Doop tweede instruktievaartuig „Jan Haring II" I KEETJE TIPPEL Operatie „Voedt u zelf" in Ghana Iranees doodgeschoten Goes wil sluisdeuren voor half miljoen vernieuwen AGENDA Geen overlevenden vliegtuigongeluk in Gabon Een preekrekord I LUCKY LUKE Werkloosheid in VS verminderd? i Nautisch gebeuren „Bru' BRUINISSE, 5-7. Zaterdagmiddag werden de nkljvi- teilen van vaarschool „Zeeland" aanmerkelijk uilge- breid door de doop van een tweede inslruktie-vaartuig de „Jan Maring 11", in jachthaven „Aqnadella". Deze doopplechtigheid, niet de gebruikelijke fles cham pagne en de bekende goede wensen, werd verricht door mevr. Van Kuilenburg, echtgenote van de nautisch di rek leur. liet nieuwe vaartuig is een polyester sehcrpzeiljaeht van het type Trintel- la Ill-leits, is gebouwd op jachtwerf Anne Wever te 's Hertogenbosch, en voorzien van enkele moderne nautische apparatuur. Naast de nieuwe aan winst beschikt de vaarschool al enige jaren over hel platbodemjacbt „Jan Haring I" van bet type Terschcllinger blazer. Mol de aanschaf van dit nieuwe schip wordt do naam vaarschool ..Zeeland" omgebouwd tot instruktie en adviesbureau „Van Kuilenburg Partners B.V.". genoemd naar nau tisch direkteur J. van Kuilenburg. Tijdens de persbijeenkomst in jacht havenrestaurant „The Sailors Inn", die voorafging aan de doopplechtig heid, sprak de heer J. van Kuilen burg over de aktiviteiten van do nieuwe B.V. DEN HAAG, 6-7. De vyf Neder landers en de Franse vlieger die dinsdag in de omgeving van Mako- kcu in Gabon met hun vliegtuig te gen een berghelling vlogen, zijn al len om het leven gekomen. Dit heb ben reddingsploegen gemeld die het verongelukte tweemotorige toestel hebben bereikt. De slachtoffers waren de 41-jarige L. van 't Bosch uit Goes, diens 14- jarige dochter Yvonne, de 36-jarige Lr. G. J. van Duyvendijk uit Heem stede, de 33-jarige R. Wieffering uit IJmuiden en de 31-jarige B. Terp stra uit Beverwijk. De naam van de omgekomen vlieger is Barre. De Nederlanders waren medewerkers van de bouwonderneming Van Splunder-Gabon, TEHERAN. 5-7. Onbekenden heb ben een Iraanse werknemer van de Amerikaanse ambassade in Teheran doodgeschoten. De 25-jarige man, Hassan Hosnan, zat in een auto van de ambassade en was nc-t van het ambassadegebouw vertrokken toen hem de doorgang werd versperd door een andere auto. Daaruit sprongen twee mannen van wie een op Hosnan schoot. Deze overleed korte tijd later in een zie kenhuis. Het nieuwe schip gaat hoofdzake lijk varen voor opleidngsdoeleinden in 5-daagse of weekendtochten, waarbij de uit 5 personen bestaande bemanning de mogelijkheid geboden wordt de taken bij toerbeurt te ver delen en het schip zelf te bevaren. Tijdens deze instruktietochten zal de heer Kuilenburg het. bevel voeren. Naast het praktische is er ook een theorieprogramma dat bestaat uit een schriftelijke navigatiecursus van /.os lessen, die in de toekomst zal worden gesplitst in een deel voor de beginnende Zeelandvaarder en een deel voor gevorderden die het meer op zee willen gaan zoeken. Dc „Jan Haring II" De tochten met de „Jan Haring II" gaan tot maximaal 10 mijl uit de kust in het gebied tussen Scheve- ningen en Nieuwpoort, Een nieuw facet is de begeleiding van een groep zeilers met hun eigen schip door de Zeeuwse wateren door de „Jan Ha ring II", om op rustige en. veilige manier kennis te maken met deze wateren. Dit vlootverband varen is geboren toen indertijd de „Jan Ha ring I" onder Ouwerkerk enkele jachten in nood aantrof tijdens slecht weer, en deze naar een veilige ha- „Flitsen" uit het buitenland HAMBURG. De voormalige Gesta- po-chef van Warschau, Ludwig Hahn is in Hamburg tot levenslang veroor deeld. Aan deze 66-jarige wordt medeplichtigheid aan het vermoor den van minstens 230.000 mensen ten laste gelegd. PARIJS. Jean-Jacques Servan- Schreiber, voorzitter van de Franse radicaal-socialistische partij en uit gever van het weekblad „l'Express", heeft het voorzitterschap neergelegd. Wel is hij van plan, het partijbestuur te blijven steunen. LONDEN. De Britse politie heeft drie personen aangehouden naar aanleiding van de vondst van wa pens in een flat in Londen, waarvan men gelooft dat zij iets te maken hebben met een internationaal net werk van terorrisme'. ven loodste. Verder zijn do schepen jaarlijks gedurende enige tijd be schikbaar voor charterdoeleinden. Beide schepen zijn ingericht voor zes personen en kunnen gedurende 10 dagen gehuurd worden. Daarnaast is hel mogelijk de sche pen te huren voor hel houden van zakelijke besprekingen, met alle gewenste rust. Ook voor bemiddelin gen en andere informatie kan men bij de nieuwe B.V. terecht. De commandeur van de rijkspoli tie te water en commandant van het district Dordrecht mr. A. P. M. Spaanderman sprak vervolgens over recreatievaart en veiligheid. LONDEN. Dc Britse vereniging voor gezinsplanning heeft aangekon digd voorbehoedsmiddelen te willen uitdelen bij een popfestival waaraan ook de Amerikaanse groep Pink Floyd deelneemt. Er zal bij die gele genheid ook voorlichting over ge boortecontrole worden verstrekt. .JERUZALEM. De premier van Is raël, Yitzhak Rabin, heeft in Jeru zalem de Europese landen .verweten dat zij zich in hun rol van bemidde laars in het Midden-Oosten hebben gediskwalificeerd. „Zij hadden zich al op een standpunt gesteld hoe een uiteindelijke regeling van de kwes tie in het Midden-Oosten in elkaar zou moeten zitten", aldus premier Rabin. NEW DELHI. In India zijn na het verbod op vier partijen en 22 daar mee verwante organisaties, enkele honderden personen gearresteerd, zo is in New Delhi meegedeeld. Ook zijn huiszoekingen verricht in de kanto ren van de organisaties. Waarnemers zijn van mening dat het aantal ar restaties de komende dagen wel tot in de duizenden zal gaan lopen. NEW YORK. Bijna de helft van de 7000 Newyorkse politie en brand weermannen die eerder vorige week werden ontslagen, kregen vrijdag hun baan terug na een compromis tussen de bijna failliete stad en de staat New Yoi'k inzake verhoging van belastingen. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte heeft zondag een decreet utgevaardigd waarbij amnestie wordt verleend aan allen, die voor 15 mei 1971 voor politieke vergrij pen zijn veroordeeld, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten. CAIRO. Het Egyptische blad „Al Achbar" schrijft dat leden van de Libische geheime dienst een aantal Egyptenaren heeft geworven, die moeten helpen bij de uitvoering van het Libisch plan tot het inlijven,van 'het Egyptische westelijk woestijn gebied BRUSSEL. De Chinese ambassa deur in België Li Lien Pi, zal zijn land ook bij de Europese Gemeen schappen gaan vertegenwoordigen. De procedure voor de accreditatie van een ambasadeur is door China de vorige week in gang gezet, zo is van officiële Chinese zijde in Brussel vernomen. BELFAST, 6-7. Twee Noordierse geestelijken zeggen het wereldre- kord preken te hebben gebroken. Zij stapten vrijdagavond op het preek- gestoelte van de Presbyteriaanse kerk van Lome and Kilwargher, ten noorden van Belfast, en kwamen er pas na 50 uur en 25 minuten vanaf. De predikanten, de 40-jarige Ro bin Williamson en zijn 25-jarige ambtgenoot Robert Mckee, verbeter den hiermee het oude rekord met meer dan twee uur. Voor hun marathonpreek, die zij om. beurten hielden, hadden zij een half miljoen woorden nodig, daarbij gebruik neukend van twee teksten uit elk bijbelboek. Ze hadden er een half jaar aan gewerkt De bedoeling van hun „stunt" was een bijdrage te leveren voor een ak- tie om 10.000 pond sterling bijeen te brengen voor een liefdadig doel. Rijdende polikliniek voor Banpladesj AMSTERDAM, 5-7. Op woensdag 9 juli zullen op Schiphol twee der tien meter lange wagens door de Wilde Ganzen worden overgedragen aan het Leger des Heils. Het zijn een rijdende polikliniek en een mo biele cantine, bestemd voor het werk van majoor Eva den Hartog in Ban gladesh. Bij haar recente bezoek aan Nederland bleek, dat zij daaraan dringend behoefte had voor het werk in de vluchtelingenkampen rondom Dacca. Op haar aanwijzingen wer den beide wagens zo doelmatig mo gelijk ingericht. Na de overdracht vertrekt diezelfde middag een KLM- charter met de wagons en zoveel mogelijk hulpgoederen aan boord naar Dacca. Het Nederlandse Rode Kruis regelt dit transport. ACCRA, 5-7. Dc operatic „Vocilt uzell", die drie jaar geleden met veel publiciteit door de regering van Ghana werd gelanceerd, begint enig succes op te leveren. In februari van dit jaar was er van dc maïsoogst van 1974 voldoende over om ruim 5000 ton te verkopen aan het wereldvoedselprogramma (WFP). Hel WFP betaalde er 792.360 dollar voor, en zal de mais gebruiken voor voedselhulp aan do Knnpverdi- sche Eilanden. Wurgmoord in Haarlem HAARLEM, 6-7. Een onbekende heeft zaterdagavond in Haarlem de 57-jarige mevrouw Johanna Wester man door wurging om het leven ge bracht. De bij de vrouw inwonende 44-jarige neef ontdekte het misdrijf - kort na middernacht. Een recherche team de de Haarlemse politie (twaalf man) is inmiddels een in tensief buurtonderzoek begonnen, maar tot op heden heeft men nog geen spoor van de dader gevonden. Ook over het motief van de moord tast de politie in het duister. Duitse toerist bezweken aan verdovende middelen AMSTERDAM, 6-7. Zondagmiddag is in het Binnengasthuis te Amster dam een Duitse toerist, de 27-jarige Herman W. S. uit Lampethqim, be zweken aan een overdosis van ver dovende middelen. Volgens de verklaring van zijn i' Duitse vriend, met wie hij naar Am sterdam was gekomen, had een Ne derlandse vriendin, wier naam en adres hij niet vermeldde, het slacht offer vrijdag een inspuiting in zijn arm gegeven. Het was de eerste die hij in zijn leven zou hebben gehad. Brandkastkraker wil expositie houden LEEUWARDEN, 5-7, De brand- kastkraker Aage M„ die momenteel in de strafgevangenis in Schevenin- gen verblijft, heeft met de Leeuwar der kunstenaar Koos Reinsma een afspraak gemaakt om zijn in de ge vangenis gemaakte schilderwerk in Leeuwarden te mogen exposeren. Aage M. is druk aan het schiledren en vertelde in zijn brief aan Reinsma gegrepen te zijn door het Tantrisme en de Yantras. „Hopelijk ken je die Indiase cultus van de extase met al zijn oersymbolen met cirkels en drie hoeken". De officiële toestemming voor de expositie van het werk van Aage M. moet nog komen. Een bijzonder ge lukkige omstandigheid noemde Aage het dat er iemand in de gevangenis zit die vroeger kunstschilder en te kenaar is geweest. Van hem heb ik het een en ander geleerd, aldus Aage. Eerste geluidsarm sproeivliegtuig afgeleverd AMSTERDAM, 5-7. Deze week is door Schreiner en Co B.V. te Den Haag, importeur voor Nederland van Piper, aan het Landbouwsproeibe- drijf J. Boogaerds te Swifterband een Piper Pawnee Brave afgeleverd. Dit is het eerste sproeivliegtuig van dit type in Nederland. Het toestel - met de registratie PH-AJB - is zeer geluidsarm door toepassing van een zgn. Tiara-motor. De propeller draait slechts de helft van het aantal toeren van de motor. Ter vermindering van het geluids niveau zijn verder voorzieningen ge troffen aan het uitlaatsysteem. De Piper Pawnee Brave mei een motorvermogen van 285 pk en een kruissnelheid van ruim 200 km per uur is in staat ruim 1000 kg aan sproeistof, poeder, kunstmest of zaad mee te nemen. Deze twaalfde in ons land geïm porteerde Piper Pawnee zal binnen kort een demonstratievlucht maken voor de dirëktie van de IJsselmeer- polders, waar ook zijn voornaamste werkterrein zal liggen. Koemest naar olielanden AMSTERDAM. 5-7. Een kleine Amerikaanse onderneming, RJB Sa- les Export .uit Sequin (Washington), is erin geslaagd de Arabieren te in teresseren voor koemest. Het bedrijf heeft met de Perzische Golf-staten Dubai en Bahrein een contract afge sloten voor dc maandelijkse levering van 60.000 ton vloeibare koemest. Het contract geldt voor drie jaar en kan tot oen bedrag van 1.2 miljard dollar oplopen, zo meldt het mede delingenblad van de Vuil Afvoer Maatschappij, VAM-Modedolingen. Bij de transaktie zijn veeboeren uit 40 Amerikaanse stalen betrokken. Hoewel deze cijfers erg laag zijn in vergelijking met de inkomsten die Ghana krijgt uit de cacao (die 70 pro cent van s lands deviezen oplevert), betekenen ze een doorbraak in de pogingen de voedselinvoer te beper ken en het land in de eigen" behoef ten te laten voorzien. Ongeveer 20 procent van de Ghanese invoer be staat uit voedsel, en nog maar vier jaar geleden werd 5000 ton mais in gevoerd. Prioriteit Toen de huidige militaire regering begin 1972 aan de macht kwam gaf zij de hoogste prioriteit aan de land bouw en begon zij met een program ma om de boeren genoeg te laten produceren voor de binnenlandse behoeften. De Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) was toen al bezig in een „joint venture" met de regering de Jandbouwopbrengst op te voeren. Dit projekt begon in 1969 en de eerste fase ervan is zopas beëindigd. Het voornaamste doel is de boeren te helpen nieuwe technieken in te voe ren, ze te organiseren in coöperaties cn ze te leren kunstmest te gebrui ken. Proefnemingen te velde hebben uitgewezen dat de maisopbrengst verdubbeld of verdrievoudigd kan worden door moderne landbouw technieken toe te passen. Advertentie liUIIIIIIIIIIIIUIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI Zlerlk7.ee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pand. Mr. Moggeslraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Maandag 7 juli Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Concordia, 20.00 uur, hearing Z.'zee- se Ondernemers Centrale inzake uit hangen vlaggen en plaatsing bloem bakken enz. op stoepen. Dinsdag 8 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, filmvoorstel ling; 20.00 uur idem. Gasthuiskerk, 20.00 uur, orgelconcert door Marco Bij de Vaate. Excursie. Ver. v. Bedrijfsvoorlichting „De Val", 18.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Donderdag 10 juli Serooskerke Dorpshuis, 19.30 uur, damavond. Zaterdag 12 juli Serooskerke Natuurwandeling. Start: „De Schelp- hoek". 14.00 uur. KENNEDY. Ruimtecentrum. V.l.n.r. De Amerikaanse astronauten Tho mas Stafford, VanceBrand en Do nald Slayton voor de raket van hun Apollocapsule, waarin 'ij op 15 juli gelanceerd zullen worden om een koppeling tot stand te brengen met hun Russische collega's in een Soyez-ruimtevaartuig. GOES, 5-7. B. cn w. van Goes hebben de raad voorgesteld een half miljoen gulden beschikbaar te stel len voor de vervanging van de bin nendeuren van de sluis bij het Goesc Sas en tevens voor het uitvoeren van enkele aanvullende werkzaamheden. De binnensluisdeuren verkeren in zo'n slechte staat dat zij bij laag wa ter in dc Oosterschelde ingedrukt dreigen te worden door het water uit het kanaal, waardoor het kanaal van Goes leeg zou kunnen stromen. Aanvankelijk zou de gevaarlijke situatie met de afsluiting vrin de Oosterschelde voorbij zijn. maar nu die beslissing opgeschort is tot na 1978, vinden b. en w. van Goes het onverantwoordelijk deze onhoudbare situatie langer te laten voortduren. BIOSCOOP i DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE PROGRAMMAWIJZIGING! E E Wegens overweldigend succes 5 brengen wij op E DINSDAGAVOND 8 JULI E nog een E EXTRA VOORSTELLING E E van E Hedenavond draait de beroemde E E tekenfilm van de strip-held iimiliiin Man overleden achter het stuur ROTTERDAM, 6-7. Een 68-jarige man, die op weg wa£ naar zijn werk, is zondagochtend in Rotterdam ach ter het stuur van zijn auto overleden. De auto reed door, botste eerst op een vrachtauto, vervolgens, op een personenauto en kwam tot stilstand tegen een muur. De politie vermoedt dat de man, A. de Groot uit Rotterdam, een hart aanval heeft gekregen. Twee doden en zes zwaar gewonden bij verkeersongeluk ZAAMSLAG. 6-7. Zondagavond om half zes zijn op een kruispunt van de provinciale weg Terhole- Hoek, nabij Zaamslag een Belgische personenauto en een Nederlandse bestelauto met elkaar in botsing ge komen. De 15-jarge J. de Bruine uit Terneuzen en een ongeveer 80-jarige Belgische vrouw, waarvan de politie de identiteit nog niet kon vaststellen, werden bij dit ongeluk gedood. Drie inzittenden van de Belgische auto en drie van de Nederlandse bestelwa gen werden zeer zwaar gewond naar de ziekenhuizen te Terneuzen cn Sluiskil overgebracht. Gestoorde brengt kamergenoot om het leven AMERSFOORT, 5-7. Een zwaar gestoorde patiënt van de psychiatri sche verpleeginrichting Zon en Schild aan de Utrechtseweg in Amersfoort, de 30-jarige S. W., heeft zijn 53-jarige kamergenoot L. de C. om het leven gebracht. Volgens de zeer summiere uitlatingen van dc dader had zijn vriend hem gesard, waarna hij hem naar de keel was gevlogen en met schoppen en slagen had gedood. W. wordt sinds 1970 in dc inrich ting verpleegd. De C was er sinds 1959. De mannen waren vrienden. Veehouder verdronken bij redden van koe EGMOND a d HOEF. 5-7. De 67-ja- rige veehouder Cor Meijne uit Ég- mond a d Hoef is donderdagmiddag bij een poging om een koe uit het water te redden zelf verdronken. Dc koe wist uiteindelijk zelf op dc kant te komen. Schip overvaren: kleuter verdronken DUSSELDORF, 5-7. Bij een aan varing lussen een Nederlands vrachtschip en een andere vracht boot op de Rijn ten zuiden van Diis- scldorf is een vier maanden oud kind verdronken. Dc ouders van de baby en hun driejarige zoon, die op hel Nederlands schip voeren, zijn vol gens de politie gered. Het echtpaar is met een zenuwschok in het zie kenhuis opgenomen. Bruinisse Sportterrein, 14.30 uur, Zeskamp spelen m.m.v. ploegen uit Goes, Zierikzee Sliedrecht, Schoonrewoerd Bedum en Bruinisse. Woensdag 16 juli Bruinisse 19.00 uur, start Visserijdagen, ont vangst Miss Visserijdagen. opening attrakties. Donderdag 17 juli Bruinisse Dorpshuis, 14.00 uur, kinderprogram ma; 18.00 uur Ronde van Bru over 100 km. Vrijdag 18 juli Bruinisse 14.00 uur, oriëntatierit voor auto's; 15.00 uur. opening Bradering Korte Ring; 20.00 uur. Dorpshuis, dans avond m.m.v. popgroep. Zaterdag 19 juli Bruinisse 14.00 uur demonstratie „Para Sailing" 15.00 uur Braderie: 18.30 uur, sport- terein, NAC-HERMES DVS; 22.00 uur, vuurwerk. Donderdag 24 juli Serooskerke Dorpshuis, 19.30 uur, damavond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 WASHINGTON. 5-7. De werkloos heid in de Verenigde Staten is in juni verminderd tot 8,6 procent. De maand ervoor was nog 9,2 procent van de beroepsbevolking werkloos (gecorrigeerd voor de tijd van het jaar). De daling moet echter geheel op het conto geschreven van een statistische spitvondigheid, zo heeft het Amerikaanse ministerie van werkgelegenheid bekendgemaakt. Duits jongetje verdronken ROERMOND. 6-7. Op de water sportcamping „Hartenboer" te Roer mond is zaterdag het vijfjarig Duitse jongetje Detlef Giesers. afkomstig uit Mönchengladbach. verdronken. Hij was bij het spelen van een aan legsteiger gevallen. De ouders, die met een tent op de camping ston den, misten het kind al vanaf elf uur. In de avonduren heeft dc brandweer het stoffelijk overschot van hot jongetje opgedregd. Stenen tafelen 0 r 0 AMMAN, 5-7. De oudheid- t 0 kundige dienst van Jordanië t 0 heeft bekend gemaakt dat op f pas ontdekte stenen tafelen t 1 onbekende Semitische schrift- t 0 tekens gevonden zijn die af- f f wijkeu van de ons bekende 0 Fenicischo en Semitische t 0 schriften. t Deskundigen schallen dat ze t 0 stammen uit de zevende eeuw f 0 voor Christus. De Tafelen f 0 werden ontdekt in Al-Raja Al t 0 -Rujum in de buurt van de t 0 weg van Zarqa naar Snweilih f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2