GEEN AKKOORD TUSSEN ISRAËL EN EGYPTE Stank in Rijnmond Frankrijk wijst drie leden Cubaanse ambassade uit Veel waterschade in Roemenië SLECHTE 00GSTVERWACHTING VOOR GERST, TARWE EN VLAS IN ZEELAND Toerist maakt dodelijke val Tempels door aardbeving beschadigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT in au nummer: Raadsvergadering Brouwershaven Kissinger: teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Is WAARIN OPGENOMEN Donderdag 10 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21721 (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. WASHINGTON, 10-7. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, is woensdag naar Europa vertrokken. Vlak voor zijn vertrek noemde hij het berielit dat het akkoord tussen Israël en Egypte al rond is, „volkomen onjuist". ROTTERDAM, 10-7. Het warme, vrijwel windstille weer, heeft woens dagavond en donderdagmorgen in het Rijnmondgebied weer geleid tot tientallen klachten over olieach tige stank. De milieudienst van het openbaar lichaam Rijnmond liet rond middernacht, „Code 2" uilgaan, waarmee de industrieën in het Wa terweggebied worden verzocht stankverwekkende aktiviteiten zo veel mogelijk te staken. De klachten over stankoverlast komen voornamelijk uit Schiedam en Vlaardingen. PARIJS, 10-7. Frankrijk heeft drie leden van de Cubaanse ambassade gelast het land tc verlaten. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Parijs, die dit heden (donderdag) be kendmaakte, verklaarde naar aan leiding van dit besluit dat de uitwij zing in verband staat met het on derzoek naar het doen en laten van de Zuidamerikaanse terrorist Hitsj Ramirez Sanches, beter bekend als „Carlos", die de leider zou zijn van een internationale groep politieke extremisten. Op de vraag van een verslaggever of beide partijen dicht in de buurt van dit beslissende punt zijn geko men, antwoordde de minister: „neen, wij zijn volstrekt nog niet zover. Maar Israël en Egypte werken ern stig in die richting en de V.S. heb ben herhaaldelijk getoond dat zjj de vrede op een voor allen rechtvaar dige basis willen bevorderen". Kissinger reageerde hiermee ken nelijk op een verklaring van presi dent Sadat, woensdag gepubliceerd door de bladen van het krantencon cern Hearst, Sadat gaf in een vraag gesprek met twee verslaggevers van deze bladen te kennen dat Egypte en Israël het eens zijn geworden over de basisvoorwaarden voor een neuw troepenscheidingsakkoord. Israël, al dus Sadat, zal in het kader van dit akkoord de olievelden van Aboe Ro- deis in de Sinai aan Egypte terug geven. De Egyptische president wilde niet meer bijzonderheden geven. Hij geloofde dat de nieuwe overeenkomst spoedig getekend zal worden en zei dat hij, na het sluiten van het ak koord, het mandaat van de V.N.- vredesmacht in de Sinai jaarlijks en niet voor een periode van drie of zes maanden zal verlengen. Sadat hernnerde er voorts aan dat hij de vorige maand in Salzburg tegen pre sident Ford gezegd heeft dat de V.S. na de terugtrekking van de Israëli sche troepen uit de Mitla- en de Gi- dipas, een systeem in deze strategi sche passen kunnen aanbrengen waarmee men in een vroeg stadium kan waarschuwen. Bespreking in Bonn Inmiddels is premier Rabin van Israël die op het ogenblik een be zoek aan West-Duitsland brengt, in Bonn besprekingen begonnen met bondskanselier Schmidt. Voor zijn vertrek naar Bonn had Rabin op een persconferentie in West-Berlijn nog maals duidelijk te kennen gegeven dat Israël „geen vrede tot elke prijs" wil. Het gedeeltelijke akkoord met Egypte waar wij door bemiddeling van de Amerikanen op aan sturen,, aldus Rabin, moet een werkelijke stap in de richting van de vrede en niet alleen een militaire overeen komst zijn. Volgens de Israëlische premier is Israël bereid echte con cessies te doen, waaronder over dracht van de olievelden en ander grondgebied en terugtrekking van troepen, maar krijgt het daar „in het gunstigste geval alleen maar woor den voor terug". Rabin gaf te ken nen dat een waarschuwingssysteem in het gebied van de Gidi- en Mitla- pas om Israëls kwetsbaarheid voor verrassingsaanvallen te vermindex-en een belangrijk, nog niet geregeld punt is voor een troepenscheidings akkoord. Rabin, de eerste Israëlische pre mier die een officieel bezoek aan West-Duitsland brengt, heeft zijn verblijf in de bondsrepubliek ver lengt om zaterdag een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger te kunnen hebben. LISSABON. De assemblee van de beweging van de strijdkrachten in Portugal heeft na beraad van 18 uur een aantal richtlijnen gegeven voor de verdediging van de revolutie. Hiertoe behoort.de uiteindelijke in stelling van „een nationale volks vergadering". WENEN, 9-7. In bet midden, zui den en oosten van Roemenië staan tienduizenden hectaren bouwland onder water. Duizenden boeren pro beren met de hand nog te oogsten wat mogelijk is. Honderden huizen zijn ingestort en in sommige fabrieken ligt het werk stil. Officieel is geen verlies van mensenlevens gemeld, maar volgèns buitenlandse waarnemers is de schade zo groot, dat er ook men sen het slachtoffer moeten zijn ge worden. In 1970 kwamen bij over stromingen van soortgelijke omvang 200 mensen om. President Ceausescu heeft opge roepen alle krachten te mobiliseren om te oogsten wat mogelijk is en drooggevallen velden zo snel moge- De rekening van het natte najaar Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 GOES, 9-7. De hoeren in Zeeland krijgen nu de reke ning gepresenteerd van het natte najaar. Het land 1 dijkt zó beschadigd door het werken in de doornatte grond, dat de stand van het graan op de akkers een onregelmatig beeld vertoont. Overal ziet men kale en dode plekken. Vooral in West-Zeeuws-Vlaanderen, West-Walchcren en Wcst-Noord-Bevcland, vorig jaar de natste gebieden staat het graan er het slechtst voor. Volgens dr. i.r C. W. van Beckom, hoofd- ingenieur-direkteur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland is het groeisei zoen ook te kort door de late inzaaiperiode. Daardoor is de blad- cn vrucht- vorming minderwaardig. Er komt wel een are in het koren maar de korrel daaruit is nog net genoeg voor klppcvocr. zegt hij. Volgens de heer Van Beekom moe ten de boeren dit seizoen over de hele linie rekening houden met 25 procent minder tarweopbrengst. Vo rig jaar was er per hectare een op- bengst van 6400 kg. Dit jaar zal van dezelfde oppervlakte niet meer dan 4500 kg tarwe worden geoogst. Gerst Bij het gerst is de situatie niet minder somber. Vorig jaar kwam er 4500 kg gerst van één hectare af. Nu zal die opbrengst niet boven de 3500 kg komen. Daarnaast zegt de heer Van Beekom, is er 15.000 hectare minder wintertarwe gezaaid dan vo rig jaar. Voor een deel, namelijk 6000 hectare, is dat vervangen door zomertarwe, waarvan de opbrengst volgens de ramingen van het C.B.S. dit jaar 20 pet. minder zal zijn. De oogstverwachting van de zomer- en wintertarwe noemt de heer Van Beekom dan ook zeer matig. B(j de andere produkten, zoals sui kerbieten, uien en aardappelen ligt het wat gunstiger. Door een even wichtig groeiseizoen kan er nog veel goed komen. De stand van het vlas is buitengewoon slecht, zegt de heer Van Beekom. Het gewas blüft dit jaar tc kort. Er zit, zoals dat heet, geen lint in. De opbrengst van hef vlas wordt bepaald door de lengte. Door deze slechte omstandigheden zien veel boeren het niet meer zo zitten, zegt de heer Van Beckom. De opbrengst van de gewassen, de slechte econo mische situatie zijn er mede de oor zaak van dat veel boeren de oogsf- verliezen van vorig jaar dit jaar niet te boven zullen komen. SPRANG CAPELLE. De laatste loodjes voor de bouwvakkers. He den (donderdag) avond zullen velen van hen - bepakt en bezakt - het noorden de rug toekeren. En wan neer het wet zo'n warwe dag als woensdag niet meevalt de aandacht bij het werk te houden, wordt er maar even gepauzeerd om onderling de reisschema's te bespreken. lijk weer in te zaaien. Vorig jaar ging door een samenspel van regen, droogte en ondoelmatigheid een der de van de graanoogst verloren en nieuwe verliezen dit jaar zouden rampzalig zijn. Protestmuziek op stoep bij C.R.M. RISWIJK, 10-7. Op de stoep voor het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk in Rijswijk hebben leden van het gewestelijk orkest voor Zuid- Holland heden (donderdagochtend) een „openluchteoncert'' gegeven. Zij wilden hiermee kracht bijzetten aan hun verlangen om van het mi nisterie van CRM f 500.000 extra sub sidie te krijgen, waaruit de sociale lasten en de pensioenen van de or kestleden kunnen worden betaald. De provincie Zuid-Holland krijgt van CRM al een subsidie van f 400.000 in het tekort van dit or kest, dat volgens bestuursleden het orkest met de hoogste podiumbe zetting in ons land is. STRAATSBURG, 9-7. De 37-jarige H. Koek uit Valkenswaard, heeft een dodelijke val gemaakt in de buurt van het Franse Seebach in de Vogezen. Vermoedelijk is de heer Koek bij de watervallen bij Seebach over een hek geklommen op een plaats, die verboden was. Hij heeft toen een val van tien meter gemaakt en liep daarbij een schedelbasis- fractuur op. Advertentie U kunt bij de R.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! A. S. FLIKWEERT Brouwerstraat 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2196 ZIERIKZEE. Een vertrouwd gezicht op de kunst- en antiekmarkt is dat van de glasblazer, die met zijn de monstraties altijd weer vele belang stellenden weet te trekken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RANGOON, 9-7. Dinsdag zijn tal rijke tempels in de omstreken van Pagan in hel hart van Birma be schadigd door een aardbeving, zo heeft de meteorologische dienst van Birma woensdag bekendgemaakt. Er zijn geen slachtoffers. De beschadigde tempels zijn eeu wen oud en bevatten edelstenen, dia manten cn goud. Drie ervan, in Ma- habawdi. Boe en Lawkananda zijn in de rivier de Irrawaddy terechtgeko men. Verwachting tot vrydagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt met enkele buien; zwakke tot matige zuidweste lijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima van 19 tot 23 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaluren: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 juli. Zon op 4.32, onder 20.58 Maan op 7.42, onder 21.50 Eerste kwartier: 15 juli (20.47) HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwater 11 juli 4.48 17.02 10.07 22.39 Springtij: 11 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. Hel K.N.M.I. deelt mede: Hel ziet er naar uit dat het vrijdag minder warm zal zijn en er zullen meer buien vallen. Dit wordt veroorzaakt door een depressie, die zich al enige dagen bij zuidwest-Ier- land bevindt cn thans naar het noord oosten koerst.. Met een overwegend zuidwestelijke wind wordt vochtige en onstabiele lucht naar ons land gevoerd, waarin de temperaturen wat lagere waarden zullen bereiken dan donderdag. In het overgrote deel van Europa is het mooi zomerweer, vooral in Po len en de Balkan, waar temperaturen van boven de 30 graden voorkomen. In Duitsland komen echter plaatse lijk regen- en onweersbuien voor. KURTI 1VAARY, Somalië. Somalië is begonnen aan wat waarschijnlijk de grootste voorbereide volksverhui zing in de Afrikaanse geschiedenis genoemd kan worden: bijna 200.000 door hongersnood getroffen noma den worden naar een andere plaats overgebracht. Dit verklaarden func tionarissen van westelijke hulporga nisaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1