Akkoord met verlenging mandaat V.N.-vredesmacht Monumentenweek te Zierikzee van vier t/m negen augustus vruchtenlimonade 1 Bloedige vrijheids-jaardag in Athene Watertekort in Italië Amalrik moet weg uit Rusland DE ZIERIKZEESCHE COURANT MEUBELRAMA De overstromingen in Roemenië Het wordt niet te druk met het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21729 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderddg en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W In dit nummer: Verloop cam])ingroetba1ct>mpelilie Besluit Sadat NEW YOllK, 23-7. De Egyptische president, Anwar Sadat. gaat akkoord met een verlenging van het man daat voor de V.N.-vredesmaelit iu de Siuaï, 7.0 is woens dag bekendgemaakt door de Verenigde Naties in New York. De mededeling volgde nadat de Egyptische afgevaardigde Esmat Abdel Meguid het antwoord van Sadat h,ad overhandigd aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Italiaanse ambassadeur Eugenio Plaja. liet persbureau voor het Midden-Oost en meldt uit Cairo dat president Sadat heeft ingestemd met een verlenging van het mandaat voor drie maanden. Eerder deze week had de Veilig heidsraad een beroep gedaan op Egypte in te stemmen met een ver lenging van het mandaat. Vorige week kondigde Egypte namelijk aan het mandaat niet te zullen verlen gen. omdat geen vooruitgang werd gemaakt bij het streven naar een regeling tussen Egypte en Israël. Sinas literfles nu De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Ismail Fachmi, die in Cairo de verlenging van het man daat bekendmaakte, zei dat het mandaat nu afloopt op 24 oktober. ITij verklaarde ook dat VN-sekreta- ris-generaal Kurt Waldheim vrijdag in Cairo wordt verwacht. Het vorige mandaat voor de vre desmacht van de Verenigde Naties in de Sinai. zou donderdag aflopen. De Amerikaanse president Ford verklaarde woensdag in Washington dat een regeling in het Midden-Oos ten ..nu veel dichterbij is dan twee maanden geleden". Verstandig besluit Na de bekendmaking in New York werd in Israël met tevredenheid ge reageerd op de verlenging van het mandaat. „President Sadat heeft vol gens ons een verstandig besluit ge nomen", aldus een regeringsfunctio naris in Jeruzalem. In Washington heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, de Israëlische ambassadeur Simsja Dinitz op de hoogte gebracht van het Egyptische antwoord op de recentste Israëlische voorstellen voor een tweede tussen tijds akkoord in de Sinai. Egypte heeft zijn reactie gegeven via de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Hermann Eilts, die afgelopen zondag op zijn post terugkeerde. Dinitz wilde niets meedelen over het Egyptische antwoord. In Jeruzalem verklaarde de Israë lische premier. Jitzliak Rabin, dal „de onderhandelingen over een tus sentijds akkoord met Egypte in het laatste stadium moeten uitmonden in rechtstreekse besprekingen tussen Is raël en Egypte". Advertentie U kunt bij de R.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! A. S. F LIK WEERT Brouwerstraal 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 219G ATHENE. 23-7. In de Griekse hoofdstad Athene zijn woensdag ze ventig personen, onder wie 39 poli tieagenten, gewond in gevechten die de eerste verjaardag van het herstel van de democratie in Griekenland ontsierden. De moeilijkheden waren begonnen mei een massale bijeenkomst van 4.000 bouwvakarbeiders die de straat waren opgegaan om loonsverhoging en betere arbeidsvoorwaarden te be dingen. Na de bijeenkomst poogden de ar beiders op te trekken naar het mi nisterie van arbeid, om er een peti tie met hun eisen te overhandigen. De politie gelastte de betogers zich te verspreiden omdat voor de mars geen machtiging was afgegeven. Toen de arbeiders weigerden, voer de de politie met wapenslok en traangas charges uit. De betogers stoven uiteen om zich daarna weer te hergroeperen. Ze be kogelden de agenten met stenen en planken die van bouwterreinen wa ren weggehaald. Op avond van slotdag opvoering historisch (water)-spel ROME. 23-7. In verscheiden delen van Italië heerst een ernstig tekort aan water. In verband hiermee zijn de laatste dagen op Sardinië en op Sicilië verscheidene demonstraties gehouden waarbij een verbetering van de watervoorziening werd ge- eis '/AF.RIK7.KE. Met het oor/ op de al ternatieve .fluiting run de Ooster- schelde, is dijkverzwaring nodigeen projekt waarmede o.m. is begonnen itan hel op de Westhavendijk aan- Iuitend dijkstuk. waarover in hei l.ader van de werkzaamheden een pijpleiding is aangelegd. (Foto: Zierikzoeschc Nieuwsbode) Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE, 24-7. In tie week van 4 t ui 9 augustus a.s. zal Zierikzee duidelijk het accent leggen op hel Monumenten jaar 1975. In tleze week zullen in „Zie- rikzee-Voorbeeldstad" enige manifestaties plaatsvin den, die uiteraard het monument en de historie in liet middelpunt van de belangstelling zullen plaatsen. In liet hijzonder op de slotdag van deze M'75-feeslweek iu Zierikzee, zullen feestelijkheden plaatsvinden. Op alle dagen in de monumenten- week. dus op 1, 5, G. 7, 8 en 9 augus tus zal een monumentenwandeling worden georganiseerd, met als eind punt: het stadhuis. In het stadhuis- krijgen de wandelaars en wande- Bovendien kan het stadhuis gratis worden bezocht. Dinsdag 5 augustus blijft gereser veerd voor de gebruikelijke toeris tendag. Op donderdag 7 augustus laarsters een herinnering aageboden. wordt 's avonds in de Vierschaar van het stadhuis door de heer B. V. van den Bergh, stadsarchitekl van Rotterdam, een lezing met dia's ge houden over monumentenrestaura ties. Vrijdag 8 augustus zal de laatste naamgeving van de historische pan den in het centrum van de stad plaatsvinden. Burgemeester Th- H. de Meester zal hierbij de laatslo hand leggen aan de naam op hel huis .Hoornen". Meelstraat 2. Daarna wordt - voor genodigden - een klei ne receptie gehouden. Gevarieerde slotiIa« Op de slotdag van de monumen tenweek M '75 worden er vrijwel de gehele dag diverse attrakties, sport en spelen geboden. Bij de Noordha- venpoort wordt een mosselmaaltijd georganiseerd en 's avonds - om streeks 21.00 uur - wordt een histo risch spel opgevoerd: de aankomst van Koning Lodewijk Napoleon en zijn gevolg te Zierikzee, anno 1809. Bij de uitvoering van dit historische spel zal genoten kunnen worden van verlichte schepen, historische kos tuums en vuurwerk: al met ai een bont en kleurrijk schouwspel rond de Noord- en Zuid-Havenpoort. Het (voorlopige) programma voor dc slotdag zaterdag 9 augustus ziet cr uit als volgt: 10.Oft uur pavoiseren van de vloot; 11.00 uur rondvaarten met mossel- schepen: 15.00 uur touwtrekken over de Oude Haven: 15.30 uur boeg sprietlopen: 16.30 uur balspel door de brandweer; 17.00 uur. demonstra tie door Deltasport op het Haven- park; 17.45 uur demonstratie Rode Kruis; 19.15 uur mosselmaaltijd en muziek: 21.00 uur start van het his torisch waterspel. WENEN. 23-7. De overstromingen in Roemenie in het begin van deze maand hebben aan 62 mensen het leven gekost. Eenentwintig personen worden nog vermist, aldus de Roe meense president Nieolai Ceausescu in een toespraak die hij dinsdag hield voor het centrale commité van de kommunistische partij. ZIERIKZEE.. Mc' ven airstrip onder Kerkwirve (.s de bekende spuit- en reklamevlieger Ton Prince te Burgh, zelfstandig gestart met een oor spronkelijk uil Tunesië afkomstig vliegtuig, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's r t Overgrote fatsoenlijkheid leidt j t tot rhüaUteit. t W. C. Cupel Verwachting tot vrijdagavond: Vrij koel MOSKOU. 23-7. Dc Russische dis sident Andrei Amalrik, die in mei na vijf jaar gevangenisstraf en bal lingschap werd vrijgelaten, heeft dinsdag tegen Westerse verslagge vers gezegd dat de KGB, de Russi sche geheime politie, hem gesom meerd heeft Moskou te verlaten, wil hij niet de kans lopen .opnieuw in de gevangenis te verdwijnen. De 27-jarige Amalrik gelooft dat het de bedoeling van de KGB is dat hij zich distantieert van zijn in het Westen gepubliceerde boek. „Haalt de Sowjet-Unie hel jaar 1984'..Het liefst zouden zij hebben dat ik voor goed naar Israël vertrek", aldus Amalrik. DEN KAAG. 23-7. Door dc steeds verder doorgevoerde vakantiespreï- d.'ng verwachten de rijkspolitic en de A.N.W.B. voor het komende weekeinde geen uitzonderlijke ver keersdrukte. Ook al omdat door de bouwvakvakantie veel werk- en vrachtverkeer ontbreekt, waardoor het extra aanbod van vakantiever keer niet direkt merkbaar is. aldus beide verkeersorganisaties. Wel eindigt voor de bouwvakkers in Nederland en de werknemers in dc Duitse deelstaten Rbcinland Pfalz en Saarland dit weekeinde of kort daarna de vakantie. Dit in aanmer king genomen is de verwachting van de A.N.W.B. en de Rijkspolitie voor de komende dagen. Zonnige perioden maar ook enkele buien; matige tol krachtige weste lijke wind: minimum-temperaturen omstreeks 11 graden, maxima van 17 graden aan zee lot 21 graden in hol binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: o lot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturcn: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode ran min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. HOOG- EN LA VGWATER 25 juli. Zon op 4.50. onder 20.42 Maan op 21.08. onder 7.28 Laatste kwartier: 31 juli (9.48). ZON- EN MAANST WHEN 25 juli 4.43 16.52 10.05 22.34 Springtij: 25 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Dc aanvoer van koele lucht uit het noordwesten zal ook vrijdag voortduren. Deze noordwestelijke aanvoer wordt in stand gehouden door een depressie voor de westkust van Noorwegen en aangenomen wordt dat dit lagedrukgebied voorlopig wei nig van plaats zal veranderen. In dc aangevoerde lucht ontwikkelen zich gemakkelijk buien, maar er zullen ook zonnige perioden zijn. Dit koele weertype heerst nu ook in grote delen van west-Europa. Mooi- zomerweer treffen wc aan in de landen om de Middellandse zee en in oost-Europa. MELBOURNE. Australië beeft dr Sowict-l'nic 750.000 (on tarwe ver kocht voor een bedrag van ruim 100 miljoen dollar, zo beeft de voorzitter van de Australscbe tarweraad. John Cass. bekendgemaakt. De tarwe zal tussen september van dit jaar en mei volgend jaar worden geleverd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1