DE GROENE TAS Israel onder druk Nederlanders spaarden meer ondanks naderende vakanties Kabinet wil wel weer met Landbouwschap praten BLIK DOOR HET WERELD Garagewerk duurder Het NVV en de werkgeversnota Bende steelt bloed van slapende mensen Wat biedt de BEELDBUIS? Waarschijnlijk de belangrijkste fase in het eindeloze kowflikt van hei Nabije Oosten is ingegaan. De Amerikaanse druk op Israël is nu zwaarder geworden dan ze ooit ge weest is niet ten onrechte dat pre mier Rabin daarop reageerde door zijn volk erop te wijzen dat Israël aleen staat. Zoals het altijd alleen gestaan heeft, voegde hij eraan toe. Maar dat laatste is niet geheel juist. Inderdaad heeft Israël het vechten altijd alleen op moeten knappen - afgezien dan in zekere zin van hel droevige Suezavontuur met Frank rijk en Engeland en dat liep dan ook vooral zo droevig af omdat de VS toen geen tin hadden daaraan steun te verlenen. In alle andere gevallen zowel in militaire als diplomatieke strijd, heeft Israël zeer veel gehad aan de steun van de VS. En dat niet alleen door de wapenleveranties maar vooral ook door politieke ak- r witeiten. Om tal van redenen hebben de VS er geen belang bij op gespannen voet te staan met de Arabische we reld. Dat is niet alleen om de olie, maar ook 0111 redenen van machts evenwicht in de wereld. En wie nuchter de zaak beziet kan niet an ders rekenen dan dat de grote Ara bische wereld als relatie aanzienlijk meer betekenen moet dan dal ene landje. Hel kan ook gesteld worden dat de VS tot dusver eigenbelang aanzienlijk minder hebben laten spreken dan morele verplichtingen al is vooral in verkiezingsjaren door het machtigste stemblok van de Joodse Amerikanen natuurlijk meni ge politikus uit lijfs- of liever zetel- behoud wel geneigd die groep niet tezeer te vertoornen. Natuurlijk is ook in hel verleden meer dan eens een Israëlische am bassadeur of premier in Washington met hartige wooorden toegesproken. Maar op de een of andere manier werd dan toch wel weer iets gerit seld om de wapenleveranties door te laten gaan. Ditmaal blijft de militai re en ekonomische hulpverlening tot een bedrag van 2' miljard dollar „in beraad" zoals het beleefd maar drinc/end neezeggen diplomatiek heet. Israëlische stijf koppigheid Ford en Kissinger laten er geen twijfel aan bestaan dat ze de schuld over het almaar weer in een impas se raken van de gesprekken over re gelingen in de Sinai bij Jeruzalem zoeken. En dat is niet alleen iets wat een definitieve regeling almaar laat uitblijven het is bovendien iets wat direkt een klap betekent voor het Amerikaanse prestige. De VS - Kis singer Këëft ér zich ongans aan ge vlogen tussen de hoofdsteden- heb ben klaargespeeld dat onder hun' auspiciën min of meer direkte ge sprekken tussen Israël en zijn bu ren begonnen om tot een regeling te komen. Ook al is het aantal konkre- le toezeggingen dat hieruit voort kwam van Arabische zijde niet over weldigend, Kissinger heeft er wel mee bereikt dat praten met Israël ook al ging het met een omweg, iets doodsnormaals is geworden ivat het voorheen niet was. DEN HAAG, 4-7. Vanaf 1 juli 1975 mogen garagebedrijven de werk plaatstarieven verhogen met 3,5 pro cent. Hierover is overleg gevoerd tussen de BOVAG en het ministerie van economische zaken. De verhoging is een gevolg van de kostenstijgingen die zich in deze be drijven per 1 juli 1975 hebben voor gedaan. De doorberekening van deze kos tenstijgingen geschiedt in overeen stemming met de Prijzenbeschikking goederen en diensten 1975, zo heeft het ministerie vgn economische za ken meegedeeld. AMSTERDAM. Amsterdam doet iets voor kinderen, die niet met va kantie gaan. Rustig zitten op een bal en kijken hoe hard je vriendjes lopen, is mogelijk bij de aktiviteiien die door het Vakantiekomité Am sterdam worden ge-organiseerd. llierin ligt geen garantie voor Is- raëls veiligheid, maar een verkapte erkenning is het wel. En in die zin heeft met name president Sudat din gen gezegd die nog maar kort gele den niet gezegd konden worden om dat de algehele toorn en verachting van de Arabisch wereld over hem zou zijn uitgestort. De Israëlische tegenzin om kon- sesies te doen - nota bene ten aan zien van tweebergpassen op bezet gebied die ze ook niet bézaten toen ze zich toch aardig teweer konden stellen tegenover een overmacht - dwingt de VS haast om dan maar de oorspronkelijke afspraak te volgen om in Geneve met een onhandel baar groot gezelschap haast gega randeerd niets tot stand te brengen. Dat wordt een klap voor het Ameri kaanse prestige en in het bijzonder voor president Ford die nog hoopt een ambtstermijn in het Witte Huis te veroveren aan de stembus. Wat Israël nu te horen heeft gekregen - al noemt president Ford het uit drukkelijk geen ultimatum - is dat het nu wel degelijk toe moet geven of alle hulp uit de VS droogt op al kan Israël dit amper verdragen: Israël is een oude en beste vriend, maar het moet niet eraan meewer ken dat het toch al gehavende ge zicht van Uncle Sam nog meer ge havend wordt. Of dat hij het hele maal verliest. UTRECHT, 3-7. In een commen taar op de werkgeversnota „winst, werk, welzijn" zegt het NVV dat de werkgeversorganisaties in die zin een duidelijk nota op tafel hebben gelegd, dat zowel titel als inhoud van het stuk getuigen van een dui delijke werkgevei-smentaliteit, waar in de winst voorop wordt gesteld en het welzijn achteraan bungelt. Het terugdringen van de reële ar beidskosten, die volgens de nota de komende jaren achter moeten blij ven bij de stijging van de produkti- viteit, 'noemt het NVV als gedach- tengang in zijn eenzijdigheid niet houdbaar en als zodanig een vol strekt irreële basis voor het voeren van een beleid. VISSERIJBERICHTEN Grote mosselaanvoer BRUÏNISSE, 5-7. De vorige week begonnen mosselaanvoer, zette ook deze week goed door. Door de grote aanvoer liepen de prjjzen die ge maakt worden, wel wat terug, maar over het algemeen stemden deze prijzen toch tot tevredenheid, om dat prijzen van f 35,- tot f 40,- zo als vorige week ongebruikelijk zijn. Iedere handelaar, is nu wel vol doende bevoorraad, want bij de 2750 tonnen van vorige week, kwamen er deze week nog 32.000 tonnen bij. Er schijnt vooral uit België nogal wat vraag naar mosselen te zijn, gezien de kwaliteit is dat ook niet verwon derlijk. Er is echter ook nog een an dere redenen, waarom vele kwekers haastig willen gaan leveren. Het jaar 1975 schijnt een jaar van overvloe dige zaadval te worden, zaadval die niet alleen wordt geconstateerd op de daarvoor geeigende gronden, de z.g. zaadbanken, maar die ook voor komt op de consumptiemossel per celen. Niet alleen voor mosselen blijkt 1975 een goed jaar, ook de zeepok ken tieren welig op de mosselen en op andere voorwerpen die in het water staan of liggen. De op de con sumptiemosselen voorkomende zee pokken hebben op hun beurt weer veel aantrekkingskracht voor het mosselbroed dat in het water zweeft, en zich op de pokken afzet. Gaan de mosselzaad op de con sumptiemosselen groeien, dan wor den deze consumptiemosselen ver stikt en mislukt de oogst. Daarom probeert iedere kweker, die mossel zaad op zijn consuptiemosselen con stateert, deze zo spoedig mogelijk te verkopen, vandaar ook' het grote aanbod van mosselen op de mijn in Yerseke. Aktua-T.V. over zjlvenneeHwenpliiajï HILVERSUM, 7-7. TKOS-Aktua zal maandagavond (7 juli), een door IVIbo van de Linde gemaakte repor tage over de zilvermeeuwenplaag op Schiermonnikoog uitzenden. De meeuwen worden zo agressief, dat er vrees bestaat dat zij zich op den duur ook tegen mensen zouden kun nen keren. Andere onderwerpen in deze uit zonding zijn: een gesprek met de Amerikaanse politicus Hubert Humphrey over do verhouding Euro- pa-Amerika. zulks in aansluiting op het intervicu'w dat do TROS verle den week had met de heer Stikker, alsmede oen reportage over de rust dag in de Tour de Franco. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wilnis: J. den Dikken, Benthuizen; te Schiedam (Ned. Prot. Bond): dr. B. van Blanken, Haas trecht, die dit beroep heeft aangeno men; te Leiden (gewone predikants plaats): M. J. Wagenvoorde, predi kant buitengewone werkzaamheden (Vrijzinnig Hervormd) aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Barneveld (tocz.): G. S. A. de Knegt, Kesteren, die bedankte voor Alblasserdam, Veenendaal, Woudenberg, Nieuw Lekkerland en Zvvartebroek. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel: J. den Hoed, Sliedrecht; voor Ootmarsum (toez.): J. G. Barnhoorn, Haulerwijk. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Drachten (Sta tionswijk): G. Oppedijk, Voorthui- Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Soest in comb, met Baarn, te Urk en te Wetsinge-Sau- werd in samenwerking met Winsum -Obergum: A. de Snoo, kand., Zwijndrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zeist: R. van Beek, IJmuiden. Tweetal le Vennep: D. J. Klein On- stenk, Maassluis en B. de Romph -te Naarden. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Meliskerke: A. Bac, Boskoop. Bedankt voor Wageningen: A. Bregman. Rijssen; voor Enschede: J. Karens, Opheusden; voor Rotterdam -West: N. W. Schreuder, Goes. Vrije Evangelische Gemeenten Bedankt voor Utrecht-Noord: J. A. Hamers, Wormerveer. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-West: C. van Wier, Emmen. Ger, Gemeente Nieuwerkerk Donderdag 10 juli: ds. F. Harinck te 's Gravenhage, 19J30 uur. Diabetes-syinposi um 25 oktober 1975 te Utrecht (Ingezonden) Onder auspiciën van de jubileren de Diabetes Vereniging Nederland zal op zaterdag 25 oktober 1975 in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht een nationaal diabetes-sym posium gehouden worden. Dit symposium staat onder het motto: „Diabetesen wat nu? Impulsen geven aan informatie en research". In korte inleidingen zal een aantal prominenten op het gebied van dia betes mellitus („suikerziekte") in gaan op kwesties van zowel medische als sociaal-maatschappelijke aard. Het symposium is bedoeld voor zo wel deelnemers uit de medische en para-medische beroepen, als voor ge- interesseerde „leken". Nadere inlichtingen en aanmel- dingskaarten zijn verkrijgbaar bij: Diabetes Vereniging Nederland, post bus 187, Bilthoven, telefoon (03404) 31246. Diabetes Vereniging Nederland. SCHEEPVAART Calamares. 3-7 40 m. ZO Suez naai Philippijnen Dione. 3-7 60 m. Z Las Palmas naar Bonny Ganymcdcs, 3-7 le Amsterdam Kara, 3-7 van Rotelrdam naar Tee- sport AMSTERDAM. 5-7. Verschillende s|iuarinstellliigcn in tins land hebben in juni (cu opzichte van dezelfde maand van 1974, ondanks de nade rende vakanties, een hoger spaar overschot kunnen boeken. Mot name bij de RPS was het ver schil erg groot. Hier bedroeg het overschot 1' 203 min. tegen f 46 min. in juni 1974. De Bondsspaarbank Noord-Nederland zag het overschot toenemen van f 4,2 min. tot 1' 6 min.. De Nulsspaarbank Den Haag boekte een overschot van 1' 11,8 min. tegen f 3 min. in juni vorig jaar. Wat uit de toon viel de Spaarbank te Rotterdam met aangesloten spaar banken (Gouda, Delft, Maassluis) met een overschot van 1' 6,6 min. le- DACCA, 5-7. De politie van Ban- gla Desj is een speurtocht begonnen naar een georganiseerde bende die bloed aftapt van slapende slachtof fers, en dat vervolgens verkoopt. In de havenstad Chittagong hebben Iwee meisjes verklaard dat onbe kenden hen met een spuit aftapten terwijl ze sliepen. Een van de meis jes werd wakker van de prik en toen meteen bedwelmd met chloro form. FINANCIËN EN ECONOMIE Nieuw rekord R.P.S. Voor het eerst is bij de Rijkspost spaarbank in één maand een spaar overschot genoteerd van meer dan 200 miljoen gulden. De niéuwe spaarvormen (de plus rekening voor houders van een giro rekening en de in m'ei jl. geïntrodu ceerde spaardeposito's) blijken dui delijk in een behoefte te voorzien. In totaal werd in juni 431 miljoen gul den ingelegd (in juni 1974: 242 mil joen) en 228 miljoen opgenomen (in juni 1974: 196 miljoen), hetgeen een spaaroverschot oplevert van 203 miljoen (in juni 1974: 46 miljoen). Het totaaltegoed van de spaarders bij de RPS bedroeg uit. juni 9583 mil joen tegen 8431 miljoen een jaar geleden. gen 1' 13,8 min. in juni van het voor gaande jaar. De Spaarbank voor de stad Amsterdam had eveneens met een daling van het overschot te ma ken, namelijk van f 18 min. tot on geveer f 12,8 min. Bij deze spaarbank werd de verklaring daarvoor gezocht in de omstandigheid, dat mei in ver gelijking met mei 1974 al een met ongeveer f 10 min. toegenomen over schot le zien had gegeven. LAND- EN TUINBOUW In de zomer zijn vele meststoffen het goedkoopst Op veel akkerbouw- en gemengde bedrijven worden enkelvoudige fos faat- en kalimeststoffen reeds vroeg tijdig aangekocht. Dit lijkt ons zéér verstandig! Want deze meststoffen zijn in de zomermaanden het goedkoopst. Voor deze vroege aankoop komt vooral het Thomasmeel in aanmerking. Tho- masmeel is ai verre wegde goedkoop ste fosfaatmeststof, maar in de zo mer is het nog goedkoper. En een goedkope bemesting komt bij de hui- ge hoge produktiekosten op het landbouwbedrijf erg goed van pas! Het voordeel van de vroegtijdige aankoop der meststoffen is ook dat zij tijdig op het bedrijf aanwezig zijn. Men kan ze uitstrooien wanneer dit het beste past. In perioden van min der goede leveringsmogelijkheden is dit zeker van.belang. Het gelijktijdig onderbrengen van slakkenmeel en de stoppelresten komt de werking van het fosforzuur ten goede. De kalk in deze meststof bevordert bovendien de vertering van de stoppelresten. De verdeling van de meststof door de grond is dan zo gunstig mogelijk. Een tijdige uil- strooi yan Thomasmeel op grasland bevordert de wortelontwikkeling als mede de zodevorming - voor nieuw grasland van bet hoogste belang - en vergroot hierdoor de weerstand te gen vorst. Ook met het oog op de werkverdeling op het bedrijf is er veel voor deze werkwijze te zeggen. Wanneer straks de oogst binnen is, is èr op het bouwland meer tijd be schikbaar om de basisbemesting le geven dan in het drukke voorjaar. Een goede grondgebruiker streeft er steeds naar zo economisch en zo doelmatig mogelijk te boeren. Door nu reeds zijn meststoffen aan te ko pen slaat hij twee vliegen in één klap: „goedkoop bemesten en op tijd bemesten". DEN HAAG, 5-7. Ook het kabinet heeft behoefte aan nieuw overleg met het Landbouwschap over de in komenssituatie in land- en tuinbouw. Minister mr. A. van der Stee heeft dit in zijn maandelijkse gesprek met het Landbouwschap gezegd, toen het schap aankondigde dat het op korte termijn een onderhoud met het kern kabinet (inclusief de minister-presi dent) gaat aanvragen. Het nieuwe overleg, zo meende de minister, kan het best begin augustus worden ge voerd, omdat dan de definitieve be leidsvoornemens van het kabinet voor het begi-otingsjaar 1976 worden afgerond. Voor prinsjesdag bepaalde toezeggingen doen, zo liet de minis ter nog eens weten, is niet mogelijk omdat eventuele sociale en fiscale maatregelen ook betekenis kunnen hebben voor andere sectoren. Het Landbouwschap heeft op 3 juni al een gesprek over de inko menssituatie gehad met een delega tie van het kabinet, waarvan de minister-president geen deel uit maakte. Over de uitslag daarvan was het niet tevreden. Daarna heeft de Tweede Kamer een vijftal moties aanvaard, die verbetering van de in komenspositie van land- en tuin- bouw beogen. Door het Landbouwschap gevraagd wat hij met deze moties zal gaan doen, zei de minister bereid te zijn tot het bieden van hulp aan bedrij ven, waar de inkomingsvorming dui delijk in de knel komt. Aan het Landbouw-Economisch Instituut heeft hij daarom verzocht na te gaan of het mogelijk is gegevens te ver strekken, op grond waarvan in sep tember a.s. inzicht is te verkrijgen in de vermoedelijke inkomensont wikkeling in 1975/76. DINSDAG 8 JULI NED. I: De schoolvakanties zijn begonnen en om de jeugd een heet- je te helpen bij het doorkomen van de vrije uren brengt de televisie met ingang van vandaag ook middag- uitzendingen. Tussen tioee en. vier 'Uur is de NCRV aan de beurt, mei het goochelprogrumma Simsalabimi, een documentaire over een groep bavainen in Afrika en een optreden 'van het Amselveens popentheater 's Avondsis de buis voor de E.O. 'Deze omroep doet van zich spreken met de nieuwe Zweedse serie Land van de Lappen. De serie geeft een beeld van de omstandigheden waar onder het Lappenvolk leeft. Voor achten brengt de EO ook een re portage over kinderen op vakantie. De Waltons maken na het journaal hun opwachting. John Boy krijgt grote interesse voor het schrijvers vak als het Waltongezin bezoek krijgt van een auteur. Tot tien uur resteren nog twee rubrieken. Nader Bekeken met aktualiteiten en Ten slotte, waarin de dagsluiting doords. W. Glashouwer. De VPRO besteedt de haar toegemeten tijd. geheel aan de in 1943 onder regie van Lloyd Bacon gemaakte speelfilm Actie in de Alantische Oceaan. Afgezien pan het thema van de film wordt zij in teressant geniaakt door het feit dat de hoofdrol erin wordt gespeeld door de legendarische acteur Humphrey Bogart. Bogart vertolkt de rol van een zekere Joe Rossi, stuurman van een koopvaardijschip. Mei nieuwe voorraden onderweg naar de geal lieerden wordt dit schip tot zinken gebracht door een Duitse duikboot. NED. 2: De NCRV start met een nieuwe natuurfilmserie De gehei- -men van de dierenwereld. In de eer ste aflevering worden de relaties in een groep leeuwen bestudeerd. In de tv-film^ Het logboek van de Black Pearl, na achten, worden de kijkers geconfronteerd met een makelaar die een telefoontje ontvangt waarin hem medegedeeld, wordt dat zijn grootvader op sterven ligt. Van de stervende krijgt hij de raadselach tige opdracht op zoek te gaan naar een man met foto's. Deze foto's kun nen aanwijzingen geven over de verblijfplaats van een schat voor de kust van Mexico. Na deze avon tuurlijke en ook spannende film volgt er een 40 minuten durend programma rond de tenor Willy Caron die liedjes Zingt uit hei re pertoire van de legendarische Ri chard Tauber. De NCRV gaat de lucht uit met Verleih uns Frieden, een optreden van o.m. het NCRV- Vocaal ensemble DINSDAG 8 JULI NED. 1: 14.00 Simsalabim; 14.37 NCRV-poppenkast; 18.25 Tour de France; 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Land van de Lappen; 19.30 Jonge geleerd, oud gedaan; 19.40. Vivaldi in Haarzuïlen; 20.00 Journaal; 20.20 De Waltons; 21.10 Nader bekeken; 21.55 Tenslotte; 22.00 Aktie in de Atlantische oceaan 23.15 Journaal. NED. 2: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bonny; 19.30 De ge heimen van de dierenwereld; 20.00 Journaal; 20.20 Het logboek van de Black Pearl; 21.30 Willy Caron zingt Richard Taxiber; 22.30 Verleih uns Frieden; 22.50 Journaal; 22.55 Tour de France. Advertentie 47 Wij moesten indertijd bij de no taris immers toestemming geven tot de verkoop van vaders spulletje, zo dat moeder het huis in Drouwener- hoek kon kopen? Nee, verkoop is on mogelijk; geen notaris, die zonder ons er in te kennen een koopkon trakt kan opmaken. Hij moet reke ning houden met het testament". „Ze neemt morgenochtend een fo tokopie mee van het koopkontrakt, zei ze", verduidelijkte zijn vrouw. „Neem ik morgen een vrije dag en zorg ik ervoor bijtijds in Drouwe- nerhoek te zijn". „Wij, bedoel je. want ik ga van zelfsprekend mee," besliste ze op vaste toon. „Oké. Bel Harmen even, wil je? En vertel, hoe de situatie op het ogenblik is. Dal we morgenvroeg er heen gaan. Ik wil dat koopkontrakt dan wel eens zien". Maar toen hij 's avonds de schuld bekentenis van zijn moeder zag en wist. dat het rechtsgeldig was, zat hij toch wel even te kijken. „Wat moest moeder in 's hemelsnaam met die veertigduizend gulden". Hij keek zijn vrouw verbaasd aan. „Tja, dat heb ik mezelf ook al af gevraagd. Al die jaren ga je van de veronderstelling uit. dat ze er samen net zo'n beetje van konden komen, als ze niet te gekke bokkesprongen maakten, en dan ontdek je in eerste instantie al dat geld in huis, de kost baarheden en aandelen, de postze gelverzameling en dan blijkt, dat moeder een kapitaal leende van haar medebewoonster, mevrouw Jaarsma". Hij keek nog eens naar het papier. „Hoe vatte Harmen het op?" door J. D. POSTHUMUS Ze keek voor zich uit, toen ze ant woordde: „Ik had Geer aan de lijn; Harmen is vanmorgen vroeg al weg gereden anar Duitsland. Maar Geer vond het ook onwaarschijnlijk, dat moeder het huis verkocht zou heb ben aan mevrouw Jaarsma." Niek zat nog altijd met hel doku- ment in de hand. „Ja maarals jc nu deze schuldbekentenis ziet.... Neem eens aan, dat moeder dat geld niet kon terugbetalen, dan kan me vrouw Jaarsma natuurlijk het. huis claimen. Dan kon het wel eens een juridische puzzel worden. Enerzijds hot testament, waarin staat, dal de langstlevende er mag blijven wonen tot zijn of haar dood, en dat hot huis daarna aan de kinderen vervalt anderszijds de vordering, die me vrouw Jaarsma op moeder heeft. Alleen snap ik niet. wat moeder met zo'n kapitaal moest doen. Veertig duizendik maak me sterk, dat ze nog nooit één briefje van duizend haar bezit heeft kunnen noemen, buiten het huis dan. Laat sta'an veertig." Nog voor ze gingen eten, zei Niek: ,,Ik bel die notaris op; ik wil haring of kuit hebben." Hoewel al bijna half zes. trof hij het: de notaris was nog op zijn kan toor. In het kort vertelde Niek over de gevonden schuldbekentenis. „Het dokument dateert 23 januari 1964. Is u er iets over bekend? Bijvoor beeld: waarom mijn moeder deze lening aanging?" „Hoe zijn dc namen van de be trokkenen, meneer?" „Degene, die de lening verstrekte, heet mevrouw Jaarsma-van der Weijde en mijn moeder, die dus dc lening kreeg - tussen haakjes: ze is vorige week overleden en begraven - heette mevrouw I. Oosterlaag- Bom. Beiden wonende in Drouwe- nerhoek." Blijkbaar dacht de notaris er over na, want het was even stil. Maar na enkele sekonden klonk als ant woord: „Er slaat me wel iets van voor, meneer Oosterlaag, maar op het moment kan ik geen uitsluitsel geven. De mensen zijn al weg en ik sta trouwens ook op het punt naar huis te gaan. Ik maak een aanteke ning; belt u morgenochtend hierover op. Laten we zeggen: een uur of tién. Dan weet ik misschien meer. Wordt het geld teruggevorderd, nu uw moeder is overleden?" „Dit' niet direkt. Maar we vonden in haar woning de schuldbekentenis, diè door u schijnt te zijn opgesteld. Uw' naam en adres komen er op voor." „Dan hebben we er in elk geval een kopie van. Morgenochtend kan ik u hierover meer vertellen, me neer'. En daarmee moest Niek Oosterlaag het doen. Na het eten zei de man: „Weet je wat. El, we rijden straks naar Drachten, want ik wil wel eens we ten, hoe Harmen gevaren is in Duitsland. Rijden we voor alle ze kerheid even langs moeders huis om te controleren of alles daar nog in orde is. Kunnen we Hermen en Geer tevens inlichten over die lening". Tegen zeven uur waren ze in Drouwcnerhock. Niek zette dc wa gen op een kleine parkeergelegen heid en liep de resterende honderd meters naar de bewuste woning. Hij ontsloot dc voordeur en betrad de gang. gevolgd door zijn vrouw. Niek liep meteen naar dc kamer en van daar naar de keuken en achterka mer. Maar alles was rustig. Daarna boSlecg hij met twee treden tegelijk de trap. Ellechien hoorde haar man door dc drie slaapkamers lopen en daarna dc vlieringtrap opgaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4