gevolg van de hevige stortregen, welke sa menging met een onweersbui. Als gevolg van het noodweer stroomde het middengedeelte van het Janne wekken vol water dat via de riole ring niet snel genoeg kon worden afgevoerd. Op sommige plaatsen kwam het water tot aan de huizen te staan. Toen het water enige hui zen dreigden binnen te stromen ver leenden brandweermensen assisten tie, en werd met behulp van een mo- torpomp erger voorkomen. In de Breedstraat hebben zich, eveneens als gevolg van het noodweer, dezelf de overstromingsverschijnselen voorgedaan. DRE1SCHOR Aan de Welleweg 43. werd op het landbouw- en veeteelt bedrijf van de heer A. C. Remeeus. een nieuwe uitbreiding in de vorm van een moderne afdeling pluimvee in gebruik genomen. In zgn. legbat terij-en kunnen in totaal 13.500 kip pen worden ondergebracht. Ondanks dit grote aantalspreekt men in vakkringen in dit geval nog van een betrekkelijk „kleine" legbatterij. Studssortering Zes jaar later werd de smederij van de hand gedaan en de winkel nogmaals vergroot. „De dorpszaak met de stadssortering" is zeker niet overdreven gezegd, wanneer men de oppervlakte van deze zaak bekijkt, die door twee aktieve mensen samen mot hun kinderen is opgebouwd. Verloting Welfare-afdeling De Welfare-afdeling vap het Rode Kruis organiseerde een verloting. Prijzen vielen op de nummers: 69 en 39. De prijzen kunnen worden af gehaald bij mevrouw Stuik-In den Bosch, Zuidwellestraat 29. Zierikzee. RENESSE Concert Zeeuwse Koorschool Woensdagavond werd in de Her vormde Kerk van Renesse een con cert gegeven door het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok. De avond werd geopend door de heer J. H. Blom, die de aanwezigen van harte verwelkomde. De heer Blom verklaarde verheugd te zijn over de goede opkomst. De vorige avonden was de belangstelling in verhouding tot vorige jaren name lijk wat teleurstellend geweest. Vervolgens vertelde hij een en an der over het van radio en t.v. be kende koor. Onder meer merkte hij op dat het koor nog al eens optreedt in Engeland en dat het ook nu juist terug is uit Engeland, waar gezon gen werd in de West. Minster Abbey Voor de pauze bracht het koor een programma van klassieke muziek uit de 16de. 17de en 18de eeuw. Hierin was duidelijk te horen dat de kin deren dagelijks oefenen. Na een korte pauze werd het pro gramma vervolgd met een serie volksliedjes uit Duitsland, Israël en Nederland. Het publiek toonde zijn waarde ring met een staande ovatie. De heer Blom dankte het koor en prees de jonge zangers. Verder sprak hij de hoop uit dat het koor volgende zomer opnieuw naar Renesse komt om een concert te geven. In een toe gift zong het koor nog La Pastorella v' n Schubert.- Volgende week woensdagavond treedt de brassband Excelsior uit Kloetinge o.l.v. Ko den Toonder op. eveneens in de hervormde kerk. OUWERKERK Brand langs berm dijkvak Omstreeks kwart voor twee don derdagmiddag 31 juli werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een brand op een gedeelte dijkvak ter hoogte van de caissons aan de Weg van de Buitenlandse Pers on der Ouwerkerk. Met een kleine be zetting spoedden de 'brandweerlie den. onder bevel van kommandant L. Ista. zich naar de plaats des on- heils met de hoge en lage drukspuit. Het bleek echter na aankomst dat de Nu de heer H. E. Braber en echt genote deze zakelijke mijlpaal heb ben bereikt, menen zij de zaak nu over te moeten géven aan zoon Jan en dochter Nellie, die beiden al jaren meewerken aan de opbouw en uit breiding van deze bloeiende zaak. grootste vlammen al gedoofd, waren, zodat men zich kon beperken om met de lage drukspuit de laatste brandende resten te doven. De oor zaak van deze brand is onbekend, doch het ligt wel voor de hand dat een sigarettenpeukje of brandende lucifer, achteloos weggeworpen, de meer dan droge en hete graszode in een mum van tijd in de lichte laaie zal hebben gezet. Ophalen oud papier voor S V.O W K Voor S.V.O.W.K. zal zaterdag a.s. weer oud papier worden opgehaald. Gebundeld gereed zetten wordt op prijs gesteld. BRUINISSE „Goedkope" aardappelen Dat de nieuwe aardappelen voor de consument in de winkel dUur zijn is bekend, maar dat een rekreant zich het recht loeëigend om zijn middagmaaltijd uit de tuin van een Bruenaar te pikken is toch wel hondsbrutaal. Dit ondervond deze week een inwoner van Bruinisse die rond elf uur 's morgens thuiskwam en twee jeugdige opvarenden van een jacht uit de jachthaven aantrof in de tuin naast zijn woning druk bezig waren met het rooien van de aardappelen. Inzameling „Kinderzorg" Verschillende jongeren die regel matig met een busje langs de deur gaan voor „Kinderzorg", brachten sa men weer een mooi bedrag bijeen, nl. .Jeannette Schraver f 13,Mar garet de Korte f 21,86; Hennie de Ko ning f 36 90; Mirjam Muller f 32,32; Kees Otte f 54,44; Hannie Kleppe f 41,45, Petra Okkerse f 46.75; Adne de Koning f 32.01; Francien Padmos f 30,36 en Ans Plug f 22,45. Totaal f 331.54. Oud papier week later Zaterdag 2 augustus zou weer oud papier wórden opgehaald voor de Mbuma-zending. De ophaling 'echter is verschoven naar 9 augustus. Behendigheidswedstrijd voor auto's Zaterdagavond 2 augustus zal er in de Steinstraat een behendigheids wedstrijd voor auto's worden gehou den. Deze wedstrijd vangt aan om 19.00 uur. Iedere autobezitter mag aan deze wedstrijd deelnemen. In schrijving vanaf halfacht aan de start, en hel inschrijfgeld bedraagt f 2,50. DIRKSLAND Onderhoudswerk aan toren te Melissant Op verzoek van de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente te Me lissant heeft de gemeente Dirksland een onderzoek laten instellen naar een lekkage in de Ned. Herv. kerk. ter plaatse van de toren. Dit .onder zoek werd gevraagd, daar het onder houd van de toren vanaf de uur werkzolder, krachtens een kontrakt uit 1872, voor rekening van de ge meente is. Ongeveer 20 jaar geleden hadden aan de toren reparatiewerkzaamhe den plaats en werd een halve steens muur aangebracht om doorslaan bij regenval te voorkomen. Hierbij werd een nieuwe verbinding gemaakt met het kerkdak. Uit het onderzoek is nu gebleken, dat een zettingsscheur is ontstaan in deze verbinding. Om de aansluiting weer goed te maken is het nodig een gedeelte van het la ter aangebrachte metselwerk uit te breken, en tegen de toren een strook lood aan te brengen. Met dit (ar beidsintensief) werk zal een bedrag gemoeid zijn van plm. 4.600. (Foto: Zioiikzecsche Nieuwsbode) UTRECHT. In bijna alle provin cies is nu botulisme geconstateerd. Alleen het water in Drenthe en Lim burg is nog (zo goed als) vrij van de bacterie „Clostridum Botulinum". Flitsen uit het buitenland KAMPALA. Ethiopië heeft offici eel laten weten af te zien van zijn historische aanspraken op het Fran se gebied Afars en Issas. Het Ethio pische staatshoofd, generaal Tel'eri Bente, verklaarde op de topconfe rentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) in Kampala dat. het volk van Afars en Issas wat Ethiopië betreft vrijelijk zijn toe komst kan bepalen. WASHINGTON. De premier van Cuba, Fidel Castro, heeft een dossier ter beschikking gesteld van de Amerikaanse senaat dat bijzonder heden bevat over verscheidene po gingen van de CIA hem te vermoor- denK DJAKARTA. In opdracht van de Indonesische regering treedt de po litie op het eiland Bali met her nieuwde kracht op tegen naakt zwemmers. De legerkrant Angkatan Bersentaja berichtte dat de politie acht Amerikaanse en een Australi sche naaktzwemmers voor ondervra ging had meegenomen. AMMAN-1- DAMASCUS - JERU- ZALEM. De regeringsleiders van Jordanië en Syrië, Said Rifai en Machmoed Ajoebi, hebben het offi ciële deel van de bilaterale bespre kingen over de politieke coördinatie in het Midden-Oosten-conflict afge sloten. LISSABON. Portugals militaire revolutionaire raad, die uit dertig leden bestaat, heeft in een nachte lijke vergadering besloten de hoog ste macht in het land. waarmee hij in maart bekleed was, te delegeren aan het nieuwe driemanschap van generaals. Dat zijn president Da Costa Gomes, premier Goncalves en generaal De Carvalho. WASHINGTON. De Amerikaanse zenuwarts John Friedberg van de universiteit van Oregon heeft ge waarschuwd dat een therapie met elektrische schokken, die soms wordt toegepast bij geesteszieken, schadelijk kan zijn voor de hersenen en in sommige gevallen de dood tot gevolg kan hebben. HELSINKI. Premier Soeleyman Demirel van Turkije en zijn dëlega- tie zijn weggelopen van de topcon ferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Helsinki, toen president Makarios van Cyprus het woord kreeg. De Turken liepen weg omdat ze Makarios het recht ontzeg gen het woord te voeren voor heel Cyprus. KAMPALA. De organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) heeft donderdag op haar topkonferentie in Kampala besloten onmiddellijk een kommissie naar Angola te sturen om te bemiddelen tussen de drie elkaar bestrijdende bevrijdingsbewegingen. VIENTIANE. De nieuwe coalitie regering in Laos heeft besloten de al gedrukte postzegels ter herden king van het feit dat de Verenigde Staten 200 jaar geleden onafhanke lijk werden, niet in omloop te bren gen. Een regeringswoordvoerder zei dat de zegels waarop Amerikaanse presidenten staan afgebeeld, niet zullen worden verkocht omdat >ij Sfen „nationaal karakter" hebben. HELSINKI. In beginsel is een ak koord bereikt over het bonden van een monetaire conferentie van V(jf (Wcst-Duitsland, V.S., Groot Brittan- nië. Frankrijk en Japan) voor het eind van het jaar. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken dr. Hilgard Muller heeft in Hermanns bij Kaapstad een felle aanval gedaan op de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Wnld- heim. voor diens uitlatingen op de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Kampala. NEW DELI1I. In het noorden van India hebben verscheidene miljoe nen mensen te lijden van overstro mingen. waardoor honderden huizen zijn verwoest en zware sehadc Is aangericht aan do tc velde staande gewassen. Er zouden talrijke doden zijn, maar er zijn geen officiële cljferR bekend. WASHINGTON. Het Amerikaanse congres is niet ingegaan op voor stellen van president Ford om in een periode van 39 maanden de prij zen van olie die in de Verenigde Staten wordt geproduceerd geleide lijk te verhogen. TEL AVIV. Premier Yitzhak Ra bin van Israël is.vrijdag uit Tel Aviv vertrokken naar Europa om campag ne te voeren tegen het streven zijn land uit de Verenigde Naties te ver drijven. MADRID. Donderdagochtend zijn volgens geruchten in Madrid op nieuw zeven Spaanse officieren ge arresteerd. Bovendien zou beslag zijn gelegd op belangrijke doku- menten en een lijst met enkele hon dreden namen van militairen. SAN SEBASTIAN. Drie mannen hebben donderdag in San Sebastian een taxichauffeur doodgeschoten. Zij lieten een briefje achter waarin stond dat de man „geëxekuteerd" was omdat men er achter was geko men dat hij de politie inlichtingen verstrekte over de verboden Baski- sche guerrilla-organisatie ETA. BONN. Het gemeentearchief van Bonn heeft twee als zeer waardevol geldende brieven van de komponist Ludwig van Beethoven verworven. Het gaat om een zakelijk schrijven van 10 maart 1824 aan de uitgever Heinrich Albert Probst in Leipzig en om een tot dusver onbekende brief aan de Weense uitgever en vriend van de komponist Tobias Haslinger. LOEANDA. Een Portugese kust vaarder heeft donderdag vluchtelin gen uit de havenstad Porto Amboim ten zuiden van Loeanda geëva- kueerd nu de FLNA de omgeving van de hoofdstad heeft omsingeld. Volgens een woordvoerder van het Portugese leger worden zij naar Lo- bito gebracht dat 180 kilometer zui delijker ligt. BOEDAPEST. De „Tolcay Expres" die de spoorwegverbinding tussen Boedapest en het noordoosten van Hongarije onderhoudt, is woensdag bij Nykladhza uit de rails gelopen. Er vielen 32 gewonden. PARIJS. Een grote politiemacht is donderdag in Zuid-Frankrijk op de been gebracht waar mokkende wijn boeren dreigen met massademon straties om te protesteren tegen de sterk gedaalde wijnprijzen. SAN SALVADOR. Bij een vuur gevecht tussen militairen en beto gers op de Nationale Universiteit van San Salvador zijn gisteren on geveer tien studenten gedood. Er vielen veertig gewonden, zo is don derdag door het ministerie van de fensie bekendgemaakt. KAMPALA. Luis Ranque Franque president van het bevrijdingsfront van de olierijke Westafrikaanse en clave Cabinda, heeft de enclave vrij dag op een persconferentie na af loop van de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, onafhankelijk verklaard. JERUZALEM. Israëlische officiële kringen hebben vrijdag hun voldoe ning uitgesproken over de afwijzing door een aantal Afrakaanse staten op de topconferentie van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid in Kampala, van een Arabische reso lutie tot uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties. OUWERKERK. Het krekengebied bij de Vier Bannen onder Ouwerkerk. Een kijkje bij de aanlegsteiger met fraai uitzicht over het krekengebied, omzoomd door een dichte haag groen: geen „wonder" dat Ouwer kerk sterk in opkomst is als aan trekkelijk rekreatiegebied. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Paddestoelvergiftiging PRAAG, 1-8. Door het eten van paddestoelen die een „kenner" in de omgeving van Kosice in Oost-Slo- wakije had gevonden, zijn 19 perso nen met vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Vier van hen zijn overleden, terwijl zeker nog drie patiënten in levensgevaar verkeren. HELSINKI, 1-8. Een fruitkwe- kerscoöperatie in het oosten van Finland heeft vrijdag een ton aard beien aangeboden aan de gedele geerden op de Europese topkonfe rentie in Helsinki. De schenking is gedaan uit erken telijkheid voor het werk van de 35 delegaties voor een beter Europa. Noordwelle bij Renesse Officieel Cilroën-dealer van Schouwen-Duiveland Tel. (011 16) 1245, b.g.g. 1865 Initiatief ingezetenen OOSTERLAND, 31-7. Iteeds Be- ruime tijd heeft een aantal ingezete nen van de gemeente Duiveland de hoofden bij elkaar gestoken om te komen tot oprichting van een ten nisbaan in do gemeente. uinda( zij menen dat de lijd hiervoor rijp Is. D.iii il er echter, om bij liet begin te beginnen, eerst een tennisvereni ging of tennisclub moeten worden opgericht, terwijl ,er uiteraard ook voldoende animo voor deze plannen moet beslaan. Er wordt in verband hiermee in de gemeente Duiveland een soort enquête gehouden door middel van een huis-aan-huisbezor- girg van een folder, keurig in cou vert gestoken, met eraan een aan meldingsformulier die men in kan leveren wanneer men met bovengt - noemd plan symphatiseert. B i vol doende aanmeldingen hoopt men on woensdagavond 3 september n s. een oprichtingsvergadering tc houden ii de dorpsherberg „De Meelba;.!" 1< Nieuworkerk. Dp ingevulde aanmel d.'ngsstrokon moeten voor 16 nugus- lUh as. ingeleverd worden bij /on derstaande adressen Te grower kerk; bij mevr. L. E. Nolelr Ei bng- steenstraat 11 of bij de heer E. Boudoling, Brouwerstraat 13. aldaar. Voor Oosterland: bij do heer .1. A Waasdorp. Koninginneplein 12 al daar, en voor Ouwerkerk bij de heer J. C. Bakker. Enschedescstraat 2 al daar. Behalve naam en adres moet ook de geboortedatum en het ge slacht, en het eventuele telefoon nummer. van de sympathisant inge vuld worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3