Werkloosheid verder gestegen In zee gaan buiten rode tonnen levensgevaarlijk Waarschuwing van Soares Overstromingen in Roemenië Minder werkloosheid in Zeeuwse bouw Europa bij bevolking in goed blaadje M .4A;' Dalend inwonertal in West-Duitsland Veel verkeers slachtoffers op Duitse wegen Dinsdag J» juli 1975 DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZEÖ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 131 üte Jaargang Nr. 'iiïiQ Vi/AARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v;h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 7> B.T.W In dit nummer: s Agrarische dag Sclioairen-Daiceland DEN I1AAG, 7-7. Het aantal werklozen is in juni weer geslegen. De stijging was groter dan volgens liet sei- zoenjiatroon verwacht mocht worden. Het voor sei zoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve steeg met 9700 tot 221.000. Dit heeft het ministerie van sociale zaken maandag bekendge maakt in zijn maandelijks verslag van de arbeids markt. MSSAltON. 7-7. Do leider van de Portugese socialisten. Mario Soares. heeft in een scherpe aanval op het media-belcid van de revolutioaire raad aangekondigd dat de socialisten door demonstraties het hele land zullen verlammen. Daardoor willen zij rond achttien maanden na de machtswisseling in het land een echte vrijheid van informatie af dwingen. Naar het dagblad „Diario de \o- tieias" maandag meldde zijn de me dedelingen van Soares een antwoord op de poging van de minister van voorlichting. Jorge Corrcia Jesuino, de huidige invioed van communisti sche militairen op de belangrijkste massamedia te versluieren. BOEKAREST, T-7. liet Roemeense persbureau heeft maandag bekend gemaakt dat grote stukken land in het zuiden van Roemenie en de Kar paten in het centrale gedeelte van dat land onder water staan. Duizenden mensen zijn ingezet om te voorkomen dal de DmbroviLh, een rivier die dwars door de hoofdstad Boekarest stroomt, buiten haar oe vers zai treden. De Donau heeft ook al grote stukken land blank gezet hoewel ze haar hoogste niveau pas aan het einde van deze week zal be reiken. Vorige week hadden Oostenrijk en Joegoslavië te kampen met water overlast en noodweer waarbij ver scheidene mensen het leven verloren llrt totaal aan werkloze mannen en vrouwen steeg in juni met 3540 tot 187.070 ten opzichte van de stand van eind mei. Bij de mannen was van een daling van 9G0 sprake, bij de vrouwen daarentegen een stijging met 4040 ten opzichte van de voor gaande maand. Daarnaast steeg het aantal mannen en vrouwen op aan vullende werken met 300 tot 4170. Het aantal personen op sociale werk- voorzieningsopjekten, voorzover zij vooi bemiddeling naar het vrije be drijf in aanmerking komen nam mei 1(50 toe tot 6390. De geregistreerde vraag naar personeel, eveneens voor seizoen gecorrigeerd, daalde met 8.900 fot 44.300. Stagnerende boiiwprodnktio Volgens het ministerie van sociale /aken is de teruggelopen persomuds- bezetting in juni in belangrijke ma le te verklaren door de stagnerende bouwproduktie en de gestegen ar- beidsproduktiviteit. Over dë eerste vier maanden van 1975 lag volgens het verslag de industriële produktic ruim 8 procent lager dan in de .over eenkomstige periode vorig jaar. Eind april was het aantal werklozen al ongeveer 70.000 hoger dan een jaar daarvoor. Schippersknecht verdronken KRIMPEN AAN DE IJSSEt., 7-7. De 23-jarige schippersknecht P. J. B- uit Antwerpen in België is maan dag verdronken. De jongeman is gaan zwemmen maar was volgens de politie de zwemkunst niet meester. Het schip waarop hij voer, lag op de werf van het scheepsreparatiebedrijf Hamburg N.V. De Rijkspolitie te water heeft la ter zijn lijk gevonden. In mei en juni bedroeg de groei*"- van het aantal werklozen ten op zichte van de overeenkomstige maanden van 1974 al circa 75.000 voor seizoen gecorrigeerd. MIDDELBURG, 7-7. - In Zeeland zjjn veel werkloze bouwvakkers in juni aan het werk gekomen doordat zij werden ingeschakeld bij de af bouw van vakantiewoningen en bij de uitvoering van de versnelde dijks- verhogingswerken langs de Wester en Oostcrschelde. terwijl ook bouw vakkers vanuit Zeeuws-Vlaanderen in België gingen werken. De vraag naar bouwvakkers, voor al in de grond-, weg- en waterbouw, is vorige maand ook toegenomen. De helft van de vraag naar per soneel in Zeeland ligt in de metaal sector, nl. van de 1059 aangeboden arbeidsplaatsen moesten het 508 me taalbewerkers zijn. Toch loopt ook de vraag in de metaalsector terug. Vorig jaar juni was de aanbod- vraagverhouding 1 op 6, nu i§ dit nog maar 1 op 2. BRUSSEL. 8-7. 87 pot van de bevolking van het Europa van de negen staat gunstig tegenover de Europese gemeenschappen. .78 pet is voor rechtstreekse algemene verkie zingen van het Europees parlement en 74 pet vindt dat de EEG zich moeten ontwikkelen tot een Euro pese unie. Dat blijkt uit de resultaten van de „Eurobarometer"', een onlangs in alle EEG-lidstaten gehouden enque- te. waarvan de resultaten maandag in Brussel bekend gemaakt zijn. Het is de derde keer dat, in opdracht van het „dagelijks bestuur" van de EEG (de Europese Commissie) zo'n en- quete is uitgevoerd. In Nederland heeft het NIPO de enquête gehou den. In totaal zijn 9.500 Europeanen van 15 jaar en ouder over de ge meenschappen ondervraagd. De en quête kostte ruim 100.000 gulden. Dit nummer beslaat uit 10 pagina'* JACKSONVILLE. Trots laat Blaekic Reasor (I.) fit Jacksonville, Florida, zijn zojuist gevangen hamerhaai zien. liet heest dat 300 meter uit de kust aan de haak werd geslagen, werd in. een uur binnengehaald. Met .een gewicht van ongeveer 350 kilo en een lengte van 4,70 meter wordt de vangst als nieuw internationaal rekord in de sportvisserij gezien. ROTTERDAM. De werkloosheid onder de afhankelijke mannelijke be roepsbevolking ligt in Rotterdam ruim boven het gemiddelde in de provincie Zuid-Holland. Volgens de direkteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Rotterdam is in de Maasstad 3.71 procent van de afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking werkloos, tegen 3.02 procent in de provincie. Wat betekent de „Vraagtekenvlag' WESTERSCHOUWEN. 7-7. Ilot drukke seizoen is in volle gang en dat betekent voor SclionweiTs Westhoek een massaal bezoek van zon- en zee-zoekende vakantie gangers. Een dagje aan liet strand met mooi weer, is voor zeer velen vakanliegenieten bij uitstek. Helaas moet worden vastgesteld dat nog altijd onnodig ernstige ongevallen aan zee kunnen plaatsvinden, omdat men zich niet voldoende op de hoogte heeft gesteld van de bevciligingsregcls die toch niet voor niets zijn opge steld. Op de Wcsterschouwsc stranden wordt het strandbevciligingswerk georganiseerd en uitgeoefend door enthousiaste leden van de Reddingsbri gade YVestcrschouwen, die over twee posten beschikt: een bij Rencssc. de ander bij Westersehouwen. (Foto; Zierikxcesche Nieuwsbode) Gebleken is dat veel strandbc/.oe- kers onbekend zijn mei de bedoeling van de zg. vrangtekenvlag. Is deze vraagtekenvlug - letterlijk: een vlag met een groot vraagteken - in top gehesen, dan wil dit uitsluitend het volgende zeggen: by de reddingsposl is een kind aanwezig, zonder vader, moeder of andere familie. De vrang tekenvlag beteken! dus: er is een kind gevonden. Zoekgeraakte kinderen Voor ouders die hun kindtoren) op het strand zijn zoekgeraakt kan het goed zijn te weten" dat zij zich bii de reddingsposl kunnen melden: leden van de reddingsbrigade zullen dan ijverig gaan helpen hij de opsporing van do vermiste kleine. Een zaak waar het reddingsbriga de-personeel erg over in kan zitten is het betreurenswaardige feit dat er nog altijd zwemmers en zwemsters zijn die de rode tonnen volstrekt ne geren. en dat ondanks de geplaatste waarschuwingsborden. Rode tonnen De rode tonnen vormen een waar schuwing voor een levensgevaarlijke situatie waarin zwemmers cn zwem sters onherroepelijk terecht komen bij het zwemmen in zee. vóórbij die tonnen. Er kan niet genoeg op wor den gewezen dat het in zee zwom men builen de rode tonnen werke lijk levensgevaarlijk is. Allen die niet kunnen zwemmen, maar graag pootje-baden, wordt dringend aangeraden niet verder dan de knieën in hel water te gaan. Dit in verband mot de onderstroom die soms gevaarlijk sterk kan zijn. Goede zwemmers mogen nimmer vergeten: de zee i.s bepaald geen binnenwater. Verder wordt er uitdrukkelijk op gewezen dat het verboden is in zee te gaan met drijvend materiaal als luchtbedden, ringen e.d. Spelen met ballen wordt sterk afgeraden: velen moesten al op 'l nippertje uit zee worden gered omdat zy zich bij hel achterhalen van een bal te ver had den gewaagd. WIESBADEN. 7-7. Voor het eerst sinds bet eind van de oorlog is de bevolking van de Bondsrepubliek in 1974 afgenomen. Volgens het Federaal Bureau voor de Statistiek in Wiesbaden lolde West-Duitsland eind 1974 (52 miljoen inwoners, dat is ongeveer 110.0QO minder dan eind 1973. Volgens de deskundigen is het da lend inwonertal het gevolg van een verminderde immigratie en een la ger geboortecijfer, het aantal geboor ten is in een jaar tijd met. 1.5 pro cent vermindei d. Gerekend over de afgelopen tien jaar daalde het aan tal huwelijken met 23 procent en het aantal geboorten met bijna 40 pro cent. In dezelfde periode steeg het sterftecijfer met zeven pincent. De uitzondering i meestal de regel heden i i morgei. Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk onweer Plaatselijk onweer maar ook perio den met zon; zwakke tol matige wind uit uiteenlopende richtingen; mini mumtemperaturen omstreeks 16 gra den. maximumtemperaturen van 70 lot 25 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MA ANSTANDEN 9 juli. Zon qp 4.30. onder 20.59 Maan op 5.02. onder 21.50 10 juli. Zon op 4.31. onder 20.58 Maan op 6.20. onder 21.22 Nieuwe maan: 9 juli (5.101. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatev 9 juli 3.16 15.35 8.44 21.16 10 juli 4.02 16.22 9.25 21.58 Springtij:-11 juli HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-7. Het K.N.M.I. deelt mee: aan het warme weer, in de vroege ochtend wezen de thermo meters in het zuiden en midden van het land op enkele plaatsen al 25 graden aan, komt in het komende etmaal een einde. Een depressie heeft zich van de Golf van Biskaje naar de ingang van het Engelse ka naal verplaatst, waarbij koelere oceaanlucht West-Frankrijk en Zuid-Engeland is binnengedrongen. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt zal in dc loop van dinsdag ons land passeren, wat plaatselijk gepaard zal gaan met omveer. Achter het front draait de wind naar het zuidwesten de mid- dagtemperaturen zullen daarbij waarden bereiken van circa 20 gra den. MUNCHEN-STUTTGART. 7-7. Na dc chaotisch*? toestanden op de Duitse wegen heeft de politie maan dag de droevige balans opgemaakt. Alleen in de zuidelijke deelstaten Beieren en Baden -Wiirttemberg kwamen, volgens een eerste over zicht. op weg naar hun zomervakan tie bij meer da» 3.000 verkeerson gelukken 46 mensen om het leven. Meer dan 1.200 mensen raakten deels ernstig gewond. Volgens het persbureau DAP zijn elders in de Bondsrepubliek nog eens 32 mensen bij verkeersonge lukken omgekomen. Heefl u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1