H DE GROENE TAS Wilson begint gehandikapt de strijd tegen de inflatie intermeubel 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Engels gezin in Frankrijk overleden Wat biedt de BEELDBUIS? f N LOSSE EIKEN FAUTEUILS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 Juli 1970 Mr. PIT?! De maatregelen waarmee de Brit se premier Wilson probeert de infla- tte en andere ekonomische misère in zijn land de baas te worden, lijken veel op die waarmee hij in 1970 iets dergelijks probeerde. Toen was dit tevens het eind van zijn regering. Wilson kan dan bovendien nog den ken aan zijn voorganger Heuth die eveneens zijn premierschap zag ein digen toen hij een poging deed in te gaan tegen de vakbonden. En daarop komen ook Wilsons onmiddellijke plannen neer. Wilson redeneert dat de ongebrei delde loonsverhogingen een belang rijke oorzauk zijn van de ekonomi sche moeilijkheden waaronder Enge land nog een beetje erger lijdt dan de rest van de wereld. Hoewel het onzin is om dweze loonsverhogingen plas de stakingen alle schuld te ge ven van wat er mis is in Groot-Brit- tannië, zal geen ekonoom Wilson on gelijk geven dat hij een aspekt aan pakt dat wel gezien mag worden als zeer belangrijk. Dit is trouwens geen nieuw inzicht. Zoals gezegd kostte het Wilson in 1970 zijn premierschap toen hij aanstalten maakte enige ideeën van z\jn minister van arbeid Barbara Castle in wetten om te zet ten. Onder meer was het hiervan de bedoeling om het staken minder makkelijk te maken door een ver plichting eerst een reeks procedures te volgen om door overleg uit de ru zie te raken. De vakbeweging die Wilson eerst nog had gevolgd bij zijp. besluit om de looneisen die ingewil ligd konden worden aan een maxi mum te binden, voelde zich nu in zijn vrijheid bedreigd. Wilson ging door de knieën, maar Juweel-bakkerij in Dirksland gaat niet dicht DIRKSLAND. 9-7. De voorgeno men sluiting van de Ju weel-bakke rij in Dirksland gaat niet door, een gunstige beslissing voor de 30 Ju weelbakkers en broodverkopers en enkele duizenden afnemers, die op Goeree-Overflakkee zyn aangewe zen op de bezorging van brood aan huis, aldus Juweel-eigenaar Konink lijke Seholten-Honig namens de nieuwe eigenaar. Dit resultaat is bereikt dankzij de medewerking van de stichting her structurering, waarbij de zeer moei lijke herplaatsbaarheid van de bak kerijwerknemers in dit gebied een belangrijke rol heelt gespeeld. Ook van de kant van KSH is alle mede werking gegeven om de bakkerij te behouden. Er zal voor de exploita tie van de bakkerij in Dirksland een nieuwe zelfstandige bv worden op gericht. die onder leiding komt van de bedrijfsleider van de Juweelbak kerij uit Roosendaal. Caravanbedrijf sluit: ontslag voor zestien man SINT JANSTEEN, 9-7. Het cara vanbedrijf De Roeck BV in het Zeeuws-Vlaamse St. Jansteen heeft besloten zijn poorten te sluiten. De zestien werknemers van het bedrijf kernen hierdoor op straat te staan. Het Nederlands-Belgisch bedrijf ont sloeg vorig jaar al het grootste ge deelte van het oorspronkelijk vijf tig man tellende personeel. Het be drijf raakte toen in moeilijkheden cmdat Frankrijk en Italië de invoer van caravans van buitenlands fa brikaat aan banden legden. Dit heeft de directie van het bedrijf woensdag meegedeeld. ROLDE. Koningin Juliana fietst aan het hoofd van een groepje deelne mers aan de Drentse rijwielvier- daagse. Naast haar op de fiets de voorzitter van cle vierdaagse, de heer Huizinga. de stembus liet blijken dat de wrok bij de vakbondsleden dieper zot dan bij het bestuur. Heath, de volgende premier, probeerde het op zijn ma nier. Hij werd voor zijn moeite be loond met een ongekende heftige stakingsgolf die de energievoorzie ning lamlegde en ervoor zorgde dat de industrie moest proberen in drie daagse werkweken op de been te blijven, wat niet al te grandioos slaagde. Ook Heath verloor de strijd en zo is een sfeer ontstaan waarin men wel moed moet hebben om nu nog eens te trachten de Britse vak beweging tot inbinden te bewegen. Met maatregelen heeft Wilson het niet aangedurfd in het begin v>an zijn regeerperiode. Wel kwam er een zogenaamd sociaal kontrakt tot stand, dat beoogde op basis van vrij willigheid de loonsverhogingen tot een voor de ekonomie aanvaardbaar percentage te beperken. Nu, van dit sociaal kontrakt waarmee Labour geurde als bewijs hoe zeer ze door overleg slaagde waar de dwang van de voorgaande konservatieve rege ring had gefaald, van dit kontrakt is niets terecht gekomen. Voorgaande zichtbare verschillen Was er een afgesproken maximum van tien procent loonsverhoging, er ligt nu al een looneis van de zeeva renden op tafel die 37 procent be loopt en dat is nog maar een kleinig heid vergeleken bij de negentig pro cent waarmee de mijnwerkers aan komen. Percentages die ook voor de Britten nieuwe rekords inhouden, maar geheel en al onbegrijpelijk is het niet, omdat ook de inflatie tot rekordhoogte is gestegen. Het is nu al meer dan een kwart en tot dus ver slechts in Latijns-Amerikaanse landen voorgekomen; hogere per centages zijn in zicht. Als het leven duurder ivordt moet het loon om hoog is de nuchtere redenering van de vakbondsleden. In de hogere re gionen van de vakbeweging mag zich dan wel een aantal ekonomisch geschoolde lieden bevinden die in zien dat op die' manier het land al leen maar dieper in de misère zakt, maar de vakbeweging is demokra- tisch, wat in dit geval inhoudt dat de inzichten van de basis uiteindelijk triomferen. Zeker de bonden zullen het niet wagen tegen de wensen van de leden in te gaan. Wilsons nieuwe maatregelen die een beperking van de loonsverho gingen inhouden, hebben weer het etiket vrijwillig, net als cle vorige maal. Maar het is een vrijwilligheid met een stok achter' de deur. Gaat het niet vrijwillig, dan zal de rege ring ingrijpen. Aan de moeilijkheden die Wilson hierover ongetwijfeld zal krijgen ligt ten grondslag clat de Britse arbeiders eenvoudig niet geïn teresseerd zijn in de moeilijkheden van de Britse ekonomie, waarover de media hen uitgebreid voorlichten. Ze hebben het allemaal al veel eerder gehoord en het wordt er voor hen niet geloofxoaardiger door als ze dan ook net rond deze tijd meema ken hoe aan de andere kant net weer de grote society-gebeurens plaatsgrijpen, zoals de Henley Re gatta, de derby's van Ascot en later Epsom en de eigenlijk volledig uit- de-tijdse feesten op Buckingham- Palace waar kennelijk nog ongeremd wordt getoond, dat er ook heel wat Britten zijn die vermogens kunnen vergokken en die wat aan feestjes kunnen besteden. Of ze herinneren zich dat b.v. de fabrikant van de duurste auto ter wereld, Rolls- Royce, cle enige autofabrikant is wie het goed gaat: voor het nieuwste model moeten de liefhebbers in de rij staan, waarin zich ook de sjah van Perzië bevindt. Die grote kloof tussen rijk en arm, ook een van Engelands tradities, is iets waaraan nog geen Labour regering veel heeft kunnen doen. En ze schept een psy chologisch klimaat, waardoor Wil sons pogingen om de vakbeweging en haar looneisen onder kontrole te krijgen haast bij voortbaat tot mis lukken zijn gedoemd. Drie Nederlanders komen om bij botsing in Joegoslavië ZWUNDfiECHT. .'1-7. Dc 19-j;irisc J. K. G. Kapinga, de 18-jarige K. Joustra on de evenoude G. Baas, al len uit Zwijndrecht zijn bij een ver keersongeluk in de omgeving van Skopje in Joegoslavië om het leven gekomen. De jongens waren met va kantie in dat land en hadden de be schikking over een auto. Hoe en wanneer het ongeluk gebeurd is bij het ministerie van buitenlandse za ken, dat door de Joegoslavische au toriteiten op de hoogte is gesteld nog niet bekend. SAINT ETIENNE Frankrijk 9-7. Een Brits gezin van vier personen af komstig uit Swansea in Wales is onder nog niet opgehelderde om standigheden overleden in zyn kam peerauto op een terrein in Chante- Grillet in Saint Etienne ten zuiden van Lyon. De stoffelijke overschotten van cle 40-jarige Peter Davies, zijn vrouw Lilian en hun kinderen Paul van 6 en Janet van 10, werden dinsdag door de houdster van de camping gevonden. Zij was argwanig gewor den omdat de schoen die zij maan dag voor de deur van de minibus had zien staan, er dinsdag nog net zo stond. Of het gezin is gestikt door uit stromend gas of is vej-giftigd door voedsel moet nog worden vastge steld aan de hand van sectie. Nieuwe alkoholwetgeving' „valt" goed UTRECHT, 9-7. De in november jl. van kracht geworden nieuwe al coholwetgeving is bij de automobi listen goed gevallen. Men staat er na een paar maanden „praktijkerva ring" zelfs positiever tegenóver dan vóórdat de nieuwe bepalingen van kracht werden. Dit concludeert Veilig Verkeer Ne derland (V.V.N.)" uit een enquête on der duizend automobilisten over de „1 november-wet". Het onderzoek werd voor V.V.N. uitgevoerd door het Instituut voor sociaal weten schappelijk en economisch onder zoek (I.S.E.O.). KORTE BERICHTEN ITT HET BINNENLAND DEN HAAG. Als blijk van erken telijkheid voor de steun die het ver leend heeft bij de opvang van de slachtoffers van de scheepsramp met het Nederlandse motorschip „Prin ses Irene'' op 19 april krijgt het ste delijk bejaardenhuis „Riehler Heim- statten" in Keulen van de Neder landse bloembollenraad 10.000 bloembollen. De bollen zullen in het najaar in de tuin van het huis ge plant worden. UTRECHT. Van Gend Loos N.V. gaat in de komende drie jaar t' 100 miljoen investeren in nieuwe plannen. De vémverkelijking hiervan moet er toe leiden dat in de toe komst de continuïteit van de onder neming en de werkgelegenheid van de circa vijfduizend werknemers ver zekerd blijven. De plannen zijn uit eengezet in een nota van de directie, die is goedgekeurd door de aandeel houders. HILVERSUM. De N.O.S. heeft be sloten het Eurovisie-songfestival 1976 op 3 april in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag te houden, om dat de faciliteiten voor de huisves ting van deelnemers en hun bege leiders, de zaalbezetting en het plaat sen van de enorme technische voor zieningen voor i'adio- en t.v.-com mentatoren niet in Amsterdam kun nen worden verwezenlijkt. VRIJDAG 11 JULI NED. I: In de vooravond zit de TROS op de buis met De man van zes miljoen. Lee Majors, die cle rol van superman Steve Austin speelt, heeft vanavond zijn eigen echtgeno te, Farrah Fawcett, als tegenspeel ster. Zij speelt een televisiereporler clie op het spoor gekomen is van de bovennatuurlijke gaven van Austin. Ruim zestig minuten zijn ingeruimd voor de hoogtepunten uit cle André van Duin shows Dag, dag heerlijke lach. André ivordt terzijde gestaan door Frans van Dusschoten, Donalcl Jones, Carry Te f sen en Corry van Gorp. De volgende tachtig minuien worden gevuld met de westernfilm Rio Bravo, waarin behalve door John Wayne ook gespeeld ivordt door Dean Martin. Ricky Nelson en Angie Dickinson (Pepper). Rio Bravo is een ijzersterke wildwest-film over een eenzame sheriff clie zich staande houdt in een door bandieten bele gerd stadje. Voor Wayne was Rio Bravo zijn 131ste film. Het laatste Advertenties Nieuw aangekomen: al vanaf f 269.- Nergens voordeliger meelstraat 31 zierikzee TEXEL. Met ingang van heden (donderdag) mag op twee plaatsen langs het Texelse Noordzeestrand naakt gerecreëerd worden. De ge meenteraad van Texel heeft hiertoe dinsdagavond met 11 tegen 3 stem men op voorstel van b. en w. beslo ten. Tegen stemde het CDA. 49 Geer schudde haar hoofd, niet- begrijpend. „We vallen de laalste dagen wel van de ene verrassing in de andere" Ellechien knabbelde aan het koek je, knikkend. „Zeg dat wel." En vertelde, wat haar die dag in Drou- wenerhoek was overkomen. „Het staat wel vast, dat zij of een ander na mijn vertrek weer in huis is ge weest en op de vliering aan het rom melen geslagen is. Waarschijnlijk op zoek naar dat document." Ze wees op het papier, dat voor hen op de tafel lag. „Het is allemaal even' raadselachtig". „Laten we eerst maar eens af wachten met wat voor nieuws Har- men thuiskomt," meende Niek en en daar waren de beide vrouwen het mee eens. Het was reeds over half negen, toen men de wagen van H armen over het erf zag rijden. Een paar minuten later stond hij in de kamer, zijn vrouw een kus ge vend en de anderen begroetend. „Hallo.,., nog nieuws uit Drouwe- nerhoek?" „Daar is elke dag wat te beleven tegenwoordig," meesmuilde zijn schoonzuster. „Maar vertel jij eerst maar eens. Je hebt een ontdekking gedaan, he?" Hij ging zitten en keek dankbaar naar zijn vrouw, die al een kop kof fie voor hem neerzette. „Ja lui, het wordt inderdaad steeds gekker. Ik ben eerst naar een paar leveran ciers geweest - hij haalde drie no ta's uit zijn zak en overhandigde die aan zijn broer - en daar waren ze ineuws op deze zender is omstreeks kivart voor twaalf te verwachten. 1 NED. II: Door. vooravond is als gebruikelijk bij de AVRO voor Top- pop. Aansluitend op het journaal brengt de AVRO een aflev'ering van Kung Fu. Kwai Chang Caine moet als een soort scheidsrechter optreden bij een vete tussen een religieuze groep en een gezelschap .veehouders. Aanleiding van de vete is het uit breken van een ziekte onder de schapenkudde. De veehouders drei gen de huizen van de religieuzen plat te branden en dat wil Caine proberen te voorkomen. Reeds van avond de eerste aflevering i uit de derde serie van De gebroeders Ham mond. In Engeland heeft het verhaal zo'n succes dat men daar reeds clenkt aan een zevende serie. Na alle moeilijkheden waarmee het tran sportbedrijf in de tweede serie te kampen heeft gchacl, gaat in hel be gin van de clerde reeks alles voor de wind bij de Firma Hammond. Bar bara Kingsley komt met een verras sende mededeling van vakantie te rug. Na de aktualiteilen vun AVRO's Televizier is het de beurt aan het 1KOR. Deze begint vanavond met cle twaalf delen tellende serie Geloven in de onvoltooid verleden tijd over het politieke, sociale en hel gods dienstige leven van cle beschavin gen, waarbinnen hel oudtestamenti sche jodendom en hel eerste chris tendom zich hebben ontwikkeld. VRIJDAG 11 JULI NED. I: 18.25 Tour de France; 18.45 Mniniolen: 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 20.00 Jour naal; 20.20 Dag, clag heerlijke lach; 21.20 Rio Bravo; 23.40 Journaal. NED. II: 18.45 Minimolen: 18.55 Nieuws; 19.05 Topijop; 20.00 Jour naal: 20.20 Kung Fu21.10 De zomer in het hoofd; 21.20 De gebroeders Hammond22.10 Televizier; 22.55 Geloven in de onvoltooid verleden tijd; 23.25 Journaal. ZATERDAG 12 JULI NEDI: 's Middags zit de VARA op deze zender. Vanaf drie uur zijn cle eerste tachtig minuten voor de film Het grote avontuur, over een reis om de wereld van 27.000 zeemijl. Klokslag vijf uur komt de jeugd aan bod met c/e Film van Ome Willem. Die jeugd komt ook in de vooravond aan haar trekken, als de VARA een aflevering van cle vrolijke serie Sirütemakeropzeeshow herhaalt. Tol acht uur worden vervolgens nieuwe grammofoonplaten bejhbeld dan ivel gekraald in het programma Top of Flop. Na het journaal wordt plaats gemaakt voor Joost Prinsen die dc kwis Haantje de Voorste zal presen teren. Vragen over tv-programma's, liedjes en foto's bieden dc kwiskan- didaten cle kans er een aardig centje bij te verdienen. Bruisehd van amu sement is het programma Hier Hil versum... hier is de VARA, dat weer het duo Joke Bruys-Gerard Cox bieclt. in een liedjespotpourri, de door J. D. POSTHUMUS tamelijk wantrouwig. Enkel deze meneer Steinbergcr - hij wees naar een nota - die onder andere een twintigtal stoelen heeft geleverd, /.ei dat ze gebracht waren naar de Wio- senstrasse. aan de buitenkant van Munster. En daar vond ik inderdaad dat Haus Finkenstein. Ik had al ge vraagd. wat het voor een huis was. maar hij hield zich op de vlakte: ik weet 't niet, meneer; het is me on mogelijk de behuizingen van al mijn klanten te bekijken. De referenties waren goed en ik kreeg een voor schot, dus leverde ik graag. Nou, ik had dus het adres en reed van Georgsdorf naar Munster, een klei ne honderd kilometer. Ik hoefde daar niet lang te zoeken. De Wiesen- strasse is een vrij nieuwe straat, helemaal buiten de stad. En nu mo gen jullie drie keer raden, wat dat voor een instelling is, dat Haus Fin kenstein". „Toch zeker niet een sextent of iets dergelijks?"' Ellechien keek haar zwager geschokt aan. Harmcn grinnikte. „Nee. Enfin, laat ik jullie maar niet langer in het ongewisse laten: het is een bejaar dencentrum". „Een bejaardencentrum?" her haalden dc andere drie als in koor. Dc man knikte. ..Een bejaarden centrum. Plaats biedende aan onge veer veer tig mensen boven de zes tig jaar. Ja, ze kijken daar niet zo krap op ccn leeftijd. Maar dat is nog niet alles. Het huis is zeer ex clusief en uitsluitend zeer gegoede mannen en vrouwen op jaren kun nen er appartementen krijgen. Het is namelijk het meest luxe tehuis Zondag 13 juli, 21.35 uur, Nederland I: Russen in de ruimte. Naar aan leiding van de ruimtekoppeling door de Amerikanen en Russen dit pro gramma. Op de foto v.l.n.r. Tom Stafford, Vance Brand, Donald Slay- ton, de bemanning van de Apollo en Aleksey Leonov en Valery Kubasov de bemanning van de Soyoez groep Bots met cabaret en de jazz- pianisle-organiste Rhoda Scolt. In de rubriek Portret wordt stilgestaan bij de geschiedenis van het Friese hei- dedorp Harkema. Een aflevering van dc spannende serie De commis saris besluit cleze VARA-avond. De commissaris buigt zich over de aan slag op een, óp het eerste gezicht, eerzaam burger. Bij het onderzoek blijkt clat cle vermoorde een merk waardige verhouding had met een Ie ra res. NED. II: De filmakteur Patrick Macnee is vanavond tweemaal te zien op deze zencler. Eerst in een af levering van De Wrekers en later op de avond in het verhaal De Rus. Met een aflevering van De Flintstones gaal de KRO vanavond van start. Fred Flintstone en zijn vriend Bar ney geven er blijk van niet zo erg in hel honkbalspel bedreven te zijn. Een ander brokje amusement brengt cle rubriek Kareltjes kolderieke ka priolen, cle serie filmkluchten met de akleur Harold Lloyd. Na hel jour naal is het duo De Wrekers aktief in Spelletjes. Tijdens het spelen van ganzenbord sterft een zekere De.xier aan een slangebeet. liet lichaam wordt door John Steed gevonden in een draaimolen en hij herkent in cle docle een oude legervriend. Tara King en John Steecl moeten in een puzzelcentrum op bezoek om cle moordenaars op te sporen. Na de kleine kwis is het weer tijcl voor de aktualileiten in dc rubriek Brand punt. Voor de nachtrust is hel wel licht minder goed. maar een feil is, dat het kijken naar de serie Great Mysteries met Orson Welles de moeite waard is. In het verhaal De Rus speelt Patrick Macnee een ze kere Charles Foster die in kontakt komt met een Russische soldaat die hij jaren geleden het leven heeft ge- tred. ZATERDAG 12 JULI NED. I: 15.00 Journaal: 15 02 Het grote avontuur; 10.10 De betoverde lagune: 17.00 De film van Ome Wil lem; 18.45 Minimolen: 18.55 Jour naal; 19.05 De Slratemakeropzee- show; 19.30 VARA's hete luchtbal lon; 20.00 Journaal; '30.20 VARA's hete luchtballon (vervolg). 21.55 Portret: 22.25 De Commissaris23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Minimolen; 18.55 Journaal; 19.05 The Flintstones; 19.25 Kareltjes kolderieke kapriolen; 19.50 't Zand 33: 20.00 Journaal: 20.20 Dc Wrekers: 21.10 De kleine kwis; 21.45 Brandpunt; 22.05 Orson Welles presenteert Great mysteries; 22.30 Journaal. voor ouden van dagen in de wijde omgeving". Ze keken elkander niet-begrij- pend aan. Niek vroeg: „Hoe kwa men die nola's, gericht aan de fir ma Bom in Alkeveen. dan bij moe der in het kabinet? Het is me nog steeds zo duidelijk als koffiedik." „Daarover kan misschien neef Reinder uitleg geven", antwoordde Harmen. „Maar ik heb nog meer nieuws. Van wie denken jullie, dut dit tehuis is? Tussen haakjes, zo te zien is de waarde van het gebouw zeker een paar ton. als het niet meer is. Het is niet nieuw, maar het ziet er behoorlijk onderhouden uit. Ik heb de receptionist van het gebouw gesproken. Met een smoesje kwam ik binnen. Zei. dat ik inlichtingen wilde, omdat ik plaats zocht voor een familielid. Zodoende meende ik ook te mogen vragen, wie eigenaar is van dit centrum". Hij keek de an deren even aan, maar toen niemand reageerde. Vervolgde Harmcn: „Het in nu een stichting. Duits bezit, maar met êcn Nederlander er in. Maar de receptionist zei ook, dat het vroeger eigendom was van oen Hollandse weduwe, die in Friesland woonde. Ik vroeg nog haar naam. maar die wist. hij zich niet meer te herinneren. We kunnen evenwel ge voegelijk aannemen, dat het moeder geweest is. die dit in bezit had!" Hoofdstuk 13 Even was het stil. Toen begon El lechien te lachen. En die lach klonk bevrijdend voor de andere drie men sen in het vertrek. Ook Niek begon even te grinniken. Ellechien zei. zo tussen het lachen door; „Het is toch te gek. jongens. Als Je nagaat, dat moeder zo ongeveer een kapitaliste moet kijn geweest om eigenaresse te zijn van een bejaardencentrum voor rijken. Hop ter wereld is ze er aan gekomen? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7