PORTUGESE SOCIALISTEN UIT REGERING Invloeden van de bijzondere ekonomische omstandigheden ^7 Overstromingen in Joegoslavië Terreur in Argentijnse stad DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ©AUSTIN MORRIS WAT 2EQT 01 BILT ZIERI ESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21722 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50; Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Ronde van Renesse LISSABON, 11-7. De Portugese socialistische partij, blijkens de uitslag van de recente verkiezingen de grootste in Portugal, heeft vrijdag besloten zich uit de regering terug te rekken, uit protest tegen de aan stelling, door de Raad van de revolutie, van een mili taire commissie voor het uitgeven van het avondblad „Republica". Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 BELGRADO. 10-7. In bet noord oosten van Joegoslavië, dichtbij de Roemeense grens, hebben overstro mingen grote schade aangericht. Meer dan 13.000 hectare bouwland staat onder water en veel bruggen en wegen zijn beschadigd. De kwaliteit van het graan, dat voor drie kwart geoogst was, is dooi de uitzonderlijke regenval aangetast en men is dag en nacht bezig het laatste deel van de oogst binnen te halen voordat het door het Donau- water verloren gaat. In een communique deelden de socialisten van minister zonder por tefeuille Mario Soares en minister van justitie Francisco Salgado Zen- ha mee, dat de socialisten pas dan weer aan de regering bereid zullen zijn deel te nemen, als Republica weer aan de socialistische bedrijfs leiding en redaktie wordt teruggege ven. Zeven weken geleden sloten com munistische drukkers en zetters deze leiding en redaktie buiten. Soares maakte eqn compromisop lossing deze week vrijwel onmoge lijk toen hij in een heftige redevoe ring felle kritiek leverde op Portu- gals militaire machthebbers. Het uittreden van de socialisten zou voorts zijn ingegeven door het voornemen van de militaire leiding de politieke partijen op een zijspoor te zetten en te vervangen door ar beiders- en soldatenraden. De socialisten en de democratische volkspartij hebben dit veroordeeld als indruisend tegen de wil van de volksmeerderheid en een stap op de weg naar een nieuwe diktatuur of politiestaat. President Da Costa Gomes Ca pre mier Vasco Goncalves wezen dit don derdagavond af in toespraken tot communistische betogers die zich voor hel Belempaleis hadden verza meld Zij zeiden dat er wel degelijk een rol voor de politieke partijen met socialistische opvattingen was weg gelegd, vooropgesteld dat zij het landsbelang stellen voor het partij belang. Soares beschuldigde de militaire leiding er donderdag van dat zij pro beert een communistische diktatuur te vestigen. In een toespraak op een massabij-» eenkomst in Lissabon zei hij: „Wij zijn er getuigen van hoe de staat poogt op alle niveau's staatsmacht te creëren. Het is geboden dat de socia listische partij zich overal krachtig organiseert - in de vakbonden, op het platteland, in de fabreken". Andere sprekers op de socialisti sche meeting in een noordelijke ar beiderswijk, riepen op tot openlijke oppositie tegen de militairen en be loofden „strijd tot de dood" voor de democratie. „Wij moeten niet bang zijn. Wij moeten bereid zijn terug te gaan naai de gevangenis of ballingschap, maar wij moeten doorvechten", verklaar den ze. Advertentie um]0tr[k8s®D Zonneschermen met oase-effekt! Kfl Marklsoï^ Idealer: s I DEURLOO j Appelmarkt 4 üLfD®[?[k8§ ®D$ zonneschermen mei oese-elleki NEW YORK. HetAmerikaanse tijdschrift „Penthouse" meldt don derdag, dat de Amerikaanse geheime dienst CIA Israël de nodige gegevens verschaft heeft voor de vervaardi ging van een kernbom. CORDOBA, 11-7. Gewapende guer- rilleros hebben donderdagavond drie uur lang huisgehouden in het cen trum van de Argentijnse industrie stad Cordoba. Er was een vuurge vecht van veertig minuten voor het hoofdbureau van politie. De guerilleros verklaarden dat zij behoorden tot de Montoneros.- - - Granaten werden gegooid naar een warenhuis, de kantoren van het dag blad La Prensa, autozaken en een herenkledingzaak. Er is maar één ge wonde: een Montonero die in de hand werd geschoten. Er zijn zes aanhoudingen verricht. Cordoba, dat ligt op 725 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires, is al lang een bolwerk van linkse guerilleros en toneel van veel ar beidsonrust. De aanval had plaats enkele uren voor president Maria Estela Peron haar besluiten zou bekendmaken naar aanleiding van het ontslag van haar acht ministers. BONN. Premier Rabin van Israël die op het ogenblik in West-Duits- land is, is er niet in geslaagd de Westduitse regeringsleiders te win nen voor het standpunt dat Israël in het conflict in het Midden-Oosten inneemt. De Rabo-bank Zierikzee in 1974 ZIERIKZEE, 11-7. Voorafgaande aan de vijftigste al gemene vergadering van de Coöperatieve ltaiffeisen- bank „Zierikzee en omgeving" W.A., die gehouden wordt op maandag 21 juli a.s., in de zaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee, werd het jaarverslag over 1974 aan de leden gepresenteerd. DEN HAAG. Donderdag werd vanaf een open land tussen het Haagse Con gresgebouw en het Bel-Air-hotel - vlak bij het Catshuis - door protesterende hoeren en tuinders ren spandoek aan een kabelballon opyrlntcn, een en an der met het tweedaags overleg over de nieuwe risen van de drie landbouw organisaties. f'alitie en vroege wandelaars kijken hier naar de „Demonstratie1 op hoog niveau". In het jaar 1974 heeft de bank de invloeden ondergaan van de bijzon dere economische omstandigheden. De sterk gestegen energieprijzen hebben zich het 'gehele jaar doen gelden. Daarbij kwamen de stijging van de overige grondstoffenprijzen en de verscherpte inflatie. In de loop van 1974 begon een conjuncturele teruggang met een sterk stijgende werkloosheid steeds duidelijker vormen aan te nemen. Deze omstandigheden baarden het gehele bedrijfsleven grote zorgen, waarbij voor veel agrarische bedrij ven de situatie nog werd verergerd door bijzondere ongunstige prijsont- kelingen en door oogst mislukkingen vooral in deze regio. Een extra zorg vormde daarbij de ongekend hoge rentestand op de geld- en kapitaal markt, welke ondermeer bijdroeg tot een sterke verflauwing van de akti- viteitcn in de bouwnijverheid. Verhoging kredietvraag Met de betrekking tot de krediet verlening viel een voortgang van de onder invloed van de rentesubsidie- regeling in 1973 ingezette verhoging van de kredietaanvraag uit de agra rische sektör tc konslatcren. Bij de niet-agrarische bedrijven stond dc investeringsgeneigdheid duidelijk onder druk van de ongunstige con juncturele situatie. De vraag naar woningbouwleningen vertoonde als gevolg van de hoge rentestand en de ook voor pnrtikuliere onzekere toe komstverwachtingen een lichle da ling ton opzichte van het niveau van dc beide voorgaande jaren. Vergele ken met voorgaande jaren kan bij de Raiffeisenbank gesproken worden van een slechts geringe daling van de bereidheid tot sparen. De positieve invloed van de verhoudingsgewijze hoge rente werd daarbij overscha duwd door dc negatieve invloed van de hoge inflatiegraad, de afnemende groei van het reëel beschikbaar in komen en de ongunstige inkomens ontwikkelingen in de meeste agra rische sectoren. Deze laatste factor had ook duidelijk invloed op de ont wikkeling van de saldi op rekening courant van bedrijven. Wisselende rentepercentages Het aantal privé-rekeninghouders bleef gestaag toenemen, evenals het gezamenlijk tegoed op de betreffende rekeningen. Het jaar 1974 kenmerkte zich door elkaar kort opeenvolgende rentever hogingen op de geldmarkt zowel als op de kapitaalsmarkt. Januari begon met een stijging van de rente voor dagelijks opvraagbaar spaargeld van 4% naar 5 De hoogste rente van de spaarbank steeg in de loop van het verslagjaar van 7 n/o naar 11 Ook werd er een nieuwe spaar- vorm ingevoerd: „Het Spaarpremie- boekje", met een rente van 2 °/o boven de rente van dagelijks op vraagbaar. Door de grote schaarste op de geldmarkt steeg de rente voor termijndeposilo's lot een buitenspo rige hoogte. Het hoogste percentage dat bereikt werd, was 11% In de eerste maanden van het jaar werden deze termijndeposito's doorgegeven aan de Centrale Bank. Om aan de financieringsbehoefte van de cliën- RENESSE. Een flits uit de woens dagavond gehouden Ronde van Re- nesse, waarvoor zeer grote publieke belangstelling bestond. Winnaar werd Rinus Verboom, (zie voor het wedstrijdverslag elders in dit num mer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Alles ligt in alles. ten te blijven voldoen was de bank in het tweede halfjaar genoodzaakt deze termijndeposito's in eigen be heer te houden. Dit resulteerde in een totale rentelast voor de termijn deposito's van f 180.700. Advies Centrale Bank Ook bij de rentepercentages van de leningen en de kredieten traden regelmatig forse stijgingen op. Over eenkomstig het advies van de Cen trale Bank werden op 30 juni 1974 de rentepercentages van de bestaan de leningen en van de nieuwe ver strekkingen verhoogd. In het tweede halfjaar vond alleen bij de nieuwe verstrekkingen enkele malen een renteverhoging plaats. De rente van de bestaande leningen bleef in deze periode ongewijzigd. Als gevolg van deze ontwikkeling daalde de rentevvinst in 1974 van 2.42 °/o van het balanstotaal naar 2 09 °/n. Mede door een staging van de bedrijfskosten van 2,06 naar 2,15 °/n daalde de behaalde netto winst van f 115.760,naar f 45.574, Op grond van dc rente-ontwikkeling van de eerste vfóf maanden van 1975 verwacht men voor het lopende boekjaar, voor zover het zich nu laat aanzien, betere resultaten. De behaalde winst zal worden aangewend ter versterking van de reservepositie en op die manier bij dragen tot continuïteit van de dienst verlening. Van de diverse vormen van dienstverlening werd in het ver slagjaar in toenemende mate ge bruik gemaakt. Met name de assu- rantie-bemiddelings-aktivileiten en de verkoop van vakantiereizen ken den een gestadige groei. Verwachting tot zaterdagavond: Iets koeler Vannacht nog enkele buien; overdag vzbnnige perioden en bijna overal droog; meest matige wind uit zuid west tot west; minimumtemperatu ren van circa 14 graden, maxima van 19 tot 23 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: fitot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 juli. Zon op 4.33, onder 20.57 Maan op 9.05, onder 22.15 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56 Maan op 10.26, onder 22.38 14 juli. Zon op 4.36, onder 20.55 Maan op 11.47, onder 23.02 Eerste kwartier: 15 juli (20.47) HOOG- EN LAAGWATER 12 juli 13 juli 14 juli Springtij Hoogwater 5.28 17.40 6.07 18.22 6.53 19.07 11 juli Laagwater 10.52 23.20 11.32 0.03 12.20 Dealer: ISTA - Oosferland Tel. (01114) 1495 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook zaterdag zullen er nog buien vallen, maar vooral in de nacht en ochtend. Dit wordt veroor zaakt door een vore van lage lucht druk die zich vrijdagmiddag boven West-Frankrijk bevond en waarvan wordt verwacht, dat deze in de nacht van vrijdag op zaterdag ons land zal passeren. In de loop van za terdag zal zich een rug van hoge luchtdruk geleidelijk naar Neder land uitbreiden, waardoor er ook zonnige periode zullen zijn. Daar de wind meer westelijk zal zijn zullen de middagtemperaturen op een wat lager niveau komen te liggen. Vrij dag kwam er in Engeland veel be wolking voor, waaruit vrij veel bui en vielen. In het Alpengebied en de landen om de Middellandse Zee was het mooi zomerweer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1