VRAGEN ZEEUWSE STATENLEDEN INZAKE STREEKPLAN SCHOUWEN-DUIVELAND KOOPJES HALEN „WICQ" Nieuwe subsidieregeling voor te bouwen eigen woningen Rusland wil graan kopen in de V.S. O Topdrukte op Schiphol ZEEUWSE MARECHAUSSEE IS BLIJ MET DE NIEUWE PATROUILLEBOTEN 3 STREEKNIEUWS Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie Sao Paulo-Parijs met zeven francs op zak ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juli 1975 Nr. 21722 -n 1 Z1EIUKZEU, 11-7. De Zeeuwse I\ v.d.A.-Statenlcden de heren \V. Don en M. J. van Poelje, hebben aan het college van gedeputeerde staten de volgende schriftelijke vragen gesteld inzake de uitvoering van het streek plan Schouwen-Duiveland: 1. Iti het streekplan Schouwen- Duiveland zijn bepaalde gebieden als mogelijke recreatiecentra aangewe zen. Onderschrijft het college de stel ling. dat het streekplan in eerste in stantie een ontwikkelingsprogram ma geeft op lange tot zeer lange ter mijn, waaraan een totaal programma van voorzieningen ten grondslag dient te liggen? 2. In het college met ons van me ning, dat de aangegeven ontwikke lingsmogelijkheden dan niet gereali seerd moeten worden in een eerste termijn, doch in een gefaseerd tem po, afhankelijk van de totale ont wikkeling van het gebied en de be staande capaciteit? 3. Acht het college het niet wen selijk, dat ten aanzien van de recrea tieve ontwikkeling bij Bruinisse een even stringente aanpak noodzakelijk is als door het college wordt voor gestaan in de Westhoek van Schou wen-Duiveland? 4. Is het college bereid, indien ge meenten een te snelle ontwikkeling entameren, in te grijpen? 5. Hoe beoordeelt het college daar tegenover het voorbeeld van Biou- wershaven, waar de raad, in afwij king van de ontwikkelingsmogelijk heden in het streekplan, vastgelegd via de bestemmingsplannen, duide lijke beperkingen heeft aangebracht en terecht geen rekening hield met de speculatieve aankoop van gron den door ontwikkelingsmaatschap pijen? 6. Welke mogelijkheden zijn er concreet aan te geven om alsnog het streekplan Schouwen-Duiveland in te passen in een ontwikkelingspro gramma op lange termijn? 7. I Geeft de eerstdaags in behan deling komende nota over de West hoek (die slechts de leden van de commissie van voorbereiding hebben ontvangen en dus kennelijk nog niet openbaar is), de staten wellicht de gelegenhid ook een aantal andere za ken in het sti-eekplan aan te passen? Programma streekconcours op Agrarische Dag Het programma voor het Streek- concours dat gehouden wordt tijdens de Agrarsche Dag op zaterdag 19 juli aanstaande te Zierikzee luidt als volgt: 9.00 uur aanvang dressuur wedstrijden; 11.30 uur springen voor pony's en paarden klasse B; 12.15 uur voorspringen voor pony's klasse L en M en paaiden klasse L; 13.45 uur opening middagprogramma door burgemeester Th. H. de Meester; 14.00 uur springen pony's klasse L en M; 14.15 uur demonstratie vier span koudbloedpaarden; 14.30 uur, springen paarden klasse L; 14.45 uur Klavertje drie voor pony's; 15.00 uur springen klasse M paarden; 15.05 Klavertje drie voor paarden; 15.20 springen paarden klasse Z; 15.25 uur stoelendans voor pony's (8-dressuur combinaties); 15.45 uur parade met prijsuitreikingen van de dressuur- wedstrijden. BIJ Acht het college het een juist beleid, dat ten aanzien van de thans aangebrachte accommodaties bij Aquadelta de zo noodzakelijke an dere algemene voorzieningen nog niet zijn gerealiseerd, en zou dit niet eerst moeten plaats vinden voordat één bouwvergunning is of wordt af gegeven? 9. Heeft uw college op andere plaatsen geen goedkeuring onthou den waar deze voorzieningen ont breken? 10. Acht uw college het juist dat men binnendijks zonder overleg tot groenbeplanting is overgegaan, ter wijl bestemmingsplannen nog niet zijn goedgekeurd? Wordt dit niet als pressie ervaren? 11. Hoe vindt momenteel de af voer van riool- en ander afvalwater ZIERIKZEE Orgelconcert Alena Vesela in Gasthuiskerk Op dinsdag 15 juli aanstaande wordt het orgel in de Zierikzeese Gasthuiskerk bespeelt door de orga- niste Alena Vesela. Zij studeerde or gel aan het staatsconservatorium en aan de Janaeek Muziekakadcmie in Brno bij professor Frantisek Micha- lck, cn kompositie bij dr. Zdcnek Blazek. Alena Vesela studeerde af aan de Janacek-akademie in 1952. Al gedu rende haar studiejaren won ze vele prijzen met haar orgelspel. Mevrouw Vesela is thans professor aan de Ja naeek muziekakademie, maar dit verhindert haar niet om vele recitals le geven, die dikwijls opgenomen en uitgezonden worden. Ze speelt dik wijls als soliste bij vooraanstaande symfonie-orkesten en maakte suc cesvolle tournees door heel Europa. In de Gasthuiskerk zal mevrouw Vesela dinsdagavond aanstaande het volgende programma ten gehore brengen: 1. Fuga c moll, Fuga a moll. B. M. Cernohorsky. (1684-1742); 2. Noël de Saintonge, Or nous dites Marie. Joseph est bien marié. J. F. Dandrieu, (1682-1738); 3. Ver Chorale J. S Bach (1685-1750); 4. Fantasie f moll, KV 608. W. A. Mozart (1756- 1791); 5. Fantasia Corale II, P. Eben (gcb. 1929); 6. Postludium uus der Glagolitisóhen, L. Janacek, (1854- 1928). Het volgende concert in de reeks orgelbespelingen zal gegeven worden door Kees van Eersel, organist te Goes, in de Gasthuiskerk op dins dagavond 22 juli aanstaande. HAAMSTEDE Brommer contra auto Op de kruising Kraaijensteinse- weg-Dapperweg vond woensdagmid dag een botsing plaats tussen een bromfiets bestuurd door mevr. De R. uit Steenbergen en een personenauto bestuurd door mevr. Van E. uit Ge leen De bestuurster van de auto ver zuimde voorrang te verlenen aan de bromfiets, waarbij zich een botsing voordeed. Mevrouw De R. werd licht gewond, de auto en brommer liepen schade op. KENESSE Brommer reed voetganger aan In de nacht van woensdag op don derdag, omstreeks twaalf uur, vond op de Vroonweg tussen Hoogen- boomlaan en Zeedistelweg een aan rijding plaats tussen een bi-omfiets en een voetganger. De bromfiets werd bestuurd door R. B. uit Vlaardingen, op de duo zat mej. E. de D. eveneens uit Vlaardingen. De voetganger, Joh. van V. uit Dordrecht werd aangere den. waarbij de brommer over de kop sloeg en in de sloot naast de weg terechtkwam. Nadat dokter Vlag de eerste hulp had verleend werden B. en mej. De D. per ambulance met een hersenschudding naar het plaats en is hier een effectieve con trole aanwezig? Acht u het vervoer van faecaliën over de >veg naar Brou wershaven geen bewijs dat de ont wikkelingen in een te geforceerd tempo tot stand worden gebracht? Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee overgebracht; de heer Van V. liep enige ontvellingen op. ELLEMEET Geslaagd Aan de landbouwschool te Som- melsdijk slaagde voor het eindexa men Kees de Glopper te Ellemget. BROUWERSHAVEN Rommelmarkt Morgen (zaterdag) organiseert de jeugdsoos „Zenith" te Brouwersha ven een grote rommelmarkt op het Marktplein. Vorig jaar kon het mooie bedrag van f 600,worden overge maakt aan de Nierstichting. Gezien de grote verscheidenheid van artike len mag op een grote publieke be langstelling worden gerekend en zal het soosbestuur zeker weer een mooie financiële injektie kunnen geven aan „een goed doel". Tegelijkertijd houdt het Welfare (Rode Kruis) een ver koop van prachtige artikelen, even eens op het Marktplein. BRUINISSE Opbrengst collecte In de Nederlandse Hervormde kerk bevatte de J'verjaardagsbus over de maand juni'f 244,62. De collecte voor de diaironie bracht over de maand juni f 1463,31 op. Gras om in te klimmen? MOSKOU, 10-7. In de toe komst zullen veehouders gras verbouwen zo hoog als bomen, om er hun dieren mee le voe ren. In de buurt van Lenin grad staal nu al zulk vijf pie- ter hoog gras. De Sovjet-geleerde Alexan der Fjodorov heëft dat in Le ningrad aan een internatio naal congres van botanici ver teld en 'er ook foto's van laten zien. Hel gras kan volgens hem een opbrengst van onge veer vijftigduizend kilo per hectare geven. Alleen in het eerste jaar moet men er bij zondere aandacht aan beste den, daarna gaat het snel groeien. DEN HAAG. De laagst geldige in schrijving voor het verzwaren en verhogen van zeedijken (Deltakerin gen), met bijkomend werk aan de zuidoostzijde van het eiland Texel is gedaan door de Aannemingsmy. De Vries en Van de Wiel B.V. uit St. Maartensvlotbrug. Dit bedrijf schreef in voor een bedrag van f 10.123.000, omzetbelasting niet inbegrepen. Dit heeft de directie Noord-Holland van rijkswaterstaat heden-vrijdag mee gedeeld. HEERHUGOWAARÜ. De grote droogte van de laatste weken be zorgt de boeren veel last daar hun grond aan het uitdrogen ivas. De re gens van de laatste tijd hebben daaraan een eind gemaakt maar voordat hel zover was nam deze boer uit Heerhugowaard ten einde raad een roeispaan ter hand om zo water uit de sloot over zijn land te sproeienhij moest roeien met de riemen DEN HAAG, 11-7. Vanaf 1 juli is en nieuwe subsidieregeling van WASHINGTON, 11-7. De Sowjct- Unie onderhandelt met grote Ame rikaanse graanhandelaren over de aankoop van enkele tonnen graan, zo heeft de Amerikaanse senator Henry Jackson bekendgemaakt. Jackson is hoofd van een perma nente commissie van onderzoek van de Senaat, welke op het ogenblik in lichtingen inwint bij grote graanex- porteurs naar aanleiding van berich ten dat een graanleverantie aan de Sowjet-Unie op handen was. De exporteurs om wie het gaat zijn Bunge Corporation, Cargill Incorpo rated, Garnac Grain Company Inc., Continental Grain Company en de Louis-Dreyfus Corporation. Zij heb ben bevestigd dat zij in onderhande ling zijn met de Sowjet-Unie. Tot nu toe hebben er echter nog geen leveranties plaatsgehad, wat ook is bevestigd door het ministerie van landbouw. kracht geworden voor te bouwen eigen woningen. In de regeling is de nu geldende methodiek gehandhaafd, zoals ook al in de Nota huur- en sub sidiebeleid is vermeld. Dit betekent - aldus een medede ling van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening - dat ook de nieuwe regeling uitgaat van een relatief hoge jaarlijkse bij drage voor het eerste jaar, die in tien gelijke delen wordt afgebroken. De tabel voor het berekenen van de jaarlijkse bijdrage is ten opzichte van de vorige sterk vereenvoudigd. Vroeger was deze nauw gerelateerd aan de hoogte van de stichtingskos- ten. Als deze tijdens de bouw rezen, had dit verlaging van de eerst toe gekende jaarlijkse bijdrage tot ge volg. In de nieuwe regeling is èr naar gestreefd deze bezwaren te onder vangen. Er is gekozen voor een sys teem waarbij de hoogte van de bij drage voor het eerste jaar is bepaald op f 5.000 als de stichtingskosten min der dan f 90.000 bedragen. Liggen de stichtingskosten tussen de f 90.000 en f 110.000, dan zal de bijdrage voor het eerste jaar gelijk zyn aan het vaste bedrag van f 5.000, verminderd met 15 procent van het bedrag dat de stichtingskosten het bedrag van f 90.000 te boven gaat. Als de stichtingskosten meer dan f 110.000 bedragen, wordt geen jaar lijkse bydragc meer verstrekt. 1874 1975 DOOR EEN BESCHEIDEN KOOPSOM bent U lid en zijn Uw CREMATIEKOSTEN VERZEKERD Vraag een folder met inlichtingen bij: J, Lustig, Oosterenbanweg 2, Renesse, tel. 01116-1455. Zij, die reeds lid zijn, kunnen hieraan ook deelnemen. Dan s.v.p. vermelden „reeds lid". ZIERIKZEE. De vluchthaven, dicht bij het havenhoofd te Zierikzee wordt thans uitgebaggerd. De haven moet op diepte komen in verband met werkzaamheden voor het op spuiten van de dijken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIPHOL, 11-7. Betekent vogr vele Nederlanders dit weekeinde hèt eer ste van een welverdiende vakantie, voor vele medewerkers van lucht vaartmaatschappijen en de luchtha ven Schiphol worden de komende dagen de druks te van het gehele jaar. Vanaf vrijdagmorgen tot zondag avond zullen de drie Nederlandse luchtvaartmaatschappijen KLM, Martinair en Transavia Holland, in totaal 33.290 reizigers naar hun va kantiebestemming vliegen. Voor een iets kleiner aantal betekent het ko mende weekeinde het einde van hun vakantie, zodat de luchthaven Schip hol tot en met zondagavond zo'n 65.000 vertrekkende en aankomende vakantiegangers krijgt te verwerken naast het normale lijndienst-vervoer. SAO PAULO, 10-7. Omdat hij „Frankrijk, de Franse kuituur en de Sorbonne wilde leren kennenheeft de 15-jarige Braziliaanse jongen, Antonio Rocha, een waar huzaren stukje uilgehaald: met niet meer dan zeven Francs (nog geen twee kwartjes) op zak maakte hij clande stien de reis van Sao Paulo naar Parijs. Vorige week vrijdag wist hij ongemerkt aan boord, van een Boeing 747 van Air France te komen die hem op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle bracht. Daar glipte hij ongemerkt langs de immi- gratiekontrole en nam een taxi naar Parijs. Toen bij aankomst in de Franse hoofdstad bleek dat Antonio geen geld had kreeg hij van de taxi chauffeur twee Francs voor een me trokaartje. Omdat hij de plattegrond van Pa rijs zorgvuldig bestudeerd had kon de jeugdige reiziger aardig zijn weg vinden in de stad. Maar na een tijdje rondkijken riep hij toch moe en hon gerig de hulp in van de politie, die hem overdroeg aan de Braziliaanse ambassade. By terugkeer in Sao Paulo wachtte Antonio een krachti ge donderpreek van zfjn ouders die al overal naar hem zochten, maar hij verklaarde dolgelukkig te zijn dat zijn droom - een bezoek aan Parijs - werkelijkheid was geworden, en liet welen dat hij aan de Sorbonne wil gaan studeren. VEERE, 10-7. kwarlieruieesU'r-genrraal van de koninklijke landmacht, luitenant-generaal ir. T. A. van Zanten, heeft donderdagmiddag hel tweede en laatste patrouillevaartuig overgedragen aan de com mandant van de koninklijke marechaussee, generaal- majoor E. N. Spronk. Het vaartuig zal dienst gaan doen bij dc brigade van dc marechaussee in Tcrncuzen. die tezamen met dc brigade in Vlissingcn belast is met dc grensbewaking (hoofdzakelijk pcrsoncclsconlrolc) van dc Wcstcr- schcldc. Dc ovcrdrachtsccrcmonic geschiedde in een passende omgeving cn wel midden op het Vccrsc Meer. Ilot nieuwe vaartuig is 16 m lang, 5 m breed en heeft een diepgang van 1.30 m. Er is plaats voor vier bemanningsleden, twee militairen van dc Vaart uigcndicnsl van de land macht (Genie) cn twee marechaus sees. De twee hoofdmotoren, elk mei een vermogen van 150 pk. kunnen het modern uitgeruste vaartuig een snelheid geven van ongeveer 19 km/ uur. Het vaartuig (werkvlet) is een lot patrouillevaartuig omgebouwd sleepbootcasco. Dc kosten bedroegen ongeveer 650.000 gulden cn dc om bouwer was de scheepswerf Damcn in Hardinxvcld/Giessendam. Dc marechaussee in Zeeland heeft jarenlang haar grenscontrole moeten uitvoeren met sterk verouderde bo ten. Begin van dit jaar werd dc eer ste nieuwe patrouilleboot afgeleverd, dr R 169 rn donderdag n as bel zover da( ook de tweede boot. dc K 165, kon worden vervangen. Daarmee is nu voor dit krijgs machtdeel een „oud zeer" weggeno men, zo vertelde commandant Spronk cn hij was ervan overtuigd dat men nu beter de grensbewaking zal kunnen uitvoeren dan lot op he den het geval was. De marechaussee beschikt ook in Lobith/Tolkamer over patrouillcor- boten. cs in getal, die voor de grens bewaking van de Rijn worden ge bruikt cn reeds zijn vernieuwd. Ten slotte blijft Delfzijl over. waar men nog werkt met oen vaartuig uit 1930. dat dringend aan vervanging toe is. „Dat is dus nog mijn enige wens", aldus de marechausseecom mandant. die uitlegde, dat dc grens bewaking voor Rotterdam (Nieuwe Waterweg) wordt uitgevoerd door de havenpolitic cn die van het Noord- zeekanaal zonder vaartuigen door de marechaussee wordt verzorgd. Dc overdracht werd bijgewoond door talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten cn werd besloten roet een ..Robinson Crusoclunch" op een onbewoond eiland, dc Haringvrctcr genaamd, vlak bij Veere.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3