I TUINMAN NEDERLAND MAAKT DE HELSINKI-B ALANS OP TAPIJT Oppervlakte aardappelen tarwe en afgenomen I Brezjïïjcf over informatie en ontspanning DE 2IERIK2EESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Nederlanders in Angola voelen niets voor evacuatie Moeder vermoordt dochter ©AUSTIN MORRIS: Droog en zonnig ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE KI Vrijdag 1 augustus 1975 131ste jaargang Nr. 21734 WAARIN OPGENOMFN BIBI/q h*. redaktie, (1797 - 1869) 'veftenties en bezorging !55. Voor telefoonnummers na half zes; 'der de rubriek „Agenda". M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 76.50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4BT W. Ia dit nummc De uitzonderlijke regen ral Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG, 31-7. De Nederlandse akkerbouwers heb ben dit jaar kleinere oppervlakten tarwe, rogge, vlas en consumptie-aardappelen ingezaaid of gepoot dan vorig jaar, terwijl ze luin arealen suikerbieten, gerst en haver hebben uitgebreid. De suikerbieten wonnen niet minder dan 18 procent, terwijl de consumptie aardappelen 10 procent moesten prijsgeven. AKTIE R0LVEEGWAGEN Premier Den Uyl positiever NIET IN ZEE OP DRIJVENDE „EENDEN' werkt altijd, op sommige plaatsen - maar waar? - kan een verraderlijke onderstroom optreden en voordat men het goed en wel weet kan het DEN HAAG. 31-7. Alhoewel de in Angola verblijvende Nederlanders op elk gewenst ogenblik kunnen evacueren voelen zij daar weinig voor. Dit heeft minister Vorrink donderdagochtend meegedeeld na dat zij de wekelijkse vergadering van de ministerraad had voorgeze ten. In totaal verblijven op het ogen blik 95 Nederlanders in Angola, on der wie 35 geestelijken. De laatsten hadden als één man al verklaard te zullen blijven, maar ook do zestig anderen, menen, evenals de andere buitenlanders in Angola, dat er geen aanleiding is het land te verlaten. ROME, 1-8. Jaloersheid heeft een 45-jarige vrouw in de Noord- -italiaanse stad Cuneo gedreven tot moord op haar 26-jarige. zwangere dochter. Ze rechtvaardigde haar daad met een beroep op de familie- eer. De vrouw doodde haar dochter met een hamer toen ze in het bad zat. Het stoffelijk overschot werd door de 60-jarige vader gevonden. Na urenlang verhoor door do po litie bekende de vrouw dat zij in haar dochter haar rivale had gezien. Zij was zeil' al jaren verliefd op de 41-jarige verloofde van haar doch ter, maar hij had niets van haar wil len weten. Advertentie xp^yyyyyyyyyyyyyyyyyy^yyyz Ij Kamerbreed 111 wol van f 198.— voor In nylon van f 135.voor f 115. (diverse kleuren) x en van f 129.voor f 92.50 V 8 Verder j> ijzerslerk tapijt in berber, van f 09,79 (4 m br.) o Alles kant en klaar gelogd X Q 5vonin<riiirirhtii)<r 8 Q Mol 17-19 - Zierikzee Telefoon 2887 S X s te laat zijn. I)us niet in zee op een drijvend voorwerp! (Foto; Zierikzeésehe Nieuwsbode) Uit het gesprek met Gierek Is het premier Den Uyl duidelijk geworden dat uitbreiding van de betrekkingen met Polen ook op economisch gebied gewenst zün en ook door Polen op prijs zullen worden gesteld. ZIERIKZEE. Duidelijk met de be doeling de reinheid in de stad te be vorderen, laat Publieke Werken een rolveegwagen in Zierikzee opereren, die goed raad weet met het vuil. De machine pakt ook de goten aan. Het stadscentrum en de direktc omge ving kregen een goede beurt. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) Dealer: ISTA - Oosterland Tel. |01114] 1495 Dit nummer bestaat uit 10 pagina'a Arbeid is raak de rader van t het genoegen. J Voltaire j Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond <?n vannachf mogelijk een lokale onweersbui in het zuiden van het land; minima van omstreeks 13 graden: overigens droog en zonnig met maximumtemperaturen van 21 graden in het Waddengebied tot 27 graden in het zuiden; overwegend matige noordoostelijke wind. Voor zondag: Aantal uren znn: 5 tot 15. Min.-temperaturen; omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 27 gr. Kans op een droge periode van min stens. 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. >N- EN M V ANSTANDEN 2 aug. Zon op 5.02, onder 20.30 Maan op onder 16.10 3 aug. Zon op 5.03. onder 20.28 Maan op 0.37, onder 17.08 4 aug. Zon op 5.05, onder 20.26 Maan op 1.32. onder 17.59 Nieuwe maan: 7 aug. f 12.37) HOOG- EN IAAGW VTER Hoogwater 1 .aagwatcr 2 aug. 9.51 22.29 3.19 16.06 3 aug. 11.14 23.54 4.39 17.28 4 aug. 12.29 5.58 18.41 Doodtij: 2 aug. HIT VEER OVER 7\ CI IT dp: BILT. 1-8. Het KNMI deel! mede: Gok zaterdag blijft een hoge drukgebied zijn invloed op het vet in Nederland uitoefenen. Boven Engeland ligt een krachtig hoge- drukgebied dat zich in de richting van de Noordzee uitbreidt. Boven Spanje en Frankrijk is de luchtdruk laag. Zuid-Nederland kwam in de nacht van donderdag op vrijdag in een overgangsgebied te liggen met in het noorden stabiele en minder warme lucht van het hogedrukge- bied en ten zuiden vochtige on on stabiele lucht. Langs de grens van deze verschillende soorten lucht trok een onweersstoring van west naar oost en bracht plaatselijk onweers buien. In Zierikzee viel tijdens hel Onweer 43 mm regen. Na hel weg trekken van de onweersstoring kwant Nederland in de wat minder wartnc en stabiele lucht. HELSINKI, 31-7. De Nederlandse minister-president Joop den Uyl, die vrijdag voor het forum van 35 staats hoofden en regeringsleiders in Helsinki, op de confe rentie voor Europese veiligheid en samenwerking, het woord zon voeren, gaf donderdag als een tussenbalans dat hij er nu positiever tegenover staat dan toen hij naar Helsinki vertrok. Na vijftien lange redevoeringen op donderdag aangehoord te hebben meende hij dat de bijeenkomst duidelijk sporen na zal laten. „Er gebeurt van alles", zo stelde hij en voegde er aan foe dat de officiële redevoeringen niet alles bestrijken. Hij v er van overtuigd dat het goed v.m dat al die regeringsleiders elkaar nu ontmoeten en kunnen pra ten ook al zijn ca- duizenden belan gentegenstellingen of meningsver schillen. Als voorbeeld haalde hij aan dat de Westduitse en Oostduitse leiders Schmidt en Honecker elkaar nog nooit hadden ontmoet. „Zulke zaken geven je mogelijkheden en die mag je niet weggooien", aldus premier Den Uyl. Nederland en Polen Premier Don Uyl heeft zelf tijdens een officiéél diner voor het eerst uit gebreid gesproken met de Poolse partijleider Gierek. „Het gesprek had een plezierig verloop. Ik had hem nog nooit ont moet en de Poolse partijleider, die vroeger jaren in België heeft ge woond. kon zelfs nog zinnen in feil loos vlaams uitspreken", aldus de Nederlandse minister-president, die tijdens hetzelfde diner aan zijn an dere zijde de Hoge vertegenwoordi ger van San Marino naast zich had zitten. „Polen is 11a do Sowjet-Unie mis schien wol het belangrijkste land in oost-Europa". aldus minister Van dor Stool, die aankondigde half ok tober een bezoek aan Warschau te zullen brengen. Binnenkort kan ove rigens de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken in Neder land verwacht worden, zo maakle hij in Helsinki bekend. Gesprek met Tito De Nederlandse bewindslieden, die donderdag ook een ontmoeting had den met de Joegoslavische president Tito, waren van mening dat de be trekkingen met de Oosteuropese lan den in het algemeen uitgebreid moesten worden. Bij de besprekingen met Tito was ook ambassadeur Van der Valk aan wezig, die de Nederlandse delegatie bij de voorbereidingen voor deze con ferentie in Genève geleid heeft. De Suikerbieten toegenomen Nederlandse premier versprak zich door zelf voortijdig bekend Ie maken dat de ambassadeur als nieuwe post Belgrado krijgt. HELSINKI, 31-7. De Russische partijleider Rrezjnjel' heeft in een toespraak op de conferentie voor Europese veiligheid en samenwer king in Helsinki uitvoerig stilge staan hij het punt iu de slotverkla ring over een vrij verkeer van in formatie. „Een brede uitwisseling van in formatie is in hel belang van de vrede en vriendschap tussen de vol ken." „Het is geen geheim'', aldus Brezj- njef, „dat de informatiemedia de zaak van vrede en vertrouwen kun nen dienen, maar ook dat zij over de gehele wereld het gif van onenig heid tussen landen en volken kun nen verspreiden." De Rusische partijleider zei ver der. dat de Sowjet-Unie altijd de gedachte heeft gesteund dat de Eu ropese veiligheid en samenwerking gevolgd zal moeten worden door een verdere ontwikkeling van de militai re ontspanning. WESTERSCHOUWEN. - Op de duinovergangen naar de stranden van Westerschouwen staat in vele gevallen dit merkwaardige waar schuwingsbord: een „verkeersbord" voor zwemlustigen, voorzien van een opvallende rode rand en op de witte cirkel een kind, zittend op de rug van een (opblaasbare)-rubbcr-eend.- Dit bord is bepaald geen uitnodiging om met opblaasbaar speeltuig in zee te gaan. Integendeel: het betreft dui delijk een verbodsbord, en dat wil /eggen: ga niet jn zee met opblaas bare drijvende voorwerpen, of dat nu speelgoedeenden, ballen. lucht bedden of rubberboten zijn. De zee Dit blijkt uit eerste voorlopige uit komsten van de in mei j.i. gehouden landbouwtelling, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De totale oppervlakte akker bouwgewassen is volgens deze gege vens met 676.200 hectare nagenoeg onveranderd gebleven. De na de overvloedige regenval van hel winterjaar alom verwachte inkrimping van de oppervlakte win tertarwe bleek aanzienlijk: met 37 procent tot 64.900 hectare. Wel steeg de oppervlakte zomertarwe met 57 pet tot 42.100 hectare, maar de totale tarwe-oppervlakte verminderde toch met 18 procent tot 107.100 hectare. De oppervlakte gerst nam met 14 pet toe tot 83.700 ha. wintergerst ging 25 pet achteruit, zomergerst 19 pet vooruit. Rogge daalde met 17 pet tot 18.300 ha, korrelmais met 34 pet tot 1.300 ha. Haver nam met 6 pet toe tot 34.500 ha. De oppervlakte consumptieaard appelen daalde met. tien procent tol ruim 78.000 ha, op de klei met 8 pel tot 66.000 ha en op zand en veen mei 22 pet tot 12 100 ha. Do oppervlakte fabrieksaardappe len steeg met één procent tot 72.900 ha. De oppervlakte suikerbieten steeg met 18 procent tot 136.500 ha. Voe derbieten gingen met 16 procent te rug tot 3.500 ha. Peulvrucht en Bij de peulvruchten maakten de schokkers een val van 33 pet tot 700 ha. Groene erwten daalden met één procent tot 4.40(1 ha. kapucijners en grauwe erwten gingen met 4 pet om hoog tot 1.000 ha en bruine en witte bonen handhaafden zich op 5.900 ha. Een groot opporvlakteverlies leden vlas. met 30 pet tot 5.200 ha. en kar- w ij zaad. met 26 pet tot 3.600 ha. Blauwmaanzaad daarentegen maak te een reuzesprong naar boven met 16 pet tot 2.100 ha. terwijl koolzaad met 3 pet omhoog ging tot 14.100 ha.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1