VERGOEDINGEN VAN MET RIJK BIJ KROTOPRUIMING EN WONINGVERBETERING Ontvoerders in Columbia Mourer-Tromp Tyfus op Majorca gedood Nederland ^>p „zwarte lijst" van de V.N. Nederlanders kleine vleeseters BEZWAREN TEGEN DE VOORGENOMEN FUSIE ENERGIEMAATSCHAPPIJEN VOGELWACHTERS ZIJN VERDEELD OVER TIEN STELLINGEN I NIEUW i J eugdwerkloosheid is „sociaal dynamiet" Nederlandse toeristen werden aangereden in Frankrijk AGENDA 2 DEIN HAAG, 10-7. Hel rijk zal niel ingang van 1 juli volledig de tegemoetkomingen vergoeden die de ge nteen ten verstrekken voor de verhuis- en herinricli- lingskosten aan mensen die hun woning verheleren ol' die uit een krot trekken. Uit tot een maximum van 3.500 gulden in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht en 3.000 gulden in andere gemeenten. In geval van tijdelijke instandhouding wordt de bijdrage ten hoogste 1.000 en 1.200 gulden. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft dat donderdag bekendgemaakt. De regeling geldt ook by verhui zing van de ene naar de andere ge meente. In dat geval keert de ge meente die men verlaat, uit. De regelingen zijn indertijd in de nota huur- en subsidiebeleid aange kondigd. De vergoeding wordt verstrekt als de huurwaarde van huurwoningen van de gemeente of van huurcorpo- raties na de verbetering tenminste dertig gulden per maand méér be draagt. Bij huurwoningen van an dere eigenaars moet sprake zijn van een door het rijk gesubsidieerde ver betering. Die moet dan tenminste 10.000 gulden bedragen. Advertentie I Je eigen naam - of eigen sterrebeeld op je horlogebandje Een leuk kado, kompleet met borduurgaren 12,50 Havenptein 1 - Zierikzee naast 's-Graven.steen Telefoon (01110) 2443 LONDEN, 10-7. Onder Britse va kantiegangers die uit Majorca zijn teruggekeerd zijn enige gevallen van tyfus geconstateerd. De gezondheids- instanties hebben degenen die van plan zijn een reisje naar de zon te maken, opgeroepen zich te laten in enten. Vier van de zes ter observatie in ziekenhuizen opgenomen Engelsen blijken tyfus te hebben. BRUSSEL, 11-7. In de Europese werkgelegenheidssituatie ligt „socia le dynamiet" op geslagen in de vorm van een grote jeugdwerkloosheid. Europees commissaris Haferkamp heeft dat donderdag in Brusel gezegd op het moment dat de ministers van financiën van de EEG de economi sche situatie van de Europese Ge meenschap bespraken. Haferkamp zei dat na de grote vakantie Europa anderhalf tot twee miljoen jeugdige werklozen zal tel len die, nadat zij van scholen of universiteiten gekomen zijn, niet aan de slag zullen geraken. In Europa is het hartje zomer, maar dat neemt niet weg dut de radar posten in Alaska, Canada en Groen land tien maanden van het jaar be dekt zijn met sneeuw. De foto toont een besneeuivde radarpost in Alaska die deel uitmaakt van het waarschu wingssysteem tegen ballistische ra ketten. Hetzollde geldt voor de tegemoet koming die gemeentes betalen aan mensen van 65 jaar en ouder, .die naar een duurdere of een kleinere huurwoning verhuizen of naar een „niet-zelfstandige woning". In be paalde gevallen geldt de regeling nok voor mensen die nog geen 65 jaar zijn, bijvoorbeeld voor gehandicap ten, aldus het ministerie. De maxima zijn ook hier 3.500 gulden in Amster dam, Den Haag, Utrecht en Rotter dam en 3.000 gulden irj andore ge meenten. Verschil in huurprijs Voorwaarde is dat het huis, waar men uit gaat, niet meer huur op brengt dan 250 gulden per maand. Bovendien moet er een verschil in huurprijs zijn tussen het oude en het nieuwe onderkomen van tenminste vijftig procent. Bij een verschil van 75 gulden komt mem evenwel al in aanmerking voor een bijdrage. De huurverschillen zijn niet van toepas sing als de bejaarde verhuist naar een huis dat tenminste twee kamers minder heeft. Het maximum van 250 gulden geldt ook voor hen. AIX LES BAINS, 10-7. Drie Ne derlandse toeristen die met vakantie zijn op een kampeerterrein bij Aix les Bains zijn woensdagavond aange reden aan de oever van het meer Bourget bij Vivers du Lac (Savoie). De 54-jarige mevrouw W. Vledder uit Hardegarijp (Friesland) is daarbij om het leven gekomen. Haar man, de 58-jarige Thomas Vledder, is ernstig gewond, evenals de 38-jarige H. Ukema-Loek uit Hardegarijp. De bestuurder van de wagen, de 25-jarige Joel Sourisseau uit Lucon (Vendee) heeft verscheidene wonden opgelopen. Baby in wieg- gestikt AMSTERDAM, 10-7. Mevr. A. Meyer heeft donderdagochtend in haar woning te Amsterdam haar zoontje van 7 maanden oud dood in de wieg aangetroffen. Volgens mede deling van de politie is de baby, die zich onder de deken had gewoeld, door verstikking om het leven geko men. BOGOTA. 10-7. De Columbiaanse politie heeft donderdag vier ontvoer ders doodgeschoten en twee gewond bij een overval op oen huis, voor het redden van een ontvoerde zakenman. Volgens een politiewoordvoerder openden de ontvoerders het vuur bij de nadering van de agenten die naar het huis waren gegaan, kort nadat ccn losgeld was betaald: De twee weken geleden ontvoerde man, Caicedo Lopez, lag bewusteloos in de woning en werd naar oen zie kenhuis overgebracht. NEW YORK, 11-7. Nederland is één van de landen die binnen de voorgeschreven termijn van twee maanden hebben verzuimd de V.N. informatie te verschaffen over sche pen onder hun vlag, die ervan wor den verdacht het handelsembargo tegen Rhodesië te overtreden. De commissie van. de Veiligheids raad die is belast met het toezicht op de naleving van het embargo, heeft Nederland geplaatst op de lijst die zij donderdag hierover uitgaf. Volgens deze -lijst heeft een lading tabak uit Rhodesië Rotterdam be reikt. BRUSSEL. 11-7. Volgens de statis tieken van de Europese Gemeen schap wordt in Nederland per hoofd van de bevolking jaarlijks 65,5 kg vlees gegeten. De Nederlanders zijn daarmee, na de Denen, die 62,5 kg vlees gebruiken, de kleinste vlees eters van de Gemeenschap. Deze cij fers geven de situatie weer zoals die was in 1973, toen de gemiddelde vleesconsumptie in de Europese Ge meenschap 79 kg per hoofd bedroeg. De Fransen zijn de grootste vlees eters met 95 kg per jaar. Hoewel meer recente gegevens nog niet be kend zijn, verwacht men dat de hoe veelheid vlees die jaarlijks per per soon wordt verorberd, ondertussen is gestegen tot meer dan 80 kg. KAMPALA. President Idi Amin van Oeganda richt zich tot de wereldpers, nadat hij de Britse lector Dennis Hills, die Amin rechts met een laxerende blik aanhoort, in vrijheid heeft gesteld. Noord-Brabant, Zeeland, Limburg- AMSTERDAM, 10-7. Naar aanlei ding van de voorgenomen fusie tus sen de energiemaatschappijen van Noord-Brabant. Zeeland en Limburg heeft een vijftiental groepen en or ganisaties het „Provinciaal Energie- komitee Noord-Brabant" opgericht. Het Energiekomitee vindt dat de fusie niet in het belang is van de be volking. In een brief aan Provinciale en Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, zet het energiekomitee zijn bezwaren tegen de fusie uiteen. De toekomstige Energiemaatschap pij voor Zuid-Nederland (EZN) wordt een N.V. Evenals de bonden van overheidspersoneel is hei ener giekomitee van mening dat openba re nutsbedrijven in overheidshanden en daarmee onder democratische controle dienin te blijven. Daarin past geen privaatrechtelijk bedrijfs beheer. Zoals bij een N.V. waar de direktie moeilijk controleerbaar is. Het energiekomitee is voorts tegen de fusie wegens het voornemen een tweede kerncentrale in Borssele te bouwen. Deze bouwiis voor de ener giemaatschappij een voorwaarde voor de fusie. Volgens het komitee nroet met de bouw worden gewacht totdat een oplossing gevonden is voor proble men als radio-aktieve afvalstoffen, algemene beveiliging van de centra les en thermische vervuiling. Een derde reden tegen de fusieplannen zijn de extra te verwachten prijs stijgingen voor de kleine verbruikers Het energiekomitee verzoekt - Pro vinciale-en Gedeputeerde Staten zich vóór de behandeling van de energie nota van minister Lubbers nogmaals over deze materie te beraden zodat de Tweede Kamer met het afwijzend standpunt van de staten over de kerncentrales rekening kan houden. Tweehonderd man op straat UTHECHT. 10-7. Do direktie van Marathon Kledingfabrieken B.V. in Enschede heeft donderdag ontslag aanvragen voor 200 personeelsleden ingediend bij het arbeidsbureau. Bij Marathon (afdelingen in Enschede, Vroomshoop en Losser) werken in totaal 300 mensen, voor ongeveer 100 van hen zullen na de reorganisatie, die men in de periode van septem ber tot november wil uitvoeren, nog arbeidsplaats beschikbaar blijven in Enschede en Vroomshoop. Het be drijf in Losser gaat helemaal dicht. Dit heeft direkteur A. van Rein donderdag meegedeeld. Voor de vak bonden kwam de mededeling „als een donderslag bij heldere hemel". SCHOORL, 10-7. Vogel werkgroepen en vogel waehlen hebben (le Tweede Kamer tien stellingen gestuurd, die een nog weer andere wijziging van de Jachtwet ten doel hebben dan de regering aan die kamer heeft voor gesteld. De stellingen betreffen uiteraard in de eerste plaats de jacht op vogels. Ze zijn opgesteld door A'oordhol- landsc Vogelwerkgroepen en Vogel wachten en achttien werkgroepen en wachten in den lande plus nog drie andere verenigingen hebben zich er achter geschaard. Negen andere vo gelwerkgroepen en vogelwachten zijn het er maar gedeeltelijk mee eens en twee zijn er tegen. Verder hebben 38 werkgroepen en wachten niets van zich laten horen. In de stellingen wordt het onjuist genoemd dat jagen een gunstige in vloed zou hebben op de vogelstand. Men meent dat juist het tegendeel waar is. Zolang de noodzaak tot jacht niet is aangetoond kan jacht in ons, land niel worden getolereerd, aldus de stellingen. Is er wel een aantoon bare noodzaak, dan dienen er kritc- ria te komen met behulp waarvan kan worden vastgesteld of een vo gelsoort v/el of niet jachtwild is. Gezegd wordt voort•- om. dat enkele inheemse vogelsoort zon economische waarde vertegenwoor digt dat er om die reden op gejaagd zou moeten worden. Ondemocratisch Do achter de stollingen staande werkgroepen noemen in hun brief de samenstelling van de Jacntraad ondemocratisch. Dc standpunten van leden van die raad zijn verwerkt in het rcgeringsontwcip tot wijziging van de Jachtwet. Dc vogelwcrkgroe- pen cn vogelwachten hebben er be zwaar tegen dat in die vijftien leden lellende raad maar cên behartiger van de belangen der vogels zit. na melijk de vertegenwoordiger van do Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels. Die vereniging telt 14.500 leden, terwijl er volgens dc vogelwachters in ons land 25.000 ge organiseerde beschermers en bestu- deerders van vogels zijn. verdeeld over 75 vogelverenigingen. Dc vogel werkgroepen cn vogel wachten vinden het merkwaardig dat het contactorgaan voor vogclstu- die. waarin zc vrijwel allemaal zijn vertegenwoordigd, geen stem in de .Tachtraad heeft. WEEKEINDE - ARTSENDIENST Zaterdag 12 en zondag 13 juli Dokter Lodiers. Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes. doktor Van Geer en dokter Visser. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gciot in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamslede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger. Haamstede, tel. (01115) 1861: dokter H. J. Sifttons, Rc- nes« tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven. tel. (01119) 280. Dokter J. II. Richard, Nieuwcrkcrk, lel. (01114) 1810, neemt^ waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Brulnissc'Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve. '.ei. (Hl 110J-2309, neemt vmin voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp. Oostcrland, lelof. (01114) 1707, fieeft dienst te Oostcrland en Sirjnnslnnd. DIERENARTS Dierenarts Buth. lel. (01110)-2180 noemt waar voor dierenarts Bergsma Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Drelschor Dagelijks.Pand. Mr. Moggeslraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Vrijdag 11 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „Japres Bond, Dr. No". Brouwershaven 20.00 uur concert Nul en Uitspanning 21.15 uur lampionoptocht. Zaterdag 12 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „James Bond, Dr. No". 22.30 uur filmvoorstelling ..Fruhreifenreport" Serooskerkc Natuurwandeling. Start: ..Do Schelp- hoek". 14.00 uur. Brouwershaven Markt, 9.00-17.00 uur, verkoping handwerken afdeling Welfare Rode Kruis Brouwershaven. Dreischor Muziektent a d Ring, 19.30 uur, zo meravondconcert Crescendo en Nieuw Leven. Bruinissc Sportterrein, 14.30 uur, Zeskamp spelen m.m.v. ploegen uit Goes, Zierikzee Sliedrecht, Schoonrewoerd Bedum en Bruinisse. Zondag 13 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „Irma la Doucc". Maandag 14 juli Zierikzee Concertzaal 20.00 uur filmvoorstel ling „Irrha la Douce". Dreischor Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Dinsdag 15 juli Zierikzee Concertzaal 14.30 uur Kindermati- née ..Dick Trom en zijn Dorpsgeno ten". 20.00 uur filmvoorstelling ..Ii*- ma la Douce". Gasthuiskerk, 20.00 uur, orgelbespe ling door Alena Vesela. Woensdag 16 juli Zierikzee Bouwterrein a./d. Sloeslraat, 20.00 uur, optreden hogedraad-acrobaten de Traber-familie en Hell-Drivers. Brouwershaven Herv. kerk. 20.00 uur, orgelconcert Klaas Jan Mulder. 19.00 uur, start Visserij dagen, ont vangst Miss Visserijdagen, opening attrakties. Donderdag 17 juli Zierikzee Bouwterrein a./d. Sloestraat, 20.00 uur, optreden hogedraad-acrobaten de Traber-familie en Hell-Drivers. Bruinisse Dorpshuis. 14.00 uur. kinderprogram ma; 18.00 uur Ronde van Bru over 100 km. Vrijdag 18 juli Bruinisse 14.00 uur, oriëntatierit voor auto's; 15.00 uur. opening Bradering Korte Ring; 20.00 uur, Dorpshuis, dans avond m.m.v. popgroep. Zaterdag 19 juli Bruinisse 14.00 uur demonstratie ..Para Sailing" 15.00 uur Braderie; 18.30 uur, sport- terein, NAC-HERMES DVS; 22.00 uur, vuurwerk. Maandag 21 juli Dreischor Herv. kerk. 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. sopraan. Donderdag 24 juli Serooskerkc Dorpshuis, 19.30 uur, damavond. Maandag 28 juli Dreischor Herv. kerk. 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Woensdag 30 juli Haamstede Herv. kerk, 20.00 uur. concert Rot terdams Jongenskoor. APOTHEEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na half ici Redaktie: M J Bij do Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12 30 uur cn van 18.00-18.30 uur. PALERMO. Sicilië. Op Sicilië is een officier van politie aangehouden omdat hij uit de brandkast in zijn bureau 380.000 lire had gestolen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2