Is dat te betalen, zon leservice- flat? Vfroonlande te Dirksland. GROTERE KINDEREN EN DE VAKANTIE 1 Duizenden Nederlanders gaan jaarlijks even de boer op ERIC DE NOORMAN Tips voor uw schoonheid Drs. M. do Jong: Advertentie Hoewel wü niet - althans nog niet - behoren tot de bedaagden, züll de tuden om deel te nemen aan kinder kruistochten en moderne heksen jacht wel goeddeels voorby. Niette min, of misschien juist daardoor, worden wü nogal eens benaderd voor het helpen oplossen van kleine pro blemen die zich in de gezinnen van relaties, vrienden of kennissen ple gen voor te doen. Het zyn dan geen „levensvraagstukken" die aangeraakt worden, maar van die akelige irri tante struikelblokken in de weg die een, overigens meestal plezierige, ge zinsontwikkeling gaat. Een van die, ogenschijnlijk onbe langrijke, maar in wezen soms ont hullende problemen is de vraag „Gaan we met de kinderen, met alle kinderen of zonder kinderen op va kantie, of zoeken de kinderen hun eigen methode en eigen mogelijkhe den om met vakantie te gaan" Er zijn velerlei oplossingen voor die vraag te bedenken. Oplossingen, die uit de aard der zaak samenhan gen met de leeftijd van de kinderen. Meestal zien we dan ook geen moei lijkheden voor gezinnen met een na komelingschap onder de zestien jaar. Pa (ja heus, ook in het jaar van de vrouw) maakt uit wanneer en óf er met vakantie wordt gegaan en waarheen. Meestentijds is hij de fa miliebankier en overziet hij moge lijkheden en afstanden en Ma vindt het allang best: Als zij maar uit de sleur van alledag is en bij voorbeeld niet zelf hoeft te koken en te redderen van vroeg tot laat. Andere plannen Mogelijk is - als er jonge kinderen zijn - dat pa en ma samen een reis maken en familie of vrienden op baby, kleuter of tieners passen. Maar dat zijn betrekkelijk zelden voorkomende gevallen, waarbij ma (of pa!) duidelijk aan een min of meer zenuwstillende rust toe is en kinderen nu eenmaal de bijna onge lofelijke gave bezitten om juist dan niets te willen, te doen of te wensen als het moment daarvoor optimaal ongelegen komt. In feite beginnen er moeilijkheden te komen, kunnen die althans ko men, als de kinderen zo vijftien, zestien jaar oud zijn en niet meer mee willen naar het geijkte stekkie van pa en ma, maar hun schoolva kantie, hun „eigen" vakantie op hun wijze willen gaan doorbrengen. Helaas maken ook de oudersrail nu nog dezelfde fouten als wij des tijds maakten. Wij vergaten uit pure zorgzaamheid, uit zuivere liefdevoor het kind, dat dit een eigen persoon lijkheid heeft en een eigen weg zoekt om zijn levensruimte te ver groten. Die eigen weg moeten ze zelf vinden en niet aan de hand van pa en ma. Wij menen daarom dat een kind van die leeftijd of misschien wat ouder, er recht op heeft om uit te spreken en mee te spreken over, wat hij of zij denkt van de vakantie plannen van de ouders. Bovendien hebben zij er recht op om volkomen andere plannen te koesteren dan hun ouders. Tijdig overleggen Kinderen, jonge tienerszijn meestal nog niet in staat om tijdig en op de meest doeltreffende wijze hun wensen en verlangens te ver woorden. Dat kan tengevolge heb ben, dat zij pas als er thuis over va kantievoorbereidingen gesproken gaat worden, op een abrubte manier verklaren dat zij dit jaar liever niet van de partij zijn. Nou ja, dan zijn meestal de rapen gaar, en nadat de deuren weer in hun voegen zitten en tranen en wederzijdse verwijten en beledigingen zijn opgedroogd, gaal men met elkaar praten. Het wonderlijke is dan vaak, dat - althans in redelijk solidaire gezin nen - nadat men elkaar heeft begre pen, de partijen het soms enorm goed met elkander vinden. Vakan- tiesukses, vakantiegenot voor alle betrokkenen is gegarandeerd. En voor de volgende jaren behoeft niet te worden gevreesd. Men vond de weg van redelijk overleg en ontdek- te, dat pa's boze „nee" niet voort kwam uit onwil, onbegrip of dom weg eigenzinnigheid, maar uit be zorgdheid, liejdevolle bezorgdheid om het welzijn van tienerzoon o) -dochter. Goed en tijdig tevoren overleggen kan dus veel nodeloze en nutteloze kifterijen voorkomen. Beginnen ech ter de kinderen er niet over (zo in de trantjpan „Murietje of Pietje' gaat dit jaar alleen naar..." enz.) uwest als ouders clan zo wijs om zelf het hete hangijzer te beroeren. Meestal weten uw spruiten zelf niet hoe ze moeten beginnen en het is een op luchting voor ze als ze daarbij (nog) geholpen worden. Geen uitspattingen Een tweede, ons inziens veel ern stiger beletsel om lot overleg tussen ouders en kinderen te komen is het feit dat ouders soms hun kinderen niet vertrouwen. En - naar onze er varing - heel vaak ten onrechte! Nu kunnen we begrijpen, dal in een tijd, waarin door allerlei intellektualis- ten, of zij die ervoor doorgaan, uit voerig uit de doeken wordt gedaan hoe de jonge kinderen, onder de dwang van de ouders gebukt gaan en wat diezelfde jonge kinderen daartegen kunnen doen, al of niet stiekum, de ouders de gangen van hun nakomelingen, zeker als deze op de middelbare school zijn, wat arg wanend in het oog houden. Jaren lange ervaring in het onderwijs heb ben ons echter geleerd dat de be trouwbaarheid (als men tenminste in dit verband zo'n zwaar woord mag gebruiken) geweldig meevalt. Het zijn veelal juist de kinderen die door zijn veelal juist de kinderen die dooi de ouders te vrij worden gelaten, clie soms derailleren. Het voorgaande bedoelt te zeggen, dat ouders die wèl een redelijk goe de relatie hebben met hun kinderen aan deze zeker vertrouwen moeten geven. En dal vertrouwen betekent, dat zij de zelfstandigheid van den ken van hun tieners niet moeten kleineren. Als de 16- en 17-jarigen te kennen geven dat zij „zelf" op vakantie willen gaan, als bovendien de jongelui tezamen gaan (alléén is zelden verantwoord) met anderen die men kent en kan waarderen, welnu, wat kan er dan fout gaan? Als u denkt dat uio tienerdochter „op vakantie gaat" om sexuele or gieën te beleven, bent u er goed ver naast. De kuisheid van juist deze meisjes is, in het algemeen, bijzon der groot. Uitzonderingen zijn er al tijd en enig onderzoek leert dat de verhalen meestal geweldig overdre ven worden. Bovendien: wie durft cle verantwoording aan om een meisje van zestien of zeventien jaar zonder haar te hebben voorgelicht, of in ieder geval ingelicht te hebben, te laten vertrekken. Jongens zijn op dit gebied wat minder „zorgvuldig". Howel: ze zijn van nature opschep pers. Hun hart is kleiner dan hun praten zou doen vermoeden. Hel merendeel van de trekkende en kamperende jongelui hebben beslist duidelijk andere belangstelling dan de jacht op zihneprikkëlendever rukkingen des vleezesBovendien zijn de kansen er voor gering. Uit zonderingen zijn er natuurlijk altijd te vinden en wij beseffen dat er heel wat overredingskracht nodig zal zijn om ouders die, om welke redenen dan ook, hun kinderen niet alleen op vakantie willen laten gaan, te over tuigen dat het niet alleen „een gunst" is aan hun kinderen, doch dat het gewoon bij de vorming tot vol wassen mens behoort om cle mate van zelfstandigheid te laten beproe ven. Want men kan alleen verant woordelijkheid leren indien men aan eigen besluitvorming wordt overge laten. En cle duizend kleine beslis- sinkjes per clag die cle ouders tijdens de vakantie voor hun kinderen ne men, zijn hoe goed en lief ook be doeld, evenzovele gemiste kansjes om zelfstandig mens te worclen voor het opgroeiende kind. Verschillende interessen Er is nog een dende punt dat uw Even rekenen, dan v'alt't heel ergmeel f2.188," Men heeft nog al eens het idee, dat het wonen in een échte mooie service-flat een dure liefhebberij moet zijn. Voor Vroonlande te Dirksland geldt dat in elk geval niet, Rekent ti maar eens mee. En bedenk dan dat het niet alleen gaat om een bijzondere comfor tabele 2-kamerflat, maar dat li daar naast alle verzorging krijgt die u zich maar wensen kan. Om te beginnen de huur. 2-kamerflat f 575,-per maand* Service-kosten f 329,- Maaltijden f 284,- Totaal voor 2 personen (Voor alleenstaanden f 1.054,-) Gemiddeld moet er dan nog f 50,- p. mnd voor electriciteit wor den gerekend en f 17,- voor publieke lasten. *Een maximale huursubsidie van f 280,- per maand is mogelijk en de huur ligt in ieder geval voor 2 jaar vast. Kopen kan ook. Een 2-kamerflat komt op f68.500,-vrij op naam. Daarnaast betaalt u dan alleen nog de service kosten en maaltijden. Dus f 613,- voor een echtpaar of f 479,- voor een alleenstaande. Onbezorgd en vrij. Het ideale van Vroonlande is, dat u er helemaal vrij -bent in uw eigen flat met uw eigen voordeur. Maar tegelijkertijd bent u van alle gemakken voorzien. U hebt huishoudelijke hulp, en er is een verpleegster, die u - mocht het nodig zijn - op uw eigen slaap kamer helpt. Verwarming, water verbruik, een lift, een recreatiezaal en biljartkamer, een bibliotheek en een keurig aangelegde grote tuin is allemaal bij de servicekosten inbe grepen. Verder wordt er 7 x per week een heerlijke warme maaltijd (met 3 gangen) voor u klaargemaakt. En natuurlijk zijn dieetmaaltijden ook geen enkel probleem. Geïnteresseerd? Natuurlijk is deze informatie lang niet volledig. Maar als u meer wilt weten over Vroonlande stuur dan even deze coupon op. Of-als u dat prettiger vindt - bel even op: 01877-2254. Ik wil graag meer informatie I over Vroonlande. 7N I I I Naam: Straat: I Plaats: Stuur deze bon in open envelop zonder postzegel naar Matser Makelaardij Middelharnis b.v., Antwoordnummer 40, Dirksland. aandacht waard is. Het kind dat „met zijn ouders mee moet" ivordt - ook al is het geheel anders bedoeld - gedwongen om voor dezelfde zaken aandacht te hebben als du ouders op cle 'tijdstippen dat clit de ouders zint. En dat is voor vele kinderen een -re gelrechte ramp. De interessesfeer van uw zoon of dochter, hoe klein ze ook nog zijn, is anders dan clie van uzelf. Als u ook uw kinderen een heer lijke vakantie wilt bezorgen, let dan eens op hetgeen zij graag en met overgave soms, doen. En geef ze cle gelegenheid om te cloen wat zij graag willen indien dit redelijk is. De dolle pret die zij in die gevallen hebben vergoed ook als ouders veel van cle zorg én lijd die men er - inderdaad - extra aan moet besteden. Sleep een „buitenkind" niet mee naar musea die het geen barst interesseert. En laat het kind dat daarvoor wèl diepe belangstelling heeft de kans krijgen zijn/hciar hartje eraan op te halen. Begeleid uw kinderen tijdens hun vakanties als u hen meeneemt, maar clwing ze niet uw verlangens ie vol gen. U bederft dan meer dan ooit uw bedoeling kan zijn geweest. Probeer eens met onze bescheiden adviesjes rekening te houden. Ze hebben in de praktijk vaak hun nut bewezen. Misschien blijken ze ook voor u een redelijk gevolg te hebben. U loopt bovendien cle kans dat de bancl tussen u en uw kinderen ferm wordt verstevigd, want de jongelui weten onmiddellijk wanneer en in dien u zich moeite getroost om in goed overleg aan hun vakantiewen- sen tegemoet te komen. Wij wensen u een prettige vakan tie! DEN HAAG, 10-7. Het aantal Ne derlanders dat zomaar even „de boer op" gaat om de stadse atmosfeer te ontvluchten en het landleven met nog onversneden koeiegeur te proe ven wordt jaarlijks groter. Duizen den reppen zich jaarlijks om „eejis dichter bij de natuur te staan" naar boerderijen en tuinderijen om te kij ken hoe het er reilt en zeilt en als het even kan ook de handen uit de mouwen te steken. Een instelling die het bezoek van elke willekeurige Nederlander aan boerderij of tuinderij sinds jaar en dag stimuleert is de Slichting „De boer op", een aktiviteit van de Stich ting Public Relations voor Land en Tuinbouw. De stichting is op dit terrein al 'acht jaar aktief. Volgens een grove schatting van de heer R. W. Bos, medewerker van „De boer op" hebben in die jaren enkele tien duizenden Nederlanders van de dooi de stichting geboden gelegenheid ge bruik gemaakt. En de belangstelling vvordt alleen maar groter. De afge lopen drie maanden heeft „De boer op" van gemiddeld duizend mensen per maand aanvragen ingediend voor bezoeken aan land- en tuin bouwbedrijven. Bezoeken die gemid deld twee tot drie uur duren. „De boer op" kan bij zyn aktie rekenen op zo'n vijfhonderd boeren In het hele land die bereid zijn „open huis" te houden. Belangstel lenden zijn hier welkom. De enige De Wolf en de Havik fi7. Ogenblikkelijk springt Eric naar voren, maar do donkerte belet hem iets to onder scheiden, zodat de achtervolging op niets an ders uitdraait dan een beetje doelloos heen cn weer gescharrel tussen de struiken. Als zijn ogen wat aan het duister gewend zijn, ziet hij eensklaps Svein Langtand voor zich opdoe men. het zwaard in do vuist. „Ze zijn er vandoor", merkt de Sakser over bodig op. Eric knikt spijtig. „Dat zijn me een paar sluwe knapen", zegt hij met een grimmig lachje. „Het zal ons heel wat méér moeite kosten die te pakken te krijgen dan ik dacht' Opeens stoot Svein hom aan. „Luister In de verte klinkt hoefgetrappel, dat zich snel verwijdert. Door dezelfde gedachte bezield, snellen ze terug naar de plek waar ze do paarden achtergelaten hebben, maar de dieren staan er nog. „Een geluk bij een ongeluk, dat ze te veel haast hadden om dio te stelen", grijnst Eric. „Overigens verwed ik er wat on der dat ze ons vodr gewone struikrovers heb ben aangezien". Svein merkt nuchter op dat het weinig zin heeft de achtervolging nu voort te zetten. De kerels zijn natuurlijk op hun hoede en de mo gelijkheid hen in het donker voorbij te rijden, als zij zich ergens verscholen hebben, is niet denkbeeldig. Bovendien hebben de paarden ook hun rust nodig cn niet alleen hun eigen pa.arden, ook die van de Bohuslaners. Rijden de vluchtelingen de hele nacht door. dan moe ten ze morgen toch een extra rust nemen en is do kans voor Eric cn Svein des te groter hen in te halen. Daarom wordt besloten ter plaatse te bivakkeren. In hun verwarring hebben de Bohuslaners hun schilden, een helm en enkele kleinigheden achtergelaten, benevens een zeer welkome verrassing in de vorm van hun kant en klaar geroosterde jachtbuit, waaraan Eric en Svein zich terdege te goed doen. De volgende morgen wordt do achtervolging met spoed voortgezet. Wederom verstrijken er uren waarin ze geen levende ziel legen- komen. De rijdieren zijn echter goed uitgerust cn zodoende schieten de ruiters hard op. Ze houden een korte rust in het middaguur. Dan gaat. het weer verder, de verse sporen op het pad volgende. Geen van beiden heeft erg in de gedaante die, verscholen achter een paar overhangende rotsblokken, hun nadering gadeslaat. liet is één der Bohuslaners. De kerel staat behoed zaam op zodra Eric cn Svein binnen schots afstand gekomen zijn en spant zijn boog. voorwaarde die gesteld wordt is doorgaans dat men zich van te voren telefonisch aandient. Een enquête die „De boer op" on langs onder de land- cn tuinbouwers hield heeft uitgewezen dat deze er nog altijd positief tegenover staan. Slechts af en toe meldt een agrariër zich af, maar dan is het volgens de heer Bos te billijken omdat de druk te op het bedrijf verdere toeloop niet toestaat. VOOR DE VROUW HAVERMEEL (verkrijgbaar in re formhuizen) maar desnoods haver mout zorgt ervoor dat u heerlijke droge en zachte handen krijgt. Zo vaak u kunt doopt u uw handen na het wassen en het goed afdro gen in een bakje met dat meel en masseert er even uw handen mee. Dit is vooral heerlijk in de winter. Vooral mensen met zweterige han den hebben hier baat bij. EEN NIET ZO KOSTBARE handlo tion krijgt u door aan zuivere gly cerine wat citroensap of koud ge kookt water toe te voegen. TIJDENS DE WINTERDAGEN ko men er bi? veel mensen barstjes en kloven in de handen. Deze noemt men dan gesprongen handen. Tel kens na het afwassen met glyce rine cle handen inwrijven. ZIJN DE NAGELRIEMEN goed los, dan is het een goede gewoonte tel kens bij het afdrogen van de han den met de handdoek de nagelrie men terug te duwen. Zij krijgen nu niet zo gemakkelijk cle kans weer vast te groeien. INGEGROEIDE NAGELS moet u elke dag insmeren met groene zeep, dit heeft vaak sukses, waar door de nagel na ongeveer vijf weken ivederom gewoon recht ge worden is. LAK UW NAGELS niet met donke re lak als ze te kort zijn. Een lich te, desnoods parelachtige kleur zal ze er verzorgd doen uitzien, zonder er teveel aalidacht op te vestigen. Gebruik voor het lakken vooral een basislak. Deze lak bevat was en brengt daardoor een bescher mend laagje aan op de nagel. De kleurstof van de nagellak kan nu niet cle nagel cloen verkleuren. VOOR UW VOETEN maakt u een badje van warm water, waaraan u zachte zeep, keukenzout of een speciaal voetbadzout toevoegt. Hierin laat u uw voeten zo'n tien minuten weken. Daarna masseert u ze met een stevige kleine bor stel, vanaf de lenen in de richting van de enkels. Eelt plekjes behan delt n mei een puimsteentje. Na hel zorgvuldig afdrogen, vooral tussen de tenen, bestrooit v de voeten met wat talgpoeden Voor tr> jaar ZIERIKZEE. Bij de uunlegplaats der Prov. Boot aan het Luitje wordt cle paafdentrap verdiept. Daarnaast wurdl een cerhuoyiuy aangebracht, zooilut hei gemakkelijker wordt bij hoog en laag water uuto's op te ne men en af te lossen. Deze reparatie zal ongeveer 14 dagen duren, terwijl gedurende een week stagnatie zal voorkomen. ZIERIKZEE. Na cle beëindiging van cle feestelijke bijeenkomst der Wa terleiding, is een telegram binnen gekomen van de Koningin. Het luidt als volgt: H.M. draagt mij op U te clanken voor het telegram namens groote vergadering van opening Wa terleiding. Adj. S. HAAMSTEDE. De heer J. Bom, eigenaar van het bekende hotel Bom, die zich steeds beijvert zijn zaak naar de eisschen des tijds in te richten, heeft wederom een doelma tige verbetering doen aanbrengen. Het indertijd door hem aangekochte en naast het hotel slaande pand, is thans herschapen in een flinke rui me autogarage met aardige gevel. Wij wenschen de heer Bom geluk met deze inrichting, die ongetwijfeld zijn zaak ten goede zal komen. OOSTERLAND. De huisaanslui tingen voor de waterleiding zijn hier in vollen gang. Dat het aanleggen dezer leidingen schade aan de wo ningen kan veroorzaken, bleek langs cle woning van C. v. d. W., waar men bezig was een lange gleuf ie delven, toen plotseling, door de verzwakking de zijmuur over bijna de geheele lengte in elkaar stortte. Ook de bin nenmuur bezweek door het vallend puin dat er tegen aan kwam. Een nieuwe fiets en eenig huisraad wer den zwaar beschadigd of vernield. ZIERIKZEE. Wij ontvingen een ingezonden stuk - lang niet het eer ste - over het stilstaan van het pu bliek, tijdens muziekuitvoeringen op de tent in het Havenpark. Zeer dik wijls is daarop reeds gewezen in de ze kolommen. Een tijd lang heeft men geluisterd naar vriendelijke verzoeken, maar het schijnt dat een herinnering daaraan thans niet overbodig is. Ons stedelijk muziek korps heeft recht op meer waar deering, wanneer zij een concert geeft. BURGH. Bij gelegenheid zijner benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau werd onzen burge meester een serenade gebracht door de Harmonie „Witte van Haemstede" en de zangvereeniging „Nu met Ho pe". Er was veel belangstelling en een feestelijke stemming die tot laat in den avond voortduurde. ZIERIKZEE. Op de bovenverdie ping van het magazijn „Nederland" geraakte vermoedelijk doordat een vonk uit een schoorsteen van een onmiddellijk daarnaast gelegen per ceel, in een mand met allerlei afval, terecht kwam, in brand. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse was met het op de politiewacht aanwezige brandblusapparaal, waardoor in een oogwenk de vuurhaard werd ge doofd en erger werd voorkomen. MARKTBERICHTEN Eierprijzen Barneveltl BARNEVELD, 10-7. Cöop. Veluw- se Eierveiling: Aanvoer 3.150.713 st. (volgens veilinglijst 1.857.103). Stem ming redelijk. Prijzen per 100 st.: eieren van 50 gr. f 7,44-0.81, 55 gr. f 8,28-8,49, 00 gr. f 9,17-9,43, 05 gr. f 10,37-10,99. Eierveiling: Aanvoer 1.555.800 st. Stemming vlot. Prijzen per 100 st.: eieren van 52-53 gr. f 7,87-8,04, 56- 57 gr. f 8,98, 62-03 gr. f 10,12-10,71, 66-67 gr. f 10,81-11,91. Eiermarkt: Aanvoer ca. 1.600.000 st. Handel kalm. Eieren van 50-54 gr. f 7,50-3,20 per 100 st.,1 kg-prijs f 1,50-1,52; eieren van 57-61 gr. f 8.9Ó- 9,75 per 100 st., kg-prijs f 1,56-1,60; eieren van 64-67 gr. f 11,00-12.30 per 100 st., kg-prijs f 1,72-1,84. Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 10-7. Aanvoer 455 stuks. Prijzen: Luxe paarden f 1500- 3100, extra boven notering; voljarigc f 1375-2300; 2-jarig tuigpaard f 1375- 2225; 2-jarig trekpaard f 1825-2325; jaarlingen trekpaard f 1475-1875; jaarlingen tuigpaard (hengsten) f 825- 1125; jaarlingen tuigpaard (merries) f 1300-2100; veulens trekpaard f 850- 1350: Shetlandse ponnies (ruins) f 275- 475, diem merries f 425-900. Prijzen per kg: Jonge slachlpaar- den f 4,75-5,65, oude slachtpaarden f 4,50-5,55. De handel in paarden had een traag en flauw prijshoudend verloop. RECHTSZAKEN Verboden wapenbezit DEN HAAG. 10-7. Het Gerechts hof in Den Haag heeft donderdag de 50-jarige koopman J. K. uit hel Zeeuwse Sluiskil veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar cn aftrek van hel voorarrest wegens verboden bezit van vuurwapens. De verdachte kocht in België alarmpi stolen die hij ombouwde tot wapens, waarmee ook scherpe patronen kon den worden afgeschoten. Hij verkocht die wapens onder meer in Amster dam. De rechtbank te Middelburg had verdachte in eerste instantie veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk van welk vonnis verdachte in hoger beroep was geko men bij het gerechtshof. HEERENVEEN. Bij oen verkeers ongeval op Rijksweg 43 onder Lux- woude is donderdagmiddag één per soon om het leven gekomen en zijn twee zwaar gewond. Het slachtoffer is de 31-jarige M. van de Velde uit Opende (Gr.). Zwaargewond werden H. Gal cn L. Fiankes eveneens uit Opende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5