STAND LANDBOUWGEWASSEN REDELIJK TOT GOED OVER HET HELE LAND Israël teleurgesteld over de Veiligheidsraad Egypte dreigt met vergelding g 1295,- 1395- I I en 1495,- j I B v1 De Baltische landen Z8TELEMENTEN 50 pet KORTING KOOPJES HALEN „WÏCO" I Slechts 2 dagen! I I Diverse bankstellen I JOUDEN BOER 1 Heroïne was bestemd voor Nederland Hasj op Zaventem Eiland in Veerse Meer AGENDA LIGGEN Alleen ontwikkeling karwijzaad, peulvruchten en vlas valt wat tegen DEIN HAAG, 24-7. Gezien over hel hele land is <le stand van alle landbouwgewassen redelijk tol goed. Aldus het ministerie van landbouw is een per half juli afgesloten landbouwoogstberieht. Alleen van enkele peulvruchten en handelsgewassen (zoals karwijzaad en vlas) valt de ontwikkeling in de belangrijkste teelt- gebieden tegen. Wel heeft men in het noorden des lands en op de lichte gronden in het oosten problemen geliad door droogte. Elders in het land is In de periode van half juli voldoende regen gevallen. Meestal in kleine hoeveelheden zodat de groei der gewassen er mee gediend was. CAIRO. 24-7. Als Israël in het konflikt in het Midden-Oosten kern wapens zou gebruiken, zal Egypte bij wijze van vergelding „wapens voor massale vernietiging" inzetten. Dit staat in een militair verslag voor de kommissie van Arabische zaken van de Arabische socialisti sche unie, de politieke partij van Egypte, dat is opgesteld door de Egyptische minister van. oorlog, ge neraal Mohammed Gamassi. C.H.U. en C.D.A. DEN HAAG, 24-7. Er kan een tijd komen, dat de Nederlandse christen democraten de oppositierol in het belang van land en volk niet mogen schuwen. Het is voor ons van belang dat het algemeen bestuur van het christen democratisch appèl thans nadrukkelijk die mogelijkheid on derkent. Dr. Kruisinga, de fraktie- voorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, zegt dit in „De Nederlan der", het weekblad van zijn partij. Advertentie (p in modern, eiken en klassiek, y) (A van 1495,1595,en 1695,6) (a nu voor: A< Natuurlijk bij: (6 St. Domusstraat 76 Cf) j| Telefoon (01110) 2345 De struktuur van zwaardere gronden is door de overvloedige re gen van de herfst 1974 slecht gewor den. De gevolgen daarvan zijn dui delijk zichtbaar door een tegenval lende ontwikkeling van de gewassen en vaak ook door veel onkruid. Door dc naweccn van het nutte najaar 1974 zijn de verwachtingen voor de graanoogst in het zuidwes ten niet hoog gespannen. In plaats van wintertarwe, die niet tijdig ge zaaid kon worden is daar voorname lijk zomergerst gezaaid. Dat gebeurd echter pas laat en mede door het koude voorjaar heeft het gewas zich pas laat ontwikkelt. Verwacht wordt dat de hectare-op brengst van wintertarwe in Zeeland en Zuid-Holland resp. 18 en 16 pro cent beneden het gemiddelde van de afgelopen drie jaren zal liggen. Voor zomergerst zou die op brengstvermindering in Zeeland zelfs 34, in Zuid-Holland 19 procent zijn. Landelijk minder Landelijk zal de graanoogst ook kleiner uitvallen dan in voorgaande jaren, doordat de zomergranen, waarvan nu meer verbouwd is, la gere hectare-opbrengsten geven dan wintergranen. Bepaalde rassen wintertarwe heb ben veel last gehad van de ziekte gele roest, maar deze aantasting is nu tot stilstand gekomen. De aardappelen ontwikkelen zich gemiddeld goed, maar wel hebben de pootaardappelen in het noorden des lands op percelen zonder bere- geningsinstallatie enigszins van droogte te lijden gehad. De konsumptieaardappelen zijn in het algemeen gezond, al valt op zwaardere gronden de ontwikkeling wat tegen door slecht struktuur van de ondergrond. Aardappelgewassen die nachtvorstschade hebben opge lopen hebben zich, op sommige plaatsen mede door ruime hoeveel heden neerslag, grotendeels hersteld. Suikerbieten De suikerbieten, die dit jaar laat gezaaid zijn, en zich aanvankelijk traag ontwikkelden, hebben latei- hun achterstand grotendeels inge haald en staan er nu gemiddeld nor maal voor. De kwaliteit van het vlas zal dit jaar tegenvallen, van karwijzaad wordt een vrij -matige opbrengst verwacht. Voor koolzaad is de op- brengslverwachling gemiddeld goed, in de IJsselmeerpolders zijn de eer ste percelen al gemaaid. Van schokkers, kapucijners en grauwe erwten wordt een matige, van bruine en witte bonen een nor male opbrengst verwacht. De stand van het graszaad wordt in het per 15 juli afgesloten landbouwoogstbe rieht „vrywcl normaal" genoemd. STOCKHOLM, 24-7. De „Wereld federatie van Balten" heeft donder dag via de Zweedse minister van buitenlandse zaken A. I. Kjell-OIof Feldt. een beroep gedaan op alle landen die aan de Europese top in Helsinki deelnemen een „speciale verklaring aan te nemen tegen de illegale militaire bezetting en inlij ving van de Baltische landen door de Sowjet-Unic". Volgens de boodschap zouden de overeenkomsten die in Helsinki wor den getekend „ook van toepassing moeten zijn op de volkeren van Est land, Letland en Litauen". PARIJS, 24-7. Douaniers van het Parijse vliegveld Orly hebben woensdagavond twee Maleisiërs origine gearresteerd die in het bezit waren van negen kilo heroïne. De drugs waren verstopt in de dichtgestikte zakken van een der tigtal pantalons, in een poederdoos en in twee sigarettensloffen. Uit hun verklaringen is gebleken dat de heroïne bestemd was voor Nederland. Smokkel ontdekt van 80 kilo hasj SCHIPHOL, 24-7. De douane op Schiphol heeft woensdag bij een rou tinecontrole tachtig kilo hasj gevon den in de koffers van drie perso neelsleden van een luchtvaartmaat schappij. De rijkspolitie heeft de 31-jarige Filippijnse purser V. M. B. aange houden. De man heeft bekend dat hij de partij hasj het land wilde binnen smokkelen. Hij zou de hasj in Ka rachi van een onbekende hebben ont vangen en tegen beloning voor het transport naar Amsterdam zorgen. Een hem eveneens onbekende zou de partij in Amsterdam in ontvangst nemen. De hasj zat verdeeld over de kof fers van twee stewardessen en de purser. Omdat hij alle schuld op zich heeft genomen, zijn de stewardessen vrijgelaten. Tachtig kilo hasj is in Nederland ongeveer drie ton waard. Prijsverhoging' sigaretten overwogen DEN HAAG, 24-7. De beslissing over de verhoging van de prijs van een pakje sigaretten, wordt in de tweede helft van augustus genomen. „Er wordt inderdaad een prijsver hoging overwogen", aldus minister De Gaay Fortman donderdag op een te Den Haag gehouden persconferen tie, na afloop van de wekelijkse ver gadering van de ministerraad. Kleuter verdronken MONNIKENDAM, 24-7. Donder dagmiddag is de 2-jarige Jeroen Pe ters uit Monnikendam verdronken in de Herengracht in zijn woon plaats. Het ventje was met twee vriendinnetjes op straat aan het spelen toen hij in het water duikel de. De meisjes liepen in paniek naar het ouderlijk huis van Jeroen, maar dit nam zoveel tijd in beslag dat een toevallige voorbijganger het jongetje eerder vond. De voorbijganger dook in het water en bracht het kind op het droge, maar het bleek echter al te zijn overleden. DEN HAAG. 21-7. Dc Alarmcen trale van dc A.N.W.B. in Den Haag werkt op dit moment, midden in de vakantictljd, op topcapaciteit. Nog nooit eerder is een dergelijke tor neming van het aantal ongevallen, repatriëring van zieken en overlede nen en van het nazenden van auto- onderdelcn geconstateerd als In dc zomer van 1975. In sommige gevallen is het aantal meldingen 25 procent hoger, in an dore categorieën zelfs 12(1 procent boven vorig jaar De Alarmcentrale beschikt than, over de concrete cijfers lussen 1 juni en 20 juli jl. In deze ruim zeven weken moesten 1113 bij verkcerson- TEL AVIV, 25-7. Israël is „diep teleurgesteld" in de bewoordingen van de resolutie van de Veiligheids raad, waarin de verlenging van het mandaat voor de V.N.-vredesmacht in de Sinaï is vastgelegd. Spreeuwenpoepschernt boven Leidseplein AMSTERDAM, 24-7. De exploitan ten van het Leidseplein-terras in Amsterdam hebben zich genoodzaakt gezien boven dit terras een afweer- scherm te spannen tegen de duizen den spreeuwen, die iedere avond te gen het invallen van de duisternis in dichte wolken uit de hemel neerdalen en zich in de bomen van het pleintje neerzetten. Het gevolg was dat zij de tafeltjes en stoeltjes van het terras iedere avond besproeien met een regen van uitwerpselen en daarmede dc bezoe kers in een ogenblik op de vlucht joegen. De exploitanten sloegen dc handen ineen en hebben thans schermen la ten aanbrengen, die vlak voor de komst van de vogels onder dc bomen worden uitgespreid. liet poepseherm verkreeg reeds de eerste avond de bijnaam „luier". Goes wil meer voorlichting GOES, 24-7. Er moet meer voor lichting komen over de gemeente Goes. Dat staat in een rapport van een werkgroep, ingesteld na de be handeling van de nota werkgelegen- heidspolitiek in september in de ge meenteraad, b. en w. hebben dat rapport woensdag aan de raad aan geboden. In de werkgroep zaten ver tegenwoordigers uit de raad, uit het kollege van b. en w., de provinciale staten van Zeeland, het plaatselijke bedrijfsleven, de vakbonden, het Ar beidsbureau en het onderwijs. Ook wil men in Goes een beter be leid om bedrijven aan te trekken. BRUSSEL, 24-7. De Belgische rijks wacht heeft op de Brusselse luchtha ven ZavcntejT) ongeveer 40 kg hasj gevonden, verborgen in een partij kaarsen. In verband met die vondst heeft ze twee in Den Haag wonende mannen aangehouden, waarvan de identiteit niét bekend is gemaakt. Ruim een week geleden had de rijkswacht de drugs al ontdekt. Dat gebeurde bij een ï'outinecontrole in één van de vrachtgebouwen van de luchthaven. De rijkswachters hadden een speciaal afgerichte hond bij zich, die de aandacht vestigde op een be schadigde kist. VEERE, 24-7. Op 20 september a.s. zal de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, drie nieuwe recreatieeilanden in het Veerse Meer officiéél in gebruik stellen. Het zijn dc Bastiaan de Lan- geplaat, de Spieringplaat en de Zandkreekplaat. De aanleg daarvan is volledig door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk gesubsidieerd. De kunstmatige recreatie-eilanden zijn alle voorzien van aanlegplaat sen voor de pleziervaart. Aftaerlpiiiir In onze opruiming o.a Restant Zie etalage gelukken beschadigde Nederlandse voertuigen in het buitenland worden teruggehaald. Dat 4s een toeneming met 25 procent, want in 1974 bedroeg dit aantal in dezelfde periode 893. .Er werden 239 onbeschadigde voer tuigen (waarvan de bestuurder om één of andere reden was uitgevallen) naar Nederland teruggereden (vorig jaar 159. een stijging met 50 pro eent). De repatriëring van zieken bedroeg 287 legen 172 vorig jaar (toeneming nir( 72 procent) en de repatriëring van overledenen nam (oe met 120 procent (39 tegen 27). Ook de nazen ding van auto-onderdelen steeg aan zienlijk. De resolutie negeert volkomen de „positieve houding van Israël, dat op 14 juli ul voorstelde het mandaat met zes maanden te verlengen. In plaats daarvan acht de Veiligheidsraad het nodig Egypte te prijzen omdat het een verlenging van het mandaat met drie maanden toelaat, aldus een ver klaring van het ministerie van bui tenlandse zaken in Jeruzalem. Jeruzalem acht het gebeuren „in overeenstemming met de beste tra dities van partijdigheid die de Ver. Naties en haar bureaus kenmerkt, in alles wat met Israël te maken heeft". Volgens de verklaring han delt Egypte in strijd met eerdere V.N.-resoluties door „zich systema tisch te onttrekken" aan rechtstreek se onderhandelingen met Israël. In de resolutie van de Veiligheids raad wordt met „tevredenheid" ken nis genomen van het positieve Egyp tische antwoord op het verzoek van de Vciligheidesraad, in te stemmen met een verlenging van het mandaat. Over die formulering is urenlang be raadslaagd. Advertent ie BIJ De broodbakkers DEN HAAG, 24-7. Voor zelfstan dige bakkers die hun bedrijf willen stilleggen, heeft de Stichting her structurering broodbakkerij twee maatregelen genomen: een kapitaal- dervingsvergoeding en een bedrijfs beëindiging. Verhoging' uitkering- gemeentefonds 1976 DEN HAAG, 24-7. De gemeenten kunnen voor 1976 rekenen op verho ging van zowel de algemene uitke ring uit het Gemeentefonds als van de doeluitkering lager onderwijs. In totaal komen de verhogingen over een met wat is opgenomen in de meerjarenafspraken die de regering vorig jaar publiceerde. Staatssecretaris Polak van binnen landse zaken heeft dit donderdag - mede namens zijn collega De Goede van financiën - aan de gemeentebe sturen meegedeeld. Minder toeristen in Amsterdam DEN HAAG, 24-7. De verdere te rugloop van het Amerikaanse toe risme en de scherpe daling in de Ja panse bezoekersaantallen hebben vooral het inkomend toerisme in Amsterdam gedupeerd. Dit is een si tuatie, die niet alleen van plaatselijk maar ook van landelijke betekenis is. Amsterdam vervult een functie van trekpaard voor het inkomend toeris me: gaat het de hoofdstad als toe ristencentrum goed, dan werkt dit door in grote delen van Nederland. Een en ander blijkt uit het toeris tisch overzicht 1974 van het Natio naal Bureau voor Toerisme (N.B.T.). WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 26 en zondag 27 juli Dokter VV. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser cn dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Brucl. Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman. Oostcrland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster M. Kunst-Visser, Scharcndijke, tel. (01117)-280. neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oostcrland, telef. (01114) 1707, heeft dienst tc Oostcrland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts Buth. Hoogezoom 9, Haamstede, tel. (01115) 2254. spreekuur: vrijdagavond 7.00- 8.00 uur, zaterdag 1.00-2.00 uur APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren. Zie rikzee Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur cn van 16.30-17.30 uur. Oi zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pand. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur- 's Zondags gesloten. Scharcndijke Dagelijks - Rondvaart M.S. „Wil- ford". Vertrek: 15.00 uur. Vrijdag 25 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling American Griffiti. Burgh Kerkstraat 3, optreden poppenthea ter „Kartoen". Scharcndijke Terrein bestemmingsplan Putmeet, 20.00 uur, Traber-show en Hell-Dri- vers. Zaterdag 26 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling American Griffiti. 22.30 uur filmvoorstelling Het gaat pas goed als een Tilorer het doet. Burgh Sportpark Van Zuijen, 14.00 uur, voetbalwedstrijd DFS-Oud Feye- noord. Renesse Dorpshuis, 10.30, 15.00, 19.30 en '21.45 uur, filmvoorstellingen. Zonncmairc Breetveld. Boerefikapel, 19.00 uur. Zondag 27 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling The Sting. Maandag 28 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling The Sting. Dreischor Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Dinsdag 29 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, kindermati- née, Winnetou, 't grote opperhoofd. 20.00 uur filmvoorstelling The Sting. Gasthuiskerk, 20.00 uur, concert Stoffel Gunst, orgel en Trudy Gunst-Dekker, fluit. Woensdag 30 juli Haamstede Herv. kerk, 20.00 uur, concert Rot terdams Jongenskoor. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Welkom vrienden uit binnen- en buitenland en smijt de papieren, dc zakjes, de kleverigheid, de plastic, de hondepoep en ander ambulante droesem van onze eet- en drink- maatschappij maar gewoon neer in de straten van Zierikzee-Monumen- tenstad. Wc vinden dat enig, want zo kan ook later bewezen worden, dal we heel wat luitjes over dc vloer hadden. Of het zo moest wezen, maar dc natuur werkt mee. Dc stoeiende wind speelde met de papieren en de verder lichte rommel, maakte cr transportabele samenklonteringen van. die als witte wieven door stra ten en over pleinen wervelen. Een uniek gezicht. Ook de volle goten trouwens en het bezwadderde Ha venplein, nadat de kooplieden hun business achter de rug hebben. Het is hei gewoon helemaal, vooral het plakspul van vis en mayonaise, dal weerbarstig doet tegenover bezems. Ook de vel ingelopen hardstenen stoepen brengen ons in opperste ver rukking. Jammer alleen, dal hel er zo verdraaid lastig uit te krijgen is. Enfin, is cr nog een sweet memory als de herfstbladeren vallen. Een mens mag toch warempel wel eens een keer enthousiast z\jn. Dal is de professionele slraatreini- ger trouwens ook. Een edel mens van de Dienst Gemeentewerken, die da gelijks met zijn hoorloos wagentje voorbij schuift om de rotzooi op te ruimen. Laat hij moed houden; mor gen is er weer werk voor hem. Voor hem is werkloosheid niet meer dan een theoretisch begrip. Nee mensen, geen gemier; dit is een prachtige zomer. Het geintje is alleen dat men in wereldsteden zul ke milieu-verwoestende grollen niet moet uithalen. Men moet het eens proberen in Kopenhagen, in Monaco of - beelje verder van huis - in Chi cago. Als alles achter dc rug is cn de balans wordt 0)>gemaakt, zullen alle ijzersterke cliché's en zoethoudertjes weer wel uit de kast worden gehaald cn komt de mantel der liefde, die echter ook nodig gewassen moet worden. Mogen ive het lelijkste taalin- sluipsel von de laatste tijd gebrui ken rii zeggen „dat we hel met meer ii iltcn". Wel liggen: op strooi, in dc bermen, de goten, op dc sloepen cn zelfs in de lucht. De wind, weet U wel SCH1ERE1 LANDMAN AMSTERDAM. De Nederlandse schaakmeester Hans Uöhtn ging na elf ron den in het I.B.M.-schaaktoernooi aan de kop met 7 punten. Aan het begin van een partij tegen Raicevic deelde hij een handtekening uit aan een be wonderaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2