Veiligheidsraad wil verlenging mandaat V.N.-troepen Russische kosmonauten weer aan de grond Verklaring voor 30 juni „De Top" op 30 juli t 'x OVERVLOEDIGE ZAADVAL OP PERCELEN CONSUMPTIEMOSSELEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zalmen in de Theems BANKSTEL MEUBELRAMA WAT- 2EQT DE 3ILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21728 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 19,90; per jaar I 76.50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4°/" B.T.W. In dit numme rr: Strcckeoncours Agrarische Dag Beroep op Sadat V EUluNIGDE NATIES, 22-7. Veiligheidsraad heeft maandagavond een beroep op de Egyptische president, Anwar Sadat, gedaan zijn bezwaren tegen vernieuw iug van het mandaat van de Y.N.-vredesmacht ia de Sinai te laten vallen. Dit mandaat loopt op 2 1 juli al'. Op tie korte bijeenkomst van de raad stemden 13 van de 15 leden voor deze stap. China en Irak distantieerden zich daarvan en stemden niet. liet beroep werd gedaan omdat dit ..zon bijdragen tot het maken van vorderingen op de weg naar een rechtvaardige en duurzame vrede iti het Midden-Oosten". Ilel beroep maakt gewag van de ernstige situatie in bet Midden-Oosten en erkent de „constructieve maatregelen" die reeds ten gun ste van de vrede zijn genomen. Microfoon onder stoel Do Veiligheidsraad volgt de situ atie va -/.eer nabij en „onderstreept de noodzaak" van het makon van vorderingen op de weg naar een rechtvaardige en duurzame vrede en van „het vermijden van een impas se". GENEVE, 21-7. De leiders van de 35 landen van de Europese Veilig- lieidseonl'erentie zullen op 30 juli in Helsinki een slotverklaring onderte kenen die bestaat uit een document van ongeveer 30.000 woorden dat in vier delen is opgesteld. Die delen gaan over de politeke grondslagen van veiligheid, econo mische en wetenschappelijke samen werking. menselijke cantracten en voorlichting en de procedure van de conferentie. GENEVE, 21-7. Du onderhande lingsfase in Genève van de Europese Veiligheidsconferentie is maandag ochtend even vóór de dageraad ge ëindigd met de aanvaarding van de vertaling in zes talen van het Hand vest voor de toekomst van dit we relddeel. Het Handvest zal in Helsinki wor den ondertekend door de leiders van de 35 betrokken landen, op een top conferentie die op 30 juli begint en drie dagen duurt. SCHOUWEN-DU IV EL AND. - Dat ook hel landbouwjaar 1.97.3 alweer begint op te schieten blijkt uit de - ditmaal jeugdige - aktivlleiten op een uienveld. Oreral is men bezig dit gewilde jtrodukt - de „juun" - te trekken en voor een deel is de oogst al geroofd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Positief? Diplomatieke kringen zeiden dat er sterke aanwijzingen zijn dat pre^- sident Sadat positief op het beroep zal antwoorden in een toespraak die hij dinsdag in Egypte zal houden. De raad werd in spoedvergadering bij eengeroepen opdat de president vóór zijn rede op de hoogte zou zijn van het verzoek. Het verzoek zal onmiddellijk aan president Sadat worden overge bracht. De formele openbare bijeenkomst van de raad werd gehouden nadat de 15 leden drie en een half uur ach ter gesloten deuren bijeen waren ge weest voor jiarticulier overleg om te pogen overeenstemming te bereiken zonder publieke vergadering. China en Irak stonden er echter op dat hun afwijzing werd geregistreerd. Verwacht wordt dat de raad woensdag opnieuw bijeen zal komen en na een positief antwoord van Sadat het mandaat van de VN-nood- macht zal verlengen. Wijziging onder voorbehoud De Egyptische vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi, had vorige week meege deeld dat zijn regering niet zou in stemmen met oen verlenging van hel mandaat als de noodmacht gebruikt wordt om de status Quo in de §inai te handhaven,, d.w.z. de bezetting van Egyptisch gebied door de Isra eli's. Hij gaf echter te kennen dat Egyp te geen bezwaar zou maken tegen een juist gebruik van de noodmacht - het handhaven van vrede in de Si nai tijdens actieve onderhandelingen over een nieuwe interim-regeling. LONDEN. 21-7. Vijf duizend jonge zalmen zijn maandag uit Schotland overgevlogen om ze uit te zetten in de Theems. Dr. John Banks die de zending be geleidde. zei dat ze. zullen worden losgelaten in een zijrivier ten oosten" van Londen. Vorig jaar werd er een zalm ont dekt in de Theems en men heeft .goede hoop, nu de- rivier schoner schijnt te .worden, dat de vis blijft leven. MOSKOU. 21-7. De Sow jet-kosmo nauten Alexei Leonov en Valcri Koe- Anderzijds kómen bepadlde hoop gevende berichten dat met de zee pokken. die door bepaalde oorzaken, van de mossel verdwijnt en afsterft, ook het jonge mosselzaad meeneemt, dat dan eveneens geen levensvat baarheid meer heeft. (Jong mossel zaad werd in begin juli vooral op met zeepokken bezette mosselen ge constateerd). De aanvoer De aanvoer bedroeg in de week van 14 tot en met 19 juli ruim 19000 tonnen, dat was belangrijk minder dan voorgaande weken, toen men meer dan 25.000 tonnen aan de markt bracht, met als gevolg het instorten van deze markt op 9 juli en volgende dagen. Ais van deze lage prijs, dan nog eens plm. 20" n door de handel wordt gekort.' wordt het niet aantrekkelijk aan te voeren. Bij de verminderde aanvoer van vorige weck herstelde de markt zich enigszins. In de laatste weken kwam hel ook enkele malen voor dat bepaalde par tijen niet werden verkocht, terwijl het mosselopvangfonds nog niet is opengesteld om onverkoopbare par tijen op te vangen. Maar afgezien van de mogelijkheid dat mosselen door de zaadval wor den verstikt, is men toch optimis tisch wat betreft de vooruitzichten voor de komende maanden. Advertentie Heefl u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruif het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 BEIROET. Egypte heeft besloten met ingang van 1 augustus geen ha venfaciliteiten moor te verlenen aan Russische oorlogsschepen, zo meldt het blad Al-Havat, dat geen bron noemt. Volgens het blad is de maat regel bedoeld om Rusland te dwin gen tot wapenleveranties. ba so v zijn maandag veilig geland op de steppen van centraal-Azië. Partijsecretaris Leonid Brezjnjev verklaarde in een gelukwenstelergam na de volmaakte landing in een wolk van slof. dat de vlucht van de ruim teschepen „Sojoez" en „Apóllo" „een belangrijke stap" betekende in de ontwikkeling van de Russisch-Ame rikaanse wetenschappelijke en tech nische samenwerking. Het telegram was mede ondertekend door presi dent Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosygin. Microfoon HOUSTON MOSKOU. - Vóór hel bc- gin van de gemeenschappelijke ruim te vlucht van de Soiv.jetrussische „So joez" en de Amerikaanse Apollo", heeft een Amerikaanse vluchtJeider de pijnlijke ervaring opgedaan dat hel „nieuwe tijdperk" in de .samen werking tussen de twee supermo- gendheden nog bepaald niet begon nen is. Toen de vluchtleider op het grond station in Kaliningrad zijn stoel wilde verschuiven, trok hij een kabel uit dc vloer, waaraan een onder de stoel vastgemaakte microfoon vastzat. Naar een collega van dc Ameri kaan, die vanwege dc politieke im plicaties van het voorval ongenoemd wilde blijven, vertelde, „verklaarden" de in verlegenheid gebrachte Russen het voorval met dc woorden dat het ging om een reservemicrofoon, voor hot geval dc rechtstreekse verbinding zou uitvallen. Frankrijk en het Cotnoren-eiland PARIJS. 21-7. De Franse autori teiten ontkenden maandag dat troe pen aan land gezet worden op het Comorcn-ciland Mayotle. waar de meerderheid van de bevolking Frans wil blijven. ..Er geen geen Franse troepen- of scheepsbewogingen in de omgeving van Mayotle, dat in elk geval Frans is", aldus een woord voerder van liet ministerie voor overzeese gebiedsdelen. Portugees vliegtuig beschoten LISSABON, 21-7 Een Portugees hulpverleningsvliegtuig is zondag in Angola beschoten door troepen van een bevrijdingsbeweging en één be manningslid is gedood, aldus een communiqué van de Portugese luchtmacht in Angola, Het waar schuwt dat de luchtmacht voortaan terug schiet. In Angola wordt al twee weken gevochten tussen bevrijdingsbewe gingen. PORTO ERCOLE. Prinses Beatrix houdt - samen mei haar gezin - va kantie in Porto Ere oh', waar zij de oudste boerderi) van het dorp voor de gelegenheid gehuurd hebben. Aan de speeltafelv.l.n.r.: prims Claus, prinses Beatrix. /wins Willem Alexander, prins Joh an Friso. prins Carlos - zoon van prinses Irene - er prins Constantija. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's» l Afwezigheid doodt de liefde a alleen, wanneer deze al ziek i was bij hei afscheid. Comtesse Diane J n Verwachting tof woensdagavond: Onbestendig Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige tijd regen: ma- 'ligc lol krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west: minimumtemperaturen omstreeks 14. maxima circa 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 lot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 30 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond do opgegeven waarden. IIOOC- F.N I. VGWATER 23 juli. Zon op 4.47, onder 20.45 Maan op 20.24, onder 5.04 24 juli. Zon op 4.49. onder 20.43 Maan op 20.48. onder 6.21 Volle maan: 23 juli 16.28) ZON- KN M WSTANDEN Hoogwater Laagwaler 23 juli 3 26 15 44 57 21.27 24 juli 4 08 16.23 9.31 22 01 Springtij25 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-7. Ilet K.N.M.L deelt mede: Omdat 'oceaandepressies het weer bij ons beïnvloeden, zal er vrij veel wind zijn en blijven de tempe raturen gematigd. Fronten van déze depressies kunnen ons bereiken en tijdelijk regen brengen. In grote delen van west-Europa is het weer wisselvallig. In de streken ten noorden van dc Alpen komt veel bewolking voor met nu en dan regen bij gematigde temperaturen. In zuid- Europa is het overwegend droog en zonnig, met middagtemperaturen tus sen de 25 en 35 graden. Tot nog toe was het weer in Scandinavië goed. met middagtemperaturen rond dc 25 graden. Momentopname mosselarij BRUINISSE, 21-7. De goede vraag naar mosselen in binnen- en buitenland houdt aan, al komt dat in de prijzen voor de kwekers niet volledig lot uiting. Daar voor zijn twee oorzaken aan te wijzen: De veel grotere aanvoer in liet begin van liet seizoen dan andere jaren én liet warme weer, waardoor een zeker percentage van de uit de Waddenzee aangevoerde mosselen de reis van meer dan 24 uren niet overleeft. De overmatige aanvoer heeft als reden, dc overvloedige mosselzaadval. die ook op bepaalde consumptiepercelen wordt geconstateerd. Als de kweker deze mosselen thans niet aanvoert loopt hq de kans, dat levering in septem ber en oktober (de topmaanden van de aanvoer wanneer men van verlies als gevolg van de warmte geen last meer heeft) niet meer kan leveren, omdat het mosselzaad, dc consumptiemosselen heeft overwoekerd en verstikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1