APOLLO-ASTRONAUTEN WEER TERUG OP AARDE ,,'S KONINGS VAART NAAR ZIERIKZEE" ©AUSTIN MORRIS Autocross DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Wapenembargo Turkije wordt niet opgeheven Tornado maakt slachtoffers Blikseminslag in antennes politie-brandweer Middelburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21730 WAARIN OPGENO (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Jannevvekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90: per jaar f 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4.% B.T.W. In dit nummer De stand van de landbouwgewassen Veilig geland op rustig kabbelende Grote Oceaan AAN BOORD NEW ORI.EANS, Grote Oceaan. 24-7. De laatste Apollo-astronaiiten zijn donderdag veilig op do Grote Oceaan op aarde teruggekeerd en hebben zo een punt gezet achter een hoofdstuk dat de mens neerzette op de maan en Russen en Amerikanen deed verbroederen in een baan om de aarde. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 WASHINGTON. 24-7. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag een voorstel van president Ford het wapenembargo tegen Turkije op te heffen afgewe zen. Ondanks de intensieve campagne van Ford en zijn minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger de wet tot het opheffen van het embar go er doorheen te drukken wees het huis met 233 tegen 206 stemmen dit voorstel af. Het wapenembargo geldt sinds fe bruari van dit jaar in verband mei de Turkse landing op Cyprus vorig jaar. ST. BONA VENTURA (Quebec). 25-7. Een tornado, die grote verwoestin gen aanrichtte in het plaatsje St. Bo- jiaventura, 75 km ten noordoosten van Montreal, heeft naar schatting drie mensen het leven gekost. Zeker honderd gehouwen zijn vernield. Ponrtenkomplex en witte brug zul len - in schijnwerperlicht - de sfeer weer medêbepalen bij het op 9 au gustus te houden historisch (water) spel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Brigadier-generaal Thomas Staf ford en de burgers Vance Brand en Donald „Deke" Slayton. kwamen om 18 (cq) minuten over tien donderdag avond Nederlandse tijd op 611 ki lometer ten westen van llawaiï op een rustig kabbelende Grote Oceaan neer. Hun landing viel samen met de zesde verjaardag van de eerste te rugkeer''van een mens van een lan ding op de maan. De Apollo-11 land de op 24 juli 1969 op de Grote Oce aan. Toen de Apollo-16 het waterop pervlak raakte, sloeg hij op zijn kant op 16 kilometer van het bergings schip New Orleans, maar hij herstel de zich snel. De New Orleans stoomde snel op om de astronauten - nog steeds in hun geschroeide witte Apollo - uit de blauwe oceaan te plukken en op het dek te zetten. Amerika gaat de eerste vier jaar - en misschien zelfs langer - niet naai de ruimte terug. De 44-j^ige Stafford, de even ou de Brarid en de 51-jarige Slayton hadden voor hun landing de beste wensen van hun Russische collega's uit de Sojoez waarmee ze vorige week in een experiment dat door de Internationale ontspanning werd mogelijk gemaakt, een historische gemeenschappelijke koppeling en vlucht beleefden. Vlekkeloos „Wij zijn zojuist getuigen geweest van weer een vlekkeloze Apollolan- ding en van de geslaagde voltooiing van 's werelds eerste internationale uiimtevlucht", verklaarde dr. James Fletcher, hoofd van het Amerikaanse ruimtevaartbureau. „Voor een wereld die bukt onder spanning en achterdocht moet het een hartverwarmend teken zijn Rus sen en Amerikanen elkaar te zien toejuichen". Ook in de Sowjet-Unie heeft men de geslaagde landing van Apollo-16 kunnen waarnemen, zoals de Ame rikanen de start en „harde" landing van de Sojoez hadden kunnen vol gen. De Verenigde Staten bereiden zich nu voor op het openen van een „pen del" in de ruimte, waarover het ad- junct-hoofd van het Amerikaanse ruimtevaartbureau donderdag zei: „We gaan de ruimte opengooien zoals dat nooit eerder is gebeurd". Dealer: ISTA - Ooslerland Tel. 101114] 1495 MIDDELBURG. 25-7. Tijdens he- vig onweer is donderdagavond rond acht uur de bliksem ingeslagen in een antenne van het politie-inrapnet op de Lange Jan in Middelburg en in de antenne van de Middelburgse brandweer. Via het inrapnet hebben de ge meentepolitiekorpsen van Viissingen, Terneuzen. Goes en Middelburg rechtstreeks onderling contact en contact met de rijkspolitiecentrale die in het Abdijgebouw van de Lange Jan in Middelburg is gehuisvest. De antenne en een deel van de appara tuur, onder andere een recorder van het inrapnet, zijn vernield. Plet was een grote vuurbal, die la ter oversloeg op de antenne van de brandweer, vertelde een woordvoer der van de rijkspolitie. De brandweer van Middelburg kwam door de inslag zonder verbin dingen te zitten. Het heeft tot don derdagnacht twee uur geduurd voor dat de verbindingsapparatuur van de Middelburgse brandweer "weer kon worden gebruikt. Het inrapnet is nog niet hersteld. Zaterdagavond 9 augustus opvoering „speelse waterfantasie' ZIERIKZEE, 24-7. Zaterdagavond 9 augustus a.s. wordt - zoals donderdag reeds gemeld - rond de Noord en Znidhavenpoort in de Oude Haven opgevoerd liet historische (water)spel „De aankomst van koning Lode wij k Napoleon en zijn gevolg te Zierikzee, anno 1809", (,,'s Konings vaart naar Zierikzee"). Dit kijkspel, bedoeld ais feestelijke afsluiting van de Monumentcnweek Zierikzee M'75, belooft een boeiend geheei te worden van verlichte sche pen, historische costuums en vuur werk. Het op te voeren waterspel of - zo als wordt aangekondigd: de „speelse waterfantasie", is door stadsarchiva ris de heer W. H. Keikes ontworpen en geënt op het bezoek dat koning Lodewijk Napoleon in 1809 aan Zie rikzee bracht. Uit de historische gegevens rond dit bezoek blijkt dat Lodewijk Napo leon (1776-1846), broer van Napo leon I, deelnam aan diens veldtoch ten in Italië en huwde - op zijn aan dringen - in 1802 met diens stief dochter. Hortense de Beauharnais. Van 1806-1810 was hij koning van Holland en streefde als zodanig enige zelfstandigheid na, hetgeen Napo leon I, in de eerste plaats er op uit de belangen van zijn eigen rijk te behartigen, niet kon gedogen. Het kwam tot een breuk: Lodewijk deed afstand van de troon en verliet zijn land. dat door Napoleon werd inge lijfd. Omschrijving Het koninklijk bezoek dat op 9 augustus a.s. zal worden „nage speeld", maar in werkelijkheid plaats vond op 5 mei 1809, wordt in de Kronijnk van Zierikzee door Olivier Groeneyk (uitgave 1821) als volgt omschreven: „Zijne Majesteit, deszelfs reis door „het Rijk vervolgende, ging van Bra- „band naar Zeeland, en bevondl zich „op den 4 Mei in het Eiland Tholcn. „en bcgraf zich van Stavcnisse „met zijn gevolg in een Koning- „1 ij k j a g t naar Zierikzee. „Eindelijk verscheen dan op den 5 „dezer maand de zoo lang verwach ten dag: daar liet Stadsbestuur ken- nis bekwam, dat Zijne Majesteit nog „dien eigen avond alhier stond te ar- „rivcren. wierd daarvan nader bij „Bekendmaking aan de In- en Op- „gezetenen kennis gegeven, als ook „dat de algemeene Illuminatie tenen „aanvang nemen moest, zoodra het „Stadhuis zoude zijn verlicht. „Des avonds omtrent acht uren zag „men Koning Lodewijk benevens Hoogs tdèszelfs gevolg, met een „J a g t van Stavcnisse. alsmede „eenigc kleine vaartuigen, wel- „ke ter inhaling van Zijne Majesteit „waren uitgezonden en welken het „Jagt. waarin Zijne Majesteit zich „bevond, geleidde, de Haven inko- „men; dit alles leverde een zeer aan- „genaam gozigt op. „Vervolgens wierd, zoodra Zijne „Majesteit was aan wal gestapt. „Hoogstdcnzelve bij toortslicht, on- „der het gejuich der ontelbare me- „nigte, ingehaald, na dat door het „Stadsbestuur, de daartoe expres „vervaardigde zilveren Stads sleu tels met eene gepaste aanspraak van „den Heer Wethouder Boudcwljn „Boom (zijnde de Heer Burgemees ter N. de Kater destijds, uit hoofde „van ongesteldheid, verhinderd deze „plegtigheid tc verrigien). aange boden. terwijl het Garnisoen en de „geheelc gewapende Burgermngl. in „militaire orde. op de Nieuwehaven „gcschanrdt stondt. Zaterdag 26 juli te Renesse Aanvang 2.30 uur ZIERIKZEE. Op toeristische topda gen is Zterikzee toegedekt met men sen. Dit is nog een tam plaatje" van de Appelmarkt, waar de massa's soms roetje voor roetje voorbij schuifelen op weg naar onbekende doelen. Meer mensen dan ooit, is de algemene konklusie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f f l Ook het nietigste kan geadeld f i worden door de geest. Von Redwitz „In eene koets, met zes paarden „bespannen, reed Zijne Majesteit met „Hoogst deszelfs gevolg, onder het „spelen der klokken e'n afwisselende „kanonschoten, tusschen de gelede- „ren van het Garnisoen en der ge wapende Burgermagt en een groot „aantal van Stads Ingesetenen, ter- „wijl de Stad zeer fraai was geïllu- „mineerd en de voornaamste straten „met eerebogen versierd, naar het „huis van den Heer Assessor Boeije „op de zuidzijde der Oudehaven „(thans een eigendom van den Heer „W. Cannenburg). alwaar Zijne Ma jesteit zijne intrek nam en aan Hem „door vier jonge Juffrouwen den „eerewijn werd aangeboden." Onderscheidingen 's Konings bezoek aan Zierikzee, in clusief Schouwen-Duiveland. duurde van vrijdag 5 tot dinsdag 8 mei 1809. Bij het afscheid werd J. C. Rost van Tonningen, luitenant-kolonel van de Zierikzeese gewapende burger- mocht. door de koning vereerd met „een zeer fraai goud spelend repeti tie horologie". terwijl de dames.-van- de-erewijn (jonkvrouwe C. M. T A. baronesse van Dopff, mejuffrouw W A. Fitzner, A. P. Tromp en E. S. Boom), alsmede de dames W. E. Mos- solmans en opnieuw E. S. Boom (die „het bouquet en de portefeuille in het Fransche Jufvrouwen Instituut hadden aangeboden") „zeer fraaijc hals- en andere sieraden" ontvingen. Opgemerkt zij dat in de opvoering van hel spel, in afwijking van dc be schreven historische werkelijkheid, naar aJJc waarschijnlijkheid dc bur gemeester zelf het gezelschap zal be groeten. echter niet op de Nieuwe maar op de Oude Haven. I)c koets met zes paarden zal ach terwege worden gelaten cn in plaats van het bezoek aan het huis van den Heer Assessor Boeije zal het gezel schap zich naar het huls van dc bur gemeester, Noordhavenpoort 2. bege- Adrerlentie VIAT m Pt Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen: minimumtemperaturen rond 10 graden, maxima omstreeks 18 graden; matige, aan zee tijdelijk vrij krachtige wind, krimpend naar zuidwest. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 lot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON-EN MA \NS'TANDEN 26 juli. Zon op 4.51. onder 20.40 Maan op 21.27, onder 8.34 27 juli. Zon op 4.53, onder 20.39 Maan op 21.46. onder 9.39 28 juli. Zon op 4.54. onder 20.38 Maan op 22.05. onder 10.44 Laatste kwartier: 31 juli (9.48). IIOOG- EN L A AG W ATER Hoogwater Laagwatcr 26 juli 5.14 17.23 10.39 23.07 27 juli 5.47 17.53 11.14 23.36 28 juli 0.16 18.20 11.44 Springtij: 25 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-7. Het KNMI deelt mede: Dc westelijke stroming, die koele oceaanlucht aanvoert, duurt voort. Deze wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied bij de A/oren en depressies die van New Foundland naar het oosten koersen. In deze stroming kunnen bij de de pressies behorende fronten ons land bereiken en lijdelijk regen brengen. Een trogvormige storing veroorzaak te donderdag op vrijdag flinke buien met onweersaktiviteil In De Bilt viel 12 mm neerslag. Dit is meer dan de hoeveelheid die lot nu toe in deze maand daar gevallen was. Voor overige delen van het land geldt dit laatste niet. Vooral in het oosten van hel land is veel meer gevallen dan in het droge midden. Zuiden Lim burg kroeg zelfs 10 maal zoveel neerslag al als De Bilt. Dc koele lucht is intussen doorgedrongen tot in Polen cn heeft ook vrijwel geheel Skanriinavië overspoeld. In Finland, waar de koele lucht nog niet Is door gedrongen. is hot aangenaam weer met middagtemperaturen van om streeks 24 graden. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1